landen die erkennen rij lating Amerikaanse j zeiaars 'niet dringend' uriname moet beloften aan de vrouw nog inlossen Libië ontkent coup Regering van India dreigt onruststokers oep van Arabische staten: S,! vve president 'iid-Korea oekers ambassade hielpen VS' Reagan keurt rol van VS in Vietnam goed Bouterse zet parlement buiten spel Steeds meer Britten dupe van blokkade ^AUGUSTUS 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H S 7 (LANCA (AFP, AP, DPA) Het Jeruzalem-comité heeft Arabische en islamitische opgeroepen tot een economische en politieke boycot van landen die Jeruzalem als hoofdstad van Israël, er diplomatieke vertegenwoordigingen hebben zoals of er een willen vestigen. i van de 21 punten die zijn een resolutie die is aan- het einde van de tweedaag se rentie van de dertien Ara- kei amitische lidstaten van het a )e conferentie werd voorge- koning Hassan van Ma- leuter, UPI) De sterke het Zuidkoreaanse leger, oo-Hwan is vrijwel zeker de g resident van het land. Hij »i Kyoe-Hah op. Tjoen Doo- steeds als de sterke man rd, sinds moordenaarshand ober een einde maakte aan aar bestuur door president e-Hee. is de grondwet van 1972 kan niet stemmen over een nieu- jent. De keus wordt gemaakt 2450 leden van een kiescolle- Tsjoen Doo-Hwan al op een beid kan rekenen. Meer dan en schaarden zich gisteren nd achter hem, en het staat ijf dat het overgrote deel van Ml volgen. In de resolutie wordt gewezen op de president Sadat opgeschort. De pre- noodzaak de contacten met de rest mier van Israël, Begin, heeft hem nu van de wereld te versterken met het opnieuw een brief geschreven waarin oog op de kwestie „Jeruzalem". Er zal- op hervatting van het overleg wordt een commissie komen op het niveau aangedrongen, Sadat krijgt van Be- van staatshoofden van landen van de gin alle schuld van het opschorten Islamitische conferentie om hieraan van het overleg, te werken. De brief die vijftien kantjes telt, is De commissie zal tot taak hebben de opgesteld door de premier en de drie West-Europese landen, Japan en Ca- ministers die deel uitmaken van de nada uit te nodigen zich te scharen delegatie naar het autonomie-over- achter de eis tot „onmiddellijke te- leg, Yossif Burg, binnenlandse zaken, rugtrekking van Israël uit bezette Mosje Nissim, Justitie, en Ariel Sja- Arabische gebieden en Jeruzalem", ron, landbouw en nederzettingen. Volgens de resolutie moet de commis sie van staatshoofden de Socialisti sche internationale verzoeken de Is raëlische Arbeiderspartij uit de orga nisatie te stoten. Voorts zal de com missie de Europese landen moeten verzoeken geen faciliteiten meer te verlenen voor de emigratie van Joden naar Palestina en de Palestijnse be vrijdingsbeweging (PLO) in de ruim ste zin te erkennen als „de enige legitieme vertegenwoordiger van het Palestijnse volk". De commissie zal tenslotte de niet-gebonden landen vragen de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken en het land economisch te boycotten. Het enige Arabische land dat toena- De premier gaf te kennen dat een nieuwe top van president Carter, pre sident Sadat en hemzelf slechts door de drie partijen gezamenlijk georga niseerd zou kunnen worden en niet op uitiodiging van een van hen. Begin hennnerde er aan dat hij zich in Camp David nooit verplicht had tot het stopzetten van de vestiging van nieuwe nederzettingen. Hij had slechts ingestemd met een bevriezing daarvan gedurende drie maanden. De Israëlische eerste-minister verwerpt dan ook de beschuldiging van Sadat dat Israël de vredesakkoorden van Chmp DaVid heeft geschonden. In het schrijven van Sadat, de tweede brief van de Egyptische president Kt de krijgsraad staat, heeft "f1 IrU^oVJr 4lPlomaUe' was ^PIeit h*t ÉS politieke onderdrukking" leien i£akje houden van een nieuwe topconferen- 1 en gezegd dat hij niet zal Paiestijns zelfbestuur op de bezette tie na de Amerikaanse presidentsver- pka op^agenvande open^ tecMeroever varde Jordag.enrnde bezing m de gees, van die var. Camp iklagers. Gazastrook is door de Egypuscne £javlci van september 1978. ÏAN (AP, AFP, Reuter) Vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Iran is naar de van parlementsvoorzitter ayatollah Hacherri Rafsanjani „niet dringend". Het parle- noet eerst, liet hij gisteren weten, urgentere zaken oplossen, voordat het aan de irs toekomt. en zitten ze al maanden ge voegde de ayatollah er ver- aan toe. Een of twee par igen zijn niet voldoende lossing te vinden voor het van de gijzelaars. „Het is ;elde zaak, waaraan vele in", aldus Rafsanjani. Als ïent over de gijzelaars gaat acht de voorzitter een iding" van de afgevaardig- n iet snel bereid zullen zijn jani verwacht weinig heil van ddelingspogingen van de Eu- ministerraad, de Luxembur- Namens hem heeft de Ne- se ambassadeur in Teheran, me, een boodschap overhan- e „negen" hopen op snelle g van de gijzelaars en zeggen vertuigd te zijn dat het Iraan- ement een „menselijke hou- al aannemen. reactie op de brief van de EG Idigde Rafsanjani buitenland ekers ervan dat zij in de bezet- ikaanse ambassade hun ogen e kost hebben gegeven om vervolgens inlichtingea door te spe len aan de Amerikanen, met het oog op een eventuele bevrijdingsactie. De parlementsvoorzitter verweet de VS te proberen een staatsgreep te plegen in Iran, en een tweespalt te zaaien tussen de tnische m religieuze groe pen in het land. Wat betreft de betrekkingen tussen Iran enerzijds enGroot-Brittannië en de Sowjet-Unie aan de andere kant, ook die blijven gespannen. Teheran heeft Moskou jevraagd een van zijn consulaten te sluiten. Naar keuze dat in Isfahan waar een grote, door de Sowjet-Unie gebouwde staalfabriek staat, of dat ii Rasjt aan de Kaspi sche Zee, nift ver van de Russische grens. Minis^r van buitenlandse za ken Sadeq Ghotbzadeh noemde als reden voor t sluiten de weigering van de SowjeUJnie toestemming te ge ven voor een Iraans consulaat in Doesjbane de hoofdstad van de Per zische sirekende Sowj et-republiek Tadzhikistan. Moskou voelt daar niets voer, bang als het is voor moei- iijkhedei met bevolkingsgroepen in de buitengewesten van het Sowjet- rijk. Ghotbzadeh heeft Groot-Brittannië te verstaan gegeven dat onmiddellijk een oplossing moet worden gevonden voor de Iraanse studenten die nog steeds gevangen zitten in Londen. De waarschuwint volgde op de Britse beslissing de ambassade in Teheran te sluiten; alleen consulaire zaken worden nog behartigd. Er blijven slechts vier diplomaten over, onder wie zaakgelastigde Arthur Wyatt, die een gesprek heeft gehad met Ghotb zadeh. Een Britse woordvoerder sprak over een „voorzorgsmaat regel". Aartsbisschop Hilarion Capucci is optimistisch dat de katholieke scho len in Iran niet gesloten zullen wor den, en dat de geestelijken niet het land uit hoeven. Hij heeft een per soonlijke boodschap van de paus overgebracht aan ayatollah Khomei ni en president Bani Sadr van Iran. Honderd hoogleraren aan de univer siteit van Teheran zullen worden ont slagen. Zij zouden vrijmetselaars zijn, „die zich aan ondermijnende ac tiviteiten ten gunste van het voorma- li ge régime" hebben bezondigd. CHICAGO (AP, AFP) „Ame- rika's fout in Vietnam was niet dat het zich in de oorlog meng de, maar dat het er niet in slaag de deze te winnen." Deze uit spraak deed de republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan op de jaarlijkse verga dering van de Amerikaanse oor logsveteranen. Reagan noemdf de Amerikaanse rol in Vietnait „een edele zaak" en keurde d« betrokkenheid van de VS zon der meer goed. „We hebben te lang met het Vietnam-syndroom geleefd," zei Reagan. „Vietnam is een les voor ons allen. Als we worden gedwongen om te vechten, moe- ten wij over de middelen en de vastbeslotenheid beschikken om te overwinnen." De republi keinse presidentskandidaat drong aan op een massale wederopbouw van het Ameri kaanse leger, zodat geen „enkel land de vrede zal durven te schenden". Reagan vindt dat de beste manier om een conflict met de Sowjet-Unie te vermij den is ze „ervan te overtuigen dat zij geen oorlog kannen winnen". Reagan had