Muziek komt op de eerste plaats Ontwerp alleen toegepast voor legpenning Beatrix Technische bedrijf NOS tot vennootschap ombouwen' Kijkers kunnen bellen naar de Ombudsman Teleac start 1 oktober begincursus Engels Cellist Vincent de Kort in Europees Jeugd Orkest AVRO-voorzitter Keyzer in jaarverslag: Joe Dassin overleden En dan nog NS versterkt spoorpolitie Nieuwe boekf( Uitspraak kort geding 2975 NÓ25,- 3S7SNÜ31- NÜ 2 PAAR VOOR NU35I NU6VOOR 'DOE MEER MET MINDER 0ELD. 190 NÜ> VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Louwrens Langevoort AMSTERDAM „Ik was de eerste op de reservelijst van het European Community Youth Orchestra. Pas een maand voor de tournee werd ik gevraagd toch mee te gaan doen. Nou, dat was voor mij geen probleem, ik heb meteen Ja gezegd. En het is echt een ervaring van jewelste." Aldus cellist-student Vincent de Kort (23), die ook gisteravond op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw onder leiding van Edward Heath en Claudio Abbado speelde. De audities voor het jeugdorkest von den al in november vorig jaar plaats. „Er waren twee rondes, totaal waren er wel zo'n vierhonderd sollicitanten Op grond van een enorme vragenlijst en het feit dat ik al meespeel in het Nationaal Jeugd Orkest hoefde ik niet mee te doen aan die eerste ronde in het Concertgebouw. Later was er nog een auditie in het Amsterdamse Conservatorium. We werden er beoor deeld door James Judd, de assistent dirigent van het ensemble. Hij gaat alle landen van de Gemeenschap af om zulke audities te houden. In elk land gebeurt dat met een speciale jury, waarin dan leden van nationale orkesten zitting hebben „De repetities voor het Jeugdorkest werden gehouden in de Franse stad Courchevel. een skicentrum. We za ten er ln een enorm luxe-hotel, waar bij een grote gloednieuwe concertzaal was gebouwd. Er was een zwembad, we hadden alle mogelijkheden aan sport te doen. We zaten er helemaal geïsoleerd behalve ons orkest was er gewoon niets te doen. Zodoende wa ren we helemaal op elkaar aangewe zen en ontstond „groepsgevoel" fihj de eerste tournee in 1978 was het algemene probleem dat de Italianen zich enigszins afzijdig hielden. Wa ren er dit jaar geen problemen om contacten te krijgen? „De taal is in het begin wel een pro bleem geweest. Alle repetities gingen in het Engels. Dat is toch de taal, die de meesten kennen. Alleen een paar Italianen spraken alleen maar him eigen taal. Gelukkig dat Abbado met hen Italiaans kon praten tijdens de repetities. Als volgend Jaar eventueel Griekenland tot de Europese Ge meenschap wordt toegelaten, zal dat ook wel meer problemen geven in een orkest als dit." Er werd de eerste dagen alleen met speciale begeleiders gewerkt. „Ja, dat was erg goed. De cello-sectie werkte met Douglas Cummings, de solo-cellist van het London Sympho ny Orchestra. Eigenlijk hebben we die eerste dagen niets anders gedaan dan de noten er in stampen. Claudio Abbado was er toen ook al. die is daarna met ons in de weer geweest. Een fantastische man, Abbado. Hij is gewoon één met het orkest. Altijd gaat hij met ons mee, eêt met ons, reist in dezelfde bussen of vliegtuigen mee. Erg goed is dat. Heath maakt de hele tournee ook mee, maar die gaat wel in zijn eigen Rolls Royce." Is er geen groot verschil tussen die twee dirigenten? „Ja. Abbado is gewoon een topdiri- gent. eerste klas en Heath, nou ja Behalve Abbado en Heath stond dit jaar niemand minder dan Herbert von Kara jan voor het Europees Jeugd Orkest. Hij had het drkest vo rig jaar in Salzburg gehoord en stond erop