'Uiteindelijk verliezen we allemaal' Uit brieven van lezers Het dilemma van een kritische partijbons in Polen VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET Mieczyslaw Rakowskl, schrijver van onderstaande beschouwing, is niet al leen hoofdredacteur van het invloed rijke Poolse weekblad Polityka, maar tevens lid van het centrale comité van de Poolse communistische partij en goede vriend van partijleider Ed ward Gierek. In zijn eerste functie heeft Rakowski zich regelmatig doen kennen als een (voor Oosteuropese begrippen) onaf hankelijk denker en als voorstander van een communisme-met-menselijk gezicht. (In Oost-Europa overigens spreekt men niet van communisme, maar van socialisme). De stakingen hebben Rakowski onte genzeggelijk in problemen gebracht; enerzijds uiten de actievoerders eisen die ook voor hem aantrekkelijke kan ten moeten hebben, anderzijds is hij, als „partijbons", in de verdediging gedrongen. Deze moeilijke positie komt onzes inziens goed tot uitdrukking in de beschouwing die hij gisteren in Poli tyka publiceerde en die wij hieronder enigszins ingekort afdrukken. door Mieczyslaw Rakowski In wezen kwam de redevoering die de Poolse partijleider Edward Gierek afgelopen maandag hield, neer op een erkenning dat er fouten zijn gemaakt bij de uitvoering van het sociaal-economische beleid, zoals dat in decem ber 1970 werd vastgesteld. „Deze fouten moeten herstel worden en de vraag naar de verantwoordelijkheid voor de fouten blijft open". Gierek zei tevens dat de partij nood maatregelen zal nemen om de materiële voorwaarden voor het Poolse volk te verbeteren en dat de partij zich snel zal bezighouden met het functioneren van de vak bonden en hervormingen van het economische systeem „Maar de partij verwerpt elke concessie aan krachten die vijandig zijn aan het fundament van het systeem". Gierek haalde deze zinsnede erbij in verband met het feit dat verte genwoordigers van anti-socialisti sche krachten actief zijn bij som mige stakende groepen en de ar beiders proberen over te halen tot het stellen van eisen die tot doel hebben de stabiliteit van de staat blijvend aan te tasten. Ook deze mensen zullen de woorden van Gierek ter harte moeten nemen. Gierek heeft als secretaris van het centrale comité van de Poolse Ver enigde Arbeiderspartij de richting aangegeven waarin actie onderno men dient te worden, en in de komende dagen en weken zal dat concreet' gestalte krijgen. Wij zul len onze journalistieke bijdrage aan dit program van actie geven. Als we falen dreigt er in ons land een periode van instabiliteit, waarvan de gevolgen voor ons al len gevaarlijk kunnen zijn. Ontwikkeling Ons blad heeft zich de afgelopen tien Jaar opgesteld achter het in 1970 opgestelde programma voor de sociaal-economische ontwikke ling van het land. De belangrijkste punten van het program luidden als volgt: De economische activiteit moet direct in dienst staan van de samenleving. De eenheid van het volk, be reikt door middel van overeen komsten en overleg, vormt het fundament van de regering. Polen voert een beleid van openheid ten opzichte van de wereld. Gierek herinnerde aan deze ideeën toen hij zei dat in dit pro gramma de weg lag naar een mo dern en welvarend Polen. Wij volg den de uitvoering van het pro gramma nauwgezet en we uitten kritiek op de zwakke punten en de vergissingen die op verschillende regeringsniveaus en in de fabrie ken werden gemaakt Ik herhaal dit allemaal welbewust Mijn commentaar op de huidige situatie in Polen kan formulerin gen bevatten die bij sommige le zers op een Ja, maarzullen stuiten, veroorzaakt door wezen lijke of emotionele overwegingen. Werkonderbrekingen, of als u wilt stakingen, die er nu al enkele we ken zijn, zijn een ongewoon so ciaal en politiek verschijnsel in de recente geschiedenis van Pplen. Niet verwonderlijk dus dat er druk over gesproken wordt, dat men er opgewonden over doet en dat er verschillende emoties en gevoe lens worden losgemaakt In zo'n psychologlsch-politieke situatie geraakt een sobere en kalme waar dering van de