Ginjaar vindt toestand van drinkwater onaanvaardbaar Bedrijfsleven nog ongemoeid door Poolse stakingen Aardrijkskunde hoort bij je ontwikkeling.^ Uit brieven van lezers Steenkoolimporten wel stroever Bezetting instituut na dag beëindigd Anti-Israël-kaarten kwetsend voor joden Twee zeilers op Noordzee omgekomen Pleidooi vof* beperkt naj* vliegen op i] DOOR BOB DEN UYL DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET NOORDWIJKERHOUT (ANP) Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) acht de huidige situatie van het drinkwater niet aanvaardbaar. Drinkwaterbedrijven kunnen geen veilig drinkwater meer produceren zonder intensieve toepassing van chemicaliën, zoals chloor, ozon en actieve kool. Hij is van mening dat de overheid er naar moet blijven streven dat het grondwater en het oppervlaktewater, waaruit het drinkwater wordt bereid, niet langer wordt bevuild door voor de volksgezondheid gevaarlijke stoffen. Zuiveringsinstallaties vormen daarvoor geen oplossingen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij pubiikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Verplaatsing (1) Dit zei de bewindsman gisteren tij dens de opening van een driedaagse internationale conferentie van drink water-deskundigen in Noordwijker- hout, die is georganiseerd door het Rijksinstituut voor de drinkwater voorziening (RID). De minister vindt dat we in staat zouden moeten zijn uit het oppervlaktewater drinkwater te maken met gebruikmaking van simpele middelen, waaronder zandfil- tratie, zoals dat in het begin van de eeuw gebruikelijk was. Om dit te be reiken zullen de giftige en niet af breekbare chemische stoffen in de rivieren en meren opgespoord en ver der verwijderd móeten worden. Minister Ginjaar gaf weliswaar toe dat de kwaliteit van het oppervlakte water de laatste jaren langzaam ver betert. maar er moet volgens hem nog veel gedaan worden voordat dit een betrouwbare bron voor de drinkwa tervoorziening wordt. Was grondwa ter tot voor kort de meeste betrouw bare bron voor de drinkwatervoorzie ning. thans wordt het in toenemende mate bedreigd door bodemverontrei niging. De bewindsman refereerde daarbij aan het geval Lekkerkerk, waar de in de grond gestorte veront reinigende stoffen zelfs in het drink water doordrongen. Bijdrage De minister wil daarom even veel aandacht schenken aan het voorko men van ongecontroleerd storten van chemische afvalstoffen als aan de op sporing en verwijdering van bestaan de bodemverontreinigingen. De in ventarisatie door de provincies van chemisch-afvalstortplaatsen, die in de helft van dit jaar klaar moet zijn, zal daar een belangrijke bijdrage aan leveren. Ten slotte achtte minister Ginjaar het dringend noodzakelijk dat de EG- richtlijn van 1 juli van dit Jaar voor het drinkwater zo spoedig mogelijk wordt ingevuld en de nationale kwali teitseisen, gebaseerd op deze richt lijn. verder worden uitgewerkt. Dit betekent voor de consument een ga rantie dat hij voortdurend kan reke nen op veilig drinkwater. Centrale ontharding van drinkwater waarbij het waterleidingbedrijf het kalkgehalte terugbrengt tot 50 60 milligram per liter zal geen invloed hebben op het optreden van hart- en vaatziekten. Dit deelde de Amster damse prof. R Zlelhuis als voorlopige conclusie uit tal van onderzoeken aan het congres mee. In 1975 was centrale ontharding voor lopig afgeraden, omdat in een aantal landen een statistisch verband was gevonden tussen zacht drinkwater en harts te rf te. Maar een direct oorzake Van onze redactie economie AMSTERDAM Het valt op dit moment nogal mee met de gevolgen van de stakingen in Polen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Weliswaar verloopt de kolenimport uit dit land aanzienlijk stroever dan voorheen, toch heeft dit nog niet tot problemen aanleiding gegeven. Hoogovens in IJmuiden, die ongeveer 15 20 procent van haar behoefte aan cokeskolen rechtstreeks uit Polen im porteert. draait zoals overigens al