YYD wil basisschool nog niet verlengen 'Wereldactieplan VN deugt niet' TrouW\ Bloemenexpositie in Jochum Hof-tuin Ernstige twijfels over loonmatiging onderwijs Commentaar Poolse winnaars Protest tegen legalisering van abortus r Geboortedag van Wilhelmina op veel plaatsen herdacht EIGEN LAND Leden tegen idee commissie-Geertsema Van Agt ondanks bezwaren tot ereburger benoemd CHU-leider Van Leijenhorst: Kraaijeveld contra De Koning over vrouwenconferentie Protest fietsers tegen kernwapens Rita MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET ,.Er zijn geen verliezers, alleen maar winnaars", juichte gisteren de Poolse vice-premier Jagielski toen hij de onderhandelingen met de takers tot een goed einde had ge- racht. En hoewel op het eerste gezicht de stakers de grote winnaars '.ijnen dus regering en partij de ^verliezers, heeft Jagielski niettemin root gelijk. Hebben de stakers op ele, essentiële punten hun zin ge kregen, de overheid bereikte dat het primaat van de partij wordt erkend en dat het land socialistisch blijft. De laatste dagen zag het er niet naar uit dat er een beide partijen I bevredigend akkoord zou kunnen worden gevonden zonder een in menging van buitenaf uit te lokken. frDat dit laatste in ieder geval tot dusver is uitgebleven, is onbe twist een grote verdienste van de Poolse machthebbers. f-Tuim een week geleden nog voor- pelde de Poolse partij-ideoloog y lakowski, hoofdredacteur van het /eekblad Polityka en lid van het entrale comité van de communisti- ohe partij, dat uiteindelijk iede- j een zou verliezen. Het paradoxale van de Poolse situatie is dat Jagiels- Ifi gelijk heeft, maar dat Rkowski zich daarom nog niet vergist hoeft te hebben. Want hoe belangrijk de oncessies ook zijn die nu over en 'eer zijn gedaan, de invulling van afspraken en de bestendiging SJvan zijn doorslaggevend. Wor- en de vrijheden onvoldoende gere aliseerd, dan verliezen de arbeiders ;n hun medestanders alsnog, wor- 'en de vrijheden te groot, dan is ■cn al dan niet militaire terechtwij- ■ng van de buurlanden zeer wel 1 pgelijk. In dat laatste geval verlie- 1 - a inderdaad alle nu bij het con- 9Lé. i' betrokkenen. het al is het nu bereikte akkoord ry .onvoorstelbaar grote stap voor Ir.n Oosteuropees land. Afgezien i van Joegoslavië kent Oost-Europa 5 het stakingsrecht niet, noch het recht op vrije vakvereniging. De vrijheid van meningsuiting ligt wel- i iswaar in de Poolse grondwet ver- ankerd, maar dat daaraan nu ook praktische betekenis zal worden ge- geven, is ongehoord. En welk de- i mocratisch land met politieke ge- vangenen volgens Amnesty In- ternational doet deze innerlijke te- i genstrijdigheid zich nog heel wat voor erkent het bestaan van zulke gevangenen en belooft zelfs een nieuwe berechting van al die mensen bij wier veroordeling poli tieke redenen volgens de stakers een rol hebben gespeeld? Er zijn echter ondanks alle redenen tot tevredenheid ook nog wel pun ten van zorg. Hoe gaat de wet op versoepeling van de censuur er uit zien en zullen de rechters de wetge ving op een bevredigende wijze in terpreteren? Zal het front van de stakers gesloten genoeg zijn om voorlopig in het economisch uiterst zwakke Polen de arbeidsrust te ver zekeren, ook nu niet alle looneisen zijn ingewilligd? Wat gaat in de praktijk het primaat van de com munistische partij betekenen, dat ook de nog op te richten vrije vakvberenigingen zullen erkennen? Zo beide partijen willen, dan kan er speelruimte zijn. Maar hoeveel, is voorlopig duister. En een belangrijke reserve geldt ook de nu nog zo succesrijk geble ken samenwerking tussen arbeiders en intellectuelen. Zelden in de ge schiedenis heeft een dergelijk ver standshuwelijk lang stand gehou den, en een kiene tegenstander moet in staat zijn de partners tegen elkaar uit te spelen. Nu politieke vrijheden om de intellectuelen te vreden te stellen en om hen later niet weer als tegenstanders te krij gen als de arbeiders opnieuw onte vreden zouden zijn? Of straks, als de economische omstandiheden weer wat beter zijn, nog een aantal materiële tegemoetkomingen aan de arbeiders