AVRO achter plan voor middag- en nacht-tv prikkelen de fantasie Architectuur-tekeningen Rotterdam New Pop kies voor massaal karakter A-omroepen hebben recht op meer zendtijd Wibo van de Linde Nieuwe boeker Yootha Joyce (Mildred) overleden ,Tien beelden voor Venetië' DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET In de actualiteitenrubriek van de KRO, Brandpunt, een reportage over de toestand in Polen en reacties van vooraan staande CDA'ers en PvdA'ers over de manier waarop de Duitse CDU de verkiezings strijd voert. Ned 2/21.15 In Life on earth/Leven op aarde bezoekt David Attenbo- rough verschillende apenkolo nies en wel op een eiland in de buurt van Madagascar, waar vosapen leven; in Japan, waar apen als grondbewoners le ven; en in Centraal Afrika waar de berggorilla's en chim pansees als grote soorten apen voorkomen Ned. 2/21.40 Het groene vuur, een West- duitse documentaire die de NOS brengt. Onderwerp: foto synthese. Dat is het vermogen van planten om met behulp van zonlicht uit koolzuur en water stoffen te maken. Voor het zoeken van voedsel kan dat van nut zijn. Ned. 1/22.10 van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De AVRO stelt zich voor honderd pro cent achter het NOS-voorstel om de Nederlandse televisie uit te willen breiden tot de vroege middaguren en tot middernacht. Onlangs heeft NOS-tv-commissaris Jan de Troye bekend gemaakt dat het NOS-bestuur een derge lijk voorstel van de raad van beheer van de NOS (dagelijk se leiding) in oktober krijgt te behandelen. Dit is om concur rentie van de buitenlandse sa telliettelevisie tegen te gaan. HILVERSUM i ANP') - De leiding van de VARA heeft een klacht bij de Raad voor de journalistiek tegen TROS-AKTUA-chef Wibo van de Lin de in voorbereiding. De VARA gaat zich hierin afzetten tegen uitlatingen van Van de Linde vorige week don derdag In de televisierubriek TROS- Aktua over de rol. die een VARA- verslaggever zou hebben gespeeld op de1 dag van de ontruiming van het kraakpand aan de Prins Hendrik kade in Amsterdam. Volgens de VARA zou Van de Linde hebben gezegd dat de betrokken ver slaggever al een uur vóór het door de politie gekozen tijdstip het vertrek van de krakers aan de studio had gemeld en dat de VARA deze infor matie had achtergehouden. Speciaal vandaag roep op het scherm brengt horen: Irma la Douce. The Red Tent. The Gambler, Papei' Moon en The world of Susy Wong. In zijn argumenten ging Siebe van der Zee. radio en tv-directeur van de AVRO. uit van de situatie van zijn eigen omroep. Hij memoreerde dat de televisie in Nederland inmiddels der tig jaar bestaat, maar dat de AVRO in al die tijd niet meer dan anderhalf uur in de veertien dagen erbij heeft gekregen. De totale zendtijd voor te levisie van een A-omroep als de AVRO is niet meer dan 8 uur en 20 I minuten per week. Was het oorspronkelijk de bedoeling dat de verhouding C staat tot B staat tot A-omroep als 1 staat tot 3 staat tot 5 zou staan, dan is daar niets van terechtgekomen. De A-omroepen lo pen daarin duidelijk achter en de AVRO vindt dat hij alle recht heeft op zendtijduitbreiding. Als de Nederlandse televisie weg zakt in de avonduren, dan ziet Hilver sum zijn monopolie in ons land lang zaam voorbijgaan wanneer we over stroomd worden door buitenlandse zenders." aldus Van der Zee. Even later liet hij er echter op volgen dat hoewel de kabel iets meer concurren tie betekent, uit onderzoeken is ge bleken dat de Nederlandse program ma's de voorkeur blijven houden bij Nederlandse kijkers