VU buigt voor gereformeerde kerken Visser 't Hooft: Vertrouwen in kerken nodig 'Arabische christenen moeten moslims worden' Trouw Samenwerking Rome en wereldraad ten einde Pastoraal overleg wordt voortgezet Indonesië voert leerplicht in VAN DA A< VOORBIJGANC Weer hulp naar Noord-Oeganda TV-programma ov kerk in Hongariji MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei De 36-jarige Quitse oudtestamenticus dr. W. Dietrich, privaat docent aan de universiteit te Göttingen, zal geen hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam worden, hoewel de theologische faculteit hem heel graag had gezien als opvolger van de geëmeriteerde professor dr Nic. H. Ridderbos. Dit komt, omdat dr Dietrich niet gereformeerd, maar luthers is. Luthers predikant nog wel. De defcutaten van de gereformeerde kerken „voor de oefening van het verband met de theologische facul teit van de Vrije Universiteit" hebben gezegd' die meneer Dietrich, die jullie naar de VU willen halen, kan wel heel bekwaam en zeer oppassend zijn, hij voldoet niet aan de bepaling dat een hoogleraar in de theologie lid van de gereformeerde kerken moet zijn en daarom kan 't niet doorgaan De VU, of liever, het bestuur van de vereniging voor wetenschappelijk on derwijs op gereformeerde grondslag, waarvan de VU uitgaat en dat uitein delijk de lakens uitdeelt, wenste geen conflict met de gereformeerde depu- taten en benoemde dr Dietrich niet, hoewel deze de door de theologische faculteit begeerde man was. Dit bete kent dat de VU het hoofd buigt voor de gereformeerde kerken. Deze enigszins bloemrijke uitdruk king is niet van mij, ik haal die uit de jaargang 1909 van het door professor B. D. Eerdmans geredigeerde Theolo gisch Tijdschrift. Nader: uit een com mentaar op de in druk verschenen rede. waarmee professor L. Linde boom in 1908 de lessen aan de theolo gische school van de gereformeerde kerken te Kampen had geopend en waarin hij de verhouding tussen de Kamper school en de theologische faculteit van de VU aan de orde stelde. Het is namelijk zo dat de gerefor meerden hun predikanten niet alleen recruteren uit het eigen opleidingsin stituut van de gereformeerde kerken, de hogeschool in Kampen, maar ook uit de theologische faculteit van de VU. Om nu te voorkomen dat de aanstaande dominees aan de VU on- gereformeerde kost voorgezet zouden krijgen, is een overeenkomst geslo ten. waarbij onder meer werd vastge steld dat theologie aan de VU onder wezen zou worden door mensen, die behoorden tot de gereformeerde ker ken. En een deputaatschap „voor de oefening van het verband" houdt na mens die kerken de boel in de gaten. Al sinds 1890 en van 1905 af vijf man sterk. Toezicht Hoe dit werkt en waartoe dit kan leiden, staat aardig omschreven in dat commentaEir uit 1909 in het Theo logisch Tijdschrift. Ik citeer: „Aanvankelijk heeft, als wij ons wel herinneren, de Vrije Universiteit steeds vastgehouden aan den eisch dat het Theologisch onderwijs aan die Universiteit geheel vrij ware. De kerken zouden daarover geen zeg gingschap hebben, zooeüs over het onderwijs aan hare eigene inrichting. Formeel is deze vrijheid op dit oogen- blik nog gehandhaafd. Er zijn wel zeven Deputaten benoemd die op het theologisch onderwijs, der Vrije Uni versiteit moeten toezien. Wanneer de ze aan de kerken mededeelen dat dit onderwijs niet is wat het moet zijn, is de beslissing aan de kerken in Syno de vergaderd. De Synode nu kan de Vrije Universiteit formeel niet gelas ten de gerezen bezwaren weg te ne men. Maar de waarschijnlijkheid is toch groot, dat de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit dit ernstig zal beproeven, daar het contract, dat nu is ontworpen anders zoude worde ver broken en het eenige doel dezer Fa culteit toch is studenten op te leiden tot predikant in de Gereformeerde kerken. Bij het aanvaarden van bovenge noemd contract buigt de Vrije dus feitelijk het hoofd voor de kerken, wat nog duidelijker wordt, wanneer men bedenkt, dat