Vellicht verband tussen reemde bollen en flesjes ABN Bank 'Brokkenmakers wilde ik geen rijbewijs bezorgen' JA' CNV- Vorig jaar minder ziektemeldingen Veroudering bedreigt nog actieve leefgemeenschap Project om arbeidsplaats te verbeteren slaagt vaak iraël sticht nog eens zes derzettingen in bezet gebied Hoogste spaarrentes. 8%% 9m erpakking ook voor TNO nieuw Onderzoek stichting Coördinatie:- en D ontkent [koord over rtere werkweek mmissie bekijkt uwprojecten op crgiegebruik Rijschoolhouder over examens op Antillen: Meisje neergestoken nadese piloot neerstorten zee snel gered Zuidkoreaanse predikant zou zijn doodgemarteld Vijfhonderd vaten gif opgegraven in Lekkerkerk Te weinig 'jong bloed' in verzorgingstehuizen INPERDAG 28 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 een onzer verslaggevers ITTERDAM Politie, rijkswaterstaat en de inspectie voor de volksgezondheid vermoeden t er verband bestaat tussen de bollen van piepschuim die op drie plaatsen langs de ordzee-kust zijn gevonden en de vondst van flesjes met een narcosemiddel en van ampullen een gevaarlijke voeistof. herkomst en inhoud van de ge- pinnige bollen, waarvan er tot- vier (één in 's-Gravenzande en loordwijk en twee in Zierikzee) gevonden, zijn nog onbekend. v verpakkingsvorm is voor ons al nieuw", zegt een woordvoerder TNO in Delft, waar de bollen den onderzocht. .Volgens deze man lijkt de inhoud van de bol- echter minder gevaarlijk te zijn oorspronkelijk werd aangeno- De stof is in ieder geval niet Osief. »ns de politie is de toestand van see manpen die begin deze week het openen van een bol onwel jen en verlammingsverschijnse- fcregen. goed. Het tweetal mocht iddels het ziekenhuis verlaten. .'rijkswaterstaat heeft gistermidag vanuit de lucht gezocht naar nog meer bollefl, echter zonder resultaat. Ook de scheepvaart is gevraagd uit te kijken en onmiddellijk alarm te slaan bij het vinden van ampullen of bol len. Via borden op onder meer het strand van Westerschouwen werden ook de strandbezoekers gewaar schuwd. Afval De veronderstelling dat de geheim zinnige bollen mogelijk afkomstig zijn van de schepen die voor de Ne derlandse kust (chemisch) afval ver branden, is niet juist volgens Rijks waterstaat, omdat dit afval niet spe ciaal verpakt wordt maar in tanks of containers naar zee wordt gebracht. De anpullen met gevaarlijke voeistof die op het strand van Hoek van Hol land zijn gevonden, zijn nog niet gea nalyseerd door de Keuringsdienst van Waren in Rotterdam. De kans is, aldus een woordvoerder van de keu ringsdienst, groot dat het om dezelf de vloeistof gaat als die zich bevond in de flesjes die aangespoeld zijn op het strand tussen Callantsoog en Ca- stricum. Deze flesjes bevatten een narcosemiddel waarvan inwendig ge bruik dodelijk kan zijn. Brandweerlieden in gasdichte pakken dragen een aangespoelde en reeds geopende bol naar de container die later naar TNO Delft werd gebracht. Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Projecten om arbeids- plaatsen te verbeteren zijn meestal technisch gezien geslaagd te noemen. De projecten waarvoor subsidie is verleend betekenen doorgaans een duidelijke verbetering voor de be trokken werknemers. Het gunstige ef fect hiervan is vaak echter onvol doende merkbaar doordat er nog zo veel andere belastende factoren zijn. Dit ls een van de conclusies van een onderzoek naar de subsidieregeling arbeidsplaatsverbetering, dat de stichting Coördinatie van Communi catie met betrekking tot gegevens voor onderzoek naar Ziekteverzuim (CCOZ) in opdracht van het ministe rie van sociale zaken heeft verricht. De onderzoekers hebben ondermeer bekeken wat het effect is van de projecten op de totale arbeidssituatie van de werknemers. Dat onderzoek blijft volgens de onderzoekers veelal beperkt. Kwalitatief onderzoek in een zestal bedrijven liet zien dat de daar doorgevoerde projecten op zich onze soc.