Earner eens met verplaatsen ambassade I Interlektuur/ Logos 'Het gaat slecht met ons sleepbedrijf Egyptisch rijbewijs is inwisselbaar Fietslampjes op het water in Bredevoort opening unieke winkel in Arhem nieuw! |>ok welkom in Utrech| ÏJjdstip verhuizing naar Tel Aviv nog niet bekend WEG IN EIGEN LAND Leraren willen niet graag rector worden Uitspiraak Raad van State: ccuses van raël Comité [o wil bar or homofielen tt verzekeren Lekkerkerkers boos om heffing op verontreiniging If Verkeersactie voor jonge (brom)fietsers Senaat lijkt tegen boycot Zuid-Afrika Volkshuisvesting dreigt geld over te houden Smit weigert tegemoet te komen aan wensen vakbeweging [)AG 29 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET 3 onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer is gisteren ln grote meerder- akkoord gegaan met het besluit van de regering de irlandse ambassade uit Jeruzalem te verhuizen. Een i; stel van de kleine christelijke fracties SGP en GPV om de p lizing voorlopig uit te stellen, zal bij de stemming aan- ide dinsdag slechts zeer geringe steun uit andere fracties 1 iii schijnlijk zullen alleen Nijhof 3|0i en enkele CDA Kamerleden stemmen Verder zullen vier Kamerleden (Voogd. Van Van Dam en Van Kemenade) al tegen de verhuizing uitspreken. ter Van der Klaauw kon giste- s og niet meedelen wanneer de ide precies zou verhuizen. Er in Tel Aviv eerst een geschikt efkomen gevonden worden, waar- il wat technische voorzienin- leten worden getroffen. Zo zal de normale verbindingen naar jAand bijvoorbeeld een aflulster- i goed beschermde speciale ver- gskamer moeten worden aan ruster kwalijk dat hij nog op 17 Juli, toen zich al donkere wolken rónd de ambassade samenpakten, nog gezegd had geen enkele aanleiding voor ver plaatsing te zien Eerlijkheid euwe Nederlandse ambassadeur lil. I. Verkade. die half augustus rrièns is opgevolgd, zal zich in geval niet meer in de woning mens in Jeruzalem mogen ves- Hij moet direct in een hotel in viv gaan zitten, zo zei minister x Klaauw. sulaat-generaal linister heeft nog geen besluit nen over het al of niet handha an het Nederlandse consulaat aal. dat ook in het kantoor van derlandse ambassade in West- ilem gevestigd is Dit consu- eneraal bestrijkt de hele staat inclusief oost-Jeruzalem. De re bezette gebieden vallen offi inder het consulaat in Amman, nië. De beslissing over het con t is politiek van belang, on- s het feit dat consulaten, in te- elling tot ambassades geen in- tionale politieke status hebben, wordt niet uitgesloten dat de nde Arabische diplomatieke il zich zal richten op de consula- ïe nog in Jeruzalem zijn geves in dat geval zou Nederland ech- t alleen staan, zoals met de ssade. De meeste westerse lan- let hun ambassades in Tel Aviv. likken over consulaten in Jeru- tiek te verwachten viel. kreeg minis 'an der Klaauw vanuit de meeste ies kritiek te verduren over de er waarop hij de ambassade- ie behandeld heeft in de afgelo wanden. Hij zou de dreigemen- b de Arabieren te lang hebben fchat en ook te weinig initiatie- fbben ontplooid om er wat aan en. Met name nam men de mi- Minister Van der Klaauw bestreed deze kritiek. „Mijn streven was er toch nog op gericht de ambassade in Jeruzalem te handhaven." zei hij. Hij benadrukte dat het aannemen van de Jeruzalem-wet in de Knesset de pro blemen zeer had verergerd. „Ik heb nadien tweemaal een beroep op Israël gedaan om een spectaculair gebaar te maken, door de Jeruzalem-wet alsnog in te trekken, maar dat bleek niet mogelijk. De invloed van Nederland bij de huidige regering-Begin is vrij wel niet aanwezig," aldus Van der Klaauw. Hij zag daarom