'Zwolle een warm hart toedragen FNV bepleit nieuwe directie Philips-Glas Schulte Nordholt in herdenkingsrede: Slachtoffers Japanse kampen herdacht Fokker ontvangt Angolese order FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET 7 Van een onzer verslaggevers ZWOLLE „Nee, ik denk niet dat in ernst is vol te houden dat Zwolle beter is, mooier, excellenter dan andere steden. Ik denk zelfs dat het niet goed is zulke dingen te denken. Zwolle über alles is een onheilzame, onheilige belijdenis. Het is niet omdat Zwolle groter, beter of schoner is dan andere steden dat wij het zo'n warm hart toedragen, maar omdat het onze stad is," zo relativeerde prof. dr. J. W. Schulte Nordholt de betekenis van het 750-jarige Zwolle in de wereld. niet absoluut te zeggen. De Zwolle naren hebben, zo gelooft Schulte Nordholt. hun karakter afgezet te gen de mensen waar ze het meest te maken hebben gekregen, de Hollan ders. Als minderheid, een tweede rangsprovincie, een achterland, „gingen we positief waarderen wat ln hün waardenschaal negatief was, voelden we ons oud en wijs tegen over hun Jeugd en drang. In het Overijsselse was men zachtmoedi ger, niet zo rationeel, bedachtzaam, dichter bij de magische krachten om ons heen, bij de almacht die over ons beschikte". Veel van wat lk nu zeg zult u her kennen, er ls zoiets als een Zwols karakter," aldus Schulte Nordholt. „Maar dat moet met vooreichtlg- held gezegd worden. Als Je door het moderne Zwoele van nu loopt be kruipt Je de twijfel." Schulte Nord holt trok een vergelijking met Ja- p^n, waar hij geweest ls. „Uiterlijk zag lk een westerse wereld, maar Innerlijk waren die mensen zichzelf gebleven en anders dan wij. Zo sterk zijn de verschillen hier niet, maar ik houd het op een Zwolse eigenheid, een psychologie van de Sallander". HIJ deed dit zaterdag in de Grote Kerk in een herdenkingsrede, waar in hij het niet zocht in het unieke van Zwolle, maar wel in het anders zijn, het eigene. De historicus, dich ter en vooral ook (oud)Zwollenaar (het stadschap waar ik geworteld ben. met deze taal en deze torens; ach lieve reniël en waarom is de kerk in de Roggestraat afgebroken) Schulte Nordholt vond het gelukkig dat er weer aandacht is voor de lokale geschiedenis. „Het is niet meer zoals vroeger dat de grote ge schiedenis, van staten en stelsels, is voorbehouden aan vakmensen, en de plaatselijke annalen aan ama teurs. Die droeve scheiding is geluk kig voorbij. Sinds wij begrijpen dat het lot van kleine mensen even be langrijk is als dat van vorsten en wijsgeren, zijn wij niet meer zo hau tain afkerig van plaats en streek. Zwolle plaatsend in het kader van zijn omgeving, natie en de wereld, wees Schulte Nordholt erop dat de ze stad ouder is dan Nederland. Het gaan behoren tot Nederland was het belangrijkste feit uit de geschie denis van Zwolle, dat voorheen veel meer gericht was op het oosten." „Of dat onze wil was, wie zal het zeggen? Hoe diep de verbondenheid met Holland, met Oranje, ging, ls de vraag". Dat de Zwollenaren Neder landers zijn geworden ls veeleer te danken aan de eerste grote nationa le beweging, die van de patriotten, ook al hebben die wegens hun ge zindheid tegen Oranje niet zo'n goed plekje ln onze schoolboeken gekregen. Zwolle speelde ln die na tionale beweging een centrale rol, omdat de beweging van het Overijs selse uitging. Schimmelpenninck komt uit Deventer, Daendels uit Hattem en de grote patrlottenlelder Johan Derk van den Capellen tot den Pool uit