dit jaar het optreden tijdens de Festspiele te mogen doen. „Hij is een paar dagen naar Courche vel gekomen om te repeteren; hij had een eigen programma, Beethovens Vioolconcert en de Jupitersymfonie van Mozart. De leiding had ons al een paar dagen daarvoor bang gemaakt dat von Karajan een héél moeilijk iemand was. We mochten geen viool kisten in de zaal laten liggen, geen flitslichten gebruiken en eigenlijk lie ver helemaal niet fotograferen. Tho mas Brandls, concertmeester van de Berliner, bij ons een van de begelei ders had ook al gezegd 4at Je vooral geen aantekeningen moest maken, als von Karajan wat zei, maar dat daarna moest doen. Achteraf was hij gewoon heel aardig. We hadden hem allemaal wel op televisie gezien en hem zien werken op de bekende ma nier, ogen dicht en zo Maar met ons, alles was anders. Hij is een enor me persoonlijkheid, er straalt gewoon iets van hem af." „Hij repeteerde erg fijn en wist ook haarfijn aan te geven, hoe hij iets gespeeld wilde hebben, wat er nog haperde. Het concert in Salzburg was een belevenis tot en met, een hoogte punt uit de tournee." Je hebt nu de mogelijkheid gehad om onder topdirigenten te spelen, maar wil je later ook in een orkest? „Ja, ik studeerde de afgelopen Jaren aan het Tilburgse Conservatorium en ga met ingang van de volgende cur sus naar Den Haag. Maar ik ga wel ln Amsterdam wonen, want Den Haag vind lk niet bepaald een prettige stad. Na nog een paar Jaar daar, wil lk zeker een orkest in. Ik heb in leder geval geen solisten-neigingen." Europaburger Voel je je nu ook burger van de Europese Gemeenschap? „Nou, dat valt wel mee. Het is natuur lijk wel het doel van het orkest, maar ikzelf geloof er eigenlijk niet zo ln. Het is wel zo dat na een paar weken intensief werken, alle grenzen tussen Vincent de Kort de orkestleden vervagen. Maar ik heb meer het gevoel dat Je Je als een grote familie gaat gedragen, niet zozeer als Europaburgers." „Ik heb wel gemerkt dat al die gren zen in Europa knap lastig zijn. Alle instumenten moeten telkens weer worden Ingeklaard. In Stuttga Kr den we de repetitie niet be I omdat de instrumenten bij dei too een vertraging hadden op; Kijk, voor zoiets zou het wel kelilk ziln. één Eurona. m» kelljk zijn, één Europa, nu onsIk geloof dat ln het muziek op de eerste plaats verder niets." 1*1 ES Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Het facilitair-bedrijl van de NOS (het technisch bedrijf) functioneert niet zoals het zou moeten. Wij zouden er dan ook voor willen pleiten dat dit bedrijf in de jaren tachtig wordt omgebouwd tot een vennootschap, die als zodanig deel heeft aan het Nederlandse bedrijfsleven." AVRO-vooraitter M. J. Keyzer, schrijft dit in de inleiding van het jaarverslag 1979. Het jaaroverzicht en de plannen voor de toekomst zullën op de jaarverga dering van 13 september aan de leden worden voorgelegd Keyzer schrijft verder dat in de raad van commissa rissen een meerderheid van de leden gevormd zou moeten worden door bestuurders van de zendgemachtig den. De omroeporganisaties moeten deelnemen in het te vormen aande lenkapitaal van deze vennootschap. Kortom een „verzelfstandiging" van het facilitaire NOS-onderdeel tot een op eigen benen staande onderne ming. Het tegendeel dus van het staatsbedrijf, zoals enige tijd geleden in omroepkringen als mogelijkheid naar voren is gebracht. Keyzer wijst Speciaal vandaag er nadrukkelijk op dat er op toege- wikkelingen als Viewdata, Teletekst zien moet worden dat de betrokken en commerciële tv(-satellieten) organisaties de nodige