rocken: klappen of fluiten Honkbalweek in trek bij publiek Dodental naar 14 3t spel om het spel is ook in eredivisie van belang' Na gevechten op Indiase tribunes •tisch-Hübner: itste remise f) ing tafeltennis Borg tobt knieblessure In totaal 75.000 toeschouwers Talent Willem II -_^AG 19 AUGUSTUS 1980 1ft L SPORT TROUW/KWARTET P 11 RHS 13 ttfca is.N cun lURG Vlak voor de winterstop van het vorig seizoen, Jong Oranje een sterke oefenwedstrijd tegen de __jhe leeftijdgenoten. In het stokoude Olympisch stadion *""*fBeerschot zagen de enkele honderden toeschouwers de trlandse ploeg vlot naar de overwinning spelen. Naast Tol en Hans van Breukelen was Bud Broeken de meest mende man ln de ploeg van Oer Blok. Gemakkelijk erend en vlot combinerend speelde de rechtsbuiten veel illender dan het afgelopen seizoen bij zijn club Willem n gaans het geval was. middels van Willem n naar SC uur vertrokken trainer Henk de vond die constatering toenter- aar betrekkelijk. „Jij vindt een zo gauw goed", reageerde de tijd wat gespannen De Jonge setje schamper. 10 TERME De achtste partij schaaktweekamp tussen Por iën Hübner in de halve finales et kandidatentoernooi te Abano r ls in remise geëindigd. De par- s zaterdag na de 41ste zet afge- n. Na de 45ste zet kwamen de t remise overeen. De stand is i. De negende partij wordt van- gespeeld. Portisch diende een ek in om de partij één dag uit te B. gebroken stelling was: Portisch): Khl, Dc4, Tgl, pion- op b5, d4, e5, f4 en h2. i (Hübner): Kh7, De6, Td5, pion- op «5, b6, c7, e4, f5 en h6. e4-e3, 42. Khl-g2 De6-g8t, 43. Dg8-e6, 44. Khl-(2 De6-g8t, overeengekomen. ERDAM Van de zes Neder- verenigingen die hadden inge- ren voor de Europese bekertoer- i tafeltennis is dameskampioen Leiden vrijgeloot voor de eer- nde. De Leidse dames spelen in eede ronde, voor 26 oktober, een dstrijd tegen Start Praag (TsJ). rogramma voor de andere vere en ziet er als volgt uit: Heren, ampioenen: Amsterdam (Fin) op 21/9. Bij winst in de e ronde uitwedstrijd tegen Va- Boedapest (Hon). Jaarbeursbe- lar Olympla Ljubljana Veluwe STK Oradnja Za- rsl), PSV Oberhausen (WDL) Vlisslngen. ijden moeten voor 21 sep- tt zijn gespeeld. Voor de tweede ^ual opnieuw worden geloot. jaarbeursbeker. Avantl 'ï-SK Radopi (Bul). Björn Borg heeft het om de open Canadese ten- in Toronto niet gewonnen. Zweed staakte de strijd in de e tegen de Tsjechoslowaak Ivan II bij een achterstand van 4-5 in reede set, nadat hij de eerste met iad gewonnen. Lendl kreeg daar- de eerste prijs, groot ruim 50.000 KL fle tweede set meldde Borg, die al er over pijn aan zijn rechterknie geklaagd, de scheidsrechter dat ilet verder kon spelen wegens een ■blessure. Borg was de derde pro rate speler die het toernooi in »to wegens een blessure verliet Ier deden John McEnroe (enkel) hrtina Navratllova (rugklachten) elfde. ie Mayer (VS) heeft het toernooi Cleveland gewonnen. Mayer ver tinde eindstrijd zijn landgenoot Amaya met 6-2 en 6-1. Amaya, ln de halve eindstrijd, mede door machtige service, van Guillermo s had gewonnen, kon op de baan Cleveland dat wapen niet op- iw in stelling brengen. OSPOltTDe Italiaanse O rand Prix roor I-wagens wordt niet op het traditionele het circuit van Imola geieven de Grote Prijs van Italië september te organiseren. De veiligheid Korea u een bron van felle discussies «st, die nog eens