Carter: Jeruzalem-wet zou worden geblokkeerd Irak en Saoedi-Arabië sluiten verstandshuwelijk Reactie oostblok op Pools akkoord is terughoudend Akkoord over pakket van eisen Polen twee maanden in rep en roer pf m Chinezen krijgen loon naar werken .Nieuw kabinet Iran ssksjs: Verzet Vanuato gebroken I fjjl st 9a Opnieuw rellen in Zürich Volkscongres kiest andere economie MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET WARSCHAU, LONDEN (Reuter, AP, AFP, DPA, UPI) De Oosteuropese landen hebben gisteren terughoudend gerea geerd op het akkoord tussen de stakers in Gdansk en de regering. In het westen was men opgelucht en vol lof over de wijze waarop beide partijen in het conflict een oplossing hebben gevonden. j De officiële media in Oost-Europa vestigden er de nadruk op dat de stakers hun werk hervatten. Nepsza- badsag. de krant van de Hongaarse communistische partij, prijst de „ui- i terste pogingen van partij en rege- I ring" om een overeenkomst tot stand te brengen. Er wordt echter niet mee gedeeld op welke punten de stakers hebben gewonnen. ..Vele delen van de maatschappij hebben steeds ernsti- j ger zorgen uitgedrukt- en iedereen dringt aan op een normalisering." Het blad haalt het Poolse partijdag- i blad Trybuna Ludu aan. dat dezer I dagen „krachten die tegen het socia lisme zijn gekant" ervan beschuldig- de de staking aan te voeren. Trybuna meent dat er een duidelijke scheids- lijn getrokken moet worden tussen deze krachten en de doorsnee-arbei der. De beoordeling in Hongarije van j de gebeurtenissen in Polen is met name belangrijk omdat de economie van Boedapest de meest geliberali seerde van het oostblok is en het in I Hongarije aan vakbonden is toege staan mee te beslissen in de bedrijfs- I voering. Opgelucht i De Oostduitse leiders en bevolking I hebben het bericht over'het akkoord in Polen met opluchting ontvangen, al zijn de leiders wel enigszins gere serveerd over de uitwerking op lange termijn. De leiding in de DDR had weliswaar steeds gesteld dat het om een interne Poolse zaak ging, maar had bijvoorbeeld het afgelopen week einde indirect nog kritiek geuit op de top in Warschau. Er was vrees dat onder meer door de verslaggeving op de Westduitse tv de gebeurtenissen een aanstekelijk effect zouden heb ben op de Oostduitse arbeiders, voor al omdat de vastbeslotenheid en de discipline van de actievoerders in druk hebben gemaakt. Daarnaast zou voortduring van de acties gevol gen hebben gehad voor de Oostduitse industrie. De officiële media in Tsjechoslowa- kije hebben verhuld gewaarschuwd voor gelijke ontwikkeingen als in Po len. Maar in Roemenië, met de laag ste levensstandaard van het oost blok. was er scherpe kritiek op de stakers die volgens de partijkrant Scienteia harder moesten gaan wer ken in plaats van te gaan staken. Amerika's eerste voorzichtige reactie kwam van minister van arbeid Mars hall Hij zei in een tv-vraaggesprek dat het goed was dat de Polen de problemen zelf hadden opgelost. La ne Kirkland, de leider van de over koepelende Amerikaanse vakbond AFL-CIO, zei dat het akkoord een buitengewoon voorbeeld van mense- Lech Walesa gaat op de schou ders lijke moed was. In Genève noemde Herman Rebhan, de leider van de internationale industriearbeiders, de overeenkomst „een grote overwin ning voor de vakbeweging". Heinz- Oscar Vetter, de leider van de West- duitse vakbeweging, zegde de Poolse arbeiders alle steun toe in de vesti ging van vrije vakbonden. De westerse regeringen hebben nog nauwelijks commentaar gegeven, be ducht als ze zijn voor Sowjet-beschul- digingen dat ze zich bemoeien met