iolivianen zoek ia actie leger mijnstreek inde aan thuislanden-droom van Verwoerd Arafat vreest offensief Israël Volksraad dient als parlement Zuid-Afrika waarschuwt buurlanden Franse marine breekt blokkade van vissers inesty International: C!BC probeert an storingen ontkomen Reuzeportretten weggehaald op plein in Peking Luchtmacht VS speelt kiekeboe Nieuwe president krijgt steun van alle militairen Bevelhebber Suriname: JDAG 2Z AUGUSTUS 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H S 7. jjS (AFP, Reuter, AFP) Fran- ichepen hebben gisteren de idea van vissers op verschiilen- jen doorbroken. Negen boten .aken gisteravond na een ulti- n van admiraal Jean Accary de jde bij Fos een haven bij Mar- Voor Fos wachtten gisteren len tankers. jpboten. drie met waterka- uitgersute vaartuigen en ■ouilleboten sleepten onge- oitig trailers bij Fos weg die ja.ng voor de tankers versper- volgens ooggetuigen boden de i geen verzet. De vissers had- rder het ultimatum van de ad- miraal verworpen. Wel hadden ze ver klaard geen verzet te zullen bieden als de marine ingreep. „We hebben er de middelen niet voor. we zullen de blokkade tijdelijk opheffen en later terugkomen", aldus een van de vis sers. Gistermorgen greep de Franse mari ne voor de eerste maal in bij het vissersdorpje Honfleur aan de West kust. De marine kon dit karwei ge makkelijk oplossen, omdat de vissers geen verzet boden. De communisti sche vakbond CGT heeft gedreigd dat bij Ingrijpen van de marine alle havenslepers in het land zullen gaan staken. Ook de arbeiders op de mari ne werven zullen het werk gaan neer leggen, aldus de COT. Premier Barre had woensdagavond aangekondigd dat de marine zou in grijpen omdat de blokkade gevaar opleverde voor de Franse energie voorziening. Volgens de Franse reder- vereniging liggen meer dan 150 sche pen voor de havens te wachten. Daar onder zijn 25 tankers. Andere beroepsgroepen hebben ook geprotesteerd tegen de acties van de vissers. Bretonse boeren zien hun blocmkoolexport naar Engeland be dreigd en ook de kaasproducenten hebben geklaagd. (IDEN, LA PAZ (Reuter, AFP, AP) Boliviaanse militai re hebben op 4 augustus wreedheden bedreven tegen bewo- m s van het mijnwerkersdorpje Caracoles. Negenhonderd !_fi isen zijn na de actie van de militairen verdwenen, een ekend aantal van hen zou zijn vermoord. wrd gisteren in Londen bekend' iakt door Amnesty Intematio- de internationale organisatie die mt voor politieke gevangenen. esty zegt de gegevens te hebben jj gen van een uit Bolivia gevluch- )DI {getuige en is door de slechte Vg odingen met het land nog niet in a geweest het preciese aantal do- achterhalen. augustus trokken soldaten van giment „Max Toledo" naar Ca- waar de mijnwerkers zich len neer te leggen bij de mili- Billy Carter, de broer van de Amerikaanse president, tijdens zijn eedaflegging voor de speciale Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar zijn banden met Libië. Op de eerste zitting bleek dat twee vrienden van Billy, die tussen hem en Libië hadden bemid deld, ook al worden vervolgd wegens smokkel van cocaïne. DURBAN (UPI) - Zuid-Afrika is be reid elk zwart Afrikaans land dat een bedreiging voor zijn veiligheid vormt economisch of militair op de knieën te dwingen. Dit heeft de Zuldafri- kaanse minister van buitenlandse za ken. Roelof Botha gisteren op het congres van de heersende Nationale Partij In Durban gezegd. Zuld-Afrlka zal zich niets aantrekken van de wereldopinie of van acties van de Verenigde Naties, ter bescherming van zichzelf, wat de gevolgen ook mogen zijn. Botha zei dat zijn regering niet zal aarzelen een eigen vorm van econo mische sancties tegen buurlanden als Zimbabwe, Botswana of Mozambi que ln te stellen als die toestaan dat hun grondgebied wordt gebruikt als basis voor guerrillastrijders die een oorlog tegen Zuid-Afrika willen ont ketenen. Zuid-Afrika verzorgt de doorvoer van grote hoeveelheden graan, naar