n Hengelo moet wethouder oor minderheden komen' rijspraak gevraagd in roef proces om scanner :ölen heeft nog begrip voor de stakingen iggestie in rapport over buitenlanders: 'Wondermiddel' in reformwinkel in beslag genomen luisteren politieradio niet strafbaar' Politieman trad op als verdachte Nederlanders in Japan als dwangarbeiders afdelings beheerder Gemeente 's-Gravenhage' BINNENLAND TROUW/KWARTET t*« «JELO Mogelijk krijgt Hengelo (Ov) binnenkort een louder voor de minderheden. Dat wil zeggen: een wethou- ii wiens portefeuille, naast andere gewichtige zaken, ook lelangen van de ongeveer 5000 buitenlanders In deze stad plaats zullen krijgen. Gaat het plan door, dan wordt een de zittende wethouders als zodanig aangewezen. De Jerheden-wethouder is een van de centrale aanbevelin- die in een rapport over de problematiek van de buiten ge werknemers zijn gedaan r Jac. Lelsz het rapport is meer dan een Jaar rkt door een stuurgroep, waarin g hadden de wethouders J. H. •rbosch van sociale zaken en A. van der Vegt van woonruimteza- dle het meest bij de problema- ondom de buitenlandse werkne- betrokken zijn) plus een zeven- ldoo nbtenaren van verschillende ai- 5en. Belangrijk element van het soek was een schriftelijke en- door het eigen sociografisch iu onder een groot aantal Neder- e Hengeloërs en een mondelinge phutte onder een flinke groep Turk end «ngeloërs. Een functionaris van ;eve deling voorlichting der gemeen- 45 «eft erop gewezen dat de proble- K van de buitenlandse werkne- 12.1 voor 95 procent uit de wereld Rai ijn als men de problematiek van e W urken weet op te lossen, n j een jaar of zeven geleden werd in de jlo al een rapport met betrek tot de buitenlandse werknemers jduceerd. Dat is inmiddels be- |jk verouderd. In die tijd, begin de jaren zeventig, werd er nog lit gegaan dat ze tijdelijk in Ne- nd zouden zijn. Tegenwoordig fen t er anders tegen aan gekeken. Een nieuw rapport bleek dus noodza kelijk, en die behoefte is duidelijk bevestigd door de ontwikkelingen van het laatste half jaar, waarin de syrisch-orthodoxe Turken Hengelo zijn binnengestroomd. Ruim zes procent In Hengelo bevonden zich op 1 Janua ri 1980 omstreeks 4400 vreemdelin gen. Hun aantal zal intussen na de aanzwellende stroom christen-Tur ken, rond de vijfduizend liggen. Op een totaal van ongeveer 75.000 inge zetenen dus meer dan zes procent. Er zijn meer dan vijfhonderd Engelsen, Duitsers en Oostenrijkers in Hengelo: in het algemeen mensen die een tijd lang bij bedrijven zijn gedetacheerd (geen buitenlandse werknemers in de gangbare zin van het woord derhal ve). Verder werken er wat Indone siërs. De groep waarom het eigenlijk gaat, komt uit de landen rondom de Middellandse Zee: Turken, Spanjaar den, Italianen, Zuid-SlavTers en Ma rokkanen. Ten opzichte van de ande ren vormt de Turkse minderheid met zo'n drieduizend zielen een duidelijke meerderheid. De belangrijkste zaken, die in het rapport op een rijtje zijn gezet, zaken die in ernstige mate problematisch zijn, betreffen de huisvesting, de aan passing, de tweede generatie en de taalbarrière, waarmee men te maken rkijgt op het werk, in de buurt, op de school, bij de dokter enzovoorts. Hier gaat het om kernproblemen. Ook luchtiger, maar toch niet onbeteken de aangelegenheden, want ze raken de cultuur en wat daarmee samen hangt, krijgen de aandacht, resulte rend bijvoorbeeld in een vraag als: waarom maakt het Concertgebouw (respectievelijk de Schouwburg) toch niet eens wat vaker een programma speciaal voor de duizenden Turken in Hengelo? Inspraak Bijna veertig aanbevelingen heeft de stuurgroep in het deze week b en w aangeboden rapport gelanceerd. Het gemeentebestuur hoopt ze op korte termijn te bekijken. Na een inspraak procedure, waarbij ook de buiten landse werknemers zelf worden be trokken, hoopt het college met een pre-advles aan de gemeenteraad te komen. In het stuk wordt overi gens niet uniek, want elders heeft men zoiets in enige gevallen reeds ook gepleit voor instelling van een commissie volgens artikel 61 van de gemeentewet! En overlegclub