surdistische, komische nachtmerrie Een rommelige griezel bloemlezing ï>moseksuele werkelijkheid twee manieren verbeeld ISING EN NIGHTHAWKS Prolongaties en reprises NÜ ALLEMAAL 175GOED- KOPER HEMA THE HORROR-SHOW g- (B 22 AUGUSTUS 19B0 TROUW/KWARTET P 6 RHS ÈFET FROID Wlelek Berg hekel je ook mocht aan Bertrand Bliers lange speelfilm „Les (vanwege zijn en vunzigheid), je t onderuit te onder- it zich een cineast/ manif es- een en ander in had. vos mouchoirs". een malle satire waaraan aanstoot kon ne- zijn originaliteit, zijn flair absurdisme en zijn weerga loos talent voor het schrijven van dialogen, met ..Buffet Froid" zijn nieuwste film. gaat hij voort op zijn eigen slingerpad vol verrassende ver gezichten. Vaak is het gemakkelijk om het verhaal van een film na te vertellen, bij „Buffet Froid" is het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk Het begin zet de toon en bepaalt het rit me. Alphonse Tram, een innemende jongeman, zoekt contact in de metro met een toevallige xitter die niets moet hebben van zijn persoonlijke perikelen en zijn angst voor nacht merries. Hij raakt zijn mes kwijt, komt een paar statiops verder de zltter weer tegen die nu een ligger is geworden met zijn mes in de buik. Nuchter en vredig stervende staat de man erop dat Tram zijn geld neemt plus het hem toebehorende mes. Het vervolg is niet de gebruikelijke jacht van de politie op een onschuldi ge: een van Bliers stelregels is. dat hij nooit doet wat Je van hem verwacht, dat hij zich niet laat vangen. Op het moment dat je denkt „aha" slaat hij haken als een haas op de vlucht en komt geheel ergens anders uit. In Trams flat in een betonnen voor stad (Blier speelt met Ferreri's „on- dergang-der-steden"-trauma. maar ontsnapt met een dartele sprong aan de besmetting) verzamelt zich allengs een gezelschap allervreemdste figu ren: de tedere moordenaar van Trams vrouw; een inspecteur van politie die walgt van snarenspel en werk buiten kantoortijd, doch voor een moordje meer of minder niet terugschrikt en met een stalen gezicht aan alle gekte meedoet; een waarlijk onberekenba re weduwe. Minstens tien personen worden in de loop van de film uit de weg geruimd, maar je ziet geen drup pel bloed. Wat is dat nu allemaal? Burleske, zwarte humor, absurdis me? Je kunt nog wel een poosje door gaan, maar welnu, het is alles tegelijk en niets helemaal, zodat een zeer in trigerende, inspirerende en smakelij ke cocktail ontstaat. De grote kracht van de film is de wijze waarop het bizarre wordt gebanaliseerd en tege lijk vervreemdt: het onmogelijk lijkt gewoon, je kunt er hartelijk om la chen Je moet wel goed opletten, want anders ontglipt Blier je voor Je het weet, je kunt geen ogenblik staat op hem maken) maar toch is er de sfeer van een nachtmerrie la Kafka. Doch Blier maakt van de paradox een systeem en verbiedt je als het ware daaraan diepere bedoelingen te verbinden. Hij begint een holletje te graven en rent dan knipogend weg. Het middenstuk zakt wat in, doch herstelt zich daarna glorieus (de drie mannen, die walgend en rillend de schone natuur vervloeken Is een schitterend voorbeeld van de manier waarop Blier het alledaagse voorziet van bizarre boven- en ondertonen). Wie schoon genoeg heeft van Holly- woods goed doorbakken intriges mag Bliers koude buffet niet zijn neus Bernard Blier en Gérard Depardieu in „Buffet Froid". voorbij laten gaan. Briljante acteurs (onder wie Gérard Depardieu, Bar nard Blier père en Jean Garmet), een briljante dialoog een volstrekt eigen regie-stijl, wat wil Je nog meer, Blier is niet meer weg te denken uit de moderne cinematografie. Amsterdam-Cinecenter. 