-econ. redactie TERDAM- De Raad van Be- irvan het grootwinkelbedrijf V en eeft gisteren ontkend dat er met rakbonden overeenstemming zou bereikt over de invoering van een Sere werkweek in 1982. vorige week meldden de dien bonden FNV een „doorbraak" bij n D op het gebied van arbeids- iverkorting. De FNV-bonden lie- weten dat er een principe-ak- d was bereikt over invoering van werkweek van 38 driekwart uur in D zegt in een verklaring echter de mededelingen van de dien- bonden voorbarig en gedeeltelijk ist zijn. V en D zegt dat de korte- rerkweek wel bespreekbaar is dat van de kant van V en D is sld dat een eventuele arbeidstijd- orting wel ten laste moet komen de loonruimte Dat betekent dat terknemers wel degelijk zouden Sen meebetalen. V en D betreurt dat de dienstenbonden tot nu toe bereid zijn gebleken de zaak te zetten. dienstenbonden FNV hebben aanleiding van de ontkenning V en D-directie als zou er ite zijn van overeenstemming arbeidstijdverkorting, besloten tKO-onderhandelingen met het ;elbedrijf voorlopig te ken nze Haagse redactie HAAG Minister Beelaerts Blokland (Volkshuisvesting en mtelijke Ordening) zal volgende maandag een zogeheten Prego- aissie instellen. Die commissie de komende drie jaar vijftig «projecten gaan voorzien van predikaat, dat inhoudt dat het merk zich goed leent voor gering pegebmik. om bouwpro'jecten. nieuw- of zeer drastische renovatie, die der geval dit gemeen hebben, dat kunnen worden nagemaakt op i schaal. De projecten moeten oen aANa de streefcijfers, die de toekomst aan woningen en se gebouwen voor het energiege- k worden gesteld. De adviescom- ie Rationeel energiegebruik in de uwde omgeving krijgt van minis- Beelaerts negen miljoen gulden. ADVERTENTIE Dagelijks opneembaar Vaste termijn. ABN Spaar- deposito's vast Vaste looptijd, vaste rente. 6 jaar 93/4°/o ABN Girospaar- Extra-rekening. Interessant als u uw spaargeld wat langer ctenkt te kunnen missen. Maar als het npdig is, kunt u er elke dag over beschikken. Storten/opnemen: eenvoudig door overschrijving van/ naar uw eigen bank- of giro rekening. Opnamekosten: 2% over het opgenomen bedrag. Eerste girale storting: f 250,-. 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar 93/4% 9 8'/2% 8'/4% De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. AMSTERDAM (ANP) Bij het Ge meenschappelijk Administratiekan toor (GAK) zijn' vorig jaar bijna 2,5 miljoen ziektemeldingen geregis treerd, dat is'4,3 procent minder dan in 1978. De griepepidemie in 1978 vertekent het beeld echter zodanig," dat er per saldo weinig verschil met 1979 is. Aldus het jaarverslag over 1979. De gemiddelde ziekteduur per uitke- ringsgeval ging met 7,1 procent om hoog en bedroeg 16,6,dagen tegen 15,5 dagen in 1978. Het aantal uitkerings- dagen steeg van 33,2 miljoen naar 33,5 miljoen. Aan ziekengeld werd er vorig jaar ruim 2,7 miljard uitge keerd. De gemiddelde uitkering per dag steeg van 78,71 gulden tot 82,63 gulden. Deze stijging van vijf procent werd volgens het GAK vooral veroor zaakt door de loonsverhogingen en de verhoging van de maximum dag lonen. In het jaarverslag wordt uitvoerig in gegaan op de ontwikkelingen