om vervolgens de in tellectuelen hun „speelgoed", de intellectuele vrijheden, te kunnen ontnemen? Maar ondanks deze sombere bijge dachten, overheerst de vreugde over een historisch akkoord. Geslo ten vijf jaar na de Akkoorden van Helsinki over veiligheid en samen werking in Europa en in een tijd waarin nog slechts zorgelijk wordt gesproken over herleving van de koude oorlog. Zouden Oost- en West-Europa dan toch nog naar elkaar toegroeien? De „toetsings conferentie" van november in Ma drid, waar de resultaten van vijf jaar Helsinki worden bekeken, kan in een geheel ander licht komen te staan door de ontwikkelingen in Polen. Temeer waar dan misschien alweer iets duidelijker dan nu is hoe beide partijen en de buitenwereld zich aan de afspraken houden. DEN HAAG Naar schatting drie duizend tegenstanders van de legali sering van abortus provocatus heb ben zaterdag in Den Haag gedemon streerd. Het Nederlands Comité „Redt het ongeboren kind", dat de manifestatie organiseerde, had die dag uitgeroepen tot „nationale dag voor het ongeboren kind". Gehuld in regenkleding en met borden met „Stem voor leven" erop. maakten de demonstranten hun ongenoegen ken baar over het wetsontwerp dat het kabinet aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. De demonstranten waren uit het gehele land naar Den Haag gekomen. Ook liepen mensen uit West-Duitsland en Belgié mee, onder wie leden van het rechts georiënteer de Belgisch Jeugdfront. Anti-abortus veteraan pater Koopmans ontbrak evenmin. Koopmans vroeg de politie om tien vrouwelijke betogers voor vrije abortus te verwijderen. De poli tie ging op dit verzoek niet in en stond toe dat de vrouwen pamfletten uitdeelden. Morgen biedt het comité „Redt het ongeboren kind" de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer een peti tie aan, waarin onder meer wordt gervaagd „de beschermwaardigheid van de ongeboren mens in de grond wet vast te leggen". De petitie kon zaterdag niet worden overhandigd t doordat de ene Kamervoorzitter geen tijd vrij kon maken en de andere vooritter er zijn vrije dag niet voor wilde opofferen. Op de foto een aan tal demonstranten op het Haagse Lange Voorhout. Van een onzer verslaggevers I DEN HAAG/APELDOORN De honderdste geboortedag van konin- gin Wilhelmina is zaterdag op diverse plaatsen uitgebreid herdacht. In Den i Haag sprak minister president Van Agt op de bijeenkomst, die de Chris telijke bond van Oranjeverenigingen in Nederland hield ter gelegenheid van het zeventigjarig bestaan. De, 31ste augustus kreeg daarbij op ver zoek van het bondsbestuur extra aan- dacht. Voor Van Agt was dit reden een appèl te doen in de huidige moeilijke tijd te komen tot „een eensgezinde, nationa le aanpak van de problemen". In zijn toespraak zocht Van Agt overeen komsten tussen de tijd van Wilhelmi na en die waarin wij nu leven. „Juist ln moeilijke tijden hebben we de ga ven van de ratio, van wetenschap en techniek hard nodig en kunnen die als zegeningen worden ervaren. Maar het verstand kan en mag uiteindelijk sj de richting niet bepalen. Waar het werkelijk om gaat in onze maat- schappij en in de politiek is inspiratie in de meest authentieke zin van het n woord. In de Nieuwe Kerk in Delft, waar 1 koningin Wilhelmina is begraven, hield de Haagse Oranjevereniging, Oranje Hofstad zaterdag een natio- nale herdenkingsdienst. pEPV wil werkdag ;"van vijf uren f AMSTERDAM (ANP) De Evangeli- x sche Progressieve Volkspartij (EPV) streeft een bundeling na van allen die Ie op evangelische grondslag een pro s' fressief beleid willen voeren. Dit zei de vice-voorzitter van de EPV. Jaap jnTas, zaterdagmorgen in Amsterdam r-op het tweede congres van partij, dat ortich beraadt over het partijpro gramma. •n Om de kwaliteit van de samenleving ie Ie verbeteren, zal de werkdag moeten vorden verkort tot vijf uur. Klein- ieichaligheid en het eerlijker verdelen e- rnn onplezierig werk, zullen eveneens punten van het partijprogramma tfjn. De sociale uitkeringen dienen mgemoeid te worden gelaten. Een is [egarandeerd inkomen en een inko- j- hensbeleid dat stoelt op een