f Uit brieven van lezers SSKSETIS PLANTAARDIG FUCA EXCELLENT .sïïss; FAMILIEBERICHTEN 'Geen weigering van ambassadeur voor opening expositie' Staatssecretaris: visserijmuseum is niet 'nationaal' Politiebond wil verdubbeling van toelage voor ME iENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET 11 kunnen van maandag lo! en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 V Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Wegens sterfgeval is het huwelijk v&n J. Jdrgensen en H. Veldhuis op 4 september 1980 uitgesteld tot nadere datum. Met droefheid geven wij u kennis dat, na een moedig en geduldig gedragen lijden. God toch nog onverwacht tot Zich heeft genomen onze lieve moeder Janna Femmigje J#rgensen-Toren op de leeftijd van 67 jaar. Jos en Herma Hardenberg, 1 september 1980 Brink berg 7 De begrafenis zal plaatshebben zaterd g 6 september a.s. op de begraafplaats Larikshof aan de Oldemeyerweg te Heemse-Hardenberg. De rouwdienst zal worden gehouden in de aula van de Larikshof aanvang 10 uur. Voor de dienst gelegenheid tot condoleren. Wat God doet, dat is welgedaan. De Here heeft thuisgehaald Zijn kind, mijn innig geliefde man. mijn broer, onze vader en grootvader Christiaan Reeder op de leeftijd van 63 jaar. K. Reeder-Staal J. S. Reeder Dick en Inez Coraline en Jitze Fred en Joke Anke en Tiddo Christiaan en Tiddo 2983 HX Ridderkerk, 1 september 1980. Prinses Irenestraat 23. Liever geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van „de Noordhave" aan de Noordstraat 73A te Bolnes, waar gelegenheid tot rouwbezoek zal zijn: woensdagavond van 19.30-20.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden donder dag 4 september, aanvang 13.00 uur in de rouwkamer van „de Noordhave", waarna de begrafenis zal plaatsvinden ca. 14.00 uur op de nieuwe begraafplaats „Vredehof" aan de La gendijk te Ridderkerk. „In het kruis zal 'k eeuwig roemen" De Schepper van alle leven, van wiens groot heid en majeisteit hij z'n gehele leven in woord en tekening heeft getuigd, heeft vannacht op 85-jarige leeftijd, in z'n slaap tot Zich geroepen Zijn kind, onze lieve vader, groot- en over grootvader. de heer Jacobus Johannes de Ridder Weduwnaar van Cornelia Riemens Oud-hoofd der Christelijk Nationale School te Axel. Axel, 1 september 1980 Verzorgingstehuis „De Vurssche". Correspondentie-adres: H. Schipper, Moezel straat 54, 9406 VM Assen. Assen: M. V. Schipper-de Ridder H. Schipper Voorburg: W. M. Meesen-de Ridder I. J. Meesen klein- en achterkleinkinderen. De teraardebestelling zal plaatsvinden op don derdag 4 september a.s. om 14.45 uur, op de algemene begraafplaats, aan de Burchtlaan te Axel Vooraf wordt een samenkomst gehouden in de kapel van „De Vurssche", die aanvangt om 14.00 uur. Gelgenheid tot condoleren in „De Vurssche", na de teraardebestelling. De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets. Psalm 23 Heden is in haar Heer en Heiland ontslapen, na een ziekbed van enkele dagen onze innig gelief de, zorgzame moeder en oma Catharina Aiida Bakker-Buitenhuis gehuwd geweest met M. Bakker Zij mocht de leeftijd va'n 70 jaar bereiken. Rotterdam: Letty Arnhem: Dirk Jan en Henny Heidi Poortugaal, 31 augustus 1980. Emmastraat 31. Correspondentie-adres: Mej. A. A. C. Bakker, Oostmolenwerf 30, 3011 TL Rotterdam. Aan het woonhuis geen bezoek. Moeder is opgebaard in het verenigingsge bouw „De Haven", Emmastraat 9 te Poortu gaal. Gelegenheid tot