'Met de F-16 kun je alles' Tekening van een lezer westie-Jeruzalem vandaag begint een lange dag hOUVY Commentaar sratie en papier Luchtmacht-vliegers prijzen nieuw toestel na oefeningen: HET GEVOLG VAN DE AMSTERDAMSE KRAAKflKTlES jaquar wint geheimtaal nog even TÓAGJ iAG 22 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Zes weken lang is de vliegbasis Leeu warden centrum geweest voor Interna tionale oefeningen met de F-16, nieuw ste en veelbesproken aanwinst van de luchtmacht. Nederlanders zijn er samen met Amerikanen, Belgen, Oenen en No ren vrijwel dagelijks mee In de lucht geweest om uit te testen welke mogelijk heden het toestel biedt bij operationele acties In Europese omstandigheden. Maar ook om na te gaan hoe de mens, de vlieger, zich houdt In dit „vliegtuig van I de nieuwe generatie", uitzonderlijk ge perfectioneerd en met haast onbegrens de mogelijkheden. Kan de vliegr hem in de hand houden, of kan de F-16 meer dan de mens? ale rollen papier die dage- Ejoor wonderbaarlijke machi- •den opgeslokt en verwerkt ame stapels keurig opge- kranten. worden binnen- izienlijk duurder. Dat is een [lit dat allereerst sombere ge- ii zal veroorzaken in de direc- 5 van de Nederlandse dag- jeverijen. Maar de zorgen niet tot die kleine kring f blijven, want deze prijsver- 5 raakt rechtstreeks een poli- I cultureel goed waaraan de ving terecht grote waarde de vrije en veelzijdige pers. iks de opkomst van radio. en telefoon speelt het ge- woord nog altijd een belang- rol in het maatschappelijk ^er. Voor de verspreiding van ie d en meningen, de grondstof- ei «»r de levende democratie, is rukpers tot nu toe onmisbaar fan. Het klinkt misschien wat j, lijs, maar we kunnen er hier a om heen dat het juist de dag- |en zijn die de permanenente ■fcm van feiten en meningen, de ader voor de parlementaire Bfatie. op gang houden. De c die zij hierin vervullen heb- bdere media tot nu toe niet in overnemen. van een vrije en veelzij- lers wordt zelden betwist. In- teel, er bestaan tal van stuk- in de overheid en uitspraken jolitici waarin dat belang onderstreept. Des te opval- is de betrekkelijke passiviteit iee de overheid het wel en m die pers doorgaans volgt, e nood in een deel van de adwereld weer eens erg hoog egen, wordt er wel wat onder maar van een persbeleid op tre termijn is geen sprake. De voor benodigde moed en visie [eken kennelijk bij de betrok- fepartementen en worden vol- onvoldoende aangewakkerd it het parlement. heeft zich vorig jaar gewroken regering en parlement besloten kranten het vierprocents btw- in te voeren. Dat lijkt betrek- onschuldig, een prijsverho- van vier procent voor alle iden. maar het is wel een één iüjde oorzaken geweest van een rugval in het aantal nieuwe Involg van pagina 1 abonnees bij het grootste deel van de dagbladpers. Uit de halfjaarcijfers die enkele uitgeverijen de afgelopen dagen pu bliceerden blijkt wel dat de dag bladsector er niet zo goed voor staat. Er Zit te weinig groei in de inkomsten uit abonnementen en advertenties, de kosten stijgen te snel. Daar komt de nu aangekon digde verhoging van de papierprijs nog eens over heen. Het hoeft geen uitleg dat juist de kranten die door een bepaalde iden titeit te handhaven, zich in hun mogelijkheden op de lezersmarkt beperken daardoor het eerst in de problemen verzeilen. Hun aantal blijkt na iedere magere periode in de uitgeverij weer geslonken te zijn. Er dienst zich nu weer een magere periode aan en de vraag waarop de samenleving nu eens een antwoord moet geven luidt: is het haar werke lijk iets waard dat er in Nederland een vrije én veelzijdige pers over blijft.? Als die vraag met „ja" wordt be antwoord, moet dat ook gevolgen hebben. Er zal dan moeten worden gezocht naar een