Televisie De AVRO-televisie krijgt in het nieu we seizoen, dat met oktober ingaat, zijn vaste wekelijkse uitzendavond op vrijdag op Nederland 2. Drama Vrijdag 10 oktober wordt begonnen met als eigen dramapro- duktie. de zesdelige serie Deadline, het eerste voor' televisie geschreven werk van de journalist Ruud Groen. Hij put dan ook uit zijn eigen als boeiend omschreven wereld, die van de krant. Een zekere redacteur Frank Winter, gespeeld door Henk Utewijk. en fotograaf Ben Brink, gespeeld door Hans Dagelet, stuiten op allerlei mysterieuze zaakjes Naast twee enkele spelen staan ons verder vier eenakters in comedysfeer te wachten. Titel: „4x verkocht" Aan deze serie werken mee André van den Heuvel. Kitty Janssen. Jaap Stobbe en Hans van der Gragt. Documentaire en sport Op docu mentaire-gebied heeft de AVRO als altijd nauwelijks iets te bieden en volstaat dan ook met een servicepro grammaatje van tien minuten. Drie- Ster. Bij het zoeken naar de grootste krachtpatser kijkt de AVRO verder dan ons land. Op 24 oktober zal be kend worden wie „De sterkste man van Europa" is en op 5 februari wie ..De sterkste man van de wereld is". AVRO's Sportpanorama wordt eens in de veertien dagen uitgezonden en wel op zaterdag en donderdag. Actualiteiten Naast Televizier Ma gazine op de vrijdagavond komt er eens in de twee maanden een praat show. getiteld Vragenvuur, met als presentator Jaap van Meekren. Jeugd Ook hierin speelt de AVRO of safe. Bekende programma's zoals Doctor Snuggless, „AVRO's Top- pop'L „Wat je zegt. ben je zelf". ..Stuif-es-in" blijven. Twee documen taires zijn: „Jeugd in de Tweede Ka mer" enEn als ik dat zelf nou es uitmaak?" Radio In het AVRO-radioprogramma voor de komende winter verdwijnt het Middagje AVRO op donderdag. In plaats daarvan komt nu „Voor mij kan-ie wat", een programma dat staat in het teken van de cultuur en kunst in de breedste zin van het woord, gevolgd door „Kom 'ns langs op slot Zeist" van Karei Prior. Een verdwenen jeugdprogramma dat weer in ere wordt hersteld is „13- Speciaal", dat op dinsdagmiddag te beluisteren zal zijn. De scholieren Marc en Stephanie zullen Birgit de vroegere presentatrice opvolgen. Zij gaat inmiddels door met haar rubriek „Praatpaal 15". Nieuw in het klassieke jrogramma- pakket op zaterdag op Hilversum 4 Is een programma dat wordt gepresen teerd en samengesteld door Herman Krebbers eens in de maand en verder door andere bekende Nederlanders. Donderdagochtend krijgt het pro gramma Hilversum 2 een andere op zet. Daar komt nu het door Karin de Vries te maken AVROdite". waarin sociale thema's worden aangesneden. Festival met 32 groepen, maar geen topattracties door Stan Rijven ROTTERDAM Zondag 7 september staat Rotterdam voor de vierde achtereenvo )aï gende keer in het teken van New Pop. Vanaf 11 uur tot zeven uur 's avonds zullen zichf" groepen presenteren in het Zuiderpark, dat gelegen is achter het Ahoy-complex. Dit gratis toegankelijke popfesti val begon in 1977 met 50.000 be zoekers, een aantal dat vorig jaar verdubbeld werd. De succesfor mule is niet gelegen in de pro grammering van enkele topattrac ties. Die zijn nagenoeg afwezig of Je zou The Undertones en The Ramones daartoe moeten re kenen. Nee, vooral het ontbreken van een toegangsprijs en het mikken op twee publieksgroepen zijn daar debet aan. Enerzijds willen de or ganisatoren trouw blijven aan de oorspronkelijke gedachte een gro te schare popliefhebbers met ge heel nieuwe bands te laten kennis maken. Anderzijds willen zij het zoge