condoleance- en rouwbezoek aldaar woensdagavond van 6.45 tot 7.30 uur Op donderdagmiddag 4 september a.s. om 12.30 uur zal in „De Haven'\een herdenkings dienst worden gehouden waarin zal voorgaan ps. J. van der Haagen. waarna de bijzetting in intieme kring zal plaatsvinden in het familie graf op de begraafplaats „Westerveld". Berg weg 6 te Driehuis, om 3.00 uur Maar blij vooruitzicht dat mij streelt. Ik zal. ontwaakt. Uw lof ontvouwen U in gerechtigheid aanschouwen, verzadigd met Uw godd'lijk beeld. Plotseling nam God in volle vrede tot Zich onze lieve man, vader en grootvader Pieter Flikkema op de leeftijd van 83 jaar. Loppersum, 1 september 1980 Tuinbouwstraat 1 E. Flikkema-Olthof Oosterhout: S. Brink-Flikkema G. Brink Bergen theim: A. Noppers-Flikkema H. J. Noppers Loppersum: A. Flikkema G. Flikkema-Schuil en kleinkinderen De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 5 september a.s. om 2.30 uur vanuit de Geref. Kerk te Loppersum. Zij, die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen, worden verzocht om 2.00 uur aanwe zig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de hal van de kerk. Wie moor de goede God laat zorgen en op Hem hoopt in 't bangst gevaar, t* bij Hem veilig en geborgen, die redt Hij godlijk, wonderbaar: wie op de hoge God vertrouwt, heeft zeker op geen zand gebouwd. Geheel onverwacht in Jezus ontslapen, mijn lieve man, onze lieve vader en grootvader Gerrit Kenemans Geboren te Holten op 6 oktober 1916. B. A. J. Kenemans-Dekker Koos en Conny Kenemans Wytske 's-Gravenhage, 31 augustus 1980 Coraelie van Zantenstraat 84 Liever geen bezoek aan huis. De rouwdienst zal gehouden worden op vrij dag 5 september a.s. om 11 uur, in de Ontmoe- tingskerk, Louis Davidsstraat, hoek Aaltje Noordewierstraat, waarna de crematie zal plaatsvinden in het crematorium Ockenburgh aan de Ockenburghstraat 21 te 's-Gravenhage- Loosduinen, om circa 12 uur. Gelegenheid tot condoleren na de dienst in de kerk en in de ontvangkamer van het cremato rium. Bevorderd tot Heerlijkheid onze fijne zwager Gerrit Kenemans echtgenoot van Dien Dekker Zwolle: André en Truus Bos Holten: Chris en Co Knijff Amstelveen: Jan en Laurien Dijk 's-Gravenhage. 31 augustus 1980 Het bestuur en de medewerkers van het Amb- tenarencentrum vervullen hierbij de droeve plicht mededeling te doen van het plotseling overlijden, op 31 augustus 1980, in de leeftijd van 63 jaar, van de secretaris, de heer G. Kenemans Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Kenemans heeft het Ambtenarencen- trum als secretaris sinds 1971, als vertegen woordiger in de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtenarenzaken sinds 1956 en in verschillende andere functies op onnavolgbare wijze gediend. Zijn nagedachtenis zal bij het bestuur en zijn medewerkers en bij de organisaties die bij het Ambtenarencentrum zijn aangesloten in het teken staan van respect en dankbaarheid voor hetgeen hij voor hen heeft betekend. Ons medeleven gaat uit naar zijn echtgenote en zijn zoon, schoondochter en kleinkind. Namens het bestuur en de medewerkers. drs F. J. Roefs, voorzitter J. H. Sikkes, plv. secretaris. De crematie ie bepaald op vrijdag 5 september om 12.00 uur, in het crematorium Ockenburgh te 's-Gravenhage (Kijkduin). Daaraan vooraf gaande wordt om 11.00 uur een rouwdienst gehouden in de Ontmoetingskerk, Louis Da vidsstraat 2 te 's-Gravenhage (Kijkduin). Gelegenheid tot condoleantie