mini- stoium- en een maximum inkomen loet gepaard gaan aan wijzigingen n de bij wet geregelde medezeggen- L ap van werknemers in hun bedrijf, redelijk korte termijn zal de werk- mers het recht moeten worden toe- ïkend zelfstandig te kunnen hande- n over hun arbeidsvoorwaarden en [2 hm werkomstandigheden. Ook de in 0 'et concept van het partijprogram- I* 3a genoemde maatschappelijke denstplicht, vormt een wezenlijk be standdeel van de maatschappij die k EPV wil verwezenlijken. ADVERTENTIE Anders fietsen is óók een rondje IJsselmeer maken De vergadering was een vervolg op een bijeenkomst die eind mei in Nij megen werd gehouden. Ter bespre king lagen er het beginselprogramma en het liberaal manifest van deze partij. Het beginselprogramma houdt een brede filosofie in, die de komende tientallen jaren als grondslag van het liberaal denken in Nederland moet worden gezien. Het liberaal manifest moet voor zo'n tien Jaar de grondslag betekenen voor de WD. Op deze grondslag moet het komende verkiezingsprogramma worden ge bouwd, dat specifieker ingaat op de problemen voor de meest nabijgele gen jaren. Het verkiezingsprogram ma mag pas begin oktober worden verwacht. In mei nog verwachtte men dat de ledenvergadering zowel beginselpro gramma als liberaal manifest zou kunnen behandelen op een twee daags congres. Toen bleek echter al spoedig, dat men niet eens de stort vloed van wijzigingsvoorstellen op het beginselprogramma aankon in zo'n kort bestek. Nu is gebleken dat het beginselprogramma nog niet is afgehandeld, en dat men van het libe raal manifest slechts het eerste van de tien paragrafen heeft kunnen be handelen. Een paragraaf, die zeker niet de meest tumultueuze zal blijken te zijn. Wijziging De belangrijkste wijziging die de ver gadering aanbracht, was af te stap pen van die „kop op de basis". De commissie-Geertsema liep met dat voorstel vooruit op een ontwikkeling, die nu al zijn sporen trekt in het onderwijs. Het leerlingenbestand is namelijk niet even groot op elke school. Om die reden wilde men scho len de mogelijkheid geven een aantal keuzevakken extra op te nemen in het schoolwerkplan. Daarbij werd sterk gedacht aan de moderne talen. Op die manier zouden de leerlingen meer profijt kunnen hebben van hun school, die langer zo een kleinere groep leerlingen kan vasthouden. De school zelf zou zich bovendien kun nen profileren met deze keuzevak ken. Daarmee zou de basisschool der halve de huidige brugperiode van twee jaar in het voortgezet onderwijs naar zich toetrekken. 'Indoctrinatie' De vergadering dwong verder van de commissie af, dat in de paragraaf over het onderwijs nadrukkelijk stel ling wordt genomen tegen „de indoc trinatie bij het vak maatschappij leer" in het voortgezet onderwijs. De commissie wees die aanvulling van de hand omdat tot dan toe steeds de voorkeur was gegeven aan het posi tief formuleren in dit manifest. Een toelichting van de afdeling Den Haag maakte echter duidelijk dat het „ver knallen van de jeugd door middel van dit vak dusdanige vormen aan had genomen, dat dit er beslist in moest". Met geringe meerderheid lieten de liberalen de volgende passage in het manifest heel. Het levensbeschouwe lijk karakter van het onderwijsinsti tuut dient te worden gerespecteerd. Bij de behandeling van het beginsel programma in het voorjaar daarente gen .noest het levensbeschouwelijke bij bet onderwijs het ontgelden. De jonge liberalen scoorden aan het eind van de zaterdag nog door een meer- Het ls alles fuchsia's en geraniums wat de klok slaat in de botanische tuin „Jochum Hof" ln Steyl bij Venlo. Tot en met zondag 7 september wordt daar een expositie van deze planten gehouden. Dagelijks kunnen bezoekers er tussen tien en zes uur terecht Men krijgt er als extra service informatie over het verzorgen van stekken. In Bergen op Zoom weer iets heel anders. Daar gaat vanavond om half zeven in het zwembad „De Ga geldonk" een zwemvierdaagse van start. Wandelen kan men de komende vier dagen in Terheyden. Daar wordt de komende avonden de wan- delavondvlerdaagse gehouden (start om zes uur bij huize 't