de Zuldafrlkaanse landen en is belang rijkste handelspartner nummer een van Botswana. Mozambique hangt op het ogenblik voor de werking van zijn havens en spoorwegen bijna volledig af van de technologie van Zuid-Afrika, terwijl zij voor de zwarte landen ln het zui den van het continent een vitale ver binding vormen voor in- en uitvoer. Gi u. steei into: djoSKOU (Reuter. AFP, AP) 1Britse BBC is van plan ande- 81 frequenties te zoeken om toch 'JA ig te kunnen uitzenden in de ^Jwjet-Unie. De uitzendingen de Westduitse „Deutsche de Amerikaanse „Voice America" en de Britse BBC len gestoord door een luide toon. root-Brittannië heeft gepro- eerd tegen het opzettelijk jtoren van de uitzendingen, iat dit in strijd is met de Voorden van Helsinki uit 1975. gens een Britse regerings- irdvoerder kan deze maatre eën slechte invloed hebben de komende conferentie in drid, die een vervolg is op tfsinkl. Londen verklaarde te ipen dat de Sowjet-Unie zich ig tijdig bezint. et is sedert zeven jaar niet eer voorgekomen dat uitzen- ngen vanuit het westen wor- ;n gestoord in de Sowjet-Unie. Ujoenen Russen luisteren da- j ïlijks naar de uitzendingen. De y, eettelijke storingen worden in Terband gebracht met de stakin- n in Pólen. De uitzendingen vatten veel nieuws over Polen de Sowjet-autozlteiien vinden waarschijnlijk niet geschikt de Russische burgers. taire machtsovername van 15 Juli. Het plaatsje werd eerst bestookt met artillerievuur en vanuit vliegtuigen. Toen soldaten het dorp binnentrok ken, probeerden de mijnwerkers hen tegen te houden door stenen te gooi en. Volgens de ooggetuige gingen de soldaten vreselijk te keer. Vrouwen werden verkracht en een mijnwerker zou op het plein van het dorp zijn opgeblazen met dynamiet in zijn mond. Een onbekend aantal dorpe lingen werd doodgeschoten en vervol gens onthoofd. Gevangenen verdwe nen in legervrachtwagens. Na afloop van de aanval werden ne genhonderd dorpelingen vermist. Amnesty zegt ook berichten te heb ben ontvangen over arrestaties en executies van mijnwerkers in het stadje Siglo Veinte. De organisatie heeft er bij de militaire Junta op aan gedrongen een internationaal onder zoek naar het lot van de politieke gevangenen toe te laten. BEIROET (Reuter, AP) PLO-leider Jasser Arafat beschuldigt Israël een grootscheeps offensief in Zuid-Libanon op touw te zetten, in een poging nog voor de Amerikaanse verkiezingen van november alle Palestijnse guerrillastrijders uit te schakelen. Israël bestook te gisteren opnieuw het zuiden van Libanon met bommen en granaten. Volgens de leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO maakt Is raël van de verkiezingskoorts in de Verenigde Staten gebruik om toe te slaan in het zuiden van Libanon. De regering van premier Begin zou er Confrontatie De katholieke kerk komt steeds dich ter bij een open confrontatie met de Boliviaanse regering, waarbij moge lijk slachtoffers vallen. De Boliviaan se aartsbisschop Jorge Hurtado Man- rique verklaarde onlangs, dat hij er elke dag rekening mee houdt met een nekschot te worden vermoord. De Bo liviaanse minister van binnenlandse zaken, kolonel Luis Arce, noemde hierop de aartsbisschop „een beruch te agitator". Hij beschuldigde bis schoppen en priesters in het land van „niet-katholieke activiteiten". De Oostenrijkse pater Müllauer, een van de meest gezochte figuren in Bo livia hij kans gezien de pauselijke nuntiatuur in La Paz binnen te vluch ten. De militaire Junta had op het hoofd van Müllauer, die actief was in de beweging voor de mensenrechten, een prijs van vierduizend gulden ge zet. De nuntius in La Paz probeert nu bij de junta een vrijgeleide naar het buitenland te krijgen. Ook het Oos tenrijkse ministerie van buitenlandse zaken heeft stappen in die richting ondernomen. PEKING (AP, AFP, Reuter) Op het Ti an Ahmenpleln in Peking zijn gisteren de enorme portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin wegge