Over de drempel voor de stap naar de topklasse Niveau is stimulerend Op basis van 'bloed, zweet en tranen' ^oor de eer an Friesland N ieu>' v-Lekkerland GWV n AVW '66 ZATERDAG auw Wit '34 )AG 26 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTfeT P 11/FIH 15 /S 13 nieuwelingen van GVVV door Peter Wilschut VEENENDAAL Zon der concurrentie is GVW van de nieuwe za terdag eerste klassers de meest professioneel geor ganiseerde. De club heeft, als' enige eerste klasser, de beschikking over een trainer in vaste dienst, het aantal gedi plomeerde jeugdtrainers is drie. Het bestuur heeft de zaken organisatorisch knap voor elkaar, kortom als er één van de nieuw komers klaar was voor de stap naar de topklasse was dat GVW. Overspoeld Nu is het zo dat aan de weg timmerende clubs elk jaar wor den overspoeld door nieuwe se lectiespelers. Ook GWV is tij dens de „transferperiode" (offi cieel overschrijvingsperiode in het amateurvoetbal geheten) versterkt door buitenstaan ders: de ex-profs Ben Tomas en Jan Groenendijk (die het afge lopen jaar overigens voor Gein oord uitkwam) (Wageningen), Joop Hazeleger (SDVB), Jan Di- teweg en Jacques van der Wardt (DOVO), en Peter van Eek (Lunteren) vroegen over schrijving aan naar GVW. Vanwaar die belangstelling voor GVW' Trainer Arie Schans, voor het derde jaar in dienst bij de Veenendaalse club denkt dat elke nieuwe eerste klasser daar mee te maken heeft: „Verder is het zo dat wij met veel clubs erg goede con tacten hebben. Ook met de be taalde clubs hebben wij een uit stekende verstandhouding. Ik ben zelf hulptrainer geweest bij Wageningen. Spelers die daar geen nieuw contract meer krij gen aangeboden en toch nog willen voetballen wordt wel ge zegd: is GVVV niets. Dat moet je niet ziens als adviseren, maar de mogelijkheid wordt wel aan gegeven. Vandaar dat het trio Jan Groenendijk, Ben Tomas. en keeper Jaap Dillen hier her enigd is." Diteweg Meest opmerkelijke nieuweko- mer is ongetwijfeld Jan Dite weg. gevestigd en gewaardeerd middenvelder van buurman DOVO. Wat is het aantrekkelij ke geweest voor Diteweg om DOVO voor GVW te ruilen? „Ach. ik heb een fijne tijd ge had bij DOVO. maar ik had het daar tyet laatste jaar niet meer naar mijn zin Daarover wil ik mij verder niet uitlaten.'1 Diteweg is duidelijk angstig zich in negatieve zin uit te laten over zijn voormalige club: „Ik wil niet natrappen, want ik heb daar een gezellige tijd gehad. stemd op het leveren van pres taties. Vandaar ook dat trainer Arie Schans best gelukkig is met de komst van buitenstaan ders: „De eigen jeugd gaat ka pot als er veel spelers van buite naf komen, is zo'n cliché-uit drukking waarin gezegd wordt dat je moet verjongen. maar zodra je het niet meer naar je zin hebt. kun je beter vertrekken. Waarom mijn keus gevallen is op GVW is niet zo moeilijk. Ik zit graag dicht bij huis, en ik kan nu met de fiets naar de club Ik zie GWV ook als een uitdaging. Ik ben 24 jaar en dan is het nog intereesant om door te gaan. Ik kom hier om zo goed mogelijk te preste ren en om te winnen." Prestatie De prestatieve sfeer, een steeds belangrijker zaak in het ama teurvoetbal. Ook de organisatie van GVW is nadrukkelijk afge- Maar je moet niet gaan verjon gen om het verjongen zelf. Als iemand van 65 beter speelt dan een knaap van 18. dan staat die vent van 65 er toch in bij mij. Een knaap die net uit de junio ren komt karfctoch niet concur reren met Jan Diteweg die al een aantal jaren eerste klaser varing heeft." Veenendaal krijgt door de pro motie van GVVV alle zaterdag eersteklassers het komend sei zoen binnen de poorten. De scheiding QVW/DOVO wordt niet meer zo sterk gemaakt als enige jaren geleden. Toch is met name het oudere deel vifc de Veenendaalse gemeenschap of DOVO-aaphanger of GVW- aanhanger. Diteweg daarover: „Voor de spelers van DOVO ben ik dezelfde gebleven, maar aan oudere mensen kun je wel merken dat ze het mij