na afloop van de crematie. Heden heeft de Here plotseling tot Zich geno men op 86-jarige leeftijd onze lieve broer en oom Ipe van der Deen Schildwolde: J. van der Deen A. van der Deen-Petersen neven en nichten. Voor de vele bewijzen van deelneming die ik mocht ontvangen bij het overlijden van mijn lieve man Pieter Borst betuig ik hiermede mijn oprechte dank F. Borst-Sikkens Vorden. september 1980 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor-. Hierover ot over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij pubhkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Werkplicht Minister Albeda verwerpt het voor stel van de Raad van Kerken Inzake basisinkomen voor Iedere volwassene en sociale dienstplicht. Hij kan het nauwelijks een sociaal ideaal noe men. Sociale dienstplicht brengt hij in verband met dwangarbeid. Nu vraag ik mij af of de heer Albeda militaire dienstplicht ook op één lijn wil zetten met dwangarbeid. Die ver gelijking gaat mijns Inziens op. Albe da wil niemand verplichten te wer ken. geen vijf maar ook geen acht uur per dag. Wel, als Ik geen acht uur per dag werk, ben ik niet in staat mijn gezin te onderhoudea Dan ben Ik toch verplicht te werken. Of niet? O nee, laat niemand zich zorgen maken, ik heb geen enkel bezwaar om te* werken. Doch werken ln loondienst, wil ik wel stellen, werkt altijd ver vreemdend. De ontkoppeling van (ba sislinkomen en arbeid lijkt mij een goede zaak, evenais de sociale dienste plicht (het positieve schuilt in dat „sociale") en de vijfurige werkdag. Deze zaken lijken mij een bijdrage te leveren aan de humaniteit in de sa menleving. Den Haag Jacques Zwaan NOVIB (3) Het stukje van I. Elsenga op 27 au gustus ademt zwaar naar defaitisme en dat houdt ln, een weg te gaan die tegengesteld is aan strijdvaardigheid en dit laatste ls Juist dat het IKV voorstaat. Wat is er dan gaande? De almaar toenemende, krankzinnige kernbewapening zowel van Oost en West. De laboratoria waar dagelijks duivelse dingen, uitvindingen en on derzoekingen worden verricht, tot on heil van vele miljoenen mensen, die ren en planten. De vele miljarden aan geld hieraan verkwist, zouden moe ten worden aangewend om de honger uit de wereld te helpen uitbannen; dit heeft met gerechtigheid te maken want vrede gaat niet zonder gerech tigheid. De taak die het IKV zich heeft gesteld is wel moeilijk, maar met perspectief omdat verwacht wordt dat de denkende mens het ge vaar gdat inzien dat de afgoden in onze tijd bedwongen moeten worden. De dialoog, die het IKV tot stand wil brengen met kerken, politici met de politieke partijen, niet alleen ln ons land, maar ook over de grenzen heen, heeft als eerste doel, het terugdringen van de bewapeningswedloop ln haar geheel. Het getuigt van geloof als christenen ln deze gigantische tijd de hand aan de ploeg slaan en medear beiders worden om Gods Vrederijk, dat toch komen zal, reeds nu, enige gestalte geven. Daartoe zijn wij op weg om de mensen wakker te schud den, het ls de hoogste tijd, weersta de duivel en hij zal van u vlieden. Rotterdam C. v. d. Wel IKV en NOVIB (slot) De heer Elsenga stelt dat het IKV nog geen stap verder is gekomen. Waaruit concludeert hij dat? Ik geloof dat het IKV een onnoemelijk stuk bewust wording gerealiseerd heeft wat be treft kernwapens. Wisten misschien de CDA-dissidenten tijdens de kern wapendebatten van vorig jaar, zich niet juist gesterkt bij zo'n moeilijke, principiéle