Wij zingen zijn woorden voort IKV gaat kerken om meer steun vragen Trouw KERK IN DE WERELD In memoriam dr. Jan Wit VOORBUGANj jc PREDIKANT») predikant Geen permane subsidie voor visserijmuseuni r Kerkeradendag over geloofs verschillen VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET DA! Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Reeuwijk R. va I Meteren en Est; te Bellen^ kand. te Maarn. door J. W. Schutte Nordholt Dit maak 'n mens weersinnig en verslae dat iets so trots en fonkelend soos jou gees geblus kan word en ophou om te wees. Deze regels van de Zuidafrikaanse dichteres Elisabeth Eybers gaan mij voortdurend door de gedachten bij het overlijden van Jan Wit. Hij was mijn vriend, sinds dertig jaar, onze vriend, in de kringen waarin wij leven, in ons gezin en op de Pietersberg bij de psalmberijmers. Daar was hij thuis en geheel zichzelf, en dat was hij met makkelijk. Want hij was blind, van Jongs af aan, en dat betekende dat hij zich niet zomaar als de meeste mensen, in elke kring, laat staan in de wereld om ons heen, kon thuis voelen. De mensen om hem heen, met hun luidruchtig heid, hun meewarigheid, heeft hij meestal niet erg gewaardeerd. Hij had rust nodig en orde en begrip. Voor hem was het levensnoodzaak te leven in een kring van echte vrienden, waar hij mee kon praten over wat hem wezenlijk aanging, over gedichten en liederen, over liefde en wijsheid, en door alles heen altijd weer over het plezier (niet het nut) van het weten Hij had een fonkelende geest, met vele facetten, een brein waarin alles wat er maar te weten was, in grote orde was opgeslagen, zodat hij het bij elke gelegenheid te voorschijn kon halen, zonder moeite. Een jaar geleden toen hij afscheid nam als wetenschap pelijk medewerker in de hymnologie aan de Groningse universiteit, heb ik een klein stuk over hem geschreven in deze krant, dat tot titel had: „Afscheid van een vriend", en dat speciaal de nadruk legde op die eigen schap van hem: de helderheid van zijn geest. Dat imponeerde mij altijd weer; zijn behoefte aan logica, aan doorzicht. Hij zei graag, dat hij eigenlijk een negentiende-eeuwer was, die in de achttiende eeuw had willen leven. Dat was bij hem geen modieuze nostalgie, zoals bij zovelen. Hij voelde zich eenvoudig niet thuis in de twintigste eeuw. in het lawaai en de chaos. Hij wilde niet in restaurants zitten, in straten lopen waar automatisch-stompzinnig commerciële muziek werd rondgeschetterd. Hij wilde niet praten over koetjes en kalfjes, hij had een hekel aan alles wat lichtgelovig en vanzelfsprekend was. dan alle cliche's. Hij was een aristocraat, van de geest maar ook in zijn uiterlijk. Hij was een heer, wiens geborduurde en brocaten vesten de bewondering van zijn vrienden en hun vrouwen afdwongen. Achttiende eeuws leek hij.' De andere kant Maar hij was zich ook zeer de andere kant van dc medaille bewust. Als ik als blinde in de goeie ouwe tijd had geleefd, zei hij ook graag, dan had ik moeten bedelen of manden vlechten. Of op zijn best want hij kon niet nalaten te dromen wks ik als blinde zanger langs de herbergen gegaan en de adelijke huizen, als Demodokos. Over de zin van het blind-zijn. als er zoiets als een zin zou zijn, of tenminste een zingeving hebben wij veel gepraat, hij en ik. op onze eindeloze wandelingen (want zo'n 25 jaar geleden liepen wij veel rond door de stille streken van Nederland, de Ooijpolder, de Wouwse plantage, enz.) en onze uitvoerige eetfestijnen. Wij hebben er itenslotte een boek van gemaakt. Een bloemlezing met gedichten over het blind zijn; hij schreef daar de zeer verhelderende inleiding voor en ik vertaalde nogal wat vereen van Milton en Rilke en Thomas Hardy en wie er nog meer over dat thema geschreven had. Dat boekje kwam in 1970 uit ter gele genheid (en ten bate) van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Blindenbond en had als titel „Meer dan steen voelen". Dat was een citaat uit een gedicht van Gerrit