het oordeel over de zuiverheid van de belijdenis van te benoemen Hoogleeraren of Lectoren in de Theologie aan de kerken is. Voorts dienen Hoogleeraren en Lec toren, ten genoege van de kerken, hunne instemming te betuigen met de Formulieren van Eenigheid, en zich te verbinden in woord of ge schrift niets te zullen leeren, wat daarmede strijdig is. De Deputaten hebben recht de colleges en de exa mens bij te wonen. Aan de kerken is het recht gewaarborgd dat zij de schorsing of het ontslag kunnen vor deren van ieder Hoogleeraar of Lec tor. die naar haar oordeel afwijkt van de belijdenis." Tot vandaag toe Tot vandaag toe functioneert dat de putaatschap. Een deputaat die zijn twijfels heeft over de rechtzinnigheid van een docent, kan diens colleges bijwonen om persoonlijk na te gaan wat de betrokkene ervan bakt. Hij kan dit en hij doet dit ook, want gereformeerden laten nimmer Gods water over Gods akker lopen, ze kij ken wel uit. De deputaten spreken ook een fors woord mee in de behan- deling van bezwaren tegen opvattin gen van bepaalde professoren. Tot voor kort trof Je aan de VU inder daad geen enkele niet-gereformeerde hoogleraar in de theologie aan. Onder de wetenschappelijke ambtenaren en de lectoren liep en loopt wel eens een hervormde of luthers theoloog door, dat viel blijkbaar niet tegen te hou den, maar het professorenbestand was een paar jaar terug nog geheel van ongereformeerde smetten vrij. Hierin kwam verandering toen na het vertrek van de kerkhistoricus profes sor dr. J. van den Berg naar Leiden in diens plaats de Oostenrijker dr K. U. Gabler kwam. Een beste kerel, naar ik verneem, maarniet gerefor meerd. Zijn benoeming geschiedde echter met de medewerking van de deputaten. Waarom? Deden zich „bij zondere omstandigheden" voor die, de weg baanden voor een niet-gere formeerde professor? Dat zal wel 't geval geweest zijn, hoewel ik me nau welijks kan voorstellen dat er geen gereformeerd persoon te vinden was om aanstaande dominees het verschil tussen de afscheiding en de doleantie uit te leggen. Hoe dit zij, toen er opnieuw een niet- geformeerde buitenlander opdoem de, hielden de deputaten voet bij stuk en, zoals al gezegd, met succes: geen dr Dietrich aan de VU. Het begin Hoewel de gereformeerde zaak-Die- trich lang zo spannend niet is als de hervormde zaak-Ter Schegget, lijkt het me toch dienstig het verhaal te vertellen, teneinde duidelijk te ma ken dat waarlijk niet zomaar iemand wordt losgelaten op de toekomstige bevolking van gereformeerde pasto rieën. Om met 't begin te beginnen: in het academisch jaar 1975-1976 gaat pro fessor dr Nic. H. Ridderbos om ge zondheidsredenen met vervroegd emeritaat. Hij laat een vakature en vier medewerkers achter. Na veel en moeizaam overleg valt het besluit, voorlopig geen opvolger te benoe men. Als tussentijdse voorziening wordt per 1 Juli 1977 één van de medewerkers, drs H. Leene, benoemd tot lector in een deel van de oudtesta mentische vakken. Aangezien het merendeel van het ge reformeerd kerkvolk niet ademloos zit af te wachten, wie de nieuwe oud testamenticus van de VU zal worden, is er ook geen spraakmakende ge meente die precies weet aan te geven, waarom overleg over de vervulling van de vakature lang en moeizaam moet zijn. Eenmaal komt me iets ter ore van een actie, om op de lege plek een verontruste gereformeerde te krijgen, maar als ik er verder naar vraag, prik ik in zachte boter. In elk geval draaft er eind 1978 op nieuw een benoemingscommissie op, voorgezeten door de nieuwtestamen- ticus professor dr. Tj. Baarda. en deze commissie komt in mei 1979 met haar eindrapport. De vakgroep bijbelwe tenschappen stemt met de conclusies in. evenzo de faculteitsraad en aldus kan met instemming van alle betrok kenen een benoemingsvoorste! aan het college van bestuur van de VU worden gedaan. Het college van bestuur van de VU schuift, zoals 't behoort, het voorstel naar de tafel van het bestuur van de vereniging, waarvan de VU uitgaat en dat de