Zwolle. De laatste schiep een milieu van waaruit zijn ideeën verder verspreid zijn. Grote Zwollenaren als Thorbecke en Potgieter komen daaruit voort en worden de grondleggers van de Nederlandse rechtsstaat. ZIJ moe ten begrepen worden vanuit hun worteling in het Zwolse stadsleven. Stadsgeschiedenis ls de spiegel van de mensengeschiedenis. Zwolle ls zo'n microcosmos waarin de macro- cosmos lijkt samengebundeld, een spiegel van de wereld. Maar wat is dan het eigene van Zwolle? Dat ls Ruim tweeduizend vrouwen en kinderen, overlevenden van de Japanse vrouwenkampen ln de Tweede Wereldoorlog, hebben zaterdagmiddag hun bevrijding, 35 jaar geleden herdacht De herdenking begon met een kerk dienst ln de Grote Kerk aan de Loolaan, die onder andere werd bijgewoond door prinses Juliana en de weduwe van de laatste gouverneur-generaal van Nederlands Indië, mevr. C. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer-Marburg. Na deze dienst ging het gezelschap naar het monument in het Prinsenpark in Apeldoorn. Op de foto legt prinses Juliana als eerste een krans bij het herdenkingsmonument Van onze redactie economie EINDHOVEN De Indu striebond FNV wil dat de di rectie van Philips Glas in Eindhoven opstapt en plaats maakt voor een nieuwe direc tie. Het personeel van Philips Glas is van mening dat de huidige directie niet in staat is een oplossing te vinden voor de problemen van ver schillende aard, waarmee het bedrijf al geruime tijd te kam pen heeft. BIJ Philips Glas werken momenteel 1300 mensen. De FNV wijst erop dat er ln de loop der Jaren verschillende beleidsplannen zijn geweest (1975, 1977, 1980) die een oplossing zouden moeten bieden. De plannen hebben echter niet alleen niets uitgehaald, meer ze werden vaak ook maar ten dele uitgevoerd, zo luidt de klacht van de FNV, die de directie "wanbe leid' verwijt. Mlljoenenverliezen van de afgelopen Jaren zouden mede aan falend beleid te danken zijn. Een van de onderdelen van het laat ste beleidsplan, ls de overplaatsing van Philips Glas ln Eindhoven, naar de vestiging ln Winschoten. Hoewel de FNV zich daar aanvankelijk tegen heeft verzet, wil men nu toch liever een overplaatsing, dan een mogelijke sluiting van een der beide fabrieken. De afgelopen maanden heeft de FNV herhaaldelijk acties gevoerd, uit pro- ,test tegen de herstructureringsplan nen. Deze acties zullen nu verder wor den gestaakt, zo deelde een woord voerder van de ondernemingsraad gisteravond mee. om de werkgelegen heid niet verder op het spel te zetten. Wel kondigt de FNV aan, als niet snel serieuze stappen worden onderno men om een einde te maken aan de moeilijkheden bij Philips Glas, de bond gebruik zal maken van haar recht op enquête. In zo'n geval stelt een onafhankelijke onderzoekcom missie een onderzoek ln naar de gang van zaken bij het bedrijf. De directie zal dan alle informatie moeten ver strekken die de commissie nodig denkt te hebben. Dan zal ook blijken hoe slecht Philips Glas er ln werke lijkheid voorstaat, aldus de woord voerder. Op dit moment ls niet duide lijk of er van absolute verliezen spra ke is, of van verlies als de cijfers worden vergeleken met de verwach tingen voor een bepaald boekjaar. BIJ Philips werd gisteravond niemand bereid gevonden, commentaar te le veren. SCHIPHOL (ANP) Fokker heeft van de Angolese staatsoliemaat schappij Sonagol, een order ontvan gen voor de levering van een Friend ship F-27. Dit heeft Fokker gisteren bekendgemaakt. De Friendship zal een DC-9, die nu