keuze, door de gedachte, dat zij met de IKV'ers, niet de enige christenen waren die tegen de statio nering van nieuwe kernwapens wa ren? De waarde van een instelling als het IKV is veel grotere dan de heer Eisenga denkt. Volgens mij past het IKV heel goed in het begrip „het koninkrijk Gods". Zwolle J. Oegema Verplaatsing (12) Terecht zegt Dr Okke Jager, dat bij bels en historisch gezien Jeruzalem de heilige stad is voor de joden, die pas daarna als zodanig (als joodse stad) geheiligd is voor de christenen, waarna ook andere daarheen optrok ken. Inderdaad is dit de diepzinnige bijbelse en historische volgorde. De bedoeling van de VN en het Vaticaan om Jeruzalem te maken tot centrum van de drie wereldgodsdiensten is re ligieus-humanistisch gezien begrijpe lijk, maar het is niet bijbels en niet historisch en ook voor vandaag niet realistisch. Voor rooms-kathoiieken en mohammedanen is niet Jeruzalem het centrum, maar Rome of Mekka. Voor deze beide wereldgodsdiensten is Jeruzalem een bijkomstigheid. Voor de joden en niet alleen voor zover ze religieus zijn is het on denkbaar dat Tel Aviv hoofdstad van Israél zou zijn. Jeruzalem is van één voor allen, van Israël bestemd om leerhuis en vierhuis te zijn voor alle volken. Dat is bijbels, historisch en realistisch. Als (nog steeds onver hoopt) de ambassade in Jeruzalem gaat sluiten, zouden wij dan niet op deze unieke plek een Nederlands leer huis kunnen openen, met als eerste doel ons samen te bezinnen op de status van Jeruzalem en Israël temid den van de volken, bijbels, historisch en realistisch? Naarden R. Strijker Verplaatsing (13) Graag zou ik dr. Okke Jager willen vragen naar aanleiding van zijn arti kel over Jeruzalem: zou het ook mo gelijk zijn, dat het voor het joodse volk in onze tijd een opdracht is om het beloofde land weer te gaan bewo nen? Aan de geschiedenis van Israël ligt ten grondslag de opdracht van Abraham zich te vestigen in het land. Na de uittocht uit Egypte is er de opdracht voor het volk om het land binnen te gaan en weigering om in te gaan wordt als een zware crisis be schreven ln de verhouding van God en zijn volk. Na de Babylonische bal lingschap is het de profeet Jesqja (die van hoofdstuk 53), die Jubelt over de terugkeer naar Slon. Cyrus, die deze terugkeer bevordert, wordt zelfs aan gediend als „mijn Gezalfde". Zou de huidige terugkeer van Israël na de bijna 2000-jarige ballingschap een an dere begeleiding behoeven? Zou het zelfs onze opdracht kunnen zijn om de op gang gekomen terugkeer tegen te gaan? Toch doet de kerk niets anders dan vermanend haar vinger opsteken over iedere nieuwe joodse wijk in Oost-Jeruzalem en iedere nieuwe nederzetting in Samaria en Judea. Men zou enigszins het recht op een kritische begeleiding hebben, wanneer men zich duidelijk achter de rechten van Israël op het land stelde. Nu men dit niet doet, plaatst men zich in feite aan de kant van die machten, die de terugkeer van Israël naar het land proberen te belemme ren of zelfs ongedaan te maken. Oosterwolde G. Veen Verplaatsing (14) BIJ de opheffing van de Nederlandse ambassade ln Jeruzalem lees lk Jam merklachten, die niemand helpen. Van onze verbondenheid met Israël kan echter ledereen blijk geven: door één of meer bomen te laten planten in het „Beatrix-woud" langs de weg van Nazareth naar Tiberias; vla het Joods Nationaal Fonds te Amsterdam Lochem J. H. D. Schipper Verplaatsing (15) Hoe is het