ij willen tiket kwijt Sporen zijn wel verdiend Supporters voorbeeldig Enthousiasme als wapen Kozakken Boys Heerjansdam Vitesse Delft Rijnsburgse Boys [G 26 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET RH 17 r Loek Laurman IKENDAM Ko- ;en Boys heett het teklasserschap voor- CT 5 voor de duur van m jaar gecontinueerd. laatste jaar vertoef- ïj men voortdurend in iuurt van de onderste n ts. Lange tijd leek v adatie onvermijde- Toch slaagde men er ,5 Ich te redden, onder vi ere ten koste van n rt-Wit'28. Een ge- ij tenis die heel wat leklassers betreur- Die zagen zich graag verlost van de jaar- e reis naar Werken- x i want Kozakken is buiten de eigen :ei eenschap beslist niet iilair. is voorzitter Ippel wel be- Hij weet dat de Werken- ners altijd de Zwarte Piet tspeeld krijgen, dat ze wor- beschouwd als het Zwarte ap van de eerste klas, r zo voelen ze zich niet. Hij |pt het wel: „We staan be- als een tamelijk stugge f. We blijven altijd volhou- we knokken tot het laatst. i lebben wat minder tech- maar we halen het steeds onze inzet. De tweede helft de vorige competitie lever- ns zodoende vijftien pun- ip. Dat zegt genoeg." orsingen 'n enthousiasme leidde nogal h tot schorsingen, omdat in ruur van het spel overtre den niet uitblijven. Het be- probeert dat te voorko- men door regelmatig met de spelers te spreken en te hame ren op de noodzakelijke beheer sing. Dat heeft gewerkt, want voorzitter Ippel is over het aan tal schorsingen van het afgelo pen seizoen eigenlijk wel tevre den, afgezien van die van Bas Klop dan, maar die stopt met voetballen. Dat belooft wat voor het volgende seizoen. Toch begint dat seizoen met drie geschorste spelers, die al len één wedstrijd kregen na het duel tegen Spakenburg. En dat was volgens voorzitter Ippel niet terecht. In elk geval werd er met twee maten gemeten. „Een speler van ons krijgt een waarschuwing omdat hij een vloek zei. Een speler van Spa kenburg trapte na en toen ge beurde er niets. Dat is niet alleen mijn mening. Anderen vonden dat ook. Ook iemand van jullie krant gaf de scheidsrechter de schuld. Een meevallertje is het dat onze eer ste wedstrijd voor de beker zal zijn, zodat de jongens geen competitiewedstrijd zullen missen." Oplettendheid „Soms denk ik weieens, dat de scheidsrechter opdracht krij gen extra goed op ons te letten. Ik zeg dat maar nooit hardop, maar toch Wat hebben ze toch tegen Brabantse ploegen? Ik heb ook horen zeggen dat men blij is dat Al te na eruit is. We hebben toch ook goede voetballers, zoals Philip den Haan." „In de bestuurskamers hoor je wel het een en ander. Ik zal daar i )r Wouter Koenderman IRJANSDAM Een k aan de tweede- r Heerjansdam is een zeer prettige R gheid. Een interview 5 voorzitter Janus van t nen, secretaris Arie t yens en penning- iter Koos Kooiman rJigt dan ook met het i isselen van allerlei tdotes. vereniging met. op een in- ital van 3350 in Heer- n, een kleine 600 leden accommodatie met een iswaarde van 1,8 miljoen mag zeker als een bij- vjjerheid worden beschouwd. betreden van het Heer- amcomplex word je over- door verbazing dat je 53bij een tweede klasser op i ek bent. Zo vreemd is het zi r niet omdat het bestuur tl nuit gaat dat de kost voor ik iaat uit gaat. Janus van en drukt het zo uit: „we ir in het verleden vanuit m dat als je het complex organisatie optimaal ge ld hebt, de sportieve suc- lV n automatisch zullen nstandigheden zijn inmid- JJierfect. zodat nu het wach- op promotie naar de eer- isse. „Eerste klasse moet" n ook een geregeld terug- kerende opmerking in dit inter view. Toen Heerjansdam enige jaren geleden elke competitie moest vechten tegen degradatie uit de eerste klasse, kwam er bij het bestuur wel eens de gedachte op om dan maar liever boven aan in de tweede klasse