woningbouw moet agrote klap nog vallen Uitvoer gedaald Sanering bij Homburg Stok-concern vraagt uitstel van betaling Warenwet beschermt 1. nog onvoldoende Ook aantal verbeteringen Relax Reizen vraagt [>m uitstel van betaling Hooge Huys moet toontje lager Voorzitter aannemersvereniging: Aannemersbedrijf dicht; zestig man verliezen baan KLM Veel minder winst Bijenkorf Iran mikt op derde wereld Toch 320 arbeidsplaatsen weg Actiegroep heeft een aantal bezwaren Warenwet werkt soms schadelijk ■jroënsï ENSOAG 3 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET H s 17 Van onze redactie economie AMSTERDAM De eigenlijke klap in de woningbouw staat ons nog te wachten. Deze sombere uitspraak deed voorzitter F. A. M. de Vilder gisteren in de ledenvergadering van de Nieuwe Vereniging van Aannemers Grootbedrijf NIVAG in Amsterdam. Voorts sprak hij de verwachting uit dat de utiliteitsbouw dit jaar op een bevredigend niveau zal blijven, maar dat de ontwikkeling in de grond-, weg- en waterbouw in het algemeen verontrustend is. Wat de woningbouw betreft merkte de heer De Vilder op dat in de eerste helft van dit jaar weliswaar op grote schaal huizen in aanbouw zijn geno men, maar dat er thans berichten zijn dat premiebeschikkingen bij duizen den worden ingetrokken. Hierbij te kende hij aan dat ook in de vrije sector talrijke plannen worden gean nuleerd. „Kortom," zo zei hij, „onze werkvoorraad brokkelt af. Wat er nog van over was (vorig jaar werden er aanzienlijk meer vergunningen afge geven, dan woningen in aanbouw ge nomen). is in de eerste helft van dit jaar goeddeels in produktie ge nomen." Herstel Teneinde de situatie op de woning markt op korte termijn te verbeteren, achtte hij een aantal veranderingen noodzakelijk: - Beleggers een „behoorlijk rende ment" in het vooruitzicht stellen. Huren die kostendekkend zijn, vaarbij individuele problemen opge- ost dienen te worden met individuele luursubsidies; - Enige verhoging van het landeljk luurpeil, vooral gezien het feit dat er liog ruim een miljoen woningen (van le ruim 2.6 miljoen huurwoningen) ninder dan 200 huur per maand loen. - Beteugeling van de stichtings- tosten. /oor het beperken van de stichtings- costen noemde de heer De Vilder drie nvalshoeken. namelijk A) verlaging van het btw-tarief van achttien tot vier procent, B) uitbanning van onno dige bureaucratie in bouwverorde ningen en bouwvergunningen en O beter samenspel tussen overheid, op drachtgever. ontwerper en aannemer, speciaal wat betreft de kosten van de ontwerpen. Volgens de aannemers-voorman moet langs deze drie invalshoeken een vermindering van de stichtings- kosten van vijftien tot twintig pro cent te bereiken zijn. Grond Voorts bepleitte hij een aanpassing van de grondpolitiek door de gemeen ten. In vele gemeenten is het zo, dat de kosten van het bouwrijp maken van grond voor woningwet- en pre- miebouw in belangrijke mate door verschrijving ten laste worden ge bracht van de grondkosten voor vrije sectorbouw. Volgens hem zou, indien de grond voor de vrije ector tegen meer reële prijzen zou worden uitge geven, de vrije markt en daarmee de doorstroming, opnieuw aantrekkelijk gemaakt kunnen worden. In het op voorraad bouwen van wo ningen waarop tot nu toe een niet onbelangrijk deel van de woning- bouwproduktie tot stand kwam zag de heer De Vilder geen gat meer. „De vérgaande tolerantie van ver schillende gemeentebesturen ten op zichte van kraakacties en nog sterker het aangekondigde ontwerp Leeg- standswet, leiden vermoedelijk en he laas tot de conclusie dat deze manier van bouwen