garanties ge- schrijft de AVRO-voorzitter: „Het ven voor het gebruik van de produk- tiecapaciteit van dit bedrijf. Van ver mindering van werkgelegenheid mag absoluut geen sprake zijn. wekt grote bezorgdheid dat de minis ter van CRM lijkt te denken dat het allemaal wel kan wachten totdat de wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid eindelijk voor de dag komt met het van de raad gevraagde advies." Speciale uitzending van de VARA Duidelijk is dat voor hét „ombou wen" van het technische bedrijf een wetswijziging noodzakelijk ls. De AVRO vindt dat de omroepen een Keyzer eist van de Nederlandse wet- uitgewerkt plan aan de minister van gever de grootst mogelijke alertheid. CRM moeten voorleggen. Daarbij „De minister zal er niet aan kunnen moet volgens Keyzer voorop staan ontkomen dat zij haar verwachtingen dat het facilltair-bedrijf er voor de en opvattingen over de rol, welke de zendgemachtigden is en niet an dersom. HILVERSUM In een extra Ombudsman-tv-uitzendlng (Ned. 1 22.25 uur) worden de kijkers vanavond in de gele genheid gesteld telefonisch vragen te stellen over zaken die hen bezighouden en die overeenkomen met de tien duizenden problemen die de Ombudsman jaarlijks schrif telijk krijgt voorgelegd. A VRO-voonitter M. J. Keyzer. Aan het begin van deze rechtstreekse uitzending, die ongeveer anderhalf uur gaat duren, wordt het telefoon- commercie straks in ether en kabel nummer bekend gemaakt dat de klj- gaat spelen, nog eens aan een grondi- ^er de gelegenheid moet stellen ge analyse onderwerpt. Dan zal zij direct met de studio-vloer contact te ongetwijfeld tot de conclusie komen krijgen, dat die commercie in het licht van de deel uitmaakt van de ultzendlgen van de Ombudsman. De Ombudsman zal ln het wintersei zoen Iedere week op de tv te zien zijn. Naast de normale twee-wekelijkse uitzendingen begint de VARA ook met een twee-wekelijks Ombudsman- programma voor kinderen. Volgens de Ombudsman kijken er veel kinde ren naar het programma en stellen ze veel vragen. Voor de specifieke kin derproblemen is een eigen rubriek nodig, vindt Frits Bom. nieuwe ontwikkelingen niet bij onze grenzen zonder meer' is tegen te houden." Keyzer steekt zijn bezorgdheid over Samenwerking met volksuniversiteiten de toekomst van de media niet Onder stoelen of banken. Wijzende op ont- De Australische tv-maat- schappijen weten de Neder landse tv-markt aardig te ver overen na en naast series als „De verlaten mijn" en „De Sul- livans" komt nu de NCRV met het zesdelige vervolgverhaal voor de jeugd onder de titel Boezemvrienden. Oorspronke lijke naam: Top Mates. Het gaat over de vriendschap tus sen een blanke Australische jongen en een aboriginal (na komeling van de oorspronke lijke bewoners) Ned.2/19.25 „Maigret in het wespen nest" naar „Maigret a peur" van Simenon. In de hoofdrol Jean Richard. Als Maigret per trein op weg is naar het Franse plaatsje Fontenay wordt hij geconfronteerd met drie moor den: de zwager van een mede reiziger, een weduwe en een dronkaard. Ned.1/19.50 De televisie-actualiteiten rubriek Hier en Nu van de NCRV is vrijwel geheel ge wijd aan de problematiek van het al dan niet handhaven van ^de Nederlandse ambassade in Jeruzalem. Men hoopt hier over onder meer de heren Den Uyl en Lubbers aan het woord te krijgen. \'ed.2/22J£5 NOS-radio brengt een pro gramma met de uitslag van het Nordring Festival voor lichte muziek in Helsinki. Hilv.1/22.02 „Emancipatieaspecten" heet de tentoonstelling die vanaf 23 augustus in het Stedelijk Museum in Schiedam wordt gehouden. Met als