extra oplaaiden toen daar Keedse coureur Ronnie Petterson fatale opliep. UN De Westdultsera Rolf Bihr en Ifl- I Beckereit hebben op het IJsselmeer bij «blik de derde race voor het wereldkam- Mchip ln de Tempestklasse gewonnen. Kndgenoten Ted Stenger en Peter Schftfer Wen als tweede. Udo Weberslnke en Max wit uit Oostenrijk werden derde. Joop van j en Dlck Zaal, de enige Nederlandse com- IUe die deelneemt, passeerden als 33e en •Ie de streep. Als gevolg van het grote KIl Ingediende protesten zal pas na de vierde «e vandaag wordt gehouden, het alge- slusement worden opgemaakt - 1pioenschap voor tot twintig jaar In Dortmund begonnen nederlaag Met de witte stukken verloor jg- WUly Prins en Heieen WolUien zijn on vierde geworden ln de J'™' race van het wereldkampioen- win de laser klasse voor vrouwen. Dit kam- «««P wordt gehouden ln hetrDecnse Tegelijkertijd U er het wereldkam- Fjwpta de 420-klasse voor vrouwen. Daar geen enkele Nederlandse bij de eerste - Uitslagen derde ronde wereldkam- «nsp voor vrouwen: 8amofalova-Mlchal- Mm, „Altsjoel-Bonnefoy 2-0. Barras- Heltmeler-Verheyen 2-0. Nleu- ■"««-Polman 0-2, Oraas-Hypez 2-0. oÜPnt. 2. Altsjoel. Sotsjnenko kjT*; ejk 5 pnt, 5. Heitmeler en MlchaUovs- g*n« pot, 7. Samofalova 2 pnt. 8. Nleu- 1 pnt (uit 2>. 8 Bonnefoy en Barras SJéfpotu' Hupe* 0 P"111- 2>- Nou Ja, smaken verschillen. Maar misschien had die afgekapte waarde ring in de richting van Broeken ook wel wat te maken met de twijfels die De Jonge vaker Inzake Broeken liet horen. Eén keer leidde dat zelfs tot een heus conflict Dat was vorig jaar na afloop van de verloren bekerwed strijd tegen FC Twente. De emotione le De Jonge kraakte Broeken toen op een nogal overdreven manier. De aan wezige Journalisten was het helemaal niet opgevallen dat er Iets mis zou zijn geweest met de instelling vna Broeken. Doch De Jonge was van mening dat het door velen zo gekoes terde talent maar eens een voorbeeld moest nemen aan de een of andere anonieme kracht van Willem H. Kort om. het werd de volgenden dag nog een hele toestand op de diverse sport pagina's. En het eind van het liedje was dat er naderhand niets werd rechtgezet, toen de verbaasde Broe ken de kwestie met De Jonge ging uitpraten. De trainer zei dat hij alle-' maal niet had gezegd, wat de kranten hadden geschreven. „Toen was ik uit gepraat", herinnert Broeken zich. Het gedrag van De Jonge was eigen lijk merkwaardig. Want meer dan de doorsnee-voetballer heeft Broeken (22 Jaar en vorig seizoen begeerd door een enkele topclub) het vermogen om zijn eigen prestaties te kritiseren. „Ik probeer elke wedstrijd gewoon zo goed mogelijk te spelen, maar vorig seizoen heb ik toch niet zo best ge draald. Van de 31 competitiewedstrij den die ik heb meegespeeld waren er vier echt heel slecht en een stuk of zes net zo goed als die wedstrijd met Jong Oranje in Antwerpen. De rest was middelmatig. Het vreemde is dat ik in vertegenwoordigende elftallen naar mijn gevoel meestal goed speeL De heb daar verder ook geen verkla ring voor. Wel heb ik bij Jong Oranje een goede relatie met Oer Blok. Hij doet mij wel Iets, na zijn bespreking heb ik het gevoel dat ik zo tegen het Nederlands elftal kan spelen." Insiders ,<erbaast het intussen dat de getnicte Broeken nog niet op een hoger clubniveau terecht is gekomen. Een zekere miskenning van zijn ta lenten