niets in een suggestie van de CDA-woordvoerder Mommersteeg om Israël nogmaals tot zo'n gebaar op te roepen. Minister Van der Klaauw was het nadrukkelijk oneens met de visie van de oppositiepartijen, dat hij niet offi cieel had mogen toegeven dat de Ara bische druk medebeslissend was voor de Nederlandse regering. „Als wij hadden gezegd dat het alleen om de resolutie van de Veiligheidsraad over de ambassades in Jeruzalem ging. zou dat volslagen oneerlijk zijn ge weest. Een diplomaat is niet meer iemand die liegt in dienst van zijn land. Als je niet eerlijk bent kan je geen vertrouwen wekken als dialoog partner. die eerlijkheid is ook belang rijk voor de toekomst van de betrek kingen met Israël VVD-kamerlid Bolkestein. op het spreekgestoelte, en D'66-woordvoerder Brinkhorst luisteren naar een interruptie van Van der Stoel tijdens het debat over de verplaatsing van de Nederlandse ambassade in Israël. Een Venetiaans schouwspel is vanavond te zien in het Gelderse Bredevoort (Achterhoek). Voor de elfde keer worden er met twaalf gondels weer gondelvaarten ge houden in de grote gracht Op elke grondel zijn zo'n vijfduizend fiets lampjes gemonteerd, die. waneer de gondels voorbijvaren, een sprookjesachtige aanblik bieden. De omlijsting bestaat uit muziek, dans en bengaals vuur. De gondel avonden zijn ook morgen, vrijdag 5 september en zaterdag 6 septem ber. Er zijn 2500 zitplaatsen en een bonbeperkt aantal staanplaatsen; de aanvang is acht uur. In het oude kasteel van Rhoon. bij Rotterdam, is morgenavond en ook op de zaterdagen 6. 20 en 27 september en 4 en 11 oktober het decor van een klank- en lichtspel over de geschiedenis van het 781 jaar oude dorp Rhoon. De uitvoe ringen beginnen om 21.45 en du ren drie kwartier. Weringen houdt morgen, zondag en maandag vis- serijdagen. De vissersschepen lig gen tijdens het weekeinde gepa- voiseerd in de haven van Den Oe ver. Ze varen maandagmiddag om 14.30 uur uit voor een vloot- schouw. Belangstellenden kunnen gratis meevaren. Voor de 62e keer is er vandaag en morgen in Winsterswijk een volksfeest, waarvan het hoofdbe standdeel bestaat uit het vijftig wagens grote bloemencorso, waar in ruim een miljoen dahlia's zijn verwerkt. De stoet vertrekt beide dagen om 9.30 uur 's morgens voor een twee-en-een-halve kilometer lange tocht door het centrum. Jazzmuziek klinkt vandaag en morgen in Maastricht. Vanavond is er tussen acht en half tien een ..streetparade". gevolgd door een kroegentocht en morgen is er van elf uur tot vijf uur een jazzmarkt op het Vrijthof Niet afvallen Oud minister van buitenlandse za ken Van der Stoel (PvdA) en oud- staatssecretaris van buitenlandse za ken Brinkhorst (D'66) hadden niet veel waardering voor dit soort eerlijk heid. „De regenng heeft duidelijk ge maakt dat die Arabische druk een wezenlijke factor in de besluitvor ming was. Door dit toe te geven maak je die druk een toelaatbaar instru- Van onze opderwijsredactie DORDRECHT Leraren hebben over het algemeen weinig belangstel ling voor de functie van rector of directeur Dat blijkt uit een rond vraag die het Weekblad voor leraren op 68 scholen heeft gehouden. Er is de laatste tijd nogal wat gepu bliceerd over de zware taak van hoofden van lagere scholen. Uit de artikelen die het Weekblad deze week aan de functie van de schoolleider wijdt, blijkt dat-veel directeuren en rectoren onder zware zorgen gebukt gaan De leraren in het voortgezet onder wijs weten dat van nabij en kennelijk vermindert dat him animo om naar het hoogste ambt op school te sollici teren. Per vacature komen gemiddeld twintig sollicitaties binnen. Door de bank genomen is