structurele oplos sing waarbij het voortbestaan van een krant niet langer volstrekt af hankelijk is van economische fac toren. Al in de jaren zestig is het idee geopperd eens te onderzoeken of er voor de pers geen stelsel kan wor den ingevoerd dat is te vergelijken met het Nederlandse omroepbestel. Daar hoeft ook niet elke omroepvereniging apart te zorgen voor genoeg inkomsten om een duur technisch apparaat te kunnen onderhouden. Er bestaat daar één groot technisch bedrijf dat wordt betaald uit de luister- en kijkgelden en de opbrengsten uit de reclame. De omroepvereniging die over vol doende aanhang beschikt, kan daar gebruik van maken. Het gaat dwars tegen de Nederlandse traditie van de door onafhankelijke onderne mingen uitgegeven dagbladen in, maar het moet mogelijk zijn iets soortgelijks voor de pers op te zetten. Het zou in elk geval eens kunnen worden onderzocht. De aanzet daarvoor zal vanuit het par lement moeten worden gegeven. door Dlck Rlnglever LEEUWARDEN - Als een paradepaard is de F-16 door de luchtmacht binnenge haald, als het vliegtuig van de nieuwe generatie, dat illuste re voorgangers als de Star fighter, eens „het meest veel zijdige toestel ter wereld" ge noemd, ver in de schaduw zou stellen. Met de F-18 wu alles mogelijk. Een zeer geavanceerd brok computer techniek, een geheel nieuw bestu ringsmechanisme en het gebruik van niet eerder bij grote produkties toe gepaste lichte materialen, leverden de machine de in oorlogsomstandig heden door vliegers meest begeerde eigenschap: een optimale wendbaar heid, gepaard aan hoge snelheid (tweemaal het geluid). Op de basis Leeuwarden, waar de opleiding van de F-16-vliegers nu in volle gang is, wordt het toestel wat dat betreft „de hemel in geprezen". Ook door Starfighter-veteranen, die in de uitdaging van toen nü niet meer dan een wel vertrouwde maar toch logge vogel zien: in de Starfighter met zijn „vleugels als spatborden" draaide je niet eens een rondje boven het veld, de F-16 maakt met gemak een achtje. atie F-16'a tijdens een oefenvlocht Vliegen Voor toeschouwers een fascinerend gezicht, dit stuntwerk. De techniek spreekt en steelt de show. Maar wei nigen, die zich afvragen welke in spanningen dergelijke acties eisen van het enige element in het brok techniek, dat zich niet automatisch en feilloos laat bevelen door elektro nische impulsen: de vlieger. In feite het meest kwetsbare deel, zoals in de hele luchtvaart. Dat zo'n tachtig procent van de oor zaken van vliegongelukken aan men selijk falen kan worden toegeschre ven, is statistisch bewezen en teke nend. Menselijke reacties zijn minder berekenbaar dan door de techniek gecontroleerd handelen. Nog niet zo lang geleden kwam dat weer tot uiting bij de crash van de eerste Nederlandse F-16 (de vierde met dit toestel tot nu toe): de vlieger kan niet meer spreken, maar onder zoek heeft aangetoond, dat een tech nisch mankement als oorzaak vrijwel moet worden uitgesloten. Dat de vlie ger een fout maakte, is niet bewezen, maar lijkt waarschijnlijker. Er is gesproken over desoriëntatie, het volkomen kwijtraken van elk ge voel voor richting en positie: in welke stand bevindt het toestel zich ten opzichte van de horizon, zit de machi ne in de klim of daalt ze? Natuurlijk levert, zeker bij de F-16. de computer daarvoor alle informatie. Op de moni- ,tor staat alles tot in details aangege ven. Vraag is alleen: kan de vlieger deze informatie in fracties van secon den opnemen en vertalen? Kolonel-vhegerarts O. Maat twijfelt daaraan, getuige zijn uiteenzetting, enkele maanden geledeh voor Ka merleden: „Tengevolge van de onge bruikelijke prikkels, die de zintuigen te verwerken krijgen, kan er een toe stand ontstaan van ruimtelijke des oriëntatie. De