op voorraad binnenkort tot het verleden zal behoren." vergunningsbeleid niet uit het oog mogen worden verloren, „opdat snel ler aangepakt kan worden." Ondanks alle somberheid toonde de heer De Vilder zich niet pessimistisch voor de Nederlandse bouwmarkt. Als wordt bedacht dat onderhoud van vaarwegen nodig blijft, dat veel ver keerswegen moeten worden verbe terd, dat er een grote vraag naar 'woningen bestaat dat de bestaande voorraad voor een groot deel geïso leerd of gerenoveerd moet worden, dan geeft dit ondanks de proble men van dit moment alle vertrou wen in de toekomst van de bouwnij verheid, aldus de vooraitter van de NTVAG. Soepel De dreiging van onderbezetting in de sector grond-weg en water zou op korte termijn afgewend kunnen wor den. als de overheid opdracht zou geven voor aanvullende werken. Ook hierbij zou een versoepeling van het ROTTERDAM (ANP) Directeur Robert Verlinden heeft voor zijn reisorganisatie Relax Reizen uitstel van betaling [evraagd. Aldus de Algemene Nederlandse Vereniging van leisbureaus en het bestuur van de Stichting Garantiefonds. Relax Reizen, die ook zijn lidmaat- Schap van de ANVR beëindigt, heeft de Stichting Garantiefonds verzocht ""de belangen van de geboekte passa- OLDENZAAL (ANP) Het Olden- zaalse aannemersbedrijf Henk Veld huis heeft faillissement aangevraagd. Door de sluiting van deze onderne ming komen zestig mensen op straat te staan. Directeur H. Veldhuis schrijft het faillissement toe aan de algemene malaise in de bouw. Jonge bedrijven zoals dat van hem. worden hiervan het eerst de dupe, aldus Veld huis. Het aantal bouwvakkers, dat de afge lopen maand in Overijssel werkloos werd, bedraagt driehonderd, zo blijkt uit een opgave van de provinciale arbeidsvoorziening. Arbeidsconsu- lent drs. M: Siers verwacht, dat de werkloosheid de komende winter nog verder toeneemt in de bouw. Er zijn overigens tekenen dat er aan deze teleurstellende ontwikkeling voorjaar 1981 min of meer een einde komt. Siers baseert die verwachting op het aantal bouwaanvragen dat momenteel -voor volgend jaar wordt ingediend. s te behartigen. De bij de ANVR Sangesloten reisbureaus zullen de perste informatie ontvangen over de pijze, waarop de reeds geboekte rei zen tot en met 31 oktober kunnen ■worden veilig gesteld. 'JHoewel, zo zegt de ANVR, de beharti ging van de belangen van de vakan tiegangers ook in dit geval met roelangrijke financiële offers gepaard lal gaan, heeft het garantiefonds vol doende middelen om de belangen van wie hebben geboekt, na te komen. Het bestuur van het garantiefonds LELYSTAD (ANP) Een verkeers ongeluk heeft gisteren het leven ge tost aan de twintigjarige J. S. Mitter- 'nan uit Oosthuizen. De jongeman jwam, vermoedelijk in een mistbank, met zijn auto op.de linkerweghelft terecht en botste frontaal op een Tachtauto. verwacht dan ook, dat de afwikkeling van de boekingen snel en correct zal gebeuren. Relax Reizen waarvan de directeur een broer is van Christoffel-directeur André Verlinden, kwam zoals ge meld na het debacle van Christof- fel met welke reisorganisatis geza menlijk vliegtuigstoelen werden inge kocht onder zware financiële druk te staan. Het aantal geboekte vliegtuigpassa giers. dat nog op reis zou gaan, is naar schatting 3.500. Het aantal buspassa giers circa 1.000. De „strop" voor het garantiefonds van de ANVR is naar schatting een bedrag, dat ligt tussen een half en één miljoen gulden. Vorige week donderdagavond had André Verlinden bekendgemaakt in onderhandeling te zijn met een bui tenlandse partner. Het initiatief zou hij reeds genomen