Feilloze vertolkingen Kamerkoor Stockholm Speelse variaties in manieren van spelen Hoofdstad Operette doet Lehar eer aan Geen ontluchtend applaus maar een gedempte aftocht Zweedse muziek weinig inventief De Friwoshow bij Waste of Time Keja wil meer tv-zendtijd Zeeuw verongelukt Haagse Comedie maakt Stijloefeningen KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET 4 door Ralph Degens AMSTERDAM/UTRECHT Blonde vrouwen, sSkerhets tandstickor en Nobelprijzen heeft Zweden sinds jaar en dag tot nut en vermaak van de mensheid met gulle hand over de wereld verspreid Met de muziek ging dat nvt zo vlot. Merkwaardig, want zelfs Noorwegen heeft zijn Grieg, Finland zijn Sibelius, en wij kunnen ons nog altijd op een Sweelinck beroepen, terwijl er na hem ook nog wel wat Nederlandse componisten zijn geweest die enige interna tionale faam genoten Maar zelfs de met sociale voorzienin gen gewatteerde levensomstandighe den van deze tijd schijnen in Zweden geen stimulans voor de muzikale in ventiviteit te zijn. Die indruk werd althans gewekt tijdens het Zweedse week-end waarmee de Internationale Gaudeamus Muziekweek begon. Za terdagavond werd het eerste^concert in de kleine Concertgebouwzaai in Amsterdam gegeven door HET Ka merkoor Stockholm onder Eric Eric- son met werken van jonge componis ten, merendeels leerlingen van Ingvar Lidholm (59). Wat de meeste toehoorders al wisten <v nt b:i zon concert zitten alleen ingewijden :n de zaal) is. dat dit in het begin van 1950 opgerichte koor tot de hr tc vocale ensembles van deze tijd behoort Niets is deze groep van onge veer 35 stemmen te dol. Alles wordt feilloos vertolkt en het repertoire is mede een staalkaart van de meest geavanceerde koorliteratuur van de ze tijd. Feilloos Er viel dan ook op de uitvoeringen onder de wat notarieel ogende, effi ciënt dirigerende Ericson alleen maar met bewonderend applaus te reage- Steriel ren Wat ook gebeurde. voor de „Vier liederen" van Rosell (die „een proeve van tekstbehande ling" moeten zijn, waarbij de Zweed se tekst uiteraard een barrière voor niet-kenners is), voor .JLilla sus' gra ve" van de nog muziekstuderende Anders Hill borg (26). die een toelich ting en een tekst overbodig vond, zodat het alleen als een korte proeve van bekwaamheid overkwam, en voor het langdurig-kitscherige „A craddle song/ The tyger" van Sand- ström, waarin de muzikale verklan king van twee contrasterende teksten de conflictsituatie van de mens moet verbeelden. Maar de muziek zelf was alleen maar geschikt om de kwaliteiten van het koor goed te laten uitkomen. Thomas Jennefeld (26). Miklós Maros (37), Lars-Erik Rosell (361. Anders Hillborg (26 en Sven-David Sandström (38) hebben .hun werken die hier werden uitgevoerd rijkelijk voorzien van de effecten die met de nieuwere vocale technieken mogelijk zijn, maar meer dan puik demonstratiemateriaal voor pen alleskunnend koor is het niet geworden. Dat geldt in vrijwel gelijke mate voor de slap gecomponeerdè „Warning to the rich" (een vrij sterke, aanklagen de tekst die alleen maar „mooi" werd getoonzet) van Jennefeld voor de puur op klankeffecten uit de elektro nica gebaseerde „Turbae" van Naros. Allemaal steriele, zij het niet zonder vakbekwaamheid gecomponeerde, muziek die niet eens „boeiend" ge noemd kan worden. Een werk van Lidholm zelf „Canto LXXXI", date rend uit zijn emotionele periode be gin 1950. is wel hoorbaar doelbewus ter gecomponeerd dan de rest. maar blijft toch ver af van de verwezenlij king van dat doel: de verklanking van de felle expressiviteit van Ezra Pounds gelijknamige gedicht. Ook hier past weer de grootste be wondering voor de perfectie van de uitvoering. Maar ik dacht dat de no gal opstandige composities van deze avond te weinig overtuigend werden vertolkt door deze in fraaie gewaden en nette pakken gestoken (toch nog jonge) dames en heren, die daarmee meer in