agdad geeft ons nog een maand loofdstad Jeruzalem, een excuus voor verhuizing? iligieus geweld idia: 150 doden Onderwijs motor voor ontwikkeling Leider van Syrische moslembroeders dood Karmal bevordert tegenstanders bassade moet weg uit Jeruzalem' origin weer ziek Staking Salvador vergt 450 levens Zes vliegtuigen binnen een week omgeleid via Cuba President van Wereldbank: Brand in Londense club aangestoken 0AG 18 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET t)AD. JERUZALEM (Reuter, AP AFP) Irak heeft Nederland gedreigd met een jetóng van de diplomatieke betrekkingen als de Nederlandse ambassade in Jeruzalem ifniet binnen een maand verdwijnt. De Nederlandse ambassadeur heeft een nota van die JJ fcng in de Iraakse hoofdstad in ontvangst genomen. »derlandse regering zal zich lover de plaats van de ambas- j Israël beraden. Eerder dreig- ««Syrië al met verbreking van de 18 iatieke betrekkingen. In Bag- n' erd nog vernomen dat de Ne- 1 dse minister van buitenlandse Van der Klaauw aan een Iraak- ilomaat in Oenève had laten dat Den Haag aan een oplos- het probleem werkt. De ver in de Arabische leider Sad- toessein aan Saoedi-Arabië. De 6( ig in Riaad riep vorige week op d heilige oorlog tegen Israël. Tal sche landen hebben zich bij deze oproep aange- DEN HAAG De Nederlandse Zio nistenbond, de Werkgroep Israël, het Israël Comité Nederland en de Jood se Jeugdvereniging houden dinsdag morgen om kwart voor tien een de monstratie voor het Catshuis. De de monstratie gaat vooraf aan de kabi netsvergadering die gewijd is aan de eventuele overplaatsing van de Ne derlandse ambassade in Israël van Jeruzalem naar Tel Aviv. Genoemde organisaties verzetten zich hier tegen. mbia icht wordt dat de Veiligheids man de Verenigde Naties deze een beroep zal doen op Neder- 1 en elf Latijnsamerikaanse lan- bun ambassades uit Jeruzalem halen in verband met de uit- roeping van deze plaats tot ongedeel de en eeuwige hoofdstad van Israël. Na Venezuela en Uruguay staat nu ook Colombia op het punt zijn am bassade naar Tel-Aviv te verplaatsen. Dit is meegedeeld door de Colombi aanse ambassadeur in Israël. Berich ten dat ook Costa Rica al besloten zou hebben tot overplaatsing van de ambassade werden door de ambassa- I DELHI (Reuter, AFP) Vijf dagen strijd tussen mos- n hindoes in het noorden van India heeft nu al aan zeker isen het leven gekost. De meeste doden vielen in bad in de staat Oettar Pradesj. van de overheid van Pradesj als een uitgaansver- 24 uur en de aankondiging :hten zonder vorm van pro maanden gevangen gehouden worden, hebben tot dusver inkel effect. Het leger heeft nu icht gekregen in een aantal ste mde staat de orde te herstellen. India in 1947 onafhankelijk rtjn er zelden meer zulke felle Iten tussen hindoes en mos- geleverd. De onafhankelijk- erklaring Groot-Brittannië Ide het subcontinent in een Isch Pakistan en een hindoeïs- ndia ging ook met zeer èrn- ingeregeldheden gepaard. rtjd in India wordt nu echter ïllleen door religieuze motieven In de staten Assam en raakt de inheemse bevol- Kfelmatig slaags met „gastar- Hui t buurstaten. Voorts lopen tegen prijsverhogingen dagen regelmatig uit op Idadig treffen met de poli tot slot biedt de opening van (rsitaire jaar studenten de SKOU (Reuter, AP) De Russi- premier Alexei Kosigin is ziek. de tweede maal dit jaar heeft hij jolitieke toneel in het Kremlin ten. Het nieuws van Kosigins le werd bekend door het uitstel het bezoek van premier Lee nYew van Singapore aan Mos- v Kosigin werd voor het laatst 1 n in het openbaar bij de sluiting ill de Olympische Spelen. gelegenheid met lichamelijk geweld uit te maken wie hen mogen verte genwoordigen in de universiteits raden. Oppositieleider Charan Singh heeft het aftreden van de regering-Gandhi geëist omdat zij niet in staat is ge weest dit geweld te laten ophouden. SAN SALVADOR (AFP) Bij de algemene staking van de afgelopen dagen in de Midden-Amerikaanse staat El Salvador zijn zeker honderd vijftig militairen om het leven geko men. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het volksbevrij dingsleger (FPL). Dit cijfer is niet tegengesproken door het leger. Wel voegde een militaire woordvoerder eraan toe dat zeker driehonderd guer rillastrijders gedood zijn bij gevech ten. Overigens vermoedt men dat on der die driehonderd doden zich ook vele burgers bevinden. De indruk bestaat dat de staking geen succes is geworden. Waarne mers vragen zich af waarom het volksbevrijdingsleger de actie zo hard doorgezet heeft, aangezien het daarmee de kans loopt de arbeiders tegen zich in het harnas te jagen door de enorme golf van geweld die de actie oproept. Een Amerikaanse mili taire adviseur schat de sterkte van de guerrillastrijdmacht in El Salvador op vijfduizend man, maar zei van mening te zijn dat de strijders slecht bewapend zijn. Ook hij zag ln het beperkte succes van de staking een tegenslag voor de verzetsbeweging. de werden door de ambassadeur te gengesproken. De vertegenwoordiger van de Dominicaanse Republiek in Israël heeft al gezegd dat zijn rege ring onder toenemende druk staat om zijn ambassade te verplaatsen. De Palestijnse leider Arafat heeft zich inmiddels aangesloten bij het Saoedlsche voorstel voor een Jihad" tegen Israël. Hij deed dit tijdens een conferentie van twaalf islamitische landen in de Marokkaanse stad Casa blanca. Deze conferentie houdt zich bezig met de status van Jeruzalem. Koning Hassan, die voorzitter van deze club is, heeft voorgesteld dat alle Islamitische landen hun betrek kingen zullen verbreken met de lan den die Jeruzalem erkennen als hoofdstad van Israël. Landen die hun ambassade in Jeruzalem hebben, moeten ertoe worden gebracht die te verplaatsen, aldus het voorstel van de koning. Hassan zou uiteindelijk ook economische sancties, zoals een olieboycot, in stelling willen brengen. Over de precieze tekst van de islami tische voorstellen was gisteravond nog geen overeenstemming bereikt. Klacht De Egyptische president heeft de Is lamitische wereld indirect de schuld gegeven van de uitroeping van Jeru zalem tot ongedeelde en eeuwige hoofdstad van Israël. In een brief aan koning Hassan beklaagt president Sadat zich erover dat de islamitische wereld weinig eensgezind is, dat er in sommige landen sprake is van terro risme terwijl andere landen een half zachte houding aannemen tegenover de Russische inval in Afghanistan. Deze elementen, hebben, aldus Sa- dat, bijgedragen tot een verharding van het Israëlische standpunt. De Israëlische regering heeft laten weten niets te zien ln een nieuwe topconferentie naar het model Camp David om de vastgelopen besprekin gen over de Palestijnse autonomie uit het slop te halen. Wel gaf het kabinet president Navon toestemming voor een bezoek aan Egypte. Ook het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken nam eerder afstand van Sadats idee voor een nieuwe top na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. De VS willen, net als Israël een snelle hervatting van het vredes overleg. Op het vliegveld van Miami verlaat een passagier enigszins verlaat het toestel van Republic Airways, een van de vliegtui gen die afgelopen zaterdag gedwongen werd naar Cuba te vliegen. MIAMI (AP, AFP) Lijnvluchten van en naar Miami, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Flori da, maken steeds vaker een om weg vla de Cubaanse hoofdstad Havana, daartoe gedwongen door een of meer passagiers. De indruk bestaat dat het ln de meeste ge vallen gaat om Cubanen die enke le maanden geleden per boot van Cuba naar Florida gingen, maar inmiddels zo teleurgesteld zijn over hun verblijf in de als het paradijs afgeschilderde Verenigde Staten, dat ze maar liever terug gaan Afgelopen zaterdag werden maar liefst drie vliegtuigen gekaapt en gedwongen naar Cuba te vliegen, waarvan twee binnen een half uur. Het totale aantal vluchten op het eiland van de afgelopen week komt daarmee op zes. De Ameri kaanse autoriteiten hebben aan gekondigd dat zij de veiligheids maatregelen op de vliegvelden ln het zuiden van de Verenigde Sta ten zullen verscherpen. Bij de drie vluchten die zaterdag vla Havana werden omgeleid gin gen het