hebben, voordat de moeilijkheden van Christoffel Rei zen bekend werden. Deze samenwer king had wellicht de oplossing moe ten brengen voor de problemen. ADVERTENTIE KLM VERLAAGT DE TARIEVEN OP HET VERRE OOSTEN. JAKARTA 2050,- BANGKOK 1800,- COLOMBO 1700,- HONGKONG 2390,- KUALA LUMPUR 1850,- MANILLA 2200,- SINGAPORE 1850,- Vertrek altijd vanuit Amsterdam. Rechtstreekse vlucht Belangrijkste voorwaarden: verblijf minimaal 14 dagen, maximaal 90 dagen (Jakarta 180 dagen). Verdere inlichtingen bij de erkende KLM-agenten en KLM-kantoren. Thuis in de lucht Van onze redactie economie AMSTERDAM Ondanks een hoge re omzet, is de winst van Koninklijke Bijenkorf Beheer (De Bijenkorf. He- ma, Maxis) in de eerste helft van dit jaar met bijna de helft gedaald. Voor de tweede helft van het jaar verwacht KBB verhoudingsgewijs geen beter resultaat. Wel zal door de te verwachten geringere reservering voor de fiscus, de winst over het hele jaar een minder sterke daling te zien geven. De oorzaken van de bij de verwach tingen achtergebleven resultaten worden met name toegeschreven aan de belangrijk slechter geworden eco nomische toestand. Die komt voor de detailhandel tot uitdrukking in de terughoudendheid in de bestedingen van de consumenten en in de druk op de winstmarges door scherpere con currentie De omzet in de eerste 'helft van het boekjaar (februari-juli) kwam op 1.300 1.130) miljoen. Vooral als gevolg van hogere afschrijvingen en rentelasten, bleef de nettowinst be perkt tot 7,5 14,4) miljoen; een daling van 48 procent. TEHERAN (DPA) De nieuwe rege ring van premier Mohammed All Ra- jai zal haar betrekkingen met het buitenland onder meer laten afhan gen van de verhouding van het be trokken land tot Israël, aldus het in het blad Etelaat gepubliceerde rege> ringsprogramma. Het blad gaf dit programma al voordat Rajai het offi cieel bij het parlement had inge diend. Wegens de crisis over de sa menstelling van het kabinet, waar mee president Bani Sadr het' niet eens is, kon Rajai dat gisteren nog niet doen. De parlementsleden hadden echter al op schrift gestelde copieën ontvan gen. Het programma noemt de VS „de grootste vijand van de revolutie en de eingelijke hindernis op weg naar de overwinning van de revo lutie". De regering Rajai keert zich tegen invloeden uit het Westen, het Oosten en het zionisme en wil het zwaarte punt van de betrekkingen leggen bij de landen van Azië, Afrika en Latijns- Amerika. Deze genieten voortaan een voorkeursbehandeling, terwijl de bui tenlandse politiek tegenover West- Europa en de VS zal worden beperkt. UTRECHT (ANP) De vak bonden en de directie van het vleeswarenconcern Homburg zijn het eens geworden over een sanering bij dit bedrijf. Er zullen 320 van de circa 1.400 arbeidsplaatsen verdwijnen. 3orspronkelijk wilde Homburg 360 irbeidsplaatsen kwijt maar uiteinde lijk wisten de bonden daarvan 40 arbeidsplaatsen te „redden", aldus een woordvoerder van de Voedings bond FNV. De fabrieken van Homburg in Wijhe en Wilp gaan definitief dicht. Die in Goor zou volgens de oorspronkelijke plannen ook moeten sluiten, maar daar blijft een kleine vestiging met 40 man gehandhaafd. Voor de 320 man die moeten verdwijnen is volgens de Voedingsbonden FNV een redelijk so ciaal plan overeengekomen. De schuldeisers van Vleeswarenfa- briek H. Kips Amsterdam die deel uitmaken van de Teekens-groep hebben gisteren ingestemd met een verzoek tot definitief uitstel -van beta ling. Volgens de bewindvoerder zal deze maatregel anderhalf jaar van kracht blijven. De bewindvoerder zei verder dat Dik ker en Thijs, die