haald. De afbeeldingen zullen vol gens een Chinese zegsman pas weer worden geplaatst „als dat nodig is". Eind vorige maand werden de por tretten van Mao op één na van het plein weggehaald. Het Centraal Co mité van China had eerder verklaard dat de plaatsing van de portretten op openbare plaatsen een „gebrek aan politieke waardigheid" vertoont. Het gaat volgens het comité niet alleen om beeltenissen van Mao, maar ook om portretten van zijn opvolgers. daarbij op rekenen dat Carter in ver band met mogelijk stemmenverlies het niet zal wagen de Israëlische ac ties openlijk te veroordelen of de wa penleveranties aan Tel Aviv stop te zetten. Volgens de PLO is Israël zelfs van plan met behulp van de christe lijke milities van majoor Haddad door te stoten naar de Libanese hoofdstad Beiroet Een aanwijzing in die richting vindt' de PLO in de berisping, die de Ameri-' kaanse ambassadeur in Beiroet giste ren kreeg van de Amerikaanse rege ring. De ambassadeur had eerder de ze week de acties van Israël op Liba nees grondgebied scherp veroor deeld. Zijn verklaring strookte echter niet met die van het ministerie van buitenlandse zaken ln Washington. Het state-departement had verklaard dat de Verenigde Staten de territoria le onschendbaarheid van Libanon on dersteunen en diep bezorgd te zijn over de gestegen spanning tussen de Palestijnse guerrillastrijders en Is raël. Hoewel zij de partijen hadden opgeroepen zelfbeheersing te be trachten, waren de Verenigde Staten niet zover gegaan de Israëlische actie te veroordelen. WASHINGTON (AFP) Amerika werkt al twee jaar In het grootste geheim aan een nieuw gevechtsvliegtuig dat praktisch onzichtbaar is voor vijandelijke radar. Vier of vijf proefmodellen tljn al getest op een luchtmachtbasis ln de woestijn van Nevada. Het ministerie van defensie weigert bijzonderheden te verstrekken. Maar volgens een militaire bron zou het effect bereikt worden door een speciale vorm van het toestel, en een niet-metallisch bekledingsmateriaal dat radar golven slecht terugkaatst. Volgens hetzelfde principe zou een strategi sche bommenwerper kunnen worden ontwikkeld als opvolger van de erg kwetsbaar geworden B-52. SEOEL (AFP, Reuter. AP) Alle militaire leiders ln Zuld-Korea heb ben him steun toegezegd aan de nieu we president generaal Chun Doo- Hwan. Deze wordt volgende week president. Dit maakte het Zuldkore- aanse ministerie van defensie giste ren bekend. Ook de afgelopen zater dag afgetreden president Chol Kyu- hah heeft zich voorstander getoond van de machtsovername door de nieuwe president De nationale vergadering van Zuld- Korea aanvaardde gisteren het ont slag van veertien politici uit de oppo sitie die worden beschuldigd van cor ruptie. Onder hen zijn de voorzitter van de Democratische partij Kim Jong-PIL Deze partij heeft een meer derheid in het Zuldkoreaanse parle ment Onder de veertien waren ver der vier ministers die werkten onder de vermoorde president Park Chung- Hee. In het proces tegen de dlssldentenlel- der Kim Dae-Jung heeft de aanklager verklaard dat een student had toege geven dat hij tijdens de ernstige on lusten ln de plaats Kwangjoe eerder dit Jaar contact had met een van de helpers van Kim. De student die on langs een poging tot zelfmoord zou hebben gedaan, was niet op het pro ces aanwezig. De vriend van Kim ontkende gisteren overigens dat hij was benaderd door de student Bevelhebber Desi Bouterse. PARAMARIBO (AP) De opperbevelhebber van het Surinaamse leger, majoor Desi Boutense, wil in zijn land een Nationale Parlementaire Raad instellen ter vervan ging van het naar huis gestuurde parlement. Het leger zal tot de verkiezingen over twee Jaar de macht blijven uitoefenen, samen met de burgerregering. Dit verklaarde majoor Desi Bou terse ln een gesprek met het Ame rikaanse persbureau Associated Press. De legerbevelhebber zei dat met de mobilisatie van alle krach ten ln Suriname en het opvoeren van de produktiviteit