Gruyt- veld). In Den Oever zijn vandaag en mor gen voor de 21e keer de Vloot' schouwdagen. Den Oever bij de kop van de Afsluitdijk heeft de grootste garnalenaanvoer van Nederland. De vissers die er hun thuishaven hebben varen vanmiddag en mor genmiddag om half drie uit voor tochten naar de Waddenzee. Be langstellenden mogen gratis mee varen. Een niet alledaags gebeuren is deze week ook weer de mogelijkheid vrij ronf te dwalen door het met kaarsen verlichte Muiderslot dat dit jaar zeven eeuwen oud is. Het slot is van half acht tot half elf open. Is het weer minder gunstig dan kan men ook in een ander slot terecht, dat in Zeist. In de Vleugelgalerij van dit kasteel wordt (tot en met 21 september) een tentoonstelling ge houden onder het motto „Bomen ln de kunst". In Brabant ook diverse interessante tentoonstellingen. In het Textiel museum in Tilburg wordt tot en met 21 september Indianenkunst geëxposeerd. Vooral de Cuna-lndianen die op de San Bias-eilanden leven worden be licht. In het gemeentemuseum ln Helmond is tot en met 14 september een overzichtstentoonstelling van werk van Martin us Dillen die ne gentig jaar geleden in Mlerlo-Hout werd geboren maar in de Jaren der tig naar Duitsland vertrok. Daar woont hij nog. Zijn werk uit zijn Brabantse periode wordt tot het beste dat hij maakte gerekend. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De WD voelt er de komende'tien jaar nog niets voor de basisschool met twee jaar te verlengen. De algemene ledenvergadering van de liberalen, die vrijdag en zaterdag in Rotterdam werd gehouden voor de vaststelling van het liberaal manifest, stemde dit idee van de commissie-Geertsema weg. derheid van de vergadering achter zich te krijgen voor de decentralisatie van de geldstroom in het onderwijs. Dat wil zeggen dat scholen en univer siteiten het geld dat zij van over heidswege krijgen naar eigen inzicht zouden mogen gaan besteden. Op de vergadering van volgende week ln Enschede, waarop de behan deling van het liberaal manifest wordt voortgezet, zullen de belangrij ke hoofdstukken moeten worden af gewikkeld. Of dat zal lukken, is zeer de vraag. Maar voor het geval dit niet door kan gaan, heeft het bestuur nog geen idee van wat er dan moet gebeu ren. Wellicht zal het verkiezingspro gramma, dat volgens voorzitter Kort hals Altes „nog in de stijgers staat" zonder ledenvergadering tot stand komen. Gezien de heftige bemoeienis van de ledenvergadering, zoals die nu op de Jongste twee vergaderingen is gebleken, zal dat het bestuur niet in dank worden afgenomen. Gevild Het beginselprogramma is in elk ge val op een oor na gevild. Zaterdag werd overeenstemming bereikt over een hoofdstukje dat de naam „sociale markteconomie" heeft meegekregen. Verder heeft ook het Koninklijk Huis aandacht gekregen in het beginsel program. Buitendien werd dit weekeinde nog koortsachtig gewerkt aan een hoofd stukje „buitenlands beleid". De com plicaties daaromtrent bleken echter nog zo grdot, dat die passage in het beginselprogramma waarschijnlijk pas volgend Jaar definitief wordt af gehandeld. Tijdens een speciale raadsvergade ring is premier Van Agt saterdag geïnstalleerd tot ere-burger van xijn geboortdorp Geldrop. Het raadslid. Van Elten, die met vijf andere raads leden tegen de benoeming had ge stemd, legde een verklaring af waar in hij zei dat het ere-burgerschap alleen kan worden gegeven aan men sen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeen schap van Geldrop. Het in Geldrop geboren zijn is daar geen aanleiding toe. De heer Van Agt voldoet daarom volgens de tegenstemmers niet aan de voorwaarden. De installatie ging desondanks door. In het kasteelpark kwam ook het St. Jorisgilde opdra ven en mocht de nieuws ereburger even de trom roeren. UTRECHT (ANP) Het voornemen van de regering om een loonmatiging op te leggen aan ambtenaren bij het onderwijs roept bij de Tweede Kamerfractie van het CDA „ernstige twijfels" op. Dit zei het CDA-Kamerlid Van Leijenhorst zater dag op een bijeenkomst van de unieraad van de CHU ln Utrecht. Op zichzelf vindt Van Leijenhorst het juist dat de ambtenaren