enige tijd geleden door Teekens aan de Bilderberg- groep is verkocht, failliet is ver klaard. In juni werd door de Amsterdamse rechtbank Teekens Beheer Maat schappij, Teekens Bouwpromoties en Consuplan failliet verklaard. War- molts, die hetzelfde overkwam, is overgenomen door de Nederlandse Detailhandel en Exportmaat schappij. De andere tak van de Teekens-groep, De Vleeschmeesters, waarin Teekens voor 15 procent deelneemt valt ge heel buiten faillissementen en sursé ances. Van onze redactie economie ITLBURG De projectont wikkelingsmaatschappij en verkooporganisatie Stok in Tilburg heeft uitstel van beta- ing aangevraagd. Enige Baanden geleden in juli Was al bekend geworden, dat t bedrijf door de ontwikke- igen op de woningmarkt in le problemen was geraakt. ten werd met de vakbonden in be- lel een akkoord bereikt over een 'ganisatie. Ofschoon de verkopen ladien zijn toegenomen, hebben. al- Stok, zware renteverliezen tot ten ernstige verslechtering van de inciële situatie en uiteindelijk tot léance van betaling geleid. Dit uitstel van betaling heeft betrek- ging op de Stokgroep Nederland, ^tok Verkooporganisatie en Bouw- "c Stok. Buiten de surséance blij ven Assurantiekantoor Stok en Stok, De bedoeling van de aanvraag tót voortzetting van het bedrijf of het Belegging en Beheer. uitstel van betaling is de kansen op zoeken naar een gegadigde voor het bedrijf zo goed mogelijk te kunnen DEN HAAG (ANP) Na een flinke stijging van de uitvoer in het eerste kwartaal van dit jaar, is de omvang van de Nederlandse uitvoer m het tweede kwartaal gaan dalen. Volgens het CBS was er een achteruitgang van één procent ten opzichte van het tweede kwartaal van het vorige jaar. Deze daling van het uitvoervolume is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een daling van de uitvoer van chemische produkten met tien procent en van aardolieprodukten met negen procent. De uitvoer van metaalprodukten vertoonde een stijging van vier procent tegenover het tweede kwartaal van 1979. De invoer is na een krachtige stijging in het eerste kwartaal in het tweede kwartaal teruggekeerd naar het niveau van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Over het eerste halfjaar genomen is zowel de invoer als de uitvoer in volume met drie procent toegenomen tegenover dezelfde periode van 1979. Zoeken De directie van Stok meent dat sursé ance daartoe mogelijkheden biedt en dat de nadelige gevolgen voor het bedrijf en daarmee voor de 130 ar beidsplaatsen, zo veel als mogelijk worden beperkt. Tijdens de surséance blijven de acti viteiten van de drie bedrijven nor maal doorgang vinden. Verwacht mag worden dat de onderhanden zijnde projecten zo veel mogelijk wor den afgewikkeld. Dat geldt ook voor de dienstverlening aan particulieren, die de verkoop van hun huis aan Stok hebben opgedragen. Het is de laatste maanden stil geweest met de kritiek op de nieuwe Warenwet. De storm die in het voorjaar opstak nadat de Sociaal-Economische Raad in grote lijnen akkoord was gegaan met het wetsontwerp tot wijziging van de Warenwet, is overi gens maar tijdelijk gaan liggen. Want de windkracht zal in het najaar wel weer aanzwellen, wanneer de vijftien milieu- en voedingsorganisaties hun „Warenwet-ac tie" gaan voortzetten. Zij staan namelijk op het standpunt, dat (ook) de gewijzigde Warenwet de consument onvoldoende be schermt. Ofschoon wordt toegege ven dat het wetsontwerp een aantal belangrijke verbeteringen te zien geeft, wordt het tóch als een (onoverkomenlijk) bezwaar gezien dat de veranderingen op een aantal punten lang niet