oede voornemens iel achterhaald Hübner in finale ui mm Honkbal-verlies na fout De Leeuw tmm±i mm mm AKftK mm ie woorden trainers alleen helpen niet rs nog altijd liderstrui Meer publiek bij Europese bekerduels Selectie Sepp Maier Westduitser toont tegen Portisch grote kracht p ES K I Mexico in laatste slagbeurt langszij Solomon stopt opmars Gonzales Bakkenist verongelukt Ovett wint gouden mijl -ti TV AUGUSTUS 1980 SPORT TROUW/KWARTET PRH 13 /S 15 id rik Oudshoom Ul ERDAM „De trainers hebben er met open vizier over kunnen praten. Unaniem is in .n om de strijd aan te binden tegen de verdere spelverruwing binnen het betaalde a L Het wordt tijd dat we weer eens leren verliezen." Hans Kraay zal nog vaak aan deze 1 waardige woorden worden herinnerd. Belolte maakt immers schuld. Namens alle a s uit ere en eerste divisie luidde de oefenmeester van FC Den Haag vorige week de anti- ictie in. Op het sportcentrum Zeist, het rijk der heiligen van de KNVB, werden aan de md van de nieuwe competitie mooie plannen gesmeed en goede voornemens gemaakt. i de beste competitieronde de betrekkelijkheid van deze >lJeenkomst blootgelegd. In ing met vorig jaar trokken dsrechters twee rode en acht mirten méér uit hun borstzak voetbalseizoen ging van start totaal van 33 kaarten. Vorig ten dat er nog maar 23. Harde die aantonen dat het Neder- voetbal vooralsnog verder t holt en nog lang niet op de ig is. Zelfs voetbalaanbidder irtkruis constateerde in Zeist: len nu het meest harde voet- Europa en dat verfoei ik. De zal in de toekomst moeten n. De jeugd dient ver te blijven van misdadige aties." m eelke waarde moet nu ge len aan het nobele streven trainers? Na de gebeurtenis- het afgelopen weekeinde vergelijking op met de siga- is|ker die zich elk jaar op 1 voorneemt om te stoppen en. Een verkeerde ingeslepen e kun je alleen kwijtraken istlsche maatregelen te ne- trainers geloven in opvoed- methodes Zij rekenen op de eit van de profvoetballer, «nhakker, trainer van Ajax, eeld: „Er zal veel gepraat worden in de nabesprekin- lefril ze bewust maken van het je met schoppen niets be ft lijkt me anders geen een- klus. Een voetballer gooit al en zaligheid in het spel. Ik bovendien problemen op in- oifnaal niveau. Hoe moet je je og meten met Europese clubs bikkelhard voetbal spelen? >en pas in Spanje nog onder- dat het er soms extreem aan gaan." tker is een van de weinige geweest die tijdens de eerste tieronde niet in strijd met en voornemens heeft gehan- o Ahead-Ajax was een sportief fee waarin geen gele kaarten [uitgedeeld. Ajax liet zich ze- K tot een grove overtreding kn. Go Ahead vijf keer. Kort- clubs waren lief voor elkaar. Is er wat meer op het spel het ongetwijfeld afgelopen In de zesde rit van de ronde ijnland-Palts voor wieler- ■s is Johnny Broers zijn lei- bijna kwijt geweest Na het edeelte, een rit over 112 kilo- an Ludwigshafen naar Bell- loest de Nederlander in het n klassement de Deen James ;t zich dulden, 's Middags deze plooi weer glad. Ie als vierde in de vijftien tr lange individuele tijdrit en 1(lUer op 39 seconden. De Deen Tt naar de derde positie. In de Ikking moest hij de Westduitr drich von Löffelholz voorrang Met een voorsprong van 32 ■fn begint Broers vandaag in trui aan de zevende etappe, aat over een afstand van 140,6 van Landau naar Kaisers- De ronde van Rijnland-Palts og tot en met vrijdag '0 Mtr zésde etappe: 1 Raimund Dletzen km in 2 uur 43 min. 57 sec. (met 2.43,42), 2 Erik Pedersen (Den) z t. 2.43,47). 3. Hans Boom (Ned) z.t (met 2). 