aan het noodzakelijk matigingsbeleid een substantiële bijdrage leveren. Dat zou evenwel vertaald moeten worden in werkgelegenheid en met het uit gangspunt „gelijke monniken gelijke kappen". „Wij geven grote prioriteit aan de woningbouw en stadsvernieuwing," zo zei Van Leijenhorst. „Mede met het oog op de moeilijke positie van de Van onze verslaggeefsters KOPENHAGEN Het wereldactieplan, zoals dat in Juli ls aangenomen op de vrouwenconferentie van de Verenigde Naties in Kopenhagen, zal niet als basis dienen voor het Nederlandse actieplan voor de vrouw. „Het is een slecht plan. Een actieprogramma, dat het zionisme uit de weg wil ruimen, kan nooit als uitgangspunt dienen voor ons beleid", aldus mevrouw Kraaijeveld- Wouters, staatssecretaris voor emancipatiezaken. Ze zei dit zaterdag op een offi ciële napraatdag voor de deel neemsters en de deelnemers aan de VN-conferentie en aan de alternatieve Forum-confe rentie. Nederland heeft zich in Ko penhagen van stemming ont houden, omdat in het wereld actieprogramma twee para grafen stonden over het zio nisme. Vierenegentig landen stemden vóór het actieplan, vier landen stemden tegen en tweeëntwintig onthielden zich van stemming, waaronder Ne derland en de andere EG-lan- den. Mevrouw Kraaijeveld: „We zijn met lege handen uit Kopenhagen teruggekomen. Het wereldactieplan zal nim mer ln officiële stukken wor den genoemd. Het is geen uit gangspunt voor beleid." In het Nederlandse actieplan, dat begin volgend jaar gereed moet zijn, worden emancipe rende, en anti-discrimineren de maatregelen opgenomen op het gebied van arbeid, on derwijs en gezondheid. Het plan, dat een officieel rege ringsstuk wordt, is bedoeld voor de komende vijf jaar. In 1985, als het decennium voor de vrouw van de Verenigde Naties afloopt, zullen op basis van het Nederlandse actie plan de ontwikkelingen in ei gen land tegen het licht wor den gehouden. In tegenstelling tot staatsse cretaris Kraaijeveld wil minis ter De Koning (ontwikkelings samenwerking) wél met het wereldactieplan aan de slag. De Ironie wil dat zowel Kraai jeveld als De Koning de Ne derlandse delegatie in Kopen hagen voorzaten. Op de VN- conferentie over het derde ontwikkelingsdecennium, die nu in New York wordt gehou den, verwees De Koning na drukkelijk naar Kopenhagen. Badwater Op de napraatdag in het mi nisterie van CRM in Rijswijk stonden drie thema's cen traal: het nationale actieplan, de werkv jze van het Forum en de V .-conferentie in 1985 ter afs) iting van de tien jaar van de vrouw. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters: „We moeten het kind niet met het badwater weggooien. Er is in Kopenhagen ook veel goeds bereikt, dat zeker in het natio nale plan moet doorklinken. Onze eigen amendementen zullen straks in het nationale plan terug te vinden zijn." wen wezen over de goede con tacten, die in de wandelgan gen worden opgedaan en het bredere Inzicht in de proble matiek, dat wordt verkregen op een wereldconferentie. An dere vrouwen daarentegen meenden dat de evaluatie van het wereldactieplan het beste regionaal kan plaatsvinden. Titia van den Assum, lid van de Nederlandse delegatie na mens het ministerie van bui tenlandse zaken, pleitte voor deze oplossing: „De normen zijn gesteld in Mexico. De uit werking is gegeven in Kopen hagen. Nu kun Je het beste per regio bekijken of de plannen zijn uitgevoerd." Vanuit de deelneemsters aan Kopenhagen is zaterdag een Regeling netwerk gevormd, die de tot- standkoming van het actie plan wil begeleiden. Mevrouw Kraaijeveld wilden de „Ko- penhagen-gangers" niet offici eel inspraak verlenen, „omdat zoveel meer mensen naar Ko penhagen hadden gewild." Zij wil de inspraak op het actie plan zo groot mogelijk maken door de nota als discussiestuk te laten verschijnen. Zaterdag is ook uitgebreid ge praat over 1985. Moet Neder land naar Nairobi, waar moge lijk de slotconferentie wordt gehouden? (De Verenigde Na ties stemmen dit najaar over de plaats.) De stemming was tamelijk verdeeld. Veel vrou- Vljf Jaar geleden, na de VN- vrouwenconferentle in Mexi co, merkte de Emancipatie