weigeren met Jais te gaan praten Visumplicht doorkruist plan Surinamers wil op grote deeltijdbanen Ongerustheid over de open school Driedaags cultureel festival in Velsen Advocaten ontwerpen eigen leegstandswet i Hoe u met Nilfisk efficiënter i produceert? erst meer zicht op bezuinigingswoede' Eis 18 maanden tegen totaal-weigeraar WEG m EIGEN LAND Nog niets bekend over tweede jaar Drie Belgen omgekomen oelaas voor rijksarchief 't noorden I Bel 02940-15268: Naderend einde vestigingsverdrag deed velen besluiten te vertrekken #7 11.900r Rita 5ERDAG 28 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 onze parlementsredacUe HAAG De vijf bonden van overheidspersoneel hebben gisteren geweigerd te praten de bezuinigingen die minister Pais (onderwijs en weteh'schappehVin petto heeft voor de rsitelten. Door die bezuinigingen zullen volgend jaar zeker duizend arbeidsplaatsen in 'etenschappelijk onderwijs verloren gaan nden hebben gisteren op het erie van onderwijs laten weten eerst meer zicht willen hebben bezuinigingswoede van de mi- De nu voorliggende voorstel- ïién voort uit de Bestekopera- de bonden vrezen dat er straks ijesdag nog meer bezuini- irstellen op de universiteiten worden losgelaten. ituurder Ahlers van de Alge mene Centrale van Overheidsperso- vastgesteld/zei hij neel zei gisteravond dat het voorstel van Pais om 75 miljoen, gulden te korten op universitair personeel „zo maar uit de hoge hoed is gekomen." De bonden hebben niet eerst kunnen praten over de wijze waarop er even tueel in het wetenschappelijk onder wijs bezuinigd zou kunnen worden: bovendien is de hoogte van het bezui nigingsbedrag zonder enig overleg De bonden menen dat de voorstellen die Pais aan de unviersiteiten heeft gedaan, tot 1985 zeker vijftienhon derd i arbeidsplaatsen zullen kosten. Volgens de bewindsman gaat het ech ter om hooguit 750 banen. De VVDM biedt de handtekeningen aan Klaas de Vries e sociaal economische redactie HAAG Minister Albeda van sociale zaken pleit voor rote schaal" invoeren van deeltijdbanen en experimen- let kortere werktijden. Met name werkt hij aan „nieuwe itellen voor een bredere invoering" van deeltijdbanen bij erheid zei. Albeda heeft voorkeur voor deeltijdbanen i korter werken, omdat bij overschakeling op deeltijdba- ygfie gevoelige kwestie van inlevering van loon niet speelt. In een brief aan het centraal overle gorgaan personeelszaken weten schappelijk onderwijs (COPWO) heeft hij eerder enkele richtlijnen ge geven om zo weinig mogelijk arbeids plaatsen verloren te laten gaan. Zo zouden dure plaatsen moeten worden omgezet in goedkope. Verder zouden de universiteiten en hogescholen een strikt en sober personeelsbeleid moe ten voeren en ook „minder uitbun dig" moeten adverteren. De vijf bonden zullen nu pas na Prinsjesdag met de minister verder praten. Ahlers zei gisteren dat op plaatselijk niveau al acties worden overwogen, omdat op sommige uni versiteiten nu ai met de bezuinigen van Pais rekening wordt gehouden. ARNHEM (ANP) Bij de krijgsraad in Arnhem is gisteren opnieuw acht tien maanden gevangenisstraf geëist tegen een principiële dienstweigeraar (een zogenaamde totaal-weigeraar). Het betrof een 21-jarige student uit Deventer. Hij werd twee maanden geleden naar de militaire strafgevan genis in Nieuwersluis gebracht, nadat hij een paar dagen eerder was opge pakt bij een actie tegen het bezoek van koningin Beatrix aan Zwolle. De auto van de koningin werd toen met verf besmeurd. De krijgsraad doet woensdag 10 september uitspraak. Verder heeft de krijgsraad ln Arnhem tegen een dienstplichtig soldaat uit Utrecht een voorwaardelijke straf van zes weken geëist, omdat de jon gen weigert atoomwapens ln 't Harde te bewaken. De soldatenvakbond WDM had de krijgsraad om vrijspraak gevraagd Een actie leverde tot nu toe 2000 handtekeningen op. Deze zijn giste ren in Den Haag aangeboden aan het PvdA-kamerlid De Vries. De VVDM bepleit een wettelijke rege ling. die soldaten het recht geeft geen taken uit te voeren, die met atoom wapens te maken hebben. Overigens