speelde hem echter al eerder parten. Toen hij als zestienjarige spe ler van de amateur-eerste-klasser RKTW voor het eerst bij Willem II kwam kijken, werd hij bij het C-team zelfs volledig genegeerd door assis tent-trainer Henk Nebbeling. „Ik mocht om welke reden dan ook niet CALCUTTA Het dodenaantal na de onlusten op een voetbaltri bune in Calcutta is opgelopen tot veertien. Tijdens een wedstrijd tussen Mohan Began en East Ben gal ontstond op de volgepakte tri bunes (de wedstrijd werd bijge woond door maar liefst 85.000 toeschouwers) een massale vecht partij. Er werd met stenen en andere voorwerpen gegooid en in paniek vluchtende mensen maak ten van de tribunes een complete chaos. Toeschouwers werden on der de voet gelopen en de trieste balans was tien doden en meer dan 100 gewonden, waarvan een kwart zeer ernstig. Twee toe schouwers overleden een nacht later en gisteren bezweken weer twee supporters in een ziekenhuis in Calcutta aan hun verwondin gen. Triest was eveneens dat de wedstrijd na de ongeregeldheden gewoon doorging. Doelpunten vielen er, in tegenstelling tot do den en gewonden, niet De rege ring van de Indiase deelstaat West-Bengalen heeft naar aanlei ding van het incident alle voet balwedstrijden in de Indiase eer ste divisie voor onbepaalde tijd van het programma verschoven. De politie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld en negen ver dachten zijn aangehouden. Bud Broeken in duel met Telstar-doelman Jan Nederburgh. hoogde in die dagen weliswaar het aanbod, maar de Tilburgse woonom geving speelde toch ook een belang rijke rol in Brockens beslissing om de tricolores trouw te blijven. Broeken: „Als er een topclub voor mij komt, dan wil ik best praten hoor. Maar ach, ik ben niet zo'n voetballer die zegt: de volgende stap is AJax. Wat heeft dat voor zin? Maar dat wil toch niet zeg gen dat ik niet ambitieus ben." Wie naar de stijl van Broeken JriJkt, bespeurt een sterke voorkeur voor mooi voetbal. De bal is er voor hem om iets leuks mee te doen, de tegen stander om uit te spelen. Hij beaamt dat met enig enthousiasme. „Wan neer ik er geen plezier meer aan zou beleven, dan stopte ik onmiddellijk. Ik leef als full-prof voor het voetbal, maar het spel om het spel is ook in de eredivisie nog van belang. Dat heeft weinig tot niets met het niveau te maken. Wanneer ik nu bij een ama teurclub zat en lk moest daar vier keer per week trainen, dan gaf mij dat net zo veel plezier als bij Willem H." Dele afstandelijke en prestatie-relati verende benadering leidt bij Broeken al gauw tot een soort dromerigheid, die het publiek zwaar op de maag ligt. „Klappen of fluiten, zo reageert het publiek meestal op mij. De mensen zien hier graag harde werkers. Spe lers die met een uiterste sliding de bal Van onze honkbalmedewerker HAARLEM Zelf op de allerlaatste dag van de Haarlemse honkbalweek ging de vergelijking met het Feyenoord in de gloriedagen van Moulljn en consorten weer op. In die dagen werd er gekscherend geroepen, dat als je ook maar Iets onder de naam Feyenoord in de Kuip liet spelen, je gegarandeerd was van duizenden mensen op de tribune. door Matty Verkamman van hem meedoen. Maar toen ik dan eindelijk eens moest invallen vroeg hij op welke plaats ik eigenlijk speel de. Toen ben ik maar weer terug gegaan naar RKTW. Een Jaar later werd lk alsnog