4. James MöUer (Derf) z t„ 5 Geir e (oo) z.t Tereede gedeelte 1 Hans Ode- 15 km in 19.23 (met tljdvergoedlng ietr Digerud (Noo) 19.33 (met UJdvergoe- 3. Heinz Bausbacher (WD1) 19,39 (met Ing 19.34), 4. Johnny Broers (Ned) Hedrieh von Löffelholz (WD1) 19,53. 6 der Poel (Ned) 1935. 13 Rene Koppert I. IS Kans Boom (Ned) 2031.60 Janrus rt (Ned) 21.46. 69 Krank Moons (Ned) klassement I Broers (Ned) 21 uur 14 1 seconden. 2 Von Löffelholz (WD1>. op m. 3 Muller (Den) op 39 sec 4. FlOgel 04. S. Pedersen (Noo) op 1.38, 6. Becker 7 Van der Poel (Ned) op 1 51. 17 op 538.36 Koppert (NedJ op 12.23,45 (d) op 21.05. 57 Slendebroek (Ned) op De Nederlander Frans Culjpers sehtete ronde van het toernooi om Kampioenschap voor spelers tot twin- In Dortmund een nederlaag geleden Argentijn Tempone In de algemene king deelt de Nederlander met vijf ichtate plaats met de Fin VaeUcesal- ÏPORT Henk Noo ren la met 8horeU- i geworden ln het afsluitende spring- *tn het internationale concours hlppl tkstead. Het was voor de derde maal i tijdens dit concours hipplque als Slgde Nooren. de enige niet Britse maakte deel uit van een groep van ta een barrage. Nooren ging foutloos Jgde het parkoer? dat zes hindemissen #3 seconde af. De zege was voor de 1 Michael Whltaker die met Disney 39.1 todig had t Het Panamese elftal heeft ln Fana len nederlaag van 1- 3 geleden tegen El Het was een kwalificatiewedstrijd ln ui-zone (centraal-Amerika en Carabi- (d) voor het toernooi om het wereld en. dat in 1982 ln Spanje wordt .Bij de rust leidde El Salvador met I- taama scoorde Pachal. Agulrre (2) en •aakten de 8alvadonaanse doel U« Uitslagen Noordamerlkaanse eom- Washington DIplomaU-Mlnnesota I Toronto BUzzard-AUanta Chiefs 3-2, Drillers-California 8urf 1-0. New pnoe-Rochester Lancers 5-0. Detroit rort Lauderdale Strikers 3-2. ploegen hebben zich geplaatst voor #11» die woensdag 27 augustus begln- Tork Cosmos. Washington Diplomats. Tomi(i0. Minnesota Kicks. Tulsa c*b. Seattle Sounders. Los Angeles Az- kourver Whltecaps, Tampa Bay Row- _Uuderdale Strikers. New England Chicago 8tlng, Houston Hurricanes. B Drillers. California Surf en 8an Die- Ajax-trainer Leo Beenhakker zijn met de gewapende vrede. Been hakker kan immers bij zijn bestuur niet aankomen met de mededeling dat Ajax slechts één gele kaart heeft opgelopen maar helaas niet in aan merking komt voor Europees voet bal. De clubbesturen denken zuiver prestatiegericht en daarbij heiligt het doel de middelen. Leen Looyen. de trainer van NEC. die vorig seizoen met zijn ploeg een lange strijd om lijfsbehoud heeft moeten leveren, kan daar over meepraten. Looyen: „Wij zijn toen gestart met het voorne men om het Nijmeegse publiek weer enthousiast te maken voor NEC. Wat doe je dan: je speelt in eigen huis zoveel mogelijk clean aanvallend voetbal. Het gevolg was dat we na zeven wedstrijden pas vier punten hadden. Dat viel uiteraard ook niet in goede aarde bij het bestuur en de spelers verlangden naar behoudend voetbal. Kijk, het is natuurlijk prach tig dat alle toptrainers nu op de barri cades klimmen en roepen om sportief en aanvallend voetbal, maar zij kun nen het zeggen. De arme clubs moe ten gewoon vechten om hun bestaan. Dan grijp Je veel sneller naar de nood rem. Het voetbal in Nederland wordt minder attractief door de sterk uit- eengroeiende krachtsverhoudingen. De eerste vijftien, zestien spelers op de loonlijst van AZ zouden wij geen van allen kunnen betalen. Déér heb ben de trainers het helemaal niet over gehad." De trainers bogen zich ook niet over het eeuwige prestatie-dilemma dat er tussen hen en de clubbesturen blijft bestaan. De opzet van de vertoning in Zeist was goed, maar deaarmee is de kous ook af. Bewust hield Hans Kraay zijn