olfgoot beproeft ormvloedkering Begrotingsoverleg in kabinet nog muurvast Eén uur gymnastiek per dag moet De nieuwe Trans vakantiegids zet u op het juiste spoor. Het noorden morgen weer in de bloemen er fundering was niet genoeg bekend steun voor Groenevelt bij oersbond FNV WEG IN EIGEN LAND Scholing werkloze mag niet ten koste gaan van uitkering Commissie vindt lichamelijke conditie van de jeugd alarmerend FNV eist vertrek winkeleigenaar Officieren willen krijgsmacht in de grondwet houden JG22 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 3 redacteur y schappen S IDOOSTPOLDER ichting Waterbouwkun- st«#horatorium nam giste- haar vestiging bij ^^nfcesse een nieuwe golf je in gebruik, waarbij het twtP „uniek" niet werd ge- ?d. Dat slaat in het bij- Dat r op de afmetingen, die en)y logelijk maken om mo- iven te doen voor de te »n stormvloedkering in jsterschelde op schaal jnnen sleuf in de polder is 233 vijf meter breed en voor it* deel zeven meter diep. laat die hydraulisch heen en weer bewogen wordt, kan golven tot 2,5 meter hoog door het water Jagen. Die sloegen gisteren fraai stuk op het model van een caisson dat momenteel halverwege de goot ls op gesteld. Instrumenten registreerden of de constructie ook maar een fractie van een millimeter bewoog. Maar de belangrijkste zaken spelen zich in de goot onder water af. Welke Invloed heeft de golfslag op de stabili teit van de bodem waarop het caisson rust? Welke invloed hebben de dreu nen tegen het caisson, vla drukvarla- tles ln de bodem, op die bodemstabi- llteit? Het is vooral dat soort vragen dat de waterbouwkundigen heftig In teresseert. Op papier uit te rekenen zijn de antwoorden niet of nauwe lijks. En modelproeven op te kleine schaal leren ook te weinig, omdat er fundamentele eigenschappen veran deren als Je bijvoorbeeld de korrel- grootte van het zand mee verkleint Onvoldoende Met name de Deltadienst van Rijks waterstaat heeft lang aangedrongen op de bouw van een voldoende grote golfgoot. De bestaande faciliteiten van het Waterloopkundig laboratori um en het Laboratorium voor grond mechanica (die ln de stichting samen werken) gaven onvoldoende inzicht in de fundering van de stormvloedke ring Oosterschelde, het meest ambiti euze van de Deltawerken. Men kon modelproeven doen op schaal 1:20, terwijl 1:10 noodzakelijk werd ge acht. In de nieuwe .Deltagoot" kan dat ruimschoots. Aan het einde is een sectie verdiept uitgevoerd (9,5 meter), zodat men onderin 2,5 meter „zeebo dem" kan aanbrengen en daarop mo dellen plaatsen zonder dat de golfbe weging wordt verstoord. Een eerste meetproject is al met succes uitge voerd; de goot werkt ln feite al sinds eind vorig jaar. Maar de Deltagoot is er zeker niet alleen voor de Oosterschelde. In de openingstoespraak die gisteren na mens minister Tuijnman van verkeer en waterstaat werd voorgelezen, kon digde diens secretaris-generaal lr. P. C. de Man de financiering aan van een onderzoek naar het afkalven van duinen. Ook kan bijvoorbeeld het ge drag van een dijktop bij belasting door hoge golven worden bestudeerd. Ook daarover is namelijk bepaald nog onvoldoende bekend. En een een voudig lijkend thema als het gedrag van zand onder invloed van golfslag blijkt nog heel wat vraagtekens te herbergen. Bij metingen waarbij niet de hele goot door het model wordt afgesloten bijvoorbeeld voor de fundering van een booreiland moet de energie van de gebruikte golven aan het eind van de goot ergens blijven. Daarvoor werd een speciale golfbreker ontwikkeld, die negentig procent van de golfbeweging omzet in gespetter. i Beatrix bezocht giste- «meente Wieringermeer :enheid van de 50-jarige r, van het droogvallen de gelijknamige polder, nders lieten zich bij het 't niet onbetuigd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinets beraad over de samenstelling van de begroting zit nog muurvast. De ministers kun nen het niet eens worden over het al dan niet afkondigen van een loonmaatregel en het extra geld dat de ministers Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) en Pais (onderwijs) voor hun begro tingen hebben gevraagd. De hele dag hebben de ministers