feiten en een over denken van alle aspecten vaak op de achtergrond. Tot dusverre is het Poolse volk in publikaties en door de kameraden van de partij opgeroepen de ver antwoordelijkheid voor het heden en de toekomst van het land niet uit de weg te gaan. Maar oproe pen. vooral als ze herhaald wor den. hebben niet altijd de gewen ste gevolgen- Deze keer zijn ze echter wel echt noodzakelijk. Evenwicht De ervaringen uit de gehele na- oorlogste periode laten zien dat ons land van groot belang is voor het evenwicht in Europa en de wereld. Van de kleine en middel grote socialistische landen in Eu ropa zijn wij in elk. opzicht het grootste. We hebben omvangrijke voorraden aan waardevolle grond stoffen. een groot economische potentieel en een volk dat onder wijs genoten heeft Ook bezetten we een belangrijke strategische positie. In de Jaren zeventig voerden we een beleid dat openingen bood naar alle geografische richtingen. De voordelen ervan kwamen niet alleen ten goede aan de Poolse economie, maar ook aan de gehele samenleving, van intellectuelen tot arbeiders. Polen kan niet gezien worden als een marginaal land. Vandaag de dag menen de leiders van alle sta ten waarmee rekening gehouden moet worden, dat het nu net Polen met zijn socialistische systeem is dat zo'n belangrijke factor is in het bovengenoemde evenwicht. Met Polen moet rekening gehou den worden ook omdat en mis schien juist omdat we op de drempel van onze laatste onafhan kelijkheid er in slaagden vriend schappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te knopen. Onze verantwoordelijkheid voor de vrede in Europa hangt samen met deze rol en positie van Polen. En niet alleen als het gaat om vrede in Europa, maar ook als het gaat om de toekomst van de ont spanningspoli tiek. Als bij voor beeld de sociale en politieke be trekkingen in Polen blijvend in stabiel zouden worden, dan kan voorspeld worden dat ons land een struikelblok voor Europa zou worden, een van de vele naties die voor alle andere problemen ople veren. Dat zou voor Europa een soort nieuwe en zelfs meer acute versie van de koude oorlog kun- ,nen inhouden. Polen is ongetwijfeld een gevoelig punt en daarom begrijp ik volko men waarom veel westerse politici en leiders de afgelopen weken in het openbaar de overtuiging en hoop hebben uitgesproken dat ons land erin mag slagen de moei lijkheden en tegenstellingen op de weg naar ontwikkeling, te over winnen. Voor de zaak van Polen, maar ook voor de zaak van Eu ropa. Stakers op de Lenin-werf in Gdansk onder een portret van paus Johannes Paulus. Voorzichtig Met het oog op deze plaats van Polen in Europa is het duidelijk dat elke stap voorzichtig en wel overwogen genomen moet wor den. Dit slaat tegelijk op hen die regeren en op hen die worden gere geerd. Om het in ronde bewoor dingen te zeggen: wij allen, van hoog tot laag, ongeacht onze poli tieke oriëntatie en kijk op de we reld, moeten zodanig handelen dat de wereld ziet dat wij als natie begrip hebben voor de zware ver antwoordelijkheid die op ons rust, dat we weten dat Polen niet op houdt te bestaan als onze genera tie er niet meer is, en dat we niet altijd op eigen houtje kunnen re geren, maar dat, zoals onze ge schiedenis dat al aangeeft, ook wijs moeten doen, al is dat niet altijd even gemakkelijk. Maar ook vanwege interne rede nen zou destabilisering van de so ciaal-economische relaties in Po len gevaarlijk zijn. Instabiliteit zou ook de krachten die tegen de Poolse Arbeiderspartij gericht zijn, de illusie kunnen geven dat nu de tijd gekomen is om niet alleen hun ideeën te spuien maar ook om ze uit te voeren. Het natio nale belang eist dat we ons distan tiëren van zulke neigingen. Het is duidelijk dat bovenstaande mening niet betekent dat onze partij ook maar een ogenblik kan vergeten dat het volk en zijn ver tegenwoordigers echt en niet al leen formeel moeten deelnemen aan het mede-besturen van het land. Zij kan dit ook niet vergeten aangezien in het socialistische systeem de mens zich alleen medeverantwoordelijk voelt voor de staat als