ploeg incasseerde het afgelopen weekeinde overigens drie gele kaarten een flinke slag om de arm. „Na één weekeinde kun je nog geen resultaten verwachten. Wij heb ben iets op gang willen brengen en het wooord is nu aan het sectlebe- stuur betaald voetbal en de clubbe sturen. Voorlopig staat het 1-0 voor ons. Het zou mooi zijn als zij de gelijkmaker voor hun rekening willen nemen." Wie zijn oor zaterdag te luisteren leg de in de catacomben van het Deven- terse Adelaarshorst kon de eerste re acties al vernemen. De meest mar kante kwam van een Oo Ahead-be- stuurslid die in het voorbijgaan Kees van Kooten aansprak: „Kees, ik heb me verbaasd over jullie zachtzinnige optreden. Go Ahead heeft slechts vijf overtredingen gemaakt. Jullie zijn toch geen homo's?" Reken daarbij de sceptische uitlatin gen van sommige trainers zoals Joop Brand („Het lijkt wel of er een hek senjacht is geopend"), Fritz Korbach van PEC („Eerst zien dan geloven") en zelfs Hans Kraay („Voetbal zonder overtredingen is niets") dan lijkt de weg terug nog ver te zoeken. Want in de slag om de poen is een harde tackle een noodzakelijk kwaad. DEN HAAG De Europese be kerwedstrijden hebben het afge lopen seizoen meer toeschou wers getrokken dan het Jaar er voor. De 252 wedstrijden werden bezocht door 5.850.698 toeschou wers. hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 23.217 per wed strijd. In vergelijking tot het sei zoen ervoor trokken de wedstrij den 471.593 bezoekers meer. De meeste belangstelling ging uit naar de strijd van de lands kampioenen. Per duel passeer den gemiddeld 27.451 toeschou wers de kassa's. Deze sector ken de ook de grootste stijging. Per wedstrijd kwamen 3463 toe schouwers meer kijken dan het jaar ervoor. DUBLIN De voorlopige Ierse selectie voor de op 10 september in Dublin te spelen kwalificatie wedstrijd voor het WK 1982 te gen Nederland bestaat uit: Pey ton (Fulham), O'Neill en Pat O'Leary (Shamrock Rovers), O'Brien (Notts County), Hugh- ton (Tottenham), Devine, David. O'Leary en Stapleton (Arsenal), Langan en Givens (Birming ham), Anderson en McOee (Pres ton North End), Moran en Gri mes (Manchester United). Law- renson en Ryan (Brighton), Da ley (Coventry), Grealish (Luton), Brady (Juventus), Waddock en Walsh (Queen's Park Rangers), Heighway (Liverpool) en Dono van (Aston Villa). Te zwaar BOEDAPEST Kalman Meszö- ly. de Hongaarse bondscoach, heeft Andreas Töröcsik uit de nationale selectie gezet. Meszöly vond dat de conditie van Töröc sik slecht is en dat zijn aanvaller ten minste vier kilo te zwaar is. Havelange RIO DE JANEIRO Joao Ha velange, voorzitter van de inter nationale voetbal federatie FI FA, zal zich opnieuw kandidaat stellen voor die functie. De FIFA zal zijn nieuwe president kiezen tijdens de vergadering die ge houden wordt gedurende het we reldkampioenschap 1982 in Spanje. Tegenkandidaten wor den niet verwacht. MüNCHEN Uli Höness, mana ger van Bayem MQnchen, heeft de vroegere doelman van deze vereniging, Sepp Maier, op het matje geroepen. Maier werd on derhouden over enige passages in zijn onlangs gepubliceerde memoires, getiteld „Ich bin doch kein tor". In zijn boek deelde de veelvoudige international schimpscheuten uit aan ver schillende spelers, dé trainer en het bestuur van Bayem Mün- chen. Höness: „Sepp heeft dat in een boze bui geschreven. Wat ons betreft: zand er over." De manager van de Westduitse kampioensploeg liet weten, dat door het gemeenschappelijk overleg de moeilijkheden uit de wereld waren geholpen. door Max Pam AMSTERDAM De West duitse grootmeester Robert Hübner heeft zich gisteren in het Italiaanse plaatsje Abano