ondertitel Bewustwording van de vrouw als beeldend kunstenaar gaat de exposi tie werk zien van 19 vrouwen en één man waarmee de strijd tegen ongelij ke ontplooiingskansen voor vrouwen binnen de beeldende kunst aan de orde wordt gesteld. In een overzichtstentoonstelling van de Mexicaanse kunstenaar José Guadalupe Posada (1852-1913) zijn van 26 augustus tot en met 21 sep tember in Cultuurcentrum de Ooster poort 211 volksprenten uit Mexico te zien. Zé zijn ingedeeld in genre en thema. Naast de politieke prenten zijn er ook prenten uit het dagelijks leven en met sensationele gebeurte nissen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen gaat de spoorwegpolitie de ko mende jaren met 101 man uitbreiden om de treinen met voetbalsupporters beter te kunnen begeleiden. De uit- breiding is noodzakelijk omdat de mensen, die nu anderhalf jaar meerij den. overbelast dreigen te raken. Volgend jaar komen er twintig geüni formeerde politiemensen en twintig man kader en leiding bij, de rest in de twee daarop volgende jaren Van onze onderwijsredactie UTRECHT Teleac gaat het komend cursusjaar nauwer samenwerken met volkuni versiteiten en scholen voor volwassenen. Op 1 oktober start Teleac met een nieuwe cursus Engels voor beginners. Gelijktijdig organiseren de volksuniversiteiten en scho len voor volwassenen groeps cursussen. De nieuwe cursus Engels heet 'Follow me' en is gericht op het praktisch gebruik van Engels. Teleac verzorgt de televisie-uitzendingen, de Radio- volkuniversiteit de radioprogram ma's en de uitgeverij Wolters Noord - hoff/Longman maakt het lesmateri aal. Voor wie dat wil komt er dan een mogelijkheid dertig lessen in groeps verband te volgen. Voor deze groeps cursussen wordt afzonderlijk lesma teriaal gemaakt. De nieuwe cursus duurt twee jaar en mikt op het zogenaamde 'Threshold- level' (drempel-niveau), een norm die door deskundigen van de Raad van Europa is vastgesteld. Dat niveau is vergelijkbaar met het midden van de tweede klas mavo voor volwassenen. De cursus 'Follow me' wordt sinds vorig jaar al uitgezonden in onder meer West-Duiteland en België Teleac begint op 20 september met een herhaling van de cursus Russisch voor beginners. Deze serie loopt tot mei volgend Jaar. Ter begeleiding van deze cursus zullen op dertig plaatsen in het land studiebijeenkomsten wor den gehouden. Op het program van Teleac staan nog verschillend oude en nieuwe cursus sen, zoals microprocessors, welzijns werk, fotografie, gedragstherapie, en 'Leven ln het heelal'. Naast Ombudsman Frits Bom zitten zeven deskundigen aan tafel, om voor de camera te proberen de problemen direct op te lossen, of vragen zo con creet mogelijk te beantwoorden. Die deskundigen zijn: H. J. Anbeek (ziek tekosten/gezondheidszorg), mr. A. Brack (consumentenzaken), H. Gen (vreemdelingen/familierecht), me vrouw A. Hablé (woningzaken), mr. B. Matlener (sociale uitkeringen/ar beidsverhoudingen), R. C. Ouwerkerk (arts/gezondheidszorg) en mr. A. F. van Velzen (juridische zaken). De opbellers komen met de Ombuds man en een van de deskundigen ln contact nadat zij een telefoonwacht zijn gepasseerd. Dit ls volgens de Initiatiefnemers noodzakelijk omdat naar verwachting het aanbod van vragen aanmerkelijk groter zal zijn dan men aankan. De Ombudsman zegt dat ook aan de nazorg grote aandacht zal worden besteed. De idee voor dit programma ls ont staan door de grote belangstelling voor de rubriek de Antwoordman die PAPEETE, TAHITI (AFP) De Frans-Amerikaanse zanger Joe Das sin ls gisteren In Papeete op Tahiti op 42-Jarlge