!DA-commissie niet ;ns over kernwapens 'Wet bedreigde diersoorten in de knel' gl 's PvdA en CDA lijken op elkaar' Personalia Wandelen in dorp of het nog 1830 is CDA fractieleiders Lubbers en Den Uyl: [eus tussen afschrikking en afwijzing Eibergen blijft bij atoomschuilkelder WEG IN EIGEN LAND Krakers gaan niet in op aanbod PvdA te bemiddelen Natuur en Milieu bang voor gevolgen 'soepele" EG-verordening .MHERDAG 14 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 tonze soc.-econ. redactie j HAAG Zowel CDA- ictieleider Lubbers als dA-fractieleider Den Uyl ,t op niet onbelangrijke jiten parallellen tussen de itwerp-pr°P"ammas van -dA en CDA. Den Uyl vindt >1 dat het CDA te lichtvaar- ook de laagste inkomens koopkracht achteruit wil •n gaan, zonder dat eerst hoogste inkomens veel jrker zijn aangepakt. Die- Üfde kritiek heeft CNV-voor- .f Van der Meulen. het PvdA-program geeft, aldus wi Uyl. geen garantie voor behoud (n koopkracht van de laagste lonen I uitkeringen. Maar het is wel veel jorzichtiger met het prijsgeven van Ie koopkracht en wil ook eerst nog jger nieuwe bezuinigingen overwe- kn voordat het zover moet komen Lt ook de laagste inkomens moeten inleveren. Den Uyl vindt in dit op- eenvoudiger wordt voor de mensen zicht het CDA-program „lichtvaardig die offers te brengen", en niet verantwoord". Van der Meu len spreekt zelfs over „onaanvaard baar". Hij verlangt aanpassing van het ontwerp-program van het CDA op dit punt. „Minimumloners en uit keringsgerechtigden zijn de laatsten waar men moet aankloppen voor der gelijke offers", aldus Van der Meulen, erop wijzend dat overeenkomstig het ook Lubbers zag als overeenkomst r«n A .nrniTPAm Am IpAAnlrvn/ilif „nn Ra In dit verband vraagt de CNV-voor- zitter zich met name af, hoe zekerheid kan worden verkregen dat het koop krachtoffer van de extra huurverho ging ook echt wordt gebruikt voor woningbouw in Nederland. CDA-program de koopkracht van de laagste inkomens in 1985 rond vijf procent minder zou zijn dan nu. Den Uyl juicht de afwijzing van nieu we kerncentrales door het CDA toe, en ziet ook eensgezindheid inzake in schakeling van werklozen en gedeel telijk arbeidsongeschikten in het ar beidsproces. „Onbegrijpelijk", vindt Den Uyl het plan voor vijf procent extra huurverhoging per jaar. De PvdA-leider spreekt over „ontoelaat bare verrijking van de exploitanten van huurwoningen". Van der Meulen klaagt dat er tegenover de grote of fers die worden gevraagd, niet „iets hards" wordt gesteld „waardoor het met de PvdA, dat niet wordt afge stapt van het doel dat ieder die wil en kan werken, daartoe ook de gelegen heid moet krijgen. De herinschake ling van wie nu van werk is uitgeslo ten, verloopt in de PvdA-plannen echter meer dan bij het CDA vla meer banen bij de overheid zelf, aldus Lub bers. Ook het streven naar enkele procenten selectieve economische groei noemde Lubbers als een punt van gelijkenis. Ook VVD Niet alleen Den Uyl maar ook WD- fractieleider Rietkerk deed positief over het CDA-program. „Een groot aantal zaken spreekt ons erg aan." Kritiek heeft de WD-lelder op het vindt het CDA-program „wat opti- extra belasten van dubbele inkomens mistisch", denkt dat meer bezuinigtn- bij echtparen, en het willen handha- gen nodig zijn, en aanvaardt bedrijfs- ven van het aandeel van de collectie- takoverleg alleen op basis van vrijwil- ve sector (overheid, sociale uitgaven) ligheid. in het totale nationale inkomen. Riet kerk denkt dat de beoogde 2,5 pro cent economische groei per jaar er alleen uit kan komen door vla extra bezuinigingen in de collectieve sector nieuwe