kritiek op president Carter die hij verweet dat hij „verraad" pleegde tegenover de oorlogsveteranen. Hij noemde de buitenlandpolitiek van Car ter een politiek van „zwakheid, onsamenhangendheid, besluite loosheid en bluf'. De kandidaat voor het vice-pre- sidentschap van de Republikei nen George Bush brengt op het ogenblik een bezoek aan China en Japan. Naar verwacht zal hij meedelen dat een eventuele Re publikeinse president de be trekkingen met Taiwan weer zal herstellen. De eerste vrijgegeven foto van de twee nieuwe sterke mannen in Suriname: president Chin A Sen (met zijn vrouw) en majoor Bouterse. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/PARAMARIBO In Paramaribo is het decreet gepubliceerd waar bij het .parle ment tot nader order buiten wer king wordt gesteld. Ook de Raad van Advies (vergelijkbaar met de Raad van State in Nederland) zal voorlopig niet meer functioneren. Het opmerkelijke van het decreet is dat het is ondertekend dcor de bevelhebber van het leger, ixajoor Desi Bouters. Doordat de Raad van Advies nu niet meer functioneert, is cok de functie van vice-president (de voorzitter van de Raad van Advies was waarnemend president) va cant. Bouters heeft gisteren gesprekken gehad met de leiders van de vier vakcentrales. Dat gesprek werd gehouden op verzoek van de vak centrales zelf. Er volgt nog een tweede gesprek, maar het is giste ren al duidelijk geworden dat er een streng loon- en prijsbeleid zal worden ingevoerd. President/premier Chin A Sen heeft voor vandaag de Surinaam se pers uitgenodigd voor een ge sprek, dat zal worden gehouden in het kantoor van de premier aan de Gravenstraat en niet in het presi dentiële paleis. Inmiddels is uit Den Haag prof. F. van Dam van het Nederlands mi nisterie van buitenlandse zaken aangekomen om een nieuwe bij eenkomst van de CONS (Commis sie ontwikkelingssamenwerking Nederland-Suriname) voor te be reiden. Professor Van Dam zei, dat hij weinig problemen verwacht bij de uitwerking van de verdeling van de gelden, die Nederland heeft toegezegd voor de uitvoering van het urgentieprogram van premier Chin A Sen. PARIJS, LONDEN (AFP. Reuter) De staking van de Franse vissers be gint steeds grotere vormen aan te namen. Zelfs in het zuiden en op het eiland Corsica is het niet meer moge lijk de havens te bereiken. Duizenden Britse vakantiegangers wachten op beëindiging van de blokkade. Veel Britten zijn naar havens in België en ook Nederland vertrokken om te pro beren een plaatsje te bemachtigen op veerboten die daar op Groot-Brittan nië varen. In de Normandische haven Cher bourg wachtten ongeveer zesduizend Britse vakantiegangers. Velen van hen hadden niet op dit onverwachte oponthoud gerekend en waren ge noodzaakt bij het Britse consulaat extra geld te vragen. Voor de loketten van de wisselkantoren die het week einde waren gesloten stonden lange rijen, evenals voor de enkele telefoon cellen. waar Britten hun familieleden wilden opbellen. Patatfrites-tenten in deze havensteden deden goede zaken en hadden een ongekend grote omzet. Gistermiddag lagen veertig vracht boten voor Le Havre, de grootste ha ven van Frankrijk, die hun lading niet kwijt konden. De blokkade be gint nu langzamerhand ook gevolgen te krijgen voor de internationale han del. De Franse en Britse regering heb ben zich tot dusverre op de vlakte gehouden. Londen waarschuwde wel de veerbootmaatschappijen geen on geoorloofde acties uit te voeren. Eer der hadden een Britse veerboot ge probeerd de blokkade te doorbreken. Dit leidde tot gooi- en smijtpartijen met flessen waardoor vijf passagiers van de veerboot gewond raakten. De Franse autoriteiten in sommige kustplaatsen doen alle moeite de vaak woedende Britten te kalmeren. Gratis melk en heet water voor de thee is verstrekt en ook werden gratis slaapplaatsen aangeboden in hotels, schoolgebouwen en bij particulieren. De haven van het Britse Dover is sedert zondagavond voor particuliere auto's geslotenb. Alle auto's worden nu teruggestuurd uit vrees voor lange files en opstoppingen. De