mee te draaien. Inmiddels is die gedachte een grote misrekening gebleken. „Liever elk jaar derde van on deren in de eerste klasse dan bovenaan in de tweede", zegt Van Peenen. De entourage, pu bliciteit en toeschouwersaan tallen maken het spelen in de hoogste afdeling tot een heel aparte belevenis. Ook voor de spelers geeft een promotie meer mogelijkheden. Keuzecommis sies voor vertegenwoordigende elftallen kijken meestal niet verder dan de eerste klasse. Royale sponsor De bloei van de vereniging valt te verklaren uit een drietal fac toren: het gemeentebeleid, de grote betrokkenheid en zelf werkzaamheid onder de leden en de aanwezigheid van een royale sponsor. Om met dit laatste te beginnen: wie kan bogen op een zeer royale spon sor die echter geen invloed heeft en wil hebben op het be leid van de vereniging? Het betreft hier de inmiddels in goeden doen geraakte oprichter van de vereniging, die zelf ove rigens samen met zijn vrouw ook meedraait in de kantine diensten. Zelfwerkzaamheid dus bij de sponsor, maar ook onder de ge wone leden heerst een grote mate van activiteit. Was bij de bouw van het complex de hulp van de leden al de beslissende factor, het onderhouden van het geheel doet ook een groot beroep op de vrije tijd van de leden. De hele week door zijn er echter mensen aanwezig die voortdu rend bezig zijn met onder- houds- en schoonmaakwerk- zaamheden. De kantine, altijd een voorname bron van inkom sten voor amateurverenigin gen, wordt geheel gerund door vrijwilligers. Op deze manier kan Heerjans dam optimaal profiteren van de sinds het betrekken van de nieuwe kantine verdubbelde omzet. De omzet ligt nu in ieder geval boven de belastinggrens van 125.000 gulden. Gemeentebeleid Het gemeentebeleid heeft ook zo z'n invloeden op het vereni gingsleven. Een jaar of vijf gele den zat Heerjansdam mét de moeilijkheid dat het oude com plex te klein was geworden en de velden over twee verschillen de locaties moesten verdeeld. In de gemeenteraad is toen het idee naar voren gekomen om alle sportactiviteiten samen te Janus van Peenen brengen op één groot terrein Tevens werd daarmede bereikt dat de ruimte van het vroegere Heerjansdam-terrein, dicht bij het centrum, beschikbaar kwam voor woningbouw. Resultaat voor de voetbalvere niging van dit geheel was het beschikbaar komen van een groot terrein naast het rangeer terrein Kijfhoek, waar ook on der andere de tennisvereniging en de manege een plaats vonden. Jeugdafdeling De uitstraling die een vereni ging door het bezit van een mooi complex heeft, begint zo langzamerhand zijn vruchten af te werpen. Een nog steeds groeiende jeugdafdeling, nu al zo'n 30 elftallen, doet voor de toekomst het beste verwach ten. De jeugd groeit zo snel dat de enige moeilijkheid het aan tal beschikbare elftalleiders is. Met de betrokkenheid van de omgeving, het enthousiasme van bestuur en leden en een beetje nieuw bloed moet de eer ste klasse toch zeker te halen zijn. De betrokkenheid van de omgeving valt het beste te ty peren door dat oude vrouwtje dat bij de thuiswedstrijden af en toe penningmeester Kooi Kooiman wat geld in z'n hand stopt. „Voor de vereniging." door Adri Vermaat DELFT Tamelijk ano niem beweegt Vitesse Delft zich al jarenlang in de eerste klasse. Conflic ten zijn er maar zelden en een groot spelersverloop kent de club ook niet. De resultaten geven nooit aanleiding tot gejubel of geween, Vitesse eindigt gewoon ieder seizoen in de ipiddenmoot. Het moet wel erg vreemd gaan, wil daar het komend seizoen verandering in komen. Door de komst van wat spelers van „buitenaf" en de mogelijke doorbraak van enkele jeugd spelers lijkt Vitesse in de breed te wat sterker te zijn geworden, vooral omdat van de selectie alleen reserve-doelman Hans Schot de club vaarwel