de tijd van het pandverbeu ren, dan in die van het kraakpandver- beuren leken te passen. Elektronica Een dwarsdoorsnee van wat in Zwe den aan elektronische muziek wordt gemaakt werd zondagmiddag in Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht ten gehore gebracht. Een vijftal korte stukken waaronder een van de pio nier van de Zweedse elektronische muziek, Bengt Emil Johnson (44). gaf de indruk dat Zweden op dit terrein wel aardig met het elektronisch com poneren in de rest van de wereld mee kan komen. In elk geval beschikt men over een goed geoutilleerde stu dio in Stockholm. Met wat handig heid kun je daar best een redelijk stuk op maken. Méér dan redelijk, door de vaak intense muzikaal-poêti- sche kracht ervan, is naar mijn me ning het voor fluit en tape gecompo neerde „Akonel II' van Tamas Ungva- ry (44). Het begint wat modieus met alle geluiden en bijgeluiden die vroe ger beslist niet bij het fluitspel te pas kwamen. Maar in de loop van het stuk ontwikkelt zich een suggestief samenspel met de op band opgeno men geluiden. Een indrukwekkend werk waarin Harrie Starreveld knap de fluitpartij vertolkte Opvallend in dit programma was ver der nog „Nörheter" van Ake Parme- rud (27) dat met veel gesproken tekst net een sound-track van een Berg man-film was. Dus toch wel echt Zweeds door Dirkje Houtman AMSTERDAM Het toneel staat mudvol. Naast de plastic palmen en wat ongerijmd materiaal op een tafeltje en de grond springen met name de vele koffers in het oog, die in de Friwoshow „No Flowers for Shirley" van de mimegroep Waste of Time veelvuldig uitgepakt zullen worden. Afgelopen dagen was deze voorstelling in het Shaffy-Theater in Amsterdam te zien en na een toujmee door Amerika is de Friwoshow weer veelvuldig in eigen land to bekijk' n. Nog voor de voorstelling is be or. uv hebben de twee heren Frits Jansen en Wouter Steenbergen hun plaats op het toneel ingenomen. Enigszins mee warig bekijken ze het handjevol toe schouwers. dat langzaam binnen druppelt en om alvast in de stem ming te komen dagen ze elkaar uit. speels en pesterig. De een gooit stuk voor stuk een koffer met de meest uiteenlopende voorwerpen leeg die oe ander gekweld oppakt en niel afla tend in zijn armen propt om ze ver volgens in een klap in de koffer terug te storten. De zaallichten zijn nog steeds niet gedoofd. Is de voorstelling begonnen of Juist niet? Verrassing Dit openingsnummer geeft heei sum mier aan waar de voorstelling naar toe werkt. Uit een mengeling van variété en antitheater groeien soms ongewoon theatrale ontmoet ingen tussen de twee heren. Variété-arties ten die de ene verrassing na de ande re uit hun koffers toveren meestal in de vorm van een toneeldecortje waar een nieuwe scène of nummer zich afspeelt Pinter-scène Opvallend is de minutieus uitgewerk te Plnter-scène, die stilzwijgend maar o zo veelzeggend wordt uitgevoerd tegen de achtergrond van een mini- huiskamerdecortje. dat temidden van de overige ter plekke gecreëerde speelvlakken in de toneelruimte een eigen absurde werking krijgt Opmer kelijk theatraal door de pijnlijke illu sie die de heren stilzwijgend weten op te roepen, maar zelf ook weer door breken. Je ziet ze het toneeltje op- en Speciaal vandaag Televizier Magazine AVRO's actualiteitenrubriek Ned. 2.21.30 De vergeten oorlog tiende afle vering van een serie over de betrok kenheid van Rusland bij de Tweede Wereldoorlog met als titel „Van de Balkan naar Wenen". Vanuit de be vrijde Oekraïne openden de Russen het Balkanoffensief in de herfst van 1944. Ned. 1/21.55 Oorlogsresten Eerste afleve ring van de dertiendelige Engelse serie „The spoils of war". Scenario is van John Finch, bekend van de serie Sam en Family at war. Het verhaal begint in mei 1945. Kapitein Blake Hayward ontmoet sergeant Mark Warrington aan het geallieerde front in Duitsland. Ze komen uit hetzelfde plaatsje en