die zich in de jaren zeventig hebben voorge daan op het terrein van de sociale vereekeringen. Hieruit blijkt dat het aantal mensen met een WAO-uitke- ring voor de bij het GAK aangesloten bedrijfsverenigingen is gestegen tot 397.250 uitkeringsgerechtigden (WAO en AAW) in 1979. In 1979 kwamen 234.400 aanvragen om werkloosheidsuitkeringen binnen tegen 214.400 een jaar eerder. Deze stijging met 9,3 procent ontstond voornamelijk als gevolg van de toene ming van het aantal werkloosheids meldingen wegens vorstverlet. Het totale uitkeringsbedrag steeg van zeshonderd miljoen tot 665 miljoen, aldus het jaarverslag. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT In de binnenstad van Dordrecht is gisteren de 17-jarige Sylvia Monica van Berkel neergesto ken. Het meisje stond bij een op straat geplaatst rek kleding te bekij ken. Een man naderde haar van ach teren en stak haar met een dolkmes in de rug. Hij liep na zijn daad een winkel binnen om te vragen of men de politie wilde waarschuwen. Hij verklaarde later niets tegen het meis je zelf te hebben gehad möar in haar het type vrouw te hebben herkend waarmee hij in het verleden vaak moeilijkheden had gehad. Hij had nu wraak willen nemen. De toestand van het meisje is zeer ernstig. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Meer dan vijfhonderd mensen hebben gereageerd op een vorige week geplaatste advertentie, waarin de mogelijkheid werd geboden op de Nederlandse Antillen een rijbewijs te halen. De meesten van hen bleken er drie duizend gulden voor over te hebben om op Saba of op St. Eustatius een weliswaar normaal theoretisch, maar een voor ons begrip onnozel te noe men praktisch examen te kunnen af leggen. Met uiteraard de bedoeling het daarmee te verkrijgen papiertje na de reis in te wisselen voor een Nederlands rijbewijs. Kort geleden is een eind gemaakt aan de twijfelachtige methode in het bui tenland examen af te leggen en het daarmee verworven „rijbewijs" hier óm te ruilen. De slimme lieden die reizen naar bijvoorbeeld Egypte orga niseerden, werd verweten, dat zij de verkeersonveiligheid in de hand werkten door mensen met onvoldoen de rijvaardigheid langs een omweg aan een rijbewijs te helpen. Groot ongenoegen bestond op het ministerie van verkeer en waterstaat, toen de Eindhovense rijschoolhouder P. J. Korenman in de regeling voor buitenlandse rijbewijzen een gat bleek te hebben ontdekt. Eén van zijn twee bedrijven, de landelijk werken de Verkeersopleiding Holland B.V., liet hij adverteren met het gemakke lijk te behalen Antilliaanse rijbewijs. Dit moet in Nederland nog wel wor den omgeruild, omdat de Antillen tot het Koninkrijk behoren en dus geen „buitenland" zijn. Ongenoegen ook bij de ANWB omdat Korenmans an dere onderneming, een grote rij school in Eindhoven, door die organi satie is erkend. En gevreesd werd dat zijn Antilliaanse escapade de waarde van de bondsgarantie zou schaden. Ergernis Ergernis tenslotte bij vakbroeders van wie de Zevenbergse rijschoolhou der R. A. Samson zich gereed maakte, deze week actie te gaan voeren bij de ANWB, de Consumentenbond en Vei- BUITENLAND l AVIV (UPI) Het Israëlische kabinet heeft afgelopen zondag op zijn wekehjkse tnkomst besloten tot het stichten van zes nieuwe nederzettingen in het gebied, dat voor I Jordaans was, maar sinds de zesdaagse oorlog door Israël wordt bezet. Deze beslissing is gisteren openbaar gemaakt. woordvoerder van de regering- verklaarde dat de premier al in ad aangekondigd dat er nog ten Ste tien nederzettingen