de stagnatie ln Suriname en het opvoeren van de produktiviteit de stagnatie kan worden overwonnen, die is ont staan door „het gebrek aan effi ciëntie en de corruptie onder de regering van Arron." Bouterse verwierp alle „extreem linkse systemen" voor 8urlname, en in het bijzonder een op Cuba gerichte staatsvorm. Hij bevestig de dat de aanvullende coup van vorige week was gepleegd om het dreigende gevaar van een linkse machtsovername af te wenden. De „linkse samenzweerders" waren verwant aan de Revolutionaire Volkspartij, een groepering waar van het de regering bekend was dat ze vaak in hotelkamers verga derden." „Het staat vast", aldus Bouterse, „dat deze partij nauwe contacten onderhoudt met extreem-linkse regeringen ln het Cariblsch ge bied, zoals die van Grenada, Cuba, Guyana en Nicaragua. Bouterse zei te verwachten dat Nederland en de Verenigde Staten zouden helpen bij de wederopbouw van het kader van het Surinaamse le ger en zei dat Nederland al was begonnen met de opleiding van legerpersoneeL Voorlopig „Op het moment is er geen grond wet en regeert de regering bij de creet", aldus Bouterse. Hij ls daar om voorstander van een Nationale Parlementaire Raad, waarvan de leden moeten worden geworven uit belangrijke maatschappelijke groeperingen zoals de vrouwen, vakbonden, jeugdorganisaties en religieuze groepen. Bouterse vindt wel dat deze raad „voorlopig" van aard moet zijn. Hij zei dat de rege ring reeds de garantie had gege ven dat er nieuwe verkiezingen worden gehouden, maar voegde daaraan toe: „Ik geloof zeke niet dat die binnen twee jaar plaats kunnen vinden." Majoor Bouterse houdt de rege ring van ex-premier Arron verant woordelijk voor de grote stroom geschoolde Surinamers naar Ne derland. HIJ zei dat het land weer leefbaar gemaakt moet worden om de mensen zo ver te krijgen dat zij weer terug keren. De infla tie van ongeveer twintig procent hoopt hij terug te dringen door verhoging van de eigen produkti viteit, waardoor het land minder afhankelijk wordt van de invoer. „We zullen beginnen met het op zetten van volkscomité's op het platteland. Zij moeten dan verte genwoordigers sturen naar nog in te stellen regionale comlté's," al dus de legerleider. Grondwet Gisteren werden in Suriname de namen bekend gemaakt van de zogeheten „commissie van vijf', die een nieuwe grondwet op moet stellen voor de Tweede Surinaam se Republiek. Deze commissie zal ook onderzoeken welke bepalin gen ln de buiten werking gestelde grondwet handelend over de rechten van de mens weer zo spoedig mogelijk van kracht kun nen worden. In de grondwetscom missie zitten de juristen Coen Ooft, Hans Lim A Po, Evert Azi- m uil ah, F. Currie en mogelijk ook vakbondsleider Cyrill DaaL Hennle Serfonteln d ianks de termen „verandering" en nieuwe „flexibiliteit" die de dafrikaanse regering van premier P. W. Botha veelvuldig gebruikt, is regering niet dichter bij een oplossing van de explosieve raciale blemen gekomen dan haar voorganger onder premier John Vorster. van een vermindering van de spanning is geen sprake. achtige ontmoeting. Naderhand zei de ui terst gematigde leider van de thuisland delegatie, professor Hudson Ntsanwisi, hierover dat Botha een „zeer moeilijk" man was om mee te onderhandelen en hij waar schuwde dat er tijden om komst waren waarin alle zwarten zouden moeten zeggen dat er maar eens een eind gemaakt moest worden aan al het gepraat. lurtei racia afgelopen weken is bij verschillende enissen overduidelijk gebleken dat iale beleid van de heersende blanke rheidspartij faalt op belangrijke pun- Het gaat om de volgende zaken: teerste is daar het rapport van BENSO, door de regering opgerichte organisatie ide regering nog immer veel inbreng in It. Dit rapport concludeert dat de il«land"-politiek, waarbinnen „onafhan- |ke" of semi-onafhankelijke bantoe- i- tos gevormd moeten worden, een volledi- economische mislukking is geworden, e bantoestans zijn