de interne aangelegenheden van Polen. Wel heeft de voormalige Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, ver klaard dat het akkoord onmogelijk was geweest als er door de ontspan ning tussen oost en west geen relatie ve stabiliteit was geweest. GDANSK (Reuter. DPA! Het ak koord dat het stakingscomité in Gdansk en de regeringsdelegatie za terdag en gisteren hebben bereikt ziet er als volgt uit. 1) De activiteiten van de Poolse vak bonden hebben niet voldaan aan de verwachtingen van de arbeiders. Daarom wordt het nuttig geacht nieuwe zelfbesturende vakbonden te vormen, die de echte vertegenwoor digers zijn van de arbeidersklasse. Wij vechten niemands recht aan om lid van de oude bond te blijven en in de toekomst kan er zelfs sprake zijn van samenwerking tussen de twee bonden. 2) Bij het vormen van onafhankelij ke zelfbesturende bonden zal het sta kingscomité MKS de Poolse grond wet eerbieden. De nieuwe bonden zullen de sociale en materiële belan gen van de arbeidersklasse verdedi gen en zijn niet van plan de rol van een politieke partij te vervullen. Zij erkennen het beginsel van de gena tionaliseerde produktiemiddelen, dat de basis vormt van het socialisti sche stelsel in Polen. Zij erkennen dat de Poolse communistische partij een toonaangevende rol speelt in de staat en zij vechten bestaande inter nationale samenwerkingsverbanden niet aan. Zij streven er naar de arbei ders doeltreffende controlemiddelen te geven om zich te kunnen doen gelden en hun belangen te verdedi gen. De regeringscommissie staat er voor garant dat de nieuwe bonden in structuur en organisatie vrij en onaf hankelijk zullen zijn. 3) Er moet binnen drie maanden een wet op de censuur komen. Een admi nistratieve rechtbank beslist over wat gepubliceerd wordt om staats- en wetenschappelijke geheimen te bewaren. 4) Mensen die in het verleden aan stakingen hebben deelgenomen moe ten onmiddellijk weer in dienst wor den genomen als ze geen criminele overtredingen hebben begaan.' Er moet een revisieproces komen voor „politieke gevallen." Aangehouden dissidenten moeten weer vrijgelaten worden (Is toegezegd). 5) De eisen van het comité moeten worden gepubliceerd. 6)De regering zal plannen voor eco nomische hervormingen bekendma ken. Bedrijven krijgen grotere vrij heid in de planning. 7) Stakers krijgen voor afgelopen staking loon doorbetaald maar zul len economische verliezen binnen kwartaal goedmaken. 8) Alle arbeiders gaan één trap op loontabellen omhoog. Daarnaast komt er voor 1 januari 1981 verho ging voor minimumloners. 9) Inflatietoeslag is toegezegd. 10) Voor nieuwjaar betere vleesvoor ziening. Misschien „bonnen". 11) Afschaffing winkels met hogere vleesprijzen. 12) Personeelsaanstellingen naar ca paciteit en niet partijlidmaatschap. 13) Vakbonden onderzoeken of er voorrechten zijn voor partijleden en militie. 14) Verlaging pensioengerechtigde leeftijd voor zwaar werk. Gebeurt slechts op nadrukkelijke wens arbei ders. 15) Waarborg dat elke gepensioneer de minimumpensioen krijgt. 16) Toezegging van betere medische zorg. 17) Uitbreiding plaatsen op bewaar scholen en crèches. 18) Drie jaar moederschapsverlof van 1981. Eerste jaar volledig loon. daarna vijftig procent. 19) Onderzoek naar bekorting wacht tijd voor woningen. 20) Verhoging daggeld bij dienstrei zen. Hogere toelage voor gezinsscbei- ding per 1981. 