benoemingen doet. Op grond van 't contract met de gereformeerde kerken legt dit bestuur het voorstel voor aan het deputaatschap „voor de oefening van het verband". De depu taten. voorgezeten door de bekende jurist mr A M. Donner, moeten na gaan of de voorgestelde benoeming zich verdraagt met de bestaande overeenkomst. Conflict Wanneer de deputaten de naam van dr Dietrich bovenaan het lijstje met drie kandidaten zien prijken, schud den zij vastberaden het hoofd. Nee, de broeders laten zich niets wijsma ken, die ontsnappingsclausule van „bijzondere omstandigheden" is dit maal niet van toepassing. Kijk maar. als nummer drie staat daar een was echte vaderlandse gereformeerde en diet moet 't maar worden." zullen ze gedacht hebben. Nu is er een conflict: de faculteit houdt vast aan haar oordeel, een in alle opzichten geschikte kandidaat gevonden te hebben in dr Dietrich en de deputaten weigeren akkoord te gaan met het voorstel. Herhaald over leg, onder andere met het modera- men van de synode, levert niets op: aan de éne kant herhalen de facul teitsraad, de vakgroep bijbelweten schappen en de benoemdingscom- missie hun argumenten, aan de ande re kant doen de deputaten dit - Nu voorziet het contract met de gere formeerde kerken in de mogelijkheid, een beroep te doen op de voltallige synode van de gereformeerde kerken, als men 't niet eens kan worden, maar het bestuur van de VU-vereniging gaat die weg niet op en wil evenmin iemand benoemen tegen de zin van de deputaten in. Kortom, de VU legt zich erbij neer, men wil de overeen komst niet verbreken. Sputteren De faculteit sputtert nog wat tegen, maar kan verder ook niets doen, in elk geval niet op eigen houtje de man van haar keus benoemen. Het ziet er naar uit, dat zij niet nog eens met een voorstel zal komen. De tweede kandi daat op haar lijstje was ook een bui tenlander die geen lid van de gerefor meerde kerken is en om nu nummer dire, iemand uit eigen huis, nadruk kelijk als zoveelste keus te etale ren nee. daar voelt de faculteit ook niet voor. Intussen is drs H. Leene met mede lectoren door minister Pais met de titel van hoogleraar opgesierd en als ik goed begrijp, wil men hem vrfagen, in te stemmen met een uitbreiding van zijn leeropdracht. Wellicht zal aan de andere medewerkers een deel- leeropdracht verstrekt kunnen worden. En verder? Op deze vraag antwoord- Khaddaffi in vraaggesprek; BEIROET (AFP) De chris tenen In de Arabische landen behoren zich volgens de Libi sche leider Khaddaffi tot de islam te bekeren. „Het is on- waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam lel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Oedietbank Rekeningnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluilend voor advertenties) WestWaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor adverlenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half (aar 101.90 Per jaar f 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnemenlenop- drachten (zie adressen boven) Opgave lamilieberichlen 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 913456 Opgave mim-adverienties lel 020-936868 o! schrif1eli|k aan Mim-Adv aldelmg. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend scfvif- teii|k aan onze Amsterdamse adressen mogelijk om tegelijk Arabier en christen te zijn", aldus Khaddaffi in een interview met het Libanese blad As Safir. Over de tien miljoen christenen ln de Arabische wereld zei Khaddaffi: „Ze szijn fout en ze moeten veranderen, als ze echte Arabieren zijn." door Aldert Schipper Op de opmerking van de journalist, dat Arabische christenen authentie ke Arabieren zijn, antwoordde kolo nel Khaddaffi: „Als dat zo is, moeten zij het moslimgeloof toevallen. An ders staan zij, geestelijk gezien, aan de kant van Israël." De Libische lei der noemde het abnormaal, als een Arabier geen moslim is. Deze abnor male toestand is volgens hem de oor zaak van de problemen van Libanon, die hij omschreef als „het probleem van de