16 j. i Cruising Ouwendijk film „Nighthawks" ierdeel van het Man- Ïi Circuit wordt ge- t zij is gemaakt uit voldaanheid om zeggen boosheid manier waarop homo en over het algemeen l worden behandeld". Bdeling valt dikwijls buiten forties. Zij kan variëren van zachtaardige voorkomend- t die beledigend wordt, tot dogenloze minachting zoals Hm „Cruising" van William aan de dag wordt gelegd heeft, i op basis van een ge- ge uit 1970 daterende roman, laid aspect uit de homosek- nenleving gekozen: het sado- itlsche aspect. Het zou na- onzin zijn om te ontkennen, ipect ook in die samenleving lelt is. Maar het is niet type- "Toor. En dét is de suggestie die dkins film uit gaat. Zelfs op friijke manier. Omdat alle dale, ethische en karakte- aspec ten. die in de homo samenleving minstens even zijn, stelselmatig worden De opzet lijkt duidelijk: Idmerking van die samenle- dan op zo grievend mogelijke machtig it film is niet leugenachtig, w verschijnselen in zouden verbeeld die met de realiteit zouden zijn, zij is leugenach- at een deel-werkelijkheid als ie werkelijkheid wordt voor- n. En een halve waarheid is »k in dit geval) leugenachti- een klinkklare leugen. smaal eerlijk tegenover Fried- Un, is het wel van belang om g te houden met zijn specifie- van filmen. Hij maakte onder lie boys in the band", „The Connection", „The Exorcist", rukkelijk buitensporige in de fnoemde film keert terug in >g". Friedkin houdt van ex- dramatiek. HIJ vergeet soms eet voor het kwetsbare In het Ike en verkiest dan spectacu- Pofheid boven onthullende Klgheld. Daaraan is ook de «uising" volledig kapot ge it waar Friedkin zich voor zijn beeft gebaseerd (er is overi- einig in de film van terug te met name op het stuk van udendheid in de verbeelding) geschreven naar aanleiding reeks zogenaamde „homo die in de loop van het voor- te decennium hadden plaats Moorden met een kenne- -Jorstig zelfs wraakzuchtig *be achtergrond. fcatie een gegeven, waaraan een •Me menselijke dramatiek te Bi*- Mits de drijfveer niet 'i*. maar eerlijke belangstel- mensen die door een patho- «ocht zijn. Die pathologie is niet hun homoseksualiteit, zoals in ..Cruising" wordt gesuggereerd, maar een bijzondere persoonlijke gestoord heid. Deze gestoordheid komt in Friedkins film heel even aan de op pervlakte in een conventioneel op gebouwd vader complex maar zij speelt toch geen wezenlijke rol. Om dat Friedkin een sadistisch kijkspel heeft willen neer zetten. In een homo seksuelen compromitterend milieu. Het milieu van de clubs van homofie- .len met masochistische en sadisti sche, met leer, kettingen, messen etc. „opgedofte" individuen. Dat milieu is, ondanks de moorden die je ziet plegen, in wezen de enige (valse) dramatiek van de film. Ter oplossing van een aantal moorden in homokringen (mannelijke homo's) moet een wijkagent zich van zijn baas in dat milieu begeven, om op die manier de identiteit van de dader te achterhalen. De diep in de onder grond van het verhaal gelegde opvat ting is het beginsel dat „wie met pek omgaat er ook mee wordt besmet". Aan het slot wordt gesuggereerd, dat de agent de opvolger kan zijn gewor den van de door hem opgespoorde moordenaar. De individuele aspecten in het ver haal komen ternauwernood aan bod. de film vermeit zich bijna uitsluitend in de schildering van stamkroegen met zich „erotisch uitlevende sadis ten en masochisten". Een soort van sight seeing in