vlieger krijgt een valse indruk van de positie, de stand van het vliegtuig, de hoogte. Van de ver schillende zintuigsystemen krijgt hij tegengestelde informatie, raakt daar door in de war en handelt te laat" Vliegers met ervaring op de F-16 bea men de problemen. De F-16 stelt II- «hamelljk hogere eisen dan zijn voor gangers. Vooral waar het gaat om het opvangen van de zogenoemde Q- krachten, de zwaartekracht, die bij grote versnellingen oploopt tot een veelvoud van die, welke wij op de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vernielden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. wet rerschillende buitenland-specia- hechten niet hetzelfde gewicht de oproep van de Veiligheidsraad de ambassade uit Jeruzalem te- te trekken. De PvdA-woorvoer- rar. M. van der Stoel en drs. H. den Bergb noemen deze oproep eer beslissend. „Er is onvol- reden een praktijk van 35 waarin we uitspraken van de VN nu te verlaten", zegt Van der L Wat de PvdA betreft kan het net vandaag al tot verhuizing i, en hoeft het niet tot volgen vrijdag te wachten. D'66 zit op deze lijn. het CDA is de uitspraak van de migde Naties van zeer groot be- maar niet de enige doorsiagge- le, aldus Mommersteeg. Van een ierheid in de CDA-fractie wordt verwacht tegen het verplaat- van de ambassade. Deze Kamer- willen Israël niet in de steek op dit punt. estein vindt dat Nederland hele- nog geen haast moet maken een eventueel besluit tot ver- „Ik sluit een verhuizing uit. maar eerst moet nog maar eens blijken of de arabische landen hun dreigementen werkelijk waar zullen maken." Handelsbelangen De regering zal de Tweede Kamer nadere informatie sturen over de han delsbelangen die bij een eventuele Arabische boycot geschaad kunnen worden. Het ministerie van economi- che zaken stelt een lijst van handels relaties op. Daaruit blijkt dat de han del tussen Nederland en de Arabische landen veruit gaat boven het eerder genoemde bedrag van tien miljard gulden. Dat bedrag alleen is al ge moeid met de verschillende bouwpro jecten die Nederland in Saoedi Ara- bië uitvoert De directe import-ex- porthandel met dat land bedraagt nog eens vier miljard, en voor Irak is dat ook al een half miljard. Het centrum voor informatie en do cumentatie Israël wil dat de Neder landse regering een onderzoek instelt naar de kwetsbaarheid van de Neder landse handelsbetrekkingen met het midden-oosten. Volgens het centrum is het een illusie te veronderstellen dat zelfs als Nederland zijn ambassa de uit Jeruzalem weghaalt, de econo mische pressie op ons land vanuit Arabiê zal ophouden. LRATSTE R6STJ6 begrip van wer MEDERLANPSfi VOLK begane grond ondergaan. Op de grond bedraagt deze 10, maar de F- 16 kan deze in volle actie voor de vlieger oplopen tot 9 O, bijna 2 O meer dan de Starfighter maximaal verdraagt Wanneer deze 9 O zou draaien, zou het toestel uit elkaar klappen. De F-16 overschrijdt de ma gische grens van de vliegtuigbouwers van tóen royaal en kan in principe zelfs 13 CL doorstaan. Blaar omdat dit problemen voor de vlieger zou opleve ren, is die grens op 9 O gehouden. Conditie Majoor Wim Sneek, de eerste lucht machtvlieger, die in 1978 in Amerika kennismaakte met het nieuwe toe stel: „Die O-krachten vragen extra inspanning van de vlieger, vooral waar het de conditietraining betreft Van die training hangt het af hoe je bestand bent tegen die krachten, al zit daar natuurlijk een grens aan: 9 O-krachten doorsta je nooit langer dan 45 seconden zonder een zgn. black-out te krijgen." Hoe je Je als vlieger dan voelt onder zo'n druk: „gewoon, je hele lichaam wordt negen maal zwaarder. Ala Je je arm optilt, kost dat negen maal meer spierkracht Oa je ervan uit dat hoofd plus helm vier kilo wegen, dan drukt er bij 9 