Veiling op biologische toer Tekening van een lezer ?ouw meer fietsgeld voor ambtenaar Commentaar Uithuizen verbreedt basis met 'alternatieve' kwekers tiverantwoord -lever zwart geld dan geen geld? Hf 26 vervolgens over wlnkeLs uitalui" profielschets, vrm een medisch specialist Van Aardenne zit met notitie in zijn maag rits gewoon werk DERDAG 28 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 lister Pais van onderwijs is met aankondiging om zeshonderd oen gulden aan bezuinigingen endeels te zullen verhalen op de rissen van de leerkrachten zijn »kje ver te buiten gegaan. Het e namelijk betekenen, dat de on- n vijswereld op eigen houtje maar t ruim tweeduizend gulden de i gemiddeld (dus ook de kleuter- erwijzeres) zou moeten inleve* Zo n vergaande stap kondig je even op een achternamiddag 3 weet drommels goed dat een k verhaal op een deel van de op het randje balan- i t van wat wel behoorlijk be- seir wordt genoemd. Want waar- c zouden onderwijzers wel en d betaalde burgemeesters (om ir een zijstraat te noemen) niet a behoeven in te leveren'? En eld dat er voor deze uitzonde- ki ^positie al goede argumenten oj te verzinnen, dan nog is het een n van behoorlijk bestuur ten min- met een goed uitgebalanceerd vii op de proppen te komen. tt 5* wilde actie van Pais kan daarom alleen maar begrepen worden tegen de achtergrond van het kabinetsbe raad. Pais heeft zich kennelijk mok kend neergelegd bij het voor zijn departement vergaande bezuini- gingsbesluit en hij probeert nu op deze manier zijn gram te halen. Zo van: het kabinet moest zo nodig, dan zullen ze het weten ook. Ik jaag de onderwijswereld wel even in het harnas. Een dergelijke stap is weinig loyaal ten opzichte van zijn collega's, want in feite frustreert hij al op voorhand een kabinetsbeslissing. Maar bovendien getuigt het optre den van Pais van weinig politieke moed. Hij had het kabinet ervan moeten overtuigen, dat eenzijdige bezuinigingsacties in het onderwijs- wereldje niet fraai zijn. Desnoods zou hij aan deze opstelling conse quenties hebben moeten verbinden. Maar op deze manier de onderwijs wereld in opschudding brengen? Het is onverantwoord, ook wan neer het de bedoeling van de minis ter van onderwijs is om op deze manier hef plan op voorhand te torpederen. door Jan Sloothaak UITHUIZEN Uithuizen maakt kans de eerste ..biologische'' velling van Nederland te krijgen. De eerste wankele schreden op deze weg zijn merkwaardig genoeg gezet door groente- en fruitkwekers die zelf rustig met kunstmest en bestrijdings middelen werken. Martin Duisterwinkel, voorzitter van de vereniging Natuurlijke land- en tuinbouw i.o„ onderkent een mogelijkheid om de „grootschaligheid" in de agrarische sec tor een halt toe te roepen en de biologische teelt te stimuleren J' duiking van belastingen is niet n in de zuidelijke landen van lopa een nationale sport. Sinds rapport-Van Bijsterveld weten dat het in Nederland niet veel r is. Toen daarom de afgelopen er de betalers van inkomsten- 'tfsting moesten opgeven, of zij s ook spaarbiljetten aan toon- bezaten. zal er ongetwijfeld wat met het antwoord zijn JJoemeld. Maar je kijkt toch wel op wanneer niemand minder de minister van financiën koud half jaar later komt meedelen de spaarbiljetten desondanks zullen worden aangepakt De hebben dus gelijk id j it valt echter bijna van je stoel i neer je vervolgens ook nog ken- eemt van het belangrijkste mo dal de minister tot zijn besluit <ft gebracht. Het aanpakken van i toonderbiljetten zou, stelt hij. zeer kapifaalvluht stimuleren", ide met zwart geld mag dus taan van deze minister, op (vaarde dat het op zo grote 11 lal gebeurt dah bestrijding er- zou