Terme geplaatst voor de fina le van de kandidatenmatches door de elfde partij van zijn tweekamp tegen Lajos Por tisch op een uiterst verrassen de, welhaast studieachtige wijze remise te houden. De elfde partij was na 42 zetten afge broken in een positie die voor Hübner bijkans hopeloos leek. De oprukken de zwarte vrijpionnen zouden een to ren gaan kosten en daarmee zou de winst voor Portisch verzekerd zijn. Maar wat Portisch overkwam, is Juist datgene wat het schaakspel boven alle andere bordspelen doet uitstij gen! Inderdaad won de Hongaar een volle toren, maar toen bleek de stand, ondanks het gereduceerde materiaal. niet meer te winnen te zijn. Hübners laatste pion werd een gevaarlijke troefkaart. Op de 54e zet, nog steeds met een toren meer, moest Portisch wel in remise berusten. Op zijn hoogst zou Portisch een eindspel van een toren tegen een paard kunnen krijgen en dat is zoals bekend theore tisch remise. Dit studieachtig slot- spel komt in een echte partij maar één op de honderdduizend keer voor en Portisch moet zich dan ook na afloop zeer bezwendeld hebben ge voeld. Domme, domme pech natuur lijk, al heeft Portisch deze tegenslag gedeeltelijk aan zich zelf te wijten: vlak voor het afbreken heeft hij zeker twee maal de winst laten schieten. In de finale zal Hübner nu tegen Kortsjnoj aantreden. Slechts weini gen zullen Hübner in deze tweekamp enige kans geven, zoals overigens ook maar weinigen hebben voorspeld dat Hübner van Portisch zou winnen. Hübner heeft nogmaals zijn grote kracht getoond. In moeilijke stellin gen is hij een zeer gewiekst verdedi ger, een echte rommelaar die in een partij twee keer moet worden versla gen, alvorens hij echt opgeeft. Kortsj noj zal het zeer moeilijk krijgen. De afgebroken stelling: Wit (Hüb ner): Kf3, Tb5, Pc4, pi f6; Zwart: (Portisch) Kc7, Tal, Lg6. pi a4 en b3. 43. Kf3-e2 a4-a3 44. Tb5xb3 a3-a2 45. Tb3-a3 Lg6-h5t 46. Ke2-f2 Tal-hl 47. Ta3-a7+ Kc7-b8 48. Ta7xa2 Thl-h2t 49. Kf2-g3 Th2xa2 50. Pc4-e5 KbR-c7 51. f6-f7 Tal-a8 52. Kg3-h4 Ta8-h8 53. Kh4-g5 Kc7-d6 54. Kg5-f6 remise. TOKIO —Het Nederlands honkbalteam heeft de vierde wed strijd van het wereldkampioenschap ln Tokio met 7-6 verloren van Mexico. Nederland leidde bij het ingaan van de negende inning met 6-5, maar een fout van rechtsvelder Alfred de Leeuw werd de ploeg van bondscoach Hamilton Richardson fataal. De Mexicaanse korte stop Enrique Canedo gaf een honkslag, waarop zijn landgenoot Alejandro Hum ara kon scoren. Alfred de Leeuw, nota bene als pinchhitter ingezet, kon de bal niet onder controle krijgen. Hiervan profiteerde Gonzalo Aguirre, die safe de thuisplaat bereikte en Mexico de eerste zege tijdens het toernooi schonk Voor Nederland betekende de neder laag tegen Mexico een geduchte te genvaller. Al in de eerste inning had Nederland een 5-0 voorsprong opge bouwd. Don Wedman gaf een drie- honkslag en kwam binnen op een tik van Charles Urban us, de aangewezen slagman. Alfio Troeman kreeg vier wijd, Harm Horeman ging uit, Carlos van Heijningen gaf een honkslag in het linksveld. Martin Walsma kreeg een vrije loop, waardoor Urbanus au tomatisch opschoof naar de thuis plaat. Ron Steward sloeg met een tweehonkslag Troeman. Van Heijnin gen en Walsma binnen. Voldoende aanleiding voor de Mexicaanse coach om al in de tweede inning zijn derde werper op de heuvel te zetten. Nederland geloofde het na de snelle opening wel en daar maakte Mexico in de vijfde inning gretig gebruik van. Evenals Nederland scoorden de Mexi canen in die slagbeurt vijfmaal. Toch nam de Nederlandse ploeg weer de leiding in de achtste inning. Wedman sloeg zich naar het eerste honk, stal het tweede en werd door Urbanus binnengeslagen. De zege lag voor het grijpen, maar het was Alfred de Leeuw die op het beslissende mo ment misgreep. WeTpresulUten: Eddy Tromp (4-Vj Inn) 1-1-6-1 Bertri Haage (3-45 Inn) 5-2-3-1 en Bart Volkerijk (1 inn) 0-0-2-1. Venezuela-ZuM-Korea 3-4. Italit-Canada 3-7. Au- tralie-Porto Rico 5-8, Columbia-Verenigde Sta ten 6-16 (10 Innings) Stand: 1. Cuba 3-6. 