Kouwenaar. Zou een hand als bijvoorbeeld de hand van een blinde die tastend door de stad gaat niet meer voelen dan steen? Daarmee, zei Jan Wit, brengt Kouwenaar „Iets onder woorden dat menige blinde zijn ziende medeburger graag zou willen zeggen." Wat weten, bedoelde hij, de zienden eigenlijk van de blinden af? En in bittere buien sprak hij dan graag van „de stomme zienden." Hij wilde het dan graag waar hebben dat blinden en zienden helemaal niet zoveel verschilden in hun hulpeloosheid, dat de zienden zich niet zo moesten verheffen boven de blinden. „In de wereld waar meer en meer gevisualiseerd wordt, terwijl de wezenlijke dingen meer en meer on zichtbaar worden, moeten blinden en zienden nu rond komen en vertegenwoordigen niets meer of minder dan een ietwat geëxponeerde mogelijkheid van koning Bel- sazar mens." Dat sloeg op een gedicht van Hans Magnus Enzenberger waar de geblinddoekte koning-mens het elektronen- braille schrift aan de wand van zijn bestaan probeerde af te tasten, maar niets las dan Mene Tekel. Neem de blinddoek af koning-mens en lees onder het schrift der blinden uw eigen naam. (vert. Ad den Besten) Ik heb er vaak over gedacht waarom Jan Wit, die niet zien kon en al zijn andere zintuigen zo fenomenaal ontwikkeld had, en ik, die leëf van het kijken, zo hecht met elkander bevriend zijn geraakt. Maar het kwam omdat wij elkaar aanvulden, omdat hij voor mij hoorde en ik voor hem zag, op ónze wandelingen en reizen, wij hebben veel aan elkaar gehad, ik tenminste aan hem. Middelpunt En die vriendschap was dan gebed in, verankerd in de kring van de psalmberijmers op de Pietersberg. Wat zijn wij daar wezenlijk mensen geweest, wezenlijk gelukkig, als dichters onder elkaar en met de geleerden om ons heen, Miskotte voorop, en Kuyper en Gispen en Beek, en de musici, Adriaan Schuurman voorop, en Frits Mehr- tens en Jan van Biezen. Jan Wit was daar het middelpunt. Jan Wit in de glazen kamer. Daar bloeide het gesprek (ik citeer Miskotte) „Daarin zat Jan Wit vaak in het midden en opende de schat van zijn kennis en het tuighuis van zijn argumen ten. want ieder van ons had allicht iets waarin hij Dr. Jan Wit bijzonder thuis was, maar Jan Wit schoot door alle deuren en deurtjes in en uit; of het nu om de intieme kennis van het oude testament ging of om de Franse prosodie of om de musicologie of om de Jongste ontwik kelingen van de jazz, hij was meester op alle wapenen; toch trad het gesprek nog ver buiten de oevers, enerzijds naar kerkelijke bêtises, anderzijds naar de modeme en klassieke literatuur van Europa. Bij het laatste kon hij van het een op het ander springen en vergastte ons niet alleen op spreuken, die verrassend klonken, maar hij, de vinder en vorser in dit wijde gebied, wist daardoor verwantschap aan de dag te brengen en vriendschap te stichten." Witboek Vergeef me het lange citaat, het is tenslotte van Miskot te en het geeft zo aardig weer wat Jan Wit voor een rol heeft gespeeld. Ik haal het uit het boekje dat wij in 1964 als kring van vrienden voor Jan Wit hebben gemaakt ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag onder de titel „Witboek voor een vijftiger". Daar staat veel aardigs over hem in, Willem Barnard en Ton Naastepad hebben daarin zeer wezenlijke essays over hem geschreven. Wezenlijk, omdat hij zo wezenlijk in ons midden thuis hoorde, hebben ze hem verstaan, als de dichter van de doortocht door de duisternis, wiens tastzin en speurzin tot over het water rijkt, tot in de helderheid van God. Het is niet voor te stellen maar ja dat zeggen wij al te vaak van onze doden dat hij er niet meer is, dat we niet meer praten kunnen en drinken en luisteren. Het is waar. de laatste tijd had de ziekte, die hem nu zo snel geveld heeft, hem ten dele geblust. Zijn oude vuur en kracht en stekeligheid was er niet helemaal meer en hij belde niet zo vaak meer op om te vragen hoe dit of dat ook alweer in elkaar zat, welke president er toen in Amerika regeerde