)GEM wil opzegging ankkrediet voorkomen \ferpleegkundigen dreigen met boycot hartoperaties De rekenmeesters van de KVP Kijken op het Houten hoofd naar binnenzee "De zenuwen" voor dat examen? l= ^ranties nodig van binnenlandse banken aan buitenlandse j ouw van Menten itkent geruchten advertentie echtbank geeft icht krakers Tij te laten InaD optiplan, 02510 2564^1 Ö^IIUD Brief aan bemiddelaar in conflict 'De Klokkenberg' WEG IN EIGEN LAND Nikko Audio KVP-top tegen dissidenten eristen stranden ior boze vissers (Ere)doctor Van Agt Veel slachtoffers in het verkeer Agent vangt met lasso python Rita LNDAG 18 lAG 18 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET •L onze redactie economie JTERDAM OGEM wil voorkomen dat buitenlandse banken waarmee het concern een itie heeft hun kredieten opzeggen of beperken. Daarom onderhandelt de raad van bestuur 5 bet ogenblik met een groot aantal banken onder welke de ABN en de AMRO-bank de èi sngnjkste zijn. De gesprekken zijn bijna afgerond en binnen enkele dagen hoopt de raad toestuur mededelingen over de uitslag te kunnen doen. j EM zit niet in acute geldproble- vertelde drs J. Boersma, lid van i raad van bestuur, gisteravond. t pj plotseling alle schuldeisers te- kertijd op de stoep staan, zijn wij u aat om leveranties normaal te len, aldus Boersma. is echter niet denkbeeldig, dat >jt mlandse banken door de ongun- ontwikkelingen bij OGEM min- scheutig zullen zijn met kredie- Bij Nederlandse banken treedt .art van bestuur direct in contac- »^oet de top op het hoofdkantoor, buitenlandse instellingen bestaat relatie met het filiaal in Neder- Vraagt OGEM om een flink ^Éet, dan moet er toestemming gevraagd aan het hoofdkan- ui het buitenland. Dat ligt min- uemakkelijk, vertelt Boersma. een onzer verslaggevers 4jblIN Meta Menten, de vrouw pieter Menten, heeft zaterdag ai een ongebruikelijk middel ge- en om geruchten die haar en man opnieuw in een kwaad dag- itsten, de kop in te drukken. ite een opvallende adverten- ,de „Irish Idependent", een van Bte Ierse dagbladlen. Daarin zij met klem de vorige week een Amerikaan van Poolse al fa gedane beschuldiging dat een ran de kunstcollectie die in het huis van de Mentens bij Water dis te vinden van diefstal afkom- is. advertentie zegt mevrouw Men- dat het er op lijkt dat dezelfde ren die twee jaar geleden brand itten in hun Ierse buitenhuis nu eren de publieke opinie tegen de lens op te zetten. „De kunstcol- In Comeragh House is in een ide van jaren opgebouwd, hoofd- Tljk door aankopen in Ierland tussenkomst van erkende Ierse [handelaars," aldus Meta Men- Zlj voegt er aan toe dat de bewij- daarvan kunnen worden over- „De beschuldigingen zijn volle onwaar," houdt zij de lezers van Independent voor. DAM (ANP) De Amster rechtbank heeft opdracht ge- de vijf jongeren die werden erd bij de ontruiming van lakte pand „De Vogelstruys" Herengracht in de hoofdstad [te laten. van hen is in de loop van vrijdag ip vrije voeten gesteld, de andere komen vandaag uit voorarrest, rechtbank heeft hiertoe besloten, de vijf in de gelegenheid te stellen voor te bereiden op hun proces aanstaande woensdag plaats vijftal zat sinds de ontruiming op ill in voorlopige hechtenis. Die uiming gebeurde op bevel van de fdofficier van justitie, Mr. Mes- lert, zonder vorm van proces om- er sprake zou zijn geweest van vredebreuk. politieoptreden bij de ontrui- g. onder leiding van commissaris mar, liep uit op een veldslag, ibij aan beide zijden gewonden tl De advocaat van één van de ers, Mr. D. Koopman, noemde de uiming echter onrechtmatig. Hij voegt hier aan toe, dat van een opzegging of beperking van de kre dietfaciliteiten door de ABN of de AMRO Bank geen sprake is. Kern van het gesprek is dat de ban ken die de belangrijkste relaties heb ben met OGEM, bepaalde garanties zullen geven voor kredieten die voor al de buitenlandse banken geven. Moeilijke tijd Ook ul kan OGEM zijn leveranciers betalen, drs. Boersma verheelt niet dat het concern, dat zich bezighoudt met bouw, projectontwikkeling, han del en techniek, een moeilijke tijd