kwalijk nemen dat ik ben overgestapt naar GVW Daar ligt dat blijk baar nog erg teer." drie 'jaar Igeleden in de eerste klas is gefcomen. Het voordeel is n\i ech'fèr dat we toen in het diepe sprongen en niet wisten hóe diep het was." Zoals alle debutanten is ook Nieuw Le kkerland optimistisch wpar het gaat om prolongatie vap het verblijf in de eerste klas. Toi:h is het een gegeven dat nieuwelingen in de eerste klasse per traditie moeilijkhe den hebben met het niveau. Niet vooi niets degradeerden de afgelopen competitie ONS en Altena, lia een éénjarig verblijf in de topklasse. Gelukkig is Huub va n Gulik vrij realistisch: „Ik denJk dat Altena de fout gemaakt, heeft, toen hij op een gegeven ogenblik op de derde plaats s'tond. dat men gedacht heeft: o. het valt eigenlijk best mee. v< »r degradatie hoeven I wij niet bang meer te zijn. Maar zo is h et natuurlijk niet. Die eerste k ïasse is het topamateur- voetbal. en als zodanig moet er dan ook gehandeld worden. Het verschil is dat je zo al twee wedstri jden meer hebt. en in de clubs vi »etballen topamateurs." heeft in die competitie dat het kampioen werd twee wedstrij den verloren. Dat was zowel uit als thuis tegen Blauw Wit '34. Vooral in defensief opzicht zijn wij denk ik wat sterker. Wij hebben geen Wieger Sinnema (spits ONS red die in de tweede klasse zo vaak scoorde, maar in de eerste klas toch ook niet veel meer aan de bak kwam. Onze kracht moet je veel meer zoeken in het collec tief'. Accommódatie Slechts met moeite kan Hasker praten over de moeilijkheden aangaande de accommodatie. Waar de clubs op de Veluwe. die Blauw Wit dit jaar zal ontmoe ten voorzien zijn van fantasti sche complexen, is het in Leeu warden behelpen. Hasker: „Er zijn aardig wat verenigingen in een stad als Leeuwarden. Wij moeten delen met de vereni ging Rood-Geel. Onze elftallen kunnen niet allemaal op het zelfde sportpark spelen. Een ge deelte speelt op een complex in de stad. Die splitsing komt het verenigingsleven bepaald niet ten goede. Onze trainingsac commodatie is helemaal schrik barend". Trainer Hobbe Meijer laat zich in het clubblad nog scherper uit: „Ik vind de huidige situatie niet voldoende voor een eerste klasser". Blauw Wit is boven dien in het ongewisse hoe lang de huidige accommodatie nog bespeeld zal worden. De ge meente onderhandelt met een nabijgelegen fabriek over uit breiding die ten koste zou gaan van het Blauw Wit-complex. Duidelijk moeite heeft Wim Hasker ook met de mededeling dat Blauw Wit niet zoveel pu bliek trekt: „Ik hoop dat we het komend seizoen wat meer men sen zullen trekken. Het is wel zo dat de belangstelling voor za terdagvoetbal toeneemt. Veel zondagclubs hier starten de laatste jÉ^en ook met een zater dagafdeling". Hetgeen indirect toch wel eens een indicatie zou kunnen zijn dat de KNVB-opzet het voetbal in Friesland, Groningen en Drente naar een hoger niveau te tillen, gaat slagen. Een groei in de breedte van het zaterdag voetbal moet immers op ter mijn ook gaan resulteren in een groei naar boven. Hetgeen voor een evenwicht in het aantal eer ste klassers zou kunnen zorgen in geografisch opzicht ACV is immers al jaren de enige noor delijke eerste klasser die zich met succes door de eerste klas contreien beweegt. Voorzitter en ex-voorzitter van AVW links Beekman, rechts zijn voorganger '66 broederlijk bijeen: Baaiman. door Peter Wilschut WESTERVOORT Op portunistisch binnen, ambitieus buiten het veld, dat zou best een aardige karakteristiek van de meest oostelijk gelegen eersteklasser AVW '66 kunnen zijn. Stammend uit 1966; de eerste klasse van het za- terdagavoetbal heelt er een „jonkie" bij. De prille historie wordt geken merkt door voorspoed. Zoals bij veel clubs uit het oos ten van het land, verleent de gemeente veel medewerking bij plannen van de club. Van de eersteklassers OWIOS, WHC en Nunspeet is bekend dat ze be- schikken over schitterende