'erandering in Chinese leiding olielanden gebeten hond bij overleg noord-zuid Vrees voor sluiting van Thais-Cambodjaanse grens Arabieren dringen aan op EG-initiatief £rdachten 'Bologna' Italië opgepakt Zware straf voor dissidente Russen ikscongres ter goedkeuring bijeen 4 Cubanen in Peru kapen vliegtuig GIRO 1918108 Breznjew vindt Carters politiek zeer gevaarlijk Duitse kerncentrale valt opnieuw uit RDAG 30 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET JNG (Reuter, AFP. AP) De Chinese variant op een ment, het Nationale Volkscongres, komt vandaag bijeen Heen twee weken durende zitting waarin vergaande wijzi- i n in het Chinese regeringstop zullen worden goedge- Hor Chinese tegrippen nog jonge Hua Guofeng zal aftreden en ;t waarschijnlijk worden opge- i door Zhao Ziyang. die momen- tyce-premier is en een trouwe ing van China's sterke man jüaping. Hua blijft voorzitter communistische partij. Deng jeft zijn vice-premierschap er 0 iaar blijft vice-voorzitter van de Evenals oude rotten als Li Xi- i, financieel expert, de eco- 1 Chen Yun, de minister van de- Xu Xiangqiang en Wang Zhen, ill len aftreden als vice-premier, i hun posten van vice-voorzitter partij behouden. China heeft nteel achttien vice-premlers, reruchten in Peking willen dat hts negen overblijven. gekend is wie de minister van a ie Xu gaat opvolgen, al wordt %m van Li Desheng, comman- van de noordoostelijke regio ang wel genoemd. Tjjben in Peking geruchten de gedaan dat het presidents in de Volksrepubliek hersteld irden en daarbij werd gedacht eng Xiaoping. Deng heeft dat ontkend en gisteren lieten le an het parlement weten dat voorlopig geen formele presi- rijgt en dat de oude Ye Jiany- Drzitter van het Volkscongres n dus als een soort staatshoofd jven fungeren. erschuivingen zullen geen we- e verandering met zich meeb- voor China s nieuwe en wat r economische beleid, dat •ns door het Congres zal wor- edgekeurd. Daarnaast moeten ementen op de grondwet wor- aedgekeurd waaronder een die pplakken van muurkranten, ;en nationale vrijetijdsbeste- China, verbiedt it >lkscongres is het hoogste wet je orgaan in China, maar de berust bij het centrale comité e communistische partij. Alle rijke verandemgen in het lei- ap, een nieuw economisch be- amendementen op de grond- n van te voren door de top van tij goedgekeurd en het Congres weinig meer dan ratificeren, iet eerst in zestien Jaar worden [andse diplomaten en jouma- ij de opening en de sluiting .ilenaire zitting van het Volks- toegelaten. Journalisten krij- iter geen toestemming de 2400 ■digden te interviewen. Dat- jold voor de openningsbijeen- ivan de zogenaamde politieke, itieve volksconferentie (een 'nd orgaan) dat donderdag kwam Ciaoping, die voorzitter is van Dnferentie, zei bij de opening fct Chinese volk „in economisch pt de sociaal-produktieve en actief moet ontwikkelen en iteriële en culturele leven van en stap voor stap moet verbe teren." Deng riep ook op tot grotere inspanningen om competente be stuurders te ontdekken en op te lei den. LIMA (Reuter, AP) Meer dan 150 Cubanen hebben gisteren op het vliegveld van de Peruaanse hoofdstad Li ma een vliegtuig gekaapt. Zij houden de bemanning en twaalf passagiers gegijzeld. De Cubanen eisen overtocht naar de Verenigde Staten. Bij de bestorming van het vliegtuig raakten drie Cubanen gewond door schoten van veiligheidsmensen. On geveer driehonderd Cubanen ston den in de hal van het vliegveld José Chavez. Zij braken een van de grote ruiten en bestormden het toestel van de Amerikaanse maatschappij Braniff, dat op het punt stond naar de Verenigde Staten te vertrekken. Slechts 150 Cubanen slaagden erin het vliegtuig te bereiken. De bemanning en de passagiers werden gegijzeld door drie bewa pende mannen, die blijkbaar de lei ding van de operatie hadden. Zij eisten dat het toestel onmiddellijk naar de Verenigde Staten vertrok, maar luchthavenautoriteiten gaven opdracht de startbaan te blokke ren. De 150 kapers hebben toege zegd