naamde „tweede" publiek berei ken. dat wil zeggen mensen die doorgaans niet of nauwelijks met popconcerten in aanraking ko men. Een van de initiatiefnemers wil liever van een volksfeest spre ken, hetgeen geaccentueerd wordt door het aantrekken van een scala aan nevenactviteiten. Twee thea tertenten bieden plaats aan dich ters, schrijvers, kinder- en straat- theatergezelschappen. Voorts zal op het terrein de New World Mar ket te vinden zijn met meer dan tweehonderd stands voor allerlei culturele, ideële en commerciële organisaties. Ook de definitie new pop heeft een bredere interpretatie meegekre gen. Om 11 uur opent De Perelaar op het folkpodium een reeks folk- concerten. Tegelijkertijd bijt Af- oesensi het spits af op een ander podium waar een achttal Suri naamse en Caralbische groepen zullen spelen, waaronder Ronald' Snijders' Black Straight Music. Om één uur begint het popgedeel te dat zal plaatsvinden op twee podia met Nederlandse en twee podia met buitenlandse (hoofdza kelijk Britse) popgroepen. De noemer New Pop is van toepas sing verklaard op Braak, Turf, Tutti Frutti, Willy Nilly. Warren Harry, De Dolbies, Cylinders, Mark Foggo ti The Secret Mee ting en Lancee. Opvallend in de buitenlandse vertegenwoordiging is de plaats die de blazers bij de nieuwe lichting krijgt toebedeeld. De ska-rock van het Two Tone label lijkt de weg vrij te hebben gemaakt voor grote formaties die zich laten Inspireren door jaren zestig soul, zoals Q-Tips en*Dexy's Midnight Runners. Bad Manners zet de ska-rock lijn voort, terwijl White en UB40 ook een belangrij ke plaats inruimen voor de sax. Daarnaast zullen The Passions, New Musik, Ian Gomm en de reeds genoemde Undertones en Ramones dit popfestival opluis teren. Platform Om dit alles te bekostigen is de gemeente Rotterdam bijgespron gen, ook op indirecte wijze via de belangeloze medewerking van t kele gemeentelijke diensU Tweede geldschieter vormt hetl drijfsleven en als derde de plate n industrie. Aangezien men fint cieel nauwelijks rond komt en< groepen slechts een geringe c kostenvergoeding krijgen, is dei Q ganisatie aangewezen op het at bod van de platenmaatschappt De meeste popattracties bezitti u dan ook een platencontract, zod deze manifestatie een goed piIei motieplatform biedt: immei m honderdduizend bezoekers aLsm or de uitgebreide aandacht op rad en tv vormen een niet mis te vi stane gratis publiciteit. „New pop" is een ruime typerii li van wat er zich op het momei hi aan nieuws binnen de popmuzie aanbiedt. Maar vernieuwen! f groepen als Cabaret Voltaire Minnie Pops, die via kleine no commerciële platenlabels opei 'c ren, zullen hier nauwelijks te h ren zijn. Een uitzondering mo gemaakt worden voor Braak d wel volgens deze formule te we; gaat. Dat betekent echter niet dat 4 bands die 7 september het Zuide» park bespelen niet interessant gf noeg zouden zijn. Maar het te mat sale karakter dat ook dit jaaf wordt benadrukt zal veel band niet ten goede komen, daar zij 1 meest tot hun recht komen in hi clubcircuit Bovendien zal de po liefhebber, zoals vorig jaar bleek, gedwongen zijn er een wa> delfestival van te maken. Gevarieerd In december is er een uitzending van de tv-opname van de laatste show van Toon Hermans. De datum is nog niet bekend. Verder gaat de AVRO. die met het spel show-programma voor „het goede doel", TeleBingo. de smaak te pak ken heeft gekregen daarmee door VARA klaagt over Ontwerp B. Hoesli hoofdstad. Waarmee gelijk nog een extra belang van deze expositie is