Bezige kinderen en hun voordelige kleren van C&A. Besparing bij bouwen in bestaande wijken Delft 'S5 EES S3 152(79 231 £3 £5 EES Grote brand in stapel autowrakken Man neergeschoten Jiri Lederer! Kamer akkoord met beperken zwavel in olie voor centrales in het WestJ Generaal in Spanje vermoord V WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Harmen Smienk DELFT Een onderzoek van de gemeente Delft heeft opgele verd, dat de overheid bij het bouwen van woningen in be staande wijken dertigduizend gulden per woning bespaart in vergelijking met het bouwen in nieuw aan te leggen woonwij ken Met deze conclusie wordt de mogelijkheid geopend om vijfduizend betaalbare woningen te bouwen binnen de huidi ge bebouwde kom van Delft DEN HAAG<ANP> - De Haagse brandweer was tot in de nacht van dinsdag op woensdag bezig met het blussen van een brand die sinds het eind van gistermiddag woedt in een stapel van duizenden autowrakken op een terrein in Den Haag. De brand is door nog onbekende oor zaak ontstaan op het terrein var de Pamatex op het industriegebied De Binckhorst. tussen Den Haag en Voorburg. De brandweer moest groot materieel inzetten, waaronder een waterkanon, om de brand in de vijf tien meter hoge stapel wrakken te lijf te gaan. Een hoeveelheid gasflessen kon op tijd in veiligheid worden gebracht. Halverwege de avond zette de brand weer drie grijpers in. die de naar schatting vierduizend autowrakken gingen verspreiden om de brand haard bereikbaar te maken Pamatex is een autosloopbedrijf, dat zich specialiseert in het via een enor me machine vergruizen van auto wrakken. Deze resultaten zijn afkomstig van een onderzoek dat werd verricht door het oud-raadslid Sieto Idema. die thans bij de gemeente Delft in dienst is. In zijn vergelijkend overzicty heeft Idema alle overheidskosten op een rijtje gezet die komen kijken bij hui zenbouw. in een bestaande nieuw bouwwijk en in een nog aan te leggen wijk. Het is bekend, dat het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening in het recente verleden uitbreiding van Delft in de richting van Den Hoorn en Delfgauw heeft afgewezen. De subsidie die Delft vroeg om betaalbare woningen te kunnen bouwen, werd te hoog bevon den. De tijd van „een stuk land op de kaart aanwijzen en de volgende dag kan de bouw beginnen" is voorbij. In Delft zijn thans negenduizend mensen als woningzoekende inge schreven. Door de voortdurende kos tenstijging is de haalbaarheid van stadsuitbreiding sterk gedaald. Een reden te meer om de financiële moge lijkheden van bijbouwen in de be staande bebouwing eens grondig on der de loep te nemen. In zijn onder zoek is Idema tot de slotsom geko men. dat veel overheidskosten niet in de berekeningen van het ministerie van volkshuisvestiging en ruimtelij ke ordening worden opgenomen bij het beoordelen van nieuwe bouwlo- katies. De Oostpoortbrug geflankeerd door nieuwbouw. Om een goede afweging te maken zou dit ministerie ook de kosten moeten opnemen die andere overheidsinstan ties maken, zoals het ministerie van onderwijs en de gemeente. Een nieuwe wijk vraagt om de aanleg van een wegennet en plantsoenen, maar ook om uitbreiding van de sur veillance van de politie en de stads reiniging. In een nieuwe wijk moeten scholen worden gebouwd en ook een buurthuis behoort tot de basisvoor zieningen. De totale kosten die Rijk en gemeente samen maken bedragen in een nieuw aan te leggen stadswijk veertigduizend gulden per woning Het bouwen van woningen m be staande wijken vraagt echter niet om nieuwe voorzieningen Zeker niet wanneer gebouwd wordt op plekken, waar reserve-capaciteit is. aldus Sie to Idema. In veel wijken loopt het leerlingenaantal sterk terug, waar door er nu lokalen en later wellicht scholen leegstaan. Een wegennet is in de bestaande wijken reeds aanwezig en ook een buurthuis staat er al De kosten die rijk en gemeente samen maken bij het bouwen in een be staande nieuwbouwwijk is slechts tienduizend gulden. Dit is éénvierde van de kosten bij stadsuitbreiding Sieto Idema gelooft dat het onder zoek financiële cijfers op tafel brengt die voor veel plaatsen in ons land van dezelfde betekenis zijn als voor Delft. Het is voor het eerst dat de argumen ten die op zich niet nieuw zijn. wor den uitgedrukt in keiharde munt. DEN HAAG (ANP) Twee onbe kende mannen hebben gistermiddag in Den Haag in een-woning aan het Hofwijckplein de 27-jarige Hagenaar J. T.. zonder beroep, neergeschoten met een jachtgeweer. Volgens de poli tie zegt het slachtoffer niet te weten wie zijn belagers zijn geweest, noch wat hun motief zou kunnen zijn. Aan het eind van de middag was J. T op bezoek in de woning, bij een vrien din en enkele andere kennissen, toen opeens twee mannen de woonkamer binnenstapte. Dat kon. omdat de voordeur op een kiertje stond Eén van de twee droeg een jachtge weer, waarmee