leiden tot kapitaalvlucht of b ere vergelijkbare economische eide. En dan durft diezelfde mi er in dezelfde alinea ook nog eschaamd mee te delen dat ..de idebestrijding wel degelijk dt geintensiveerd" is bekend dat het erg moeilijk is circuit van het zwarte geld terug j Iringen. De hoop dat het de tstingdienst zou lukken, berust- ooral op de vastberadenheid en i (lust van de in maart afgetreden U-staatssecretaris Nooteboom. we de nieuwe baas op Finan- i. Van der Stee. moeten gelo- is het nu echter helemaal niet :r de bedoeling dat het ooit nog zal lukken. Het kwaad wordt im mers niet langer teruggedrongen, omdat het al zo groot is dat het economisch onmisbaar is gewor den. Liever zwart geld dan geen geld. luidt nu de keus kennelijk. Het economisch doel heiligt de zwarte middelen". Het is een uit nodiging van de minister van finan ciën aan alle belatingbetalers om het ook eens een keer te proberen. De minister betrekt met zijn besluit bovendien ook de eerlijke Staats burgers in het kwaad, want elke Nederlander ondervindt voortaan het economische voordeel van het ongemoeid gelaten zwarte circuit. Natuurlijk kan dat zo niet. Hel zwarte circuit zal bestreden moeten worden waar dat maar mogelijk is. Ook als het leidt tot kapitaalvlucht of andere economische schade. Een land mag niet zijn respect verkwan selen voor een paar procent econo mische groei. Hoogstens kan men proberen de maatregelen zo in te kleden dat schokeffecten worden vermeden en de economische scha de tot het onvermijdelijke wordt beperkt Wat betreft de spaarbiljetten stelt de minister dat hij de relatie tussen de banken en hun klanten niet wil belasten met het voorschrift dat de klant zich moet identificeren. Het is geen sterk argument. Wanneer dat de banken voor hun eigen financiën nodig voorkomt, moet de klant nog wel heel wat meer prijsgeven dan zijn naam en adres Dan kan het geen onoverkomelijk bezwaar zijn. wanneer het ook eens een keer nodig is voor de financiën van hel land. En anders is er nog de dood eenvoudige oplossing om bij uitbe taling van spaarbiljetten een vast percentage belasting in te houden op het rentedeel. zoals de banken in België moeten doen. Aan de start ligt een nogal merkwaar dige operatie ten grondslag. De vei ling lijdt verlies en de leden van de veilingvereniging Uithuizen en om streken besloten het bijltje erbij neer te gooien. Per 1 september zou de veiling worden gesloten. Op het laat ste nippertje besloten nagenoeg die zelfde leden deze week echter een nieuwe vereniging op te richten die de veiling moet voortzetten. Dat heeft veel weg van een zinloos lijken de goocheltruc. Immers, een nieuwe vereniging poetst niet weg dat de veiling een te geringe omzet (acht ton) heeft Toch blijken er via de hoge hoed vier personeelsleden te zijn weg getoverd. Het verlies had volgens in siders te maken met het feit dat de veiling te veel personeelsleden had. Ontslag stuitte op verzet van de vak bonden. Het zittende bestuur zag ook dan op de lange duur trouwens nog geen goede kansen De nieuwe (overigens nog op te rich ten) vereniging zal nu doorgaan met maar één van de vijf personeelsleden. De oude vereniging blijft zorg dragen voor de afvloeiingsregeling die met de vakbonden was overeengekomen. De ietwat vreemde figuur is nu ont staan dat de oude vereniging de vei lingfaciliteiten gaat verhuren aan de nieuwe vereniging, waarvan de leden nagenoeg dezelfde zijn. Feit is hoe dan ook dat de velling per 1 septem ber zal doordraaien. Van.de tachtig actieve leden hebben bijna vijftig toegezegd mee te zullen doen. Ver wacht wordt dat er anderen zullen volgen. Het oplossen van de juridi sche puzzel met de belde