De 'amerikanisering' van het CDA E 1 £3 E a Ongerustheid in Schoonhoven over loodwit in bodem k ouw Commentaa het paard kuyper en de horzel ie revolutie (1) de revolutie(2) reclame horen stuur 'n brief lAG 16 AUGUSTUS 1960 TROUW/KWARTET n beetje met een land als met Zolang dat dier nog nooit 5 heeft aangevallen of mensen- •ft geproefd, schijnt het een voor de mens betrekkelijk rlijk beest te zijn. Er ligt een impel, maar o wee als die ook keer is overschreden. ook met het lot van een land. Jlidelijke. rustige ontwikkeling jsschien (zeker als je jong bent ,lt) niet zo opwindend. Ander- er één keer sprake is geweest Jschok. van een revolutie kun- ""Vrna nare dingen gebeuren. Er hakt en dus vallen er spaan- n ar vooral: als daarna de teleur- i over de taaie werkelijkheid J manifesteren, is het erg verlei- lieuw de schok en de roes van 5, revolutie te voelen. U H uidclijk: dit commentaar gaat name en het zal geen opgewekt il worden. Hoe alles precies in *4ibo in zijn werk ging. is nog felijk. maar wat er gebeurd is. ;h toch al aardig af te tekenen, chten die tot ons komen en zonder uitzondering afgezon- «Jdoor de nieuwe machthebbers, 0 ng hebben bij een voor hen beeldvorming zullen onge- ecn kern van waarheid bevat- links gerichte oud-voorzitter lationale Militaire Raad en zijn zullen best contacten hebben it iet even links gerichte buiten en president Ferrier, die ge- aan zijn eed op de grondwet voorschrift van die grondwet rste september met een troon re in echte begroting naar buiten omen. was natuurlijk een nare en angel jn het vlees. je van zo'n angel ontdoen en de grondwet buiten werking iar wat dan? Op een of ande- moet je toch het land regeren, een begroting voor 1981 komen; met lukt op de eerste september wel een paar weken later. President/premier Chin A Sen is nu voorlopig even van die tijdklem af. omdat hij niet meer te maken zegt te hebben met de in de grondwet vervatte formele afspraken. Maar de kern van de zaak is natuurlijk dat ook hij en zijn nieuwe ploeg ministers het land zullen moeten besturen met een ambtenare napparaat, dat zeker gezien de grootte van de bevolking een giganti sche omvang heeft, maar naar de maat staf van de kwaliteit gemeten volstrekt onvoldoende is om het echte en belan grijke werk te doen. Dat los je niet op met een vervanging van een stel minis ters door een aantal (hopelijk bekwa me) nieuwelingen. „Het ambtenaren korps moet worden gezuiverd", werd in februari en nu weer opnieuw gezegd Maar het is wel erg vervelend als er dan niet voldoende echt gekwali ficeerde mensen klaar staan om de leeg gekomen en echt noodzakelijke posten te bezetten. Suriname wordt opnieuw geconfron teerd met zijn structurele problemen, die in één zin samengevat kunnen wor den als: een te kleine bevolking met te grote ambities. Dat klinkt rijkelijk pa ternalistisch, zeker uit de pen van een Nederlander die weet dat de Nederland se samenleving uit de geschiedenis een heel bijzondere verantwoordelijkheid voor dit land (én voor de totstandko ming van die ambities) heeft. Toch is het goed deze conclusie op te schrijven, om daarmee tegelijk te onderkennen hoe gevaarlijk de situatie is. De moei lijkheden zijn zó groot, dat het gevaar dreigt van een reeks van revoluties, als ontsnappingsmogelijkheid voor allerlei voorkomende frustraties. Dat is een trieste erkenning. Als dat waar zou zijn, verdwijnt Suriname uit de»cultuur- kring waarin wij het (prijs ons of laak ons er om het is om het even, maar het was ooit wel ons ideaal) wilde houden Zelfs Chin A Sens verzekering (vóór de ingreep van deze week overi gens) dat hij zo snel mogelijk wil terug keren naar normale democratische ver houdingen, is op dit ogenblik tot een twijfelachtige toezegging geworden. DEN HAAG Het ontwerp CDA-programma „Om een zinvol bestaan" ls duidelijk geschre ven vanuit de visie, dat de kogel nu maar eens door de kerk moet. Werk voor ledereen? Huisvesting? Solidariteit met de