ver genoeg gaan. De kri tiek richt zich met name op drie elementen, na melijk: Dat de produktschap- pen voor een aantal le vensmiddelen eigen ver ordeningen kunnen-blij ven maken en dat ook in toenemende mate doen die boven de Wa renwetregelingen uit gaan (het zogenaamde .terugtredlngsprin- cipe"); Dat geen rekening wordt gehouden met het grondstoffenverbruik en de milieu-en energiekan ten bij de produktie en verwerking van voedsel; Dat het niet wordt verboden, voedingswa ren met „goed voor de gezondheid" aan te prijzen. Kwaliteit Het terugtredingsprinci- pe (artikel 16a in het wetsontwerp) zou moe ten verdwijnen. Want, zo wordt geredeneerd, op grond daarvan kunnen de produktschappen ge makkelijk Warenwetre gelingen om zeep helpen en zodoende zelf de kwa liteit van een aantal voe dingsmiddelen regelen. Dit wordt onaanvaard baar geacht, omdat het bedrijfsleven daarmee eigen normen voor eigen produkten kan vast stellen. Aangenomen wordt, dat het bedrijfsleven wel be seft dat het toetredings principe niet gehand haafd zal blijven. Daar om ook, zo is de verwach ting, zullen de bedrijven „onderdak" proberen te vinden bij de Land- bouwkwaliteitswet, om zelf de kwalitiet van de voedingsmiddelen te kunnen blijven bepalen „zonder inmenging van die lastige consument". Gezien de Indruk dat-de overheid van het toetre dingsprincipe geen hals zaak zal willen maken en de krappe meerderheid van stemmen voor dit ar tikel In de Sociaal-Eco nomische Raad (vijftien vóór; veertien tégen) wordt verwacht dat, wanneer flinke politieke druk wordt uitgeoefend, het terugtredingsprinci- pe zal sneuvelen. Ook de weg naar de Landbouw- kwalitietswet zou afge sloten moeten worden. Kritiek is er ook, omdat het wetsontwerp de kans laat liggen normen te stellen aan de voedsel- produktie, wat betreft het grondstoffenver bruik. het milieu en de energie. Bij de produktie dienen de grondstoffen efficiënt te worden ver werkt, terwijl de produk ten zelf milieuvriendelijk en energiezuinig moeten zijn. In deze gedachte zou de nieuwe Warenwet „het gat" in de algemene mi lieuwetgeving kunnen opvullen en zodoende dienstig gemaakt kun nen worden aan het mi lieubeleid van de over heid. Hierbij worden met name mogelijkheden ge zien om de waterveront reiniging tegen te gaan. die het gevolg is van het 'gebruik van bij voor- Sommige bepalingen in de Warenwet hebben een schadelijke uitwerking. Dit blijkt uit een klacht van de Stichting Goed Gebit over het mini mum-suikergehalte, dat in een aantal produkten moet worden verwerkt. Hierbij gaat het vooral om vruchtenprodukten en frisdranken. Zo moet appelstroop tenminste 70 procent suiker bevatten, jam en marmelade tussen de 63 en 67 procent, terwijl voor „halva-Jam" een mi nimum van 24 procent en een maximum van 35 procent is voorge schreven. In vruchtenlimonadesi roop moet niet minder dan 55 procent suiker zit ten en in alcohol-vrije li keur tussen de 20 en 55 procent. Terecht zegt de Stich ting Goed Gebit, dat de ze eisen zo spoedig mo gelijk moeten worden ge schrapt. beeld fosfaathoudende wasmiddelen. De Afvalstoffenwet biedt misschien wel mo gelijkheden. zo wordt hieraan toegevoegd, maar via de nieuwe Wa renwet zou dat veel een voudiger kunnen. Dit door eisen te stellen aan de wasmiddelen die in de handel zijn. Hierbij wordt aangetekend, dat de schoonmaakartikelen al onder de Warenwet vallen. Fel wordt van leer ge trokken tegen de aan prijzing „gezond". In het wetsontwerp staat welis waar het een en ander over gezondheidsclaims, maar dat wordt ontoerei kend geacht. Het is al leen maar verboden