leeftijd aan een hartaanval overleden. Dassin, zoon van de Ame rikaanse filmregisseur Jules Dassin, werd bij ons vooral bekend met zijn lied „Les Champs-Elysees" Juli van dit jaar had de zanger al eerder een hartaanval gehad als ge volg waarvan hij een optreden in het zuidwesten' van Frankrijk moest af zeggen. Na een verblijf van vijf jaar in Europa keerde Dassin ln 1955 op zeventienja rige leeftijd terug naar zijn geboorte stad New York waar hij een graad'in de etnologie behaalde. Na een korte filmcarrière, als assis tent van zijn vader en acteur in „La lol" maakte hij zijn eerste plaat in 1965 in Parijs, waarna hij furore maakte met een groot aantal eigen chansons. ——Are k Bij Elsevier, Amsterdam, v f nen: Het debutantenbal door rine Riholt (roman, 221 pag„ v De glans van zijde door Lewi (drie generaties omspannende lieroman, 376 pag., 37,50); BT gym- en trimgids (176 pag., De Vikingen en De Azztekr delen in de reeks Volkeren to (voor kinderen vanaf tien jai per deel 9,90) De christelijke godsdienst enl sofie van de Verlichting, d< Stoker. Uitg. Van Gorcum, pag., 37,50. In serie Philisopt gionis. De fijne keuken voor vegeti door Judy Ridgway. Uitg. Idéé n Amsterdam, 160 pag. groot foe d veel foto's en tekeningen, 32) fc UTRECHT (ANP) Het ontwerp van de Utrechtse beeldhouwer Fieter d'Hont voor een legpenning met het portret van koningin Beatrix, mag uitsluitend voor het maken van die legpenningen worden gebruikt. Het is verboden om het model te gebruiken voor het vervaardigen van plaquettes en hangers. Deze uitspraak deed de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, gisteren in het kort geding dat d'Hont had aangespannen tegen de firma Van Veluw, de firma Monument en het blad Vorsten. De Utrechtse beeldhouwer was boos op de firma Van Veluw, die zijn ont werp voor de legpenning ook ge bruikt had voor de plaquette en een Beatrix-hanger, zonder dat hij daar voor toestemming heeft gegeven D'Hont vindt de plaquette en de han ger „wanprodukten" en „verminkt werk". De firma Monument heeft met bankpresident was dat met eens: volgens mr. Van Dijk 1 geen rechtsgeldige overdracht die rechten plaatsgevonden. Het blad Vorsten moet een t* opnemen, waarin de lezers i de plaquette geadverteerd en het meegedeeld dat de hanger niet blad Vorsten heeft in de rubriek „Hof- besteld kan worden en dat inmli winkel" de hanger aan zijn lezers aan- binnengekomen bestellingen geboden. meer gehonoreerd zullen worden Volgens d'Hont heben Van Veluw, nument mag niet meer met df Monument en Vorsten zich aan quette adverteren en Van schending van auteursrechten schul- moet zich onthouden van de pfl dig gemaakt. De Utrechtse recht- tie van plaquettes en hangers Het sportseizoen zit er weer aan te komen. Geen last van koude spieren met le klas kwaliteit trainings- van 5596 polyamide en katoen. In diverse kleuren met contrasteren de bies en V-inzet Maten 98 t/m 110 n 116 t/m 140 32.7SNÜ28- Maten 146 t/m 170 Uw voeten zitten er warmpjes bij met deze degelijke geiteharen sokken. Van 6096 scheerwol en 4096 polyamide. U heeft de garantie van 1 wolblendmerk. Maten 39/40 t/m 45/46. Normaal 4,50 maar Prachtig acryl garen in vele tinten met de beroemde 'Bol overgeld terug" garantie. Voor een grote bol van 200 gram betaalt u normaal 4,- De prijswinner van de Hema. gloeilampen. Voor 40,60,75 en 100 Watt lampen betaalt u gewoonlijk 2,50 voor3stuks. im/sh Aanbiedingen geldig t/m 26 augustus. Gekookte ardenner. Een he fijn gekruide worst. Normaal 200 g

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4