armsten ln de wereld? Behoud van sociale zekerheid? Allemaal prachtig, maar dan moet ook de bijl aan de wortel van het gouden kali van de particuliere consumptie. Er ls stellig moed voor nodig om het halfzachte gepraat van de afgelopen jaren, van het almaar weer somber heid prediken, zonder dat daaraan consequenties werden verbonden in te ruilen voor een echte harde boodschap. Maar hoe sterk staat het CDA, wanneer straks de onvermijde lijke storm opsteekt van het groeps egoïsme, de behoudzucht en de eisen ook van de werknemers die graag wat willen terugzien, voor het brengen van offers? De soep pleegt meestal niet zo heet te worden gegeten als zij wordt opge diend. Daarom kan nu al gemakke lijk worden voorspeld, dat er tussen de ambitieuze taakstelling van het programma en de politieke praktijk heel wat ruimte zal ontstaan. Die ruimte kon zelfs wel een saanmerke- lijk groter uitvallen, dan de samen stellers van het CDA-programma nu nog voor mogelijk houden. Een factor van betekenis in dit verband is het proces van 'amerikanisering', waar aan het CDA sinds zijn oprichting onderworpen is. door Willem Breedveld Lijsttrekker 8peelde bij leder van de afzonderlijke partijen het program nog een duide lijk herkenbare rol, binnen het grote re geheel van het CDA ls het accent steeds meer op de persoon van de lijsttrekker komen te liggen. De kie zer heeft waarschijnlijk nooit een hel der zicht gehad op de vaak duistere woordgoochelarij van partijprogram ma's, maar binnen de kleinere eenhe den van vroeger was dit geen overwe gend bezwaar. Er was voldoende aan spreekbaarheid, genoeg traditionele nestgeur ook om de band tussen het programma en de persoon van de lijsttrekker in stand te houden. Bles heuvel zou het bij wijze van spreken niet in zijn hoofd hebben moeten halen programmapunten lichtvaar dig aan zijn laars te lappen. Met de 'amerikanisering' van het CDA is deze relatie echter losser ge worden. Precies zolals in de VS is de persoon van de lijsttrekker ln dit ge val, premier Van Agt, een steeds be langrijker rol gaan spelen. Anders dan partijprogramma's is hij wel ln staat de kiezers aan te spreken. En de manifestatie daarvan is inmiddels wel zo groot geworden, dat partijgele deren nu eens morrend dan weer Jui chend voor deze nieuwe machtsfactor door de bocht gaan. Zo konden we deze week meemaken, dat Edward Kennedy programma tisch de ene overwinning na de ande re boekte, maar het uiteindelij Carter was, die met zijn zoveel grotere appèl op de kiezers, aan het langste eind trok. Kennedy (en met hem de partij) moet nu maar afwachten wat Carter straks, als hij tenminste andermaal tot president wordt gekozen ook werkelijk van het Democratische pro gramma zal uitvoeren. Maar het belangrijkste ls misschien nog wel dat de premier het mikken op een economische groei van twee pro cent een droombeeld vindt En daar-^ mee openbaart zich een kernpunt van verschil met het nieuwe ontwerp-pro- gramma, dat maar liefst mikt op een economische groei van tweeënhalve procent Dit verschil van enkele pro centen is niet zomaar een futiliteit Het is een wezenlijk verschil in de wijze waarop men de problemen wenst aan te pakken. Het kabinet heeft tot op heden gekozen voor het zich schikken ln het onvermijdelijke, het zich aanpassen aan de verslechte rende economische omstandigheden met het huishoudboekje in de hand. Zo van: is het tekort op de rijksbegro ting zoveel, mogen we dan au.b. even afrekenen, dat is dan voor iedereen zoveel procent inlevering van koop kracht Perspectief Ongewis Het ligt een beetje in de lijn der verwachting dat het CDA-program ma eenzelfde ongewisse toekomst te gemoet gaat Het staat op een aantal essentiëlew punten lijnrecht tegen over de beleidslijn van de gedood verfde lijsttrekker van het CDA, Van Agt. Zo is de premier een verklaard voorstander van de ontwikkeling van kernenergie, het CDA-programma is dat niet. Het kabinet Van Agt sprak zich uit voor