daar wordt het overwin ningsfeest voorbereid. Brt. 1,20.50 Literama (NCRV) Hans van de Waarsenburg vraagt de schrijver Theun de Vries over zijn vele reizen voor en na de Tweede Wereldoorlog. Hilv. 221.30 a(; er. „c.h'r-r de schermen te rechtkomen in de variété-illusie waar de voorstelling als geheel in is genes teld. Daardoor krijgt deze een merk waardige dubbele bodem. De heren lopen van de ene illusie in de andere, z:;n er als het ware in gevangen. Niet alle nummers zijn echter tot dragende scènes uitgegroeid. Er zijn nog te veel onuitgewerkte aanzetten, veelkleurige broddellapjes die na een serie uitvoeringen mogelijk het ni veau bereiken van de Pinter-scène of de slotscène. Die speelt zich af op een bankje in een park Een heer is ver zonken m zijn eigen wereld en gooit rollen figurenbehang uit over een kur.stgToene grasmat voor hem waar op een verlicht, plastic, piepklein kitchfonteintje spuit. Hij hoort gelui den waar zijn buurman, die onge- stoord een sinaasappel eet, van ver schoond lijkt te blijven. Tegenstelling Het is de tegenstelling tussen binnen- er. buitenwereld De ene zet tot slot zijn wandeling in het park voort, de ander blijft erin Een verdoorgevoer- de knechting van de illusie, die net als in het begin naar het publiek w'ordt doorgetrokken De lichten gaan aan: is de voorstelling afgelopen of niet? De twee heren blijven in hun theatrale omgeving achter samen met de technicus, die de hele tijd op het toneel zichtbaar aanwezig was. De koffers zijn. zpals in het eerste nummer al werd voorzien, uitgepakt en worden nu weer volgestopt. Het publiek druipt aarzelend af. Geen ontluchtend applaus, maar een ge dempte aftocht. Frits Jansen (links) en Wouter Steenbergen in de Friwoshow „No Flowers for Shirley" van de mimegroep Waste of Time. HILVERSUM (ANP) Omroepdes- kundige Keja van de WD-Tweede Kamerfractie is bereid bij de komen de begrotingsbehandelingen in de Kamer een motie in te dienen om voor het eind van het volgend jaar tot uitbreiding van de televisiezendtijd in Nederland te komen. HIJ lanceerde dit plan zaterdag voor de VARA-ra- dlo in een programma over kabel- en satelliet, nadat de deskundige van de Partij van de Arbeid. Kosto. had ge zegd niet te verwachten, dat het hui dige kabinet in zijn zittingsperiode daarover nog een beslissing zal nemen. Volgens Kosto neemt geen enkel ka binet in zijn laatste jaar een dergelij ke belangrijke beslissing. Keja vroeg bij het eventueel Indienen van die motie wel de steun van de Partij van de Arbeid, maar die kon door Kosto niet worden toegezegd. Tijdens de discussie bleken Kosto en Keja evenals onlangs Jan de Troye namens de NOS voor een snelle uit breiding van de televisiezendtijd te zijn om tegenwicht te kunnen bieden aan de komende satelliettelevisie. Kosto vindt dat de Nederlandse om roep via een creatieve aanpak moet kunnen inspelen op de nieuwste tech nische ontwikkelingen, die vanuit het buitenland in de komende vijf jaar twintig tot 25 televisieprogramma's op onze schermen mogelijk maken. ANTWERPEN (ANP) De 34-jari- ge Pieter Karelse uit het Zeeuwse Schore is zondagmorgen in Schoten bij Antwerpen verongelukt. Bij het oversteken van de Brechtse baan werd hij door een personenauto ge schept. De bestuurder van de auto reed door. Voorop Anne Oost veen, achter haar Lucas Dietens, Guus je Westerman, Wim de Haas, Peter Hoeksema, Maria Stiegelis, in „Stijloefeningen" bij de Haagse Comedie. Foto Pan Sok door André Rutten DEN HAAG De Haagse Comedie laat sinds zaterdagavond in Het Paradijs, het theatertje op de zolder van de Koninklijke Schouwburg, het improvisatie-programma zien, dat zes van haar spelers onder regie van Pierre Laroche gemaakt hebben op basis van het boek „Exercises de style" van de Franse schrijver Raymond Queneau (1903-1976), in de vertaling van Rudy Kousbroek „Stijloefeningen" geheten. Wat voor de schrijver