verenigin gen is een zorg voor de komende vier maanden. Zolang heeft het bestuur van de oude vereniging zijn goedkeu ring namelijk gehecht aan de plan nen van de werkgroep die de nieuwe vereniging aan het voorbereiden is. Burgemeester J. Zandbergen van Hefshuizen heeft toegezegd de raad voorstellen te zullen doen toekomen om financiële steun tot tienduizend gulden te garanderen. De nieuwe ver eniging denkt ook nog steun van ho gere overheden te kunnen krijgen Bredere basis Ook met vier personeelsleden minder wordt het een hele dobber. (Overi gens hebben de vakbonden geëist dat de overeengekomen afvloeiingsrege ling door de operatie niet in gevaar mag komen). Eigenlijk moet de vei ling een bredere basis krijgen. Dat kan alleen als de gedeelde omzet (vooral door de terugloop in de teelt van weer wordt opgevij- zeld. Dat brengt de telers van biolo- gisch voedsel in het vizier. De nog in 1 een oprichtingsfase verkerende vere- J niging Natuurlijke land- en tuinbouw Bnp- heelt toegezegd in principe mee te ■mIhB: ^HfelE-- J&Ste \1 willen doen. De ongeveer vijftig aan- R&pgKp iti&y liifliÉijÉl gesloten biologische kwekers zetten hun groenten en fruit tot nu toe af vla fcjJIIlBpr afPPI verdeelcentra die volgens een geslo- KjgggWT' J&ËJf clrcuit werden. Deze centra ko- apipiWW pen de prod uk ten in en distribueren I In de kring van dit „alternatieve cir- cuit" hebben de veilingplannen overi- gens geen eensgezind welkom ontr Z, T - vangen. Het is namelijk de bedoeling Martin Duisterwinkel, voorzitter (ja^ ^e prod uk ten van de alternatieve van de vereniging Natuurlijke kwekers dan niet meer uitsluitend land- en tuinbouw. naar winkels in dat gesloten circuit Als alles volgens plan verloopt zal deze veiling klok binnenkort ook de prijzen van ..biologisch" voedsel aangeven. gaan. Deze groenten zuilen vla de veiling óók gewoon worden verkocht aan de zogenaamde AFG-winkeltjes (aardappel, groente en fruit). Michel Willems van het verdeelcentrum De Suttelkoffe in Ma am heelt daar ver zet tegen aangetekend. Hij vreest na melijk dat je geen garantie meer hebt dat in die AGF-winkels de zuiverheid van de biologische teelt is gewaar borgd. De prod uk ten komen daar dan gewoon naast produkten van „gewo ne" tuinders te liggen Elitair Martin Duisterwinkel is het daar niet mee eens. „Michel verkondigt een eli tair standpunt. Overal zie je een ont wikkeling gaande die wijst op een vraag naar biologische produkten. Kijk maar naar de alternatieve hoek jes die je tegenwoordig in supermark- Tekeningen, bi) voorkeur in liggend tor- maat. sturen aan Trouw, jury politieke prenl, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ADVERTENTIE Kom naar Den Haag op zaterdag 30 augustus om deel te nemen aan de Manifestatie op: ,,De nationale dag voor het ongeboren kind." Aanvang 11 uur op De Lange Voorhout ten hebtHij meent dat de markt voor de biologische kwekers moet worden opengebroken en ziet daartoe een kans via de veiling in Uithuizen. Op een vergadering van de bij zijn vereniging aangesloten leden bleek het merendeel zijn zienswijze te de len. „En dat is het belangrijkste. On ze kwekers zetten hun produkten wel af via de verdeelcentra, maar ze heb ben geen enkele verplichting." zegt Duisterwinkel. Het gaat hem er vooral om de klein schaligheid nog een laatste kans te geven. Het door „Brussel" uitgestip pelde beleid heeft de vorming van grote bedrijven die aan centrale vei lingen leveren in de hand gewerkt. Talloze lokale veiiinkjes hebben al het lootje gelegd. Uithuizen was in Groningen de laatste van deze soort. De kwekers stonden voor de keus. ophouden of naar de centrale veiling in Groningen gaan. Dat is