in afzonderlijk beraad gepoogd een op lossing te vinden. Diezelfde avond zou de ministerraad in plenaire ver gadering bijeenkomen om het begro tingsoverleg af te ronden. Maar bij het sluiten van deze editie was het vooroverleg nog in volle gang. De fractievoorzitters van de rege ringspartijen Lubbers en Rietkerk waren voortdurend bij het overleg betrokken. Onderhandelen Zoals bekend voelt minister Albeda er weinig voor de vakantieuitkering in de vorm van een loonmaatregel met twee procent te korten, en ook nog eens „af te toppen". De minister wil over deze kwestie in alle vrijheid kunnen onderhandelen met de socia le partners (vakbeweging en werkge versorganisaties). Ministers Van der Stee (financiën) is dit echter te vrij blijvend, te meer waar hij een hoger financieringstekort moet aanvaarden dan hij wenselijk vindt. Van der Stee wordt in deze kwestie krachtig ge steund door de WD-ministers. Minister Albeda beroept zich echter op een uitspraak van premier Van Agt, dat de sociale partners het ver- AOVERTENTIE e sociaal-economische JHT Koopkrachtgarantie verdeling van arbeid via ar- Idverkorting moeten de ite FNV-standpunten zijn lende CAO-onderhandelin- zegt voorzitter Jan Schroër e vervofirsbonden FNV deze „Onderweg", het orgaan van oersbonden. De Trans gids: „Vakantiereizen in herfst, winter, lente 80/81" maakt de keuze van uw juiste vakantiebestemming aanzienlijk makkelijker. U kunt kiezen uit een groot assortiment reizen in éigen land, de grote Europese steden en talrijke wintersportgebieden. Stuk voor stuk nauwgezet omschre- vx. ven en voorzien van kleurrijke illustraties. Haal de nieuwe Trans gids I 1^> even op. Hij ligt gratis voor u klaar bij het NS-station, de Rabobank of r 1 uw reisbureau. Of bel: 030 - 62.78.44. VdfedYltlCTeiZCfl Trans: het aktieve reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen. In en rond Eelde wordt zaterdag weer het traditionele bloemencor so gehouden (het 24ste nu). Het motto ervoor ls „spreekwoorden en gezegden". Twintig wagens en tien muziekkorpsen doen eraan mee, en wie daar lust toe voelt zal dit vertoon tweemaal kunnen be kijken, want door de route tot twee kilometer te bekorten kan er een reprise van de rondtocht wor den gegeven. Overigens blijft dit noordelijke feest niet beperkt tot het corso. Er is ook een oud-Drentse markt met demonstraties van oude ambach ten en een poppententoonsteliing ln het Else van de Laanhuis. Het corso begint om drie uur en zater dagavond en de hele zondag (plus avond) staan de wagens tentoon gesteld Een bloemenfeest is er zaterdag ook in Ede waar om half vier de heideweek begint met een op tocht Eregasten zijn heidekonin- gin Calluna en heideprinses Erica 's Avonds is er een taptoe in het openluchttheater. De Jaarlijkse gondelvaart op het Noordhollands Kanaal bij Koe dijk (noordelijk van Alkmaar) is te zien op zaterdagavond tussen ne gen en elf uur. Zondagmiddag wordt weer het grote landjuweel in het Brabantse Oirschot gehouden. Honderdtien Brabantse gilden doen eraan mee, wat betekent dat zo'n vierduizend gildebroeders om één uur door het dorp trekken. De schutterswed strijden beginnen rond drie uur na een massale vendelgroet. Enschede biedt morgen een groot aantal activiteiten op en om ae Oude Markt. Er is een grote kunst markt voor amateurs, kinderen kunnen terecht bij het creatief centrum, waar met dozen en ander afvalmateriaal een stad wordt ge bouwd en verder is er (onder meer) het optreden van de dansgroep De Schaddenrieders Twee antiek- en curiosamarkten in het Brabantse, zaterdag: een in de Stenen Tuin in Bergen op Zoom en een op de Havermarkt in Breda. Bij het witte kerkje in Koordw ij kerhout gaat morgenmiddag om één uur de derde internationale Marathon Bollenstreek van start met weer meer deelnemers dan vorige jaren. Ook uit West-Duits- land. de Verenigde Staten én En geland zijn veel inschrijvingen binnengekomen. De wedstrijd over een parcours van 42 kilome ter door Noord wij kerhout. Noord- wijk en Lisse is opgenomen in de internationale wedstrijdkalender van de International Amateur Athletic Federation. Voor hondenliefhebbers xs er mor gen van