zei. Trai ner Gerard Weber kan dan ook concluderen dat de concurren tie is verscherpt en dat de jeugd het bij zijn vereniging goed doet. Dat laatste was een van de re denen voor Weber om zijn ver blijf bij Vitesse met nog eens een jaar te verlengen. „De kern is dezelfde gebleven, terwijl daarnaast de jeugd zich steeds beter manifesteert. Een hoop vol perspectief, wat toch ver wachtingen voor de naaste toe komst wekt. Ik wil daar graag bij betrokken zijn." De samen werking met het bestuur ver loopt goed en ook dat was voor Weber aanleiding om ander maal zijn „ja-woord" te geven. Paul Oortwijn Wouter Koenderman iderkerk aan N IJSSEL In de gelijking met Heer- isdam moet het Ou- kerkse Spirit het arlopig nog afleggen wat betreft accom- datie, trainingsmoge- toeden en aspiraties de eerste klasse te eiken. Het enthousi- ne van voorzitter Den •er en penningmeester tomens doet echter onder voor dat van fa collega's uit Heer- isdam. moeilijkheden die het be ur van Spirit op haar weg dt zijn echter talrijk en be roeren het uitbouwen van hiiging en complex. De al fn bestaande nieuwbouw toren voor een nieuwe kanti ne en een nieuwe serie kleedlo kalen zijn al sinds twee jaar uitgewerkt tot en met de bouw tekeningen. Bouwkosten De bouwkosten zijn in die twee jaar zodanig gestegen dat de toentertijd beloofde subsidie som inmiddels hiet meer toerei kend is. Het onderhandelen met de gemeente over aanpas sing van die subsidie aan het huidige prijspeil is een moeiza me en tijdrovende bezigheid. Binnen de Ouderkerkse ge meenteraad bestaan zelfs stro mingen die het nut van een sportvereniging in het geheel niet inzien. Voorzitter Piet den Boer benadrukt in deze dat een vereniging met een gemiddeld toeschouwersaantal van 500 en een bloeiende jeugdafdeling wekelijks haar sporen verdient op het gebied van actieve en passieve recreatie. Dat de vereniging meer doet dan slechts voor haar eigen le den zorgen mag wel blijken uit het feit dat iedere woensdag middag bij de pupillentraining allerlei niet^leden met hun vriendjes wel-leden meekomen en zonder bezwaar mee mogen trainen. Een sponsor voor een voetbal club in Ouderkerk, een gemeen te vrijwel zonder industrie, is een moeilijke zaak en penning meester Lammens is blij met de gulle verstrekker van de trai ningspakken voor de selectie spelers. Verder gaat de sponso ring echter niet. In de huidige kantine bestaat niet de mogelijkheid tot het verkopen van warme etenswa ren. wat samen met de drank- omzet eigenlijk een groot deel van de verenigingsinkomsten zou moeten zijn. Ook bij Spirit beseft men terde ge dat de kosten voor de baat uitgaan en verwacht men op financieel gebied een grote vooruitgang bij de ingebruik stelling van de nieuwe kantine. Een sneeuwbaleffect op het le dental en daarmee op kantine- omzet %n spelprestaties moet zeker in het verschiet liggen. Geen velden Een andere beperking voor de groei van de vereniging is het gebrek aan velden. Met twee velden is het iedere zaterdag schipperen om elk elftal te la ten spelen van de vroege och tend tot de late avond worden de terreinen bespeeld, wat door de teruglopende kwaliteit weer veel afkeuringen tot gevolg heeft. Doordat de nieuwe velden in mei wegens een verkeerde pas soort opnieuw moesten inge zaaid. is het nog niet zeker wan neer de problemen met de veld- indeling tot het verleden zullen behoren. De Spirit-bestuursleden Lammens (r) en Den Boer. Zolang het jasje van de vereni ging nog niet vernieuwd is weet men echter nog steeds alles op een prettige manier voor elkaar te boksen, onder het motto „kan het niet zoals het moet. dan moet het möar zoals het Han" Een van de trouwe steunpilaren bij Vitesse is aanvoerder en doelman Paul Oortwijn. Hij gaat zijn achtste seizoen in en wat hem betreft zeker