van buitenlandse werknemers die het col lege van b en w gevraagd en onge vraagd over relevante zaken van ad vies kan dienen. Volgens het rapport, dat dezer dagen waarschijnlijk ook in het Turks wordt vertaald, moet er niet alleen een wethouder voor minderheden ko men. maar ook een coördinerende ambtenaar met het oog op de buiten landse werknemers. Dat laatste gaat geld kosten. Inmiddels is een repre sentant van het gemeentebestuur ge zwind naar Den Haag afgereisd om te proberen daarvoor extra geld los te peuteren bij het ministerie van bin nenlandse zaken. ARNHEM (ANP) De politie heeft in een reformwinkel in die stad enige honderden flesjes van het in ons land verboden „wondermiddel" beresepp in beslag genomen. Dit uit Hongarije afkomstige middel zou kankerbestrij- dend zijn, maar het is in Nederland geen wettelijk goedgekeurd genees middel. Het ministerie van volksgezondheid twijfelt aan de heilzame werking van de stof. De eigenaar van het betrok ken Arnhemse reformhuis verkocht het middel als opwekkend en kalme ringsmiddel. Beresepp bestaat uit water met wat jodium. De betrokken Arnhemse re formwinkelier had al honderdtwintig flesjes van dit „wondermiddel" aan de man gebracht. Op de verkoop van verboden geneesmiddelen staat een gevangenisstraf van maximaal zes maanden cel en een boete van vijfdui zend gulden. Ook in Roermond heeft de politie een adres ontdekt, waar het Hongaarse middel werd verkocht. Tielse oogstfee Het oogstfruitcorso begin september in Tiel zal bij zonder aantrekkelijk wor den door de aanwezigheid van Oogstfee 1980, beli chaamd door de 23-jarige stewardess Pia Eskes. Zij wordt hier geflankeerd door haar hofdames Janet van Laar (18, rechts) en Marjan Meijer. DE GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST VAN 'S-GRAVENHAGE vraagt voor het onderdeel management van de hoofdafde ling Bedrijfsgezondheidszorg gevestigd aan de Hanen- burglaan, een nst phen (anp) Het afluisteren van de politieradio met een scanner een ontvangappa- dat snel verschillende frequenties aftast is niet strafbaar op grond van de artikelen in retboek van strafrecht die handelen over de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. 11e conclusie kwam de Zutphense officier van Justitie mr. L. Montijn in een proefproces, söJdj In overleg met de Apeldoornse gemeentepolitie had aangespannen. flerland zijn volgens een ruwe ing ongeveer 400.000 scanners ip. De „verdachte" in het es was de Apeldoornse poli- Willem ten Brink (33), die ie maanden geleden door col- d „betrapt" bij het afluiste- een scanner van de politiera- instigator van het proefproces |Apeldoornse politie-inspecteur |Blonk, die uitgemaakt wil heb-1 verre het gebruik van scan- 'laar is. Volgens mr Blonk t de politie veel hinder van iten, die tegenwoordig ook [de politie „versluierde" berich- J üanen decoderen. Apeldoornse politie-inspecteur e als voorbeelden het gebruik lanners door criminelen (die irecies weten, waarmee de poli- Big is) en tegenwoordig ook door it fcrs, die een inval van de politie Tijdens de rellen in Amster- op 30 april werden volgens mr. veel mensen gezien met draag- icanners. De Apeldoornse poli- ipecteur meent ook, dat het af ren van politiegesprekken de erming van de persoonlijke le eneer aantast. Dat geldt zijns in- ziens zowel voor de burgera, over wie de politiegesprekken gaan, als voor de politiemensen zelf. Mr. Montijn had agent Ten Brink alleen gedagvaard op grond van arti kel 139 in het wetboek van strafrecht, dat onder andere handelt over het al dan niet heimelijk per telefoon afluis teren van gesprekken. Hij acht het eventueel wel mogelijk het gebruik van scanners te verbieden op grond van een ander artikel (441), dat ver biedt niet voor derden bestemde ra dioberichten door te geven. Ook het radio-reglement zou dat verbieden, aldus Montijn. Omdat de „verdachte" niet op grond van deze artikelen was gedagvaard, vroeg de officier formeel om vrij spraak. De rechtbank wijst op vrij dag 29 augustus vonnis. Scanners kosten afhankelijk van hun mogelijkheden vele honderden gul dens per