Jubilerend Tubbergen in zorgen SAILAHÖY iltooiing scholing 'klozen gewenst' Tekening van era lezer f 19,90 3 Commentaar atigend (I) natigend (II) Ruilverkavelingstragedie in vele bedrijven Stuurt 'Den Haag' nodige miljoenen? U-boek Q poppen om zelf te maken margaret tweederangs het kon erger wibo 19 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET )UW ■achtige actie binnen de de dissidenten binnen het et gareel van de meerder- trijgen. zal ongetwijfeld isser aflopen. Dit bewijst I, hoe dubieus het in een is zich al te nadrukke- en meerderheid te b^roe- meerderheid zal, als het edere keer opnieuw waar moeten worden en het is een heel normaal ver wanneer vaak hele Ka- en nodig zijn om precies illen, waaruit die meerder- iat. tijdens het debat over de gen Zuid-Afrika een meer- óór eenzijdige maatrege- het racistische regime. Die id was er ook nog na de Jlijke weigering van het ka- 111 Ji in dat spoor te voegen. f0* r echter niet meer, toen het Aftaan van het kabinet in het iverd gebracht. Om zich nu al te nadrukkelijk te i op een aldus afgedwon- l^derheid, is wel erg aanma- alles treedt onmiskenbaar tekortkoming aan het het katholiek-staatkundig over ons staatsrecht. Erg is men daarover in deze Joit geweest, zodat slechts den geraden naar de geest jidemt. We zitten er zeker paast, wanneer we die geest ad ren als een vaag soort van W. :he staatsopvatting. In dit igsverkeer ligt het belang- "kjccent bij het eenmaal ge il kabinet. Een eigenzinnig IP it is niet wel denkbaar in J fatting en het zal daarom zijn, dat de elementen van tegenmacht minder uit de icn. m de ARP wel gehuldigde. ie van het dualisme, staat op. Deze denkwijze kent trlement en aan een kabi- Want op welke meerderheid beroe pen Van den Broek c.s. zich eigen lijk? Hij heeft bijvoorbeeld het ka binetsberaad niet bijgewoond en het zou daarom heel wel mogelijk kunnen zijn, dat de meerderheid van het kabinet zich heeft laten dwingen door een minderheid van misschien wel één man. Wie zal het zeggen. Want er gebeuren nu een maal gékke dingen, wanneer zoiets magisch aan de orde is als het voortbestaan van een kabinet. We willen maar zeggen, dat er heel wat argumenten te verzinnen zijn om als Kamer voet bij stuk te houden, ook als een kabinet ermee is gemoeid. Volgens de beste tradities behoort een goed functionerende democra tie zich nu eenmaal te kenmerken door macht en tegenmacht en zijn het deze op elkaar inwerkende krachten, die optimale garanties bieden voor een democratisch be stuur. Het zou al te bizar zijn, dit grote goed in te ruilen vooj een vanzelfsprekendheid, waarbij men automatisch een wellicht fictieve meerderheid volgt. net ieder een eigen verantwoorde lijkheid toe. Monisme en dualisme zijn overigens theoretisch wel scherp te onderscheiden, maar in de praktijk lopen zij vaak in elkaar over en soms kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat het dua lisme in ARP-kring ook alleen maar wordt aangehangen, als dat zo in de kraam te pas komt. De actie binnen de KVP illustreert echter wel, dat het verschil in opvattingen desondanks nog groot is. Het zou daarom helemaal nog niet zo gek zijn, wanneer het CDA daarom eens een eigen staatsrecht-opvat ting zou ontwikkelen. Ontsporin gen zoals we nu meemaken, zijn mede het gevolg van een gebrek aan bezinning over dit soort vraagstuk ken. Wat ons betreft, zou het dua lisme een duidelijk eigen plaats moeten behouden. Macht zonder tegenmacht kan al gauw ontaarden. aan Sociale Verzekeringsraad: ze sociaal-economi- actie O Werklozen die - ol omscholen, moe- I een aantal gevallen die J ig kunnen afmaken, zich halverwege een passende baan voor II indient. Dit adviseert ikgroep van de Sociale eringsraad (SVR). tot is de algemene regel werkloze scholing of elke passende baan ianvaarden, op straffe rlies van de uitkering. (werkgevers, vakbeweging, iden"), bespreekt het advies