of waar de regel vandaan kwam ,,A wiser and a sadder man" en zo honderd dingen meer. De laatste keer dat ik van de zomer bij hem was, hebben wij nog uitstekend gegeten en herinneringen opgehaald en over Hölderlin en Hebei gepraat, die wij aan elkaar dankten, want hij had mij ingewijd in Hölderlin en ik hem Hebei voorgelezen. Maar hij was ..A sadder man". Ook „wiser"? Hij had zijn trots bewaard, die hem behoedde voor cliché s en tege lijk zijn haast kinderlijke heldere vroomheid, waarin niet zoveel afhankelijkheid was, want, o hoe haatte hij het afhankelijk zijn! Maar een diep besef van menselijke waardigheid. Dat is in al zijn liederen in het liedboek te vinden, die stuk voor stuk sterk geconstrueerde, door dacht en toch tegelijk innig beleefde gedichten zijn. Dat is het geheim van Jan Wit geweest, dat blijft zijn geheim onder ons, troostend. Hij is een klassiek dichter en tegelijk zo wezenlijk modern in zijn besef van de mens als mens van God, met God. Het thema dat telkens meer terugkeert is dat de mens een weerklank is van God, dat de hemel in zijn hart weerspiegeld wordt. Zo hebben wij het beleefd toen we langs de rivieren wandelden, zo heeft hij het uit het duister opgedoken: Innigheid in t hart gegrond wordt tot lofzang in de mond (478) Kan het harmonischer? Dan is het aardse leven goed omdat de hemel mij begroet. (479) Kan het achttiende-eeuwser? Het is haast voor de hand liggend dat Jan Wit het prachtige stuk uit Deuteronomi- uzn heeft berijmd met frappante affiniteit. Hef woord van liefde, vrede en recht is in uw eigen mond gelegd, is in uw eigen hart geschreven. (7) Weerzinnig en verslagen zijn wij bij zijn dood. Wat we hem wensten, ik nog in dat stuk in Trouw een jaar geleden, nog jaren van Inventiviteit en geluk, met zijn lieve vrouw en kinderen en vrienden, dat is hem en ons niet gegeven. Wij, de zienden, zingen zijn woorden voort, met hem één in de taal, in het woord. Met diepe dankbaarheid dat we hem gehad hebben, gekend hebben, liefgehad hebben, en blijven hebben, in de herinnering, in het hart, waar de in- en uitgangen des levens zijn, tot in de hemel waar wij zienden zullen zijn. Het boekje „Meer dan steen voelen" verscheen in 1970 bij de Arbeiderspers te Amsterdam, het „Witboek voor een vijftiger" in 1964 bij Uitgeversmaatschappij Hol land In Haarlem. rif ste Afscheid: op 31 aug. van Z< W. Albers wegens ben. past huis te Arnhem; van Breukj ter Beek wegens em; van Bo de (pred. art. 277/e) J. de Gro Tjummarum-Firdgum; van (O) M. W. Hamer wegens em; Haag-Loosduinen F. J. C. Hjr,;7 te Winterswijk (t.b.v. past. P de); van Buurmalsen J. van wegens em; van Oude en Ni^en tering J. Lalleman ber. te gen; van Purmerend P. Oskjfech gens ben. con-rector Theoloi O) menarium te Driebergen; ste Ks V Eervol ontslag per 1 sept. ai teg genispred. G. Nutby uit Voel ter Intrede: te Weesp H. Brons og terdam-Zuid; te Haarlem L. E ssa Huizem; te Kampen-G. van uit Papendrecht; te Bloemei koi Hengstmanger uit Heemst gal Den Haag S. de Jong uit Grfioe te Noordbergum J. Timmer buren; te Scharnegoutum 8j lai Zee voorheen legerpred. te Breda (geestel. vere. gevangjigs A. de Savornin Lohman uit B 3 sept. te Kamerik kand. A. v ren uit Amsterdam. GEREF. KERKEN Afscheid: van Ens A. J. Boer gens ben. geest. vere. Nes Ai rael); van Alblasserdam C. J. Drift ber. te Apeldoorn; van hoek J. Hanegraeff ber. te (Canada); van Schipluiden J ma wegens ben. wetensch. me SI Kampen; van Arum M. Sp ber. te Zoetermeer. F Intrede: te Roden P. J. Kj w Deventer; te Middenmeer K uit Britsum; te Dokkum B.j], uit Diever; te Papendrecht C er lemaker uit Zwolle. GEREF. KERKEN (VRIJG.)fcni Intrede: te Heemse 8. Cnoa mi Hoogkerk; te Ridderkerk J. t Groeneveld uit Helpman (Gr) s i pelle a/d IJssel G. J. Smelikjén schede-Zuid/West. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid|al ter te Barneveld. Intrede: 3 sept. te Wageningi«e J. J. Tanis uit Sommelsdijk. ne REMONSTR. BROEDER! Afscheid: van Doesburg E. man Trip-Kleinstarink wege geest. vera, ziekenh. te Arnhf tl DEN HAAG (ANP) De politieke partijen zullen in de richting van de kerken kijken als zij hun beleid voor de komende vier jaar gaan formuleren op het gebied van vrede en veiligheid. Het is zaak dat de kerken op tijd en duidelijk een uitspraak over het te volgen beleid doen. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wlfcautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie, te! 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie, tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEOERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16.96 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietaneven op aanvraag Teietomscfie abonnementenop- drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9.19 30 van maandag t/m vri|dag Op zondag van 18-20 uur telet 020 913456 Opgave mini-advertenties tel 020-936868 ot schrifteli|k aan Mini-Adv aldeling. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswi|zibgen uitsluitend schril- teli|k aan onze Amsterdamse adressen Dat is een overweging, waarom het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) een ronde gaat maken langs de negen kerken die het dragen, om openlijk steun te vragen voor zijn campagne tegen de kernbewapening („Help de kernwapens de wereld uit. om te be ginnen uit Nederland"). De vredes- week van het IKV (21-28 september), die deze ronde inluidt, is ook het begin van een periode waarin verkie zingen voor de Tweede Kamer wor den gehouden. Het IKV meent dat de kleinste stap die Nederland kan doen het wegdoen is van alle kernwapens op zijn grond gebied. Het vredesberaad kiest dui delijk voor een eerste éénzijdige ont- wapeningsstap, omdat het vindt dat er anders geen schot komt in het terugdringen van de nucleaire bewa pening. Volgens het IKV verliest de Nederlandse regering haar invloed op de nucleaire gang van zaken in de NAVO niet, als ze alle atoom taken afstoot. Het bondgenootschap houdt Nederland veel te graag vast vanwege zijn aanvoer-, doorvoer- en opslag functie. Drempel Vólgens het IKV is het afschrikkings idee van kernwapens geweken ten gunste van het idee dat je kernwa pens kunt gebruiken voor het voeren van een oorlog. Hiervan getuigt ook de nieuwe Amerikaanse nucleaire strategie, die volgens deskundigen de drempel verlaagt om een (als beperkt bedoelde) kernoorlog te gaan voeren. In de Vredeskrant van het IKV wordt onder de kop „Opium voor het volk" ingegaan op de civiele voorbereidin gen die worden getroffen. Er zijn tal rijke aanwijzingen dat regeringen zowel in oost als in west duidelijk rekening houden met zo'n oorlog. In de Sowjet-Unie en Amerika bestaan reeds evacuatieplannen voor de grote steden. Het IKV haalt medici aan die erop wijzen dat civiele verdediging (schuilkelders enz.) een schijnoplos sing is. die alleen maar doet geloven dat een kernoorlog is te overleven. Verontruste wetenschappers hebben onlangs (tijdens de Pugwash-confe- rentie) gezegd dat een kernoorlog op kleine schaal niet kan bestaan en schuilkelders en andere voorzorgs maatregelen geen zin hebben. Op 3 oktober organiseren IKV en vrouwen voor vrede als (late) afsluiting van de vredesweek een bijeenkomst waarop Helen Caldicott komt spreken. Zij is een Amerikaanse arts die van haar vak uit actie voert tegen kernwapens. Novib Ter gelegenheid van de Vredesweek geeft het IKV ook zijn voornemen te kennen meer te gaan samenwerken met ontwikkelingsorganisaties. Het IKV wil het eigen verzet tegen kern wapens koppelen aan het verzet dat leeft in de landen van de derde we reld. Met vredesbewegingen en poli tieke groeperingen in de ontwikke lingslanden wil het Vredesberaad een soort anti-nucleair bondgenootschap vormen. Het IKV en de Nederlandse Organisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking (Novib) hebben hun krachten al gebundeld om de verspreiding van kernwapens en kernenergie over de wereld een halt toe te