gehaald door Jan Brouwer. Die zette me tegen FC Dor drecht voor het eerst in de basis en zei vooraf dat ik vijf wedstrijden zou blijven staan. Dat geeft je als Jonge speler vertrouwen. De Jonge was la ter kritischer. En terecht natuurlijk, want ik draalde toen al twee en een half jaar mee. Hij eiste van mij dat ik acht van de tien wedstrijden goed zou spelen. Ja, dat is toch een hele op gave." Vorig Jaar wekte Bud Broeken de schijn dat het hem enigszins aan am bities ontbreekt. De rustige Tilburger liet toen immers zelf een transfer naar Roda JC afspringen. Willem U's manager/geldschieter Leo Maas ver- toch net niet binnen de lijnen weten te houden, zijn verzekerd van ap plaus. Een Jongen die altijd hard werkt doet het al vlug goed bij het publike. Zo'n type speler ben ik niet. Ik vind het niet nodig om hard achter een bal te gaan lopen waarvan lk weet dat ik 'm toch niet kan halen." Selectie: Peter Adjanskl, Cle mens Bastiaansen, Bud Broe ken, Frank de Brouwer, Johan Bljsterveld, Jimmy Calderwood, Dujan Coslc, Jan van Gestel, Jo han Havermans, Arthur Hoyer, Come Hutten, Johan Huybregts, Rob Landsbergen, Toine van Mierlo, Toon Nelemans, Frans Roemgens, Wil van Turnhout, Toon van de Ven, Ton Verkerk. Nieuw: Peter Adjanskl (Eindho ven), Jimmy Calderwood (Bir- mingham/Sparta), Rob Lands bergen (geleend van PSV). Vertrekken: geen Trainer: Bert Jacobs. Terrein: Gemeentelijk Sport park. Capaciteit: 20.000. Hetzelfde lijkt te gelden voor deze Haarlemse honkbalweek. Terwijl op de laatste dag de koek was verdeeld zaten er bij de onbeduidende wed strijd tussen Ucla en de Antillen, met 5-2 door de Amerikanen gewonnen, 's middags toch nog 1200 mensen op de tribune. Bij de andere in feite overbo dige wedstrijd 's avonds tussen M Tokio en toemooiwinnaar Miami wa ren er zelfs ruimschoots 2000 toe schouwers. Deze week passeerden 75.000 mensen de hekken van het Pim Mulier-stadion, daarmee de begro ting met 10.000 overschrijdend. En dat bij een toernooibezetting, die nogal wat te wensen overliet. „We streven voor de volgende honkbal week in ieder geval naar een wat geringer verschil in de onderlinge krachtverhoudingen. Landenteams zijn daarbij natuurlijk het meest aan trekkelijk. Dat bepaalde ploegen er kwalitatief uitspringen is niet zo erg, maar het moeten er voortaan wel meer dan een zijn," aldus organisatie- voorzitter Piet Tromp, dit honkbale venement analyserend. De Haarlemmer plaatst dan ook een kanttekening bij het succes van deze week: „Er zijn mensen, die buiten deze week nooit een honkbalwed strijd zien. Maar Je mag Je niet in slaap laten sussen door die goede cijfers. Ik denk toch dat het publiek Antillen: 000000020-2 UCLA: 20003000 -5 Werpersresnitaten. Antillen Carlos Rudolph (4-Vh en 4 man) 2-4-6-2; Hubert MorceUna (3-*» lrin. 0-0-3- UCLA: Jeff McDonald <7-*i inn en 4 man) 7-2-5-9; Eric Broersma (l->6 inn.) 2-O-0-0. Homenui M'1" O ail ego (UCLA, le inning»). kwaliteitsbewust blijft. Wel ls het zo dat we voor deze week nogal te kam pen hadden met concurrentie van goed bezette toernooien die elders in de wereld als voorbereiding op het WK in Japan werden georganiseerd." Vast staat, dat de Antillen er bij de volgende aflevering in 1982 van een van de weinige topsportevenemen ten, die de stad Haarlem nog resten, niet meer bij zullen zijn. Los van de grote schare Antilliaanse