respectievelijk om zes, vier en één kaper. Over hun identi teit hebben de Cubaanse autori teiten niets bekend gemaakt. De Amerikaanse toestellen konden, na betaling van het landingsgeld, ongehinderd naar het Amerikaan se vasteland terugkeren. In de periode tussen 1961 eh 1973 werden in totaal 87 vliegtuigen gedwongen naar het vliegveld Jo se Marti bij Havana te vliegen. In 1973 werd een anti-kaplngsver- drag van kracht tussen Cuba en de Verenigde Staten. Dit verdrag verliep in 1977, zonder dat verlen ging plaats vond. Sedert dat jaar stuurt Cuba een gekaapt vliegtuig met bemanning en passagiers ge- rug, terwijl de kapers achterblij ven. Wat voor maatregelen er daarna tegen hen genomen wor den, is ln de meeste gevallen niet duidelijk. Amerikaanse luchtvaartfunctio narissen hebben inmiddels de „profiel-schetsen" van kapers, zoals die in de jaren zestig van kracht waren, weer uit de kast gehaald. Kapers schijnen aan be paalde uiterlijke kenmerken te voldoen, op basis waarvan bepaal de passagiers aan een nader on derzoek worden onderworpen. Daarbij wordt gecontroleerd wat voor spul ze ln bagage of aan den lijve meedragen. De plastic fles sen met benzine die twee groepen kapers afgelopen zaterdag bij zich hadden werden door de metaalde tectoren niet ontdekt. De kaper van het laatste toestel slaagde erin met een goed Ingepakt stuk zeep het vliegtuig naar Havana te brengen. Na het bekend worden van de ex tra veiligheidsmaatregelen zijn dit weekeinde ten minste twee pogin gen tot het kapen van een toestel door Cubaanse vluchtelingen ver ijdeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Onderwijs ls niet alleen moreel nodig, maar ook een pure economische noodzaak. De president van de Wereldbank, Robert McNamara, schrijft dat in het vandaag verschenen ontwlkkellngsrapport van de bank. Sinds enkele jaren brengt de Wereld bank behalve een Jaarverslag, ook een algemeen rapport uit over ont wikkelingszaken, toegesneden op een bepaald onderwerp. Ditmaal zijn dat wat wordt genoemd de menselij ke hulpbronnen, die kunnen worden aangeboord bij voorbeeld door verbe tering van onderwijs, voeding of ge zondheidszorg. Een paar voorbeelden uit het rap port: Boeren in de derde wereld met vier Jaar lager onderwijs produceren ge middeld 13 procent meer dan boeren zonder scholing. De eersten maken veel-meer gebruik van nieuwe land bouwmethoden en van betere zaad- soorten. Ontwikkelingslanden met naar verhouding veel mensen die kunnen lezen en schrijven kenden tussen I960 en 1977 een grotere economische groei dan derde wereldlanden met veel analfabeten. Wat betreft vrouwen: onderzoek ln Bangladesj, Kenia en Colombia toont aan dat van vrouwen met een paar Jaar onderwijs minder kinderen over lijden. dan van vrouwen die nooit hebben schoolgegaan. Onderwijs beperkt de bevolking*- grpei. Vrouwen die kunnen lezen en schrijven weten meer van voorbe hoedsmiddelen. en trouwen gemid deld later. Kortom, onderwijs is volgens de We reldbank een motor voor ontwikke ling. Kennis Investeringen ln wegen, machines, technische vernieuwing, bevloeiings- systemen zijn belangrijk voor econo mische groei, aldus de bank, maar ze zijn niet doorslaggevend. „De kwali teit van de bevolking van een land heeft een grote invloed op welvaart en groei. Mensen hebben de ideeën, nemen de beslissingen en grij pen kansen. Daarvoor is scholing no dig. Ervaring is belangrijk, maar ook kennis van zaken en een bepaalde houding ten aanzien van ontwikke ling. die kinderen van hun ouders kunnen leren. Is dat lijdzaamheid, of dadendrang?" Japan en Zuld-Korea worden door de Wereldbank als voorbeelden ge noemd van landen die dank zij onder wijs (samen met landhervormingen) tot economische groei konden komen. Overigens wijst de bank er met na druk op dat economische groei en inkomen per hoofd van de bevolking weinig zegt over de verdeling van de welvaart (of de armoede) over de be volking. In Colombia bijvoorbeeld le ven twee maal zoveel mensen bene den de armoedegrens als in Zuld- Korea, hoewel het Inkomen per hoofd van de bevolking niet ver