nog bij Sonagal ln gebruik ls. gaan vervangen. Fokker levert bovendien op korte ter mijn een F-27 Maritime aan de Ango lese overheid. Fokker heeft tot nog toe nooit bekend willen maken dat een F-27 Maritime aan Angola gele verd zou worden. Dit omdat de Ango lese regering geen ruchtbaarheid aan de.aankoop wilde geven. De F-27 Ma ritime zal worden ingezet voor visse rij-Inspecties, controle op de ollewin- ningsactiviteiten ln zee, en bij de be waking van de Angolese kustlijn. Jezus zeide: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven, niemand komt tot de Vader dan door Mij". Johannes 14 vers 6. Heden is, na een ernstige ziekte, in vol vertrou wen in Jezus ontslapen mijn geliefde man, onze lieve zorgzame pappa en opa Tom Herngreen op de leeftijd van 61 jaar Amsterdam: Miep Hemgreen-Kwak Amsterdam: Marianne van Wijngaarden- Herngreen Frans van Wijngaarden Maarssenbroek: Peter Herngreen Carry Herngreen-Kooper Ewald en Harald Amsterdam: Jeannette Brummelkamp- Hern green Ton Brummelkamp André, Gilbert en Astrid Amsterdam: Tom Herngreen Ineke Eibers Amsterdam. 28 augustus 1980 Stadionkade 111 De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 3 september a.s. om 15.00 uur op de begraaf plaats Zorgvlied, Amsteldijk 273 te Am sterdam. Gelegenheid tot condoleren in de aula na af loop van de begrafenis. Liever geen toespraken Jezus zeide: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven, niemand komt tot de Vader dan door Mij." Johannes 14 vers 6 Hierbij delen wij u mede dat tot onze grote droefheid, na- een ernstige ziekte, is overleden op de leeftijd van 61 jaar de heer T. Herngreen oprichter en directeur van Herngreen's Assurantiekantoor Zijn wijze van werken is ons een lichtend voorbeeld. Namens de medewerkers van Herngreen's Assurantiekantoor: P. W Herngreen (Jr.) Amsterdam, 28 augustus 1980. Stadionkade 111. In vrede ontslapen onze lieve broer, zwager en oom Tom Herngreen op de leeftijd van 61 jaar 's-Gravenhage: G. F. W. Herngreen G. Herngreen-van der Toorren Barneveld: H. Herngreen T. Herngreen-van Harte Leiden: C. P. Herngreen-Ouwehand neven en nichten 28 augustus 1980 De algemene kerkeraad en de wijkkerkeraad C. van de Gereformeerde kerk te Amsterdam- Zuid geven met leedwezen kennis van het heengaan uit hun midden van de heer T. Herngreen Zijn hartelijke inzet en zijn.geloofskracht zijn ons een blijvend voorbeeld. Dr. K. van Mes Jac. Koetsier Ds. E. H. Nagel W. Camphuysen Amsterdam, 28 augustus 1980. In groot geloofsvertrouwen en met dankbaar heid om het leven hem gegeven, is van ons heengegaan onze Tom Herngreen echtgenoot van Willemien Kwak Groningen: J. de Graaf-Kwak C. de Graaf, Blaricum: C. L. Kwak C. Kwak-Windig neven en nichten 28 augustus 1980 Want hij verwachtte de stad met funda menten, waarvan God de ontwerper en bouwmeester is." Hebr. 11:10 In die verwachting leefde mijn man, onze vader en opa Sieberen Oegema oud-vlootpredikant En God nam hem bij Zich, Hij mocht 79 jaar oud worden. Haarlem: i A. A. Oegema-Bouwman Oegstgeest: Sikko Oegema Margot Oegema-Hollander Badhoevedorp: Fok te Velde-Oegema Harm te Velde Amstelveen: Anje Wedzinga-Oegema Piet Wedzinga Axel: Okke Oegema Mieke Oegema-Dusseldorp en kleinkinderen Haarlem, 30 augustus 1980 Laurens Reaellaan 60. Correspondentie-adres: Wattstraat 9, 1171 BR Badhoevedorp. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op woensdag 3 september, om 13.