rerkgroep in zijn vergadering iderdag. Het advies slaat al- scholing die is gericht op lansen op nieuw werk. De ep meent dat in het geval van lüoze die waarschijnlijk bin- maanden een nieuwe baan |gen, het mikken op nieuw torkeur verdient boven het met om- of bijscholing. door Jac. Lelsz TUBBERGEN De Tubber- genaren kijken gespannen naar Den Haag. Zullen daar de miljoenen vandaan to men, die nodig zijn om de knelpunten in het agrarische gebied van deze Twentse ge meente weg te nemen? Velen voelen zich door het Overijs selse college van gedeputeer den „in de steek gelaten", nu het besloten heeft dat het geen plaatselijke commissie zal instellen ter uitvoering van de omstreden ruilverka veling Tubbergen. CDA- /aadslid B. A. Kamphuis heeft in de laatste raadsver gadering waarin dit onder werp ter sprake kwam, ge zegd: gedeputeerden hebben het geweld laten zegevieren." Het is een tragedie in vele bedrijven. Vijfentwintig Jaar is er voor niets gewerkt aan de voorbereiding van een ruilverkavelingsplan, dat noodza kelijk werd geacht om de boeren dichter bij hun grond te brengen, tot een doelmatig net van verharde we gen te komen en een zeer gewenst waterbeheersingssysteem te realise ren. Het was in 1955 dat de gemeente raad voor het eerst tot ruilverkave ling besloot. In 1971 was het eindelijk zover. Maar toen het op stemmen aankwam, werd het compleet oorlog. Een actiecomité had een leger van tegenstanders op de been gebracht. Het kwam tot een treffen met een politiemacht, waarbij er bloed vloei de. Slechts enkele tientallen boeren hadden de moed In een tent hun stem uit te brengen, een situatie waarin de ruilverkaveling formeel aangenomen tfras, want in die tijd golden de thuis blijvers nog als voorstemmers (enige jaren later is daarin verandering ge komen). Wat B. en W. de gemeenteraad, de standsorganisaties, het waterschap Regge en Dinkel en vele boeren ge hoopt hadden, namelijk dat gedepu teerden ondanks alles zouden beslui ten tot het instellen van een plaatse lijke commissie voor de uitvoering van het ruilverkavelingsplan, gebeur de niet. Gedeputeerden hebben erop gewezen dat het meetellen van de thuisblijvers als een van de grootste bezwaren tegen de stemmingsproce dure gold. Er waren ernstige bezwa ren tegen dat systeem. Sindsdien, per 1 Juli 1975, ls de ruil- verkavelingswet op dat punt funda menteel gewijzigd. Nu tellen alleen nog de uitgebrachte stemmen. Intus sen was er, nadat B. en W. daarvoor een commissie hadden benoemd, een stemming „nagebootst". Deze had ten doel de standpunten te toetsen. Op grond van de uitslag kwamen gedeputeerden tot de conclusie dat uitvoering van het rullverkavelings- plan gedurende lange tijd tot span ningen onder de bevolking zou kun nen leiden. Lang niet allen waren het daarmee eens. Met name was er ver schil van mening over de taxatie van de groep „gematigd positief'. Wat gedeputeerden nu willen, ls dat, inplaats van uitvoering van het ruil verkavelingsplan, een aantal knel punten wordt weggenomen. Daarbij wordt gedacht aan de verharding van 225 kilometer zandwegen, de vernieu wing van bruggen, de verbetering van waterlopen enz. Uiteraard een kwes tie van tientallen miljoenen. Voor de ruilverkaveling had het rijk een be drag van rond vijftig miljoen gulden beschikbaar. Hoeveel miljoenen zal „Den Haag" nu beschikbaar stellen, gezien de penibele toestand van de schatkist, is de vraag, die bij velen leeft. Op 28 augustus gaan deputaties van de gemeente, van de provincie en van het waterschap met minister Braks van landbouw en visserij praten. Tubbergen viert deze zomer zijn ze venhonderd-jarig bestaan. Aan de grenzen staan erepoorten, bijna geen huis of er wapperen wimpels aan in de plaatselijke kleuren, blauw en geel, en er ls een feestprogramma dat zich uitstrekt van mei tot en met september. Vorige Week heeft de be roemde Stadtkapelle uit het Zuid- duitse