uiteen loopt Sri Lanka wordt beschouwd als een arm land, maar de bewoners wor den bijna net zo oud als mensen als in de Industrielanden. DAMASCUS (Reuter, AP, AFP) Het Syrische leger heeft bij een botsing met gewapende leden van de verboden moslem broederschap de leider van die beweging, Hlsjam Joembaz, gedood. ISLAMABAD (AFP, AP, Reu ter) De Afghaanse regering is kennelijk een offensief be gonnen ter verzoening van het volk. Twee politieke te genstanders van president Babrak Karmal zijn op belangrijke posten benoemd en regeringsdelegaties zwer men van Kaboel uit naar alle windstreken om in gebieden waar het verzet het hevigst is deel te nemen aan religieuze bijeenkomsten, als bewijs dat ook communisten goede mos lems kunnen zijn en geen atheïsten hoeven te zijn, zoals het verzet hen noemt. Radlo-Kaboel meldde zaterdag dat minister van justitie Aryan is bevor derd tot vice-premier. Hij behoudt de leiding van het departement van jus titie. Aryan wordt beschouwd als ver tegenwoordiger van de Khalq-stro- ming in de Democratische Volks Par tij, terwijl president Karmal de Par- cham-vleugel is toegedaan. Aryans geestverwant Saleh Mohammed Zirai is benoemd in het presidium van de revolutionaire raad. Een andere kop man van de Khalq-vleugel, vice-pre mier Sarwari, is echter weggewerkt: hij wordt ambassadeur in Mongolië. De regeringsvertegenwoordigers die vooral de gebieden opzoeken waar de laatste tijd op grote schaal militairen zijn overgelopen naar de verzetstrij ders. trachten de bevolking ervan te overtuigen dat het regime van Kar mal het lot van de bevolking tracht te verbeteren. De „rebellen" zouden met steun van de Amerikanen en de Chi nezen zich Juist tegen het volk keren. Enigszins strijdig met al deze vrien delijke gebaren zijn berichten uit Pa kistan dat Russische bommenwer pers en helikopters vorige week meer dan twaalfhonderd burgers hebben gedood toen zij vorige week het eind van de vastenmaand Ramadan vier den. Deze bombardementen zouden zijn uitgevoerd in de provincie War- dak, ten zuiden van de hoofdstad KaboeL Meer dan dertig bommen werpers en helikopters zouden aan de aanval hebben deelgenomen. In het gebied zouden 22 dorpen geheel zijn verwoest. De botsing, waarbij ook vier mede werkers van Joembaz om het leven kwamen, deed zich voor in Homs, 120 kilometer ten noorden van Damas cus. De fanfare waarmee de Syrische autoriteiten het bericht bekend maakten, duidt erop dat zij de dood van Joembaz als een grote overwin ning beschouwen. De moslembroe derschap wordt verantwoordelijk ge steld voor een reeks van politieke bomaanslagen en moordpartijen, waarbij tenminste 150 medestanders van het Alawltische minderheidsregi me van president Assad en zeker drie Russische adviseurs zijn omge komen Op 7 Juli dit Jaar werd in Syrië een wet van kracht waarbij iedereen die lid bleef van de moslembroederschap met de dood werd bedreigd. Leden die zich binnen een maand bij de autoriteiten zouden melden, zouden niet worden gestraft. Op verzoek van moslem- en christenleiders in Syrië is deze termijn in een aantal provincies nog eens met twintig dagen verlengd. De afgelopen maand zouden 591 le den van de broederschap zich bij de autoriteiten hebben aangemeld, zo is in Damascus meegedeeld. In Juni van dit Jaar wisten de Syri sche autoriteiten ook al de hand te leggen op een andere belangrijke lei der van de moslembroeders, Ibrahim al-Joessef, die het brein zou zijn ge weest achter de aanslag op een kazer ne-in Aleppo in de zomer van het afgelopen jaar, waarbij zestig kadet- ten om het leven kwamen. De geeste lijk leider van de Syrische moslem broeders, Issam Attar, woont in bal lingschap in West-Dultsland. LONDEN (Reuter) De politie van Londen vreest verscheidene slachtof fers van de brand van zaterdag in een nachtclub niet te kunnen identifice ren. Van de 37 doden zijn er enkelen zó verbrand dat het zelfs onmogelijk is hun geslacht vast te stellen. De politie ls ervan overtuigd dat de brand is aangestoken met behulp van olie. Meer dan honderd mensen overwegend van Spaanse en Latijns- Amerikaanse