Belgische havens doen goede za ken. In Oostende zijn in drie dagen tijds al 20.000 Britse passagiers ver voerd. In deze haven en in Zeebrugge wachtten vele Britten op een plaatsje in een van de extra veerboten. Ook de OLAU-lijn die op het Nederlandse Vlissingen vaart bemerkte een toena me van Britse toeristen die terug wil den keren naar hun land. Twee extra Ierse veerboten uit Huil komen van daag en morgen naar Rotterdam om gestrande toeristen te brengen en op te pikken. NEW DELHI (AFP, AP, Reuter) Onruststokers in Morabad, in het noorden van India, zullen ter plekke woden neergescho ten. De regering heeft die waarschuwing laten horen nadat strijd tusse moslems en hindoes in het land aan meer dan 150 mensen het leven heeft gekost. De onrust begon vorige veek in Mora bad, in de staat Oettar fradesj, nadat een hindoe-varken een religieuze bij eenkomst van moslems had ver stoord. De moslems beschouwen het varken als een onrein dier. Volgens de National Herald, een krant die op de hand is van premier Indira Gandhi, gaat het om veel meer dan religieuze twisten. „Anti-nationa le elementen" zouden in samenwer king met „buitenlandse krachten" de „vooruitgang, eenheid en vrede" van India willen ondermijnen. Mevrouw Gandhi heeft de Indiase kranten op geroepen tot zelfcensuur om niet ver der olie op het vuur te gooien. Tijdens de noodtoesand, die duurde van 1975 tot 1977, stelde Gandhi de pers ook onder toezicht. Nu moeten de kran ten echter zelf maar uitmaken wat verstandig is om te publiceren en wat niet. Dat hoeft niet, aldus de premier, „noodzakelijkerwijs" door de rege ring te gebeuren. De pro-Russische krant Patriot schreef gisteren dat de regering be schuldigingen dat buitenlandse krachten achter de onrust zitten moet waar maken, of haar mond moet houden. De als onafhankelijk beschouwde Times of India meent dat de onrust zo goed georganiseerd is, dat het niet anders kan of er moet meer achter de onrust zitten. Me vrouw Gandhi gaf in het parlement toe dat het geweld in haar land steeds verder om zich heen grijpt, ten koste van de arme bevolking en de ontwik keling van India. Maar, zei zij, geweld is op het ogenblik een wereldwijd verschijnsel. LONDEN (AFP, AP Reuter) Libië ontkent in alle toonaarden dat mili tairen een greep nsar de macht heb ben gedaan, en dac de staat van het beleg in het land is uitgeroepen. Vol gens goed ingelichte kringen in Parijs heeft een opstand plaatsgevonden in Tobroek, maar het Libische persbu reau JANA meldt dat het openbare leven daar gewoon zijn gang gaat. „De stad is in een feestelijke stem ming en er heerst de lichtvoetigheid van de zomervakanties", aldus het een geweest". Een opstand Is ook al agentschap. onwaarschijnlijk omdat de macht in Het betoonde zich zeer verbaasd over handen is van het volk, dat hoven de berichten. „De staat van beleg kan dien in goede welstand verkeert. „Het alleen worden uitgeroepen door het Libische volk wordt volledig in beslag Volkscongres, en dat is nog niet bij- genomen door de wil vooruit te ko men, en heeft geen tijd om met elkaar te vechten", aldus JANA. In Cairo werd later vanuit de Libische 'hoofdstad Tripoll vernomen dat wel degelijk een couppoging had plaats gevonden. De opstand is echter rap weer neergeslagen, met steun van Oostduitse militaire adviseurs. Over doden en gewonden is niets bekend. Tobroek heeft Libiës radicaal-islami tische leider Khaddaffi al eerder voor problemen gesteld. lohanneke Leestemaker (ettelijke bepalingen die een ongelijke behandeling tussen man en 1 voorschrijven, zullen worden afgeschaft." Dit beloofde de Suri- se premier Chin A Sen in zijn eerste regeringsverklaring. Nu, na de misatie van de machthebbers in Suriname, lijken de beloften nog lacht. Ingelost zijn ze echter nog niet. sitieve houding van de eerste regering A Sen tegenover de vrouw heeft het half jaar niet meer opgeleverd dan stelling van enkele vrouwen op mi- les en het betrekken van vrouwen bij rijke commissies. Van veranderingen lelijke bepalingen of vergrooting