die claim te gebruiken als die onjuist is en zodoen de de gezondheid kan schaden. De pretentie dat eer. voe dingsmiddel goed is voor de gezondheid kan, al dus de opposanten, nooit worden waargemaakt en misleidt de consument. Door een verbod op der gelijke gezondheids claims kan de hele ge zondheidsrage. waarop ook de reformhandel drijft, tot „gezonde pro porties" worden terugge bracht. zo wordt gesteld. De overige wensen be treffen een grotere in vloed van de consumen ten! organisaties) in de Adviescommissie Wa renwet. slechts een tijde lijke vergunning voor nieuwe eet- en drinkwa ren in afwachting van een te nemen Warenwet- besluit en een snellere besluitvorming dan nu het geval is. SK Na al deze kritiek lijkt het misschien, dat er van de vernieuwing van de Warenwet maar weinig deugt. Het wetsontwerp biedt echter wel degelijk in een aantal opzichten een duidelijke verbete ring in vergelijking met de bestaande wet. Dat wordt door de organisa ties van de „Warenwet actie" ook niet ontkend. Een verbetering is, dat voorschriften kunnen worden gegeven ten ge rieve van de consument. De uitgangspunten, die tot nu toe beperkt zijn tot „eerlijkheid in de handel" en „volksge zondheid", worden uitge breid tot „duidelijkheid voor de consument". Ook kan op basis van de nieuwe Warenwet' nep- verpakking worden ver boden; iets wat onder de bestaande wet nog niet mogelijk is. Voorts moet straks niet alleen de verpakking en het etiket in overeen stemming zijn met de ei sen van de Warenwet. maar ook de reclame. Op deze manier kan mislei dende reclame beter worden aangepakt. Controle Van belang is ook dat in de toekomst, beter dan nu nog het geval is, con troles kunnen worden uitgeoefend tijdens de produktie van voedings waren. De Keuringsdien sten van Waren krijgen de mogelijkheid de sa menstelling (het recept) op te vragen. Hierdoor wordt het mogelijk. eventuele vervalsingen beter op te sporen. Ook aan de kwaliteit van de levensmiddelen kun nen dan hogere eisen worden gesteld, met na me ten aanzien van de voedingswaarde. Het zal echter, zoals het er nu naar uitziet, wel volgend jaar worden, voordat het wetsontwerp tot wijziging van de Wa renwet in de Tweede Ka mer zal worden behan deld. De levensverzekerings maatschappij 't Hooge Huys moet van de Recla me Code Commissie een toontje lager zingen. Het gaat om een advertentie voor de „50+ Planverze kering", waarin 't Hooge Huys onder meer zegt onmiddellijke bescher ming te garanderen. Deze claim wordt door de Reclame Code Com missie in strijd met de waarheid geacht omdat zoals uit het vervolg van de advertentie blijkt de verzekerde gedu rende de op bouwperiode van twee jaar. bij overlij den geen recht heeft op uitkering van het verze kerd bedrag, zoals wordt gesuggereerd De verze kerde althans de erf genamen hebben slechts recht op premie- teruggaaf en rente. De Reclame Code Com missie acht de adverten tie in strijd met de code voor het reclamewezen en doet 't Hooge Huys daarom de „aanbeve ling" zich voortaan defi nitief te onthouden van deze wijze van adverte ren. Deze uitspraak is openbaar gemaakt om dat 't Hooge Huys de ad vertentie. ondanks de openbare aanbeveling van vier jaar geleden, toch in ongewijzigde vorm heeft geplaatst. Mening over reclame Allard van der Scheer (acteur): Mits met humor gedaan kan TV-reclame leiden tot enige interesse: „Dat is logisch hè!" Spaar me echter voor diverse zeepreclames! etc. Lassie Toverrijst blijft voor mij uiteraard één van de beste! (Bijeengebracht door FHY7BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17