verdubbeling van de persoon lijkheid, om nu eens Arabier en dan weer christen te willen zijn." Christenen die in de Arabische we reld leven hebben nquwe banden met het Vaticaan, die zij niet met Mekka hebben, aldus Khaddaffi. „Deze christenen," zei hij, „hebben een Eu ropese geest in een Arabisch li chaam". Khaddaffi. HIJ wekte niet de indruk te beseffen, dat hij sprak over leden van christe lijke kerken, die al bestonden voor dat er nog van christendom in Euro pa sprake was, om nog maar te zwij gen van de islam, die eerst eeuwen later in hun landen zou komen. Khaddaffi zei overigens, christenen niet te kunnen begrijpen. „Zij hebben een Israëlitische geest. Want zij vol gen de profeet die tot de Israëlieten gezonden was (Christus, red.) en die zelf door dezen verworpen ls." „Waar om straffen de christenen zichzelf door de leringen te volgen van Chris tus, die gezonden was om de Israëlie ten te straffen?" GENEVE Een jaar eerder dan de bedoeling was, name lijk eind van dit jaar, wordt het samenwerkingsorgaan Sodepax van de wereldraad en het Vaticaan ontbonden, zonder dat er iets anders voor in de plaats komt. Sodepax is in 1968 ontstaan als coör dinator van sociaal en vredeswerk van de beide grote kerkelijke organi saties. In Rome gold de commissie Justitia et Pax en in Genève de afde ling kerk en samenleving als kader voor die samenwerking. Het begin van de samenwerking was veelbelovend. Aan het eind van de jaren zestig en het begin van de Jaren zeventig heerste optimisme over de relatie tussen Rome en Genève, maar in de loop van de jaren zeventig werd het steeds moeizamer om de mede werking van het Vaticaan te ver werven. In deze situatie bleek er niet veel animo om het mandaat van de com missie Sodepax. dat tot eind 1981 liep, te verlengen. De twee secretaris sen van Sodepax, pater John Lucal (namens de katholieken) en ds Theo Tschuy lieten de moed zakken. De laatste is reeds verdwenen en Lucal heeft ook een andere werkkring op het oog. Bij zoveel gebrek aan uit zicht heeft Rome toen maar laten weten dat het maar per eind 1980 uit moest zijn. In de Joint Working Group (gemeen schappelijke werkgroep), het enige overblijvende contactorgaan tussen Rome en Genève, moet men nu zoe ken naar een andere vorm van prakti sche samenwerking. In Genève hoopt men dat er na 1983, als de assemblee in Vancouver wordt gehouden, een nieuw begin kan worden gemaakt. Veel optimisme bestaat daarover echter niet. Metropoliet Gregorios van New Delhi was kortgeleden bij de paus om hem te interesseren voor de discussie die de wereldraad voert over geloof en wetenschap, maar hij kreeg van de medewerkers van de heilige vader later een briefje waarin stond dat de paus met belangstelling hoopt kennis te nemen van het werk dat de wereld raad op dit punt doet. UTRECHT (ANP) De Nederlandse r.k. bisschoppen, afgevaardigden uit de bisdommen en de agendacommis sie hebben dit weekeinde op een ver gadering in Utrecht overeenstem ming bereikt over de voortzetting van het derde landelijk pastoraal overleg van de r.k.-kerkprovincie. De eerste zitting van het overleg, in 1978, die als thema had: samen gelo ven en samen kerk zijn, had een te leurstellende afloop. De verschillende geledingen van het overleg hebben elkaar dit wëekeinde weer gevonden. De tweede zitting, is de bedoeling, begint met een bijeenkomst op 17 januari 1981. In het najaar volgt dan een meerdaags beraad. Onderwerp van de tweede zitting is de catechese, de geloofsoverdracht tussen volwas senen en jeugdigen. DJAKARTA (AFP, Reuter) Indo nesië gaat de leerplicht invoeren voor kinderen van zeven tot twaalf Jaar. President Suharto heeft dit zaterdag aangekondigd bij de viering van de 35ste verjaardag van de onafhanke lijkheid. Er zullen ook andere maatre gelen worden getroffen om de gehele bevolking te scholen. Meer dan de helft van de gevangenen in Indonesië hebben bij deze feestelij ke gelegenheid strafvermindering ge kregen. door Aldert Schipper GENEVE De