sportcomplexen. Ook AVW heeft een clubgebouw tot de beschikking met een herwaar- deringswaarde van 825.000 gul den. Weliswaar opgebouwd met eigen mensen, maar toch met financiële steun van gemeente wege. Relaties Om terug te komen op het am bitieuze van AVW buiten het veld: In 14 jaar is er een fraai clubgebouw en een dito velden- complex verrezen. Zeven jaar geleden heeft de club, met be hulp van. zoals dat zo mooi heet „relaties", een lichtinstallatie aangelegd waar menige prof club jaloers op is, op 5 januari van dit jaar is het nieuwe club huis opgeleverd, en het streven is nu om een overdekte zittribu- ne te gaan realiseren. Bovendien doet AVW er in de externe sfeer ook van alles aan, om de populariteit te vergro ten: de scheidsrechters uit de oostelijke regio maken om hun conditie op peil te houden, ge bruik van de met veel plezier ter beschikking gestelde trai ningsruimte. De gemeenteraad wordt, om de goede banden te versterken, wel eens uitgeno digd om een wedstrijdje te voetballen, kortom, AVW is be reid de boer op te gaan. om in wijde kring een goed figuur te slaan. AVW moet het hebben van wils kracht." Wilskracht is inderdaad het wa pen dat AVW ook het komend seizoen zal moeten hanteren. Wilskracht Naast die ambitieuze bestuur lijke inspanningen handhaaft de spelersgroep het principe „bloed, zweet en tranen". Dat is ook de basis voor het in zo korte tijd bereiken van de eerste klas. Bestuursadviseur en oud-voor zitter Henk Beekman: „Ja, ze hebben een beetje die Duitse mentaliteit hè. Ze blijven wer ken. Als ze met 6-0 voorstaan blijven ze tot de laatste seconde knokken om er 7-0 van te ma ken. Staan ze met 6-0 achter, dan zullen ze trachten 6-1 te scoren. Dat is de mentaliteit JDe basis om een selectie uit te putten, wordt in de meeste ge vallen gevormd door eenzelfde groep spelers. Het eerste is nu namelijk doorgestoten naar de eerste klas. maar het tweede team bivakkeert nog altijd in de onderafdeling Arnhem, waardoor zo langzamerhand een ontstellend grote kloof is ontstaan. Waar het keurkorps eind jaren zestig-zeventig in het totaal al zes promoties af dwong. is het tweede team dus blijkbaar in de ontwikkeling blijven stilstaan. Doorstroming De doorstroming vanuit de jeugd heeft echter toch regel matig voor vers bloed in het eerste team gezorgd. Beekman: „Wij hebben een gediplomeerde jeugdtrainer en ik durf te zeg gen dat de doorstroming verze kerd is voor de komende jaren." De jeugdaanwasi bij de vereni ging is intussen erg sterk. Wes tervoort maakt deel uit van de groeikern West* ervoort-Duiven, waardoor veel jonge gezinnen de nieuwbouw (van het tussen Arnhem en de .Tens met Duits land gelegen gebied als woon plaats kiezen. In een tijdsbe stek van tien jiaar is het aantal inwoners van 'Westervoort ver dubbeld. De gemeente heeft nu zo'n 7000 801H) inwoners. Een importclub is AVW echter be paald (nog) nié<. Alle spelers uit het eerste elftail zijn alle gerui me tijd wooniichtig in Wester voort en zijn ntet elkaar verant woordelijk vcior de typische AVW-sfeer. Veel vdfefcken otm je doel te berei ken, is daarvEin het belangrijk ste. Het wertcen in bestuurs- sfeer gaat bik AVW trouwens wel steeds puofessioneler toe: adviseur Beelanan: „Wij willen nog enkele d»eskundigen bena deren voor c*as bestuur. Zo is onze penningmeester een bankman." Ook Beekma n zelf. als voorzit ter ïnmiddel;opgevolgd door de heer Baai', man. is als „des- Kundigje" op bestuursgebied te oestempelen. Hij fungeert niet voor niets als bestuursadviseur. Met zijn jare nlange bestuurser- varing heeft rhij echter veel din gen al eerder' meegemaakt. Mis schien dat d ie ervaringen AVW kunnen helpien de ambities ge stalte te geven. door Peter Wilschut NIEUW LEKKERLAND Drie jaar geleden is het dat Nieuw Lekkerland voor het eerst in zijn his torie een doorbraak naar de eerste klasse van het zaterdagvoetbal forceer de. Het niveau bleek ech ter