slechts één daarvan afkomstig van een leraar van de eigen school. Wel solliciteren gemiddeld nog elf leraren van andere scholen, maar als men rekening houdt met de doublures (sommigen solliciteren op meer vacatures), dan moet de conclu- ADVERTENTIE. Op 30 augustus opent in Arnhem een sterk uitge breide winkel. vol met evangelische studie)- boeken uit binnen en buitenland. Deze winkel is uniek in Europa'. ILLUSTRATED BIBLE DICTIONARY A superb threepart dictio nary of the Bible filled with pictures, maps and diagrams most in full-colour" Eer» internationaal .standaard werk! Tot 31 januari 3 delen samen j 185, - daarna 210, - Bel of schrijf om de informa tiefolder Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een groot aantal Egyptische rijbewijzen, te vinden op diverse provinciehuizen in Nederland, kan worden ingewisseld voor Nederlandse rijbewijzen. Dat is het gevolg van een uitspraak, die de Raad van State gisteren deed. Het gaat om zogeheten „vakantierijbewijzen", behaald voordat deze zomer een regeling van kracht werd om dit soort rijbewij zen drastisch te beperken. De Raad van State deed gisteren uitspraak in een beroep, dat een in woonster van Dordrecht had inge steld De vrouw nam er geen genoe gen mee. dat de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland weigerde haar Van der Stoel. Een motie van PvdA en D'66. waarin deze aanpak wordt afgekeurd, zal dinsdag naar verwach ting worden verworpen. De regerings partijen willen Van der Klaauw op dit punt niet afvallen. een onzer verslaggevers ITERDAM Het dage- bestuur van het Israël ïité Nederland gaat zijn ises aanbieden aan de le- van het comité van aan- iling, omdat verzuimd is vooraf in te lichten over nhoud van een adverten- Dit heeft secretaris Rob idenburg van het Israël ïité meegedeeld. K week deed het comité via een rtentie in een aantal dagbladen elle aanval op het mogelijke re- gsbesluit de ambassade in Jeru- i*te verplaatsen. Onder de tekst len de namen van de leden van omité van aanbeveling van het Comité. bestuur van het Israël Comité (chter verzuimd de leden van het evelingscomité vooraf in te lich- ver de inhoud van de adverten- )it was voor drie leden minis- Jbeda (sociale zaken), vice-voor- Wim Spit van de FT'TV en het CDA-Kamerlid C. Kleisterlee tiding om te bedanken als lid liet comité van aanbeveling. andere leden, het SGP-kamer- H. G. Abma en „Trouw"-mede- er dr. C. Rijnsdorp lieten weten gelukkig" te zijn met de inhoud de advertentie. Dr. Rijnsdorp. het Israël Comité in een publi- duidelijk te maken dat de na- van de leden van het comité van eveling zonder hun voorkennis advertentie zijn opgenomen. onze parlementsredactie HAAG Twee WD-kamerle- menen, dat de verzekeringsmaat- PPij AGO zich schuldig maakt strafbare discriminatie. De ka lfden Hermans en Jacobse heb- minister De Ruiter (Justitie) ge il op de weigering va het bedrijf «n Groningse bar, die voorname- door homofielen wordt bezocht, «zekeren bar zou brandgevaarlijker zijn horeca-gelegenheden, die over- end door heterofielen worden be lt- De kamerleden dringen bij de indsman aan op juridische stap- tegen de veizekeringsmaat- Ppij. ADVERTENTIE o°5?Je JeIdire.?rUk 0p,;" 1*} sie zijn dat de'meeste leraren niet - staan te popelen om schoolleider te worden. Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK Een aantal bewo ners van de gifwijk in Lekkerkerk heeft de aanslag voor de verontreini gingsheffing oppervlaktewater terug gestuurd naar het hoogheemraad schap voor de Krimpenerwaard. De Lekkerkerkers. die in verband met de schoonmaak van hun wijk tijdelijk in caravans en wisselwoningen bivakke ren. zijn woedend dat ze honderd- veertig gulden verontreinigingsgeld moeten betalen, terwijl „de grootste verontrelniger vrijuit gaat", aldus een lid van de bewonersvereniging. „De firma Wijnstekers die onze wijk heeft verontreinigd, laten ze met rust, maar wij moeten gewoon betalen" Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap is zo'n reactie weliswaar begrijpelijk, maar niet te recht. „Iedereen is nu eenmaal belas tingplichtig" Overigens geeft het hoogheemraadschap toe dat het uit tactische overwegingen misschien verstandiger geweest zou zijn als in dit geval de aanslag vergezeld was gegaan van een brief 2e Programcongres zaterdag 30 aug. gaan we verder met de vormgeving aan evangelisch-progressie- ve politiek. Kom ook naar het Root haanhuls in Amsterdam (Rozengracht 133 vanaf het C.S. lijn 13) aanvang; 10.30 uur. Inlichtingen/aanmeldin gen: postbus 1098, 8001 BB Zwolle. EVANGELISCHE PROGRESSIEVE VOLKSPARTIJ NIEUWSTAD 41. ARNHEM, tel. 085-456351 'M Bezoek onze stand op de Evangelische Boekenbeurs 4% op 6 en 7 september in UTRECHT. UTRECHT (ANP) „Laat zien wat je wilt" is het motto van de actie die Veilig Verkeer Neder land de komende maanden houdt en die vooral op wegge bruikers tussen de twaalf en twintig Jaar is gericht. Watn bij deze leeftijdsgroep gebeuren veel ongelukken Met name slordig en onduide lijk verkeersgedrag is er de oor zaak van dat er onder Jongeren veel slachtoffers vallen. Jonge ren laten vaak na bij het links- of rechtsaf slaan hun arm uit te steken. Veilig Verkeer Nederland zou er voor zijn als de verkeersles- sen na de basisschool zouden .worden voortgezet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG 'Een eventuele eenzij dige olieboycot van Nederland tegen Zuid-Afrika kan op grote weerstand rekenen in de Eerste Kamer Zo de regering en de Tweede Kamer dit najaar al tot zo'n boycot zouden be sluiten. zal een meerderheid in de Eerste Kamer waarschijnlijk tegen stemmen. Dit valt af te leiden uit de opstelling van de CDA-senator van AR-huize, De Gaay Fortman sr Deze is per soonlijk tegen een eenzijdige boycot omdat die niet effectief is. zo schrijft hij in het AR-weekblad Nederlandse gedachten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning dreigt geld over te houden, dat bestemd is voor de verbetering van particuliere woningen. Volgens het ministerie is het animo voor woning verbetering. onder invloed van de verslechterde economische omstan digheden. niet bijster groot. Minister Beelaerts van Blokland pro beert het geld over te hevelen naar andere onderdelen van het stadsver nieuwingsbeleid. Zo is de pot met geld. bestemd voor verbetering van woningwetwoningen, juist eerder leeg dan verwacht Voordat er echter sprake kan zijn van 'Qiirinomp Wil overheveling moet de minister het OUIIIKHIIC v* II eens zijn geworden met zijn collega Van der Stee (financiën). Stelregel is. gCeil VlSUItipilClU dat nletrultgegeven gelden naar Van VT J 1 J der Stee's ministerie terugvloeien. In voor Nederlanders de Tweede Kamer zijn al stemmen opgegaan om het geld. dat Beelaerts niet „kwijt kan" aan verbetering van particuliere woningen, toch vooral voor de stadsvernieuwing te be houden. Egyptische rijbewijs te vervangen door het verlangde Nederlandse exemplaar. De afdeling rechtspraak van de Raad. van State bestempelde het bewuste Egyptische rijbewijs gis teren als een „gangbaar rijbewijs", reden waarom de houdster wel recht heeft op een Nederlands rijbewijs Kort na de uitspraak van de Raad van State gingen gisteren op het pro vinciehuis ln Den Haag zo'n zeshon derd Nederlandse rijbewijzen „de deur uit" Dit ter