hij werkelijk invloed heeft op het beleid. Met andere worden, de essentie van een volks regering is dat er geen medeve rantwoordelijkheid bestaat zon der deelneming in het bestuur. En bestuur betekent niet slechts de leiding. Constante verwezenlij king van het idee van medebe stuur dient niet te worden beschouwd als politieke tactiek, maar als strategie. Consequenties De werkstakingen die de afgelo pen zeven weken hebben aange houden vormen een uiterst com plex economisch, politiek en psy chologisch verschijnsel. Ze vergen een serieuze en veelomvattende analyse. In vele gevallen kan men begrip hebben voor de motieven en de bedoelingen waarom men het werk neerlegt. Alarmerend is het echter dat niet iedereen de consequenties van zijn daden in ogenschouw neemt. Dit geldt in het bijzonder voor die uitingen van ontevredenheid zelfs indien tot op zekere hoogte gerechtvaar digd waarbij emoties aan het daglicht treden die door hun poli tieke gevolgen de plaats waarin wij leven en de vorm van ons na tionaal bestaan voor lange tijd kunnen ontregelen. Want het gebeurt dat je iets wilt bereiken maar dat je daden onbe doeld tot heel andere resultaten lelden. Men zou er nog begrip voor kunnen hebben wat geen in stemming betekent dat jonge, onervaren arbeiders dergelijke emoties koesteren. Maar ouderen zouden de ervaring van het verle den niet moeten vergeten, ook van de naoorlogse periode, die aange ven dat als je zekere politieke da den stelt de gevolgen niet altijd overeenstemmen met je wensen. Het is niet onze enige taak popu laire waarheden te verwoorden die slechts bijval oogsten. Verant woordelijkheid voor de samenle ving dwingt ons onaangename dingen te zeggen, indien wij me nen dat die juist en wezenlijk zijn. De gevolgen van de staking, scha delijk voor de Poolse economie en alle werkende mensen, zijn duide lijk en zullen duidelijk zijn, zelfs voor mensen die niet alles weten van de buitengewoon moeilijke economische situatie van ons land. of die slechts een vage notie hebben van de genadeloze wer king der economische wetten. Als de gevolgen vandaag de dag niet al duidelijk zijn, zullen ze dat in de toekomst worden, omdat iedereen erop zal stuiten als hij morgen naar zijn portemonnee grijpt. Zon der moeite zal hij opmerken dat zijn zloty „lichter is dan zes maan den geleden". Wijzen op de nadelige gevolgen voor de Poolse economie van de stakingen, die in juli voornamelijk gericht waren op loonsverhogin gen, is onze taak, hoeveel kritiek er ook mag zijn op de planning en het bestuur. Politiek Het is duidelijk dat een analyse van de ontwikkeling gedurende de laatste twee maanden van de soci ale en politieke toestand in Polen niet kan volstaan met die conclu sie. De aanhoudende werkonder brekingen. kort of lang. moeten ook vanuit een politiek gezichts punt worden beschouwd; ze die nen ook te worden bezien in de samenhang van de relatie tussen volk en bestuur. Een columnist schreef dat stakin gen in ons systeem iets exotisch zijn. We kunnen het met een der gelijke opvatting niet eens zijn, aangezien zij stoelt op een heilig verklaring van ons sociaal sys teem of op de historisch onjuiste veronderstelling dat de essentie van het socialisme de mogelijk heid uitsluit dat er allerlei tegen stellingen binnen het systeem rij zen. Als er zich verschijnselen voordoen in ons systeem zoals die waar wij nu getuige van zijn, dan volgt daaruit dat er iets mis is of dat iemand het mis heeft. Hetzij de groepen die de hoofdverant woordelijkheid dragen voor de ontwikkelingsgang in ons land, hetzij de fabrieksarbeiders die hun werk neerleggen. En mis schien ligt het aan beide? Begrip Dit feit duidt erop dat er op een of ander punt een gebrek is geweest aan begrip tussen de leiding van het land en zeer aanzienlijke groe pen van de werkende klasse. Ge zien in het licht van de nationale belangen is dat geen gunstige ont- wikkeling, maar we moeten ook niet in paniek raken, ervan uit gaande dat het de ondergang zal worden van het Polen van het volk. Vandaag is één ding zeker: we zullen