Ted Kennedy teelt show op conventie ■loe lang nog duldt gematigd Iran de radicalen? Staking Polen duurt voort Kritiek houdt aan op strategie VS Russische vloot am mnw groeit onevenredig Persvrijheid Bolivia leidt naar gevangenis h l Muera el lasclsmol 3 (haddaffi achter anslag in Bologna' Bolivia Jane's Fighting Ships: Riaad roept op tot jihad ÈNDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET ÏaBSCHAU (Reuter, AP. AFP> - staking onder het bus- en tram- ►rsoneel in de Poolse hoofdstad arschau duurt voort ondanks ver fde pogingen van de autoriteiten arbeidsdiscipline te herstellen. hauffeurs die maandag en dinsdag »t Werk hadden neergelegd waren r aan het werk gegaan nadat ze maandelijkse loonsverhoging m honderd gulden hadden geaccep- erd maar gisteren gaven anderen van de zeven remises er de brui aan. Hij eisen een loonsverhoging van tweehonderd gulden. Ook de chauf feurs in een van de tramremises leg den het werk neer. De staking van het stadsvervoer volgt op een actie van de vuilnisman nen die een week heeft geduurd en waardoor het afval zich in de straten ophoopte en de arbeidscrisis zich in alle openheid aan de wereld vertoon de. De leiders in Polen probeerden gisteren gevoelens van onzekerheid onder de bevolking de kop in te druk ken door te verklaren dat „alles onder controle" is. Jeizy Lukaszewicz, de belangrijkste voorllchtingsman van de Poolse communistische partij, zei dat de stakingen geen politiek karak ter hebben en dat er geen enkele verandering van de politieke koers valt te verwachten. Ook het impopu laire economische beleid van de Pool se regering zal niet worden bijgesteld. De stakingen begonnen een maand geleden toen de regering de prijzen van het vlees verhoogde. „Boter en melk zullen binnenkort volgen" ver klaarde Lukaszewicz gisteren. De au toriteiten hebben beslist dat de enige manier om deze prijsverhogingen er door te krijgen is door loonsverhogin gen toe te staan en de arbeiders niet te vijandig tegemoet te treden. De autoriteiten hebben de verzekering gegeven de problemen zelf te kunnen oplossen en dus niet de hulp van Moskou nodig te hebben. Van een medewerker LA PAZ De Noordamerlkaanse journaliste Mary Helen Spooner ls dinsdagavond na bijna een week hechtenis in de hoofdstad van Bolivia La Paz vrijgelaten. Maarten Huygen ïEW YORK Met de beste toespraak uit zijn politieke ►opbaan heeft senator Edward Kennedy, de verliezer in de trijd om de Democratische pominatie voor het president- chap, gisternacht dè Democratische conventie in de New 'orkse Madison Square Garden aan zijn voeten gekregen. De leloning voor de gloed en de passie van de rede was ook al ndrukwekkend: het applaus duurde 45 minuten en veel gevaardigden konden hun emoties niet bedwingen. amen zullen we naar een Democra- sche overwinning in 1980 marche- hi" riep Kennedy nadat hij had uit- glegd waarom hij zo lang strijd heeft gvoerd tegen president Carter en larom hij zich falikant veizet tegen et economische programma van de genng Daarom vroeg hij de con- entie zijn voorstel voor een werkge- pnheidsplan kosten: 24 miljard ilden aan te nemen. De Inzet voor pDedige werkgelegenheid is, aldus innedy „het hart van onze traditie, ziel van onze partij." Wij zullen ai compromissen sluiten op het at van de werkgelegenheid, waar- huwde de senator uit Massachu- Itts. „Laten we ervoor pleiten dat we tamer werkloosheid, hoge rente-" oet en menselijke ellende zullen ge- ruiken als wapens tegen de inflatie." zijn bijna presidentiële toespraak roeg Kennedy de progressieve eco- umische standpunten uit die hij al- |d heeft gehuldigd maar niet altijd üdelijk onder woorden heeft ge- FZi verwelkomen dit contrast met het lege en gemakkelijke spektakel in Detroit." Kennedy gedroeg zich zeer zelfverze kerd. Hij knikte en lachte na elke uitspraak. Hij bewees zijn humor te hebben bewaard ondanks zijn verlies en bracht zijn gehoor bijna tot hyste rie. De man uit Massachusetts heeft met zijn rede een nieuwe basis gelegd voor zijn kandidatuur in 1984 en som mige borden in de conventiehal ga ven dat ook al aan met hun „Kenne dy 1984". De Carteraanhangers wuif den tijdens