21) Verboging aantal vrije zater dagen. WARSCHAU (Reuter Sinds de Poolse autoriteiten op 1 Juli de vleesprijzen met 70 procent verhoogden is het volgende gebeurd: 2 juli: arbeidsonrust in fabrieken in de hoofdstad Warschau; 4 juli: staking breidt zich uit tot buiten Warschau; 9 juli: partijleider Gierek waarschuwt tegen inflatie-aanwakkerende loonsverhogingen 15 juli: staking breidt zich uit naar zuidelijke stad Lublin; 17 juli: leger bevoorraadt Lublin waar 80.000 arbeiders staken; 18 juli: Poolse politburo houdt spoedzitting en stelt commissie in die de grieven moet bestuderen. Waarschuwing voor onrust onder Polens mede-leden van het Warschaupact; 20 juli: stakers in Lublin aanvaarden compromis over looneis; 23 juli: nationale pers maakt voor het eerst voorzichtig melding van moeilijkheden; 26 juli: staking treft nu honderd ondernemingen; 11 augustus: buschauffeurs in Warschau staken; 13 augustus: taxichauffeurs in Warschau staken ook; 14 augustus: Leninwerf in Gdansk wordt overgenomen door stakende havenarbeiders. Radio geeft staken toe; 15 augustus: stakingen breiden zich over hele Oostzeegebied uit Gierek komt terug uit de Sowjet Unie; 16 augustus: telefoonverbindingen met Gdansk worden afgesneden. Het overkoepelende stakingscomité MKS wordt gevormd; 17 augustus: het comité stelt zestien eisen over de leiding van het land. Stakingsleiders eisen stakingsrecht, recht op de vorming van vrije vakvereniging en de afschaffing van de censuur. 18 augustus: Gierek stelt bezoek aan West- Dui tsland uit. De autoriteiten zeggen niet te onderhandelen met het stakingscomité; 20 augustus: politie in Warschau arresteert dissidentenleider Jacek Kuron en zeventien medeleden van het KOR; 21 augustus: Poolse pers waarschuwt voor SowJet- inmenging; 22 augustus: Westduitse kanselier Schmidt stelt in verband rpet „Polen" gesprek met Oostduitse top uit; 23 augustus: vice-premier Jagielskiheefteerste gesprek met stakers; 24 augustus: premier Babioech en andere communistische leiders ontslagen; 25 augustus: stakers weigeren te onderhandelen voor telefoonlijnenzijn hersteld. Autoriteiten geven toe; 26 augustus: onderhandelingen beginnen. Moskou spreekt van „interne zaak". Kardinaal Wyszynski vraagt om „vrede en kalmte". 27 augustus: havenarbeiders VS boycotten Poolse vracht „Experts" praten in Gdansk over eisen stakers. 28 augustus: berichten over zwarte handel in voedsel. Regering stelt overleg uit; 30 augustus: akkoord in Szczecin, stakers daar weer aan het werk. Deelakkoord in Gdansk over vrije vakvereniging; 31 augustus: algeheel akkoord in Gdansk over 21 eisen. Stakers weer aan het werk. 'door M. Kopuit Israël heeft in juli de Verenigde Staten de verzekering gegeven dat de omstreden Jeruzalem- j .riiet.door de Knesset zou komen. Toen die wet het toch haalde, wilde de Verenigde Staten Israël niet meer steunen met een veto over de Jeruzalem-resolutie in de Veiligheidsraad. President Carter van de Verenigde T - - Staten heeft dit in Washington ver- r -A-J. Wil verzekering zou afkomstig zijn van de j |»1 minister van binnenlandse zaken, Jo- T 11 /Tf ny\ sef Burg, die ook de Israëlische dele- i. UCfJ O CU1 JLJLXlVs L» V/Is-I gatieleider is bij de autonomiebespre- X kingen. Ook andere bronnen in Israël hadden beloofd dat de omstreden TEHERAN (Reuter, AFP) Premier Rajai van Iran heeft wet. die Jeruzalem tot de „eeuwige en gisteren eindelijk de samenstelling van een nieuwe regering ondeelbare hoofdstad" van Israël bekendgemaakt President Bani-Sadr gaat echter niet ak- koord met een deel van de benoemingen, waardoor er een garantie hebben de verenigde staten conflict tussen de twee leiders dreigt. de Egyptische president Sadat en an dere Arabische staatshoofden gerust gesteld met de verzekering dat die wet het niet zou halen. Toen dat echter toch gebeurde was de enige