supporters, die hun steentje aan het zakelijke succes bijdroegen, kwam die ploeg toch het een en ander aan kwaliteit tekort voor deze week. Aan de formu le zal verder weinig gesleuteld worr den. „We zullen altijd vijf ploegen blijven uitnodigen en nooit vier. Met vijf deelnemers heeft iedere ploeg een keer een rustdag. Dan kunnen er ex cursies etc. worden gemaakt. En dat wordt nog steeds bijzonder op prijs gesteld," aldus Piet Tromp, een ander familiair aspect van dit gebeuren be nadrukkend. POOTJE (1) Mr Eric C. Vilë heeft de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal pootje gehaakt. Met opzet En als de eerste de beste vrije verdediger die zojuist zijn Jubileumbeenbreuk heeft uitgedeeld, vertelt hij tegen de wachtende Journalisten voor de dampende kleedkamer, dat hij niet anders kon. Er stonden ook zulke grote belangen op het spel. Eind vorige week keurde het be stuur van de sectie betaald voetbal de transfers van Simon Tahamata en Michel van der Korput goed. Hoewel er zware vermoedens be staan dat belde verkopen van voetr ballersvlees niet volgens de regle menten tot stand zijn gekomen. De stichting wilde dat wel eens onder zoeken, maar werd haastig terugge floten door Vilé en zijn collega's. Oeen gezeur, verkopen die handel. Er werd in de haast een smoes in elkaar getimmerd. Als de KNVB de transfers nu niet goedkeurde dan zouden Standaard Luik (Tahamata) en Torino (Van der Korput) hun aankopen voorlopgl niet op kunnen stellen in Europa Cup-wedstrijden. Maar, zal een gewoon mens, dat dus per definitie niet in aanmerking komt voor iets hoogs in de KNVB, dan zeggen: „Is dit in het belang van het Nederlandse voetbal? Wordt de KNVB één haar beter als het bestuur de hand licht met de eigen regels?" Inderdaad, dat zou best wel eens kunnen. Daar moeten we het dan maar eens over hebben. POOTJE (2) De KNVB staat binnen de Europese voetbalfederatie UEFA, slecht aan geschreven. Voornamelijk door per soonlijke onhandigheid, men spreekt hier ook wel van onkunde, is de KNVB in de bestuurlijke aan gelegenheden van voetballend Eu ropa op een heel ver zijspoor geran geerd. Zelfs de inschakeling van Jaap van Praag, met zijn uitzonder lijk hartelijke connecties all over the world, heeft geen barst gehol pen. Behalve Jaap zelf dan. Want die mag op kosten van de UEFA een paar keer per seizoen naar het bui tenland om daar scheidsrechters te hoordelen. Een baantje waar hij nu Juist weer volstrekt ongeschikt voor is. Maar ja, een lolly is een lolly. Van Praag had ook wel meer gewild. Maar toen moest er enig taktisch vernuft getoond worden. En men begrijpt, dan valt de KNVB onmid dellijk af. Dat heeft op het laatste UEFA-congres nog potsierlijke mo menten opgeleverd. Want behalve Van Praag moest ook de scheidende KNVB-vooraitter Willem Meuleman nog in het zadel geholpen worden. ft "fr ryy ■e&'tr .5° v <0 4*? KNVB plus ijdeltuiten plus onkun de is niets. En dus stonden ze beiden aan het einde van het congres met lege han den. Goed werk, geheel in de geest van Vilé's kabinet In dit positie kost Het vele jaren slijmen om weer ln de buurt van de macht te komen. Slijmen en vooral nooit meer misbaar maken. Bijvoorbeeld niet over transfers. Toevallig werden Tahamata en Van der Korput verkocht naar België en Italië. Twee landen die veel van de dienst binnen de UEFA uitmaken. Hoe