inpoldering van de Mar kerwaard, het CDA-programma is daartegen. enkele aantekening over de njbeter: gereconstrueerde) minis- Chin A Sen. De nieuwe laat zich uiterst laatdunkend politieke partijen als exponent democratie, maar meer nog Ie vorige ploeg is nu naar voren dat we te maken hebben de ationalistische Republiek (zij fiR zonder Eddy Bruma). Dat dat ook het nieuwe bewind wel een traditie staat en dus deelt jn en handicaps van andere jartijen. Schone handen? Dat titter maar gedeelclijk waar te name opvalt is de invloedrijke lie de kort geleden nog in Ne- indc mr. drs. A R. Haak- fl„ Nederlandse diplomaten in het verleden nogal eens )t het niet duidelijk is wat de nu precies willen met hun lat vond toen vanuit de gelegenheid om in een ikel vrij nauwkeurig aan te at naar zijn mening Suriname nde te ontwikkelen tot een in laat (dus geen landbouw, kleinschalig). Zijn redenering i enkele simpele uitgangspun- name heeft grondstoffen, maar de levensstandaard is er zo de wens van de bevolking om indhaven is zo groot, dat alleen érne industriestaat in staat is om aan de wensen van de bevolking te voldoen. Haakmats analyse was wat betreft het laatste deel (de zeker in vergelijking met omringende landen hoge levens standaard) juist, maar tegelijk ook moet geconcludeerd worden dat deze omstandigheden vooral gevoed werden door de hoge Nederlandse bijdragen aan Suriname's economie en anderzijds is ook de geringe bevolking van Surina me een grote handicap om deze plan nen uit te voeren. Waar ligt de markt voor Suriname's produkten, want pro duceren is één de grote kunst van zakendoen is steeds het afzetten van de produkten. Nederland heeft al één keer bij een bespreking over de ontwikkelingssa menwerking met Suriname met „be bloede koppen" tegenover Chin A Sen gestaan. De gisteren bekend gemaakte ministersploeg vormt geen aanwijzing, dat het er in de nabije toekomst bij de bespreking op dit punt anders zal toe gaan. Integendeel, er zal eerder sprake zijn van een verharding van het oude standpunt. Dat zal zeker het geval zijn als de Surinamers zich het vergeten hoofdstuk uit het verdrag over de ont wikkelingssamenwerking herinneren namelijk dat Nederland Suriname niet alleen zal helpen bij de opbouw van de produktie, maar ook bij de afzet van de produkten. „Het gevolg van die ongelijke en oneerlijke kamp was dat het ka binet Kuyper niet terugkeerde" dat werd in de Jaren dertig, de tijd van de mannenbroeders, ge schreven en het slaat op iets dat vandaag precies vijfenzeventig Jaar geleden ls. Op 16 augustus 1905, één dag dus na de toen ln r- k. kring nog allerwegen gevierde Maria Hemelvaart, trad het door de a.r.-voorman Abraham Kuy per gelelde kabinet af. Een van onze meest geruchtmakende re geringen bekijk het indruk wekkende stapeltje cartoons maar dat die vierjarige periode heeft opgeleverd moest de con sequentie trekken uit de uitslag van de Kamerverkiezingen. Wat toen „rechts" genoemd werd (nu zo ongeveer confessioneel) haal de bij de eerste stemmingen 332.763 stemmen, „links" kreeg er slechts 283.907, maar uit die aantallen kon je nog weinig op maken. Het districtenstelsel be stond nog. er volgden herstem mingen waarbij antl-Kuyper- groeperingen samen deden, en het slot van het liedje was dat „rechts" maar 48 van de honderd zetels kreeg, een minderheid dus. „Hadden in enkele districten 199 kiezers anders gestemd, de meer derheid zou niet zijn verplaatst." merken de a.r.-geschiedschrij vers C Smeenk en J. A. de Wilde wat teleurgesteld op. Zij leggen nogal veel accent op de nadelige invloed van de oppositie die te gen Kuypers beleid gevoerd was door de heer A. P. Staalman, een door Den Helder gekozen Kamer lid, dat a.r. was, maar weigerde zich bij Kuypers club aan te slui ten. Staalman viel de minister president voortdurend fel aan omdat die zijn vroegere progres sieve instelling zou verloochenen. Staalman had een eigen blad. waarin hij regelmatig vroegere uitspraken van Kuyper afdrukte en ook verder trok hij nogal de aandacht. Zo bracht hij eens, toen hij de slechte kwaliteit van het eten in de marine aan de kaak wilde stellen, een pannetje soep mee in de Kamer, zodat de minister zou kunnen proeven. Op de deputatenvergadering van 1905 een maand of wat voor de verkiezingen werd 8taaimans optreden veroordeeld en hij trad uit de partij. De stelling is wel verdedigd dat S taaimans uittre den door de a.r.