het applaus wel met hun „Carter-Mondale" borden maar ook zij zijn heel tevreden met de manifes tatie die de teleurstelling van de Ken nedy-supporters enigszins kan ver zachten. Na de toespraak aanvaardde de con ventie in enkele minuten bij acclama tie een groot deel van Kennedy's ideeën over de aanpak van de werk loosheid, de sociale woningbouw en het openbaar vervoer. Maar het plan hét grote stokpaard van de senator en een voorgestelde beheersing van lonen, prijzen, renten en huren kwamen er niet door. Het zal niet gemakkelijk worden Car ter en Kennedy tot elkaar te brengen op het punt van het economische beleid. De president staat onder grote druk van de conventie om de plannen over te nemen. De sterke Newyorkse delegatie wil het en de leider van de machinistenbond William Winspln- ger dreigde gisteren samen met zijn makkers Madison Square Garden te verlaten als Carter zijn economische beleid niet wijzigt. De vrouwen zullen een ondersteuning eisen van de af spraken over de ERA, de gelijkbe rechtiging van man en vrouw voor de weten om van abortus op kosten van het ziekenfonds. ZIJ werd verleden week woensdag door veiligheidsagenten gearresteerd in haar hotel in La Paz, omdat zij naar de Britse bladen „The Financial Times" en „The Economist", waar voor zij als correspondente werkt, be richten zou hebben doorgeseind, die volgens de militairen „erop gericht waren geruchten te zaaien en een verdraaid beeld gaven van de Bolivi aanse werkelijkheid na de staats greep". Na haar vrijlating heeft Mary Helen Spooner het land meteen ver laten. Sinds de staatsgreep voeren de Boli viaanse putchisten een systemati sche oorlog tegen de buitenlandse journalisten, die vanuit La Paz be richten over de situatie in het land na de staatsgreep. Bedoeling van de mi litairen lijkt te zijn. een muur van stilte rond de gebeurtenissen ln Boli via op te trekken en alleen die berich ten door te laten, die overeenkomen met de door generaals gegeven schets van de situatie. Sinds de coup zijn twaalf journalisten het land uitgewe zen. vier correspondenten hebben kortere of langere tijd vastgezeten en meer dan vijftien Journalisten zijn met het geweer in de rug „uitgeno digd" om een keer te komen praten met een van de veiligheidsdiensten. Toch wordt, aldus de militairen, „de persvrijheid in Bolivia volledig gega randeerd". Regering Kennedy kust zijn vrouw Joan, terwijl het applaus op de achtergrond door blijft gaan. acht. „Het gaat om de zaak van de voor een nationale gezondheidszorg wone man en de gewone vrouw" «-•- - - -■j- 1de de senator en zijn rede ademde armee de sfeer van de New Deal, succesvolle beleid dat Franklin öano Roosevelt bijna vijftig Jaar eden voerde met een coalitie van minderheidsgroepen en' 'e immigranten, dit opzicht dreef hij ook de spot t Ronald Reagan, Carters Repu- «einse rivaal voor de komende pre- Jdêntsverkiezingen. Hij haalde aan K Reagan vier jaar geleden had ^gd dat de werkelijke basis van de t Deal het fascisme was geweest inhakend op het feit dat vorige maand op de Republi- e conventie in Detroit Roosevelt ildig had aangehaald: „zo'n didaat heeft niet het recht Roose- fcte citeren." Republikeinen kregen er nog van langs met uitspraken als: Vnnr hink grote avontuur dat onze tegen- T UV1 1,cl U1UIV Iers te bieden hebben is een reis Carter zit voor het blok. Hij heeft zich het verleden" en „Er zijn mensen altijd gekant tegen Kennedy's werk- zeggen dat we moeten zwijgen gelegenheidsplan omdat dat te duur is. Hij heeft al verklaard geen hoge rentevoet meer te zullen instellen maar daarover gaat niet de president maar de directeur van de centrale bank Volcker en die is voorlopig niet bereid zijn strenge geldpolitiek te la ten varen. Carter zal het economische verkiezingsprogramma niet zonder slag of stoot aanvaarden want hij moet zich tegen de conservatieve op vattingen van Reagan kunnen verde digen en is bang dat dat niet gaat met een te progressief program. NEW YORK, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De kritiek op de wijziging in de Amerikaanse atoomstrategie blijft aanhouden. In Moskou zou de vrees gewekt kunnen worden