2. Verenigde Staten 3-6. 3. Japan 3-6. 4 Zuid-Korea 4-6. 5. Canada 4-4, 6. Venezuela 3-2, 7 Mexico 3-2. 8. Porto Rico 3-2. 9. Columbia 4-2. 10. Italië 4-2. 11. Australië 4-2. 12. Nederland 4-2. MASON De Amerikaanse Harold Solomon heeft een einde gemaakt aan de opmars van de jonge portori- caan Francisco Gonzalez door hem in de finale van het internationale ten nistoernooi in Mason met 7-6 en 6-3 te verslaan. De Portoricaan, nummer 119 op de wereldranglijst, had de fina- ,1e zeer verrassend bereikt door Jim my Connors te verslaan. Tegen Solo mon had hij echter weinig kans. OULTON PARK De West duitse bakkenist Hans Peter Lubberrinf És tijdens 700 ee-mo- torwedstrijden in het Engelse Oulton Park na een crash om het leven gekomen. De zijspan- motor, die bestuurd werd door Jan Lubberring, een neef van de verongelukte Hans-Peter, raak te door nog onbekende oorzaak van bet circuit. Jan Lubbering kwam er met liehte verwondin gen van af. Geen andere zijspan nen waren bij het ongeval be trokken. Twee weken geleden vond op het circuit van Silver- stone, eveneens in Engeland, de Britse zijspancoureur Mal White de dood. LONDEN De Brit Steve Ovett heeft voor de tweede keer de gouden thijl op zijn naam gebracht In 1979 won Ovett die ln Moskou Olympi sche kampioen op de 800 meter werd, de tweede editie van dit door Arabi sche oliesjeiks gesponsorde atletiek- gebeuren. Ovett won het hoofdnum mer tijdens de internationale wed strijden op de baan van Crystal Pala ce in 3 minuten 52,9 seconden. De Amerikaanse specialist op de mijl, Steve Scott, bleef een-tiende seconde bij Ovett achter. Op de laatste meters werd de Westduitser Thomas Wes- singhage ingehaald door de vroegere wereldrecordhouder John Walker uit Nieuw-Zeeland, die als derde de streep passeerde. Voor beiden ston den de chronometers stil op 3.53,2. Filbert Bay! zag zijn inspanningen in deze race niet beloond. De Tanzanl- aan, die tijdens de Olympische Spe len zilver op de 3000 meter hlnderloop veroverde, werd zevende, nadat hij tot het ingaan van de laatste ronde het deelnemersveld had aangevoerd. KAARTEN Daags voor het begin van de nieuwe competitie hebben ook de trainers de problematiek, zoals sores in de voetballerij al gauw heet. bespro ken. De eensgezindheid schijnt er aan alle kanten van af gedropen te hebben. Zoals altijd, als er geen bal bij te pas komt. De beuk moet eruit, vonden ze. En er moeten sneller rode kaarten worden gegeven. Ik las het zaterdagmiddag in Het Parool. Naast het stuk over de eens gezindheid van de trainers stond het veertiendaagse broddelwerk van Barry Hughes afgedrukt. Ook trainer. Hij pleitte voor de afschaf fing van rode èn gele kaarten. Daar had hij zelfs nog een redenering bij bedacht. Van die straf kaarten wor den de voetballers juist agressief, meent Hughes. Waarbij we nog moeten bedenken dat scheidsrech ters in Nederland allemaal nerveuze angsthazen zijn. Dus: weg met die gele en rode kaarten, daar krijg je juist ellende van. Die eensgezindheid, bedoel ik. Dat afschuwelijke geteut van. zo op het eerste gezicht, volwassen mannen. Alles kunnen ze bedenken, tot ze er zelf mee te maken krijgen. Neem Joop Brand. De man van de duizend excuses. Ook geheel eens met