half tien tot vijf uur in de Rotterdamse Doelen een interna tionale kampioenschapstentoon stelling voor honden van alle rassen. trouwen waard zijn. Hij wil de part ners daarom ook in de gelegenheid stellen dat vertrouwen waar te kun nen maken. De onderhandelingen lie pen vandaag stroef. Er was zelfs een moment dat Albeda, in strijd met de afspraken, niet op het Catshuis ver scheen. Hij arriveerde pas in de loop van de middag. Minister Albeda wordt in zijn stel- lingnaroe nog steeds krachtig ge steund door CDA-fractieleider Lub bers. Bouwmarkt Ook het tweede knelpunt ligt niet zo eenvoudig. Minister Beelaerts wil meer geld om de ineenzakkende bouwmarkt wat op te vijzelen. Frac tievoorzitter Lubbers ondersteunt de ze eis krachtig. Maar minister Van der Stee blijkt niet zo scheutig te zijn. De eisen van Pais leveren in mindere mate problemen op Sociale verzekeringsraad DEN HAAG (ANP) Werklozen, die zich willen laten scholen, moeten hun WW-uitkering kunnen behouden. De Sociale Verzekeringsraad heeft giste ren met die gedachte, vastgelegd in een rapport van een speciale werk groep, ingestemd. De werkloosheidsregelingen (WW, WWV, en RWW) moeten volgens de raad „niet louter worden gezien als een instrument om inkomen te ver schaffen. De regelingen moeten zo worden gebruikt, dat ze een positieve uitwerking hebben op de arbeids markt." In zijn advies aan staatssecretaris De Graaf van Sociale zaken zegt de Raad dat de uitvoeringsorganen van de werkloosheidsregelingen in ieder geval na drie maanden moeten bekij ken of de betrokken werkloze aan scholing kan gaan deelnemen. In het algemeen moeten opleidingen van minder dan anderhalf jaar worden toegestaan en langere opleidingen niet worden uitgesloten. Tijdens de scholingsperiode hoeft de werkloze niet meer te solliciteren of beschik baar te zijn voor een baan. Wel moet hij tegen het einde van die periode actief naar werk zoeken. De Sociale verzekeringsraad heeft gisteren ook de nieuwe ramingen over de stijging van de sociale pre mies volgend Jaar vastgesteld. De to tale premiedruk heeft volgens de raad minder te stijgen dan tot voor kort werd geraamd. Deze verwachtin gen zijn gebaseerd op de jongste ra mingen van het Centraal Planbureau. In 1981 kan de stijging van de totale premiedruk beperkt blijven tot 1.3 procent. Eerder was sprake van stij gingen tot twee procent. Als het kabi net echter uit bezuinigingsoverwegin gen de rijksbijdrage aan de sociale fondsen vermindert zullen de premies uiteraard wel verder moeten stijgen. r kiest hiermee voor het tot nu tierde FNV-beleld en niet voor Jorstel van de industriebond Arie Groenevelt om tijdelijk '-acht in te leveren om zo .raken te maken over be- uitbrefding van de werkgele- Schroër zegt verder dat bij- van het tot nu toe gevoerde ld wel nodig ls, maar niet ]1 er al CAO's zijn afgesloten 4 voor 1981 gelden. i n de FNV is men bezig om met ld igesloten bonden een beleids- te stippelen waarmee de bon- I nieuwe CAO-onderhandelin- de voeten kunnen. Volgens de t<r van de vervoersbonden liet nieuwe CAO-beleld ruimte voor differentiatie ln de be- fien. Een centraal akkoord Werkgevers met beperkte af- 4 n acht Schroër bij voorbaat u ensloos, omdat op die manier kan worden benut in goed nde bedrijfstakken, taite willen wij hebben om win- oor andere werknemersdoelen koop) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een belangrijke oorzaak van de slechte lichamelijke conditie van jongeren is dat er op de scholen onvoldoende aandacht wordt besteed aan gymnastiek. Daarom moet in het onderwijs voor iedere scholier tenminste een uur per dag worden uitgetrokken voor lichamelijke oefening in plaats van de huidige twee tot hooguit drie uur per week. ipkrachthandhaving te be en, aldus Schroër. Hij zegt ver lorstander te zijn van hervat- ti het loonoverleg in de SER, het afkondigen van de loon- :el werd stilgelegd, uit protest alt regeringsingrljpen. „Laten n orgaan maar weer gaan ge- Iv€Cre<ltie D Q- al was het maar om de kaar- ed op tafel te krijgen", aldus de "er in „Onderweg". Tot deze conclusie komt een commissie van jeugdartsen, gymnastiekleerkrachten, fy siotherapeuten