in het gebied zouden komen. Daar- zouden bestaande vestigingen fin worden uitgebreid of ver st Op de westelijke oever van de aan heeft Israël sinds 1967 67 kettingen gebouwd, waarvan 45 fttober 1978. Toen presenteerde loods Agentschap een blauwdruk de vestiging van Joodse neder- agen in het gebied. In de bezette den wonen nu 10.000-Joden te '«n van bijna 700.000 Pales- 't het Israëlische hooggerechts hof in oktober vorig jaar de ontrui ming van een Joodse vestiging, had geëist omdat die opgericht was op particiflier land van Arabieren en niet nodig was om veiligheidsredenen, gaf premier Begin te kennen dat er nieu we nederzettingen zouden komen én dat bestaande zouden worden uitge breid. Smal Ten bewijze van de stelling dat de nederzettingen nodig kunnèn zijn voor de veiligheid van de staat heb ben Israëlische functionarissen er herhaaldelijk op gewezen dat het land op zijn smalste punt maar 14 km HAAG (ANP) Een Canadese Starfighter is gistermiddag drie jjer ten noordwesten van Ter- in zee gestort. De vlieger is gered; hij heeft een arm gebroken. Het toestel hield een schietoefening boven het schietterrein van Terschel ling. Direct na de melding dat de F 104 in zee was gevallen, vloog een reddingshelikopter van de lucht macht naar de plaats van de crash. Zeven minuten later lag de gewonde, die met zijn schietstoel het vliegtuig had verlaten, al in een Leeuwardens ziekenhuis, aldus de woordvoerster van de luchtmacht. breed is. Op die plek Netanya en omgeving zou een aanval vanuit Jordanië het land in tweeën kunnen splitsen. De Israëlische vice-premier Jigael Ia- din, die zich verzet zou hebben tegen de plaats van drie van de zes neder zettingen, wilde geen commentaar geven op zijn houding tijdens het kabinetsberaad. De krant „Jeruzalem Post" meldde dat van de zes nieuwe nederzettingen er drie in Samaria komen, dat in het noordelijk deel van de westelijke Jor- daanoever ligt. Omdat daar in de buurt buitenposten zijn van het Is raëlische leger, zouden deze nederzet tingen niet voldoen aan het criterium dat ze van waarde zijn voor de veilig heid van de staat Israël. De in Sama ria geprojecteerde nederzettingen zijn Reichanc, 9 km ten westen van Jenin Kamei Shomron b, 12 km ten zuidwesten van Nabloes en Shavei Shomron b, 12 km ten noord westen van Nabloes. De andere nieuwe nederzettingen zijn Almog b in de Jordaan-vallei, 30 km ten noordoosten van Jeruzalem Michmash. ten noordoosten van Ra- mallah en Tekoa b, 12 km ten zuiden van Jeruzalem. ADVERTENTIE ELKAAR EEN HANDJE HELPEN. Het leven van alle dag is soms al moei lijk genoeg. Dan is het fijn te weten dat er een vakbeweging is die voor je op komt. Die jtrijdt voor het belang van individu en groep. Die helpt waar het kan en moet. Wij bij het CNV staar, met z'n allen voor u klaar. U ook voor ons? Prima, dan wordt u dus lid. Doen. Vandaag nog. dat spreekt me aan Ik word CNV-lid Stuur mij nadere informatie Postcode: Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond SEOEL (ANP) Volgens Londense methodisten is de Zuidkoreaanse methodistenpredikant lm Ki Yun, een. bekend voorvechter voor de rech ten van de mens, in handen van de politie overleden. In Korea wordt ge zegd dat de dominee bij zijn arresta tie goed gezond was. lig Verkeer Nederland. Nu lijkt Ko renman niet de man om voor actie uit de weg te gaan. Toch vermeldt zijn telefonisch antwoordapparaat inmid dels, dat de rijbewijsreizen naar de Antillen niet doorgaan. Degenen die zich hebben aangemeld, krijgen er nader bericht over. Hem