mogelijkheid voor Carter, om zijn gezicht tegenover de Arabi sche landen niet geheel te verliezen, zich te onthouden van stemming bij de resolutie in de Veiligheidsraad, waarin het beleid van Israël werd afgekeurd. Voor Israël was het een grote teleurstelling dat de Verenigde Staten geen gebruik maakten van het vetorecht. Carter verklaarde tegenover de jood se leiders dat hij ook besloot tot stemonthouding uit vrees dat een ve to Egypte zo boos zou maken, dat er van voortzetting van de vredesbe sprekingen geen sprake meer zou zijn. V „De namen die in de majlis (het parle ment) zijn voorgelezen, zijn niet door mij goedgekeurd. Ik ga met verschei dene voorgedragen personen ak koord, maar met anderen niet," aldus president Bani Sadr gistermiddag te genover het dagblad De Islamitische Revolutie. Hij noemde geen namen. Waarnemers zeiden echter dat de pre- ndent vooral bezwaar heeft tegen de voorgestelde benoeming van kran tenuitgever Hossein Moussavi als mi- ïister van buitenlandse zaken. 5remier Rajai stuurde gisteren de langverwachte lijst met de samen stelling van zijn kabinet aan het par ement. De formatie kwam tot stand na langdurige conflicten met de pre- sident over een aantal namen in de tegeringsploeg. Bani Sadr, die een beslissende stem heeft in deze zaak, vreesde voor een té grote invloed van de conservatieve islamitische partij, waartoe Rajai behoort. Volgens som mige geruchten zou de president on der dwang van ayatollah Khomeini aanvankelijk mokkend hebben inge stemd met de ploeg van Rajai. Het nieuwe kabinet bestaat uit vrij onbekende personen. Ghotbzadeh, die buitenlandse zaken beheerde, komt op de lijst niet meer voor. Op vallend is dat op het ministerie van defensie nog geen naam is ingevuld. Officieel heet het dat de president en de premier de benoeming op deze post naar een latere datum hebben verschoven, volgens waarnemers om dat zij er geen overeenstemming over konden bereiken. f a, r\ Zwitserse oproer politie verzamelt zich onder de to rens van de Gross- münster in Zürich tijdens de gevech ten die daar zater dagnacht plaats vonden. Ruim ne gen uur vochten de politiemannen met jongeren, die demonstreerden voor meer en bete re huisvesting in Zwitserland. Voor de demon stratie was geen toestemming ver leend en de op roerpolitie joeg de betogers herhaal delijk uiteen. Meer dan 130 jon geren werden ge arresteerd. PEKING (AP, Reuter, AFP) Het Chinese Volkscongres heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe economsche orde. die meer op een kapitalistische leest geschoeid is. De economie van het socialistische China zal worden gebaseerd op het principe „loon naar werken". PORT MORESBY (DPA, Reuter) Troepen van Papoea Nieuw-Guinea hebben gisteren de opstandelingenleider Jimmy Stevens gevangen genomen tijdens de bestorming van zijn laatste bolwerk op het eiland Espiritu Santo in de Stille Oceaan. Stevens is opgesloten in de gevangenis van de provinciestad Luganville. Dit heeft een woordvoerder van de politie bekendgemaakt in Port Vila, de hoofdstad van Vanuatu, de voormalige Nieuwe Hebriden. Stevens had zich de laatste tijd teruggetrokken in zijn bolwerk in het dorpje Vanafo. Met hem zijn vier Fransen gearresteerd. De opstandelingen van Espiritu Santo, die zich van de rest van Vanuatu wilden afscheiden, hebben drie maanden lang stand kunnen houden. Verwacht wordt dat de gevangen neming van Stevens definitief een einde maakt aan de opstandige beweging, hoewel er nog enkele kleine haarden van verzet blijven bestaan. De minister van defensie van Papoea Nieuw-Guinea, Gerega Pepena, ver klaarde dat