niet zijn laatste. „Vitesse mist de presta tiedrang, die sommige ama teurclubs hebben. Wij timme ren niet zo nadrukkelijk aan de weg, maar dat vind ik niet zo belangrijk. Je moet vooral ple zier hebben in je sport en dat tref ik hier aan. Ook aan de trainer wordt niet echt een eis gesteld, al lijkt mij dat voor een trainer niet altijd even leuk. Want een trainer ziet graag re sultaten. dus is meer prestatie gericht dan de spelers." Oortwijn (30), binnenkort afge studeerd als civiel ingenieur, kreeg tijdens zijn studie alle medewerking van Vitesse. „Soms kon ik door die studie niet komen trainen. Daar was altijd volop begrip voor, en ook dat tref je niet bij elke amateur vereniging aan. Ook van de spe lerskant waren er nooit kwade gezichten als ik weer eens een training moest overslaan." Paul Oortwijn heeft bij zijn hui dige Vereniging nooit een kam pioenschap mogen vieren, maar kreeg door zijn keuze in het Nederlands Studententeam daar toch enige compensatie voor in de plaats. „Met dat stu dentenelftal speelde ik regel matig op een ander niveau en in een andere sfeer. Je speelde in ternationale wedstrijden en dat heeft het gemis aan een kampi oenschap voor mij toch enigs zins vergoed." Over dat studententeam gaan de meest wilde verhalen. Bij de selectie ervan zou meer geke ken worden naar karakters dan naar voetbalcapaciteiten. Oort wijn heeft daar toch een andere mening over. „Voor of na de wedstrijd was het altijd lachen geblazen, maar tijdens de wed strijden moest er wel degelijk een prestatiè worden neergezet. Wie dat niet deed. viel onher roepelijk af. Veel keepers laten zich vooral gelden bij wedstrijden, die zich in een behoorlijke publieke be langstelling mogen verheugen. Een chronisch probleem bij Vi tesse is echter de uiterst matige belangstelling, die er voor het standaardtèam in Delft en om geving is. Vandaar dat Oort wijn in uitwedstrijden, waar de gemiddelde* belangstelling dik wijls groter is dan bij Vitesse, wat meer inspiratie aan de dag legt dan tüj de thuiswedstrij den. „Dat'geldt voor de hele ploeg, de resultaten zijn in uit wedstrijden dikwijls beter dan in de thuiswedstrijden. Maar ik vind het wel leuk om voor veel publiek te spelen Er is dan sfeer en dat doet je toch wel wat." Er zijn, vindt Oortwijn, meerde re oorzaken aan te wijzen voor de matige belangstelling bij de thuiswedstrijden. „Delft is een gezellige pjaats. waar op zater dag altijd wel wat te doen is. Bovendien hebben we de con currentie van het betaalde voetbal op zondag, terwijl zon- daghoofdklasser DHC ook een flinke concurrent is. Veel mensen gaan op zaterdag Delft in en zoeken dan op zon dag een aantrekkelijke wed strijd op. Wanneer ik op zondag naar een amateurwedstrijd ga kijken zie ik vaak hele gezinnen langs de lijn staan. Dat is bij ons nooit het geval. De club mensen komen kijken, maar verder is de toeloop heel ge ring." Toch koos Paul Oortwijn zeven seizoenen geleden bewust voor het zaterdagvoetbal. „Twee keer in dp week trainen, zater dags de wedstrijd en op zondag vrij zijn, 'dat vind ik ideaal. Ik denk er niet aan. om in mijn voetballoopbaan daar ooit nog eens van" af te wijken. Dit pa troon is mij daarvoor te lief." Het zwarte schaap staat centraal, te midden van de Kozakken- Boys Leo Leeggangers, Joop van Linstee, en Dick Damen (v.l.n.r.). niet te veel van zeggen, maar ik weet een club, waarvan het be stuur bij een uitwedstrijd tegen Noord wijk daar niet in de be stuurskamer komt. Al die men sen die zo veel op een ander hebben aan te merken, moeten eerst maar eens de hand in ei gen boezem steken. Trouwens we hebben toch ook veel goede contacten. Met de één wat leu ker dan met de ander. Neem nou RWH. Erg gezellig, als die hier komen, zijn ze niet weg te branden." In elk geval