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Vijverweg 14 te Bloe- mendaal, waarna er gelegenheid is tot condole ren in de kerk. De begrafenis zal in familiekring plaatsvinden op de Noorder Begraafplaats te Haarlem. Wij vernamen dat 30 augustus j.l. is overleden DS S. Oegema wonende te Haarlem. Van 1925 tot 1939 predikant van de Gerefor meerde Kerk te Langeslag. Wij gedenken dankbaar wat hij voor onze gemeente heeft betekend. Namens de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Langeslag-Heino P. G. van Engen, praeses H. Everts, scriba Heino, 1 september 1980. Voor ons onverwacht nam de Here tot Zich onze geliefde schoonzoon, zwager en oom Tammo Lubbertus Meijer echtgenoot van A. Modders - IJsselmüiden: W. Modders A. Modders-Bos Buitenpost: G. Bos-Modders A. Bos Eersel: W. Boer-Modders G. J. Boer IJsselmüiden: W. Modders M. Modders-Heldoorn neven en nichten Apeldoorn, 30 augustus 1980 1 Thess. 5:16-18: Dankt God in alles Heden werd van ons weggenomen, in de volle zekerheid van het geloof, mijn beminde man, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en over grootvader Pieter de Vries echtgenoot van M. E. Koolwijk. Hij mocht bijna 85 jaar worden en is thans bevorderd tot heerlijkheid M. E. de Vries-Koolwijk kinderen klein en achterkleinkinderen. Gorinchem, 29 augustus 1980 Voermanstraat 121 Correspondentieadres: 4254 BR Sleeuwijk Lindenhof 14. De overledene ligt opgebaard in de aula van het Streekziekenhuis „Prinses Beatrix" te Go rinchem (ingang Parkweg). Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag 3 september van 13.00-13.30 uur. Hierna zal een dienst van Woord en Gebed worden gehouden door de weleerwaarde Heer Ds A. J. Krol, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om ongeveer 14.30 uur op de Algemene Begraafplaats te Gorinchem. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Indien wij dan met Christus gestorven zijn, geloven wij, dat wij ook met Hem zullen leven. Romeinen 6:8 Na een liefdevolle verzorging in de Sint Elisa beth Gasthuishof is op 91-jarige leeftijd van ons heengegaan onze lieve en onvergetelijke vader en grootvader Jan Willem Meijer weduwnaar van Johanna Cornelia Alblas Tijdens zijn leven hebben wij mogen zien dat hij telkens geprobeerd heeft Christus te die nen. Voorts heeft hij getracht voor anderen iets te betekenen. Alphen a.d. Rijn: J. C. Meijer A. F. van der Burgh-Meijer M. van der Burgh Jan en Hans Leiden, 31 augustus 1980 Sint Elisabeth Gasthuishof Caeciliastraat 16. Een korte samenkomst zal gehouden worden donderdag 4 september a.s. om 11.00 uur in de Maranathakerk, Raadhuisstraat te Alphen a.d. Rijn. De begrafenis zal plaatsvinden om 12.00 uur op de Oosterbegraafplaats. Aansluitend gelegenheid voor condoleance in de aula van de begraafplaats. Correspondentie-adres: Zaalbergstraat 52, 2405 XC. Alphen a.d. Rijn. Bij het heengaan van onze zwager en oom Dr. D. P. R. Keizer denken wij in grote dankbaarheid aan hetgeen hij met zijn vele gaven van hoofd en hart voor ons en voor onze kinderen heeft betekend. Zijn leven en werk is voor ons een lichtend voorbeeld. Amstelveen: E. M. Heuzeveldt- van der Lelie Soestdijk: P. Troost-Heuzeveldt D. Troost Eindhoven: E. M. Heuzeveldt Hilversum: J. A. Heuzeveldt H. T. J. Heuzeveldt-Linzel Neven en nichten 31 augustus 1980 de Heer heeft mij gezien De God van het verbond in wien hij geloofde, en in wiens handpalmen hij ook zijn naam geschreven wist, heeft tot Zich geroepen, mijn lieve man en onze altijd zorgende vader en grootvader Dirk Paul Roelof Keizer kinderarts op de leeftijd van 79 jaar. Soestdijk: Henriëtte E. Keizer-Heuzeveldt Steen wijk: Marijcke en Anne Oosterhout: Hanneke Goes: Dick en Willemien Amersfoort: Liesbeth en Wim Basel: Peter en Magda en kleinkinderen 3761 HC Soestdijk, 31 augustus 1980 Oranjeparkflat 208 Gelegenheid tot condoleance donderdag 4 sep tember a.s. 