zijn troepen geen verzet ontmoetten toen zij gistermorgen Stevens' bolwerk bestormden. Wel is een 24-jarige zoon van Stevens bij een schietpartij met militairen om het leven gekomen. De nieuwe economische koers wordt al bijna een jaar in praktijk toegepast in delen van de landbouw en Indus trie. Zaterdag werd die koers echter officieel met de goedkeuring van de bijna 3500 algevaardigden op het Na tionale Volkscongres, de plaatselijke variant op een parlement. Volgens vice-premier Yao Yilin, die de afge vaardigden zaterdag aan het begin van het congres toesprak, zal de nieu we aanpak de produktie en de moti vatie van de arbeiders belangrijk ver hogen. Bedrijven, die in China alle maal in handen zijn van de staat, zullen winsten zelf kunnen investeren en overproduktie zeil aan de man mogen brengen. Voor arbeiders ko men er bonussen voor extra presta ties. Op het volkscongres werd nog eens bevestigd dat eind deze week premier Hua Guoleng al zal treden. Hij wordt waarschijnlijk opgevolgd door de 61- jarige Zhao Ziyang. Ook drie vice- premiers, onder wie China's sterke man Deng Xiaoping, zullen altreden. Deng zal zijn positie als plaatsver vangend partijleider echter behou den. De wijzigingen moeten een ver jonging in de Chinese top teweeg brengen. Dat dit noodzakelijk is, bleek bij de opening van het volks congres: vijl van de zeventien leiders op de eerste rij moesten tijdens het volkslied door assistenten overeind worden gehouden. Anderen hadden hulp nodig om hun plaatsen te berei ken. De 82-jarige parlementsvoorzit ter Ye Jianying had zichtbaar moeite de drie uur durende openingsceremo nie uit te zitten. Het Chinese persbureau Nieuw China heelt het algelopen weekeinde West- Europa opgeroepen zich niet los te maken van de Verenigde Staten en zich te hoeden voor een blijvende ontspanning met de Sowjet-Unie. Een eigen Europese koers is precies wat de Sowjet-Unie wil. aldus Nieuw China, dat „een bepaald aantal in vloedrijke personen in Europa" he kelde wegens hun pogingen ontspan ning met het Oostblok te bewerkstel ligen. NEW YORK (UPI) Malta heelt de Verenigde Naties om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad ver zocht omdat Libische marineschepen de opsporing van olie voor de kust van Malta bedreigen. Zaterdagavond maakte Malta bekend, dat de verte genwoordiger in Tripoli van- de Itali aanse staatsoliemaatschappij ENI, die in opdracht van de Amerikaanse maatschappij Texaco op het conti nentale plat van Malta naar olie zoekt, is gearresteerd door de Libi sche autoriteiten. loor James Dorsey AMSTERDAM Niet alleen de buitenstaanders maar ook veel bewo- lers van het gebied zelf beginnen zo langzamerhand de weg kwijt te aken in de doolhof die Midden-Oosten heet. Nog geen twee maanden ;eleden riep kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië Israël op te verklaren, lat het zijn uiteindelijke bedoeling is zich terug te trekken uit de sedert 967 bezétte gebieden. In ruil daarvoor zouden de gematigde Arabische anden bereid zijn om over vrede te praten. En nu roept Fahd op tot een leilige oorlog tegen Israël. a de Israëlische stappen die bedoeld va- ;n om de status van Jeruzalem als verenig- e en eeuwige hoofdstad nog eens nadruk- elijk vast te leggen, vroeg Fahd zich af: „Is e oproep aan de Arabieren en de moslems oor een lange en niet aflatende heilige orlog niet het enige antwoord geworden op eze zionistische, religieuze en racistische Togantie? Wat heeft een gematigde op ening bereikt? Is dit het westelijk idee an een rechtvaardige vrede?" ndanks het retorisch karakter van zijn oorden, duidt Fahds