hun zestien gijzelaars geen haar te zullen krenken en hen te zullen laten gaan zodra ze zelf visa hebben gekregen voor de Verenigde 8taten De kapers behoren tot de groep van achthonderd Cubanen, die in april De Russische leider Leonid Breznjew tijdens zijn toespraak in Alma-Ata. SINGAPORE, MOSKOU (Reuter, AFP) Drie interna tionale hulporganisaties zijn bang dat het bewind van Heng Samrin in Cambodja de grens met Thailand zal slui ten en zodoende een eind zal maken aan de stroom hulp goederen die via het grensge bied de Cambodjaanse bevol king bereikt. Functionarissen van de Britse orga nisatie Oxlam, World Vision en de Wereldraad van Kerken zelden giste ren na een bijeenkomst in Singapore dat zo'n besluit een kettingreactie tot gevolg zou hebben die het hele inter nationale hulpprograma in gevaar kan brengen. n 10GNA (API, Reuter) De Italiaanse autoriteiten heb- de aanhouding bekendgemaakt van drie mannen uit e, die het brein zouden vormen achter door neo-fascisten ne terreurdaden, waaronder de bomaanslag op het sta man Bologna, op 2 augustus, die aan 83 mensen het leven e. e die met 15 anderen zijn gear- rd in verband met deze aanslag, e 57-jarige Aldo Semerari, een de criminoloog. De ultra-recht- igleraar in de geschiedenis en sofie Paolo Signorelli (46) en de ge letterkundeleraar Claudio restaties werden gisterochtenf Hoewel het openbaar ministerie in Bologna geen bijzonderheden om trent de aangehoudenen wilde mee delen, werd in justitiële kringen ver nomen dat Semerari, Signorello en Mutti al lang ervan werden verdacht de voornaamste organisatoren van de neo-fascistische terreur in Italië te zijn. Deze drie mannen hebben nooit hun ultra-rechtse sympathieën onder Vrijwel zeker zullen immers dan op nieuw honderdduizenden Cambodja- nen de grens proberen over te trek ken omdat de voedselhulp die via de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh binnenkomt ontoereikend is en verafgelegen gebieden nog niet be reikt. Hoogstwaarschijnlijk zal Thailand nieuwe vluchtelingenstromen niet dulden, waardoor de spanningen in het gebied weer zullen toenemen. Thailand probeert van de vluchtelin gen af te komen door ze te repatriëren naar Cambodja. De laatste keer dat dat gebeurde had dat een Vietnamese aanval op vluchtelingenkampen tot gevolg. Het Vietnamese leger en de regering in Phnom Penh vrezen dat met de terugkerende vluchtelingen ook weer duizenden aanhangers van Pol Pot de grens zullen overtrekken. Volgens de Cambodjaanse minister van buiten landse zaken Hun Sen moet de grens gesloten worden omdat veel van de internationale hulp bij de Rode Khmer terechtkomt die nog steeds het bewind in Phnom Penh te vuur en te zwaard bestrijden. Ook moet ge vreesd worden dat Bangkok bij een sluiting van de grens door Phnom Penh zal verbieden voedselvluchten vanaf het vliegvled van Bangkok naar Phnom Penh uit te voeren. De hulp in het grensgebied (de zoge naamde landbrug) wordt gecoördi neerd door het Internationale Comité van het Rode Kruis en het kinder fonds Unicef van de Verenigde Na ties, aldus de functionarissen. Ox- fam, World Vision en de Wereldraad zenden hun hulpgoederen vooral di rect naar Phnom Penh of de Cambod jaanse haven Kompong Som verricht. Vier andere personen stoelen of banken gestoken. Zij wa- M<lSS3.2T2,f I Verband met de aanslac in ron rmV al pprripr hptrnkkpn hii nnripr- verband met de aanslag in in staat van beschuldiging esteld, waren al eerder opge- vegens andere zaken. Zes men- orden nog gezocht. ren ook al eerder betrokken bij onder zoeken naar terreurdaden die aan ui terst rechte werden toegeschreven. Bij de aanslag op het station van Bologna vielen 83 doden Nog steeds worden in Cambodja mas sagraven gevonden van slachtoffers van het Rode Khmer-bewind van Pol Pot. Het Russische persbureau Tass Solidariteitsfonds Bolivia voor de gezinnen van ge vangenen en verdwenen vakbondsmensen voor voedsel en medische hulp aan mijnwerkers en boeren voor de akties in Bolivia te gen