-top niet voor zien Kuypers val veroorzaakt heeft. Bij het toen heersende dis trictenstelsel lijkt dat moeilijk aan te tonen maar ais het waar is, heeft „de horzel die het paard Kuyper voortdurend om de oren gonsde, bromde en stak" (een ty pering van de socialist Troelstra) dus succes met zijn gegons gehad. Het zinnetje waarmee dit stukje begint staat in een „kinderboek", dat in 1937 ter gelegenheid van Kuypers honderdste geboorte dag uitkwam. Het is „Een Maas- sluiser jongen wordt Minister- President" van O. en A. M. de Moor-Ringnalda, een zoetelijk, wat bewierokend boekje, dat door inleider professor dr. J. Wa terink om onbegrijpelijke rede nen „alleraardigst" genoemd werd. Het boekje is waarschijn lijk nog niet één promille van de over Kuyper verschenen litera tuur, maar is merkwaardig ge noeg om het even te memoreren. Op de eerste bladzij is het gelijk al raak: „Brammetje was een stil kind. Meestal zat hij met zijn grote, donkere ogen dromerig voor zich uit te staren". En waar om die „kamp" in 1905 zo „oneer lijk" was werd de lezertjes uit 1937 niet verklaard. Dan toch maar liever even in de werken van P. J. Oud geneusd; die vermeldt natuurlijk veel over zaken als de spoorwegstaking van 1903 en de daarna door Kuy per uitgevaardigde („worg")wet- ten, maar hij vertelt ook dat Kuy per „autoritair" was en dat lüj zich graag vaak over de grenzen placht te begeven om zich daar door vorsten en andere hoogge plaatsten te doen ontvangen „en hij zorgt er altijd voor dat er op deze reizen druk over hem gesproken wordt". En dan ook het woord nog even aan Kuyper zelf, naar aanleiding van de reeds vermelde cartoons. Hij vertelde eens dat hij ze soms voor het eerst op straat zag. achter de ramen van een sigarenwinkel bij voorbeeld. „Ik mengde me dan soms onder de kijkers die ston den te genieten en genoot zelf vaak meer nog van wat Ik onder hen verhandelen hoorde dan van wat ik zag." Gegriefd voelde Kuyper zich door deze prenten nooit, zei hij. „Eens wél, toen men ln 1873 mijn pasgeboren klndeke, in verband met de Vaccine-kwes tie (inenting - red.) in spotbeeld bracht Dat was laf." Hiervoor werd het kablnet-Kuy- per geruchtmakend genoemd. Om dat te Illustreren: in een van de eerste nummers van het illega le communistische blad De Waar heid dat ln de tweede wereldoor log verscheen, werd nóg geschre ven over „de worgende greep van Abraham Kuyper. Een t.v.-programma ln de eigen taal is, hoe mooi en interessant ook, niets voor gehoorgestoor den. Zonder ondertiteling kun nen ze er nauwelijks iets van vol gen en het ls dan ook geen won der, dat die groep kijkers erop blijft hameren dat daar eens wat meer aan gedaan wordt. Ameri kaanse reclamemakers menen nu dat gehoorgestoorden graag alles Tekening van Albert Hahn na Kuypers aftreden in 1905. Het opschrift luidde: *Na de val' willen weten wat zij ln hun t.v.- spots te zeggen hebben. Alsof het die kijkers niet zou gaan om nieuws, sportverslagen, natuur programma's en andere Informa tie. maar hoe goed dat speciale afwas middel of dat merk koffie wel is, of waarom de ene soort toiletpapier beter zou zijn dan de andere. Een rare gedachtekron kel. maar zo denken die adver teerders nou eenmaal en dus la ten ze meer en meer hun reclame boodschappen van ondertitels voorzien, lezen we in het reclame vakblad Adformatie. Enig. Zó hoor je wèl waardoor een volko men onbekende vrouw zo slank blijft, en als het nieuws er achter aan komt gaat dat Je oren voor bij. Nee, dan die Japanse fabriek. Die