duurder, vooral door de transportkosten. Bo vendien vrezen verschillende telers dat ze uiteindelijk weinig gehol{>en zijn met een overstapje naar Gronin gen. De veiling daar staat onder ster ke concurrentie van het zuidoost Drentse Erica en is in tien jaar in omzet gedaald van veertien naar zes miljoen toh. Overigens meent het vei- lingbestuur van „De Eendracht" in Groningen dat de zaak weer gezond aan het draaien is ..Maar," zegt Duisterwinkel. .toch zie je dat de schaalvergroting steeds ver der doorwoekert, misschien nog wel eens ten koste van Groningen". Zijn toekomstvisie: tegen de draad in toch weer kansen geven aan kleine boeren die oog hebben voor wat gezond is Zij kunnen de persoonlijke zorg aan hun produkten geven die op grote bedrijven in het gedrang komt. Maar dan moet je aldus Duisterwinkel niet volkomen afgezonderd blijven werken in een „ecologisch circuit" Je kunt de biologische teelt uiteindelijk alleen dan algemeen ingang doen vin den als je een zo groot -mogelijke groep mensen bereikt en dat kun je onder meer bereiken door je tussen de traditionele telers te begeven. Uit huizen biedt daartoe nu de kans Als deze opzet slaagt krijgt de veiling Uithuizen dus twee peilers: de telers die er vanouds hun produkten naar toe brengen plus de nieuwe biologi sche telers. „Zonder die laatsten red den we het niet." meent de heer J. Weening. voorzitter van de werk groep die de nieuwe veilingvereniging opricht Rein van Dam uit Usquert. een van de leden van de veiling Uithuizen en tevens lid van de werkgroep zegt „Wel. als er brood in zitHij voegt eraan toe: ..Maar gemakkelijk is dat niet. Het duurt een aantal jaren voor dat grond die met kunstmest is be werkt, geschikt is voor biologische teelt." En als het plan niet slaagt, dan toch maar naar de veiling in Gronin gen? Van Dam:,.Dat wordt te duur voor mij. Ik denk dat ik dan naar de bijstand moet stappen." Een ander lid van de werkgroep. Hen- nie Bakker, tuindersvrouw uit Zande- weer, heeft goede hoop op subsidie „Er zijn subsidiepotjes voor biologi sche teelt beschikbaar We gaan sub sidie aanvragen in Groningen. Fries land en Drente, want de biologische telers wonen hier niet in de buurt maar zijn verspreid over alle drie noordelijke provincies. Ook zijn er mogelijkheden om geld te krijgen uit het potje voor het Integraal Struc tuurplan noorden des lands. Eerste contacten die ik daar over heb gehad zijn erg positief. Als we eerst maar voldoende hebben voor een overbrug gingsperiode Bijstand Wat gaan de „gewone" telers doen als de produkten van hun „biologisch" werkende collega's aanslaan? Ook op de biologische teelt over? Kweker Van on2C parleraentsredactie DEN HAAG Minister van Aardenne (economische zaken» zit flink in zijn maag met een werkstuk van zijn eigen ambte naren. De notitie over de Nederlandse belangen in de Arabische we reld. die dinsdag in de Tweede Kamer belandde, komt slechts gedeeltelijk voor rekening van de minister zelf „Uitsluitend de feitelijke statistische infor matie," valt onder verantwoor delijkheid van de minister, zo heeft hij gisteren zelf in een brief aan de Kamercommissie voor buitenlandse zaken laten weten De notitie, afkomstig va-i het directoraat generaal buiten landse economische betrekkin gen, bevat een groot aantal ..opmerkingen uit de losse pols", zo geeft men op het mi nisterie toe. De omstandigheid, dat het werkstuk niettemin bij de Kamercommissie terecht is gekomen, wordt op het minis terie als „zeer pijnlijk" ervaren Van Aardenne kreeg het stuk pas onder ogen toen het al in de Kamer lag. Over ambtenaren wordt door niet-ambtenaren niet altijd even aardig gepraat. Dat weet ieder een. Een hard