decadente clubs en langs straten die met homofiele man nelijke prostituées zijn gevuld. De bovengenoemde agent Burns (Al Pa- cino) dwaalt in het milieu rond. als een soort kompasnaald voor de sight seeënde bioscoop-toeristen. Die toe risten ontdekken niets. Niets dat ze emotioneel kan raken, tenzij afkeer van zoveel monotone verleugening ten opzichte van wat bij een bepaald individu (de gezochte moordenaar) als een diep borend, tragisch complex moet werken. Niet „de homoseksu eel" wordt verleugend, (want „de ho moseksueel" bestaat niet), maar een menselijk individu als tragisch slachtoffer van een pathologische waan. dramatische moment is een moment van oprechte individuele dramatiek. Zonder enige inslag van propaganda: propaganda noch in afwijzing noch in aanprijzing. „Nighthawks" is van het begin tot het einde een tragische behandeling van menselijke eenzaamheid. De film heeft daardoor een algemene waarde. Met homoseksualiteit alleen werk zaam als toevoegsel. Dat is de wijs heid van de film. Cruising Amsterdam-Tuschinski 1; Rotterdam-Thalia; Den Haag-Passa ge. 16 jr. N i ghthawks-Amsterdam-Kri terion, 16 Jr. door W. Wielek-Berg Een zinnige en doorwrochte film-analyse over de griezel film in de loop der tijden zou nuttig en nodig zijn. Helaas, de willekeurige bloemlezing „The Horror Show", geschre ven en geregisseerd door Ri chard Schickel, is niet meer dan een tussendoortje, een gemiste kans. Ik begrijp dat Schickel, omdat hij de film voor „Universal" maakte, hoofd zakelijk was aangewezen op het aan bod van die maatschappij. Ik weet, dat het bijzonder moeilijk is psycho logisch te verklaren waarom, ten eer ste, zoveel mensen smikkelen en smullen van de angst en waarom, ten tweede, bepaalde genres griezelfilms in bepaalde tijden floreren om daar na plaats te maken voor andere. Een gedegen maatschappij-studie is daar voor onontbeerlijk, maar het zou best te moeite waard zijn om die eens tegen zo'n film aan te gooien. Het commentaar dat bij „The Horror Show" wordt geleverd (door Anthony Perkins buiten beeld op schnabbel- toon gelezen) is onnozel, slordig en in accuraat, je hebt er in het geheel niets aan. Alles wat niet in het hap klare beeld past, is voor het gemak weggelaten. Een veel te grote plaats is ingeruimd voor de Dracula- en Frankenstelnfilms uit de jaren dertig, zodat de rest er bekaaid afkomt. Om een voorbeeld te noemen: het kleine verwijzinkje naar de Duitse griezelfilms vlak na de eerste wereld oorlog, via beelden uit de klassieke „Nosferatu" van Murnau, is absoluut onvoldoende: daar liggen belangrijke wortels, zelden is de binding maat schappij-film zo duidelijk aan den dag getreden als daar en toen. En hoewel een fragment van „The Omen" wordt vertoond, wordt in het geheel niet ingegaan op het nieuwe genre demonische, bovennatuurlijke, Lon Chaney in The Horror Show godsdienst- (of sekte-) gebonden grie zelfilms. Iets ervan neem je van die volgeladen boom vol vruchten van het kwaad toch mee naar huis. Dat de Hitch- cock-fragmenten (uit „Psycho" en „The Birds") met kop en schouders boven de andere uitsteken, is iets wat je eigenlijk van tevoren al kon weten. Maar ik was vergeten hoe overtui gend Elsa Lanchester was in „The Bride of Frankenstein" (een soort punk-achtige Walküre) en de beelden uit „Incredible shrinking Man", een film die ik nooit heb gezien, smaken naar meer. Misschien kan hij alsnog (of wederom) vertoond worden? Amsterdam-Calypso; Rotterdam-Ca lypso 1; Den Haag-Asta, 16 j. Stalker Geheimzinnig meesterwerk van Andrei Tarkowski, een Sovjet-Rus die in zijn eigen land niet wordt geéerd, 28 aug. Filmhuis Arnhem. Avondmaalsgasten Een van de grote, ge kwelde films van Ingmar Bergman. 