heeft een apparaatje ge maakt dat het gesprokene op de t.v. kan omzetten in ondertitels. Daar heb Je tenminste iets aan, en natuurlijk niet voor de recla me. Voor zover we uit het bericht in Adformatie kunnen opmaken, is het apparaatje nu nog pas ln Amerika verkrijgbaar, maar als het blijkt te voldoen zou het wel eens heel gauw ook hier te koop kunnen zijn. Khalil Brayez, een 45-jarige ex- kapitein van de militaire acade mie van de Syrische stad Aleppo, getrouwd en vader van vier kin deren, zit momenteel zijn negen de Jaar gevangenschap uit ln de militaire gevangenis van Damas cus, zonder ooit te zijn voorge leid. Na de oorlog met Israël in 1967 schreef Brayez twee boeken, waarin hij scherpe kritiek uitte op de prestaties van het 8yrische leger en in het bijzonder op presi dent Hafez Assad, destijds com mandant van de Syrische lucht macht Assad kwam bij de staatsgreep van november 1970 aan de macht en kort daarna ontvoerden mannen van de ge heime dienst Brayez uit Libanon, waar deze aan zijn derde boek over de oorlog van 1967 bezig was. In 1964 was Brayez naar Libanon gevlucht, omdat toen de Arablsch-socialistische Ba'ath- partij aan het bewind kwam. Al in 1958 was hij een tegenstander van een alliantie met Egypte en een ideologisch opponent van de ba'athisten, „die streven naar de vereniging van alle Arabische landen tot één Arabische natie. Zijn politieke overtuiging bracht hem diverse malen ln de gevan genis. In 1963 werd hij uit militai re dienst ontslagen na een zuive ring onder alle niet-ba'athlsten. Omdat hij nieuwe arrestaties ver wachtte vluchtte hij met zijn ge zin naar Libanon. Drie jaar lang is hij na zijn ontvoering in eenza me opsluiting gehouden. Sinds 1973 mag zijn familie hem eens per maand bezoeken. De Syri sche autoriteiten hebben geen re den voor zijn gevangenhouding opgegeven. Beleefde brieven met het verzoek om vrijlating van Khalil Brayez kunnen (in het Frans) gericht worden aan: President Hafez As sad, Presidential Palace, Damas cus. Syrian Arab Republic. Van Agt Het CDA-programma daarentegen wil economische groei (niet van de particuliere consumptie) maar in de vorm van onder meer sterke opvoe ring van het woningbouwprogram ma. Aldus wil men de impasse door breken van het alsmaar aanpassen. Het CDA-programma wil voorop lo pen, een perspectief bieden. Dat is een duidelijke breuk met het tot nu tóe gevoerde kabinetsbeleid. Aldus ls er een zekere ongewisheid van het uiteindelijke politieke scena rio van de komende maanden. Wie gaat er winnen. Het programma van Kennedy of de beleidslijn van Carter. De fractievoorzitter van het CDA, Lubbers die zich wel actief bemoeid heeft met het CDA-programma, of de beleidslijn van premier Van Agt, die geen enkele bemoeienis heeft gehad met het programma? Al met al heeft het CDA een program ma in elkaar getimmerd, dat redelijk Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon in staat mag worden geacht het pro gressieve deel van de bevolking aan te spreken. De oppositieleider Den Uyl ziet echt geen spoken als hij overeenkomsten ziet en de brommen de reacties van de werkgevers bewij zen wel hoe Juist deze veronderstel ling is. Trouwens Lubbers zelf had er ook weinig moeite mee om te spreken van duidelijke parallelen met de PvdA. De Jan van Houwellngens en andere dissidenten in de partij kun nen wat dit betreft dik tevreden zijn. Ivoren toren Wordt aldus een breed en enigszins progressief publiek bediend, het CDA heeft ook nog premier Van Agt achter de hand, die uitstekend zal kunnen bemiddelen wanneer als gevolg van al dit progressieve élan, de behoud zucht en het groepsegoïsme al te na drukkelijk om de hoek komen kijken. Zoals gezegd, de premier heeft tot op heden geen enkele bemoeienis gehad met het programma. Zelfs toen hem gevraagd werd om een reactie, gaf hij de voorkeur aan handhaving van zijn positie hoog ln de ivoren toren, van waaruit hij tot op heden met succes zich af en toe met de