komaf waren zater dagochtend vroeg aanwezig in twee boven elkaar gelegen lokalen toen de brand uitbrak. Binnen enkele minu ten stond de zaak in lichterlaaie. Vol gens de Sunday Times beschikte de eigenaar van de club niet over een vergunning. M. Kopuit ir vele landen kwam de regeringswisseling in Israël in 1977 als een chenk uit de hemel. De vervanging van de socialistische regering van nier Rabin door de rechtse, fel nationalistische regering van Begin een zekere legitimiteit aan de opportunistische draai naar de bische olielanden die hun macht hadden laten voelen door de boycot. Nederland vormde hierop geen uitzondering. •chem Begin is nauwelijks geremd in uitlatingen. Zijn woorden en daden de Arabische landen vaak in de t Inmiddels is de Arabische macht zo k geworden dat de landen van het Euro- wn de Negen zich nauwelijks'achter de uitende vrede tussen Israël en Egypte te scharen. Afwachten was het pa- En toen bleek, dat op Egypte na geen de rabische landen van plan was met él vrede te sluiten, gingen de Negen hun weg. met Frankrijk voorop. besluit van het Israëlische parlement Jeruzalem tot ondeelbare en eeuwige tfdstad van Israël uit te roepen heeft de frtng Begin opnieuw een aantal landen excuus gegeven om met de Arabische den zoete broodjes te bakken. Uiteraard W een dom besluit geweest voor Israël jeeds bestaande situatie van „ondeelba- joofdstad" zo uitdrukkelijk en provoce- wettelijk vast te leggen. Dom ook, it er nog „eeuwig" werd bij gezet Als volk weet, dat er maar weinig is dat tot uwig" kan worden bestempeld, dan is wel het Joodse volk. Arabische landen, die sedert Israël met ypte aarzelend aan het onderhandelen is *ds op zoek zijn naar zwakke plekken in Israëlische vlees, hebben nu Jeruzalem dekt. Was het eerst het Vaticaan dat aÊl het beheer over Jeruzalem misgunde, öjn het de Arabieren die niet aflaten te 'Pen over deze stad. t besluit van premier Begin zijn kantoor ar Oost-Jeruzalem te verplaatsen en de Gaarding door de Knesset van de Jeru- f^ wet vormen het Israëlische antwoord te Arabische aanvallen op het Israëli sche beheer over Jeruzalem. De Arabieren stellen nu eisen ten aanzien van Jeruzalem, die zij tot dusver niet hebben laten horen. De afgelopen maanden hebben de Arabi sche landen in de Verenigde Naties er reso luties met betrekking tot Jeruzalem doorge drukt waaraan voordien niet werd gedacht De Israëlische reactie hoe dom ook was die van een kat in het nauw, maar ze bete kent werkelijk een uitkomst voor Neder land, net zoals de regeringswisseling in 1977. Regeringswoordvoerders laten geen misverstand bestaan over hetgeen ver wacht kan worden van het Haagse kabi netsberaad over de ambassade in Jeruza lem. Het is al bijna zeker, dat Nederland evenals Venezuela en Uruguay zijn ambas sade uit Jeruzalem zal weghalen. Geïsoleerd Door de plaats van de ambassade in Israël neemt Nederland in West-Europa een be trekkelijk geïsoleerde positie in. Het is na melijk het enige Westeuropese land dat zijn ambassade in de Israëlische hoofdstad heeft. De ambassade is daar niet gekomen door de stichting van de staat Israël in 1948, want reeds in 1920 had Nederland al een consulaat-generaal in Jeruzalem. Dit werd in 1950 opgewaardeerd tot gezantschap en vervolgens tot ambassade. Nog voor de staat Israël op 5 mei 1948 was uitgeroepen, kwam de eerste in Israël te accrediteren Nederlandse diplomaat al in Palestina aan. Hij arriveerde dus niet als Nederlands ver tegenwoordiger in de republiek Israël. De enkele weken later een beleefdheidsbezoek aan premier David Ben Ooerion. Geen bezwaar Ben Goerion had er geen bezwaar tegen dat de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Jeruzalem bleef gevestigd, ondanks het feit dat Israël zelf zijn rege ringsbureaus in Tel Aviv had. De Israëli sche premier liet Nederbragt toen zelfs we ten, dat de ministeries van Tel Aviv naar Jeruzalem zouden verhulzen. Daar had Ne- derbragt helemaal geen bezwaren tegen, schrijft hij in zijn boek „O Jeruzalem, eer ik u vergete". Nog afgezien van het feit dat hij het 's avonds