de trainers op vrijdagavond. Op zondagmiddag liep een van zijn voetballers tegen twee gele kaarten aan, dat is dus ook nog een rode kaart, kortom de hele problematiek bij elkaar. En ja hoor, Brand dacht nu dat het wel leek alsof er een heksenjacht was ontstaan. Hij voor zag vooral internationaal grote pro blemen als in Nederland wangedrag iets consequenter zou worden aan gepakt. Internationaal. Dat lijkt me inderdaad iets om van wakker te liggen als trainer van Telstar Alleen daarom al mag het voetbal len nooit verdwijnen. Voor tegen de tijd dat de komieken op zijn. Nog zo'n geval. De voetbaltrainers hebben zich ook massaal opgesteld achter Jan Zwartkruis, bondscoach en bevlogen verteller als er maar genoeg onheil bij te pas komt. Er kwam een bloemetje bij. want het was de vijfentwintigste keer dat de trainers zich massaal achter de bondscoach opstelden. Terwijl ledereen precies weet wat er gaat gebeuren tegen de tijd dat Zwart kruis een elftal gaat samenstellen. Want de eensgezindheid is net zo mooi als tien minuten zon. In de verte drijven de eerste wolken weer aan. Trouwens, veel langer duurt het ook niet. A- "fr jj- Eensgezind kiezen ze begin augus tus allemaal voor aanvallend voet bal. Dat wordt gedemonstreerd in fabelachtige partijen met dozijnen doelpunten tegen amateurclubs uit de onderbond. Tot, düs. Tot het echt ergens over gaat. Hughes had z'n eerste kaarten al binnen, Brand kreeg ze op de eerste speeldag, de eerste wedstrijd was uit en tegen een tegenstander die zich ook al tot doel had gesteld te mikken op een periodetitel of als het over de eredivisie gaat een plaats bij de eerste-achttien. Het Nederlands elftal komt binnenkort. Eensgezindheid van trainers is een regelmatig terugkerende voorstel ling van het Theater Van De Lach. Trainers mogen vrijblijvend babbe len en ln nog veel grotere vrijheid en in werkelijkheid, precies het tegen over gestelde doen. Als iemand nu eens een goed straf- systeem bedenkt voor trainers, dan bedenk ik de eerste vijf aan klachten. RUIMTE De trainers staan dus inmiddels eensgezind achter Jan Zwartkruis. Heeft dat verder nog iets te bete kenen? Nauwelijks. Want wat zijn trainers nou meer dan boven modale loonslaven? Ze zijn gewoon werkzaam bij een club. waar de dienst wordt uitgemaakt door de bestuursleden. Dan zitten we al snel in de periferie van het voetbal. Neem dat geval met het Nederlands elftal. Eenmaal in de krant gelezen wat hun ondergeschikten op eigen houtje beloofd hadden, kwamen de bestuursleden met hun verklarin gen. En dan vooral die van Ajax, Feyenoord, PSV en AZ'67. Nog raden? „Laat de KNVB eerst maar eens wat doen voor de belan gen van de topejubs," aldus de voor zitter van Ajax, Ton Harmsen. Ajax dat is dus die club die enige tonnen uittrok voor nieuwe spelers, vervol gens twee junioren in het eerste opstelde, waarna de trainer vol ent housiasme vertelde dat hij nog een stuk of zes van die knapen achter de hand had. Men noemt dit ook wel beleid. Harmsen klaagt dus. Doet de KNVB dan niets voor de topclubs, zou men denken. Die mannen zitten er toch zelf bij als er beslissingen van enige importantie worden geno men. Natuurlijk zitten ze daar bij. Alleen krijgen ze gelukkig niet bij al hun eisen gelijk, want dan werd iedere club met minder geld het liefst gisteren nog, geliquideerd. Ze krijgen gewoon te weinig hun zin, die topclubs, en als wraakmogelijk- heid is er dan altijd nog wel zoiets als het Nederlands elftal voor handen. De hofleveranciers zien niets in de plannen van Zwartkruis. Ach, het ls best als de jongens in hun vrije tijd wat willen oefenen, in Zeist onder