onderdrukking en ver volging. t.n.v Clat-Nederland Nieuwe Gracht 47 3512 LE Utrecht Tel. 030-319675 van dit jaar naar Peru kwamen Dit gebeurde nadat zij en tiendui zend landgenoten de Peruaanse ambassade in Havana hadden be stormd in de hoop zo het land te kunnen verlaten. In de exodus die daarop volgde verlieten in totaal 120.000 Cubanen hun vaderland, voor het overgrote deel in de rich ting van de Verenigde 8taten. De groep die politiek asiel kreeg in Peru. waar de levensstandaard aan zienlijk lager ligt dan op Cuba. heeft van het begin af aan gepro beerd asiel te krijgen in het welva rende Amerika. De poorten van het kapitalistische paradijs bleven voor deze Cubanen echter gesloten, om dat de Amerikaanse regering ervan uitgaat dat zij al voldoende opvang hebben. „Zij worden niet meer be schouwd als politiek vluchteling." aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren. MOSKOU (Reuter, AP, UPI) De Russische president en partijleider Leonid Breznjew vindt de nieuwe Amerikaanse nuclaiere strategie „uiterst gevaarlijk". Hij beschuldigt de Amerikaanse president Carter ervan te pogen het denkbeeld van een kernoor log aanvaardbaar te maken. Breznjew noemde de ichtlijn van president Carter, waarin staat dat een beperkt gebruik van kernwapens mogelijk is zonder een totale allesver nietigende kernoorlog te ontketenen, misleidend en „uiterst gevaarlijk voor de volken van de hele wereld. Het belangrijkste doel ls het vooruit zicht van een kernoorlog aanvaard baar te maken," aldus de Russische president in een toespraak in Alma- Ata In de republiek Kazakhstan. In de rede, die door de televisie werd uitgezonden, riep de Russische leider opnieuw op tot snelle onderhandelin gen met het westen over beperking van het aantal middellange-afstands raketten „Wij zijn bereid concrete stappen te ondernemen in de richting van een duurzame vrede en normali satie van de internationale betrek kingen en we verwachtn hetzelfde van de Navo-landen." meldde gisteren dat de Cambodjaan se autoriteiten de resten hadden ge vonden van meer dan twintigduizend mensen van een etnische minderheid, die aan handen en voeten gebonden in een kloof ln het noorden van de provincie Kompongcham gegooid waren. Het ging volgens Tass om de Cham-minderheid van wie er nu nog vier ln leven zouden zijn. Thailand heeft gisteren zijn 1160 kilo meter lange grens met Laos geopend als verzoenend gebaar, waarmee Bangkok tevens hoopt dat het land niet al te zeer door Hanoi wordt over heerst. De grens heeft twee maanden dicht gezeten, nadat bij een Incident op de grensrivier de Mekong een Thaise officier werd doodgeschoten. Volgens de regering in Vientiane was de man doodgeschoten door bandien- ten en smokkelaars, maar Bangkok hield vol dat het Laotiaanse militai ren zijn geweest. ADVERTENTIE Breznjew, die eerder deze week een persoonlijke brief aan Carter zou heb ben geschreven, hekelde de Ameri kaanse handelsboycot tegen de Sow- jetrUnie. Die boycot is mislukt, aldus de Sowjet-leider, gezien de toenade ring die andere Westerse anden zoals Frankrijk en West-Duiteland zoeken tot het oostblok. Hij gaf echter toe dat de Sowjet-Unie kampt met moei lijkheden in de landbouw, die door de graanboycot extra hard aankomen. De door de VS uitgeroepen Olympi sche boycot is volgens de Russische president op niets uitgelopen „gezien het eclatante succes van de Spelen." In een mogelijke toespeling op de situatie in Polen zei Breznjew: „Wij dringen niet iemands land binnen en mengen ons niet ln iemands zaken. Maar zij willen altijd ln staat zijn onze rechten en wettige belangen te verdedigen." Saoedi-Arabië wil af van gezinnen van gastarbeiders BAHREIN (Reuter) Saoedi- Arabië wil geen gezinnen van buitenlandse werknemers meer toelaten op die van bepaalde be roepsgroepen na. Uitgezonderd zijn vrouwen en kinderen van beoefenaars van bepaalde beroepen zoals onder wijzer. doktoren, ingenieurs, wa penspecialisten en directeuren van bedrijven met meer dan 100 