stuk. Het apparaat, waarom het bij de Zutphense rechtbank ging, was 750 gulden (inclusief kristallen) waard. Een scanner is voor iedereen vrij te koop; De meeste van deze apparaten komen uit Amerika of Ja pan. Het is mr. Blonk niet bekend of de apparaten ook in Nederland wor den vervaardigd. De Apeldoornse politie-inspecteur denkt niet, dat de politie veel kan doen tegen het gebruik door particu lieren van scanners. De apparaten zijn, als ze al strafbaar zouden zijn, moeilijk op te sporen en zelfs indien ze worden aangetroffen dan is alleen het afluisteren juridisch strafbaar. Ook technisch gezien is het voor de politie vrijwel onmogelijk de scan ners te omzeilen. De code van een kryptofoon (het modernste apparaat bij de politie) kan door handige luis teraars tegenwoordig binnen vier uur worden gebroken, aldus mr. Blonk. Kryptofoons zijn trouwens nauwe lijks betaalbaar. Ze kosten vier tot zesduizend gulden per stuk. door Hans W. Ledeboer In het televisienieuws en op in de kranten verschenen foto's is aandacht besteed aan het feit dat er bij de herdenking van de atoomaanvallen op Japan ook Neder landers waren, omdat er Nederlanders gedood werden toen de atoombommen vielen. Wat die Nederlanders in volle oorlogstijd deden in Japan, het land waarmee Nederland in een verbitterde oorlog gewikkeld was, is echter niet voldoende duidelijk geworden. Het betrof krijgsgevangenen die door de Japanners uit Indonesië tijdens de oorlog waren ver scheept naar Japan om als dwang arbeider» in de oorlogsindustrie en in de mijnen te werk te worden gesteld. Dat dit, netzoals in Birma en bij de aanleg van vliegvelden op Flores, Ambon en Haroekoe en bij veel andere rechtstreeks bij de oorlog, betrokken werkzaamhe den door krijgsgevangen en in strijd was met oorlogsrecht en conventies deerde de Japanners niet: een Japans officier zei me eens, dat „Japan de oorlog wint en dan zelf wel zal bepalen hoe oor logsrecht en conventies zullen zijn." t 'Erecode' Er is verwondering over het feit dat de atoombom en de slachtof fers daarvan helemaal uit de „openbare herinnering" van het Japanse volk zijn weggevaagd. Dat is begrijpelijk als men de Ja panse „erecode" kent. Volgens de ze code staan een in een oorlog overwonnene twee wegen open. Hij kan zelfmoord plegen. Dat kan in ceremoniële vorm gebeuren. Een Japans officier droeg twee zwaarden, een lang en een kort. Het lange zwaard was normale ge vechtsuitrusting. Het korte zwaard, het eigenlijke ,,8amurai-' zwaard" had hij bij zich om, als het nodig zou zijn, de ceremoniële zelfmoord te plegen. De tweede weg was het zich volle dig, zonder voorbehoud en tot in uiterste loyaliteit in dienst te stel len van de overwinnaar. De Japan ner die dit deed, verloor zijn eer niet. De Japanners, die direct na de oorlog zich „van ganser harte" in dienst stelden van de Amerika nen, alles deden om hun land te Amerlkaniseren, kozen de „twee de weg." Voor wie de tweede weg kiest, bestaat de geschiedenis van zijn land voordat hij deze keus deed, niet meer. Dat geldt ook de atoombom: als de Japanners van „de tweede weg" nu nog aandacht zouden besteden aan de atoom bom zouden zij eerloos zijn. Na tuurlijk wordt deze code langza merhand verdrongen door moder nere ideeën getuige het feit van de atoombomherdenking in Naga- Interessant is overigens, dat de Japanners verwachtten dat dege nen die zij krijgsgevangen hadden genomen, die dus niet in een zelf moordpositie hadden doorgevoch ten tot de dood toe, de „tweede weg" hadden gekozen. Van de houding van de geallieërde krijgs gevangenen begrepen zij niets, het feit dat wij ons bij onze gevangen neming niet meteen „Japanners gevoelden" maakte ons eerloos! Hans W. Ledeboer, oud-redacteur van het dagblad Trouw, is reser ve-officier bij de KNIL geweest. Functie-informatie: Werkt onder supervisie van het medisch hoofd en vormt met hem de twee-hoofdige leiding. De eindverantwoorde lijkheid ligt bij het medisch hoofd. Het medisch hoofd heeft het inhoudelijke management: de kwaliteitsbevordering- en bewaking van de bedrijfsgezond heidszorg ten behoeve van 15.000 gemeente-ambtenaren en daarmee vergelijkbare functionarissen. Taak: De beheerder heeft tot takenpakket het algemeen manage ment. omvattende: organisatorische, personele, admini stratieve en financiéle aangelegenheden van de hoofdafde ling. alsmede de toetsing van tie afdelingsbeslissingen aan de rechtspositieregelingen die van toepassing zijn op het gemeente-personeel. In praktijk zal de functie inhouden: het dagelijks leiding ge ven aan de hoofdafdeling, met uitzondering van het me disch handelen. Vereisten: Een voltooide H.B.O.