doormaakt. De onderneming zal door reorganisaties vermogensverliezen lijden en zal ook op de normale be drijfsactiviteiten nog in de rode cij fers blijven Een extra handicap vor men de rentelasten. Die zijn door de hoge rente groter dan we hadden ge raamd, zegt Boersma. OGEM had eind vorig jaar 232 miljoen aan kort lopende schulden en ƒ303 miljoen aan langlopende verplichtingen. Uit dit laatste cijfer blijkt dat OGEM de laatste jaren te snel Is gegroeid, er zijn te veel bedrijven overgenomen. Een minder positieve ontwikkeling is ook nog dat het afstoten van onroe rend goed minder vlot verloopt dan het bestuur had gehoopt. De verko pen zouden dit jaar 150 200 mil joen moeten opbrengen. ADVERTENTIE termijnbewaking I brengt rust èn dynamiek I in uw organisatie I grijke gouden handdruk voor Udink. Er is onder leiding van prof. dr P. Kuin nog een extern onderzoek gaan de naar het beleid in de afgelopen jaren. De raad van bestuur wil half septem ber de resultaten over het eerste half jaar bekend maken (dat moet eigen lijk eerder, zegt Boersma) bij welke gelegenheid ook mededelingen zullen worden gedaan over de herstructure ringen. De notering van de aandelen OGEM op de beurs worden niet geschorst, daar zie ik geen termen voor aanwe zig, verklaarde de commissaris voor de notering gisteren. De koers van de aandelen is vorige week gezakt van 8.70 naar 6.90. Hoewel de meeste vakanties er opzitten was het gisteren een drukte van belang op de boulevard in Scheveningen. Velen waren kenne lijk op hetzelfde idee gekomen: een strandje te pikken. BREDA (ANP) Dertig van de vijftig verpleegkundigen van het medisch centrum De Klokkenberg in Breda hebben schriftelijk aan bemiddelaar prof. dr. J. Greep laten weten, dat. als er niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden waarbij de tijdelijk geschorste - hartchirurg dr. P. van der Schaar weer aan het werk kan gaan, zij geen medewerking meer werd'wïverUra^ied^vm/Mmi? zullen verlenen aan hartoperaties. De dertig ondertekenaars van de brief vinden dat het joen onder meeromdat OGEM met onverantwoord is om onder de huidige spanningen het operatiepfogramma, dat door - - gastchirurgen uit andere hartcentra op gang wordt gehouden, voortgang te laten vinden. Kat in de zak De in Rotterdam gevestigde onderne ming waar 20.000 mensen werken, is de overneming van een Duits bouw bedrijf een kat in de zak had gekocht. Drs. B. J. Udink, tot 1 maart voorzit ter van de raad van bestuur, was daardoor genoodzaakt zijn functie neer te leggen, waarna allerlei berich ten de ronde deden over een omvan- ADVERTENTIE Hoorn, sla het niet over, dit stadje behoort beslist niet tot de slaap sters langs de (voormalige» Zuider zee. Vooral in het vakantieseizoen is er altijd een gezellige drukte. Ook in de havens waar jachten in- en uitvaren. Het uitzicht aan de voet van de Hoofdtoren, in gezelschap van drie In brons gegoten scheepsjon gens van Bontekoe. staande op het Houten Hoofd (een grote stei ger) op het IJsselmeer. is onverge telijk. Er is drukte, jazeker, er zijn lawaaierige cafés, maar toch heb je nooit het idee dat het allemaal te veel wordt. Waarschijnlijk door de nadrukkelijke aanwezigheid van de nog altijd grote watervlak te van de binnenzee. Of door het park aan de overkant van het wa ter, waar het altijd ruisende lover het te veel aan lawaai barmhartig in zich opneemt. Een wandeling stadwaarts voert al snel naar het Rode Steen. Mid den op dit plein staat de onverzet telijke Jan Pieterszoon Coen, met schuin achter hem, het Westfries museum, waarvan de gevel doet denken aan een welgedane weel derige wat topzware dame. Best leuk om daar eens binnen te stappen, want je komt er veel te weten over de Westfriese geschie denis en cultuur. Er zijn kleder drachten te bewonderen en interi eurs van kamers der gegoede bur gerij van vroeger die duidelijk to nen hoe zij haar weelde dagelijks onderging. De kunst van nu is er tot 28 sep tember vertegenwoordigd door een tentoonstelling van naïeve schilderkunst van Judith Polak- De Liema. Tot die datum is er ook een