dat de Amerikanen proberen om in geval van een conflict in één klap zo veel mogelijk Russische raketten in hun silo's uit te schakelen. ADVERTENTIE onze geschilpunten tijdens deze inventie maar de erfenis van de tmocratische Partij is de geschiede- ls van de democratie geweest en wij •ME (UPI) De Libische leider addaffi heeft een groot netwerk ?ezet van spionnen, huurmoorde- ars en opleidingskampen voor ter- risten om de samenleving in Italië andere stilten rondom de Middel- ndse Zee te ontwrichten. Dit meldt idermeer het Italiaanse blad Corrie- della Sera. In Libië opgeleide terro- ten zouden de hand hebben gehad gedemonstreerd door aan het eind de aanslag op het station van Bo- van de conventie als gebaar van een- ia waarbij meer dan tachtig men- heid naast de president op het po- om het leven kwamen. dium te gaan staan. Het Carterkamp werkt aan een verge lijk en hoopt dat Kennedy ook al repte hij daar gisternacht ook weer met geen woord over zich aan de zijde van de president zal scharen Dat zou het beste kunnen worden Het gezaghebbende Amerikaanse dagblad New York Times schreef gis teren: „Zo'n strategie kan ertoe lei- kien dat de Sowjets hun kemraketten in een alarmsituatie op scherp stel len, waardoor de mogelijkheid van een catastrofale vergissing wordt ver groot." De Amerikaanse regering be sloot onlangs tot een verandering van haar kernstrategie, waarbij in eerste Instantie de nadruk komt te liggen op militaire stellingen en posities als doelwit voor een aanval met kernwa pens en minder op burgerdoelen. De New York Times vindt dat hier door de kans op zelfmoord door een kernoorlog wordt vergroot. De krant vraagt zich verder af wat precies de bedoeling is van het besluit tot een betere bescherming van de politieke leiders in geval van een atoomoorlog. De onofficieel opgegeven reden van de continuïteit van het bestuur vindt de krant wel geldig, maar wie bepaalt wie er in extreme omstandigheden wel en niet moeten worden gered, zo vraagt de krant zich af. De Russische pers beschuldigt de Amerikaanse president ervan een bunker in de stijl van Hitler te willen laten bouwen. Ze verdenkt Carters adviseur voor nationale veiligheid Brzezinski ervan dat hij meer zorgen heeft voor zijn eigen veiligheid dan voor die van het Amerikaanse volk. Zamyatln, topadviseur van het Kremlin, heeft ln een rede ter herden king van het tienjarig bestaan van het niet-aanvalsverdrag tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland, ook zijn bedenkingen geuit over de wijzi ging in de Amerikaanse strategie. Het is nu duidelijk waarom de Verenigde Staten zo graag Pershings en kruisra ketten in Europa willen opstellen, zo meende hij. Die raketten moeten een aanval kunnen doen op Russische militaire doelen. De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft inmiddels de uitnodi ging voor een bezoek aan Oost-Duits- land op 28 en 29 augustus formeel geaccepteerd. Schmidt zal per trein naar Oost-Duitsland gaan vanuit Hamburg, waardoor hij geen bezoek aan Oost-Berlijn hoeft te brengen. Op de terugweg zal Schmidt wel bezoe ken brengen aan de Oostdultse ste den Güstrow en Rostock, waarmee de Oostduitsers tegemoet komen aan de Westduitse wens voor een ontmoe ting tussen Schmidt en de Oostdultse burgerij. De autoriteiten in de DDR willen voorkomen dat er weer evenveel en thousiasme onder de bevolking ont staat als tijdens het bezoek van Brandt in 1970 aan Erfurt. Daarom zouden de Oostduitsers de ontmoe tingsplaats ook hebben verschoven naar een meer vijftig kilometer ten noorden van Berlijn. In West-Berlijn werden gisteren kransen bij de muur gelegd, omdat het negentien Jaar ge leden was dat deze werd gebouwd. Een hoogtepunt bereikte de psycho logische oorlogvoering tegen de pers verleden week. toen de buitenlandse correspondenten vanuit La Paz het nieuws de wereld instuurden van de vorming van „een ondergrondse rege ring van nationale eenheid" door Her- nan Siles Suazo, de winnaar van de op 29 Juni in Bolivia gehouden verkie zingen. Heh bericht wordt gelijktijdig via verschillende telexen ln de hoofd stad naar het buitenland geseind om de veiligheidsdiensten