28 aug Filmhuis Nijmegen. Apocalypse Now Overweldigende anti- oorlogsfilm over Vietnam van Francis Cop pola. De gehele week in Euro, Den Haag. Novecento, deel 1 en 2 Film over Italiaans landleven van 1900 tot 1945, met opko mend socialisme en fascisme, geregisseerd door Bernardo Bertolucci. De gehele week in 't Venster, Rotterdam, The black Stallion Volmaakte avonturen film over een jongetje en een paard. De gehele week in Saskia, Eindhoven. Die Blecbtrommel Film van Volleer Schlöndorff naar de roman van GQnter Grass, met een unieke inbreng van David Bennet als Oskar, de kleine trommelaar. De gehele week in City 6. Amsterdam en Palet. Bussum. La Strada Prachtige film van Fedetieo Fellini, met briljante hoofdrollen van Olu- lietta Maslna, Anthony Qulnn en Richard Base hart De gehele week In Alhambra 1, Amsterdam en Odeon 3, Den Haag. La Femme qui pleure Geraffineerd portret van een driehoeksverhouding door de be ginnende regisseur Jacques Dolllot. De ge- he.e week in Casino Club, Den Bosch La Terrana Amusant en tragi-komisch groepsportret van een aantal linkse intel lectuelen op leeftijd, geregisseerd door Et- tore Scola. De gehele week in Leidseplein Theater, Amsterdam; Kriterion, Rotter dam en Babyion 2, Den Haag.1 Die dritte Generation Rainer Warner Fassbinder veegt de vloer aan met de terroristen der laatste dagen als met de maatschappij die hen voortbracht Studio D, Delft. Oprechtheid Ik zal niet zeggen, dat na „Cruising" het zien van een film als „Night hawks" een veradpming is. Maar wat je wel treft is, de oprechtheid in de bejegening van de normale homosek suele mens. De centrale figuur in de film is een leraar aan een middelbare school in Londen, te individualistisch om een constante relatie aan te gaan. Aan de andere kant is hij bezeten door een onverklaarbare levenson rust, die hem dwingt om telkens weer op zoek te gaan naar „contact". Voor een avond, voor een nacht, misschien voor een paar dagen. Het probleem voor de man, Jim, zit niet in zijn homoseksualiteit, maar in de doem van zijn eenzelvigheid. Dat is ook de reden waarom er een vertriestende sfeer van eenzaamheid van de film uit gaat In tegenstelling tot de valsheid in „Cruising" een valsheid die wil „overtuigen" is er in „Nighthawks" niets aan te wijzen van een „overre ding tot onbevangenheid" ten opzich te van de homoseksuele samenleving. Zelfs het dramatische moment, als Jim in zijn school door leerlingen op de man af wordt gevraagd of hij „een homo" is. waarna hij een stortvloed van bekende vooroordelen over zich heen moet laten gaan zelfs dat Voordelig gekleed het nieuwe schoolseizoen in, dat is het motto van onze kleding-afdeling binnen de School- shop. Hier ziet u dne combinaüevoorbeel - den. Natuurlijk allemaal eerste klas kwaliteit goede pas vorm en up-to-date qua ontwerp. Links. Origineel Amerikaans sweat shirt In diverse kleuren en de maten 116 t/m 170.15,75. Indigo denim jeans. Slanke pasvorm. Maten 116 t/m 176. 15,75/18,75. Midden. Geruwde acryl pullover met borduursel. Maten 86 t/m 110. In diverse kleuren. 7,75. Denim jeans, maten 86 t/m 110.13,75. Rechts. Gestreepte colpullover. In roest- fuchsia en wijnrood Maten 116 t/m 152. 9,75. Western corduroy broek. In allerlei kleuren en de maten 116 t/m 170. 19,75/22^5. Aanbieding geldig t/m 26 augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11