tijd het geval is op de aanwezige kolenvoorraad. Van de in totaal 450.000 ton Poolse cokeskolen, die dit Hdlldcl jaar in IJmuiden zullen worden aan gevoerd uit Polen, is al ongeveer de helft daar aangekomen. Voor de produktie bestaan er op dit moment dan ook nog geen proble men, aldus een woordvoerder van Hoogovens. „De leverantie van co keskolen verloopt echter stroef, en bij een eventueel aanhouden van de sta king verwachten we dat de aflevering nog wel stroever zal gaan lopen." Reden, waarom Hoogovens momen teel nagaat hoe bij een voortduren van de Poolse stakingen de leverantie van cokeakolen voor het bedrijf in IJmuiden toch veilig kan worden ge steld. Gedacht wordt daarbij aan het betrekken van kolen van andere lan den, zoals bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Centrales Volgens de directie Kolen van het ministerie van economische zaken hebben met name de elektriciteits centrales in ons land daar nog niet aan de bel getrokken, omdat zij in de problemen zouden zitten met hun ko len. En ook van andere zijde hebben zij nog geen alarmkreten gehoord." Aan de andere kant. aldus de directie Kolen, toont de staking, die overi gens in Polen het minst werd ver wacht, nog eens duidelijk aan, hoe juist het is dat in de jongste Kolenno- ta van het ministerie de nadruk wordt gelegd op het belang van een evenwichtige spreiding van de kolen- leveranties over een aantal landen. Met het oog op de gewenste zekerheid in de kolenaanvoer wijst de directie PoIltl6K Kolen voorts op het gewicht van het sluiten van lange termijncontracten. Kolenaankopen op de spotmarket bieden veelal onvoldoende zekerheid Verder wordt gewezen op deelneming De Nederlandse handel met Polen is in het totaal van onze buitenlandse handel maar bescheiden. Verleden jaar voerde Nederland uit Polen in voor een totaal bedrag van 300 mil joen gulden. Hiervan maakte de post kolen het voornaamste onderdeel uit met 72 miljoen gulden. Op de tweede plaats kwamen textiel en kleding met 41 miljoen gulden en derde was aard olie met 35 miljoen gulden. De Nederlandse export naar Polen vertegenwoordigde in 1979 een waar de van in totaal 451 miljoen gulden. Hiervan voor 178 miljoen gulden che mische en farmaceutische prod uk ten en voor 65 miljoen machines, instru menten en elektrische apparatuur. Polen de stakingen zijn er een bewijs van zit met zijn economie nogal in de nesten. Het land gaat gebukt onder een aanzienlijke schul denlast. En tegen deze achtergrond lijkt het op het eerste gezicht mis schien opmerkelijk, dat het Westerse bankwezen toch nog steeds bereid is nieuwe middelen ter beschikking te stellen van de economie van Polen. Een consortium van internationale banken verstrekte eind vorige week een krediet van 325 miljoen dollar aan de Handlowy Bank en verwacht mag worden, dat een aantal West- duitse banken de komende weken daar nog eens 664 miljoen dollar aan zal toevoegen. Weliswaar zijn beide bedragen iets teruggeschroefd bij de oorspronkelijke plannen, toch staat Polen blijkbaar bij het internationale bankwezen nog in een goed blaadje. NIJMEGEN-ARNHEM (ANP) De 35 groepsleiders, die dinsdagochtend het instituut Jonkerbosch voor zwak begaafde jongeren in Nijmegen be zetten. hebben hun actie na één dag beëindigd. Dit gebeurde onder druk van de ouders van de pupillen. Bezetters en een paar bewoners van het instituut zijn gistermiddag bij de inspectie voor de geestelijke volksge zondheid in Arnhem geweest, waar ze een petitie hebben aangeboden. De actievoerders eisten onder andere een onderzoek door het bestuur van Jonkerbosch naar het functioneren van de nieuwe directeur E. Verhoeff. Deze was volgens de Arnhemse poli tie nogal boos op de actievoerende groepsleiders omdat deze pupillen van Jonkerbosch bij de demonstratie hadden betrokken Ook de ouders van de 130 pupillen van het instituut waren boos op de bezetters. Uiteraard spelen op de achtergrond belangrijke politieke overwegingen een