O zo'n 36 kilo op je halswervel, een belasting, waarop het menselijk lichaam in feite niet is be rekend. Vandaar dat dan de techniek weer te hulp moet komen, in dit geval met een lichtgewicht helm." Een ander punt is, dat ook de bloeds omloop wordt beïnvloed dom* de uit- zonderlij ke zwaartekracht. Een druk dan 9 O betekent, dat het bloed, evenals de organen, omlaag wordt getrokken. Het hart probeert zich daarbij aan te passen door het aantal slagen tot 250 per minuut te verho gen. En de vlieger door al zijn spieren te spannen om het bloed zo veel mo gelijk vast te houden. Maar afdoende zou dit niet zijn als de techniek geen handje meehielp. BIJ de F-16 is het probleem ten dele on dervangen door de stoel van de vlie ger schuin in plaats van verticaal te plaatsen. Bovendien zorgt een specia le zogenoemde drukbroek er voor. dat de spieren in de benen bij oplopende krachten zodanig worden af gekneld, dat niet al het bloed omlaag wordt gestuwd. wel leren al Je spieren te gebruiken. Als ik een paar weken heb gevlogen, voel ik me sterk als een beer, maar als je drie weken met vakantie bent ge weest, is Je conditie weer een stuk minder. Overigens moeten, vindt Sneek, die eisen ook niet worden overdreven. De mate, waarin de O-krachten op het lichaam uitwerken, wordt ook be paald door de tijd. Meestal gaat het maar om seconden. De oude schiet stoel van de Starfighter ontwikkelde 18 O, maar de mens kon dat verdra gen omdat het maar om fracties van seconden ging. Astronauten moeten zelfs krachten van 20 tot 30 O doorstaan. Blaar dat laatste is wat anders. ZIJ künnen daar tegen omdat ze in liggende houding vliegen en bovendien zijn uitgerust met een speciaal drukpak. Bij een Jachtvliegtuig kan dat niet Je moet uitzicht naar bulten houden en een astronautenpak zou te lastig zijn." Werving Training Veel O-krachten verdragen, kan zegt Wim 8neek bereikt worden door veel training en je lichaam in een goede conditie houden. Voor sommige vliegers hield dat in, dat ze stopten met roken. Een topsporter hoef je echt niet te zijn, maar Je moet Zwaardere eisen aan de vliegers: heeft dat consequenties voor de wer ving? Majoor W. Lensseri, comman dant vanrde afdeling, die op Leeuwar den Starfighter-vliegers opleidt voor de F-16. zegt, dat bij de selectie in de toekomst rekening zal worden gehou den met de eisen, die het nieuwe toestel stelt „Dit is niet zomaar een overgang van het ene op het andere vliegtuig. Het gaat hier om de stap naar een nieuwe generatie, een over gang, die groter is dan die van het propeller-vliegtuig naar de eerste Jet- Dat dit de werving van vliegers moei lijker zal maken, lijkt voor de hand te liggen. Volgens majoor Lenasen, zou den er op bet ogenblik direct vijftig F-16-vliegers kunnen worden ge plaatst „Blaar van een wezenlijk te kort mogen we niet spreken, want die vijftig zitten al in de pot; ze staan te komen. We zouden er trouwens niet meer dan nu kunnen opleiden, want we draalen al op maximale capaci teit". Voorlopig gaat het hier om Starfigh ter-vliegers, die omgeschoold worden. Tot eind 1982 zal het duren voordat de twee op Leeuwarden gestationeer de squadrons (36 toestellen) zuilen zijn overgeschakeld en tot laat '85 voordat de resterende 64 toestellen op de andere bases door bemande F- 16*s zijn vervangen. Nu al zijn de Starfighters op Leeu warden officieel niet meer operatio neel. Ze staan te koop en een deel is al van de hand gedaan. Een afgedankte oude generatie, die plaats moet ma ken voor een vogel, die nog zo nieuw is, dat er zelfs nog geen naam voor is Het Brabantse Heeze is vandaag niet gewoon op vrijdag ontwaakt, maar op een bijzondere dag. Dé dag, waar de Heezenaren zowat een Jaar naar toe leven. De 23-ste Brabantse Dag, al 23 