Dinkelsbühl in zijn midden, dat een reeks van concerten geeft, onder meer samen met het Overijs sels Philharmonlsch Orkest, mee werkt aan de zondagse dienst ln de Sint Paneratius met de 25 gebrand schilderde ramen van de vier geslach ten Nicolas en bracht een serenade bij het bejaardencentrum De Eeshof. Dat centrum is gevestigd ln de wo ning waarin de priester-staatsman H. J. M. Schaepman werd geboren, Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Deze regel houdt echter ook weer niet in dat elke werkloze drie maanden zou moeten wachten voordat hij of zij vrijstelling krijgt van de verplichting zich beschikbaar te houden voor een nieuwe baan en daar ook zelf via sollicitaties acties naar te zoeken. Aan de andere kant moeten de uitke ringsinstanties wel scholing overwe gen voor iedereen die langer dan drie maanden werkloos is. De werkgroep vindt verder dat scho lingen van korter dan anderhalf Jaar in het algemeen gehonoreerd moeten worden met behoud van uitkering. Een in scholing zijnde werkloze die echter eenmaal een passend startni veau heeft bereikt, kan genoopt wor den ermee te stoppen zodra zich pas send werk aandient. Ook kan worden verlangd dat de scholing desgewenst maar ln de avonduren wordt voortge zet, zoals zovelen 's avonds bijleren. Als de scholing wordt gevolgd ln com binatie met werk of met behulp van een bedrijf, zouden bedrijf, werklozè, uitkeringsinstantie en arbeidsbureau een „scholingsovereenkomst" moe ten aangaan. voor wie aan de rand van Tubbergen, waar het dorp overgaat in boeren- land, eens een kolossaal standbeeld werd opgericht. Lach en traan Het ls deze zomer dus, een beetje melodramatisch gezegd, zoiets als een lach en een traan, ln dit mooie Twentse dorp. B. en W. zitten er lelijk mee. Ze vinden het jammer dat de ruilverkaveling niet doorgaat B. en W. zijn van mening dat de landbouw daardoor achterop raakt. Dat stand punt ls niet onder stoelen of banken gestoken. Aan de andere kant zijn B. en W. zeer bevreesd voor een blijvend schisma in deze gemeenschap. In een extra editie van De Essenbode, het Informatieblad voor de gemeente Tubbergen, heeft burgemeester drs C. A. Smal geschreven: „Het ruilver- kavellngsvraagstuk ls in de loop der Jaren uitgedijd tot een samenlevings vraagstuk." De burgemeester beklemtoont dan een weinig te sterk de rol van-de negatieve publiciteit. Enigermate als of de media de moeilijkheden in Tub bergen veroorzaakt hebben in plaats van de gemeenschap zelf. Zal er vrede komen, wil men weer eikaars vrien den worden, dan zal er een oplossing moeten komen, en wel voor het totale verschijnsel. Voor- en tegenstanders dienen te streven naar een vergelijk en behoren respect voor elkaar op te brengen. B en W vinden het verstan dig zelf een zekere neutraliteit te be trachten. want, zeggen ze: „Het colle ge heeft, de grote bestuurlijke proble men onderkennend, de opstelling ge kozen van een bemiddelend orgaan. Te trachten het wantrouwen -tegen elkaar weg te nemen, is een moei zaam proces." Rellen belóónd Vanuit zijn neutrale positie en zijn bemiddelende rol heeft het gemeen tebestuur de raad geen concreet voor stel gedaan. Intussen heeft die raad zich uitvoerig met het wel zeer hete hangijzer beziggehouden. Daarbij waren vooral gedeputeerden van Overijssel voorwerpen van kritiek. Geciteerd werd de toenmalige minis ter van landbouw Lardinols, die ge zegd heeft: „Ik zou het niet graag op mijn geweten hebben de ruilverkave ling te doen mislukken." Zo'n vijftig miljoen gulden is Tubbergen door de neus geboord, „en dat noemt mijn heer de commissaris der koningin be weeglijke besluitvorming." Gespro ken is van onbehoorlijk bestuur, het succes van burgerlijke ongehoor zaamheid en rellen die in Amsterdam veroordeeld werden maar in Tubber gen belóónd. Het actiecomité, dat zich destijds zo militant tegen de ruilverkaveling op- stelde, houdt zich