Commissie op: „Het is erg on bevredigend dat de VN een officiële en een niet-offlclële conferentie tegelijkertijd, in de zelfde plaats en over dezelf de onderwerpen organiseert, daarmee de illussle oproept dat de beide conferenties el kaar kunnen voeden, terwijl er geen enkele regeling is ge troffen voor samenwerking of zelfs maar uitwisseling van stukken." Zo'n soort commentaar zou na de VN-conferentie ln Ko penhagen weer gegeven kun nen worden. De beïnvloeding van het Forum, als alternatie ve conferentie op de officiële conferentie, was weer nihil. Slechts enkele delegaties van landen onderhielden contact met hun niet-gouvermentele organisaties. De resoluties, die op de laatste dagen van het Forum haastig in elkaar werden gedraaid, kwamen te laat bij de officiële conferen tie om nog enige invloed uit te kunnen oefenen. Kater Vele actieve Nederlandse vrouwenorganisaties hadden van te voren al laten weten dat ze niet naar Kopenhagen zouden gaan, omdat ze het nut van VN-conferenties niet Inzagen en de kans op beïn vloeding van de conferentie niet reëel achtten. De vrou wen die wel naar het Forum zijn geweest, hielden er een kater aan over, omdat er óók door de organisatrlcen van het Forum weinig was gedaan om het contact tussen de twee conferenties soepel te laten verlopen. Nu gaan er stemmen op om de derde en afsluitende VN-vrou- wenconferentie, die waar schijnlijk in Nairobi wordt ge houden. heel anders aan te pakken. Er zijn voorstellen ge daan om de alternatieve con ferentie enkele maanden vóór de officiële conferentie te hou den. Het zou de vrouwen van niet-gouvermentele organisa ties in de gelegenheid stellen meer en gerichtere druk uit te oefenen op de VN-conferentie zélf en op de eigen nationale delegatie op die conferentie. Andere suggesties voor een deskundiger Forum werden gedaan ln de richting van be tere informatie-verspreiding over de onderwerpen. Meer in formatie vooraf moet de deel neemsters aan het Forum in staat stellen een deskundiger Inbreng te geven. Nederlandse initiatieven als VOS-cursus- sen (vrouwen oriënteren zich op de samenleving) kwamen in Kopenhagen niet aan de orde door het gebrek aan in formatie. Een deskundiger Forum zou ook grondige aan vullingen op de officiële con ferentie kunnen doen. De workshops zouden niet alleen op een vrouwenprobleem van één land georganiseerd moe ten worden maar vooral op onderwerpen, die in verschil lende landen spelen. Ook wil len Nederlandse vrouwen een actievere rol spelen bij de voorbereiding van de volgen de alternatieve conferentie. Of deze geluiden over vijf jaar nog worden gehoord en zijn uitwerking hebben gehad, is de vraag. Van de conferenties in Mexico werd in elk geval niet veel geleerd. woningmarkt zullen er voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening middelen ter beschikking moeten worden gesteld." Over de kwestie-Jeruzalem zei het Kamerlid zich af te vragen „of wij wel als vriend van Israël in de toekomst nieuwe Arabische acties zullen weten te weerstaan. Ik ben van mening dat Nederland zich nu op een grens heeft teruggetrokken die niet verder mag worden verlegd". ALPHEN A/D RIJN (ANP) Leger- kapiteln Meindert Stelling heeft za terdag tijdens een demonstratie te gen kernbewapening in Alphen aan de Rijn zijn afschuw uitgesproken over het gebruik van kernwapens. Hij riep de ongeveer 350 demonstranten, die deelnamen aan een protestfiets tocht van Gouda naar Alphen op soldaat Gerard van Wingerden, die vorige week door de krijgsraad werd veroordeeld omdat hij had geweigerd kernwapens in 't harde te bewaken, door middel van een handtekenin genactie te steunen. De demonstranten werden in Gouda toegesproken door burgemeester Chr. van Hofwegen die volledig ach ter de actie zei te staan. De fietstocht, die op vreedzame wijze verliep, werd georganiseerd door werkgroepen van het samenwerkingsverband Stop de Neutronenbom en Stop de Kernwa pen-wedloop en kernen van het inter kerkelijk vredesberaad (IKV) uit de regio Gouda-Alphen. „Hoera, we xijn voorlopig uit de

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3