expositie van de bekende In donesische expressionistische schilder Affadi en zijn dochter Kartika. Wie bos- en zeelucht gelijk wil inademen kan zich vanmorgen om half tien in De Berenkuil Schoorl melden bij een autoriteit van Staatsbosbeheer. Onder zijn des kundige leiding wordt dan een wandeling van drie uur begonnen, die onder meer naar een meeu wenkolonie voert. Vanavond om half acht begint er in Petten een boswandeling van twee uur. Om halfacht melden bij de ingang van het bos Spreeuwendijk. waar des kundigen gereed staan om u in de geheimen van het woud in te wijden. Echt in het duister naar de bossen kan in Barchem waar spanning en avontuur tijdens de Witte Wieven- tocht voor liefhebbers wordt be reid. Met als hoogtepunt een be zoek aan de Witte Wievenkoele. Tijdens de wandeling wordt de legende verteld en uitgebeeld. Aanmelden bij de VW in Lochem. Tweehonderd Jaar geleden werd in Rotterdam de dichter en schilder Hendrik Tollens geboren, die in zijn tijd een gevierd man was. Dat blijkt wel uit de tentoonstelling over hem in hetlnuseum „De Dub bele Palmboom" in Rotterdam- Delfshaven. Tot 28 september. „Artis in Helmond" heet de ten toonstelling van aquarellen, die indertijd J. Voerman jr. en H. Rol voor de Verkade-albums Dierenle ven in Artis en Apen en hoefdieren in Artis maakten. Opgezette die- ren geven de tentoonstelling een extra dimensie. In de gemeentelij ke expositiezaal aan de markt in Helmond. Het Centraal Museum in Utrecht herbergt tot 28 september een ten toonstelling van vier pottenbak ker? van voor de oorlog, onder de kruidige titel: De vier paddestoe len en hun sporen. Een van de ondertekenaars vertelde gisteren, dat er op een zodanige ma nier met patiënten wordt omgespron gen, dat de beroepsverantwoordelijk- heid van de verpleegkundigen het niet langer toestaat onder deze om standigheden verder te werken. Zo zouden geplande operatieprogram ma's op het laatste moment worden gewijzigd, zodat de patiënt de avond er voor te horen krijgt dat er niet wordt geopereerd. Omdat er op het menselijk vlak in De Klokkenberg grote spanningen zijn kan de patiën tenzorg volgens de verpleegkundigen niet meer optimaal zijn. De verontruste verpleegkundigen, die allen vanaf het begin van de hart- chirurgie in december 1979 bij De Klokkenberg in dienst zijn, hebben hun zorgen omtrent het medisch rei len en zeilen in het ziekenhuis sinds het vertrek van Van der Schaar al eerder kenbaar gemaakt in een brief aan de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant Model Vandaag komt de ^aste Kamercom missie voor de volksgezondheid zich in Breda op de hoogte stellen van de problemen in het ziekenhuis. Daartoe zullen gesprekken worden gevoerd met alle betrokkenen, inclusief de ongeruste verpleegkundigen. Zij zul len van de verpleegkundigen te horen i Vervolg van pagina 1 CLOGNE (AFP, Reuter) Naar itting vijftienduizend toeristen m NoordwestFrankrijk gestrand gevolg van de blokkade van alle Kns langs 400 kilometer kust tus- Cherbourg en Calais. Doordat toeristen nu naar België uitwij- om te trachten van daar het aal over te steken, zijn er dit keinde files ontstaan van veertig Beter lengte. «compagnieën oproerpolitie wer- 0steravond haastig naar Cher- f? gestuurd toen daar vechtpar- uitbraken tussen de gestrande «ten en de vissers die nu al vijf- 1 dagen het verkeer over het Ka- I belemmeren. De Normandische ta blokkeren de havens uit on- over de slechte werkomstan- heden en de geringe perspectieven de visvangst biedt. Premier Van Agt ontving zater dag een eredoctoraat in de rech ten van de universiteit van Zuid Carolina in de VS. Na zijn ere promotie hield de heer Van Agt de gebruikelijke toespraak. De KVP-voor zitter wilde gisteren niet kwijt wat er dan wel „nog meer" gebeurd is. „Dat is een interne KVP-zaak." Vandaag buigt het dagelijks KVP- bestuur zich over de vraag, of men genoegen neemt met een mondelinge toelichting van Dijkman. Van Zeils persoonlijke mening is, dat een schriftelijk stuk niet per se nodig is. Pas als Dijkman zijn opvattingen voor het voetlicht heeft gebracht