rustig. Het is tevre den met het verloop van de dingen. Waarom zich dus druk maken? ,,Maar," zegt woordvoerder Th. Dros te, „als ze zouden proberen die ruil verkaveling er toch nog door te krij gen, dan zou Je dezelfde taferelen krijgen als destijds, of nog wat erger." Ruim negen jaar geleden ging het in Tubbergen rumoeriger toe dan nu: een beeld van de ongere geldheden bij de stemming over de ruilverkaveling. Inmiddels hebben de boerenstands organisaties ABTB en OLM. de CBTB is in deze grotendeels r.k. streek niet zo sterk vertegenwoordigd handtekeningen verzameld. Van de ongeveer 1350 landbouwers, die bezocht werden, hebben ongeveer ne genhonderd hun handtekening ge plaatst, dus twee van de drie. Die zijn B en W aangeboden. Bedoeling ervan ls daarmee het gesprek met minister Braks einde augustus te ondersteu nen. Getracht zal worden er zoveel mogelijk uit te halen voor de oplos sing van de agrarische knelpunten. Het raadslid Kamphuis (CDA): „Het hangt van de resultaten in Den Haag af of we als raad naderhand alsnog zullen aandringen op bet ln gang zet ten van een procedure volgens artikel 165 van de provinciewet." Vla dit artikel zou de raad het besluit van gedeputeerden van Overijssel om geen plaatselijke commissie te be noemen ter uitvoering van de ruilver kaveling als strijdig met de toen geldende wet ter vernietiging kunnen voordragen bij de Kroon. ADVERTENTIE brengt u aan boord van ca. 1000 klassieke zeilschepen in de Amsterdamse haven. HM Speciale uitgave ter geit-genrreid van SAIL AMSTERDAM '8a De Boer Maritiem Het boek begint met een serie prachtige platen ln kleur van niet minder mooie poppen: Alice in Wonderland, Marleen met de ro de schoentjes, Roodkapje, Het kleine huisje in het grote bos met de poppen Mary, Jo-Ann en Em my lou, en nog een hele rij in die trant in de schitterendste kleert jes. Eliza uit My fair lady en Ma ria uit The Sound of Music ont breken niet, er zijn knuffelpop pen bij, Japanse poppen in pas sende kledij, prinsessen, snikken de engeltjes, Pippi Langkous, een heks. een schooljuffrouw, poppen om aan de muur te hangen, om meer te zetten, om mee te spelen en om aan te kleden. Een schitterend boek om te be kijken, „Het nieuwe Poppen- boek" van de Japanse Kyoko Yo- neyama. Maar er moet meer ge beuren. Niet voor niets staat er op het omslag: 58 modellen voor het maken van poppen. Dat lijkt wel wat moeilijk op het eerste gezicht, zelfs voor mensen die van het maken van poppen hun hobby gemaakt hebben. Want ge zichten, haren en kleren zien er wel wat ingewikkelder uit dan ln de regel met zelfmaak-poppen het geval is. Maar daar is in voor zien. Tot en met het kleurtje op de wangen, de zooltjes en het materiaal dat bij het maken van zo'n pop komt kijken staat alles niet alleen beschreven, maar ook uitgetekend. Het lijf moet dus lukken als de ma(a)k(st)er de aanwijzingen nauwkeurig volgt. Zo gaat het ook met de kleding, waarvan heel precieze knippatro nen in het boek zijn opgenomen. Patronen om na te tekenen en uit te knippen, met lintjes, kantjes en stroken. En als ie klaar is, moet daar een fantasiepop, een bekende uit een verhaaltje of een echte Japanse pop staan, com pleet met obi, de brede ceintuur. Wie deze uitgave van J. H. Kok in Kmapen voor ƒ29,50 aanschaft, is er zeker niet aan bekocht. Saskia en Jeroen, voor de meeste kinderen geen onbekenden, zien er volgens Kyoko Yoneyama zo uit. Twee van de achtenvijftig modellen nit „liet nieuwe pop- penboek" om zelf te maken. Het is wel eens anders geweest, maar tegenwoordig zie je in de Britse sensatiebladen geen grote koppen meer over prinses Marga ret. Donderdag wordt ze vijftig jaar en dat is blijkbaar te oud voor de roddelpers. Vroeger werd elke stap die de prinses zette, breed uitgemeten, maar de face lift die ze kort geleden onderging heeft nauwelijks enige reactie ge wekt, terwijl zoiets voorheen gro te