uiteindelijk allemaal verliezen. En daarom is het nood zakelijk snel en precies vast te stellen waar en wanneer het we derzijds begrip tekort schoot, en vervolgens energiek en oprecht stappen te ondernemen omdat te herstellen. Edward Gierek heeft dat op zich genomen. Allerlei tekortkomingen in onze economie en ons maatschappelijk leven zijm herhaaldelijk geanalyseerd en beschreven. Premier Edward Babiuch wees nog op een van die tekortkomingen tijdens zijn toe spraak voor de televisie op 15 au gustus. „Onze maatschappij," zei hij, „was onvoldoende geïnfor meerd over de huidige moeilijkhe den, over de toestand van de eco nomie, over de toenemend proble men. Wij hebben ons onvoldoende voorbereid om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden die zich de afgelopen jaren al als onvermijde lijk aandienden." Deze opmerking verwijst in feite naar het functio neren van de socialistische demo cratie. Veranderingen Veel mensen denken dat werkon derbrekingen en de druk die daar van uitgaat gunstige veranderin gen versnellen, dat de mensen die het land besturen met meer toe wijding naar betere structuren zullen streven als het leven hun lastiger wordt gemaakt Maar de werkelijkheid is ingewikkelder. Want is het mogelijk temidden van zo'n opwinding en van zulke stakingen de noodzakelijke over dracht van mankracht te doen plaats hebben, de leiding te verbe teren. de lonen te beheersen en te koppelen aan de produktiviteit en het produktiesysteem te verbete ren? Ik kan het mis hebben, maar ik twijfel daar ernstig aan. Toch hangen de stabiliteit van vandaag en de verbeteringen van morgen hier wel van af en niet van de uitgifte van nieuw geld. Maatschappelijke ontwikkeling zonder spanningen en conflicten is in de praktijk onmogelijk. De mensheid, de naties en de maat schappelijke klassen stuiten na de oplossing van een of meer proble men altijd weer op nieuwe. Zo is het altijd geweest en zo zal het altijd zijn. Het punt is dat deze spanningen en conflicten ons niet moeten leiden tot confrontaties die doorgaans geen enkele bewe gingsvrijheid laten aan alle bij het conflict betrokken partijen. Deze rubriek is uilskiiteno bestemd voor korte readies op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ol readies op advertenties (deze laatste dienen tot de dtredie gericht te worden) De redadie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover ol over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij pubkkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Ambassade (12) Moeten wij werkelijk de dal oliekalf maken en zwichtei L dreigende boycot en daai vriend in de steek laten? fi die al niet zo veel vrien heeft? Weten wij, wat het altijd met Je rug tegen dt moeten staan? Laten wij achter Israël staan, als rq PP volk en als kerk. Ook als k iel is en blijft toch immers hew God. Zij hebben onze sü L. Juist nu. Hoogeveen CDA-dissidenten Ik wil als volbloed AR mijn volledige instemming betuigen met het stand punt van Hans van den Broek in Trouw van 15 augustus. Jammer dat dit heldere geluid niet afkomstig is uit de meerderheid van de AR-groep in CDA en Tweede Kamer want het is mijns inziens ook de mening van het AR-volk in Nederland. Hopelijk wordt nog vóór de begrotingsbehan deling 1981 het fractiereglement in de voorgestelde richting gewijzigd. Baarn J. Vlaming CDA-dissidenten (2) CDA-Kamerlld Van den Broek meent, dat zes CDA-Kamerleden hun boekje te buiten gegaan zijn. Dit om dat rij tijdens het Zuid-Afrtka debat consequent vasthielden aan een reso lutie die door de overgrote meerder heid van de Tweede Kamer onder steund werd. Daar echter de regering voor de zoveelste maal de wil van de volksvertegenwoordiging naast zich neerlegde, kwamen de voor-stem mers van deze resolutie voor een keus te staan, namelijk verantwoording nemen voor het op de lange baan schuiven van een Zuid-Afrika-boycot of het verbrouwen voor het gevoerde en nog te voeren Zuid-Afrika beleid door de regering op te zeggen. Wie is zijn boekje te buiten gegaan? Denk eens aan die CDA-fractieleden die de