-opleiding, zoals bijvoorbeeld H.E.A.O. (economisch/juiidische richting). Salaris: Afhankelijk van opleiding, leeftijd (vanaf 30 jaar) en ervaring tot 4.532,- per maand (exclusief 26,- algemene toe slag). Informatie: Telefonische informatie over de functie wordt gaarne ver strekt door de heer F. H. A. Bakkenes (wnd. afdelingsbe heerder), telefoon 070-614521, toestel 475. Van gegadigden wordt bereidheid tot medewerking aan een psychologisch onderzoek verwacht. Het resultaat hiervan wordt, zo mogelijk direct na afloop, door de psycholoog met de sollicitant besproken. Rapport zal slecht3 worden uitgebracht na toestemming van de kandidaat. Schriftelijke sollicitaties - met vermelding van het vaca- turenummer 8013 in de linkerbovenhoek van de brief - te zenden aan de directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, postbus 65783, 2506 EB 's-Gravenhage. Dodelijke steekpartij KOUDEKERK AAN DEN RIJN (ANP) De 21-jarige P. van der Berg uit Hazerswoude is zaterdagavond bij een steekpartij bij een vrijetijdscen trum in Koudekerk aan den Rijn om het leven gekomen. Hij had ruzie ge kregen met de 19-jarige L. van G., eveneens uit Hazerswoude. Deze stak tijdens de vechtpatij van der Berg met een mes waarna het slachtoffer het centrumgebouw is binnengegaan waar hij door omstanders werd opge vangen. De verdachte is onmiddellijk na zijn daad aangehouden. Van der Berg overleed later in een ziekenhuis. BUITENLAND r: onze buitenlandredactie imunistische landen kennen geen stakingen. In een arbeiderspara- bestaat daartoe immers geen aanleiding. Des te opvallender is het Polen nu niet alleen het bestaan van stakingen toegeeft, maar die lijkt te tolereren als protestmiddel. v_ 'oolse autoriteiten proberen niet langer i®; uldige stakingsgolf in het land te ont- kn. De kranten brachten na een aan- elijk stilzwijgen het nieuws over de togen in Warschau, Gdansk en Lodz op oorpagina hoewel zeer bescheiden, de televisie maakte onomwonden mei van de acties van ontevreden arbei- En hoewel de media de arbeiders op- n weer aan het werk te gaan en hun en op een andere manier kenbaar te M en, was er geen sprake van een scherpe •ordeling van die acties. egering in Warschau lijkt niet van plan |fjn de acties met harde hand te onder- I &en; zij beseft dat de stakingsgolf door een zwaar politiek karakter zou len, en dan makkelijk uit te leggen is als daad tegen het communistische sys- l In plaats daarvan toont de regering «P. Maar dan in de sfeer van: wij wijn doos, wij zijn verdrietig, want het kan [anders? Aan de andere kant zien de •hteiten ook in dat te gemakkelijk toe- i aan de eisen van de arbeiders Jhet kan aantasten. sbruik ïens Warschau maken buitenlandse me- on de Poolse dissidentenbeweging KOR oniik van de situatie door de stakingen uit te buiten voor eigen politieke doelein den. Tijdens een bijeenkomst met buiten landse correspondenten In Polen verklaar de Jerzy Lukaszewicz, lid van het Politburo, dat het slechts ging om stakingen van puur economische aard. En hij voegde daaraan toe dat „gelukkig" uit niets is gebleken dat het staatssocialisme ter discussie wordt ge steld of dat men terug wil naar het particu lier initiatief in de industrie of het groot grondbezit." Hij achtte het wel noodzake lijk een nieuwe wetgeving op te stellen op het gebied van arbeiderszelfbestuur, waarin rekening wordt gehouden met de stakings comités. Deze comités zijn gekozen door arbeiders die ontevreden waren met de pas sieve houding van de officiële vakbonden. Ook