wil het dagelijks bestuur zich beraden over eventuele verdere stappen. Is men niet tevreden met Dijkmans uit eenzettingen, dan is er volgens Van Zeil „een scala van mogelijkheden", waarvan royement de verstgaande is. Royement is al geopperd door de secretaris van de KVP, dr. Van der Top. „Hij heeft dat op eigen houtje gedaan, het dagelijks bestuur van de KVP heeft Dijkman slechts gevraagd een notitie te maken." aldus KVP- vooizitter Van Zeil. Van der Top meende echter, dat Dijkman alleen verplicht is aan die oproep gehoor te geven als er een royement-procedure op gang wordt gebracht. Van der Top maakte zich na het boy cot-debat zo kwaad, dat hij niet al leen Dijkman, maar ook het Kamer lid Jan Nico Schol ten met royement bestraft wilde zien. In een brief aan het dagelijks bestuur van het CDA waarvan hij zelf lid is drong hij aan op royement van Scholten, de CDA- wöordvoerder in het debat. Scholten (AR) heeft „in ernstige mate de grens overschreden van hetgeen binnen de CDA-politiek en organisatorisch aan vaardbaar is." aldus de KVP-secreta- ris. Van enig beroep op, of maatregel tegen Scholten is nog niets gebleken. Geen jacht Noch uit de pleidooien van de KVP- secretaris, noch uit de roep om een strak reglement voor de CDA-fractie, mag volgens Van Zeil „een dissiden- tenjacht" worden afgeleid. „Wat Dijkman betreft: het dagelijks be stuur van de KVP heeft zijn opvattin gen nodig voor een goede oordeels vorming over het boycotdebat. Van den Broek heeft in „Trouw" een vraag aan de orde willen stellen, die al vóór het debat rees: hoever kan de CDA-fractie gaan in het toestaan van individuele opvattingen," aldus KVP-voorman Van Zeil. krijgen dat wanneer het conflict tus sen de ziekenhuisleiding en hartchi rurg Van der Schaar leidt tot zijn ontslag, dit tevens het einde betekent van het door Van der Schaar voorge stane „Houston-model". Dit operatiemodel dat in Texas wordt gehanteerd, maakt het mogelijk het operatietempo belangrijk te verho gen. Van der Schaar wil dit systeem binnen De Klokkenberg gestalte ge ven. De verpleegkundigen zeggen speciaal om die reden bij het Bredase ziekenhuis in dienst te zijn getreden. Het Houstonmodel zou volgens hen niet alleen tot een grotere operatieca paciteit leiden, maar is ook gebaseerd op een efficiënte werkwijze. Dit alles leidt tot een goede patiëntenbegelei ding en werkt kostenverlagend, stel len zij. Goede zaak In hun brief aan bemiddelaar Greep, die vandaag aan zijn moeilijke taak begint, zeggen de verpleegkundigen: „Wij zijn er rotsvast van overtuigd voor een goede zaak te werken en verzoeken u daarom met klem te stre ven naar een oplossing waarbij we met Van der Schaar aan dit ideaal kunnen werken, ook al zou dat bete kenen dat verdere nodige wijzigingen in het operatieteam moeten worden aangebracht." De verpleegkundigen hebben, schrij ven zij, de laatste maanden geconsta teerd dat Van der Schaar vanuit de anesthesie en de cardiologie dusda nig werd geprovoceerd, dat zijn goed functioneren als hartchirurg hem in feite onmogelijk werd gemaakt. Zij hebben sterk de indruk dat het de bedoeling was hem te laten strui kelen. Drie maanden geleden was er even eens een conflict in De Klokkenberg. Professor Greep bemiddelde toen eveneens, met succes naar het scheen. Begin deze maand barstte de bom opnieuw, hetgeen schorsing van Van der Schaar tot gevolg had. DORDRECHT Bij het recreatie schap De Merwelanden bij Dordrecht zijn zaterdagochtend vroeg een man uit Rotterdam en een vrouw uit Dor drecht verongelukt, toen de auto waarin ze zaten uit de bocht vloog en in het water terecht kwam. De politie kon de namen van de slachtoffers nog niet verstrekken. Zaterdagavond was de balans van een botsing op de dijk Lelystad-Mui- derberg ook twee doden en een zwaar gewonde. Het ongeluk ontstond toen een personenauto uit de richting Al- mere op een tegenligger botste, die weer door een derde auto werd aange reden. De bestuurders van de twee eerste auto's, een 38-jarige man uit Vollenhoven en een 59-jarige man uit Wassenaar overleden ter plaatse. In Rhenen