verantwoording nemen voor een an der beleid dan zij zelf voorstaan en een meerderheid van de volksverte genwoordiging. Zwolle B. H. Breimer CDA-dissidenten (3) De aanval van mr. v.d. Broek in Trouw van 15/8 is onwelwillend en fel en zeker niet verdraagzaam! Met knap sophistische redenaties weet hij zijn betoog zo in te richten dat tegen stemmers onsympatiek overkomen. Dat deze mensen eerlijk en serieus overkomen bij de partijleden moet zeker voorkomen worden? Een ding vermeldt de schrijver niet en dat lijkt me veelzeggend. Toen het kabinet gevormd werd, stemden ze toe. Ze zouden de eerste motie van wantrou wen afstemmen, maar verder het ka binet beoordelen op zijn daden. Dat doen ze. maar dat zint de rooms- katholieke van den Broek niet. Hij wil zeker de tijd van Romme terug, die praktisch alleen bepaalde hoe de fractieleden moesten stemmen? Dic taat van de meerderheid! Wat voor meerderheid? Russische vrouwen In „De banen met macht zijn voor de mannen" („Trouw" van 16 augustus 1980 blz. 15) staat over abortus in Rusland: „Vrouwen die nog staan te wachten (namelijk op abortus), krij gen de embryo's van anderen te zien. Er zijn er die dan flauw vallen." En dit gebeurt in Rusland, waar de abor tus volkomen vrij is en de communis tische overheid niets doet om haar onderdanen gewetensbezwaren tegen abortus bij te brengen! En dit wordt verteld door een overtuigd voor standster van vrije abortus! Hieruit blijkt, dat de gemoedsbezwaren te gen abortus niet alleen een produkt van Christelijke opvoeding zijn, maar spontaan bij vrouwen opkomen, zo dra ze het slachtoffer van abortus zien. Soest D. de Haan Groningen AMSTERDAM Dr. W. A. Verloren van Themaat Afgekeurd Veel woorden worden vuilgemaakt aangaande de vele WAO-mensen die nu weer strenger aangepakt zullen worden, zodat zij meer aangepast werk zullen moeten zoeken. Volgens mij zit de wortel van dit kwaad bij de medische behandeling die velen van hen gekregen hebben. De ziekten worden door de doktoren zo lang op hun beloop gelaten door alleen symp tomen te bestrijden, tot de mensen geen weerstand meer hebben. Als het dan een ziekte betreft die niet in de reparatie-afdelingen van ziekenhui zen behandeld kan worden of als er geen onderdelen voorradig zijn. rijn de patiënten de afkeuring nabij met de gevolgen vandien. Ik vraag me af, of de halstarrige houding van zieken fondsen en medische wereld tegen bijvoorbeeld de natuurgeneeswijze van overheidswege niet meer tegen gegaan moet worden. Er zouden niet zoveel mensen in de discriminerende hoek van afgekeurden terecht komen. Papendreebt L. Dorst-van Veelen Wapenfeit CDA-dissidenten (4) Als reactie op het artikel van Kamer lid H. van den Broek (15/8) wil ik graag twee dingen opmerken. In de eerste plaats dit: Zoals Van den Broek over meerderheid en minder heid praat trekt dat mijns inziens een scheef beeld. Hij betrekt de zaak al leen op het CDA, terwijl duidelijk is dat het gaat om een Kamermeerder heid die het kabinet naar huis kan sturen. Wanneer dan een aantal Ka merleden liever hun geweten volgt (ook op beslissende momenten) in plaats van de blinde machtspolitiek van het grootste deel van de CDA- fractie, verdienen ze eerder lof dan een schop na. Dat een en ander on prettig overkomt is slechts een lo gisch gevolg van de onmogelijke situ atie binnen het CDA. Waarschijnlijk bedoelt Van den Broek dat niet te zeggen, maar in zijn betoog klinkt toch duidelijk een ondertoon van: „Die mensen horen hier niet" (onder meer de „vingerwijzingen"). Dit is het tweede punt: Eén CDA kan niet En dit artikel geeft aan dat cjit besef blijkbaar (onbewust) ook doordringt in niet-dissidente kringen. Beter is een scheiding van geesten in een (midden-)rechtse confessionele stro ming en een links-progressieve stro ming naar het model van dr. P. J. Roscam Abbing. Deze scheiding heeft al gestalte gekregen in de op richting van de Evangelische Pro gressieve Volkspartij, die zich mo menteel middels haar partijprogram profileert tot het ondubbelzinnige, christen-radicale alternatief. Dit al ternatief