commentaar op een rgelijke ontwikkeling: Arabieren en Israë- rs raken steeds verder weg van de vrede, jna drie jaar na het bezoek van president Ldat aan Jeruzalem zijn de barrières die Egyptische president in een keer hoopte te breken, hoger dan ooit. De Arabische eld begint zich af te vragen of vrede met lël eigenlijk wel mogelijk is gezien de tiging van nieuwe nederzettingen in be- gebied. de formele annexatie van Oost- uzalem en het harde beleid van Israël in bezette gebieden en in Zuid-Libanon. ï- blanks het verbale geweld lijkt kroon- Uns Fahd de deur toch nog op een kier te - laten staan. Hij zei: „We zullen geestelijk geen vrede hebben tot ons bezette Arabi sche grondgebied geheel bevrijd is en het Palestijnse volk teruggekeerd is om een onafhankelijke staat te stichten met Jeru zalem als hoofdstad." Door het weloverwo gen formuleren van vage en ingewikkelde Arabische bewoordingen herhaalde Fahd in feite de voorwaarden voor vrede zoals die door de gematigde Arabische landen wor den gesteld: Een uiteindelijke, totale terug trekking van Israël van de westelijke Jor- daanoever (inclusief Jeruzalem) en van de Golanh oogten. Islam-kenners wijzen erop dat dé strijd met het zwaard het laatste stadium in de jihad is. De heilige oorlog is een religieuze plicht voor moslims, maar die plicht kan vervuld worden met het hart, met de tong en met de hand Verder wijzen deze deskundigen erop dat een islamitische strafexpeditie alleen een verdedigingsmaatregel kan zijn wan neer de islam in gevaar is. De Arabische wereld is er ondanks de woorden van Fahd nog niet aan toe het zwaard tegen Israël op te nemen. Maar wel geeft Israël, door eenzijdig de status van Jeruzalem als ongedeelde en eeuwige hoofdstad vast te leggen, de Arabieren nieu Saddam Hoessein in gesprek met kroonprins Fahd. we reden te geloven dat „matiging" en het vredesproces van Camp David niet erg doel treffend zijn. De hoop op de herverkiezing van president Carter en op de val van de regering-Begin, en de mislukking van de Egyptisch-Israëli- sche vredesbesprekingen zijn een geliefd onderwerp bij de diplomatieke cocktail- parties in de Arabische wereld. De gematig de Arabische staten, met Saoedi-Arabië voorop, hebben nog steeds hun hoop geves tigd op de Amerikaanse president. Wanneer Carter zich geen zorgen meer hoeft te ma ken over zijn herverkiezing, kan hij Israël dwingen tegemoet te komen aan de mini male eisen van de gematigde. Arabieren. Irak Saoedi-Arabië is er zich ter dege van bewust dat de Arabidfche wereld op korte termijn niet in staat is om een oorlog tegen Israël te winnen. Fahd leek bij zijn laatste verkla ring zich te richten tot de gematigde Arabi sche staten rondom de Perzische Golf, met in zijn achterhoofd de opkomst van Irak, dat het vacuum probeert op te vullen dat door de val van de sjah van Iran in dit gebied ontstaan is. Het is veelbetekenend dat president Saddam Hoessein van Irak eerder deze maand een bezoek bracht aan Saoedi-Arabië. Het was het eerste bezoek van een Iraaks staatshoofd aan dat land sedert de val van de monarchie in Irak, meer dan twintig jaar geleden. De pogingen in Saoedi-Arabië om de positie van de koninklijke familie overeind te hou den tegenover de militante en religieuze elementen en om de Palestijnen en de min der gematigde Arabieren gerust te stellen, lijkt uit te lopen op een tactische overwin ning voor Irak. Dat land maakt er geen geheim van dat zijn houding tegenover Is raël niet is veranderd en dat het even weinig geneigd is tot een compromis als tevoren. Dit betekent nogal wat. aangezien Irak na Egypte de