langs een ander kanaal toch zelf te spreken krijgend, horen we dat het geenszins zijn bedoeling was, poten tiële brokkenmakers een rijbewijs te bezorgen. Hij wilde slechts mensen een kans bieden die best met een auto kunnen omgaan, maar er, ge kweld door examenvrees of gehandi capt door andere oorzaken, toch niet in slagen langs de reguliere weg het fel begeerde papier in bezit te krijgen. „Gezien de naam van het bedrijf dat wij gemakshalve achter de uitvoering van het door één onzer instructeurs geopperde plan stelden, heb ik on middellijk gezegd, dat wij alleen mensen met de ervaring van een kan didaat voor het Nederlandse examen zouden accepteren", aldus Koren man. „Zij zouden eerst een proefexa- men moeten afleggen. Het is dan ook wel begrijpelijk, fnaar toch onjuist, dat ons initiatief ogenblikkelijk werd vergeleken met de reizen naar Egyp te." De door Verkeersopleiding Hol land BV geplaatste advertentie lever de, behalve een groot aantal kandida ten, ook heel wat publiciteit op. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat sprak van „nie mand en niets ontziende commercië le praktijken". Hij ontkende dit vol gens Korenman later wel, maar hoe hij erover dacht was desalniettemin duidelijk. Door de negatieve reacties en vooral ook door de veel te groot, gebleken belangstelling, is nu toch maar van het plan afgezien. Niet bang Trouwens, op Saba en St. Eustatius hadden hoogstens tien mensen per maand examen kunnen doen en met zo'n frekwentle bestaat de kans, dat het meer gaat kosten dat het op brengt. Korenman: „Vandaar dat ik niet zo bang ben voor door het minis terie gevreesde navolging en daaruit misschien voorvloeiende ellende. Wil je van zoiets werkelijk een winstge vende zaak maken, dan moet je wel een echte commercieel zijn. Ik heb overigens beloofd, mijn adressenbe stand niet aan anderen over te dra gen. Wat mij betreft: zand erover. Maar ik heb de man van het ministe rie wel gezegd, dat, als ik tot taak had wetjes te maken, ik in dit geval zo'n maas als de Antillen toch niet in het net had laten zitten!" een verbetering betekendep. maa; dat dit gunstig effect vaak onvol doende merkbaar was temidden van het grote aantal belastende factoren dat op een arbeidsplaats wordt aan getroffen. De subsidieregeling is thans zo, dat projecten doorgaans slechts betrek king kunnen hebben op een belasten de facator. De praktijk geeft aan. dat op de arbeidsplaats meervoudige be lasting regel is. Ergonomische proble men (het onvoldoende aangepast zijn van machines of gereedschap aan de mogelijkheden van de mens), gevaren van het werken met giftige stoffen, lawaai en niet op de juiste menselijke maat toegesneden werkinhoud. Deze en andere factoren vormen niet af zonderlijk maar samen een belasting voor de werknemers. In dit verband is sprake van een per bedrijfstak per onderneming en per arbeidsplaats „variërend belsatingprofiel". Met de arbeidsplaatsverbetering is ongetwijfeld een goede stap vooruit gedaan, zo concluderen de onderzoe kers. Wil men echter in de toekomst tot nog betere resultaten komen, dan is een verdere uitwerking van het beleid noodzakelijk. Bij uitwerking zouden niet afzonderlijke belastende factoren, maar zou de arbeidsplaats als geheel centraal moeten staan. Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK Bij de ontgraving van de gifwijk in Lekkerkerk zijn tol nu toe bijna vijfhonderd vaten ont dekt. De afgelopen week, de derdi ontgravingsweek, zijn er, aldus eer woordvoerder van het perscentrum ir Lekkerkerk, geen opmerkelijke za ken aan het licht gekomen. Het beelr komt overeen met het verontreini gingspatroon dat op grond van eei proefontgraving mocht worden ver wacht. Wel komen er steeds meer volle vatei bovqn de grond. Over de inhoud daar van kan echter nog niets gezegd wor den. Het afgraven van de verontrei nigde grond verlooopt volgens plar Volgende week zal het eerste compai timent afgegraven en voor een der van schone grond voorzien zijn. I: totaal is de gifwijk ingedeeld in vij compartimenten. Verwacht word dat in het derde en vierde compart ment de vervuiling het grootst zi zijn. In dat gebied stond ook de - inmiddels gesloopte kleuter- e basisschool. De fundamenten van d( ze school waren zozeer a an ge tas door het gif, dat tot sloop moest woi den besloten. Het is de bedoeling dat half noveir ber de eerste bewoners terugkeren i: de wijk. Februari volgend jaar moe de hele wijk weer voor bewonin klaar zijn. door Barend Mensen DORDRECHT Het gevaar bestaat dat goede verzorgingstehuizen „ontaarden" in slechte verpleegtehuizen. Dit is te wijten aan het feit dat nieuwe bewoners vaak niet meer in staat zijr zich in te zetten voor de woon- en leefgemeenschap waarin zij worden opgenomen. Hur lichamelijke en/of geestelijke toestand is dikwijls van dien aard dat zij geen activiteiten meet kunnen ontplooien en een grote behoefte aan verzorging hebben. Met name de bewonerscommissies van de veertig bij de Humanistische stichting voor huisvesting van be jaarden te Amsterdam' aangesloten verzorgingstehuizen zien dit als een groot probleem. Zij hebben er op een conferentie dan ook een resolutie over aangenomen en die onlangs ter kennis gebracht van de staatssecre taris van CRM, de Staten van alle provincies en de Centrale commissie voor de bejaardenoorden. Wat de bewonerscommissies in feite bedoelen is dat er te weinig „jong bloed" tot de tehuizen wordt toegela ten. Zij stellen terecht dat die tehui zen bedoeld zijn als woongelegenhe- den die oudere mensen de mogelijk heid bieden een plezierige en levendi ge gemeenschap te vormen. Dat kan echter alleen als de bewoners daar zélf hun bijdrage toe leveren. Kunstmatig In veel tehuizen is dat gelukkig nog steeds het geval maar helaas moet worden geconstateerd dat het van dag tot dag minder wordt. „Het lijkt er op dat het met de bejaardentehui zen in de richting van bejaardenget to's uitgaat", zeggen de verontruste bewonerscommissies. Door het op grond van de wet op de bejaardenoor den gehanteerde indicatiesysteem, waarbij commissies bepalen wie wel en wie nog niet in aanmerking komt om in een tehuis te gaan wonen, treedt een kunstmatig, in de hand gewerkte veroudering op. Volgens een woordvoerder van de Humanisti sche stichting voor huisvesting van bejaarden is de gemiddelde leeftijd in de Nederlandse bejaardenoorden nu dan ook al 83 jaar. De toelatingseisen worden in overeenstemming ge bracht met het tekort aan accommo daties. Dat heeft enerzijds tot gevolg dat nog vitale oudere mensen, die graag zouden worden opgenomen, buiten de deur worden gehouden en anderzijds dat de bevolking van de tehuizen hoe langer hoe meer gaat bestaan uit mensen die niet meer in staat zijn actief aan de leefgemeen schap deel te nemen. Vroeger kon iemand, die voor plaat sing in een verzorgingstehuis voelde, zich daarvoor op 65-jarige leeftijd al opgeven. Hij had dan een redelijke kans na betrekkelijk korte tijd te horen dat hij welkom was. Nu is in vrijwel alle gevallen plaatsing puur voorbehouden aan mensen die het