krijgt blijkbaar steeds meer bestaansrecht! H. Breukelaar CDA-dissidenten (5) De CDA-dissidenten vormen een ge vaarlijke minderheid in de regerende CDA-partij. Dit kan natuurlijk niet zo blijven, dat een minderheid van een regerende partij kan beslissen wanneer een regering naar huis ge stuurd moet worden. Het maakt uit eindelijk niet uit om welke oorzaak. In dit geval gaat het om een onderge schikt belang, namelijk de olieboycot van Zuid-Afrika. Op zich een lacher tje, daar Zuid-Afrika heel goed weet hoe Nederland over de discriminatie van de zwarte bevolking denkt. Ik ben er daarom voor, dat alle dissiden ten geroyeerd worden, althans niet meer op de CDA-verkiezingslijst voor de volgende regering verschijnen. Dit zou dan voor alle kandidaat-leden van het CDA een waarschuwing kun nen zijn. Voorts moet ik opmerken, dat naar mijn mening vele Kamerle den nog te jong zijn. Zij hebben nog geen voldoende ervaring en rijn nog te impulsief om rustig over de dingen en zijn gevolgen na te denken. Amstelveen A Alderlieste Per abuis rijn gisteren reeds de afle veringen 6, 7 en 8 geplaatst, red. I vo- H< We hoeven de moed niet te verliezen in Nederland. Actie en discussie over de kernbewapeningswedloop stemt tot nadenken, maakt meer los aan de basis dan we durven te hopen. Het CDA-bestuur kreeg een nieuw actie punt aangedragen. Een initiatief dat hoop rechtvaardigt. Een voortrek kersrol kunnen we vervullen met de jacht op leeuwen, adelaars en beren in onze wapens. Allemaal te krijgs haftig. Weg met de symboliek en onze leeuw met de verdachte bundel pijlen in zijn klauw en daarvoor als vredelie vend alternatief een gestileerde aar. Een duif mag ook. Een mooie gedach te maar niet reëel of eigentijds. Een paar fraai gestileerde kernwapens, kruisraketten bij voorbeeld, op het door de leeuw verlaten heraldisch veld. symboliseert beter het nieuwe atoomtijdperk. De nadruk dient dan te liggen op het kruis. Het wapen wordt dan de vlag. die de lading dekt. Nijkerk B. Schoots Suriname Met verbazing las ik in het commen taar van 16/8 over de hoge levensstan daard in Suriname. Ook als leek heb Je toch steeds meer de indruk gekre gen, dat ook na de „bestuursoverna- me" de armoede van het gróótste deel van de bevolking nog steeds schrij nend is. Naast grote werkeloosheid, lage lonen, praktisch geen sociale voorzieningen, slechte grondverde- 11 ng voor de landbouwers, krotwonin gen, enzovoorts. Ook dat Suriname, terecht, een derde-wereldland wordt genoemd, waar het kolonialisme op economisch gebied nog lang niet tot het verleden behoort. Dat het buiten lands bedrijfsleven, nog ruimschoots zijn aandeel heeft in de te maken winsten van dit potentieel rijke land Het valt mij telkens op hoe sterk, bij de berichtgeving, de nadruk wordt gelegd op herstel van de parlementai re democratie (is die er ooit werkelijk geweest?), maar met geen woord wordt gerept over de sociale demo cratie, die, volgens mijn indruk, nog nauwelijks aanwezig is. Waarom is minstens een derde deel van de kleine bevolking in dit grote land naar ons kille landje vertrokken? Moet niet iedere Nederlander, die over het ver leden nadenkt, beseffen hoe groot onze schuld is ten opzichte van dit volk. Hebben wij het recht ons zo druk te maken over het niet of wel waardevast maken van een bedrag, dat, naar mijn indruk, bij de beste ding toch aan allerlei beperkingen is onderworpen? Ik wens de nieuwe pre sident van harte succes en een wijs inzicht in de grote problemen van zijn land. Zaandam G. Vink Ambassade (11) Hedenmorgen beleed ik mijn vrouw, het te betreuren dat ik a.s. zondag geen dienst heb te leiden/lijden. Ik zou dan immers willen beginnen de gemeente te verzoeken gezang 264 aan te heffen: Jeruzalem, o stad zo hoog gebouwd, naar u verlangt mijn hart Ik zou dan hebben laten volgen: onze schriftlezing is psalm 50 vers 1-6, waarna gezamenlijk te zingen psalm 89. Tot slot zou ik dan zeggen: de zegen hebt u uzelf al toegezongen, gaat dus heen in vrede (daaraan toe te voegen eventueel, al naar de stand van zaken: Mohammed