te hoog gegrepen, en na één jaar daalde de club weer af. Op zaterdag 26 april van dit jaar werd bekend dat Nieuw Lek kerland de komende competitie opnieuw in de eerste klas zal uitkomen. De grote vraag, die de gehele Nieuw Lekker- landse gemeenschap al bezig houdt vanaf de dag van de promotie, is of het niveau opnieuw te hoog gegrepen is. Nieuw Lekkerland is één van de voorbeelden van clubs die op het randje van de eerste en tweede klas balanceren. NSW en Vroomshoopse Boys, clubs die vorig jaar degradeerden en tijdens de afgelopen competitie in de tweede klas een rol van betekenis speelden, zijn andere voorbeelden. Drempel Huub van Gulik. de trainer van -de Lekkerlanders die aan zijn tweede seizoen gaat beginnen en vorig jaar op het moment dat hij zijn contract signeerde al dacht bij een eersteklasser terecht te komen (wat niet doorging omdat Nieuw Lekker land in de slotfase Rijnsburgse Boys voor moest laten gaan - red over de „drempel" die zijn club moet overwinnen: „Toen Nieuw Lekkerland drie Jaar ge leden promoveerde, dacht men met heel eenvoudig voetbal te kunnen winnen. Het was zo dat wij blind aanvielen. Uit die fou ten die toen zijn gemaakt is nu lering getrokken. Mogelijker wijs zullen wij ons wat moeten aanpassen. Er zijn wat wedstrij den bekeken van komende te genstanders, en wij informeren ons terdege." Ondertussen kijkt heel Nieuw Huub van Gulik geeft aanwijzingen. Lekkerland reikhalzend uit naar wat het nieuwe seizoen de plaatselijke voetbaltrots gaat brengen Van Gulik: „Optimis ten zeggen dat wij over de „drempel" zijn, pessimisten zeggen dat wij er onder zijn gebleven. Ik denk dat een com plex van factorèn bepaalt of je over de drempel bent. Je moet denken aan de vier pijlers waar op het voetbal gebaseerd is: techniek, tactiek, conditie en mentaliteit. Die vier factoren moeten op het juiste moment aan het maximum zitten, zodat je totaal 400% hebt. Wanneer Nieuw Lekkerland van die 400% er maar 380 heeft, ben ik i .bang dat h. Ij niet over die drem pel heen is (Toch zie lik in het afgelopen .'seizoen wal zaken dip zich posi- tiefontwil ickeld hebben. Waar ik vbrig jat ir maar 13 14 gelijk waardige i spelers voor het eer ste elftal had. zijn er nu wat jeugdspele rs die tegen het eer ste ;aanzit>ten. waardoor mijn keuze nu I jestaat uit 15/16 spe lers. De k ern van het elftal is dezelfde ads van de ploeg die I Peter Wilschut iUW ARDEN Twee nu heeft de KNVB tweede klassen ge- Als eerste kampioen de tweede klasse E jd Harkemase Boys vorig jaar gevolgd ir het Sneker ONS. De ie kampioen uit de >st noordelijke twee klasse zaterdagvoet- is Blauw Wit '34, uit Friese hoofdstad. etwijfeld heeft de invoering deze tweede klasse, met de st noordelijke clubs daarin, leltelijk tot doel gehad het bal in het Noorden des s op een hoger peil te bren- Het probleem is echter dat twee kampioenen die de de klasse E heeft geleverd en aan het eind van de bije competitie een stap te- moesten doen. Het voetbal et noorden van Nederland is blijkbaar nog niet toe aan liveau van het topamateur- bal in de rest van het land. ïurlijk zijn er uitzonderin- maar Blauw Wit '34 heeft i gunstig voorland. ifessioneler jurslid Wim Hasker onder- jTt de visie dat het voetbal (t westen van het land op hoger niveau staat ook: „Ik dat het voetbal op tech- h/tactisch gebied in het ten wat beter is. De aanpak vat professioneler, en er dt meer gepraat in het In Leeuwarden wordt het >lijf van Blauw Wit echt ge- als een eer voor de provin- faesland. Zo reageerde trai- Hobbe Meijer na het beha van de titel via de radio als t: ,,'t Spijt ons dat ONS en cemase Boys zijn gedegra- d; wij waren eigenlijk aan provincie verplicht om te nen in de kampioenswed- d tegen Oranje Nassau". jw Wit '34 strijdt dus voor eer van de gehele provincie arende de komende compe- Men voelt zich in elk geval minder dan ONS dat de uwardenaren voorging naar eerste klas. Hasker: „ONS door Peter Wilschut KLAASWAAL Afhan kelijk van spits Ad Huis man werd SSS het afge lopen seizoen genoemd. Niet geheel zonder reden. Van de totale produktie van 50 treffers nam Huis man meer dan de helft voor zijn rekening. 