's morgens van 11.30-12.30 uur in de Torenlaankerk aan de Valkenhoflaan la te Hilversum, waar om 1 uur een dankdienst zal worden gehouden. Wij willen hem daarna in besloten familiekring aan de aarde toever trouwen. Thuis liever geen bezoek. Geen bloemen. Want Gij zijt mijn verwachting Here, Here, mijn vertrouwen van mijn jeugd aan. Ps. 71:5 Vandaag is plotseling overleden mijn lieve vrouw, onze fijne moeder, beppe en oerbeppe Elisabeth Wesbonk-Wynia geboren 13 april 1898 Drachten: S. E. Wesbonk Hamilton (N.Z.): E. Wesbonk G. Wesbonk-Vogel Hoogland: J. Wesbonk C. J. Wesbonk-van Kuyk Delft: M. Lamme-Wesbonk J. J. Lamme IJmuiden: A. Bragt-Wesbonk J. Bragt Utrecht: F. Kühnel-Wesbonk J. Kühnel klein- en achterkleinkinderen 9203 JG Drachten, 29 augustus 1980 Haverstuk 175. GelegenHeid tot condoleren in uitvaartcen trum „Slingehof", Zuiderhogeweg 78 te Drach ten op maandag 1 september 's avonds van 19.00-19.30 uur. De dankdienst wordt gehouden op dinsdag 2 september 's middags om 14.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te Lekkum, waarna aldaar de begrafenis plaatsvindt. Vandaag hebben we afscheid genomen van onze lieve zoon, broer en oom Ginus Hij rust in vrede. J. A. E. Pruijs-Meppelink F. H. Pruijs Jeannet en Eddy Len en Joop Henk en Majolie Hans en Aly Neven en nichten Lunteren, 1 september 1980 Engweg 13 Liever geen bezoek. „God is ons een toevlucht van geslacht tot geslacht". De Here nam tot Zich mijn lieve dochter, onze lieve zus, schoonzus en tante Jaatje Janke van der Veen echtgenote van Sj. v.d. Put eerder gehuwd geweest met G. van Dijk in de leeftijd van 48 jaar. Heerde: T. van der Veen-Mebius Amstelveen: G. L. v.d. Veen A. A. v.d. Veen-Aal be rs Hoogeveen: L. v.d. Veen T. v.d. Veen-Valkema 's-Gravenhage: R. v.d. Veen D. J. M. v.d. Veen-Müller Ermelo: S. v.d. Veen G. v.d. Veen-Arwet Dokkum: J. S. v.d. Veen S. A. v.d. Veen-Oosterhaven Heerde: K. v.d. Veen M. R. v.d. Veen-Docter en neven en nichten. Alkmaar. 28 augustus 1980. Voor ons onbegrijpelijk, maar in Zijn ondoor grondelijke Wijsheid, heeft de HERE weer tot Zich genomen onze lieve Rolf Slechts één maand mochten wij hem bezitten. „De verbondsbelofte is ons tot rijke troost. 't Zandt, 29 augustus 1980 Molenweg 4 C. J, Burema N. A. Burema-Kuiper Jacob Alma Enige kennisgeving „Al wie beleden zal hebben, dat Jezus de Zoon van God is. God blijft in hem en hi fin God." Heden is overleden onze lieve vader, groot- en overgrootvader Pieter Dik weduwnaar van Jantje Kooi in de ouderdom van 98 jaar Oegstgeest: A ten Have-Dik W. en Have klein- en achterkleinkinderen Leiden, 31 augustus 1980 Huize „Groenhoven" Witte Rozenstraat 21 Corr.adres M. H. Tromplaan 3, 2341 TH Oegst- De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 3 september a.s. te 14.00 uur op de algemene begraafplaats „Rhijnhof'. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangka mer van de begraafplaats. Op zijn tijd nam God van ons weg onze gelief de schoonzoon en zwager Rob van de Rest op de leeftijd van 33 jaar Amsterdam: J. Dooijes D. Dooijes v. d. Wetering Ank Jan Yvonne 28 augustus 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7