oud-secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij nog eens heeft gezegd dat er geen gezonde oecumenische beweging mogelijk is zonder de kerken. In een uitvoerige uiteenzetting over de manier waarop de wereldraad is voortgekomen uit jeugdorganisaties, zendingsverenigingen en actiegroe pen. legde hij uit dat zulke groepen nodig zijn voor het doorbreken van de starheid van de kerken, maar de kerken zijn nodig om de oecumeni sche beweging historische betekenis te geven. „Een oecumenische beweging dit vol-' ledig non-institutioneel is kan prach tige gedachten over eenheid voort brengen. maar kan geen concrete re sultaten produceren." zei Visser 't Hooft. De oud-secretaris-generaal wordt vol gende maand tachtig jaar. Dit was aanleiding voor een bescheiden feest je. waarbij de jarige zelf de belang rijkste rede hield, gisteren in de tuin van het gebouw van de wereldraad, waar hij nog steeds een bureau heeft. Visser 't Hooft wees de tegenwoordi ge gewoonte om de kerken af te val len scherp van de hand. „Het lijkt er op alsof zelfs veel mensen in de kerk het tegenwoordig eens zijn met Goe the, die eens gezegd heeft dat de kerkgeschiedenis een hutspot is van dwaling en geweld." Visser 't Hooft houdt het meer op Calvijn, die de kerkgeschiedenis een verhaal van we deropstanding noemde „Het schijnt mij toe, dat het defaitisme, dat de kerken niet in staat acht tot vernieu wing niet dichter bij de waarheid staat dan het triomfalisme, dat voor de strijdende kerk van nu eenzelfde eer opeist als voor de triomferende kerk in de komende eeuw." Defaitisme noemde Visser 't Hooft een vorm van ondankbaarheid. „Wij mensen in de oecumenische bewe ging hebben een bijzondere reden om met dankbaarheid over de kerken te spreken. Zij hebben op aanzienlijk gereageerd op de oproep om hun iso lement te verlaten, met elkaar in ge sprek te komen, elkaar bij te staan, samen te werken in hulp aan de men sen en zich uit te spreken tegen on derdrukking en armoede. Juist in on ze tijd van veel namen toegevoegd aan de grote rij van getuigen van mannen en vrouwen in de kerk, die het grootste offer gebracht hebben voor de zaak van het geloof. Ik reken het tot een voorrecht het leven van deze kerk te hebben mogen delen Verre doelen Visser 't Hooft legde nog eens uit dal oecumene niet alleen bestaat uit een heid tussen de kerken, op welk ter rein grote vooruitgang is geboekt. Oe cumene betekent dat de kerken func tioneren overeenkomstig de beschrij ving van het lichaam van Christus zoals in de brieven van Paulus te vinden is „Deze volledige wederke righeid, die volmaakte samendelen, die tötale solidariteit, die er tussen de leden van het éne lichaam moet zijn, zijn nog steeds verre doelen waar we heel langzaam naar toe bewegen." De oud-secretaris-generaal zei dat het juist is dat er regionale oecumeni sche organisaties zijn ontstaan, om dat de culturen in de wereld behoefte hebben hun eigen vorm te vinden. „Maar als we er aan vasthouden dat het evangelie er is voor de hele we reld, moeten we ook de andere kant van deze medaille in het oog houden. We kunnen ook zo bezorgd zijn over onze culturele uitdrukking, dat we het wereldwijde karakter van ons ge loof vergeten. Onze culturen mogen niet onze gevangenissen worden, dan dreigt gevaar dat de kerk niet meer profetisch kan spreken. De oecume nische beweging'is er voor om dit gevaar te keren." De oecumenische beweging moet het hele evangelie op het oog houden, zei Visser "t Hooft Hij herinnerde er aan dat hij eens gezegd heeft dat iemand die zijn verantwoordelijkheid voor de armen verwaarloost even schuldig is aan ketterij als iemand die enig ge loofsartikel ontkent. Jaren later cor rigeerde hij deze uitspraak door te zeggen dat kerkleden die ontkennen dat God zich in Christus met de mens verzoend heeft, even schuldig zijn aan ketterij als diegenen die weigeren betrokken te raken in de strijd voor gerechtigheid en vrijheid in de wereld en die hun broeders in nood niet helpen." „Maar