Zwartkruis. Maar d'r moet niet echt gevoetbald worden, want dan kan iedere club bedenken waar zo'n spe ler op dat moment beter had kun nen optreden: in een vriendschap pelijke wedstrijd ter bestrijding van de rode cijfers. Het Nederlands elftal, dat is een voortdurende bron van zorg van de voetbalbestuurder. Vooraf om er zo veel mogelijk tegen te ondernemen, nchteraf om er la Klaas Molenaar over te zeuren. Voetbalbestuurders zijn nu een maal allemaal lid van de FC Eigen belang Eerst komen ze zelf, dan na een tijdje komt de club en dan daar in de verte misschien ooit nog eens iets anders. Daarom wordt het voet bal voorlopig niet gezond. FINISH De Zilveren Reiss Microfoon, is dit jaar toegekend aan het VARA-ra- dioprogramma „Tussen Start en Fi nish". Dat betekent dat een groep radio en tv-critici van andere me dia, dat programma heeft uitgeroe pen tot het beste, of beter: het meest markante van het afgelopen seizoen. Een terechte bekroning, minstens een jaar te laat. Maar dat ligt niet aan de makers, Henk Spaan en Har ry Vermeegen, die al een paar jaar opvallend goed bezig zijn. Het moet eerder een geval van „nu pas naar gaan luisteren" zijn. Twee jaar te rug was „Tussen Start en Finish" baanbrekender dan nu. Terwijl het programma inhoudelijk sindsdien ook weer niet aanzienlijk gewijzigd is. Maar vooruit, ik zou ook niet weten wie vorig jaar die Microfoon heeft gekregen, dus wat maak ik me eigenlijk zorgen. Zo'n prijs is ook heel goed tegen gesloten deuren-gegniffel dat in de rangen van de sportverslaggevers opdook. Het. Weet je wie nu weer geweigerd heeft om met Vermeegen te praten-verhaal. pat werd dan als een heldendaad beschreven, waar voor het „slachtoffer" ln spe, be loond werd met éen interview in een krant waarin hij alle prietpraat on gestoord kon verkondigen. Men zou denken aan kinnesinne. Maar het is veel meer de morele verontwaardiging over de wijze waarop Tussen Start en Finish met de sport omgaat. Daar kan zo'n prijs best tegen hel pen. Per slot van rekening ls in de media op het gebied van de sport de laatste vijfentwintig jaar terecht niets meer met een prijs onderschei den. Maar dat is dan tegelijk ook echt de enige reden, om een prijs als die Microfoon, te aanvaarden. Prij zen voor prestaties in de media moeten worden afgeschaft. Min stens tot na ook de Beste Bouwvak ker van het jaar zijn Gouden Stei ger krijgt. RONDE In, onder meer het in Zuid-Holland verschijnende huis-aan-huis blad, „Nu", klaagde radioverslaggever Theo Koomen afgelopen week over de geringe belangstelling bij de me dia voor de Prof ronde van Neder land. Koomen heeft in een serie hah-bladen wekelijks eep column. Die Koomen toch. Zo bezorgd over de ware sportbeleving. Was Theo Koomen dan voortdu rend ln die profronde te vinden? Bijna Niet voor niets is Union een van de hoofdsponsors van het ge beuren, terwijl Koomen ook wel be kend is van de reclamespotjes op de radio voor dat merk. Maar Koomen zat officieel achter de fietsers aan ln opdracht van de NOS. Op zaterdagmiddag 16 augustus viel het doek over de profronde. En handigerwijze juist op een tijdstip dat de NCRV haar zaterdagse sport programma uitzond. Een buiten kansje dus voor Theo Koomen om de profronde weer in de belangstel ling te plaatsen. Alles was dan ook aanwezig voor het verslag van de laatste ploegen tijdrit, de microfoon, de volgwagen met chauffeur en een rechtstreekse verbinding met Hilversum. Alleen Koomen ontbrak. In de ochtendu ren had hij het eerste deel van de laatste etappe nog wel gevolgd. Maar in de middaguren had hij he laas geen tijd. Hij was nu eenmaal vorstelijk gecontracteerd als