aardse politieke gedruis bemoeit. En geef hem eens ongelijk. Want als we nog een laatste kritische blik op het CDA-programma werpen, dan blijkt het inderdaad op moedige wij ze offers te vragen van de kiezers. Maar mochten diezelfde kiezers op grond van hun offervaardigheid me nen ook eisen te mogen stellen, dai laat het programma hen in de steek Er wordt wel een huurverhoging vaj vijf procent per Jaar extra gevraagd maar garanties, dat die extra op brengst ook echt in eigen land wor den besteed en niet ln het vorm var de bouw van luxe bungalows in he buitenland, zijn er niet De werkne mer wordt wel geacht zijn koop kracht in te leveren, maar als het gaa om de realisering van eisen op he gebied van medezeggenschap en der gelijke zijn er alleen maar beloftes Een regeling van de vermogensaan wasdeling, waar nu toch al Jarenlani over wordt gepraat, is zelfs als eer pro-memorie-post ln het programme opgenomen. Nieuw geluid Zeker, positiever is ln ieder geval, da heel wat duidelijker dan tot nu toe een link wordt gelegd tussen het inle veren van koopkracht en de werkge legenheld die dit op moet brengen Het CDA-programma spreekt zelff uit, dat de werkgever medeverant- woordelijk is voor het ln stand hou den van werkgelegenheid en dat i* bepaald een nieuw geluid. Het neemt echter niet weg dat de strijd over de mate van hervorming binnen het CDA nog in volle gang is. En onder die omstandigheden is het wel begrij pelijk dat de premier zich vooralsnog liever buiten schot houdt. Aldus houdt het CDA vele deuren open en is het ln staat een ruim publiek te be dienen. En uiteindelijk zal het de lijsttrekker zijn die beslist wat er gebeuren gaat. Ook dat is Ameri kaans. Of het programma er wel bij zal varen, moet echter nog afgewacht worden. Van een onzer verslaggevers SCHOONHOVEN Onder de omwo nenden van de loodwitfabriek Hon- dorffBlock en Braet in Schoonhoven ls onrust ontstaan, nu gebleken is dat de bodem op en rondom het bedrijfs terrein vervuild is met loodwit. De bewoners, die zelf bodemmonsters hebben genomen en die hebben laten onderzoeken op de universiteit in Utrecht, vrezen dat de hele binnen stad verontreinigd is tengevolge van de lood uitstoot van het bedrijf, dat ln het oude centrum van Schoonhoven staat. De bewoners zijn van mening dat het gemeentebestuur in deze kwestie veel te laks optreedt. Het gemeentebestuur van Schoonho ven was gisteravond nog niet op de hoogte van de uitslag van de mon sters. Gemeentesecretaris F. W. Stelnkamp: .Als we de resultaten we ten. zullen we die zeker betrekken ln het overleg dat we aanstaande woensdag met de betrokken Instan ties hebben over de loodwitfabriek. We zitten beslist niet stil, zoals de bewoners suggereren". Volgens de gemeentesecretaris wordt woensdag besproken wat er moet ge beuren met het loodverontreinigde slib in de gracht, waarop de loodwit fabriek tot voor kort loosde. Inmid dels is het bedrijf een lozingsverbod opgelegd. Vast staat dat het slib in de singel sterk vervuild ls met lood. Volgens de regionale inspectie voor de volksgezondheid ia nog onduide lijk in hoeverre het lood in de bodem gevaar kan opleveren. Het is volgens de inspectie niet zo dat lood in de grond automatisch terecht komt ln de gewassen die daar verbouwd wor den. Dit is onder meer afhankelijk van de samenstelling van de bodem en van de soort gewassen. door Fctze Pijlman Andreas Andreas is een tijdje al een jaar. Zijn lipjes tuiten nog naar rubber spenen. Hij krijgt een bolle kop met krullend haar en loopt het huis door op zijn eigen benen; dat maakt hem tot een ambulant gevaar. Al laat hij thuis de zon vaak schijnen, ook doet hij lepel, vingerhoed en schaar via WC of prullenbak verdwijnen. Serviesgoed, glaswerk, hele schalen laat hij verbaasd ter aarde dalen. Wij staan bedeesd en overdonderd, over zijn studiezin verwonderd, te kijken naar zijn concentratie bij zwaartekrachtverificatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5