beschouwt de WDM de geheel voorwaardelijke straf als een erkenning van de argumenten, die de bertrokken soldaat naar voren heeft gebracht. De jongen gaat trouwens nog wel in beroep bij het Hoog Mili tair Gerechtshof. Het Noordhoilandse Velsen pre senteert in de laatste drie dagen van augustus een nonstop pro gramma van ..menselijke cultuur uitingen" in het park Velserbeek. Het grote succes vorig jaar met het Velserbeek-festival. waarbij activiteiten op het gebied van the ater en muziek de randversiering vormden van de kunstmarkt, was de aanleiding dit jaar opnieuw zo'n manifestatie te houden. Een bonte opeenvolging van muzikale, theatrale, filmische en beeldende expressie, begint morgenavond om half negen met een optreden van de jazz-combinatie Black Straight Music, onder leiding van Ronald Snijders. Zaterdag wordt op het veld bij de muziektent van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags de jaarlijk se kunstmarkt van Velsen gehou den. Aan zestig kramen bieden beeldende kunstenaars hun werk te koop aan In Nieuw-Vossemeer is nog steeds (tot 1 oktober) de Merijntje Gijzen tentoonstelling. Deze romanfi guur. geschapen door A M. de Jong, is in augustus en september ook te zien in een VARA-tv-serte. De expositie kan na telefonische afspraak (01676-2350) of op zater dag en zondag van. 14.00 tot 17.00 uur worden bezocht in het A. M. de Jong Huis. In Zwolle kan vandaag de Hanze- beurs. die de hele week duurt, nog worden bekeken vanaf 13.00 tot 22r00 uur in de IJsselhal In Alkmaar wordt morgen weer de kaasmarkt gehouden, waarbij te vens oude ambachten zullen wor den gepresenteerd Callantsoog heeft kennelijk nog voldoende badgasten, want er is morgen een miss-verkiezing De heideweek in Ede biedt van daag vanaf negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds in het centrum een folkloristische heide- markt Folklore in de vorm van klederdrachten en volksdansen, terwijl om half elf de heidekonin- gin acte de présence geeft. Er zijn in Ede vandaag nog tal van andere evenementen: een wijnavond, een feestmarkt en muzikale attracties. In Harlingen zijn tot en met zater dag Visserijdagen, terwijl elders in Friesland, in Jorwerd, morgen en overmorgen het openluchtspel „Dünsjende dieven" wordt opge voerd i kondigde zijn plannen giste- in in een toespraak voor een jentie in Den Haag van Neder- ambassadeurs in het buiten- minister herinnerde er aan Igens het kabinet het herstel werkgelegenheid „in eerste tie in het particuliere bedrijfs- ADVERTENTIE Er is maar één rachtbouillon en die is van Struik. Struik krarhtbouillons zijn nóg lekkerder dan ze er al uitzien. leven moet worden gevonden," en dus niet door in de overheidssector zelf eerst zoveel mogelijk arbeids plaatsen te scheppen. Daarvoor is nodig een algemene vermindering van kosten en verbetering van be drijfswinsten. Daartoe is Bestek '81 gelanceerd. Gezien de internationale economi sche zwakte, de technologische optc wikkeling (automatisering, „chips") en vooral het sterk groeiende aantal mensen dat werk zoekt, staat het voor Albeda vast dat ook een gezond bedrijfsleven nog niet voldoende werkgelegenheid zal opleveren. Er moet dus ook worden gedaan aan verdeling van de beschikbare werkge legenheid. Stimulering van deeltijd banen zou daarbij aansluiten op de groeiende stroom werkzoekende vrouwen die voor een deel niet uit zijn op een volledige werkweek. Korter werken Albeda kondigde ook experimenten aan waarbij in bedrijven de werkdag voor werknemers wordt verkort, maar de bedrijfstijd wordt verlengd. Hij zag daarbij wel organisatorische problemen, maar stelde dat dié „op een of andere wijze zullen moeten worden opgelost." De minister kondigde allerlei maatre gelen aan om het beroep op sociale uitkeringen in te dammen. Hij noem de verlaging van uitkeringen „voor manifest vrijwillig inactieven" (men sen die niet buiten hun schuld zonder werk zitten). Van onze onderwijsredactie UTRECHT Binnen de veertien projecten met de open school heerst er enige ongerustheid over de voortgang van deze