mogelijk, dat uitgerekend de heer v d. Stoel (PvdA) zich druk maakt over nog meer te verwachten chantage van de Arabieren, nu de heer v. d. KJaauw (uiteraard terecht) heeft toegegeven dat wij daarvoor bezweken zijn. Want volgens de heer V. d. Stoel bezwijken wij toch Immers nooit voor chantage! Daar zijn wij toch helemaal niet gevoelig voor! Dat hoeft men bij ons niet te proberen! Wij Nederlanders staan dan toch pal!! Wij doen alleen wat de VN van ons verwachten! Het ls juist dat het Israël Co mi tee Nederland Spreekt van: va ge, slappe, misselijk makende, begin selloze lafhartigheid. Den Haag P. M. Dercksen Verplaatsing (16) Israël beslaat nog niet één procent van het gebied dat de Arabische sta ten ln bezit hebben Ook die één procent wordt hen niet gegund. Op 28 mei 1948 drongen Arabische troepen Jeruzalem binnen en verwoesten de Joodse wijk volledig. Duizenden Jo den kwamen daarbij om. Is het niet begrijpelijk dat de Joden, van wie een deel nog maar juist ontkomen was aan de vernietigingskampen ln Euro pa, zich tot het uiterste verzet hebben tegen de Arabische aanvallen. En ten slotte hebben iewonnen. BIJ de be slissing door de VN op 29 november 1947 werd bepaald dat Jeruzalem in een internationaal gebied zou liggen. De Arabieren hebben deze beslist niet erkend en zijn Palestina binnen gevallen en hebben Jeruzalem bezet. In de volgende strijd hebben de Israë- lieërs Jeruzalem veroverd. Het ls dan ook dwaasheid hun nu te verwijten dat zij een Arabisch stadsdeel willen inlijven. Jeruzalem is een centrum voor christenen, joden en islamieten. De Joden hebben nu jaren lang ge toond dat de stad veiliger is in hun handen dan in Arabische. Laat het blijven. Doorn H. Burger Alternatief Graag haak ik aan bij woorden van A. A. Spijkerboer (Trouw 29-8). Een poli tieke splinter scheidt zich af om een vaak respectabele reden, eenmaal zelfstandig krijgt men de neiging vooral te trappen tegen het „tehuis" dat men heeft verlaten, waarna een idealistische wildgroei optreedt, en er tenslotte weinig wordt bereikt. Zo kwam DS 70 in liberaal vaarwater, terwijl men zou denken dat er echt behoefte was aan een socialistisch alternatief. Zo kwam mevrouw Bec kers van de PPR met een zodanig program dat een vooruitziende heer van, Doom 't beter achtte de partij nu maar liever op te doeken. Met de heer Spijkerboer ben ik het gedeeltelijk eens. Christen-radicalen ook dit is een verzamelnaam voor een groep met een heel scala van vaak verschil lende denkbeelden kunnen effec tiever getuigen, en iets van hun idea len verwezenlijkt zien als zij zich aan sluiten b.v. bij de PvdA, en een van de verscheidene bestaande vleugels ver sterken, en de christelijke ideeën om trent abortus en euthanasie in de PvdA enigszins tot gelding trachten te brengen. Maar, en hier gaat mijn richting een andere kant uit dan die van de heer Spijkerboer: Nóg effectie ver is het de hele CDA-karavaan naar links te trekken. De huidige groeistui pen van het CDA met meningen als die van de heer v. d. Broek, de opge drongen coalitie met de WD verdoe zelen deze mogelijkheid. Maar ze is er, héél duidelijk. Na de komende verkiezingen zal blijken dat een voor uitstrevend CDA met een gematigde U L,,|l T TT "XT' U Um Wie'savonds2è3dra- tlCi A I lil A liltXxA» gées Fuca Excellent neemt zorgt onopvallend voor een betere spijsvertering.Voor een zachte, verantwoorde stimulans. Slechte stoelgangers vin den Fuca Excellent een