beware Israël en Jeruzalem met de barmhartigheid van Allah). Mocht na deze korte litur gie de dienst u te vroeg eindigen, dan raad ik u in het „liedboek voor de kerken" na te slaan: het register op bijbelse persoons- en plaatsnamen. Immers zijn Israël en Jeruzalem daar in zeer ver weg het meest vernoemd door onze psalmen en gezangen. Mo gen ze u tot zegen zijn. Den Haag P. J. Penning* em. pred. N.H. Kerk Ambassade (13) Er is een band tussen Israi land. Daarom hoop ik vai onze regering ermee mstei.. ruzalem hoofdstad is va,-. W onze ambassade daar nooj halen. Jeruzalem, dat wij Waar ook onze Heiland r heeft gedaan, maar ook geleden, tot de kruisdood Hij is opgestaan. Als wij oi wen op Hem stellen, zuil beschaamd uitkomen. He ders als men Jeruzalem ho dan namen als Washingto; Berlijn of Amsterdam, naam die zo vaak in onze] komt. Dat moet men nooii Bierum(Gr.) Ambassade (14) Het heil is Uit de Joden zullen alle koninkrijken worden. Zeker, het is in tegenstelling met wat we ni maar daar is ook voor nod t Israël de weg tot God gaat Christus. Dat zal ook gebei het er dan ook christelij^n) gaan dan nu. Van ons, wordt gevraagd een verlichfef hebben op de rol van Jen ht Israël voor de mensheid, jk zijn in het licht en weten des Heren zeer nabij is. Prfef gin maakt van Israël een mentisch Israël, het machtsblok herstelt zich p< ri a.s. in een tienstatenbonc a ny gaat tekeer tegen zowel e< christenen. Wie de lijnen ziet wat er staat te gebin massahysterie in Iran do< n aan die van nazi-Duitsla r ging de macht der duister *t tegen Juda. Nu gaat het zefcr de Joden als wie op hen meer christenen weten varfce derkomst bij Jeruzalem. D ten-bond zal vallen in de h f duisternis en na een schijnen de, een ieder vervolgen die de Joden verwacht, en die alle volken voor Zijn raad zalem zullen gaan. De duist beert Gods plan nu al te Het was geen eigengereit koningin Wilhelmina, te be onze ambassade in Jeruzal tigd werd; omdat daar ons Bidden we nog, als toen, vf* gin en regering? Wat kiezen christenen, in het licht Woord? Zuidlaren W. F. var ID Ambassade (15) Het „Jeruzalem-comité' nen opgesteld onder andei leen die landen van brands ven voorzien, die het no smeulende vuur van de holi mee willen opstoken. Nu bekend is van de moorden nen Joden, z.al niemand ziel onwetendheid, onverschilli onachtzaamheid künnen Zullen Alle „Verenigde Nat een passieve of actieve hout moedwillig aan een „he log" tegen Israël bijdragen? Baarn H.J.i secretaris van de Ammeech Arami te 's-Gravenland Ambassade (16) Alleen maar praten over vei van de ambassade, ja of n( erg kaal. Het lijkt mij beter sche landen een tegenv< doen. Een goed voorstel overplaatsing van de amb ruil voor erkenning van Isra Arabische staten. Zonder t stel heeft het geen zin. Zo cadeautje geven, wekt all op, steeds grotere cadeaui eisen. MAASLAND Jaap van d Polen Polen wordt door de Russen drukt en uitgebuit als geen terse mogendheid ooit zijn ge koloniën heeft gedaan, doet de wereldraad van kei niets tegen? Apeldoorn 1 PH-kade We hebben weer kunnen 2 antwoord de Nederlandse heeft op de grootste schande 1945 ten nadele van een g van de Nederlandse bevolk veroorzaakt, namelijk het h bleem. Overdreven politiel held met waterkanonnen, h dergelijke om de langzame criminelen afgeschilderde die vechten voor een recht woonverdeling, „krakers" in elkaar te kunnen ramrai lingen van de kapitalisten, boodschap hebben aan eei woonverdeling en het recht re woningzoeker, om een dl zijn of haar hoofd te hebbe accepteren als ze er grof aai verdienen. Van de rechtse partijen hoeven we natuurlij verwachten als het op reel ging van de maatschappij l Ik hoop dat velen van de aanhang die de PvdA no heeft gaan inzien dat hun nen Mug en burgemeester P< echte socialisten zijn maar) der die naam opereren om dersklasse voor een groot d leveren aan de a-sociale ki sche bezittende kliek. Hop vele van hen de weg zulle! naar de enige partij die al 61 de daad opkomt voor de t tende klasse: de C.P.N. Heiloo Willd

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8