26 maal scoorde hij, maar binnen de vereniging wordt het belang van Huisman, zoals dat door de buitenwereld wordt afgeschilderd, overdre ven genoemd. SSS wil duidelijk af van het ima go uit slechts één speler te bestaan. Trainer Sijm Beuk. „Ik word er altijd een beetje kribbig van wanneer dat onderwerp ter sprake komt. Natuurlijk is Ad Huisman belangrijk voor SSS. Elke club wil toch fraag een man in de spits die ze er gemak kelijk inschiet. Binnen de groep is hij echter niets meer dan een ander. Wanneer hij iets fout doet wordt hij daar net zo goed voor aangepakt als elke andere speler. Aan de andere kant moet ik zeggen, de belangstelling die Huisman geniet ook weer niet zo erg te vinden. Laten de clubs de komende competitie maar drie man op hem zetten, dan krijgen de anderen meer vrij-, heid". De man in kwestie, die in de belangstelling stond van de profclubs NAC en vooral DS'79, is eeiizelfde mening toegedaan: „Er zijn bij SSS heus nog wel meer spelers die een doelpunt kunnen maken." Publiciteit Spelers als Huisman slokken veel van de publiciteit op, die aan, bij voorbeeld, SSS wordt besteed: natuurlijk vind ik dat wel leuk, anders zou ik dit ge sprek ook niet voeren. Het is wel zo dat het afmaken van een aanval belangrijk is, maar de genen die de gelegenheid bie den een aanval af te maken, zijn net zo goed belangrijk. Ik geloof niet dat er in de groep afgunst bestaat, dat ik veel pu bliciteit krijg. Er wordt eigen lijk nooit over gesproken." Consequentie van een grote be kendheid als schütter, is een scherpe bewaking. Het voetbal iw Wit '34 bestuurslid Wim Hasker voor de accommodatie lijns inziens eigenlijk ontoereikend is voor de eerste klasse. in de amateursfeer wordt ookj steeds meer ontsierd door veel( te hard, ook wel gemeen, voet-j bal. Hoe ondergaat Hulsman i die hardheid? „Het ligt dikwijls aan jezelf. Als je lichamelijk sterk bent, en je hebt een goede conditie dan kun je erg veel hebben. Ik heb het wel meege maakt dat ik op dinsdag niet kon trainen, maar de zaterdag daarop volgend, speelde ik weer hoor. Ik heb het nog nooit mee- gemaakt dat voorstoppers erop uit waren me eruit te trappen, ik geloof ook niet dat dat voor komt." Praten Het professionalisme in de eer- ste klasse is ongetwijfeld groter dan in de klasse die SSS verla ten heeft, de tweede. Praten maakt deel uit van het uitscha kelen van de tegenstander Huisman daarover: „Praten is niet mijn sterkste punt, hoewel ik het wel eens heb meege maakt. dat een voorstopper zei: moet Jij naar het betaalde voet bal?. en dat ik dan drie keer scoorde. Kijk. dat is wel leuk. Maar meestal ben ik erg ge spannen voor een wedstrijd". In de begeleidingsstaf beseft men ook terdege dat er wat professioneler wordt opgetre den. Zegt trainer Sijm Beuk: „Ik verwacht wat geciviliseer- der voetbal." Voorzitter Aart in 't Veld: „In het vlak van de begeleiding zullen wij wel wat moeten aanpassen, maar ik denk dat je veranderingen door deze promotie, op organisato risch gebied niet te hoog moet inschatten. Tenslotte is het zo. dat wij hier al jaren naar heb ben uitgekeken. Het had wel frustrerend gaan werken als wij niet gepromoveerd zouden zijn." Met SSS heeft de Hoekse Waard weer een eerste klasser terug: één jaar was er geen eer- ste-kla$voetbal door de degra datie vorig jaar van zowel NSW als SHO. Aart in 't Veld nogmaals: „Ik geloof dat het voor de omgeving stimulerend werkt, als er op het hoogste niveau gespeeld wordt. Vanuit de regio is er dan ook erg posi tief gereageerd op onze pro motie." Hoe belangrijk is Ad Huisman, hier in actie tijdens SSS' oefen campagne voor zijn club.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15