opwinding placht te veroorza ken. Margaret, eredoctor in de muziekwetenschap, voorzitster van tal van liefdadigheidsvereni gingen en zaakwaarneemster van haar en Engelands koninklijke familie, was laatst nog op offici eel bezoek ln Canada. In Enge land kreeg dat bezoek vrijwel geen aandacht en de verslagen die ln Canada zelf werden gepu bliceerd waren niet allemaal even vleiend voor haar. De boulevardbladen stortten zich pas goed op Margaret, toen ze in 1960 met fotograaf Tony Armstrong-Jones trouwde. In het begin bleef het bij fraaie familie portretten, maar zodra het huwe lijk mis dreigde te gaan verander den koppen, verhalen en foto's van toon. De voorlopige schel ding (1976) van Margaret en Tony en de definitieve (1978), en daar na Margarets vriendschap met de zeventien Jaar Jongere playboy Roddy Llewellyn, vormden ge liefkoosde, steeds weerkerende kost voor de sensatiebladen. Elk Jaar ls de hoogte van Margarets toelage dit Jaar ruim 350.000 onderwerp van openbare dis cussie. Dankzij de roddelverha len zijn er altijd wel een paar die er aan twijfelen of de prinses al dat geld wel verdient. De critici vergeten gemakshalve maar, dat Margaret zich na haar scheiding uit het openbare leven vanwege al dat commentaar op haar per soon heeft willen terugtrekken, maar zich toch heeft laten over halen haar offieële plichten te blijven nakomen, dat ze zestig landen officieel heeft bezocht om haar zuster te ontlasten, en wat voor haar persoonlijk het belan grijkste was: dat ze omwille van kerk en staat haar grote liefde, de gescheiden militaire vlieger Pe ter Townsend, heeft laten schie ten. Was ze op haar 25ste toch met Townsend getrouwd, dan was Margarets leven wellicht heel wat plezieriger verlopen. Hoe meer de dag nadert waarop Amerika zal uitmaken wie de nieuwe president wordt, hoe gro ter de belangstelling voor de ou de cowboyfilms wordt waarin kandidaat Ronald Reagan zijn ln die tijd gebruikelijke, zoetige rol len vervulde. Die belangstelling beperkt zich al niet meer tot de Verenigde 8taten zelf. De film maatschappij United Artists, de eigenaar van de Reagan-fllms, wordt ln deze dagen door tv- zendge machtigden uit de hele wereld bestormd met aanvragen voor de films, weet Elseviers Ma gazine, dat er niet bij vertelt of ons eigen Hilversum ook onder de gegadigden ls. Het zijn niet alleen de aanhangers van Rea gan die bijzonder geïnteresseerd zijn. Volgens het blad willen ook politieke tegenstanders de films draaien om het volk te waarschu wen dat ze straks geen tweede rangs acteur als president kiezen. Reagan zelf wordt er blijkbaar niet koud of warm onder. HIJ had best een paar centen kunnen uit trekken om de rechten van zijn films in handen te krijgen, zodat niemand anders ze meer mag ver tonen, maar hij .heeft die moeite niet genomen. roepnaam van maken. Zo moeten de Wlljo's, de Gerjo's, de Anjo's en Elma's ontstaan zijn, en op die manier krijgt de Tros er nu ook een Wlbo tüj: Wlm Boeboom. Een vondst van de NCRV-gids overi gens. De soldaat zal wel een slokje op gehad hebben toen hij de vrouw tegenkwam, en dat slokje ls hem nu duur te staan gekomen: vier maanden gevangenisstraf met dwangarbeid plus ƒ1500 boete heeft hij gekregen, omdat hij schunnige taal tegen de vrouw uitsloeg. De soldaat, 19 Jaar en gestationeerd op de vliegbasis van Yokota ln Japan, heeft met zijn gedrag artikel 134 van het militaire wetboek overtreden, meldt de Amerikaanse leger- krant Stars en Stripes, die er aan toevoegt dat het nog veel erger had kunnen aflopen: voor het zelfde vergrijp had de jongen wel een half jaar gevangenisstraf met dwangarbeid, inhouding van tweederde van zijn wedde gedu rende dat halve jaar plus ontslag uit bet leger wegens wangedrag kunnen krijgen. Je ziet het vaak dat mensen de eerste lettergrepen van htm voor namen samentrekken en er één

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5