onhandig zou het zijn als de KNVB daarmee in aanvaring zou komen. POOTJE (3) En dus worden de regels van de KNVB maar vergeten. In het belang van het Nederlandse voetbal, dus. Men zou er ook nog bij kunnen bedenken dat een van de twee be trokken buitenstaanders bij de ver kopen toevallig iemand is waarmee de KNVB hartelijke betrekkingen onderhoud. Maarten de Vos van het bureau Inter Football, was Simon Tahamata behulpzaam bij zijn transfer naar Standard Luik. Inter Football blijkt de KNVB al tijd net een stap voor als er weer iets met het Nederlands elftal uitge vreten moet worden. Niet dat dat moeilijk is. maar Je krijgt er wel een handige positie van ais de centen verdeeld worden. En de KNVB heeft al laten weten dat de bond in de toekomst zelf meer geld wil van gen bij dit soort afspraken, dan tot nu toe het geval was. Het ging dus ook toch weer om het belang van de KNVB. Dan zie Je voetballershan- del, waartegen Je heb aangekondigd op te gaan treden, graag door de vingers. Centen en goede contacten. Het lijkt verdraaid wel op een beetje beleid. Als we tenminste niet zou den weten wie er achter dat beleid zou steken. Dat weten we echter wel. En nu we het toch over het belang van het Nederlandse voetbal hebben. Had niemand die Vilé en zijn krabbers, glijers, kronkelaars, zachtbruin ge tinte receptietijgers, scheidsrech ters beoordelende onkundige be jaarden, mist en onzin verspreiden de meesters ln de rechten en wat daar verder al niet rondloopt te stappen als crème de la crème van het profvoetballen, had niemand dat gezelschap het liefst gisteren al met een welgerichte schop onderuit kunnen halen? En voorgoed. IDEE (1) Het voetbalseizoen nadert. Zelfs de bestuurders van de voetbalclubs hebben hun eerste oefenwedstrij den er al weer op zitten. Neem bijvoorbeeld FC Twente. Ik weet niet waardoor het komt, maar bij die naam schieten mij altijd de woorden provincie grijs grauw en mist te binnen. Dat FC Twente heeft nu weer last van een plan gekregen. Een plan? Een geniaal idee. zal Je bedoelen, om het Neder landse voetbal weer even helemaal op gezonde poten te zetten. Het gaat erom dat het betaalde voetbal nogal in zijn maag zit met de overheid. Die wil het betaalde voetbal met tegenzin weliswaar maar vooruit dan toch maar, op weg helpen naar een gezonder bestaan. Per slot van rekening is het prof voetbal niet eens in staat om zelf een schone pleister te plakken. De overheid stelt echter wel een paar eisen aan de hele affaire. Bijvoor beeld dat het profvoetbal zich een beetje fatsoenlijk moet gaan ge dragen. Zeg maar, een normaal maatschap pelijk verantwoord apparaat op bouwen. Erg vervelend allemaal. Het betaalde voetbal stribbelt dan ook heftig en van harte tegen. FC Twente doet dat op geheel eigen wijze: een noodlanding van een ideetje. Het komt erop neer dat alle verdere bemoeienis van de overheid wordt afgewezen. In die situatie gaan alle clubs shirtreclame dra gen, want dat mag dan natuurlijk. De opbrengst daarvan gaat in een grote pot. Daarna volgt de herver deling. Het el van Columbus ls te rug op aarde. Herverdeling van de rijkdom. En betaald voetbal? Ziet u ook niets van zo'n plan terechtkomen? Ik ook. Nemen wij de mogelijkheden. Stel er wordt één sponsor voor het totale profvoetbal gevonden. Niet dat dit gebeurt, maar het zou kunnen. Den ken we even erbij