werkende ambte naar zou niet bestaan beweren boze tongen en daar zijn zelfs mopjes bij de. vleet over in de wereld gebracht. Bijvoorbeeld: waarom zijn de gangen in over heidsgebouwen altijd door een streep in tweeën gedeeld? Dat is om de ambtenaren die te laat komen, niet te laten botsen met de ambtenaren die te vroeg weg gaan Misschien zullen er ambtenaren zijn die een beetje boos of ver drietig worden om zulke mopjes En niet ten onrechte. Want dege nen die dit soort moppen vertel len, zijn er vast niet van op de hoogte dat er behalve ambtene ren die een groot deel van de dag zitten d doorbrengen die men sen vind je trouwens ook bij bos jes buiten de ambtenarij ook veel van hun collega's zijn die dag in dag uit einden moeten fietsen. Er worden zelfs vaste ver goedingen uitbetaald voor zes honderd kilometer of meer per maand, dus nog wel honderd ki lometer voorbij Parijs als je al die dagelijkse fietstochten aan el kaar breit. Waarom zou minister Wiegel anders de vergoeding ..voor het gebruik van een eigen fiets bij dienstreizen" verhoogd hebben? Dat is nog maar pas gebeurd op voorstel van een NCBO-(de chris telijke bond van overheidsperso neel dus) lid uit Katwijk, een man die zonder twijfel zelf veel moet fietsen, omdat gewone le den zich in de regel niet zo druk maken om dingen die henzelf niet raken. Die fietsende ambte naar belde met de CFO, de fede ratie die drie grote christelijke bonden overkoepelt, waarop zijn voorstel in het (veertiendaags) overleg tussen ambtenaren en re gering de baas van de ambte naren dus is besproken. Geen overbodige luxe. want hoewel de vergoedingsregeling voor alle soorten vervoermiddelen bij het rijk elk jaar opnieuw bekeken wordt, was die voor de fiets er steeds tussendoor geglipt: de laatste fiets-regeling dateert van zes jaar geleden. Zo gek was het verzoek van die Katwijker dus niet. Nu zijn er bij de CFO wel haast honderdduizend mensen via hun bond aangesloten. Wat ons verbaasde was niet zozeer het verzoek om verhoging van de ver goeding. wèl dat een vraag van één van die honderdduizend zo snel en direct bij de werkgever, in dit geval minister Wiegel, te rechtkomt. Maar dat is bij de CFO helemaal geen uitzonde ring, wordt ons verzekerd; daar heeft iedereen evenveel in te brengen. Voor wie het interesseert: het rijk geeft zijn fietsende personeelsle den nu een kilometervergoeding van 5'A cent, anderhalve cent meer dan de laatste zes jaar. En dan zijn er nog de vaste vergoe dingen voor wie per maand meer dan honderdvijftig tot zeshon derd kilometer (of nog meer) af- peddelt. Wie op een dienstfiets rijdt krijgt die vergoeding uiter aard niet. Vergeleken bij de kilo metervergoeding voor een auto lijken die paar centen misschien erg weinig, maar de Stichting: Fiets! heeft het bedragje uitgere kend. gebaseerd op vijfduizend kilometer rijden per jaar. zodat de meesten er niet aan te kort zullen komen Behalve de hogere vergoeding is er nog iets qfgesproken: het mag nooit meer zo lang duren voor de zaak herzien wordt Voortaan ko men de fietsen eens per twee jaar op de agende. Niet elk jaar. zoals de andere vervoermiddelen, want een fietser heeft tenslotte niet zo n last van verhoogde benzine prijzen. verzekeringen en wegen belasting als een automobilist Zou je dese reuzen-ritssluiting dicht kunnen trekken, dan zou den er heel wat mensen en win kels achter verdwijnen. Dat gaat natuurlijk niet. want deze rits dient alleen ter versiering van de pas gerenoveerde onder grondse winkelgalerij in het cen traal station van de Zwitserse stad Bazel. Het is dat het Russische week blad Nedelya over hem begonnen is. anders had vast niemand hier ooit meer gedacht