als we tegenwoordig over het hele evangelie spreken is het pro bleem niet zozeer of het gaat over ons persoonlijke geestelijke leven en de redding van mensen enerzijds en de strijd voor bevrijding van de onder-' drukten aan de andere kant. Binnen de oecumenische beweging is men het er wel over eens dat beide kanten tot het evangelie behoren. Onze hui dige vraag is veelmeer wat het hart van het evangelie is. Aansluiten! Broeders en zusters, laten wij aansluiten bij die menigte van getuigen van het gelooi(Hi 12, vers 1-4) i on: [STE i "het ïingr bes de een lid der faculteit met een soort berustende plechtigheid: proberen te vergeten dat als gevolg van een door de VU-vereniging bezegelde halsstar righeid van gereformeerde deputaten aan de VU een leerstoel in de oudtes tamentische vakken is verdwenen. Vragen Aan 1 eind van dit relaas heb ik als leek een paar vragen. Goed. de gere formeerde deputaten kunnen tevre den zijn, zij hebben laten zien dat niet die luitjes van de VU maar zij als kerkelijke instantie uitmaken, wie theologie aan de VU zal doceren. Zij hebben het contract aan hun kant, dat wel, maar hebben ze welen nu komt een mooi gereformeerd vraag je de grens tussen de kerk als Instituut en als organisme goed in de gaten gehouden? Als vakmensen ver klaren: die meneer Dietrich deugt, moeten kerkleden dan met een oude bepaling gaan wapperen en als kérk roepen van niet? Voorts weten we toch al sinds jaar en dag dat het gereformeerd-zijn niet bekeken is met wat er leeft en woelt in de gereformeerde kerken. Integen deel: Je kunt bulten de gereformeerde kerken steviger gereformeerden te genkomen dan erbinnen. Ik vroeg eens aan een hervormde medewerker aan de VU, een theoloog, hoe hij zich voelde ln dit gereformeerde gezel schap. Hij antwoordde: ik heb soms 't gevoel dat ik de enige gereformeerde hier ben! Welnu, die professor Leene is. als ik 't goed heb. zo'n Voorlopig- mannetje. Zou Je dan voor alle zeker heid toch maar niet beter die luthe raan erbij gehaald kunnen hebben? Lutheranen geloven soms veel meer dan gereformeerde deputaten durven vermoeden. Tenslotte zijn de gereformeerde ker ken zo druk „8amen op weg" met andere kerken, dat reeds dit feit als een „bijzondere omstandigheid" kan dienen om niet dogmatisch aan een oude bepaling vast te houden. P.S. De cartoons van Arend van Dam zijn uit de folder „Theologie aan de VU". Mensen moeten zich aansluiten! dat doen ze dan ook. De vraag ij 5M Z' waarbij? Of nog beter: bij wie'i -vert Tweede Wereldoorlog was dat raad belangrijke vraag. Bij wie sluit P|( aan? Bij de vijand? Bij de pro!:: tórti' Bij degenen die afwachtten? 0! tóat hen die langs welke wegen ook :i 'en'1 verzet gingen tegen de meest gn is e( schendingen van mensenrecht# mlar onze lage landen ooit gezien he: ont1 Dat betekende een keuze makes schei Gelukkig was voor velen de keuj Bij zich bij die laatsten te voegen nil »ad moeilijk. Ze konden eenvoudig; met i anders. Ze hadden al een keus mitei gemaakt voordat het geweld relat toesloeg. Hetzij voor een huma-, 1. Vr radicale naastenliefde hetzij voo liet. volgen van de Man die als geen a den j voor de mensen koos. Over hem' in h de auteur van deze brief aan de te® Hebreeën het. Hij heeft de scha: die zijn keus meebracht niet gei* Dat is het motief voor deze schri; rQl) om zijn lezers op te roepen: sluit aan bij die mensen die hem volg »f|r willen. Hij noemt ze getuigenn f*® geloof. Veel mensen laten de wc en water gebeurt over zich kt <1 Dat is niet verwonderlijk. De onmacht hangt als een mist oma p een heen. Die onmacht kan gernakti-rj», een alibi worden om thuis te b_ de straat en de strijd te mijden.) getuigen te laten voor wat heti mag niet, zegt deze brief. We n ons aansluiten bij de getuigen! erop uit gaan, die medeplichtig worden aan de beweging van dat GEREFORMEERDE KERK Bedankt voor Idskenhuizen t hoen te Augustinusga-SurhuttBls Ds. C. Batenburg Op 64-jarige leeftijd is overled hervormde emeritus-predikantt