van' icrete mogelijkheden voor vrouwen, is Iets gekomen. leven nu in de gekke situatie," merkt Tjoa op, „dat we een vrouwelijke Ier hebben, die handelingsonbe n is voor de wet. Siegmien Staphorts ige week minister van sociale zaken den. Ze draagt regeringsverantwocr- heid, maar mag net als elke getroiw- &uw in Suriname, niet eens eigen bin- ring openen zonder toestemming ran man." Tjoa, sociologe en hoofd van de denst ftoek en Planning van het Suriraam- risterie van Sociale zaken, heet zelf last van deze verouderde wetgeving, ongehuwd. Zes jaar geleden' stelde de rig Arren een commissie in de zich de handelingsonbekwaamheid van de rivde vrouw moest buigen. Et gin dit maakte de commissie het concept- 'oorstel bekend, en daar hibben de ►enorganisaties van Suriname tegen «testeerd. 8«ns het concept-wetsvoorstel kan de over de bezittingen van zijn vrouw blijven beschikken, mits hij het met haar medeweten doet," licht Twie toe. Voor haar gian de voorgestelde wijzigingen in de hui dige wetgeving lang niet ver genoeg. Twie wil, met het merendeel van de georganiseer de Surinaamse vrouwen, dat de man alleen over het vermogen van zijn vrouw mag beschikken, als zij haar uitdrukkelijke toe stemming verleent Bureaula teringen voor de vrouw met zich mee brengen." Toen Twie Tjoa, na tien jaar studie in Nederland, in Suriname ging werker., was haar bedoeling om een bijdrage te leveren aan het oplossen van de problemen, waar Suriname als ontwikkelingsland mee wor stelt. De verbetering van de positie van de vrouw zou dan voortvloeien uit de verbete ring van de gehele situatie. Na vijf jaar werken in Suriname s dat idee alleen maar versterkt „Het gebrek aan werk, voedsel, kennis, alles houdt de emancipatie van de vmuwen te gen. Hoe kan een vrouw er iets bj leren, als ze van 's ochtends vroeg tot 's jvonds laat moet ploeteren om haar gezh te laten draaien? Ik zie wel dat we op twee fronten moeten werken, én aan de ontwkkeling van de hele economie, én aan de verandering in de heersende opvattingen en tradities die discriminerend zijn voor de vouw. Het concept-wetsvoorstel en de wijzigingen die de vrouwenorganisaties hebben aan ge- bracht, liggen nu al ruim een half jaar in een UniWIKKBIIllg bureaula op het ministerie van justitie. Na de machtswisseling van 25 februari hebben de vrouwenorganisaties hun acties opge schort om de regering de tijd te gunnen haar beloften waar te maken. Net vóór de laatste machtswisseling van vorige week vroeg de OSV het ministerie van justitie haast te maken met de behandeling van de wetswijzigingen die de handelingsonbe kwaamheid van de getrouwde vrouw be treffen. Twie Tjoa. „Je ziet in de praktijk dat machtswisselingen de economische kracht van een land aantasten. Voor de vrouwen in Suriname betekent het dat ze het de afgelo pen maanden nog slechter hebben gekre gen. Daarom zal deze nieuwe regering van Chin A Sen een heel slagvaardig beleid moeten gaan voeren. Er moeten nu vlug veranderingen komen, die werkelijke verbe Op de VN-vrouwenconferente in Kopenha gen, stelde Suriname zich ashter de amen dementen van de „groep vin 77", dat zijn 119 ontwikkelingslanden ei Arabische sta ten. Uit deze amendementen op het wereld- actieplan bleek dat de goep de onderge schikte positie van de vouw vooral wilde verklaren uit de ongelijïe verdeling in de wereld. De „reproduktie'e functie" van de vrouw, door de Nederlandse delegatie be schouwd als één van ie wortels van de onderdrukking, ziet Siriname als iets dat wel meespeelt, maar ian zeker niet het kernprobleem is. „Het gaat om het l«gen van accenten," zegt Twie. „Als vrouten In Suriname hon ger hebben, denken 2e heus niet aan hun ondergeschikte postie maar gewoon aan eten. Wij willen ons det afzetten tegen onze mannen. Maar ik zit wel, als groot gevaar, Twie Tjoa dat vrouwen niet betrokken zijn bij de ontwikkeling van het land. Misschien zien we pas over jaren, dat de ontwikkeling niet voldoende ten gunste van de vrouwen is geweest." De ontwikkeling van het land wordt nog al eens vertraagd