dat het profvoet bal er ook nog gezond van moet worden, dan zal die ene sponsor per seizoen toch wel gauw met een mil joen of 15 over tafel moeten komen. Dan vangt iedere club nog minder dan een half miljoen gulden, als er tenminste herverdeeld wordt. Nog even afgezien van het feit dat ze dat half miljoen gegarandeerd verkeerd zullen besteden: welke voetbalclub wordt er nog gezond van zo'n be drag per Jaar? Ja, 8C Amersfoort, en dan nog onder de voorwaarde dat ze eeuwig op de laatste plaats van de eerste divisie eindigen. Maar verder helemaal niemand. Daar komt nog meer bij, bijvoor beeld dat AJax onmiddellijk via In- ter Football laat weten zelf voor een miljoen een privésponsor aan te kunnen trekken. Geen zin om voor de algemene sponsor aan te treden dus. Als AJax niet wil. wil Feye noord ook niet, en PSV en AZ. En zo door tot tenslotte SC Amersfoort ook wel iets beters voorgespiegeld heeft gekregen. Doek dus. Plan 'weer weg. Er klopte in deze situatie trouwens toch iets niet. Er bestaat namelijk geen bedrijf dat voor 15 miljoeh gulden per jaar op alle shirtjes van profvoetballers wil staan. Zo gaat het dus niet IDEE (2) Komen we dan ln de afdeling uto pia. Iedere club schaft zich een ei gen sponsor aan. De ontvangen gel den verdwijnen ln de algemene pot. Waarna de Japanse zaktelevisie het totaalbedrag door 37 deelt. Nemen wij op dat moment even de burelen van de voetbalclub A. Ik noem maar wat. Daar heeft men van sponsor W, ik noem zomaar wat, een bedrag van 750.000 gulden ontvangen voor die shirtreclame. Dat ging naar de grote pot en hier is reeds de overschrijving naar de her verdeling: 48.000 gulden. Want toevallig had ik zelf besloten voor de somma van 4 centen per seizoen sportclub 8C Amersfoort te gaan sponsoren. Op welks burelen ik dan met de eindelijk niet meer vechtende bestuurders, een klein glas drink op de zojuist binnenge komen cheque van 48.000 gulden. Zo zal het helaas niet gaan. Want bij club A met sponsor W had men dit effect reeds Ingecalculeerd. Daar had men het volgende erop gevonden. Het sponsorbedrag werd contractueel vastgesteld op 4 cent. Die mogen naar de algemene pot. Daarnaast heeft de sponsor, in ver band met de bijzonder prettige sfeer tijdens de onderhandelingen, een bedrag van 749.999 gulden en 96 cent gestort in de clubkas als dona tie. Dat geld gaat dus niet naar die algemene pot. Waar inmiddels schraalhans reeds enthousiast met de pollepel zwaait. Doek. Bulten FC Twente zie lk dan ook niemand denken dat het plan van de herverdeling van sponsorgelden enige kans van slagen heeft. Het doet nl. een beroep op iets dat in het betaalde voetbal niet bestaat: colle gialiteit. IDEE (3) Afgelopen zaterdag verscheen in De P. voor de zoveelste keer het oude verhaal van Nico de Vries. Hij heeft uitgevonden hoe het betaalde voet bal gezond kan worden. De Vries is een zakenman en heeft het voetbal- bedrijf helemaal doorgekregen in de korte tijd dat hij met de zweep achter DS '79 staat. Zoiets kan al leen maar op een nieuw plan uit lopen. Dat ziet er simpel gezegd zo uit. Maak het profvoetbal los van de KNVB en richt een eigen liga op. Laat de overheid nog twee jaar de ergste gaten dichtsmeren met be lastingcenten, maar daarna moet die overheid ook wel heel snel be nen maken, want dan nemen de gehaaide zakenlieden van het kali ber De Vries