roepen. Op „Vredeszondag" 21 september wordt in de kerken gecollecteerd voor vredeswerk. De Nederlandse Her vormde Kerk heeft in juni alle predi kanten en kerkeraden vereocht op die dag een (extra) collecte in te lassen voor hét toerk van het IKV. De rooms- katholieke kerk bestemt de collecte op „Vredeszondag" voor het werk van de katholieke vredesbeweging „Pax Christi" en het IKV samen. De gere formeerde kerken hebben het IKV opnieuw geplaatst op de „advieslijst steunaanvragen". De kerken achter het IKV zijn: de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Evan gelische Broedergemeente, het Reli gieus Genootschap der Vrienden (Quakers), de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Her vormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broeder schap ervde Rooms-Katholieke Kerk. GEREFORMEERDE KERK VAN RENKUM EN HEELSUM (Zuid-Veluwezoom) Wegens vertrek van onze huidige predikant, Ds. H. Peper, naar de Geref. Kerk van Amsterdam-West, wil de beroepingscommissie, behalve op de onder ons gebruikelijke wijze, ook via deze weg graag in contact komen met een die in deze vacature beroepen zou kunnen worden. Onze gemeente telt ruim 1100 leden (circa 450 adressen). Bijstand in het pastoraat kan geboden worden. Er is een goede samenwerking met de plaatselijke kerken. Onze voorkeur gaat uit naar een predikant(e), die één of twee gemeenten heeft gediend. Wilt u contact met ons opnemen, dan verwachten wij graag uw reacties bij de voorzitter van de beroepingscommissie, de heer W. de Nooij Ottoweg 6. 6866 CE HEELSUM. (tel. 08373-2429). ADVERTENTIE i BeralL melo (i Predlkantenkonferentle Op woensdag 17 ssptembsr s.s. belegt het Confessioneel Gereformeerd t predtkantenkonforentle in de grote zeal naast de Immanuèlkerk te Ermelo tegenover het station). Prof. Dr. Herman Ridderbos te Kampen zal daar aan causerie houden over het gez, de bijbel. Op de/te samenkomst zijn ook theologische studenten en godsdienstleraren hartelijk welkom. Aanvang: 10.30 uur. Einde: 15.30 uur. Inlichtingen: mevr. I De Klaarbergen, Hertzogstraat 9, 3851 DH ts Ermelo. Tel. 03417-51542. De Gereformeerde kerk van Leeuwarden zoekt in de loop van dit seizoen voor een van haar 4 wijken een (bij voorkeur tot 40 jaar) die de uitdaging aandurft te werken in, een wijk met vragen en mogelijkheden die een stad eigen zijn. We hebben iemand nodig die herder en leraar van onze gemeente wil zijn. Graag uw reactie aan: dhr. A. van der Meulen, Emmakade 34, 8933 AS Leeuwarden. Tel. 05100-30562 of dhr S. H. Bosma, tel. 05100-65262 Nu opnieuw verdrijgtaar ter gelegenheid ran het honderdste geboortejaar ran koningin Wilhelm!na Een werkelijk fascinerend boek over een markante vrouw die maar weinigen bleken te kennen. Geschreven door Thijs Booy, haar laatste particulier secretaris. 208 blz. geb., f 34,50 2* druk nu in elke boekhandel. «Jl ZOMER KEUNING BOEKEN - EDE DEN HAAG (ANP) Staatsi l ris Wallis de Vries (CRM) bea |j het Visserijmuseum in Vlaai niet als een nationaal muset verlenen van een permanent* die voor dit museum past ooki het beleid van het ministeri landbouw en visserij en tot du r adisch door Atefert Schipper Oecumenisch leider in Bolivia 'verdwenen' De Wereldraad van Kerken heeft bij de regering van Boli via scherp geprotesteerd te gen de ontvoering van de me thodistenleider dr. Mortimer Arias. Arias is secretaris gene raal van de bond van metho- distenkerken in Latijns-Ame- rika en was tot 1976 bisschop van de methodistenkerk in Bolivia. Arias werd in 1926 geboren in een arm gezin in Uruguay. Hij werd al snel wees en werd opgevoed door zijn grootmoeder. In de jaren dertig kon men de jonge Mbrtimer op straat vinden In de Uruguayaanse provin ciestad Sarandi, waar hij in zijn on derhoud voorzag met het verkopen van kranten. Hij kwam in aanraking met de methodistenkerk in die plaats en werd tot het geloof bekeerd. Via de kerk kreeg hij de kans op een middel bare opleiding en vervolgens mocht hij een