jaar lang een „dag van tien etmalen. Een erg lange dag dus, maar daar heeft het motto „Eeuwige jeugd" toch niets mee te maken. In de evenementen die tot en met zondag 31 augustus in Heeze te beleven zijn, is maar weinig van die jeugd terug te vinden. Het folklore-festival (24 augustus), het kerkconcert (27), de Vlaamse toneel- en volksdansmanifestatie (30 en 31), het edelambachten- dorp (datzelfde weekeinde), de kunstmarkt met louter Brabant se kunstenaars, het optreden van volksmuziekgroepen (31), daar zit maar weinig specifiek kihderlijks of jeugdigs in, of het moet zijn dat zulke activiteiten meestal ge dreven zijn door een jeugdig elan. Maar er is ook een tentoonstel ling van voorwerpen uit de kin dertijd van koningin Wilhelmina in verband met haar honderste geboortedag op 31 augustus; een aantal van die voorwerpen (waar onder de voor een ton verzekerde doopjurk) is nog nooit aan het publiek getoond, maar voor deze gelegenheid uitgeleend door het Koninklijk Huis-archief in Den Haag. Op deze expositie, die ,Jn de kinderschoenen" heet en in het prachtige kasteel van Heeze te zien is, staan en liggen boven dien nog allerlei curiosa uit de kindertijd in het algemeen. En dan is er nog het (gratis) popcon cert van „Massada" (24 augus tus), verder zijn er een speciaal onderwijsprogramma voor de ba sisscholen in de regio, geënt op het thema „Eeuwige jeugd", en de kindermiddag, morgen aL Hoewel het thema op het begin van het leven slaat, is aan het eind van deze lange Brabantse Dag het meeste over kinderen en jeugd te vinden. Op zondagmid dag 31 augustus begint om half drie de traditionele folkloris- tisch-historische optocht, die 4% kilometer achter elkaar van alles rondom de jeugd uitbeeldt, vaak van vroeger, soms van nu. Zo is er een praalwagen „kinderarbeid in de mijn", een andere toont een kinderkruistocht, weer een ande re de Vier Heemskinderen. De rattenvanger van Hameln ont breekt natuurlijk niet, en verder zitten er onder andere jeugdben des, kinderliedjes, het Rasphuis en duiveluitdrijvers in de stoet; ze blijven allemaal op de wagens, zoals men zal begrijpen. De Brabantse Dag er is bij wijze van spreken elk uur wel wat te doen in Heeze is overigens geen puur Brabantse aangele genheid. De Dag heeft alles te maken met het Belgisch-Neder lands Cultureel Ac coord, en zo doende zijn er veel Vlamingen onder de deelnemers. Die zijn ook terug te vinden in het boekje „Allemaal kinderen", een specia le uitgave die op alle „Brabantse dagen" voor ƒ8,50 op diverse plaatsen in Heeze te krijgen is. Het 112 pagina's tellende boekje bevat verhalen over kinderen voor het grootste deel niet eerder gepubliceerd van negen schrij vers, naast bijvoorbeeld Jan Naaykens, Toon Kortooms en Carole Vos ook hun Vlaamse col lega's Ward Ruyslinck en Gerard Walschap. Een aantal van hen maakt de laatste Brabantse dag, tevens de laatste van deze maand, extra feestelijk voor de bezoekers door op de kunstmarkt het boek te signeren. Zoals ge zegd: alleen verkrijgbaar in Hee ze en in een enkele boekhandel in die contreien. Maar wie het erg graag wil hebben en geen kans ziet zelf naar het feest te gaan kan het ook per giro bestellen. Er komt dan ƒ2,50 verzendkosten bij, zodat het bedrag dat op giro 1176268 van de Stichting Bra- Amsterdam heeft aog meer be zienswaardigheden dan kraak panden. Art Is bijvoorbeeld, waar darelijks ook honderden mensen heen trekken om de be woners te bezichtigen. Van de Jonge dieren trekt op bet mo ment Kareltje veel bekijks, een net één maand oud Afrikaans waterbokje dat veiligheidshalve nog dicht bij s*n moeder Cuba blijft. bantse Dag ln Heeze gestort moet worden (met vermelding .Allemaal kinderen") elf gulden wordt De Jaquar zal de kleine hagedis