aangegeven. Minimal art De minst traditionele ontwerpen ko men van de Amerikaanse architect Peter Eisenman. Hij laat sculpturen zien die sterk doen denken aan mini mal art objecten. (De term minimal art minimale kunst werd In 1965 bedacht door de Engelse filosoof Ri chard Wollheim. Het werd het etiket voor een bijzonder soort eenvoudige sculpturen die toentertijd in Amerika gemaakt werden). De relatie met deze kunstvorm en de architectuur werd gelegd door de beeldhouwer-archi tect Tony 8mith, die zich als archi tect ergerde aan de onzuiverheid van de architectuur. Volgens zijn zeggen wordt dit veroorzaakt door het al maar verzwakken en vervormen van oorspronkelijke ideeën voor het men selijk gebruik. De sculpturen die Peter Eisenman bedacht heeft voor de wijk Cannare- gio Ovest lijken ontworpen te zijn als afzonderlijke kunstwerken waarbij de aanwezigheid van mensen niet meer terzake doet. Peter Eisenman, die als docent architectonisch ont werpen aan verschillende universitei ten in Amerika verbonden is, vindt dat zijn projecten net zo goed in New York of Berlijn gesitueerd kunnen worden. Hiermee wijkt hij sterk af van de andere negen architecten. De meesten van hen hebben wel degelijk rekening gehouden met de specifieke ligging van de wijk Cahnareggio Ovest. Wat opvalt xs dat er maar weinig architecten de zo karakteristieke aanwezigheid van het water hebben benut binnen hun ontwerpen Het zijn de Spanjaard Rafaël Moneo en de Italiaan Gianugo Polesello die met de aanwezigheid van het water spelen. Een absurd plan lijkt de reusachtige toren in zee van de Oosterijker Rai- mund Abraham. Zijn toren ziet eruit als een beeldverhaal Iets dergelijks kan je ook zien bij het werk van de Amerikaan John Hej- duk. Hij toont eigenlijk geen archi tectonische ontwerpen, maar veeleer indrukken van stedelijke ruimtes in het algemeen Van deze Ideeën kan gezegd worden dat ze het eerste stadi um naar het ontwerpen zijn. Ze leg gen niet anders dan gevoelens in beel dende taal vast. het staat los van technische en planologische proble men. Juist dit aspect vinden de sa menstellers van de tentoonstelling zo belangrijk. Het gaat hen om het door breken van historische grenzen die om het architectonische ontwerp zijn getrokken. Uitvergrote patio Er is eigenlijk maar één ontwerper die op de traditie van het moderne voortborduurt en dat is de Zwitserse architect Bernhard Hoesli. Hij ont wierp een woonblok in de vorm van een zeer uitvergrote patio. Het zien van al deze ver uitgewerkte c geeft de kijker een beeld vanl ontwerpers in hun fants vormgeving komen die soms Dl arrogant aandoet. Het geëxpod tekenwerk is prachtig maar watl verder mee kunnen doen is vod nog niet duidelijk. „Tien beelden voor Venetië; H tectonische ontwerpen voor Ca regio Ovest. Tot 15 september bij de Stichting Architected seum, Droogbak 1 a, Amsteri Openingstijd 10 tot 17 uur. Zate en zondag gesloten. Het derde land door J. van Del Uitg. Van Walraven. Apeldoorn pag., gebonden, 12,50. Bundel n euze poëzie met aantekening^ bronvermelding. Bij uitg. Sijthoff, Alphen a.d I verschenen: Operatie Hammer Walter Wlnward, 323 pag., 24,50 man over Duitsers, die In de t« wereldoorlog in Engeland geval zaten. Soldaat/Ravijn/Landgel door Job Sytzen, 656 pag., ƒ1 Herdruk in één band van de romans (Niet iedere soldaat snel Gods Ravijn, en Landgenoten) de (na-oorlogse) Nederlandse sol in Indonesië In september wordt al begonnen met de filmserie Emile Zola, zowel een reconstructie van het Dreyfus-affaire als een