hele opluchhng.Uitsluitend bij uw apo- Pvoa een politiek kan voeren, die realistisch is, en veel van onze chris telijke Idealen kan verwerkelijken. St. Antbonis W. A. J. Heimig WSW-ers Het kabinetrVan Agt heeft kortgele den bekend gemaakt op welke sociale uitkeringen moet worden bezuinigd. Lang niet alle voorstellen zijn onrede lijk. Het wekt echter wel bevreem ding dat het kabinet een fikse lasten verzwaring in uitzicht stelt voor men sen, die ln het kader van de Wet 8ociale Werkvoorziening (WSW) wer ken en hiervoor niet een uitkering, maar loon ontvangen. Volgens de voorstellen zullen de WSW-ers een „verevenlngsbijdrage" van ongeveer 0,65 procent moeten betalen, waarbij als argument wordt aangevoerd dat gewone werknemers tenslotte ook een dergelijke premie moeten betalen waar zij hun recht op een WW-uitke ring aan kunnen ontlenen. Maar WSW-ers hebben volgens de bepalin gen van de Wet Sociale Werkvoorzie ning géén recht op een WW-uitkering, dus lijkt het mij volstrekt onbillijk dat je deze mensen een premie uit de zak gaat kloppen, waar geen enkel recht tegenover staat Verder heeft het kabinet aangekondigd de toe stroom naar de WSW drastisch ln te perken De gevolgen laten zich raden. Talloze Invaliden, die ln het kader van de W8W zinvol werk zouden kun nen doen, zullen straks zich thuis vervelen, terwijl Je ze dan toch een uitkering moet geven. Weliswaar heeft het kabinet de verwachting uit gesproken dat ln de toekomst meer Invaliden in het bedrijfsleven en bij de overheid werkzaam kunnen blij ven, maar wie gelooft nog in zulke toezeggingen van dit kabinet, dat vier jaar geleden ons 150.000 werklo zen ln 1981 beloofde. Ik verwacht vooral van de AR-tak van het CDA protesten tegen het kortwieken van de WSW en de ongemotiveerde las tenverzwaring voor de WSW-ers. Wa ren het destijds niet de AR-ministers Roolvink en Boersma, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt door de WSW verder uit te bouwen en de zwakke rechtspositie van de WSW-ers te versterken? Zeist J. van Bommel Beweging Dat de tegenwoordige jeugd, volgens het rapport „Bewegingsarmoedig on derwijs" een slechte lichamelijke conditie heeft, hoeft ons niet te ver bazen. Of dat echter veroorzaakt wordt door roltrappen, elektrische tandenborstels en dergelijke. Is de vraag Immers, wat ls de hoofdzaak van de bewegingsarmoede van de Jeugd? Dat ls de motorisering van de jeugd per bromfiets en auto. De hui dige Jeugd is opgegroeid met en ln de auto. Auto's spelen letterlijk een belangrijke rol ln het kinderleven: als speelgoed, vervoermiddel naar school, als droombeeld of helaas als kindermoordenaar. Menig zestien jarige laat voorgoed de fiets met rust en „beweegt" zich gedurende twee Jaar per brommer naar school, werk en disco, om daarna op 18-jarige leef tijd het begeerde statussymbool te verwerven. Dan rest er niet veel bewe ging meer dan zoiets als een trim baan. Ook hier geldt: zoals de ouden zongenEén uur gymnastiek per dag is leuk voor de werkgelegenheid van sportleraren, maar wel een dure vorm van symptoombestrijding! Voorschoten M. C. Kroon Doodstraf (2) In „Trouw" van 28 autustus las ik hoe de heer Meima uit Kampen het Am nesty kwalijk neemt, dat zij zich inzet tegen de doodstraf. Hier en daar pikt hij uit de Bijbel een tekst, die zijn gelijk moet bewijzen. Maar ik lees ook heel andere dingen ln de Bijbel. De lees erin dat Jezus bewogen was over het leed van de wereld. Jezus weende