van het leger te verhinderen de bron van het nieuws te identificeren. Een voor zorgsmaatregelen, die noodzakelijk is, omdat alle telefoongesprekken en telexen naar het buitenland onder schept worden. Enige uren later kondigt de minister van binnenlandse zaken op de televi sie aan, dat er een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen de correspon denten van een internationaal pers bureau, „die een bericht de wereld ingestuurd hebben, dat elke grond van waarheid mist". De betreffende correspondenten duiken onder; de te lex van het hotel wordt afgesloten. De volgende dag komen de Journalis ten eerst buiten en daarna in het hotel bij elkaar om de situatie in Bolivia te evalueren en berichten uit te wisselen. Vast in het zadel Het levert het volgende beeld op. Drie weken na de staatsgreep lijkt het erop, dat de generaals steviger ln het zadel zitten dan ooit. De econo mie begint langzaam weer op gang te komen en het leven in de grote steden is genormaliseerd. De avondklok blijft echter in het hele land van kracht. Ook zijn de generaals er tot nu toe in geslaagd de eenheid binnen het leger te bewaren, ondanks de voortdurende geruchten over een op handen zijnde tegencoup van gema tigde militairen. De situatie in de mijnen, waar de oppositie de eerste weken het grootst was, lijkt eveneens onder controle. De oppositie van haar kant is. on danks de berichten over de vorming van de ondergrondse regering, uitge schakeld. Vele mensen zitten gevan gen of zijn ondergedoken. Voorlopig zullen de militairen Bolivia in hun greep hebben. De bijeenkomst wordt onderbroken door een telefoontje, dat de journalis ten waarschuwt, dat er paramilitai ren het hotel zijn binnengedrongen. De aanwezige journalisten besluiten onder te duiken in de hoofdstad. De buitenlandse pers lijkt vogelvrij ver klaard. Drie journalisten, waar onder Helen Spooner. worden niet op tijd gewaarschuwd en vallen in handen van de paramilitairen, waarbij zich op dat moment ook veiligheidsagen ten van het ministerie van binnen landse zaken hebben gevoegd. Twee. journalisten worden enige uren later weer vrijgelaten, omdat zij pas dezelf de dag Ia Bolivia zijn aangekomen en nog geen enkel bericht verstuurd hebben. De volgende ochtend meldt de voor pagina van de staatskrant in een gro te kop. „dat de pers geïnfiltreerd is door het internationaal extremisme." Iets lager de foto van de gearresteer de Helen Spooner. Volgens het artikel heeft zij tijdens de verhoren toegege ven „bewust de Boliviaanse werke lijkheid verdraaid te hebben." Ook zou ze de namen bekend gemaakt, hebben van een aantal andere buiten-' landse correspondenten, „die deelne men aan een propagandacampagne tegen Bolivia." De meerderheid van de buitenlandse journalisten besluit het land te verlaten. De door de gene raals gegarandeerde persvrijheid staat in Bolivia niet meer garant voor je vrijheid. voor de gezinnen van gevangen en verdwenen vakbondsmensen - voor voedsel en medische hulp aan mijnwerkers en boeren - voor de akties in Bolivia tegen onder drukking en vervolging drukking en vervolging j Clet Nederland Nieuwe Gracht 47 3512 l£ Utrecht Hef afgebeelde affiche kleurenZwart, wit an rood - formaat 30x43) ontvangt u na overmaking van f2,90 op boven- staand gironummer o.v.v. Bolivia-atfl- cbe". LONDEN (UPI, Reuter) De Sowjet-Unle bouwt een zo grote marine en koopvaardijvloot op, dat bij een eventuele oorlog ter zee de balans wel eens naar de zijde van het Warschau Pact zou kunnen doorslaan. Dit meldt Jane's Fighting Ships, het jaarlijks verschijnende statistisch boekwerk over de marine ln de wereld. RIAAD (AP, AFP) De Saoedlsche kroonprins Fahd heeft gisteren ter gelegenheid van het einde van de Ramadan een door de 8aoedlsche radio uitgezonden oproep gedaan voor een jihad, een heilige oorlog te gen Israël. Hij noemde vrede op dit moment een illusie en riep op tot Arabische eenheid. In de Roemeense hoofdstad Boeka rest voert de Egyptisché minister Boe tros Ghall momenteel besprekin gen met Roemeense autoriteiten voor een mogelijk initiatief van de Roe meense president Ceaucescu om het in het slop zittende