portret van Zola als strijder voor het recht. Das Ding, dat daarna komt is een tweedelige Duitse thril lerserie. De geschiedenis van een Amerikaanse familie in „How the West was won" wordt begin volgend jaar in vier delen uitgezonden. Kunstprogramma's De AVRO blijft doorgaan met „Jonge mensen op het Concertpodium" en met „Ont moetingen". waarin wordt gesproken met schrijvers, kunstenaars en mu sici. Siebe van der Zee niet wegzakken in avonduren Mies Bouwman blijft gastvrouw Specials worden gemaakt rond Mar- jon Lambriks, Liesbeth List en Ram ses Shaffy en Jos Brink. Overlevers onder de amusementsprogramma's zijn: de „Wie-kent-kwis", „Wie van de drie" en Music Gallery Speelfilms en filmseries Tot de twintig bioscoopfilms die deze om- LONDEN (UPI) De Engelse actrice Yootha Joyce, die ook buiten haar land bekendheid kreeg door haar rol als Mildred in de tv-serie „George and Mildred".- is gisteren op 53-jarige leef tijd in een Londens ziekenhuis overle den. Twee weken geleden was ze. daar met een ontsteking aan de lever opge nomen. Yootha Joyce was samen met Brian Murphy, als haar tv-echtgenoot Geor ge. nog steeds bezig met het spelen voor afleveringen van ..George and Mildred" Ian Gomm is een van de optredenden op 7 september in het Rotterdamse Zuiderpark. Foto Lex vm door Erik Terlouw AMSTERDAM Zet tien we reldberoemde bouwmeesters bij elkaar, laat ze alle tien een stadsdeel ontwerpen van een oude stad, en je zult zien dat er iets uit komt dat de inter nationale duscussie over de stadsvernieuwing zal inspire ren. Zo moeten de organisato ren van de in 1978 gehouden culturele manifestatie „Archi tectuur en stad" gedacht hebben. De Universiteit van Architectuur van Venetië maakten het. in samenwer king met het gemeentebestuur moge lijk. dat er tien architecten van naam Ontwerp L. Semerani bijeen kwamen om zich te werpen op het probleem van de ruimtelijke her structurering van de stadswijk Can- naregio Ovest. Voor hen die ooit in Venetië waren: het gaat hier om de wijk die ten noordoosten van het station ligt. Het was overigens niet zo zeer de bedoe ling juist voor deze Italiaanse stads wijk een oplossing te geven. Voorop stond de confrontatie tussen de uit eenlopende architectonische stand punten en opvattingen. De ideeën die uit de schets-orttwerpén naar voren kwamen, trokken zo veel belangstel ling dat de ontwerpers gevraagd werd alles nog eens verder uit te werken. De resultaten werden samengebracht in de vorm van een tentoonstelling die nu ook in Nederland te zien is. Dit werd mogelijk gemaakt door de sec tie architectuur van de Rotterdamse Kunststichting. De tentoonstelling Ontwerp P. Eisenman wordt gehouden in het Architectuur museum in Amsterdam. Het is een prachtige expositie, waar architecten aantonen dat Je door goed tekenwerk de fantasie kan prik kelen. En in dit geval ook de leek inzichten kan verschaffen ln de ruim telijke voorstellingen. Maar zelfs bij deze zo ver uitgewerkte schetsen en maquettes, blijft het moeilijk een reëel beeld te vormen van de omge ving waarbinnen de plannen ge plaatst zijn. Wel wordt zichtbaar hoe uiteenlopend de visies van de tien architecten zijn. Bij elk ontwerp is er sprake van een steeds weer totaal andere opvatting over de indeling van zo'n plaats in een oude stad. Er is bij de meeste oplossingen wel rekening gehouden met de bestaande structuur van Venetië, een stad die overigens veel architectonische over eenkomsten vertoont met onze

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4