door het gebrek aan gekwa lificeerd personeel. Onderzoekresultaten en voorstellen die moeten lelden tot nieuwe projecten, blijven maanden, soms jaren in de ambtelijke molen zitten. Door het ver trek van veel Surinamers naar Nederland is het gehele middenkader weggevloeid. Ty pisten, verpleegsters en onderwijzers, ze wo nen allemaal in Nederland. „We zitten nu in een vicieuze cirkel. Zonder middenkader krijgen we geen ontwikkeling van de grond," verklaart Twie. „Zonder ontwikkeling kunnen we de mensen in Ne derland geen mogelijkheden bieden om te rug te komen, dus blijft het middenkader in Nederland. Om deze cirkel te doorbreken zetten we vanuit de ministeries interne op leidingen op. Om het niveau van werken op het ministerie van sociale zaken iets te verhogen, hebben we trainingen georgani seerd voor assistent-maatschappelijk-wer- kers, assistent-opbouwwerkers, bijstands werkers en bejaardenwerkers." Crèche Een voorbeeld van hoe het met ontwikke lingsprojecten gaat in Suriname: het Pre School Kindproject, één van de onderzoeks- en planningsprojecten van Twie Tjoa. Be halve de bouw van twee kinderdagverblij ven bevat het PSK-project ook de opleiding van dertig crècheleidsters. „We vonden het niveau van de leidsters van kindercentra en crèches erg laag. Om de kinderopvang te verbeteren begonnen we in 1976 een opleiding van drie jaar voor PSK- leidsters. Deze zouden leiding kunnen ge ven aan verscjiillende kinderdagverblijven. Tegelijkertijd hadden we de bouw van twee nieuwe crèches gepland, in de volkswijken van Paramaribo. Met de bouw van deze' crèches is nog steeds niet begonnen." Twie kan zich er nog boos over maken. „Jaren zijn voorbij gegaan met 'het zoeken naar een geschikt terrein', de ambtelijke molen dus. Het project is in 1976 ingediend en het is nog steeds niet gerealiseerd. Het duurt allemaal veel te lang. want er is een dringen de behoefte aan kinderopvang bij de alleen staande moeders in deze buurten." Er moet nu snel iets gedaan worden aan de werkgelegenheid, ook voor vrouwen want zij zijn vaak kostwinsters. En aan scholing, ook voor vrouwen, want zij hebben vaak wel lezen en schrijven geleerd maar zeker 43 procent van de vrouwen is analfabeet ge worden doordat ze deze kennis in hun dage lijks leven niet hoefden toe te passen. Er moet een betere gezondheidszorg en verze kering komen en er moeten huizen gebouwd worden die betaalbaar zijn. Volgens Twie Tjoa staat het nieuwe bewind voor de keu ze: zet het zich werkelijk in voor de onder drukten of toch voor de onderdrukkers. Adviesraad In Kopenhagen op de VN-vrouwenconferen- tie besloot Twie Tjoa een soort emancipa tiecommissie te beginnen. Deze zou op elk ministerie een vinger in de pap moeten krijgen, om er voor te zorgen dat de ontwik keling van het land ook verbeteringen voor de positie van de Surinaamse vrouwen met zich meebrengt. Het plan, op papiefygezet door drie Surinaamse delegatieleden In Ko penhagen, voorziet in een adviesraad voor vrouwenzaken en twee werkgroepen, één vanuit de ministeries en één vanuit de vrou wenbeweging. De adviesraad zou direct in vloed moeten kunnen uitoefenen op de re gering. In de raad zouden vertegenwoordig? sters uit beide werkgroepen moeten zitten/ „De ministeriële werkgroep moet op de vijf, voor vrouwenzaken belangrijkste ministe ries een soort controleposten vormen, zodat op elk ministerie een vrouw werkt, die het beleid in de gaten kan houden waar het vrouwenzaken betreft. De werkgroep van uit de vrouwenbeweging moet problemen ■kunnen aangeven die er onder de vrouwen heersen, en projecten voorstellen, die voor de ontwikkeling van vrouwen van belang zijn," aldus Twie. „Het is nog maar een plan hoor," voegt ze er haastig aan toe, „we moeten het nog uitwerken en naar de minis ter van buitenlandse zaken sturen." De nieuwe minister van buitenlandse za ken, Haakmat, zal het plan moeten indie nen bij de raad van ministers, want daar hebben de vrouweu formeel nog niet het recht toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7