vredesgesprek tussen Israël en Egypte weer op gang te helpen. Vandaag wordt mogelijk het antwoord van de Egyptische pre sident 8adat bekend op een recente brief van de Israëlische premier Be gin over de kwestie-Jeruzalem en de autonomie van de bezette gebieden. Volgens het standaardwerk zijn de Russen bezig met de bouw van één en mogelijk zelfs vier reusachtige door atoomenergie aangedreven schepen, die bedoeld zijn als tegenhanger van de Amerikaanse vliegdekschepen. Momenteel beschikken de Russen nog niet over een vllegdekschip van een dergelijk vermogen. De V8 heb ben momenteel plannen voor de bouw van nog een dergelijk schip. Verder schrijft Jane's dat de Sowjet- Unie tien onderzeeërs per Jaar bouwt en ver onderweg is naar de bouw van vier verschillende klassen kruisers die variëren van de Klrow-slagkruiser van 27.000 ton tot een lichte kruiser van 7 600 ton naar een nieuw ont werp. De hoofdredacteur van Jane's, kapi- teln-ter-zee John Moore, voormalig hoofd van de Britse inlichtingen dienst zegt dat de Russen bezig zijn met een zo enorm bouwplan dat zij een zeemacht ontwikkelen die ver uitstijgt boven wat de Sowjet-Unie voor haar directe verdediging nodig heeft. „Als het zou komen tot een zee oorlog naar het concept van admiraal Gorsjkow het inzetten van onder zeeërs en vliegtuigen als hoofdwapen, gesteund door oppervlakte wapens en amfibische wapens dan zou de balans zwaar naar de kant van de. 8owjet marine doorslaan," aldus Moore. Herman Amellnk Washington, Londen, Rome, Stockholm en Manila gaan Iraanse udenten de straat op om zich als martelaars van de islamitische volutie te laten arresteren. In Teheran benoemt het Iraanse parlement ohammed Ali Rajai, vertegenwoordiger van de ware islamitische indamentalisten, tot premier. Ooit nog eens als betrouwbare revolutio- airen beschouwde leiders als Bani Sadr en Ohotbzadeh voelen hoe het ipijt onder hun voeten bijna is weggetrokken. Iraanse islamitische revolutie begint in uiten-en binnenland naar een nieuw kook- unt te lopen. Iraanse studenten in de Vere- 5de Staten tergen het Amerikaanse pu- |ek en provoceren de Amerikaanse autori- iten. De onvermijdelijke reactie op hun Mviteiten leidt tot nieuwe betogingen in idere westelijke hoofdsteden. Het lijdt luwelijks twijfel dat deze acties worden tgevoerd in nauw overleg met de radicale volutionairen in Iran zelf. Een actie tegen de stoep van de St Pieter in Rome dogende studenten is gevolgd door ultwij- jng van de katholieke geestelijken uit Iran. Het Britse optreden tegen de demonstran- *n voor de Amerikaanse ambassade in tonden door maatregelen tegen de angli- •j^unse kerk en de uitwijzing van een Britse wrrespondent. te betogingen overal in de wereld verlopen •Pvallend parallel: eerst betogingen, daar- ten botsing met de politie, vervolgens telgeren naam en adres op te geven en dan en hongerstaking uit protest tegen het wrede optreden van de autoriteiten. Wie geen martelaar is, kan zichzelf tot een mar telaar maken. Tactiek De actie van de Iraanse studenten ln het buitenland past precies ln de tactiek van de radicale islamieten in Iran. onder leiding van ayatollah Behesjti, leider van de Islami tische Republikeinse Partij (IRP) die over een comfortabele meerderheid beschikt in de Majlis, het parlement. De betogingen van Iraanse studenten in het buitenland en de reactie van het Westen daarop voeden de radicale sentimenten in het land. Ze zijn een element ln de machtsstrijd tussen isla mitische radlcEilen en islamitische pragma tici in Teheran. De jongste overwinning van de radicalen is de benoeming van Mohammed Ali Rajai tot premier als opvolger van de vorig Jaar no vember afgetreden premier Mehdi Bazar- gan. Deze ex-leraar wiskunde en oud-minis ter van onderwijs staat bekend als voor stander van een drastische islamisering van het land. President Bani Sadr heeft zijn benoeming niet dan met grote tegenzin aanvaard. Zelf had hij liever het meer gema tigde hoofd van de Iraanse politie, Moestafa Mir-Salim, als premier gezien, nadat een eerdere poging om Khomeini's zoon Ach- med op die post te krijgen was mislukt. Bani Sadr kreeg al op zijn