verongelukten gisteroch tend de 28-jarige P. A. R. Pasch uit Rhenen en de 19-jarige J. N. Bos uit Scherpenzeel. Twee vrouwen werden zwaar gewond bij het ongeluk, dat ontstond doordat de auto's van beide slachtoffers tijdens een inhaalpoging frontraal in botsing kwamen. In Staphorst werd gisterochtend de 24-jarige H. Evenboer op zijn fiets geschept door een hem achteroprij - dende auto en is ter plekke overleden De 78-jarige Auke de Lange uit het Friese Koudum is zaterdag in zijn woonplaats verongelukt na op zijn fiets door een auto te zijn aange reden. In Melderslo (gemeente Horst) botste de 21-jarige T. J. N. van Eert uit het Noordbrabantse Heeze zaterdagoch tend met zijn auto tegen een boom. De auto vloog in brand. De man slaagde er niet in tijdig uit het voer tuig te komen. Op de rijksweg onder Sambeek bij Bosmeer is vrijdagavond laat de 41- jarige W. Litjens uit Vierlingsbeek in zijn auto tegen een bestelwagen ge botst. De man werd zwaar gewond en overleed enige uren later in het zie kenhuis. Het 8-jarige jongetje M. Trentakozte uit Arnhem is gistermiddag op de Laan van Presikhaaf in zijn woon plaats om het leven gekomen, toen, hij op zijn fietsje werd aangereden" door een personenauto. Het jongetje stak de weg over. Van onze correspondent EINDHOVEN Een Eindho- vense politieagent heeft gister morgen een twee meter lange python met een lasso gevan gen. De politie werd door bewo ners van een woning aan de Drijfhoutstraat In Eindhoven gewaarschuwd dat er een reus achtige slang zat in het konij nenhok achter het huis. Goede raad was duur want hoe moest de wurgslang worden ge vangen. Eén van de agenten kwam op het idee een lasso te gebruiken. Als een volleerd cowboy ving hij de slang en daarna kón het beest makke lijk in een zak worden gestopt. De rechtmatige eigenaar die ook in de Drijfhoutstraat woont, kwam zich gistermid dag melden. Hij was zijn troe teldier al drie dagen kwijt De man kreeg het beest terug, om dat hij in het bezit was van de vereiste vergunning. door Willem Breedveld DEN HAAG Je staat ervan te kijken met welk een nonchalant gemak een deel van het partijbestuur van de KVP en een deel ook van de KVP- bloedgroep van de CDA-fractie in de Tweede Kamer een minderheid mond dood trachten te maken. Openlijke verdachtmakingen, uitmondend in een heus verzoek om royement, zijn in stelling gebracht, ofschoon nu al met zekerheid kan worden voorspeld dat het allemaal wel met een sisser zal aflopen. Vanwaar dan toch deze uiting van onverdraagzaamheid? levering via dealers Het is natuurlijk nie.t niks wanneer zes leden van een re geringsfractie voor een motie van wantrouwen van de oppo sitie stemmen. Op zichzelf is er daarom alle aanleiding voor het CDA om de gang van zaken nog eens grondig op een rijtje te zetten. Met het me teen in stelling willen brengen van het grofst denkbare ge schut wordt echter aan het doel voorgijgeschoten. Het is bijna Jammer, dat het door dravende deel der KVP niet op zijn wenken wordt be diend Want alsdan zal hen geopenbaard worden dat een breuk in het CDA onafwend baar is. tenzij men aanneemt dat het hen daarom begonnen is. Peetvader Zo heeft de met royement dreigende vleugel onder lei ding van KVP-secretaris Van der Top kennelijk over het hoofd gezien, dat de uiteinde lijke gevolgen van het Zuid- Afrika-debat niet meer, maar ook niet minder zijn dan een verlate afrékening van .de wonderlijke rekenkunst van de peetvader van "het kabinet, de heer Van der Grinten. Deze meende te mogen spreken van een kabinet met een volledig parlementaire binding, of schoon een achttal leden van de CDA-fractie een voorbe houd had gemaakt. „Wel ver bonden. maar niet gebonden aan het kabinet", zoals mr. Aantjes, de toenmalige frac tie-voorzitter, het voorbehoud verwoordde. Een formule, waarmee de „voorbehoudma- kers" later te boek kwamen te staan als „loyalisten". Deson danks meende (informateur Van der Grinten te mogen stellen dat de minderheid au tomatisch viel onder het be slag van de meerderheid van de CDA-fractie. Het was, ge geven de smalle basis waarop