rol bij dit alles. Daarnaast echter is de bereidheid tot kredietverlening ook niet van een zeker eigenbelang ontbloot. Zouden de nieuwe midde len namelijk niet zijn verstrekt, dan was de kans groot geweest dat Polen niet aan zijn verplichtingen uit hoof de van eerder aangegane leningen had kunnen voldoen, wat de betrok ken banken op grote verliezen zou zijn komen te staan. Voor het overige menen de Westerse banken, dat aan de stakingen weldra een einde zal komen, en dat de gevol gen daarvan voor de economie van het land beperkt zullen blijven. Ten slotte heeft ook Italië wel enige ar beidsonrust gekend in het verleden, zonder dat de kredietwaardigheid van dit land eronder heeft geleden. Verder speelt ook mee dat de Oosteu- ropese landen, zo blijkt uit de Finan cial Times, een zeer goede reputatie hebben in de westerse bankwereld wat betreft het. betalen van rente en aflossingen op leningen. Zouden er al eens in dat opzicht problemen ont staan. dan zijn er aider de Comecon- landen altijd wel enige die kunnen bijspringen, zoals met name Rusland. De Westerse banken stellen wel ver trouwen in de „Comecon-paraplu". lijk verband is nog steeds niet aange toond, aldus Zlelhuis. En bij recent onderzoek blijkt het statistische ver band ook aanmerkelijk vager Deze bevindingen werden bevestigd door deskundigen uit Engeland en West- Duitsland Met onthard drinkwater kan de con sument de was doen met minder was middel en betere thee zetten. Kalkaf- zetting in huishoudelijke warmwater- apparaten neemt af. Dit laatste voor deel, maar dan in het groot, géldt ook voor industriële afnemers van drink water. DEN HAAG (ANP) WD-kamerle- den hebben de ministers van Justitie en van buitenlandse zaken gevraagd maatregelen te nemen om het ver spreiden van zogenaamde antl-Israël- kaarten, afkomstig van het Palesti- na-komitee in Breda, tegen te gaan. In vragen wijzen de kamerleden me vrouw Ginjaar en de heren Bolke- stein en Nijpers er op. dat de kaarten afbeeldingen vertonen, die een verge lijking suggereren tussen nazi-Duits- land en Israël. Zij noemen deze kaar ten in hoge mate kwetsend voor de joden. door Nederlandse bedrijven in de ko- lenwinning elders als middel van meer evenwicht in de kolenleveran- ties te bereiken. „Indien ik u vergete, a Jeruzalem, zo vergete (mij) mijn rechterhand; mijn tong kleve aan mijn gehemelte, als ik uwer niet gedenkPsalm 137. Har te kreet van het joodse volk in Baby lonische ballingschap. Het is dus toch gebeurd! Onze regering door de knie ën. Teruggekomen op het in Juli 1980 heel anders luidende besluit,. Zou het dan toch waar zijn dat geld de wereld regeert? Velen zullen door deze poli tiek van de Nederlandse regering het woord politiek maar een vies woord gaan vinden. Ik kan hier de woorden van de zijn teleurstelling uitende rab bijn Soetendorp niet herhalen, maar ze waren mij wel uit het hart gegre pen. En Yasser Arafat Juicht natuur lijk: „Allah is groot!" Ja de Palestij- nen mogen (moeten) hun plek heb ben, maar Jeruzalem was eeuwen en eeuwen joods voordat de volgelingen van Mohammed er hun voet plaat sten. Waarom moet Israël toch steeds het kind van de rekening zijn? Haar lem D. J. D. du Fossé Verplaatsing (2) In het belang van de olie. met een smoes, dat Nederland nauwe banden, (wie gelooft dat nu nog?) heeft met Israël is de regering gezwicht voor de chantage en wordt de ambassade overgeplaatst. Voor wiens rekening? Waar bleef de Raad van Kerken de afgelopen dagen? Wat heeft het leed ons gezegd van de uitroeiing van zes miljoen Joden door de nazi-beulen en het leed en de gevolgen waaraan zo- velen nog de vreselijkste herinnerin gen hebben? Woorden schieten mij te kort om mijn diepe verontwaardiging verder neer te schrijven over dit be sluit. Wat zal de volgende els zijn om de volgende stap te ondernemen Is raël van de kaart trachten te vegen? Voorburg A. A. de Jong Doodstraf Amnesty International heeft, gezien een advertentie in dit blad van