omwisseling van even zovele Egyptische rijpapieren. behaald vóór 31 juli van dit jaar. Op die dag werd namelijk een regeling van kracht, volgens welke buiten landse rijbewijzen (meestal) niet meer Ingewisseld kunnen worden voor een Nederlands exemplaar. Net als in enkele andere provincies had Zuid-Holland de omwisselings aanvragen nog niet afgehandeld, in afwachting van de uitspraak van de Raad van State. Volgens een woord voerder van de provincie l^recht wa ren sommige aanvragers zo blij. dat zij gisteren direct naar het provincie huis wilden komen om het begeerde Nederlandse document in handen te krijgen Het valt ■moeilijk te zeggen, welk be drag de minister ulteindeljk over houdt. „Een daling van de hypo theekrente bijvoorbeeld kan de be langstelling voor de regeling weer vergroten." aldus een woordvoerder van minister Beelaerts. Voor particuliere woningverbetering prijkt op de rijksbegroting voor dit jaar een bedrag van 360 miljoen gulden. door Henny de Lange ROTTERDAM De situatie bij de sleepdiensten van Smit Internationale in Rotterdam is weinig rooskleurig. „Het gaat ronduit slecht met ons sleepbe drijf", zegt een woordvoerder van Smit. In dét licht moet dan ook, zegt hij, de weigering gezien worden van de directie van Smit om tegemoet te komen aan alle wensen van de vakbe weging in het CAO-overleg voor 1980. „We mogen de ogen nu eenmaal niet sluiten voor de realiteit. We moeten zoe ken naar nieuwe wegen die naar een gezonde bedrijfsvoe ring moeten lelden". Bij de Vervoersbonden FNV is men er echter van overtuigd dat de directie van Smit het in een totaal verkeerde richting zoekt. „Smit speelt met vuur. Kennelijk heeft men niets ge leerd van de langdurige sle persstaking van afgelopen na jaar", zegt woordvoerder Bert Duym van de Vervoers bon den, „Volstrekt hopeloos", zo kwalificeert hij de situatie. Duym zegt overigens niet te kunnen beoordelen of een nieuwe staking bij Smit als middel zal worden gebruikt om alsnog de eisen ingewilligd te krijgen. Volgens een woordvoerder van de directie van Smit heeft het sleepbedrijf geen andere keus. „De zeer slechte vooruit zichten voor het sleepbedrijf maken het noodzakelijk ons voorzichtig op te stellen". De ze opstelling resulteerde on der meer in de voor de bonden volstrekt onaanvaardbare wens het ontslagartikel uit de arbeidsplaatsenovereen komst te schrappen. Een „aanpassing" die, aldus de directie, noodzakelijk Is ge zien de sombere vooruitzich ten. Die „aanpassing" komt erop neer dat Smit weiger te garanderen dat er tijdens de looptijd van de CAO (twee jaar) geen gedwongen collec tieve ontslagen zullen vallen. Volgens Smit houdt deze op stelling mede verband met de lange looptijd van het con tract. Werkgelegenheid „Dat noemen wij nu spelen met vuur", reageert Bert Duym. Enkele maanden gele den kwam de commissie van goede diensten (die werd inge steld na afloop van de slepers staking) tot de conclusie dat één van de oorzaken van de slepersstaking is geweest de angst die er leeft onder de slepers hun baan te verliezen. Nu Smit weigert de werkgele genheid te garanderen en daar bovendien nog aan toe voegt dat reorganisaties op langere termijn niet uit te sluiten zijn, speelt ze toch wel een heel gevaarlijk spelletje, meent Duym. Deze kwestie werd door de onderhandelingsdelegatie van de vervoersbonden woensdagavond tijdens het CAO-overleg zo hoog opgeno men, dat het de directe aanlei ding was om het overleg af te breken. Vandaag komt het vakbondskader bij Smit In ternationale bijeen om zich te beraden op de situatie. Duym verwacht dat het kader zal besluiten de leden om een uit spraak te