kop van het parlement omdat hij zo duidelijk met te genzin akkoord is gegaan met de benoe ming van Rajai. Maar Bani Sadr ls niet de enige die onder zware kritiek staat van de fundamentalis ten. Ook minister van buitenlandse zaken Ohotbzadeh, die na het begin van de gijze ling ln de Amerikaanse ambassade Bani Sadr als zodanig opvolgde, heeft zich in het parlement al moeten verantwoorden. Kri tiek is verder geoefend op het hoofd van de Iraanse centrale bank All Raza Nobari. En dezer dagen zal ook admiraal Madanl, die enige maanden geleden als gouverneur van de provincie Khoezestan nog krachtig lei ding gaf aan de strijd tegen het Arabisch verzet in dat gebied, zich voor een revolutio naire rechtbank moeten verantwoorden. Hij wordt nu beschuldigd van samenwer-. king met de Verenigde Staten en met oud premier Sjapoer Bakhtlar ln Parijs. Bitter Een steeds belangrijker wordende vraag is, hoe lang de gematigden in Iran deze ont-' wikkeling nog over hun kant zullen laten gaan. Voor de benoeming van Rajai tot premier verklaarde Bani Sadr al dat hij niet bereid was tot samenwerking met een pre mier en een regering die hem zouden wor den opgedrongen. Rajai, die overigens for meel niet tot de IRP behoort maar die zich bij de aanhangers van die partij zeer op zijn gemak voelt, heeft al laten weten dat hij een regering zal vormen van uitsluitend be trouwbare islamieten waarschijnlijk uit sluitend leden van de IRP. Voor Bani Sadr, die steeds heeft aangedrongen op een coali tiekabinet, ls dat de zoveelste bittere pil. En mocht Rajai overwegen om enkele pragma tici in zijn kabinet te halen, dan zal het parlement hem ongetwijfeld van die ge dachte proberen af te helpen. Als Bani Sadr, ondanks de geweldige meer derheid waarmee hij enige maanden gele-, den gekozen werd tot president, mocht be sluiten tot aftreden, dan zal dit niet zonder gevolgen blijven voor de ontwikkelingen in Iran. De verwachting is dat met hem de nog overgebleven pragmatische figuren in het regeringsapparaat en in de industrie hun biezen zullen pakken. Waarschijnlijk is dat zij zich dan zullen voegen bij de vele Ira- niërs die de afgelopen maanden al naar het buitenland gevlucht zijn. Verzet In eerste instantie zal het aftreden van Bani Sadr een grote overwinning lijken te zijn voor de radicalen, maar de kans op een Pyrrusoverwinning ls groot. Het zal zeker Premier Mohammed Ali Rajai een flinke impuls vormen voor het sluime rende verzet tegen de regerende geestelij ken. Dat verzet zit niet alleen bij minder^ heldsgroeperingen als Koerden, Arabieren en Azerbeldjanlêrs, maar ook bij jongeren- groeperingen als Forqan, Modjaheddiën en Fedayien. Die speelden een zeer belangrijke rol bij de omverwerping van het regime van de sjah, maar zijn de laatste maanden aan de dijk gezet, omdat ze niet zuiver op de islamitische graat waren. Ook in het leger groeit de onvrede. De regerende moellahs blijken geen idee te hebben van de werking van het leger. Fraai voorbeeld daarvan was de recente opdracht aan de luchtmacht om de op 3.000 kilometer boven Iran hangende Amerikaanse spiona- gesatelliet neer te schieten. Geen Iraanse jager die zo hoog komt. Bovendien vormen de veelal in de Verenigde Staten opgeleide en met Amerikaanse wapens uitgeruste mi litairen een verdacht element in een islami tische samenleving. Evenals figuren als Ba ni Sadr en Ohotbzadeh hebben zij hun opleiding ln het Westen genoten. Zuiver in de leer kunnen ze dus nauwelijks wezen. Daar komt bij dat ook de gemiddelde Ira niër ontevredener wordt door de stijgende kosten van levensonderhoud, de economi sche malaise en de grote werkloosheid. Er komt onvermijdelijk een punt .waarop deze krachten zich tegen de moellahs gaan ke- ren. Ook onder de islamitische geestelijk heid zijn dan ook al oproepen te horen voor een terugkeer van de moellahs naar de moskeeën, 'wee belangrijke geestelijken ln Masjad, de ayatollahs Qomi en Sjirazi, heb ben al een bedekte toespeling in die zin gemaakt. Khomeini is Immers de laatste imam niet, en zolang moet de politiek toch maar aan politici worden overgelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7