de afgelopen drie Bnnia de hoeksteen geweest van de rtheidspolitiek. is er in de tweede plaats de onverwach- tonkondiging van premier Botha, die at hij een aantal thuislandleiders had Poken, zei dat hij zou afzien van zijn *nen voor de opzet van een afzonderlijke afArte raad voor Afrikanen. Deze raad had ricg moeten voeren met de voorgestelde üdentiële raad waarin gekleurden, In- h en blanken zitting zullen hebben. srvormingen twee afzonderlijke raden waren be- «f de kern te vormen van de nieuwe «ütutionele hervormingen van de rege- l die eerder dit jaar met veel bazuinge- «1. werden bekend gemaakt en opgehe ld als een eerste stap in de richting van multi-raciale oplossing. Maar. en dat derde, slechts vier dagen later liet hij de voor kleurlingen al weer vallen, nadat mot hun leiders had gesproken. de vierde plaats was er de botsing met de Wland"-leiders in een wel zeer storm- Bovendien wees Gatsha Buthelezi, leider van Kwa Zulu en tevens van de niet uit te vlakken Zulu-beweging Inkatha, Botha te recht door op het laatste moment van het overleg met de „thuisland"-leiders af te zien. En dat is dan de vijfde gebeurtenis in de reeks. Chief Buthelezi, een echte zwarte leider met veel steun van wat dan heet de basis, wordt door veel blanken gezien als de enige gematigde zwarte leider waarbij er ook hoop voor blanken bestaat Hij ls de enige leider die de bantoestanpolltlek enige geloofwaardigheid heeft verstrekt. En zon der deelname van Buthelezi, die momenteel overhoopt ligt met het verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC), zijn Botha's con stitutionele hervormingen zonder enige be tekenis en zullen ze bij zwarten volstrekt ongeloofwaardig overkomen. Tenslotte heeft de behandeling van de zwarte staking in Johannesburg, de groot ste in de geschiedenis, de „nieuwe" arbeids politiek, die zo „liberaal" zou Zijn en de rechten van zwarte arbeiders zou erkennen, duidelijk in discrediet gebracht. De stakers werden immers naar de Bantustans gede porteerd, terwijl hun leiders werden gear resteerd Zware slag Het rapport van BENSO (Bureau voor eco nomisch onderzoek naar samenwerking en ontwikkeling) is een zware slag geweest voor de regering. En wel omdat het rapport de mislukking aangaf van het belangrijkste element van de apartheidspolitiek, name lijk het „thuisland"-beleid. In feite betekent het het einde van een 26 Jaar oude dromerij: de Instelling van negen „thuislanden", één voor elke Afrikaanse etnische groepering, die politiek en economisch levensvatbare zwarte „staten" zouden moeten worden. Het rapport betekent het einde van de droom van Verwoerd, volgens welke deze nieuwe zwarte „staten" zich zodanig zouden ontwikkelen dat de zwarte stroom naar de steden- niet alleen zou worden Ingedamd, maar dat de Afrikanen tegen 1978 al naar hun „thuislanden" zouden zijn terugge keerd. Het BENSO-rapport zegt nu: dat het niet mogelijk is voor de zwarte thuislanden gescheiden en levensvatbare economiën op te zetten. dat de ontwikkeling van de thuislanden totaal mislukt ls. En wel zo totaal dat deze gebieden slechts arbeid konden verschaffen aan 14,8 procent van de werkzoekers die de eigen bevolkingsgroei tussen 1972 en 1975 met zich meebracht. dat de bantoestans zijn gedegenereerd tot armoedige achtergebleven gebieden en zeker niet de beloofde paradijzen van „ge scheiden vrijheid" zijn geworden. Het natio nale inkomen per hoofd van de bevolking is er lager dan in de meeste andere Afrikaanse landen. Het rapport roept op tot „drastische struc turele" veranderingen en wil dat de blanke steden worden genomen als groeikernen binnen de thuislanden en dat de Zuldafrl kaanse regering samen met die van de thuislanden de industriële „grensgebieden" gaan beheren. Al met al een volstrekte afwijking van de traditionele politiek van de Nationale Partij. Het rapport concludeert dat de „redding" van Zuid-Afrika niet gelegen ls ln de vor ming van een