een „oefening" was In verschillende soorten taalge bruik. is voor de spelers een oefening in verschillende manieren van acte ren. Een leuk, maar toch serieus spel. Quenau gaat uit van een weinig op zienbarend, miniem voorval. Een jon geman op het volle achterbalkon van een tram valt op door een lange nek en eèn koordje om zijn hoed in plaats van een lint. Hij valt uit tegen iemand naast hem, die hem, zegt hij, op de tenen trapt, telkens als er mensen in of uit stappen. Het incident is snel voorbij, want de jongeman gaat haas tig op een leeggekomen plaats*zitten. Twee uur later wordt hij waargeno men in gespek met iemand die hem aanraadt een knoop aan zijn overjas hoger te laten zetten. Queneau laat dat voorvalletje door verschillende waarnemers navertel len. Over die waarnemers vertelt hij hoegenaamd niets, maar uit hun ma nier van praten kun je min of meer opmaken wie of wat zij zijn. Een politieman, die de feiten probeert vast te stellen, kijkt anders dan een filosoof, die het hoe en waarom ervan probeert te verklaren, en gebruikt in zijn proces verbaal andere termen dan in een wetenschappelijke tekst voorkomen. Queneau zelf treedt daarbij op als een „super"-waarne- mer, die het feit registreert, en gea museerd de uiteenlopende weergaven ervan noteert, waarin de waarnemers zichzelf aan hem verraden. Spitse humor Zijn „Exercises" zijn literatuur, maar het aardige is, dat hij toch met aller lei soorten alledaags taalgebruik zoals je het om je heen hoort exer ceert. al destilleert hij er de meestzeg gende elementen ut, en dat doet hij dan met spitse humor. Tekenend zijn de details die hij invoert: de lange nek, het koordje, de knoop. Uit de aldus getekende teksten leid den de spelers de verschillende soor ten mensen af. in wier mond zij zou den passen. Het zou tot typetjes ma ken kunnen leiden, maar daar zijn de tekstjes net te ongewoon voor en de spelers te speels-inventief. Er is ook, anders dan in het boek, een soort structuur bereikt, waarin groeperin gen van scènetjes zijn ontstaan, die op een verrassende manier in elkaar overgaan of juist met elkaar contras teren, waarin de zes spelers Lucas Dietens, Wim de Haas, Peter Hoekse ma, Anne Oostveen, Maria Stiegelis en Guusje Westerman samen een beweeglijk, kleurig vlechtwerk van personages en speelstijlen ontwik kelen. De voorstelling, die ongeveer een uur duurt, is deze week donderdag en vrijdag om kwart voor een 's middags en 's avonds om negen uur te zien, zaterdag om één en om drie uur, volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag 's avonds om elf uur, na de avond-voorstelling in de Koninklijke Schouwburg. Hoofdstad Operette in het Chinees; v.l.n.r. Antoni Wink, Anita Heins, Jacco van Renesse, Marga de Boer, Ton Hofman en Jan Handerson Foto: Frtts Gerritsen ADVERTENTIE Vanaf deze week tot en met 26 februari gaat Fred van Dam een serie theatervoorstellingen geven op de woensdag- en donderdagavond ln De Suikerhof, Prinsengracht 381 in Am sterdam. Hij vertolkt voor de pauze de hoofdfiguur professor Hennipsten- ge! uit het verhaal Het liefdeleven der Priargen van Manuel van Loggem. Daarna speelt hij Marie Blanche, een dame uit de Franse middenklasse van André Freye. vertaald door Hélè- ne Defesche. Aan het eind van deze week gaat in het Gemeentemuseum in Den Haag een overzichtstentoonstelling open die geheel gewijd zal zijn aan de Ne derlandse. maar in Parijs woonachti ge schilder Cesar Domela. Aanleiding is de 80e verjaardag van deze schil de; die de laatste, nog in leven zijnde rtegenwoordiger van de Stijlgroep De te exposeren werken omvatten de periode 1923-1980. De tentoonstel ling laat ook zien dat Domela zich heeft beziggehouden met fotografie, typografie en grafische ontwerpen. .