doet men in Wer kendam geen moeite de feiten te verdoezelen. Open en eerlijk noemt secretaris De Kooter alle gestrafte spelers met het aantal gekregen wedstrijden: totaal acht spelers die samen goed wa ren voor zesentwintig wedstrij den. Topscorer was Bas Klop met twaalf wedstrijden, die wij selijk maar niet gevraagd is nog een Jaartje aan zijn voetbalsei zoen toe te voegen. Laat men deze „topper" bulten beschou wing dan blijven er zeven spe lers over die gemiddeld twee wedstrijden kregen. BIJ kampi oen Noord wijk daarentegen werd gedurende de normale competitie, dus kampioens competitie buiten beschouwing gelaten, slechts één speler voor drie wedstrijden geschorst. Trainer Joop van Linstee denkt er het zijne van en wil dat graag ventileren: „Toen ik de groep vorig Jaar overnam, stonden er nog vier wedstrijden van het voorafgaande seizoen, we be gonnen dus incompleet. Ik heb er steeds op gewezen dat we ons moeten neerleggen bij de be slissing van de scheidsrechter. Na de eerste helft van de com petitie hebben we geen schor singen meer gehad, behalve dan tegen Spakenburg." Werk voetbal Voelt hij zich soms persoonlijk aangesproken, want in het elf tal vind Je toch het karakter van de trainer terug? „Ik moest het niet van hardheid hebben. In de Neville-periode van Spu ta werd mij vaak gemis aan hardheid verweten. En wat je niet hebt, kun Je niet overbren gen. Wel bikkelhard werken. Engels voetbal willen we. We zijn niets zwakker dan anderen. De hele eerste klas is niet geze gend met techniek. Maar dat moeten ze niet op ons schuiven. Tegenstanders als Noord wijk zijn gehaaider. Die provoceren meer. Wij zijn dan te gauw geïr riteerd. We trappen er nog te vaak in. Die schorsingen van Bas Klop waren terecht, maar daardoor houden we wel die naam. Ik heb wel eens een hele wedstrijd met een verslaggever naast me geze ten en gezegd, kijk zelf maar wie de boosdoener is. Hij moest toegeven dat wij niet de aanlei ding waren. Maar daar vind je niets van terug in de krant. Er moet meer begrip voor ons zijn. We willen die slechte naam kwijt." door Loek Laurman RIJNSBURG-Het woor denboek noemt een sup porter een aanhanger die aanmoedigt bij sport wedstrijden. Op mijn netvlies verschijnt het beeld van een groep normlozen die een spoor van vernieling trekt door trein en stadion. In mijn oor galmt de echo van weerzinwekkende kreten en langzaam wellen ge voelens van verzet en machteloosheid omhoog. Maar dat alles vervaagt bij de kennismaking met de suppor ters uit Rijnsburg, die de ware betekenis van het woord ver beelden in hun ondersteunend bezig zijn. Want Rljnburgse Boys heeft een supportersver eniging die misschien niet' uniek is in Nederland, maar toch zeker in vele opzichten voorbeeldig mag heten. Gekkigheid] e Een echte vereniging met een bestuur en bijna honderdtwin tig leden. „Ongeveer vier jaar geleden uit een gekkigheid je geboren" zegt secretaris Her man van Nieuwkerk. Geen hechte organisatie, waarin alles is geregeld en vastgelegd. Geen statuten, geen huishoudelijk reglement. De vereniging bezit dan ook geen rechtspersoonlijkheid, waardoor de aansprakelijkheid volledig bij bestuur en leden komt te liggen, iets wat men juist bij bepaalde activiteiten de voetbalvereniging had wil len besparen. Maar Herman van Nieuwkerk maakt niet de indruk onder die verantwoorde lijkheid gebukt te gaan. „We hebben een ledenlijst. De con tributie is vijftig gulden per jaar. Daarvoor krijgen de leden een feestavond. De Treffer (clubblad Rijnsburgse Boys, waarin ook mededelingen van de supportersvereniging zijn opgenomen) en gratis toegang tot de tribune." Het geschenk van de suppor tersvereniging van Rijnsburg se Boys: de overdekte zittri- bune. Het ontbreken van statuten im pliceert niet dat afwezigheid van