theologische studie beginnen aan het Union Seminarie in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. In de oorlogsjaren was Mortimer Ari as predikant in Montevideo. In 1961 verhuisde hij naar Bolivia. Hij liet zich naturaliseren en werd predikant onder de arme Indiaanse bevolking in de hoge Andes. Mortimer Arias is een evangelical, die een volledig evange lie predikt. Dat wil zeggen dat hij de mensen confronteert met Jezus' ver zoeningswerk en tegelijk de conse quenties daaruit trekt voor het dage lijks leven. Zo organiseerde Arias in Bolivia's hoogland de uitgebuite mijnwerkers in bonden, die onder handelingen konden aangaan met de werkgevers. Nadat hij bisschop geworden was van de zelfstandige methodistenkerk in Bolivia verschenen enkele publieke verklaringen over de rol van de kerk in het Boliviaanse veranderingspro ces. Hij wilde dat de kerk aan dat proces zou deelnemen aan de kant van de armen. In 1975 legde Arias dit alles nog eens uit aan de deelnemers aan de assemblee van de Wereldraad in Nairobi. In 1976 vertrok Arias naar de VS, waar hij zijn theologische studie voortzette en afrondde. Vorig jaar kwam hij naar Bolivia terug, waar hij secretaris-generaal werd van de me- thodistenbond van heel Latijns-Ame- rika. De methodisten in dat wereld deel horen in het algemeen tot de kleine burgerij, maar hebben grote maatschappelijke belangstelling. Het zijn, wat je in Nederland zou noemen, enigszins „EO-achtige" mensen, die vurig kunnen zingen. Maar ze zijn politiek links en deze combinatie maakt dat ze naar verhouding van hun getal een factor van betekenis vormen in de strijd om gerechtigheid in Latijns-Amerika. Maar niet alleen methodisten komen steeds meer in botsing met de militai ren. In Bolivia is sprake van een toe nemend aantal verdwijningen van mensen. Veel kerkelijke werkers zijn er ondergedoken of hebben een goed heenkomen gezocht in de nuntiatuur in La Paz. Mortimer Arias werd dinsdag door een groep bewapende mannen in een ziekenauto geduwd én ontvoerd. De Wereldraad is meteen in actie geko men. Dr. Potter heeft een voor zijn doen fel protesttelegram aan de mili taire junta gestuurd en aangedron gen op zijn vrijlating. Alle kerken wordt gevraagd te bidden voor de verdwenen kerkelijke leider en voor het Boliviaanse volk. Dr. Arias is gehuwd, heeft twee kinde ren en enkele kleinkinderen. Hij is lid van de commissie van de Wereldraad voor Zending en Evangelisatie. door CRM slechts sporai die verstrekt voor het aan« van materiaal, voor het ontwi van een documentatiecentn voor andere bijzondere projec Voordat een beslissing kan i genomen over een mogelijke s om het exploitatietekort van b seum te dekken zal de staatss ris overleg plegen met het stid bestuur van het museum, meentebestuur van Vlaardin derden. Verder zal worden gezli ke rol aan andere zeevisserij mi Enkhuizen en Scheveningen <T worden toegekend. Van een onzer verslaggevers GOUDA Om de verschilleni daliteiten in de hervormde ker elkaar in gesprek te brengen, zt classis Gouda een „kerkeradc worden gehouden. In de classis Gouda worden a daliteiten van de hervormde k vonden. Met name in de Krimi waard kan het gebeuren, dat d vormde kerk in het ene dor] gereformeerde- bondsrichting li de aangrenzende gemeente sproken vrijzinnig, terwijl beidf peringen ook wel in één gen moeten samenleven. Ook con nelen en midden-orthodoxen I de classis ruim vertegenwoordl De kerkeradendag is een ini van het z.g. modaliteitengf Gouda, dat wordt geleid door P. Ytsma te Bleiswijk en wordt leid door de hervormde raad zaken van kerk en theologie, re zin geldt de classis Gouda als een proefpolder. Ir Op de kerkeradendag (op 13 s ber in Schoonhoven) zal een o geloofsvraag aan de orde gestel! den, namelijk „Wat betekent Christus voor mij, voor ons?", hand van het bijbelgedeelte Fill zen 2, vereen 1 tot 11. De organ ren hopen, dat de ontmoetinj sneeuwbaleffect zal hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2