zelf niet meer kunnen redden. Door de nood gedwongen hanteren de indi catiecommissies strenge maatstaven. Daaruit vloeit voort dat degenen die een plaats in een tehuis krijgen door gaans iets mankeren en dat mensen, die zich in hun oude omgeving nog wel kunnen handhaven maar een zaam zijn en lijden onder het gemis aan sociaal contact, worden afge wezen. Sfeer De Stichting, die volledig achter de resolutie van de bewonerscommissies staat, erkent uiteraard dat een hoge gemiddelde leeftijd op zich zelf nog geen belemmering behoeft te zijn voor een opgewekte sfeer in een te huis. Vpel oude mensen zeggen: al heb je een looprek nodig dan kun je nóg best meedoen. Maar het gaat ook om de „bewegelijkheid" van een te huisbevolking en om de levendigheid van de maatschappij die ook in een verzorgingstehuis dient door te drin gen. Als dat niet gebeurt dan dreigt zo'n vrij grote groep ouderen al gauw een gesloten, starre gemeenschap te worden. Mensen die wel oud maar nog actief zijn vinden dat erg gevaar lijk. Uit de discussies die aan het opstellen van de resolutie vooraf gin gen is dat wel gebleken. Bij degenen die zich met bejaarden zorg bezig houden wordt het pro bleem overigens al lang onderkend. De landelijke discussie over de vraag in welke richting de ontwikkeling moet gaan is gericht op het vinden van mogelijkheden' oudere mensen langer binnen gemeenschappen van verschillende leeftijdsgroepen te la ten passen. In theorie kan dat op verschillende manieren: hen zo lang mogelijk zelfstandig te laten maar zo nodig of desgewenst met aanpassin gen en met aanbieding van een vrij breed vereorgingspakket. In de prak tijk is er echter weinig keus en zijn de verzorgingstehuizen vaak de enigt reële voorzieningen. Wat het laatst* betreft: het zou goed zijn de tehuizei meer in het wijkgebeuren te latei functioneren in die zin dac nog zelf standig wonende ouderen in de gele genheid worden gesteld er te gaar eten en deel te hemen aan het ge meenschapsleven. Dat zou de leven digheid en de invloed van „buiten' bevorderen. Schaarste Het indicatiesysteem zou volgens de stichting te verdedigen zijn als er gekozen zou kunnen worden tussen het verzorgingstehuis en gebruikma king van speciaal voor ouderen ge troffen wijkvoorzieningen. Maar er is een grote schaarste aan wat men noemt extramurale voorzieningen voor mensen die nog zelfstandig zijn maar het toch niet helemaal meer aan kunnen. Opvallend is de grote belangstelling die de mensen in de verzorgingstehuizen zelf voor dze pro blematiek hebben. Zij willen gehoord worden want er wordt al te veel voor hen bekokstoofd waarin ze zelf geen inbreng hebben. De resolutie van de bewonerscommissies is er een bewijs temeer van dat zij oog hebben voor de toekomst van de bejaardenzorg „Maar", zeggen ze. „we kunnen wel praten over medezeggenschap en over hoe-wij het zien en willen heb ben, waar gaat het naar toe als er straks nog maar enkelen zijn die de direct betrokkenen kunnen vertegen woordigen?" Klimaat Daarom wordt er geprotesteerd tegen het indicatiesysteem en de daaruit voortvloeiende gevolgen. „De verzor gingstehuizen moeten", ildus de re solutie. „blijven, of weer worden woon- en leefgemeenschappen waar in ouder geworden mensen zelf het klimaat van hun levensavond kun nen bepalen. Dat is geen eenvoudige zaak omdat er geld ter beschikking moet komen voor meer en ook andere vormen van bejaardenzorg. Naar er mag eenvoudig niet op deze heilloze weg worden voortgegaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13