•sast Geen land dat zó veelzijdig is^ Wie d'r even tussenuit wil kan nu kiezen uit een gevarieerd aanbod van komplete korte of lange vakanties in Nederland, vah lekker rustig tot sportief aktief. Hier zijn voorbeelden, maar er is nog veel meer. Vraag de informatie en ga's lekker weg in eigen land. ftutowMi-tow. frippertwH,: fietsen: Even helemaal weg ddor oode siadies of langs de rivieren Lekker rustig loeren met de auto Een vijfdaagse tocht met verblijf m verschillende hotels, half pension, is er ai vanal f 255,— pp (Boekmgen bn ANWB WVi Met het snelle veHige spoor een week naar Zeeland. Drenthe. Noord Holland je jegt het maar Veel zien. vanaf f 235,— p p (Boekingen bij NS ANVR reisburo s ANWB! Drie dagen fietsen in schitterende natuur, vanuit gezellige hotels met vol pension Eindelijk weer s doen wat ze vroeger deden Al vanaf f 135.—pp (Boekingen bij WVi ANVR reisburo s ANWB Voor korte of lange vakanties in eigen land, inlichtingenen boekingen bij de VW-i kantoren, ANWB, de NS-stations en de ANVR-reisburos. Publikatie van hei Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. door Franz Straatman AMSTERDAM Het was de liefste wens van Alexander Pichler, de man die jaarlijks de enige produktie van de Hoofdstad Operette op het toneel zet, om hier Das Land des Lachelns van Franz Lehar te regisseren. Die wens ging zater dagavond ln de Amsterdamse Stadsschouwburg in vervul ling; door eendrachtige samenwerking met djrigent John Kapper kon zich een voorstelling te ontplooien die Léhar alle eer aandeed en zal blijven aandoen want het gezelschap reist er het hele land mee af. Het land van de glimlach is China waarheen de schone Weense gravin Lisa de exotisch attractieve prins Sou-Chong volgt. Maar voor Lisa wordt het een land van snikjes en grimlachjes, want haar lieve Chinees moet gehoorzamen aan duizendjarig gewoonterecht, dat geen eigen plaats kent voor de vrouw, laat staan een Europese Het eerste bedrijf toont de ontmoeting in een paleis te Wenen (in de nadagen van der gute alte Kaiser Franz. 1912), het tweede en derde speelt in Peking. Voor een operette is de stof heel serieus en uitgediept. Alle nadruk valt op Lisa (Marga de Boer) en Sou-Chong (Ton Hofman). Een ster Natuurlijk komt er het nodige klucht- werk in voor, maar Jacco van Renes se als graaf Gustav (Lisa Weense min naar) kan niet zo uitpakken als hij in voorgaande operetten mocht, terwijl Antoni Wink als Chinese eunuch alles op alles moet zetten om leuk te blij ven. Neen. 'alle aandacht wordt ge vraagd voor de zeer muzikale uitwer king van de rol van Chou-Song, waar voor Ton Hofman met een soepele, heldere tenor geknipt is. Hij is betrek- kelij nieuw in de sollstenbezetting van de Hoofdstad Operette; beslist een ster. Ook al moet dat weer niet zo overdreven benadrukt worden door hem drie keer het gouden lied Dein ist mein ganzes Herz te laten zingen. Marga de Boer heeft bij de Hoofdstad Operette al zoveel rollen gezongen en uitgebeeld van vrouwen die hopeloos verliefd worden op het onmogelijke, dat zij deze Lisa moeiteloos neerzet met een volle, expressieve stem. De hele voorstelling zit vol van mooie vocale momenten zoals het duet tus sen Gustav (Jacco van Renesse) en prinses Ml (Anita Heins) of heerlijk theaterwerk (de „einlage" van Llly Loerkens met een lied uit een operet te van Lorzing). De aankleding is, gebruikelijk bij de Hoofdstad Operette, rijk; vooral het feest aan het hof van Peking is een ware revue, waarbij Pichler de be perkte koorgroep in steeds andere kostuums van het achtertoneel laat opdraven, ofte wel de kunst verstaat een kwartje te hebben, maar een gul den te laten zien. Iet eigen orkest klinkt heel mooi en afgewerkt. Kap per boetseert de klanken als het ware voor en wat er tengevolge van een te kleine groep tekort schiet aan warm te en volte in de strijkers, wordt min zaam aangevuld door de zaal die mee levend meeneuriet. Het heerlijkste publiek dat men zich kan bedenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4