sterkste mogendheid in de Arabi sche wereld is. en bovendien hard op weg de eerste kernmogendheid in dit gebied te worden. De Iraakse minister van buitenlandse za ken. Saadoen Hammadi, verklaarde on langs ronduit in een interview, dat tegen Israël alleen met geweld kan worden opge treden. Hij waarschuwde echter „dat de tijd daarvoor nog niet rijp is en dat de Arabie ren de eerste tien jaar maar moeten gebrui ken om politiek en economisch zelfvoorzie nend te worden." Bagdad is zich bewust van de militaire en politieke realiteiten in het Midden-Oosten en hoopt eerst de Arabische wereld te verenigen en de Arabische positie te versterken onder zijn leiding alvorens activiteiten te ondernemen tegen „de zio nistische vijand". Strategie De strategie op lange termijn van Irak vraagt om een verstandshuwelijk met Saoe di-Arabië en om resultaten In het gemeen schappelijk beleid op korte termijn: De indamming van het regime van aya tollah Khomeini in Iran, wiens variant van de islam voor de Saoediërs onaanvaardbaar is en met wiens bewind Irak in een bittere uitputtingsoorlog is verwikkeld. Het vrijwaren van het gebied van de Perzische Golf van inmenging van buitenaf zowel van Russische als van Ameri kaanse. Handhaving van stabiliteit in de regio, van vitaal belang voor de Saoediërs als middel voor de koninklijke familie om te overleven, en voor de Irakiërs ter verwerke lijking van hun doeleinden op lange ter mijn. De andere kant van de medaille is dat de Saoediërs hun best moeten doen om geloof waardig te blijven tegenover de voorstan ders van de harde lijn in de Arabische wereld. In dit kader moeten Fahds uitlatin gen worden uitgelegd, die een bevestiging lijken te zijn van de Iraakse inzichten. Met een verwijzing naar het feit dat tactiek- in het Midden-Oosten de neiging heeft stra tegie te worden, waarschuwde een politieke commentator laatst dat er „een teken aan de wand is." De voorstanders van de harde lijn in de Arabische wereld verwerpen het beleid van matiging als middel om het uiteindelijke doel te bereiken, namelijk de vernietiging van de staat Israël. Ze doen dit omdat ze vrezen dat het aanvaarden van interim-oplossingen voor het conflict in het Midden-Oosten nieuwe realiteiten zal creë ren, die dan niet meer voor veranderingen vatbaar zullen blijken te zijn. Haviken Palestijnse extremisten verwerpen de ge dachte aan een onafhankelijke Palestijnse staat naast Israël als eerste stap op weg naar een seculaire (niet-religieuze) demo cratische staat Palestina op de ruines van de joodse staat. „We zullen zo verwikkeld zijn in de problemen van deze mini-staat en zo verstrengeld raken in de internationale politiek, dat we ons uiteindelijk doel uit het oog zullen verliezen." Deze logica doet niet alleen opgeld onder de radicalen maar ook onder de gematigden, die graag de fakkel van een compromis oplossing hoog houden als aanzet voor nieu we realiteiten. „Dit Jaar is het jaar van de haviken," klaag de een vooraanstaande Arabische politicus onlangs. Israëlische en Arabische extremis ten lijken de slag te winnen. Terwijl de Israëlisch-Egyptische vredesbesprekingen op het punt staan te mislukken, houdt premier Begin vast aan zijn politiek van voldongen feiten in de bezette gebieden, waardoor een Israëlische terugtrekking steeds moeilijker, zo niet onmogelijk wordt. En de Arabieren zijn te zwak om een con structief voorstel te doen. Op deze manier zou de tactiek van de radicalisering op den duur wel eens een centrale strategische realiteit in het Midden-Oosten kunnen worden. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5