groot aantal gescheiden en „worstelende" economiën, maar in „econo mische samenwerking binnen een systeem De xwarten self worden bij alle plannen nauwelijks betrokken. van gescheiden politieke soevereinitelten", hetgeen inhoudt dat de politieke apartheid wordt gehandhaafd. Het regeringsgezinde dagblad Beeld in Jo hannesburg leverde commentaar op het BENSO-rapport onder de kop dat „de pijn lijke feiten niet genegeerd kunnen worden". Het blad waarschuwde dat de zaak ernstig genomen diende te worden omdat de thuis landen. „In plaats van Instrumenten van de vrede, broedplaatsen van geweld dreigen te worden." Woordvoerders van de Nationale Partij, academici en andere sympathisanten van de regering reageerden wat vaag en vonden dat de oplossing gezocht diende te worden in een of andere „confederatie" tussen groe pen en staten. Maar oppositieleider dr. Van Zyi Slabbert, die zich vroeger in politieke sociologie heeft bekwaamd, was duidelijker in zijn antwoord op het BENSO-rapport. Hij liet weten dat het rapport nog steeds „een kunstmatige schelding handhaafde tussen het economische en politieke leven, een schelding die ln de rest van de wereld nergens wordt toegepast". Hij zei dat het idee van één centrale economie voor alle Zuidafrikanen, maar met afzonderlijke soe vereine politieke instellingen voor de ver schillende rassen en ethnische groeperin gen, een innerlijke tegenstrijdigheid was. Dr. 81abbert waarschuwde dat de kern van de politiek zich bezighoudt met „het nemen van beslissingen die van invloed zijn op de levenskansen en omstandigheden van men sen, dat wil zeggen beslissingen over de verdeling van economische rijkdommen". Kiest de overheid voor economische een heid van heel Zuid-Afrika, maar politieke- schelding, dan vernietigt ze één van haar belangrijkste morele argumenten waarmee ze de bantoestanpolltlek verdedigt Dat ar gument zegt namelijk dat het idee van afzonderlijke „staten" vanuit de christelij ke ethiek te verdedigen was, als het ging om afzonderlijke economisch „levensvatbare eenheden". Doodlopende weg En zodra die morele verdediging wordt ver laten of vernietigd, blijft de harde realiteit over van een beleid van politieke scheiding ln één Zuid-Afrika dat fundamenteel de bedoeling heeft dat de blanke minderheid de macht blijft uitoefenen. De nationalisten ln Zuid-Afrika hebben steeds beleidslijnen en constituties gepro duceerd die nieuwe systemen voorschreven, zonder ooit vooraf eens de visie en wensen te onderzoeken van de mensen die er het nauwst bij betrokken zijn, namelijk de 22 miljoen zwarten. Iedereen die ook maar iets afweet van zwarte politiek wist dat er niet de geringste kans bestond dat de Afrikanen en de gekleurde bevolking akkoord zouden gaan met de door de regering voorgestelde raden. De raden hadden zo weinig beteke nis, zouden zo ineffectief zijn en hoege naamd geen macht kunnen uitoefenen, dat. zelfs de meest gematigde zwarte leider met enige politieke aanhang het niet ln zijn hoofd zou halen politieke zelfmoord te ple gen door er mee ln te stemmen. De regering verwart echte onderhandelin gen met „raadplegingen" achteraf, waarbij zwarten met eenzijdig uitgewerkte plannen en voldongen feiten worden geconfron teerd. Maar tegelijk met het opgeven van de twee raden heeft premier Botha duidelijk gemaakt dat hij niet van plan ls de twintig miljoen Afrikanen te betrekken bij een con stitutioneel proces waaraan ook de zeven miljoen gekleurden, Indiërs en blanken deelnemen. Deze volstrekte weigering om ook nog maar een vorm van politieke machtsverdeling met de zwarten te overwegen, houdt ln dat Botha's raciale politiek op een doodlopende weg ls aangeland. Een weg waar vrijheids beperkingen, geweld en naakte blanke mili taire en politieke macht de enige antwoor den zijn bij het zoeken naar een oplossing voor de raciale problemen en het behouden van de macht

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7