tenburg te Vriezenveen. Na zijnt ltte predikerschap te IJsselmuiden ere hij de hervormde gemeenten tt en en Wiel, te Alblasserdam, te Ht Ido Ambacht en te Vnezenvee '<je diend. Om gezondheidsredenen m hij ln het najaar van 1979 me^ vroegd emeritaat. Ds. Bate heeft tal van kerkelijke bestuui ties vervuld en o.m. deel uitg van de generale synode. Berkouwer De Kamper gereformeerde pn J C. de Moor promoveerde aan de Vrije Universiteit te dam op een dik proefschrift Engels over de theologie van G. C. Berkhouwer, die van 11 1973 aan de VU dogmatiek di Van dit proefschrift verscheel handelseditie. De Moor scl studie in de overtuiging, dat wer, zij het nog veelal inti impliciet, een tot nog toe dl onopgemerkt gebleven heeft gegeven op de fundi vraag naar de bijbels juiste en schappelijk logische verhoui" sen de objectiviteit van Godsn baring in de Christus der SchriftM de subjectiviteit van het mens geloof daarin. De Moor's boek doelt „een positief-reflectieve e catie te zijn van wat in het werk Berkouwer zelf veelal negatief! ïtief en impliciet is gebleven"., boek, getiteld „Towards a biblic theo-logical method" kost 49 gul en is een uitgave van Kok, Karr: Visser 't Hooft wees op Lucas 4, waar Jezus, sprekend in de synagoge in Nazareth, de inhoud van het evange lie samenvat: goed nieuws voor de armen, bevrijdt de gevangenen, maakt de blinden ziende en bevrijdt de onderdrukten. Maar deze inhoud wordt voorafgegaan door de uit spraak: de Geest des Heren is op mij. Volgens Jezus bestaat het evangelie uit de boodschap dat God zijn volk bezoekt. Hij is niet alleen de schrijver van het stuk, hij komt persoonlijk op het toneel. De vraag voor de oecume nische beweging is of zij de waarach tige verkondigster is van de aanwe zigheid van Jezus Christus. Gaan we bij ons werk voor gerechtigheid en vrede uit van ethische overwegingen of van de wetenschap: ln Christus is het Koninkrijk onder ons aanwezig en daarom kun je een verandering in de wereld bewerken. Zijn we bij ons werk voor het samenbrengen van de kerk gemotiveerd door overwegingen van kerkelijke voorzichtigheid of door de overheersende zekerheid dat de Heer van de kerk zelf zijn volk verzamelt? „De toekomst van de oe cumenisch beweging", aldus besloot Visser 't Hooft zijn rede, „hangt af van de vraag of iedere nieuwe genera tie in de oecumenische beweging op nieuw ontdekt dat de oecumenische beweging niet van ons is, maar toebe hoort aan de Heer van de kerk." KAMPALA (Reuter. AP) Dei enigde Naties hebben de hulpleve ties aan het door droogte en ge» geteisterde noordoosten van Oei da hervat. Twee weken geT staakten de VN de hulpverlening dat de meeste transporter! niet c plaats van bestemming aankwaï De Oegandese overheid heeft n bescherming voor de konvooien gezegd. Zaterdag vertrokken n vrachtauto's met 49 ton voedsel de grensplaats Tororo naar het trict Karamoja, geëscorteerd 1 vijftien Oegandese soldaten. De verantwoordelijkheid voor transporten ligt nu geheel bij de gandese autoriteiten, die ook vr:, de route te bepalen. De hulpverlei werd stopgezet nadat driehond zwaar bewapende mannen eenl vooi van vijf vrachtwagens van de hadden overvallen. BOEDAPEST (PNHK) „Hetl gaars christendom neemt in de u; woordige Hongaarse maatscM een bijzondere en belangrijke plJ in." Dit zei 'bisschop Tibor Bart voorzitter van de generale sjra van de hervormde kerk in Hongi tijdens een één uur durend tv- gramma, dat onlangs door de H gaarse omroep is uitgezonden. Bartha kreeg tijdens dit prografl de gelegenheid voor de kijkers uit te zetten wat de activiteiten van hervormde kerk zijn binnen en bu Hongarije. De kijkers kregen ook deel van een kerkdienst te zien andere beelden uit het kerkelijk ven. Bartha ging vooral in op maatschappelijke verantwoorde heM van de kerken in Hongarije- greep daarbij terug op de Hong* geschiedenis, waarin protest!! vaak een progressieve en maatsci pij-kritische rol hebben gespeeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2