maan dag 25 augustus, met o.a. 80000 hand tekeningen uit Nederland, een beroep gedaan op de Verenigde Naties en haar lidstaten alle nodige stappen te ondernemen voor de onmiddellijke en volledige afschaffing van de dood straf in alle landen. Hiermede open baart zich deze organisatie in haar onchristelijk karakter, want in de bij bel wordt de doodstraf zeer duidelijk geleerd, zowel in het Oude als in het Nieuwe Testament Daarom is het onbegrijpelijk, dat men bij de onder tekenaars ook gereformeerde predi kanten vindt. In 1945, toen de zaak actueel was, heeft de Nederlandse Hervormde Kerk zich in haar verga dering met 36 tegen 9 stemmen vóór de doodstraf uitgesproken. Dit be sluit is in een herderlijke brief, ont worpen door prof. dr. K. H. Miskotte, aan de kerk kenbaar gemaakt. Daar in wordt o.m. verwezen naar Christus, als Hij voor Pilatus staat en zegt: gij zoudt geen macht (rechterlijke vol macht) over Mij hebben, indien zij u niet van boven gegeven ware. Johan nes 19 vers 11, naar de moordenaar van het kruis, die tot zijn mede-ver oordeelde zegt: wij ontvangen straf waardig hetgeen we gedaan hebben, maar Deze heeft niets onbehoorlijks gedaan (Lucas 23 vers 41), naar het oudtestamentische woord: Wie des mensen bloed vergiet, diens bloed zal door de mens vergoten worden, want God heeft de mens naar Zijn beeld gemaakt. (Genesis 9 vers 6). naar het woord van Paulus in Romeinen 13, dat de Overheid het zwaard niet te vergeefs draagt en tenslotte naar de Heidelberger Catechismus zondag 40 vraag 105, waarin, na de oorden, dat wij alle wraakgierigheid moeten af leggen, wordt besloten met de woor den: waarom ook de Overheid het zwaard draagt om de doodslag te weren. Mijn inziens zou het goed zijn. dat in het verkiezingsplan van het CDA de weder invoering van de dood straf in het burgerlijk recht werd op genomen. Kampen K. Meima AMSTERDAM (ANP) Op de Noordzee zijn de Nederlandse zeilers Gerrit Mulder uit Landsmeer en Tjeerd Kolman uit Huizen omgeko men. De zeilers waren zaterdag uit Engeland vertrokken en hadden maandag in IJmuiden moeten aan komen. Waarschijnlijk, is het zeven meter lan ge jacht „Peepi" door slecht weer overvallen. Het lan ook zijn dat het schip door een andere boot is overva ren. De lichamen van de twee opva renden zijn in Oostende en Scheve- ningen aan land gebracht. Van het Jacht ontbreekt elk spoor. MAASTRICHT Qedei» ten van Limburg hebt I staatssecretaris van verl terstaat een brief ges tui dringende verzoek om m te verlenen aan de plaru^nZ Courier International ti van een internationaal stencentrum op de lucht] C Limburg in Beek De gevraagde medewerl in het beperkt toestaan van gis ten met geluidsarme taf propellorvliegtuigen en van de bemanning van <k toren. Vanwege de kansen voor d VJ genheid vinden gedepute beperkte opheffing van he nachtvluchten volledig v Voorlopig gaat het om perkt aantal vliegbewe nacht, dat bovendien ze twee uur 's nachts zal plaP' Wanneer de vestiging i nationaal koeriersdiens doorgaat, betekent dat ding van de directe werki!, op het vliegveld Zuid-Lii meer dan honderd arbe1^- City Courier is thans in vestigd, maar heeft daar de mogelijkheden om eer netwerk uit te breiden ot( Tegelijkertijd met de bri staatssecretaris hebben de staten het gemeenteb Ulestraten dringend ven het belang van de werkg zich niet meer te verzette! perkte openstelling van he 's nachts. Op mijn christelijke lagere school - en waarschijnlijk op alle scholen in de periode 1M() -11)42 - had men een sluitend systeem om de leerstof in de hoofden van de kinderen te stampen. Alles wat zich daartoe leende, en veel van wat zich er niet toe leende, werd op een rijtje gezet. Dit wil zeggen datje alles in een v astgestelde volgorde moest kunnen opdreunen. Tafels, jaartallen, rivieren, hulpwerkwoorden, provincies, bijbelboeken, enfin, je kon het zo gek niet verzinnen of het werd op een rij gezet, vaak vergezeld van een zogenaamd ezelsbruggetje. Men hield daar