personeelsleden of een kapitaal van meer dan een miljoen royaal (rond 600.000 gulden). Gezinsleden, in het land op een visum, dat uitsluitend bezoek mogelijk maakt, van alle andere categorieën buitenlandse werk nemers dienen volgens een me dedeling van het ministerie van binnenlandse zaken het land te verlaten. In Saoedi-Arabië bestaat naar schatting driekwart van de ar beidende bevolking uit buiten landse werknemers uit Azië, Eu ropa, de Verenigde Staten en an dere Arabische landen. Van een medewerker MOSKOU De Russische dissidente Titiana Velikanowa is gisteren is Moskou veroordeeld tot vier jaar strafkamp en vijf jaar interne verbanning wegens „anti-Russische agitatie". Velikanowa was een van de oprichters van de groep die toeziet op de naleving van de akkoorden van Helsinki in de Sowjet- Unie. Het proces tegen de wiskundige Veli kanowa heeft drie dagen geduurd. Zij had meegewerkt aan de publlkatie „een kroniek van de lopende zaken", waarin het lot van de Russische dissi denten uit de doeken werd gedaan. Ook stuurde ze papieren via illegale kanalen naar het buitenland. Volgens het persbureau Tass werkte ze voor „Westerse agenten". Oekraïense bronnen in het westen melden dat Vitali Kalinitsjenko, een lid van de Oekraïense „Helsinki- groep" die op 29 november 1979 werd gearresteerd, tot zeven jaar kamp en drie jaar binnenlandse verbanning ls veroordeeld. De exacte datum van het proces is nog onbekend. Het nieuws van zijn arrestatie afgelopen november ging niet gepaard met in formatie over de aanklacht. De 42-jarige Kalinitsjenko is afkom stig uit Vasilkowka in Dneprope trovsk, en is van beroep ingenieur. Hij was sinds oktober 1977 lid van de Oekraïense Helsinki-groep en zat reeds eerder om politieke redenen een straf uit Op 12 januari 1967 ver oordeelde het gerechtshof van Moer- mansk hem tot tien jaar kamp op basis van de artikels 15 en 64 van het wetboek van strafrecht van de Russi sche republiek het voorbereiden van een misdaad" en „verraad van het Vaderland"). De veroordeling zou het gevolg zijn van een poging de Sovjetgrens over te steken, waar schijnlijk naar Finland. Kalinitsjenko was in de kampen bij zonder actief, hetgeen tot gevolg had dat hij ln 1975 werd overgebracht naar de gevangenis in Vladimir. In de zomer van dat Jaar vertoefde hij, na terugkeer in het kamp. enkele maan den in psychiatrische instellingen: een maand in de psychiatrische afde ling van het kamp. een maand in het Serbski Instituut in Moskou en drie maanden in de speciale psychiatri sche kliniek van Sitsjowka. Na het uitzitten van zijn straf in maart 1976, werd Kalinitsjenko in Vasilkowa on der administratieve bewaking ge steld. KGB Op 5 maart 1977 waarschuwde de Vitali Kalinitsjenko met zijn grootmoeder, een foto uit 1976. geheime politie KGB in Dneprope trovsk hem officieel omdat hij rap porten van de Helsinki-groep had ver spreid. Hij weigerde het document te tekenen en kreeg toen het advies het land te verlaten. In oktober zegde Kalinitsjenko zijn Sowjetrstaatsburgerschap op en te gelijkertijd werd hij lid van de Oe kraïense Helsinki-groep. Op 12 de cember 1977 werd bij hem een huis zoeking gehouden in verband met de arrestatie van een ander lid van de Helsinki Groep. Lewko Loekianenko. Op 7 april 1978 werd Kalinitsjenko gearresteerd en gedurende twee we ken op aanklacht van straatschende rij opgesloten. Volgens de Kroniek van de Lopende Gebeurtenissen had hij geweigerd een bijeenkomst bij te wonen, waar over het ontwerp van de nieuwe grondwet gediscussieerd werd. AMMAN, LUXEMBURG (Reuter, AFP, UPI) Verschillende Arabische leiders wensen dat de Westeuropese landen een rol van grotere betekenis gaan spelen bij pogingen om aan het conflict in het Midden-Oosten een einde te maken. Koning Hoessein van Jordanië droeg bij de beëdiging van het vierde Jor daanse kabinet in negen maanden, de nieuwe regering van premier Moedar Badran op „constructieve relaties met de landen van de wereld op te bouwen en speciaal de