vragen. De zegsman van de Vervoersbonden wil niet zeggen wat er gaat gebeu ren als de leden inderdaad aandringen op acties om hun wensen gerealiseerd te zien. "Niets te klagen' De directie van Smit blijft van mening dat de vijfhonderd slepers niet te klagen hebben en maar zo snel mogelijk ak koord moeten gaan met het CAO-aanbod dat nu op tafel ligt. Dat aanbod komt neer op een tweejarig contract met behoud van het systeem van prijscompensatie, een extra vakantiedag, één procent loonstijging, verlaging van de leeftijd voor vervroegde uit treding tot 62 jaar en tien pro cent verhoging van de diplo matoeslag Dat laatste stelt volgens de bonden niets voor omdat dit in het meest gunsti ge geval resulteert in een toe slag van twee gulden. De belangrijkste eisen van de bonden zijn hiermee nog niet gehonoreerd: herstructure ring van de lonen, een toeslag voor vuil en onaangenaam werk en twee procent initiële loonstijging plus garantie van de werkgelegenheid. Volgens Smit is de kritiek van de bonden volstrekt onjuist „Ondanks de ongunstige gang van zaken bieden we een reëel niveau van loonsverbetering aan. zeker ten opzichte van al afgesloten CAO's," wordt op gemerkt in een gisteren door de directie verstuurd persbe richt. „Ons CAO-aanbod leidt tot een stijging van het loon niveau in dit jaar van zesen eenhalf procent en volgend jaar van vier procent. Voor 1981 is dan nog geen rekening gehouden met de effecten van het systeem van prijscompen satie." aldus de Smit-directie. Om haar opmerking dat het sleeppersoneel goed verdient kracht bij te zetten, heeft de Smit-directie ook een over zicht gegeven van de salaris sen Salarissen PARAMARIBO (SNA-ANP) Suri name zal geen medewerking verlenen aan de visumplicht die Nederland eenzijdig heeft ingevoerd. De Suri naamse minister van buitenlandse zaken en van justitie Haakmat, heeft dat gisteren tegenover het gecen sureerde Surinaamse persbureau SNA meegedeeld Suriname zal er volgens hem echter niet toe overgaan ook een visumplicht voor Nederlan ders in te voeren en zal het „humani tair personenverkeer" geen strobreed in de weg leggen. Suriname is volgens Haakmat pas woensdag van de maatregel op de hoogte gesteld, nadat dinsdagavond door Suriname was aangedrongen een andere weg te volgen. Het Suri naamse voorstel wenste de kwestie in samenhang aan te pakken en niet door één artikel uit een internatio naal verdrag te lichten en eenzijdig te wijzigen, zei Haakmat tegenover het Surinaamse persbureau. Volgens het bestuur van de stichting landelijke federatie van welzijns- stichtingen voor Surinamers is de in voering van een visumplicht voor Su rinamers een „paniekmaatregel, die weinig effect zal sorteren en grot* onzekerheid teweeg zal brengen on der Surinamers." De visumplicht be tekent volgens de federatie dat Suri namers zich niet meer vrijelijk tussen Suriname en Nederland kunnen be wegen. In de volcontinudienst (85 procent van de betrokke nen) verdient een kapitein bij aanvaarding van het CAO- aanbod van Smit over 1980 52.184.58 gulden en over 1981 (exclusief de prijscompensa tie over dat jaar) 53.408.30 gul den Een machinist verdient over 1980 51.451,38 gulden en over 1981 52.652,82 gulden Een matroos en een matroos motordrijver (minimaal 21 jaar) verdienen over 1980 43.213,10 gulden en over 1981 44.183.10 gulden. De volconti nudienst komt neer op een werkweek van veertig uur met. aldus de directie, gemid deld 1,25 overuur per week in verband met het afmaken van het werk. „U kunt poes beter op uw schoot laten. Ze is nog niet zindelijk en het kleed kan vuil worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3