om de ellende die hij zag. In dezelfde krant lees ik dat de Zuid Koraanse methodistenpredikant lm KI Yun ls doodgemarteld door de politie. Voor zulke mensen zet Am nesty zich ln. Vorige maand vaardig de zij een delegatie af naar Seoel van twee advocaten om te protesteren tegen schending van de mensenrech ten in Zuid Korea. Amnesty zet zich ln voor alle gemartelden, mensen ln Isoleercellen, mensen die jarenlang zonder proces worden gevangen ge houden. Zij probeert kinderen terug te vinden die door de autoriteiten bij hun ouders zijn weggehaald. Zij zoekt vermistenNoemt u dat een on christelijke organisatie meneer Mei- ma? De vraag mij an af wat u met het woord christelijk bedoelt Wijk bij Duurstede Gretha Koop mans Vijf miljard Op de post Lang voordat het kabinet-De Quay ln 1962 aanwijzingen jaf „omtrent de aan te nemen houding bij een vijan delijke bezetting", hanteerde de ge meente Rotterdam al een ongeschre ven wet op de openbaarheid. Slechts enkele uren na de bezetting door de Duitsers ln mei 1940 van het toenma lige vliegveld Waalhaven besloten na melijk burgemeester en wethouders dat gedurende 24 uur per dag er een deputatie van dit college en een klei ne kern yan ambtenaren op hun post moesten blijven. Het waren zeer spannende uren, welke we nooit zul len vergeten. Rotterdam A. Apon Passencontrole Dat de immigratie van 8urinamers naar ons land moet worden afgeremd in het belang van Suriname en Neder land. is een duidelijke zaak. Maar dat moet dan wel op een correcte manier gebeuren. Volgens Trouw van 30 au gustus duurde het vrijdag j.l. tot 8 uur na de landing voor de laatste Surinamers de passencontrole door de marechaussee gepasseerd waren. Ik heb dit van vrij nabij meegemaakt Het betrof hier mensen, die donder dagmiddag om half zes uit Suriname waren vertrokken, daarna een reis van ca. tien uur hadden gemaakt en vervolgens nog eens bijna een hele dag op Schiphol moesten rondhan gen zonder behoorlijke verzorging. Als Nederland meent de controle bij aankomst te moeten verscherpen, dan dient men wel voldoende man kracht in te zetten om deze controle binnen redelijke tijd te doen plaats vinden. Voor de manier, waarop dit vrijdag gebeurde, past maar één woord: Schandalig! Amstelveen Burggraaf! Abortus-protest In het artikel over het abortus-pro- test maakt u melding van het'mee doen van leden van het ..Belgisch Jeugdfront". Ik wil u graag erop wij zen dat er ook een bus met socialisten uit Brussel was om hun Nederlandse partijgenoten op htm foute gedrag te wijzen. Jammer dat op de foto die u plaatste niet zo duidelijk te zien was de grote opkomst van de Jeugd, met name in de leeftijdsgroep van onge veer 18 jaar. Amsterdam D. Klomp DEN HAAG (ANP) Er is geen spra ke van dat de ambassadeur van Israël in Nederland, Eytan Ronn, geweigerd heeft een Israëlische culturele exposi tie ln Maastricht te openen ln ver band met het besluit van de Neder landse regering de ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaat sen. Dit is gisteren namens de ambas sadeur meegedeeld. Volgens een woordvoerder is er spra ke van een misverstand. De ambassa de is nauw betrokken geweest bij de voorbereiding van de tentoonstelling ln de Maastrichtse stadsschouwburg, maar de ambassadeur kreeg drie da gen voor de opening een gedrukte kaart waarop stond dat hij de exposi tie zou openen. Hij had toen nog niet zijn flat gegeven. Op het tijdstip dat zondagavond de tentoonstelling geo pend zou worden had hij reeds een lang van tevoren vastgestelde ont vangst van Israëlische parlementa riërs die in Nederland op bezoek wa ren en andere genodigden. De ambas sadeur heeft zich toen zondagavond in Maastricht laten vertegenwoordi gen door de culturele attaché. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Visserijmuseum in Vlaardingen heeft volgens staats secretaris Wallis de Vries van CRM geen kenmerken om het als een natio naal museum aan te merken. De staatssecretaris wil wel overleg ple gen met de gemeente Vlaardingen over de toekomst van het Vlssertjrou- seum. De Tweede-Kamerleden van de PvdA De Bools en Roels hadden de staats secretaris vragen gesteld naar aanlei ding van de financiële problemen, waarmee het museum te kampen heeft. In zijn antwoord noemt de staatssecretaris het zeker gewenst dat aan de zeevisserij museale aan dacht wordt geschonken, omdat die eeuwenlang zo'n belangrijke plaats heeft ingenomen in het maatschap pelijk leven van Nederland. Hoe en waar deze wenselijkheid het beste kan worden verwezenlijkt, staat vol gens de staatssecretaris nog te be zien, alleen al omdat er meer musea zijn die zeevisserij tot onderwerp heb ben, zoals het Zuiderzeemuseum in Enkhulzen en het Oudheidkundig Visserijmuseum in Scheveningen. Volgens staatssecretaris Wallis de Vries is er niets veranderd aan de opvatting van het ministerie van landbouw en visserij dat subsidie aan het Vlaardingse museum niet past in het beleid van het ministerie. Het is uiterst onredelijk dat de rege ring de tien miljard aan rente spaar brieven aan toonder (waarvan de helft de fiscus toekomt) niet aanpakt, maar wel op alle mogelijke manieren bezuinigen wil en daarbij de laagste inkomens niet spaart. Onzinnig is het ook dat de tninlster van financië over een duur opsporingsapparaat be schikt, maar voor zijn ogen vijf mil jard door de mazen van de wet laat glippen. Door geen uitgaven voor de LB. in aanmerking te nemen als de belastingplichtige weigert deze te specificeren, vangt men niet alleen deze vijf miljard maar ook nog enkele andere miljoenen aan ontdoken be lasting geld. Emmeloord L. de Bonte UTRECHT (ANP) De Nederlandse politiebond (NPB) vindt dat de toela ge voor politiemannen die deel uit maken van de Mobiele Eenheid (ME) op z'n minst moet worden verdub beld. De bond is er verontwaardigd over dat de huidige ME-toelage van 60 gulden per maand onlangs niet is verhoogd maar daarentegen met een gulden ls verlaagd ln verband met de „Bestekkortingen" op de ambtena rensalarissen. Bondsbestuurder B. Franke wijst erop dat in de vorige troonrede nog werd verkondigd dat vuil en onaange naam werk beter zou moeten worden betaald. .Als er nou Iets bij uitstek onaangenaam werk is dan zijn dat wel de karweitjes die de ME'ers te genwoordig steeds veelvuldlger moe ten opknappen. Maar desondanks wordt dit soort vuil werk nu slechter betaald in plaats van beter. Dat lijkt nergens naar aldus Franke. In het bondsblad wijst de politiebond erop dat dit jaar tijdens rellen (vooral in Amsterdam) al ruim 250 ME'ers werden gewond. De ME'ers worden steeds vaker ingezet bij rellen die steeds grimmiger van karakter wor den. Toen jaren geleden de huidige ME-toelage werd vastgesteld was van die grote frequentie en grimmigheid nog geen sprake en daarom ls een forse verhoging dringend geboden, al dus de politiebond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11