schoolvorm. Weliswaar is de voortgang voor een jaar gegarandeerd als voorbereiding op de inpassing van de open school in andere vormen van vormingswerk en volwassenen onderwijs, maar er is nog niets bekend over het tweede jaar, die aan. de zeventienhonderd nieuwe cursisten is beloofd. ADVERTENTIE Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat krijgt, met aan haar linkerhand haar Duitse collega Haunschild, in de Noord oostpolder uitleg over de nieuwe Duits-Nederlandse lage-snelheids- tunnel. Dit bouwwerk voor het testen van vliegtuigen is gisteren in gebruik genomen. Van een önZer verslaggevers MAASTRICHT Bij een verkeers ongeluk in de gemeente Bocholtz in Zuid-Limburg zijn gisteren drie Bel gen om het leven gekomen. De auto, waarin zij zaten, werd aan de achter kant aangereden door een Duitse vrachtauto. De Belgische auto vloog daarna direkt in brand. In Houten is gistermiddag de 74-jari- ge J. Lancee uit Utrecht om het ie ven gekomen, toen hij, terwijl hij fietste, door een busje werd geschept. De 28-jarige J. Noordam uit Zoeter- meer is gistermiddag in de buurt van Lelystad verongelukt toen hij met zijn auto achterop een personenbusje reed. dat voor een rood licht stond te wachten. Volgens de politie moet het slachtoffer te hard gereden hebben. n i onze Haagse redactie j N HAAG De Centrale ar- 'j efselectiedienst van het mi ll terie van binnenlandse zaken •I t waarschijnlijk nog dit jaar t Winschoten van start. Taak H i de dienst is de achterstan- I] van verscheidene departe- iten weg te werken. houdt in. dat nog ruim drie- iderd cüometer papier van e ministeries moet worden ;ezocht en daarvan zal ten igste een kwart worden opge- d gen. en ander betekent dat er de bende tien tot vijftien jaar >r ongeveer tweehonderd nsen werk is bij deze dienst. blijkt uit het jaarverslag r 1979, dat de archiefdienst, onder het ministerie van crm t..heeft uitgebracht. Men ver- cht dat het personeel, dat nu Winschoten aan de slag gaat zijner tijd zal doorstromen het eigenlijke archiefbe- r, bij de post- en archiefzaken rijk. provincie en ge enten. jkens het jaarverslag produ- rt elk ministerie per jaar ge- ldeld één kilometer officiële tkken. bescheiden, registers dergelijke. Archieven, die de ftijd van vijftig jaar hebben reikt dienen volgens de wet te 'den overgebracht naar het ksarchief in Den Haag. Ze lig- i nu nog overal verspreid en tordelijk opgeslagen, zo rldt het jaarverslag. Rijksarchiefdienst heeft op ogenblik 326 ambtenaren en dan 300 hulpkrachten in nst, die elders op de loonlijst in Het bestand dat het öarchief nu heeft beslaat ;3 kilometer Vorig jaar kwam 1361 meter bij Dat wil zeggen, i de 1838 meter die de dienst eg aangeboden, is er 477 me de prullenbak ingegaan. het publiek de neus steeds r in 's rijks paperassen «kt blijkt uit het feit dat in 9 65.659 bezoekers de rijksar- even hebben bezocht. ADVERTENTIE Nilfisk zorgt voor minder storingen en slijtage van uw machines. Heeft niet alleen de juiste schoonmaakmachines daarvoör maar vooral ook dé I kennis en de ervaring om u preqiesop maat te adviseren Toestel 38 Bij de Stichting Proefprojecten Open School hoopt men dat de uitvoerings circulaire, die in september is aange kondigd. veel van de ongerustheid zal wegnemen. In deze circulaire zullen onder meer de kwestie van de be voegdheden van de medewerksters en medewerkers van de open school worden geregeld. Ook zullen de voor waarden bekend worden gemaakt, waarop nog zestien plaatsen subsidie kunnen aanvragen voor een open school in hun omgeving. De circulaire zou in april zijn versche nen. Toen deze uitbleef is onder druk van de Tweede Kamer een extra jaar toegevoegd aan de proef. Dit extra jaar telt niet mee voor het experi ment. De ministeries van CRM, on derwijs en sociale zaken stelden wel als voorwaarde dat het aantal deelne mers in de veertien projecten zou worden verhoogd van 1450 naar ze ventienhonderd De belangstelling voor de open school is groot. Een struikelblok vormt echter de eigen bijdrage van zestig gulden, die de deelnemers moe- teh gaan betalen. Ook wordt er geen vergoeding meer gegeven voor de kin deropvang. Vooral vrouwen met klei ne kinderen dreigen de dupe te wor den van deze maatregelen. ianden is echter groot. Vorig jaar volgden vijfenzeventig vrouwen de officiële open school, terwijl nog eens tweehonderd vrouwen deelnamen aan de spontane groepen van de open school. De stichting noemt deze han delswijze „het paard achter de wagen spannen". De belangstelling voor de open school is het grootst bij vrouwen. Bij deze categorie deelnemers aan de open school is de uitval het kleinst: slechts twintig procent. 