een doel Want dat is er wel en zeer groots: De mensen bij het wel en wee van de hele ver eniging betrekken. Zo heeft men de jeugd een bijdrage ge geven voor het zomerkamp, het derde elftal kreeg een kleuren foto ter gelegenheid van het kampioenschap, in de loop van het seizoen gingen er wel hon derdvijftig ballen het publiek in en op het sportpark verschenen naast de reeds bestaande tribu nes twee nieuwe overdekte tri bunes, waardoor de totale capa citeit werd gebracht op acht- tienhonderd overdekte zit plaatsen langs de gehele lange zijde. Welke zaterdagclub kan zich daarop beroepen? De nieuwe tribunes zijn het ei gendom van de supportersver eniging. Bij het vijftigjarig be staan van de Boys zijn ze sym bolisch overgedragen aan de voetbalclub. De echte over dracht vindt pas plaats als de renteloze leningen waarmee de bouw gefinancierd is, zijn afge lost Dat betekent dat de sup portersvereniging de nodige in- komsten moet hebben. En dat lukt ook wel. Naast de reeds vermelde contri butie bestaan die uit entreegel den van de tribunes (één gulden daarvan gaat rechtstreeks naar Rijnsburgse Boys), waarvan de leden tegen gereduceerde prijs een tribunekaart kunnen ko pen), de opbrengsten van spe ciale avonden en die van be paalde acties. Harde kern Niet gek, zo'n supportersclub. Toch moeten we ons van de activiteiten van de leden als geheel niet al te veel voorstel len. De meeste leden beperken zich tot het lidmaatschap, de financiële bijdrage, het bezoek van wedstrijden en de aanwe zigheid bij festiviteiten. Een harde kern van zeven acht leden verricht het leeuwedeel van het werk. Met als enig doel: het ontlasten van het bestuur van de voetbalvereniging Daarom is men ook niet bang Dat schatrijke bollenkwekers de voetbalvereniging op alle wenken bedienen moeten we dus maar vergeren. Herman van Nieuwkerk: „Het zijn alle maal mensen die hard moeten werken. Er is soms een sponta ne actie. Bepaalde mensen doen wel eens wat meer". Als ik suggereer dat die het spelers aantrekkelijker kunnen maken in Rijnsburg te gaan voetbal len, zegt hij: „Wij stoppen nie mand iets toe. A^s het al ge beurt. wij niet. Wt hebben een spelerspot gehad voor spelers uit de selectie. Daar deden we dan vijf gulden per doelpunt in. Bij bepaalde gebeurtenissen, zoals een geboord». kochten we dan een cadeautje. Maar daar moet je voorzichtig mee zijn. Ik vind dat je valt of staat met het eerste elftal. Lagere elftallen zien dat niet altijd." Het bestaan van andere sup portersverenigingen is Herman van Nieuwkerk onbekend, laat staan dat er contacten zouden zijn. Over de eigen supporters, weet hij meer:* „Rijnsburgers kankeren altijd. Maar er is wel sfeer, ook al omdat de presta ties van het eerete goed zijn." Of ze anders zijn dan anderen kan ik niet beoordelen. Ze gaan in elk geval we> met het eerste mee. Bij de eerste wedstrijd in de eerste klas in Assen waren er wel vierhonderd. Het gemiddel de moet rond de tweehonderd liggen. Men ziet ons graag ko men. Als enige westelijke ploeg brengen we veel supporters mee. SommlgW kantines zijn niet berekend op zo'n grote aanhang. Als Wij komen is er drank te kort." voor machtsblokvorming. Her man van Nieuwkerk: „Nu niet. Ik zit ook in het bestuur van de voetbalvereniging, juist om dat te voorkomen. Hiervoor waren er een paar die wilden hun ei gen zin doordrijven. Die zijn gewipt. Trouwens Oppositie is er altijd. Dat is ook niet erg. Daar heb je geen supportersve reniging voor nodig." Gerard van Zuylen, secretaris van Rijnsburgse Boys zegt hier over: „In goed overleg hebben we dergelijke problemen be sproken en daarover goede af spraken gemaakt. Bovendien is het bestuur verjongd. Suppor ters en bestuur voelen zich nauw verbonden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17