en onderwijs kundigen. De commissie heeft gisteren een nota uitgebracht .over „Bewegingsarmoèdig on derwijs". Hierin zijn al beken de resultaten van weten schappelijk onderzoek nog eens op een rijtje gezet om aan te tonen dat het met de lichamelijke conditie en -oefe ning van de jeugd maar bar slecht gesteld is. HAAG Een groot aantal ge- fc-ambtenaren zal over enige 01 bijzondere salarisverhoging 11 Er komt .dan een wijziging in teel waarin de hoogte van de jying afhangt van het inwoner- de gemeente. de zogenoemde Het ministerie van zaken is het nu met de van overheidspersoneel eens over de wijziging. Volgens J. P. Kramer, voorzit ter van de koninklijke Neder landse vereniging van leraren en onderwijzers in de lichame lijke oefening, wordt er al een jaar of tien betoogd dat scho lieren te weinig ichaamsbe weging hebben. Maar tot nu toe heeft dat niet geleid tot verbetering van het gymnas tiekonderwijs. „Dat dit rap port nu moet verschijnen is eigenlijk een schandaal." zegt hij. Hij waarschuwt ervoor dat de recreatiesamenleving een steeds belangrijker rol gaat spelen, niet in de laatste plaats door de automatisering in het arbeidsproces. Dat be tekent meer vrije tijd en dat is iets waarop de mensen onvol doende worden voorbereid, vreest Kramer. Hij consta teert integendeel een toene mende bewegingsarmoede on der meer als gevolg van onvol doende lichamelijke oefening op school. F. Wafelbakker, geneeskun dig hoofdinspecteur van de volksgezondheid en voorzitter van de commissie, meent dat het huidige beeld van de maatschappij aansluit op wat er nu op de scholen gebeurt. „Er zijn elektrische trappen, elektrische deuren, elektri sche grasmaaimachines en elektrische tandenborstels. Straks gebruiken we onze le- denmaten helemaal niet meer." De belangrijkste gebreken van het gymnastiekonderwijs zijn volgens de commissie de ontoereikende accomodatie (te weinig en te slechte gymlo kalen) en het te geringe aantal uren dat er op de scholen gymles wordt gegeven. Daar bij komt ook een gebrek aan deskundigheid bij de leer krachten op de lagere- en kleuterscholen. van wie meestal de klasseleerkracht de gymles verzorgt. Kramer meent dat ln deze situatie ver betering kan worden gebracht via de pedagogische acade mies, al beseft hij dat er ook daar sprake is van een krappe hoeveelheid lesuren. Nu zijn er zo'n zevenduizend gyml eerkrachten (van wie tweeduizend met een deeltijd baan) werkzaam in basis- en voortgezet onderwijs. Wan neer er een uur per dag wordt uitgetrokken voor gymnas tiek, kunnen er achtduizend nieuwe vakleerkrachten bij komen, heeft de commissie uitgerekend. Die een uur per dag wordt volgens de commis sie overigens ook internatio naal als minimum-norm ge hanteerd. onder meer door de VN-ofganisatie UNESCO Jeugdartsen Bij de samenstelling van de nota zijn onder meer de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging varv leraren en onderwij zers in de lichamelijke opvoe ding en de katholieke vereni ging van leerkrachten in de lichamelijke opvoeding „Tho mas van Aquino" betrokken geweest. Het initiatief is ech ter uitgegaan van een aantal jeugdartsen, die op hun beurt zijn geïnspireerd door bezorg de geluiden uit Friesland, waar de Jeugdgezondheids zorg zich al in 1976 tot de toenmalige minister van on derwijs, Van Kemenade, had gewend om de feiten in het gymnastiekonderwijs aan de kaak te stellen. Verder ver leende de Nederlandse hart stichting financiële steun om publikatie van de nota moge lijk te maken In de nota wordt een aantal oorzaken genoemd van de slechte lichamelijke conditie van de jeugd, waaronder ver keerde voedingsgewoonten en het roken. Ook een gebrek aan mogelijkheden om te spe len en te bewegen speelt een grote rol. Wafelbakker meent dat het noodzakelijke evenwicht tus sen „leren met je kop en leren met je lichaam" bij de jeugd in toenemende mate wordt verstoord. Volgens hem is er een duide lijk verband tussen de moto riek (de beweging) van een kind en de mate waarin het kennis opneemt: bij een goede motoriek zal het in het alge meen wat soepeler leren. Aan de andere kant leidt een slech te motoriek ertoe dat de