het kabinet rustte, een staats rechtelijke truc om zich rijker te rekenen dan in werkelijk heid het geval was. Spoor Het is precies het soort reken kunde waarmee de KVP zich in het verleden maar al te vaak heeft verrekend. Minder heden werden geacht zich in het spoor van de meerderheid te schikken en zo zij daartoe niet goedschiks bereid waren, wel, dan maar kwaadschiks. Op die manier hebben heel wat KVP'ers teleurgesteld de partij verlaten. Oud-parij- voorzltter Dlck de Zeeuw kan ervan meepraten. Het is daarom jammer te moe ten vaststellen dat, althans bij een deel van de KVP'ers, de harde lessen kennelijk wei nig vruchten hebben afgewor pen. Want hoe spijtig het ook voor ijverige rekenaars als Van der Grinten, KVP-secre taris Van der Top en het CDA- Kamerüd Van den Broek is, het democratisch gehalte van een partij wordt niet bepaald door dit soort kenmerken. Van veel groter belang is de wijze waarop de meerderheid omspringt met de minder heid. Het mag nooit zo zijn, om een andere citaat van Aantjes in herinnering te roe pen, „dat de meerderheid zijn wil oplegt aan de minderheid. Maar omgekeerd geldt ook dat de minderheid, de meer derheid niet mag blokkeren." Het is precies tussen deze twee begrenzingen in dat een democratie zich dag in, dag uit moet waarmaken. Dwaling Tegen deze achtergrond is het optreden van Van der Top en Van den Broek beneden de maat. De laatste wil zelfs in het fractiereglement zien vastgelegd, dat een minder heid zich automatisch moet neerleggen bij een meerder heid. Dit te willen is niet al leen een staatsrechtelijke dwaling, (de grondwet kent geen fracties, zij zegt dat Ka merleden zonder last of rugge spraak moeten opereren), het is ook bedenkelijk dat voor het functioneren van de de mocratie een minderheid per decreet monddood maken roept associaties op met de democratie in Oost-Europa. Rest de vraag in hoeverre de minderheid (in dit geval dissi denten) de meerderheid voor het blok heeft gesteld. Zoals gezegd, kunnen en mogen zij pyitten uit het weleer gemaak te voorbehoud. Het is aan hen te bepalen wanneer het tijd stip is aangebroken om dit voorbehoud in te lossen. Een fractiemeerderheid mag dit betreuren, maar voor het ove rige geldt dat er dan aan het begin van de rit maar betere afspraken hadden moeten worden gemaakt. Trouwens, er is nog iets. Van den Broek c.s. blijken een nogal beperkte kijk te hebben op het begrip meerderheid. Als zodanig wordt namelijk uitsluitend aangemerkt de meerderheid van de CDA- fractie, de meerderheid dus van een minderheidspartij. Dat een parlementaire meer derheid wel eens een zwaarder gewicht in de schaal zou kun nen leggen komt in het hoofd van Van den Broek niet op. laat staan dat een kabinet zich er door zou moeten laten gezeggen. Want in laatste instantie blijkt dit de bron van alle fru stratie te zijn. namelijk dat de meerderheid van het parle ment zich slechts met grote moeite wil neerleggen bij de wil van de minderheid, het CDA. Wie dit desondanks be oogt (en bet is het goed recht van een minderheidspartij zo veel mogelijk van haar ge dachten goed te willen realise ren) moet zijn kracht zoeken in overtuiging, niet in dwang. Van der Top betreurt het dat gegeven het federatieve ka rakter van het CDA sanc ties niet goed mogelijk zijn tegen vijf van de zes dissiden ten, die van AR-huize. Daar mee suggererend dat dit na de fusie wel veranderen zal. ARP'ers weten bij deze wat hun te wachten staat. Voor alsnog zullen alle toornfiolen neerkomen op het arme hoofd van de enige KVP-dissident. Stef Dijkman. ADVERTENTIE Veel mensen hebben voor of tijdens school- en riiexamen wat ze noemen „de zenuwen". Zij kunnen zich minder goed concciiucicii cm maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor hen Valdispert, dat ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdis pert is een zuiver natuurprodukt uit de va- leriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkeliik in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. „Nog iets aan te geven?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3