2e Programconcert zaterdag 30 aug. gaan we verder me! de vormgeving aan evangelisch-progressie- ve politiek. Kom ook naar het Root haanhuis in Amsterdam (Rozengracht 133 vanaf het C.S. lijn 13) aanvanq 10.30 uur Inlichtingen/aanmeldin gen: postbus 1098. 8001 BB Zwolle. EVANGELISCHE PROGRESSIEVE VOLKSPARTIJ Voorzieningen Nilfisk B.V., Flevolaan 7. 1382 JX Weesp. Voor elk probleem een heldere oplossing De zorgen van de stichting gelden ook voor de open school op Goeree Overflakkee en de Hoeksewaard. Te zamen met Voome, Putten en Rozen burg vormden deze eilanden een pro ject van de open school. Inpassing van de open school in het bestaande onderwijs en vormingswerk is vol gens de drie ministers niet mogelijk, omdat de benodigde voorzieningen ontbreken. De belangstelling voor de open school op de Zuidhollandse ei- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onnodige leegstand van huizen in de randstad zou binnen een half jaar op te lossen zijn. Dit beweert de werkgroep woon-advocaten, die een heel nieuw ontwerp woonruimtewet 1981 gemaakt heeft. In dit ontwerp is voorzien in een landelijke vorderingsplicht voor lege huizen, een maximale termijn van leegstand en een serie mogelijkheden, waarmee de plaatselijke overheid kan optreden tegen leegstand. De advocaten hebben een regeling ontworpen waarin rechthebbenden de beste mogelijkheden hebben en waarin strafbepalingen voor krakers niet nodig zijn. Ook hebben zij een koppeling aangebracht tussen de ontruimings bevoegdheid en het doel van de wet: doelmatige verdeling van de woonruimte De woon-advocaten hebben met hun ontwerp niet alleen een zakelijke bijdrage willen leveren aan de oplossing van de problemen, ze willen ook de politieke besluitvorming over dit onderwerp beïnvloeden. Nog dit jaar debatteert de Tweede Kamer over twee ontwerpen voor een nieuwe leeg standswet. De woonruimtewet van 1947 die nu nog geldt is volgens de advocaten in beginsel goed; zeker wat betreft de rechtsverdeling en het vorderingsysteem van woningen. De grootste grief van de advocaten is echter dat de wet een slapend bestaan is gaan leiden: in Den Haag zijn vorig jaar slechts twee woningen gevorderd, in Amsterdam 98. ADVERTENTIE Hoe kan dal nou neer, i«p \an Irk? I MEI "WE M EI OEI. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De onverwacht algekondigde visumplicht per 1 september heeft veel Surinamers onaangenaam verrast. Zij hadden ai geboek op één van de vele vluchten in de komende drie maanden naar Nederland, zich baserend op de soepele toelatingsvoorwaarden die tot 25 november voor Suriname zouden gelden. Het naderende einde van het bij de Surinaamse onafhanke lijkheid op 25 november 1975 afgesloten verblijfs- en vesti gingsverdrag, heeft veel Suri namers doen besluiten voor die datum hun koffers te pak ken en het geluk in Nederland te zoeken Als een van de wei nige restricties om in Neder land te worden toegelaten gold de voorwaarde dat men al familie in Nederland moest hebben (maar wie in Surina me heeft er nou geen familie in Nederland?) Daarnaast was het mogelijk om tijdens een verblijf van drie maanden in Nederland werk en een huis te vinden, waardoor men in aanmerking kwam voor een verblijfsvergunning. Revolutie Al lange' tijd voor de staats greep in Suriname van 25 fe bruari was het dan ook be kend dat vele Surinamers van deze laatste -gelegenheid om zich-zonder al te veel proble men in Nederland te .vestigen, gebruik wilden makèn. De