het heft ln handen. Dat verdraagt geen pottenkijkers. Be taald voetbal dus weer gezond. Q.e.d. Gaan er al bellen rinkelen? Klopt. Het is een zeer oud plan dat eerder bij AZ opborrelde en waar PSV weer een eigen versie van maakte. Daarna zagen andere rijke clubs er ook alles in. Tot andere wat armere clubs begrepen dat het hier om een plan uit de afdeling ikke ikke en de rest kan stikken gaat. Maar wel een voetbalplan, zogezegd. ROTZOOI Toevallig gevonden bij de kiosk, naast Voetbal International: het nulde nummer van een nieuw voet balblad. Voetbal Revue, een onder neming van Bert Hulleman, in Epe, die ook al bladen als Motor Revue en Wieier Revue uitgeeft. De voet- balpoot heeft ene Dick van der Veen als hoofdredacteur gekregen. Voetbalbladen hebben in Neder land zelden een lang leven. Voetbal International is het enige blad dat zich staande heeft weten te houden. Voor de rest zijn bladen als Goal. Kick of 1-0 gekomen en weer even vlot verdwenen. Waarom dan toch weer een nieuwe poging? Op die vraag levert de inlei ding van Voetbal Revue het ant woord. „Van diverse kanten", wilde men „ons" doen geloven dat er be hoefte bestond aan zo'n blad. En wat wensen die diverse kanten dan van ons? „Een positieve bijdra ge aan (de belangstelling voor) de voetbalsport". Dat klinkt erg lekker. J j Misschien dat de lezer ook nog met suggesties en verlangens kan ko men? „Indien ze niet wijzen in de richting van tendentieuze bericht geving, indien men niet van ons verlangt reilen op te voeren die er niet zijn en een taalgebruik dat ons niet aanstaat, zal nimmer tever geefs een beroep op ons worden gedaan". Maar stel nu eens dót, ondanks les, dat kan toch? „Indien er werke lijk misstanden zijn, zullen we ze zonder meer aan de kaak stellen. Het lijkt ons evenwel een zinloze zaak om rotzooi te zoeken". Voetbal Revue is 50 pagina's dik. Ik heb ze stuk voor stuk stukgelezen. En inderdaad, er zijn geen misver standen in het Nederlandse voetbal. Van links komt de rozegeur, van rechts de maneschijn en in het mid den zakt Voetbal Revue weer snel achter de horizon. Zoals dat ook hoort met dit soort bladen. SMULLEN Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Dat was me weer smullen. Wat hadden we niet allemaal. De honkbalweek waarin ons Nederlandse team nog steeds zeer mee bleek te kunnen komen met het enorme Nederland se Antillen. De tenniskampioen schappen waar onze Louk Sanders weer de absolute topper bleek te zijn. De wereldkampioenschappen atletiek in Sittard voor vrouwen op de 400 meter horden en 3000 meter gewoon hardlopen, waar onze Ne derlandse ploeg weer volgens ver wachting presteerde en waar iets minder toeschouwers waren dan bij een thuiswedstrijd van FC Amster dam. De ronde van Nederland voor broodfietsers, waar onze Gerrie weer ouderwets vlamde in een koers die de vergelijking met 50 rondjes rond eendorpskerktoren tijdens de kermis, weer glanksrijk doorstond. De alternatieve Olympische spelen voor springruiters in Rotterdam, waar bleek dat onze Nederlandse ploeg volkomen terecht niet naar de Olympische spelen van de commu nisten is gegaan, omdat ze daar toch geen kans hadden om bij de eerste acht te komen. En dan moet het voetbalseizoen nog beginnen. Ze verwend heb ik me nog maar zelfden gevoeld. Bij slecht weer dan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13