de hand aan met een strengheid die iets wanhopigs had. Het leek of ten koste van alles moest worden voorkomen dat de kinderen werkelijk gingen nadenken. Het ging dus niet om kennis, het ging om kennis van de heilige rijtjes. Je werd niet opgeleid om dingen te begrijpen, maar je kreeg rijtjes ingehamerd. Watje daarnaast écht wist of leerde was onbelangrijk, ja, zelfs gevaarlijk. Op elke vraag over welk onderwerp ook werd het antwoord verwacht in de bewoordin gen zoals die je waren voorgezegd. Al gauw wende je je hieraan en liet je het wel uit je hoofd je eigen w oorden te kiezen. Wist je dus het antwoord wel, maar niet de verlangde juiste bewoording, dan was het veel handiger om in plaats van antwoord te geven op je eigen manier, met een dom hoofd te stamelen: 'Ik weet het niet, meneer.' Dat kon men zich nog voor stellen, datje iets niet wist. Je kreeg de aanmaning beter je best te doen, en daar bleef het dan bij. Het was een systeem om langzaam gek van te worden. Gewapend met het systeem gingen we op zekere dag ook Nederlandsch-Indië te lijf. Nu, dat bleek een waar lustoord voor de rijtjes. De doelmatigheid en tegelijk ook de zinloosheid van het systeem blijkt we) uit het feit dat ik er nu nog een aantal weet: Kai- Aroe-Tanimbar, Riau-Lingga-Banka-Billiton (je 11 hoort als het ware op de achtergrond het klassikale r opdreunen), Ambon-Boeroe-Ceres (de abc-eilanden, dat was nog eens gemakkelijk!). Maar het mooiste van alles was het rijtje van de eilanden ten oosten i Java, een rijtje met een melodieus ritme om nooit te vergeten: BaJi-Lombok-Soembawa, Soemba-Flores- Timor. Zelfs nu nog fluister ik op stille ogenblikken dit rijtje dromerig voor me uit; het geeft me een bepaalde kracht om verder te gaan. Eigenlijk is het één van de weinige zekerheden in je leven, je geschonken door je lagere school, zij het met een andere bedoeling. De hoofdschotel van ons Indië was natuurlijk Java, alleen mocht je nooit Java zeggen. Dat heette: Java met Madoera. Batavia was de hoofdstad, er was de beroemde postweg van Daendels, en verder werd het eiland bewoond door tevreden Javanen die in kampongs woonden en op hun sawahs rijst ver bouwden. Allen hadden zij een hoge hoed op van het rood-wit-blauw en wat daarmee samenhing. Er was eigenlijk maar één zorgelijk feit, één wanklanlw - in deze gordel van smaragd: lang niet iedereen hing er het christelijk geloof aan. In de binnenlanden, zei de meester geschrokken fluisterend, waren er zelfs nog heidenen! Eti op Bali wisten ze niet eens wat fat soenhjke kleding was! Maar daar deden we wat aan: jaarlijks vertrok er een stropm zéndelingen naar ons eilandenrijk die dit varkentje wel eens zou wassen. Opgelucht keken we elkaar aan: dit kw am dus ook weer in orde. Maar wat we ook leerden (tin uit Billiton, olie uit Balikpapan, tabak uit Deli), van dejavaanse mens wisten we eigenlijk niets. Dat kwam pas later, toen wet van school afwaren. En daarom waren die mooie, zangerige rijtjes zo bedroevend zinloos. Dit is 'n Verhaal van de Maand. Een verhaal zoals u dut best zelfeens zou willen schrijven. War hl dan niet langer - maar zet uw 'Dromen over Java 'eens op papier Maak dat verhaal ongeveer even lang als dat hierboven. En stuur hel voor 1 oktober 1980 naarKoninklijke Bednjven Theodorus Niemeyer B. V, afd. JavaanseJongens, Postbus 480. 9700AL Groningen. Alle verhalen worden eigendom van Theodorus Niemeyer B. V.. Iedere inzender ontvangt op zijn minst het nieuwe pakjeJavaanseJongens. Vindt de deskundige jury uw verhaal goed, dan ontvangt u bovendien f250, -. Wordt uw verhaal uitstekend bevonden, dan verschijnt het als 'Verhaalvan de Maand' in een van de volgendeJavaanse Jongenspublikalies. En ontvangt u een extra honorarium van f500, Wij wensen u veel succes. JavaanseJongens.Je moet 't gerookt hebben om erover mee te kunnen praten. Nieuwr vcipakkiin; l.u< htdicht l.inijo Hap l?li|fi lang ven

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8