re volutie van de Surinaamsé Nationale Militaire Raad heeft daaraan weinig kunnen veranderen. De komende twee maanden waren alle vluchten van Paramaribo naar Neder land al volgeboekt en ook de „vluchtroutes" via Frans Guyana en Parijs of via Mia mi en Londen werden steeds drukker. Men ging er immers van uit nog enige tijd vrij on- belemmetd naar Nederland te kunnen verhuizen en de plot- 'sellng maatregel van' Den Hadg is dan ook erg zuur voor degenen dié alvast waren be gonnen de schepen achter zich te verbranden. De bij de onafhankelijkheid in 1975 \net Suriname getrof fen zogeheten toescheidings- regeling, die de national!fei tenkwestie regelt, voorziet niet in het geval dat Surina mers bij nader inzien toch maar liever in Nederland wil len wonen. Wel schept die overeenkomst voldoende mo gelijkheden voor het omge keerde geval: in Suriname ge boren mensen die naar Neder land zijn gekomen en nu de Nederlandse nationaliteit be zitten. krijgen ruimschoots de gelegenheid van nationaliteit te veranderen. Zij kunnen tot 1 januari 1986 zonder pro bleem weer Surinamer wor den. Zij moeten op ieder mo ment met hun gezinnen in Su riname worden toegelaten en genieten daar dezelfde rech ten als hun landgenoten die zijn achtergebleven. De kin deren van uit Suriname af komstige Nederlanders genie ten deze rechten zelfs tot en met het jaar 2000. Vreemdeling De regeling ging er destijds van uit dat iedere Surinamer die in Nederland woonde en werkte automatisch de Neder landse nationaliteit behield (voor de onafhankelijkheid waren de Surinamers officieel Nederlanders). Deze regeling is vooral getroffen om de „Ne derlandse Surinamers" niet van de ene op de andere dag te veranderen in vreemdelin gen. Dit zou hun toch al niet zo stevige positie in de Neder landse samenleving ver zwakken. Toch wil de toescheidings- overeenkomst deze mensen niet voorgoed vastpinnen op de toen gekregen Nederlandse nationaliteit. Met een profeti sche blik schreef het ministe rie van justitie destijds in de toelichting op de overeen komst: „Het zou ook onjuist zijn vanuit het gezichtspunt van de nieuwe staat Surina me. die voor zijn opbouw en ontwikkeling behoefte heeft aan de inbreng van werk kracht welke bij de uit Surina me afkomstige Nederlanders in Nederland aanwezig is." Remigratie Dit is koren op de molen van de Surinaamse regeringslei der Chin A Sen. Die doet er alles aan om de stroom naar Nederland te stoppen en de remigratie te bevorderen. Dit in tegenstelling tot zijn voor gangers, die de naar Neder land vertrokken landgenoten volledig links lieten liggen. Premier Arron had zelfs de gewoonte de in Nederland wo nende Surinamers af te schil deren als een soort landverra ders, die hun vaderland te schande maakten Chin A Sen had met zijn po gingen de stroom naar Neder land in te dammen weinig suc ces. Hij maakte onlangs zelfs bekend te overwegen een soort tolgeld in de vorm van een borgsom te eisen bij het verlaten van het land. Niet lang daarvoor protesteerde de Surinaamse president'pre- mier nog bij de Nederlandse ambassade tegen het optre den van de douane op Schip hol. die van een aantal Surina mers een borgsom had ge vraagd. Subsidie Chin A Sen blijkt overigens met zijn remigratiepolitiek wel enig succes te boeken. De statistieken over de maand juli vertoonden een sterke stijging in de officiële remi gratie. die waarschijnlijk ook wel voor een deel te danken is aan de per 1 juli aanzienlijk verhoogde subsidies. De hui dige machthebbers in Surina me zijn van plan binnenkort een delegatie naar Nederland re sturen om te kijken of er nog meer aan re stimuleren valt. Voorlopig is van een gro te stroom terug nog geen spra ke: ondanks de stijging lag het aantal remigranten de vo rige maand nog ver beneden de honderd. CONSERVATORIUMMODEL. 3 pedalen Verder nog keute ud Stemeay 4 Sons Basendorter. Blutbner Yamaha e a rfJvanURK WesteKmgel 42. Rotterdam L Tel. (0101 363500 Dagers geopend van 9 tot 17.30 uw Vrijdag koopavond van 19 tot 21 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3