verslaan. Zo zegt een stokoude Indiaanse horoscoop en dat bete kent in begrijpelijke taal, dat Ro nald Reagan (de jaquar) het dit najaar zal winnen van Jimmy Carter (de hagedis). Steeds meer astrologen verdiepen zich in de horoscopen van de beide presi dentskandidaten en dat heeft nu ook „Waffman" schrijvers naam voor de Argentijn Roberto Modello gedaan. Omdat deze Waffman indertijd vrij nauwkeu rig de moorden op John en Ro bert Kennedy heeft voorspeld, evenals het uiteenvallen van de Beatles en omdat hij ook de man was die in 1976 aan de hand van hetzelfde „zonnewiel" van de Az teken de overwinning van de klei ne hagedis (Carter) op de kroko dil (Gerald Ford) verklapte zijn er, zeker in Argentinië, maar ook in de Verenigde Staten, tal van mensen die vast in zijn puzzeluit komsten geloven. Waffman heeft ook de gebruikelijke horoscopen van Carter en Reagan bekeken. De eerste, geboren op 1 oktober 1923, is een „weegschaal". Rea gan (6 februari 1911) een „water man". Zegt Waffman: „Carter moet het van Venus hebben, maar die planeet laat hem dit jaar ln de steek. Daarentegen zal de Waterman veel aan Uranus hebben." En nu maar afwachten of Waffman ook met deze voor spelling goed zit. Hoewel er hier en daar hard ge werkt wordt om de ambtelijke taal te vervangen door voor ieder begrijpelijke volzinnen, blijft het euvel hardnekkig de kop opste ken. Eén troost: niet alleen in ons land vind je ambtenaren die ln dit opzicht ijverig proberen bun slechtse beentje voor te zetten. Zweden kan er bijvoorbeeld ook mee terecht. In Stockholm is pas een heel rapport als onbruik baar terzijde gelegd, waar zelfs gemeenteraadsleden geen stom woord van begrepen en die zijn gewoonlijk toch wel wat gewend op het gebied van geheimtaal Het rapport was opgesteld door de gemeentelijke sociale dienst De bedoeling was, dat de betrok ken raadscommissie op grond van de gegevens in het rapport advies aan burgemeester en wet houders zou uitbrengen over hulpverlening aan jeugdige werk lozen. Maar de inhoud van de drie volgeschreven vellen was de com missieleden zo duister, dat ze het rapport noodgedwongen naast zich neer hebben gelegd en de hele zaak van hun agenda ge schrapt BIJ de voorgestelde maatregelen ging het uiteraard om meer geld voor de hulpverle ners, maar nu in het geheel niet duidelijk is geworden welke nieu we maatregelen de sociale dienst eigenlijk voorstelt kunnen de werkloze jongeren van Stock holm voorlopig naar verbetertn genflulten. Nog even en alles mag in Schot land: dode paarden vervoeren zonder dek erover, buiten kleed jes kloppen, stieren en hengsten ln het openbaar intieme betrek kingen met koelen en merries la ten aanknopen en zomaar op een trompet blazen zonder er eerst vergunning voor aan te vragen. Nu mag dat allemaal nog niet maar vanaf 1 Januari 1983 zullen die vérgaande vrijheden in Schotland zijn toegestaan. De Britse minister van Schotse aan gelegenheden, Younger, heeft be kendgemaakt dat al dat soort verouderde vverordeningen over goed twee Jaar van de baan zul len zijn. Tot die tijd kan een fletser daar nog een bon krijgen als hij een voetganger, paard, ezel of ander dier passeert zonder te bellen, begaat een bakker of schoorsteenveger een overtre ding als hij zich op de openbare weg vertoont met de spullen die hij .voor de uitoefening van zijn beroep nodig heeft en mag een huisvrouw niet op de buitenkant van de vensterbank staan om de ramen te lappen noch de was buiten te drogen hangen. Vóór 1983 mag ook niemand aan het achterbalkon van de tram han gen, maar tegen de tijd dat deze vorm van zich openbaar laten vervoeren wél is toegestaan zul len die ouderwetse trammetjes waarschijnlijk al verdwenen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5