het semi-officiële Poolse persbureau PAI relativeert de stakingsgolf, zonder het belang ervan te verzwijgen. Waar maken de westerse media zich zo druk om, vraagt PAI zich af in een duidelijk voor het westen bedoelde analyse. „Door het grote kapitaal uit te schakelen, maakte het socialistische systeem tegelijkertijd een einde aan de fun damentele klassentegenstellingen en -con flicten. Maar het bezit geen magische in strumenten voor een sociaal-economische ontwikkeling zonder botsingen of voor een ideale oplossing voos elk probleem", geeft het Poolse persbureau toe. En uit het direct daarop volgende blijkt dat de Poolse leiders in feite het middel van staking accepteren: „Dus kunnen de arbeiders ook dit middel gebruiken om uiting te geven aan hun on vrede of om hun wensen kenbaar te maken, hoewel de Poolse democratie zo vooruitstre vend ls dat ieder probleem op een andere manier kan worden opgelost." Gdansk De Poolse autoriteiten zijn duidelijk niet van plan dezelfde fouten te maken als tien jaar geleden, toen stakingen in Gdansk hard werden onderdrukt. De gevechten kostten volgens de officiële gegevens aan 45 mensen het leven (dissidente kringen han: teren veel hogere aantallen) en vormden de aanleiding voor het opstappen van partijlei der Wladyslaw Gomoelka. Ditmaal tonen de autoriteiten naar buiten toe veel begrip voor de actie van de arbeiders en geven zelfs eigen fouten toe. Ze noemen de eis van de stakers om beter gevulde voedselwlnkels een gerechtvaardigd verlangen. „De oor zaak van de schaarste ligt in de moeilijke en zeer ingewikkelde economische situatie In het het land", schrijft het persbureau PAI, dat er aan toevoegt dat deze situati? al vaak aan de arbeiders is uitgelegd. De els om hogere lonen is niet geheel onte recht, maar voorbarig, vinden de Poolse autoriteiten. Want in de lange termijnplan ning van de regering stond voor de komen de herfst een loonsverhoging op het pro gramma voor de arbeiders in de machine industrie. „Helaas waren de arbeiders in veel fabrieken daarvan niet op de hoogte", aldus PAI. De eisen voor loonsverhoging van de stakende arbeiders in deze indru- strietak werden overgenomen door andere sectoren. „Het is echter de vraag of deze eisen altijd even gerechtvaardigd zijn. De buschauffeurs ln Warschau vragen loons verhoging, hoewel zij al bijna tweemaal het gemiddelde inkomen van Polen verdienen", is de voorzichtige kritiek. De slechte economische situatie wijten de Poolse autoriteiten niet alleen aan het slechte weer, dat een aantal seizoenen lang de opbrengsten van de oogsten ongunstig heeft beïnvloed. Ook het „onbevredigende tempo" van de mechanisatie in de land bouw en de stroom Jongeren die het platte land verruilen voor de stad, zouden er de oorzaak van zijn dat de opbrengsten geen gelijke tred houden met de vraag. De hier door noodzakelijk geworden verhoogde im port van graan en ander voedsel heeft grote tekorten veroorzaakt op de handelsbalans, waardoor de economische situatie er alleen maar slechter op werd. Volgens de Poolse autoriteiten is de huidige import van voed sel twee maal zo groot als in de plannen was voorzien. Het ls paradoxaal dat in deze situatie juist het Westen te hulp wordt geroepen. Een combinatie van 25 Westduitse banken heeft onder sterke druk van de regering in Bonn een lening aan Polen verstrekt van 1,3 mil jard gulden. Polen had gevraagd om 1,7 miljard, maar bondskanselier Schmidt had al moeite genoeg om de banken zover te krijgen het nu beschikbaar gestelde bedrag te lenen. De banken hebben niet veel ver trouwen in de Poolse economie en onder handelen nog over extra garanties. Wat voor gevolgen het uitstel van Giereks be zoek aan West-Duitsland voor de financiële steun zal hebben, is nog niet te zeggen. Het vertrouwen van de Westduitse banken zal er in ieder geval niet door vergroot zijn. Een kledingwinkel in Gdansk wordt geplunderd. Een beeld uit december 1970, toen de Poolse regering geen enkel begrip toonde voor protesten tegen drastische prijsverhogingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9