heerlijk koele klimaat van Jeruzalem verkoos boven het klamme van Tel Aviv, was het de ambassadeur ook niet gelukt passende woon- en kantoorruimte te vinden in Tel Aviv. Ook de contacten met de door Jordanië geannexeerde delen van Palestina zou het ten goede komen als hij in Jeruzalem zou blijven. Want, hoewel Neder lands diplomatiek vertegenwoordiger in Is raël, bleef hij ln zijn functie van consul- generaal voor Palestina de andere kant bezoeken. Zo bracht Nederbragt een offici eel bezoek aan Abdalla el-Tall, de Jordaan se militaire gouverneur van het bij Jordanië ingelijfde deel van Jeruzalem. Daar kwa men eind 1949 nog bezoeken bij aan gene raal Nasjasjibl, de vertegenwoordiger van de in Amman zetelende koning Abdoellah voor de door Jordanië bezette westelijke Jordaanoever. Belangen Het Joël-huis aan de Jaffastraat in Jeruzalem, waar op de vierde verdieping de Nederlandse ambassade is gevestigd. diplomaat was dr. J. A. Nederbragt, die al eerder posten had bezet in Dantzig en Triëst. Hij arriveerde op 4 februari 1948, benoemd als consul-generaal voor geheel Palestina en Trans-Jordanië. Dat bleef hij tot 29 januari 1949 toen Nederland Israël de facto erkende. Nederbragt had zijn consu laat-generaal in de Jeruzalemse wijk Tal- bieh. Vanaf dat moment was hij dus behal ve consul-generaal voor Palestina en Trans- Jordanië ook Nederlands vertegenwoordi ger in Israël. In die hoedanigheid bracht hij Nederland was overigens een van de laatste landen die Israël ook de jure erkende. Dit hield verband met de Nederlandse belangen in Indië. Op maandag 16 Januari 1950 over handigde dr. Nederbragt zijn geloofsbrie ven aan Walter Eytan, de directeur-gene raal van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken. Eytan verving op dat mo ment minister Mosje SJarett. De Israëlische regering had Jeruzalem toen al tot hoofd stad van Israël uitgeroepen. Het Israëlische parlement had kort daarvoor besloten alle regeringsbureaus van Tel Aviv naar Jeruza lem over te brengen. De Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Jeruzalem was inmiddels verhuisd naar de wijk Mer- chavia. De ambassade is thans gevestigd in de Jaffastraat nabij het Zionsplein op de vierde verdieping van een kantoorgehouw. Dr. Nederbragt werd gezant in Israël en de Israëlische vertegenwoordiger in Neder land, Axnir, werd eveneens gezant. Nauwe lijks een week na zijn benoeming tot gezant in de republiek Israël, bracht Nederbragt opnieuw een bezoek aan Amman. Hij sprak, met de Jordaanse minister van buitenland se zaken Roehl Abdoel Hadi Pasja over de manier waarop Nederland zijn belangen in de oude stad van Jeruzalem zou kunnen behartigen. Op 13 april 1950 bood Nederbregt in Tel Aviv zijn geloofsbrieven aan president Chaim Weizman aan. De ambassade bleef in het westelijk Israëlische deel van Jeruza lem. Dat bleef zo na de zesdaagse oorlog* toen Israël het oostelijk deel van Jeruzalem inlijfde. Daarbij eerbiedigde Israël meer dan Jordanië ooit gedaan had, de rechten van Iedere religieuze groepering. Een aantak Nederlandse ministers van buitenlandse za-1 ken heeft zich daarvan bij hun bezoeker* aan Oost-Jeruzalem overtuigd. Excuus Het uiterst ongelukkige besluit van het Israëlische parlement om wettelijk nog eens vast te leggen wat al lang vastlag, de ondeelbaarheid van Jeruzalem als hoofd stad van Israël is door de Arabieren a an ge-, grepen om Israël nog verder onder druk te zetten. Den Haag ziet in het Israëlische besluit een excuus om zijn houding nader te bepalen, zoals het in een regeringswisseling een excuus vond een evenwichtige politiek om te buigen in Arabische richting. Het ls nu afwachten wat de Arabische lan den Den Haag nog meer zullen voorschrij ven. Want zou de regering Van Agt beslui ten de ambassade inderdaad van Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen, dan kan dat -ontdaan van alle franje beschouwd wor den als het begin van de ontkenning van het bestaansrecht van Israël. M. Kopalt ls hoofdredacteur van het Nieuw Israëlisch Weekblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5