Europese Ge meenschap aan te moedigen haar be trokkenheid bij het Midden-Oosten te vergroten." Voorts is de Egyptische vice-presi dent Hosnl Moebarak gisteren begon nen aan een reis langs een aantal Europese landen om te proberen Eu ropese steun te verwerven voor Egyp- tes standpunt in de vastgelopen on derhandelingen over de Palestijnse autonomie met Israël. Moebarak kwam gisteren aan in het Westduitse regeringscentrum Bonn. waar hij werd ontvangen door de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher. Hij zal ook nog met bondskanselier Helmut Schmidt en bondspresident Karl Car- stens spreken. Hij blijft vier dagen ln West-Duiteland en vliegt daarna naar Londen. Verder staan Frankrijk, Ita lië. het Vaticaan, Oostenrijk en Roe menië op het programma. Van Europese zijde is de Luxemburg se minister van buitenlandse zaken. Gaston Thorn, die tevens voorzitter is van de Europese ministerraad, gis teren naar Egypte vertrokken. Hij reist al een tijd rond door het Midden- Oosten om te bekijken wat de Euro pese Gemeenschap zou kunnen bij dragen aan vrede in het Midden-Oos ten (zonder dat Europese belangen in gevaar komen). Hij zou ook naar Is raël gaan, maar dat bezoek heeft hij wegens „tijdnood" afgezegd. Hij zou in Israël met Palestijnse leiders gaan praten, maar Israël had hem laten weten die leiders niet op tijd bij el kaar te kunnen krijgen en voorts ried Israël hem af die mensen op de bezet te westelijke Jordaan-oever te ont moeten. zo wil althans de geruchten- machine ln Luxemburg. Thorn zei gisteren voor zijn vertrek dat hij op 15 en 16 september in Brussel de ministers van buitenlandse zaken van de EO zal vertellen wat hij alle maal heeft bereikt. KIEL (AFP) De Westduitse kern centrale Brunsbüttel heeft vrijdag tijdens het opstarten opnieuw een noodstop gemaakt. De ingreep werd veroorzaakt door het niet werken van een meetinstrument, verklaarde di recteur Walter Hartel. Het instru ment zat overigens niet op een plek die direct met de reactor te maken had. Brunsbüttel had twee jaar niet gedraaid na een technische storing waarbij honderd ton zwak radio-ac tief koelwater uit de reactor kwam. Volgens Hartel had men na de stop van vrijdag direct weer kunnen gaan draaien, maar de directie had daar van afgezien omdat toch dezer dagen de generator aan een inspectie toe was. Nico Kussendrager YORK De bijzondere zitting van de Verenigde Naties in New is een week oud en één ding is in ieder geval al duidelijk geworden: ielanden zijn de gebeten hond. Maar wat er concreet moet gebeuren et derde ontwikkelingsdecennium (van 1980 tot 1990) is minder elijk. rtegenwoordigers van de lidstaten van hebben echter nog dógen de tijd om maken wat de doelstellingen voor kkelingssamenwerking in de komen- 'n jaar moeten worden en wat er be en kan en mag worden op de nieuwe terconferentie tussen noord en zuid Dlgend jaar van start moet gaan. 'an de belangrijkste doelstellingen is t verleden altijd de omvang van de kkelingshulp geweest. Die hulp is. ge ile financiële en economische proble- van veel derde-wereldlanden, op het >lik harder nodig dan ooit. Westerse n hebben zich nooit vastgelegd op een ntage van 0.7 procent van het bruto naai produkt aan ontwikkelingssteun. Tot nu toe is dat alleen door Nederland en enkele Scandinavische landen gehaald. Een aantal EG-landen (Groot-Brittannië voorop) is op dit moment niet bereid zich opnieuw op die 0,7 procent vast te leggen. Niet voor 1984 zoals is voorgesteld en naar het lijkt ook niet voor 1990 De eigen problemen van een teruglopende economie, geldontwaarding en grote werkloosheid zijn op het ogenblik belangrijker dan die van de ontwikkelingslanden. Armste Er is ook een ander argument. Als er een lagere hulpdoelstelling wordt afgesproken (bij voorbeeld 0,35 procent in plaats van 0.7 procent van het bruto national produkt) zou tegelijkertijd kunnen worden overeen gekomen dat de steun alleen de armste landen van de derde wereld ten goede komt. De Brazilië's en