aan de eertijds wereldberoemde spion Harold Philby, toen beter bekend als „Kim". Meer dan twintig jaar werkte de Brit Philby met groot succes voor de Sovjet-Unie. Ze ventien Jaar geleden werd de Westeuropese grond hem te heet onder de voeten, hij vluchtte naar zijn opdrachtgevers en sindsdien woont hij rustig in een flat in Moskou. Al in 1934 werd Kim Philby agent voor de Russische geheime dienst. Zes jaar later wist hij ook tot de Britse geheime dienst door te dringen, waar hij het tot een hoge post bracht. Hoewel hij daar een gerespecteerd medewer ker was. viel de verdenking toch op hem toen twee Britse diplo maten. Guy Burgess en Donald Maclean, in het begin van de ja ren vijftig kans zagen naar Oost- Europa te ontsnappen, net voor ze gearresteerd zouden worden wegens spionage voor de Sovjet- Unie. Ze zouden bijtijds gewaar schuwd zijn en Philby werd ervan verdacht de twee dat seintje ge geven te hebben. In 1953 ging Philby Burgess en Maclean ach terna. richting Moskou, waar de verslaggever van Nedelya hem aantrof, omringd door stapels pa pieren. Engelse boeken en wat Engelse meubelen. ..Alsof Char les Dickens zelf uit zijn boeken gestapt was", schrijft het blad Kim Philby wordt in het artikel beschreven als een rustige man met een uitstekende gezondheid en een groot gevoel voor humor. Met geen woord wordt in het lan ge artikel („Philby vertelt") ge rept van Burgess en Maclean, die toch vrienden en collega's van Philby waren en als ze nog in leven zijn ook ergens In Phil- by's omgeving moeten wonen. De lezer wordt eveneens in het onge wisse gelaten over het privéleven van de vroegere spion; over vrouw of kinderen wordt niet ge sproken. Een beroemdheid, voor zover je een spion zo kunt noemen, is Philby alleen in het Westen ge weest. Weliswaar vindt hij zelf nog altijd, zoals hij in Nedelya vertelt, dat hij met zijn werk zo wel het Russische als het Britse volk een dienst heeft bewezen, intussen zijn ze hem in beide lan den zo goed als vergeten Een enkele keer heeft er een klein berichtje over hem in de Sovjet pers gestaan de twee keren dat hij een hoge Russische onder scheiding kreeg bijvoorbeeld maar na al die jaren staat er voor het eerst een foto van hejn in een blad. Het is maar een kleintje, niet al te duidelijk, waarop PhiJ by op een bankje in een park zit Vermoedelijk zal geen Möskoviet hem ooit van die foto herkennen, want het mag dan niets te bete kenen hebben dat het gezicht op het plaatje maar weinig van de vroegere Philby weg heeft, in elk geval staat hij er veel jonger op dan hij nu moet zijn „Acteren is werk dat ik doe om mijn brood te verdienen Ik probeer mijn best te doen. maar ik zie geen enkel verschil tussen mezelf en de drogist op de hoek." Een uitspraak van de beroemde acteur William Holden, van wie de Varagids ook deze citeert „Eigenlijk is acteren geen vak voor iemand die nadenkt. De schrijver dic teert wat je moet zeggen, de regisseur dicteert hoe je je moet bewegen en de kostuumontwerper zegt welke kleren je aan moet. Maar ja. de betaling stelt me in staat om er beter van te leven dan de meeste andere mensen Dood in koffer Een 41-jarige Ja panse vrouw_is in Tokio dood in de kofferruimte van de auto van haar vriend gevonden Vermoedelijk heeft de vrouw zich willen verstoppen om haar vriend in het geheim te kunnen ontmoeten, maar de vriend, onkun dig van zijn „bijrijder", liet zijn auto een hele ochtend voor zijn kantoor in de brandende zon staan Toen hij 's middags de kofferruimte opende, was zijn vriendin al overleden De politie denkt dat ze tijdens haar slaap door hitte en zuurstofgebrek is gestorven

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5