gast- speaker in het Utrechtse stadion Galgenwaard, waar de plaatselijke FC een vriendschappelijke wed strijd speelde. Tragisch voor de profronde, die ge miste publiciteit. De NCRV was boos omdat haar afspraak met de NOS-verslaggever niet was nagekomen. Er is dus in middels geklaagd. Maar de NOS heeft daarop voornamelijk geant woord, dat de NCRV niet zo moet zeuren. Komende zaterdag heeft de NCRV weer een afspraak met Koomen bij het wereldkampioenschap wielren nen ln 8allanches. Als er tenminste niets aantrekkelij kers tussen komt. BROEM De afgelopen week moet er een au tocircus door Nederland getrokken zijn. „Wie is de beste all-round cou reur van Nederland" was de vraag. Het geheel stond onder auspiciën van de KNAC. de Koninklijke Ne derlandse Automobiel Club. zo wis ten de advertenties te melden. Het ging om een soort competitie tussen de sterkste Nederlanders uit alle varianten van het broem-broem gebeuren die tegen elkaar uitkwa men. Een soort zeskamp dus. Zoals kamerleden met een iets te wanstal tig ego, zich ook graag lenen voor domme spelletjes, als ze maar op de televisie worden uitgezonden. AVRO-werk, uiteraard. Die televisie gaat ook een uur beste den aan die zeskamp van autocou reurs. Op 3 september zendt Veroni ca het uit in het kader van „De Heilige Koe", een programma over alles waar benzine in kan en veel geluld uit komt. Niks aan de hand. Ware het niet dat de competitie „Wie is de beste all-round coureur van Nederland", weliswaar onder auspiciën stond van de KNAC, maar verder toch voornamelijk een reclamegebeuren was ten behoeve van het automerk Opel en het och- tendbald De T. Gek eigenlijk dat zoiets dan gewoon op de televisie mag worden uitgezonden. Maar ja, dat komt misschien ook wel omdat de man die voor het Opel Racing Team de public relations verzorgt, tegelijk ook de presentator is van „De Heilige Koe". Ik weet 't. Ik weet 't. Ik was er al bang vcor. Het betreft hier Inder daad weer toeval. Dus dat kan zon der moeite op de busi. TEA Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. That is not my cup of tea. Zelden zijn'mij de woorden zo uit het hart gegrepen als deze. Hoewel het goed was dat Ruud ter Weijden het er nog even bij vertelde, want ik wist nog wel dat het eindigde op theekopje, maar ik wist niet wat ervoor kwam. Gelijk had hij wel. Daar vertoonde Studio Sport tien minuten lang het afbeulen van paarden in Frankrijk. Men zegt wel eens dat een paard een intelligent dier is, maar dat valt dus ook behoorlijk tegen. Nou ja, van de andere kant was er natuurlijk Hans Eljsvogel bij, die kon aantonen dat het eigenlijk ook wel weer meeviel. Tenminste, in ieder geval voor de beste paarden en ruiters was het parcours niet geheel onmogelijk zwaar En hij had nog een zak vol opmerkingen dat het eigenlijk toch ook wel weer meeviel. Er kwamen per slot van rekening soms ook paarden op vier poten langs, ja, meer is er niet voor nodig om die Eijsvogel op hol te krijgen. Maar. ik zag dat dus gebeuren en ik dacht: theekopje. En Ter Weijden zei het toen dus helemaal foutloos voor, en in de goede volgorde, plus dat hij eindelijk eens een zin niet begon met: Ja, dames en heren. Dat lk even dacht bij mezelf. Hadden ze bij Studio Sport dat hele onderwerp niet gewoon wegens dierenmishan deling af kunnen zeggen. Of alleen de uitslag kunnen noemen en dan svp een keertje zo, dat tenminste meer dan drie kijkers het kunnen bevatten. Nou. daar ben ik nu dus een goed spreekwoord bij aan het bedenken. The one his bread is the other his dead. Maar dat ken lk niet op z'n Nederlands.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13