kans om op latere leeftijd een hart- of vaatafwijking te krijgen, wordt vergroot, aldus Wafel bakker. „En wat ook telt is dat beweging pret geeft", zegt hij. Enquête De commissie baseert haar bevindingen op een enquête die onder scholen is Ingesteld om na te gaan in hoeverre er gymnastieklessen uitvielen (bijvoorbeeld door verzuim, slechte accommodatie, ande re factoren): daaruit bleek dat in het schooljaar 1977-'78 op vijfduizend lagere scholen 39.465 gymnastieklessen niet waren gegeven. Bij 31.331 les sen was dit het geval door het ontbreken van accommodatie en bij 1261 door het ontbreken van een bevoegde leerkracht. Van de 1.918.340 gym-uren die bij het beroepsonderwijs (1010 scholen) gegeven hadden moeten worden, gingen er 173.700 lessen niet door. Bij 830 scholen voor mavo-havo en vwo vielen 41.880 lesuren uit. Ook in deze gevallen voor namelijk door het ontbreken van accommodatie en leer krachten. Volgens Kramer is dit alles bij elkaar alarmerend genoeg om bij de overheid te pleiten voor meer uren gym, betere accom modatie („elke school zou een eigen gymlokaal moeten heb ben"), extra aandacht voor leerlingen met bewegingsach terstanden, meer aandacht voor gezondheidsvoorlichting en -opvoeding en meer aan dacht ook voor de reinheid van de gymlokalen. Daarnaast vindt hij dat het aanbeveling verdient om een aparte staatssecretaris voor sportzaken en sportieve reac tie aan te stellen. Op die ma nier zou de lichamelijke op voeding en jeugdrecreatie veel betere gecoördineerd kunnen worden. meent Kramer. UTRECHT (ANP) In een brief heb ben de dienstenbonden FNV het af treden van eigenaar/directeur L. Kip en de verkoop van zijn in de Achter hoek opererende levensmiddelenbe- drijf met dertien supermarkten en 21 slijterijen (hoofdkantoor in Aalten) geëist. Wanneer er vóór dinsdag 26 augustus 's morgens om acht uur niet op wordt gereageerd, volgen er vol gens de dienstenbonden harde acties In dat ultimatum zien de diensten bonden een laatste kans het bedrijf, dat voor een faillissement staat, te redden. Door een falend financieel beheer staat het bedrijf er bijzonder slecht voor. De schulden zijn volgens de dienstenbonden al opgelopen tot vijf miljoen gulden. Maar niet alleen het financiële beleid, ook het beleid op het gebied van organisatie en bedrijfseconomie is het een puinhoop. Er staan volgens de dienstenbonden gegadigden op de stoep om het gehele bedrijf of delen daarvan over te nemen DEN HAAG (ANP) Een groot aan tal officierenverenigingen en vereni gingen die symphatiéeren met de krijgsmacht hebben er bezwaar te gen, dat de krijgsmacht niet meer zal worden genoemd in de grondwet. Dat zal het geval zijn als het parlement instemt met wijzigingsvoorstellen zoals die de komende weken zullen worden behandeld. Een comité, ge vormd door de verenigingen, heeft inmiddels aan Kamervoorzitter Dol man gevraagd om gehoord te worden door de defensiecommisie en de com missie voor de grondwetswijziging Als de wijzigingsvoorstellen worden aangenomen zal in de grondwet ook niet meer te vinden zijn dan de ko ning het oppergezag over de krijgs macht heeft. De wijziging houdt ten slotte in, dat officieren voortaan niet meer worden benoemd bij koninklijk besluit. De voorzitter van het comité, kolonel der mariniers A. G. C. Kok, vindt de actie beslist geen formaliteit „De staatsrechterlijke positie van zowel de krijgsmacht als het personeel on dergaat een wijziging Behalve straatsrechtelijke en politieke bezwa ren hebben we ook nog emotionele bezwaren", aldus Kok. die tevens voorzitter is van de federatie van ver enigingen van Nederlandse officie ren. Een verdere toelichting ,wil hij nog niet kwijt. „Die hopen we te mogen geven aan de commissies' VALKENBURG (ANP) Op verzoek van de bedrijfsbewakingsdienst van het casino in Valkenburg hééft de politie drie Nederlanders aangehou den verdacht van fraude. Het drietal, een croupier en twee spelers, speelde al enkele dagen samen aan een tafel Volgens de bedrijfsleiding gaat het om een zeer gering bedrag. „Hé, Norman, voor Ellen klaar is. kun je makkelijk twee sommea maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3