de Maleisië's hebben niet langer hulp van node, de Tanzania's en de Ghana's daarentegen steeds meer. Op het ogenblik is de situatie vaak omge keerd. Niet echt arme landen kunnen een voudiger steun krijgen in de vorm van le ningen. In deze „elitelanden" bestaat ver trouwen. in de paria's onder de ontwikke lingslanden niet. pan. Rachman drong bij hen aan op halve ring van de olieprijs die de armste landen betalen en op investering van hun fondsen in ontwikkelingslanden in plaats van in de industrielanden, zoals nu doorgaans ge beurt. Dat laatste levert de oliesjeiks een goed rendement op, landbouwverbetering of drinkwatervoorziening in Mali niet. O pee De olielanden komen steeds meer onder vuur tijdens de VN-zit ting in New York. De OPEC wordt verantwoordelijk gesteld voor de problemen van de derde wereld. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie deed dat met verve tijdens zijn toespraak, en later werd het nog eens dunnetjes overgedaan door andere westerse sprekers. De olieuitvoerende landen zijn volgens Muskie medeverantwoordelijk voor de inflatie en belemmeren ontwikkeling en economische groei. Muskie herinnerde Azi atische. Afrikaanse en Zuidamerikaanse landen die geen olie uitvoeren eraan dat hun olierekeing dit jaar twee keer zo hoog is als alle ontwikkelingshulp die ze krijgen. Ook de olielanden kregen een veeg uit de Ook verscheidene ontwikkelingslanden ma Bangladesj behoort onmiskenbaar tot die laatste groep. President Ziaur Rachman deed deze week een dringend beroep op de ontwikkelde landen ook de Oosteuropese hun hulp aan de minst ontwikkelde lan den met onmiddellijke ingang te verdubbe len. Uitsluitend als schenking en met als lening, want anders wordt de schuldenlast van de derde wereld alleen maar ondraag lijker. ken er steeds minder een geheim van dat de olielanden voor een belangrijk deel debet zijn aan hun problemen. De laatste stellen daar een reeks van argumenten tegenover, maar geloofwaardig zijn die lang niet alle maal. Zo is de ontwikkelingshulp die de Opec geeft veel en veel hoger dan ..de fooi" van de westerse landen. Het gaat bij Opec om 1,28 procent van het bruto-nationaal produkt. en bij de Arabische olielanden zelfs om 2.43 procent. En bedenk dan dat de westerse landen nog ruzieën over 0.7 dan wel 0,35 procent aan ontwikkelingshulp voor de ko mende jaren, zegt Opec. Dat mag waar zijn. de ontwikkelingssteun van de olielanden wordt meer teniet gedaan door de hogere olieprijs die óók de derde wereldlanden moeten betalen. Bovendien, voert de Opec aan, worden de tekorten van de armste ontwikkelingslan den voor een groot deel veroorzaakt door de broodnodige invoer van voedsel, en maken deze landen zich meer zorgen over hun schulden dan over de hoge olieprijs. Die argumenten kloppen niet. Meer voedselin- voer is vaak juist nodig omdat de armste landen in met name Af" ka kunstmest, ge maakt uit olie. niet me- kunnen betalen en anders geen benzine hebben voor het ver voer van kunstmest, of van voedsel. De schulden van de ontwikkelingslanden wor den voor het grootste deel veroorzaakt door de hoge olieprijzen. De olielanden gaan dus wat betreft de problemen van de rest van de derde wereld evenmin vrijuit als de wester se landen. Grofweg resten de Opec nu twee mogelijk heden: De olielanden tasten in de buidel, vergro ten hun ontwikkelingshulp aanzienlijk en stellen eventueel hun ontwikkelingshulp aanzienlijk en stellen eventueel voor de armste ontwikkelingslanden een lagere olieprijs vast. of de olielanden maken gemene zaak met het westen en doen toezeggingen wat be treft de olieprijs en een ononderbroken le vering. in ruil voor waardevaste en winstge vende beleggingen in de westerse wereld. In het laatste geval worden de armste ont wikkelingslanden vermalen tussen de be langen van de olie- en ce industrielanden, en is de eenheid van de derde wereld naar de knoppen. Opec zal zich dus nog wel eens bedenken

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7