hij een schot loste. J. T werd door het schot hagel in het linker bovenbeen getroffen Hij is op genomen in het Westeinde-zieken huis De twee mannen zijn spoorloos DEN HAAG (ANP) Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat het zwavelgehalte van in elektrici teitscentrales te gebruiken olie moet worden vastgesteld op maximaal 1.5 procent Een motie van deze strekking, inge diend door het PvdA-Kamerlid me vrouw Epema-Brugman tijdens het Kamerdebat over het brandstoffenin- zetplan voor centrales werd gister middag aangenomen. Tegen sterreden de frakties van WD. SGP en Boeren partij. Enkele andere tijdens het de bat ingediende moties van PPR. D'66 en PvdA werden verworpen. MONCHEN (Reuter) De Tsjd Slowaakse dissident Jiri heeft in West-Duitsland verkl dat hij zal blijvenstrijden vo mensenrechten in Tsjechoslowi en Polen De 59-jarige Leder? maandagavond met zijn vroutti dochter van tien in de bond bliek aangekomen Hij was gen in ballingschap te gaan. de Tsjechische overheid de vergunning van zijn uit Polen aflj stige'vrouw niet wilde verlengen gens haar contact met dissident Polen. Als zij politiek asiel .n West-Di land krijgen, en daar rekenen zij op. gaan ze zich in Miinchen vest Lederer, een vooraanstaand figui de Tsjechische beweging vooi mensenrechten Charta 77. is in gearresteerd en in 1977 opnieui dat jaar kreeg hij drie jaar geva nisstraf. In januari kwam hij vn MADRID (pPA) In Barcelon gisteren een generaal van het Spi se leger op straat doodgeschoten soldaat die hem begeleidde raa^- gewond. Enrique Bris Armengoll hoofd van een legerafdeling in district Barcelona Zijn dood bre het totale aantal slachtoffers van roristische aanslagen tot dusverre jaar in Spanje op 85. van wie militairen en politiemensen. ■/'Mm MOEDERS GROOTSTE HULPJES Helpen afwassen is nog fijn. Gezellig samen glazen glimmend wrijven. Van tafeldekken maken ze iets feestelijks. En opgetild door moeder, hangen ze zelf hun kleertjes aan de waslijn. Straks ook hun nieuwe laine de pyrenée pullover van aangeruwd acryl 86(21116(23.-) Tinneroy broek met bies. Katoen. 86(34.-)-116(36.-) jyiTJUCC JJLLUL DE BUITENSPELERS Weer of geen weer, je houdt ze niet binnen. Spelen in de zandbak. Op de driewieler 't huis rond racen. Met laarsjes stampen in 'n regenplas. Met-zonder-jas kan nu niet meer. Je geeft ze dit dikgevoerde corduroy jack van Palomino. Katoen/' polyester. 86(90.-)- Xj 111 116(05.-) Katoen/polyester midrib jeans. 86(34.-)-116(36.-) DE POPPENMOEDERS Poppen die drie keer per dag in bad moeten. Kleine moedertjes uren in de weer met hun poppenkihderen. 'n Wereld vol fantasie in 'n zorgeloos leventje. Hun kleertjes zijn óók zorgeloos. Schattig jurkje, effen met ruitjes of bloemetjesdessin. 86(33.-)'-116(35.-) DE SNEEUWMANNEN Binnenkort weer rollebollen in 'n dik pak sneeuw. Op skietjes of op hun billen 'n helling afroetsjen. Winter thuisJe pakt ze lekker warm in. In dit stoere nylon sneeuwpak. Daar worden ze niet koud of nat in. Met kapuchon. tricot manchetten en sneeuwvangers in de pijpjes.86(42.-)-116(45.-n DE KNUTSELEN APEN Ingewikkelde bouwdo.zen met tubes lijm te Lijf. Timmeren, zagen, geen probleem. Spijkers slaan ze op de kop. De kleren van deze doe-hetrzeivers in de dop zitten ook vakkundig in elkaar. Gevoerd poplin jack met handige zakken. Poly ester/katoenl22(74.-) - En uzersterke katoenen cord jeans 122(26.-)-' 152(28.-)m. DE VERZAMELMEISJES Hiep, hoi herfst. Handenvol bladeren rapen, drogen en inplakken. Opa zorgt voor sigarenbandjes. Zakjes mét suiker komen van tante. Alles wordt gespaard en apetrots getoond. In hun verzameling kleertjes mag deze katoenen overall niet ontbreken. Fijn wollig streepje, ritsen, schouder plooitjes en ceintuur. 122(67.-)- 152(72.'-) DE BOLLEBOZEN De tafel van zeven zonder blikken of blozen. De hoofd stad van Zeeland op 't puntje van hun tong. Dat van inspanning uit hun inond steekt bij 't diktee. Ze dragen knappe kleren. Zo'n meesterlijk bulkyjacket met kontrastbiezen. Chintz polyester/katoen. 122(59.-) -152(63.-) Peau de pêche jeans. Zuiver katoen. 122(43.-)- 152(46.-) DE VERSTOPPERTJES Ie-wie-waai is eerlijk weg. Wie niet weg is is gezien. Bij IK KOM zitten ze op hün geheime plekje. Niemand zeggen. Opgewonden wachtend. Weer prachtig voor de dag komen doen ze dan in dit imitatie bontjack met doorgestikte voering. 122(80.-)-J.J.JL. 152(85.-) JellEX En moderne ruitbroek met ritsen op de smalle pijp. 122(29.-)- 152(31.-) DE DOORDRAVERS Vanhf dat ze leerden lopen ging 't op 'n holletje. Achter 'n bal aan, 'n vriendje of zomaar. Hun energie sparen ze. Die raken deze vliegende Hollanders 't liefst kwijt in zo'n pijlsnel jogging pak met Rollerskate print. Sweater en broek van deksels dik katoen. Tweedelig. 128(35.-)- 152(37.-) pf l C&cA. Li tbcA Vortdeüyex!

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10