ruimte te scheppen voor het bedrijfsleven. Vice-voorzltter Spit van de FNV toon de zich welwillend over programma punten als Inkomensbeleid, bedrijfs- takbeleld, werkgelegenheid, maar mist concrete plannen voor vermo- gensaanwasdellng. Het VNO (werkgevers) ziet het CDA- beleid totaal niet zitten. Het zal de economische groei „eerder belemme- 'Realistisch' ren dan bevorderen". Het inkomens beleid koopkracht Inleveren, nivel lering is „bijzonder demotiverend". Het voorgestelde bedrijfstakoverleg is „weinig reëel." Het hameren op kortere werktijden en handhaving D'66-fractlelelder Terlouw noemde het CDA-programma „realistisch" van toon. maar mist stellingnamen over nieuwe relaties tussen individu en samenleving en vindt bij het CDA van koppeling tussen lonen en sociale ook geen eigentijds industriebeleid uitkeringen „belemmert de stijging van produktiviteit". Het NCW (christelijke werkgevers) re ageert veel minder negatief. Het en nieuwe aanpak van de produktie. Toch lijkt het Terlouw mogelijk op grond van dit program met het CDA te praten over samen in één kabinet zitten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CD A-programcommissie is het niet eens geworden over de kernwapenpro- ilematiek. Het ontwerp-verkiezingsprogramma vermijdt een keus voor of tegen de in de partij omstreden kernwapens. ADVERTENTIE mogelijkheden zijn in de tekst viel, staat niet met name in het con- imen. aanvaarding van de cept CDA-program. De apartheid wordt wel duidelijk afgewezen. „Daarom wordt onverkort vastge houden aan het door de VN afgekon digde wapenembargo en wordt, met name in Europees verband, gestreefd naar economische sancties tegen Zuid-Airika," aldus de CDA-telcst. jh van kernwapens. Op dat Volgens de programcommissie sluit itbënadrukt de programtekst: „In deze formulering een eventuele een zijdige Nederlandse boycot tegen Zuid-Afrika niet uit. ïns als middel tot afschrik .ofwel afwijzing daarvan met de jke zin: „In het veiligheidsbe leid dient het kernwapen geen rol te orden toegekend." Deze afwijzing is et verder in zijn gevolgen uitge- in tegenstelling tot het wel levensbeschouwelijke grondslag van de instelling instemmen. De opstellers van het program vinden dat ambtenaren, mensen met een po litieke functie en personeelsleden zelf niet ln het bestuur moeten gaan zit ten. Die laatste groep zou zich moe ten laten vertegenwoordigen door ie mand van buitenaf. Er is maar één krachtbouillon en die is van Struik. Struik krachtbouilloiM zijn nóg lekkerder dan ze er al uitzien. EIBEROEN (ANP) De gemeente raad van Eibergen heeft besloten niet terug te komen op een raadsbesluit van oktober vorig jaar, waarin be paald werd dat een nieuwe parkeer garage in het centrum tevens ge schikt moet zijn als atoomschuilkel der. Alleen de vier vertegenwoordi gers van de PvdA/PPR-fractie ver klaarden zich tegen de schuilkelder; de overige dertien raadsleden bleven achter het eerder genomen besluit staan. Burgemeester. Ing. A. J. M. Houdijk (48) is met ingang van 16 september benoemd tot burgemeester van de Zuidhollandse gemeente Zoeter- woude Houdijk, momenteel wethouder in Oouda, is rooms-katholiek en lid van het CDA (KVP). Hij is de opvolger van J. A. Detmers, die per l septem ber met pensioen gaat Zo maar wat rondwandelen in een dorp. alsof je dat in het jaar 1830 doet, kan in het Drentse Orvelte, het Internationaal bekende monu mentendorp onder de gemeente Westerbork. Boerderijen en hui zen met dikke strooien daken zijn er prachtig gerestaureerd Vaak zie je de bovenkant van een muur onder het dak afgesloten met kunstig gevlochten riet. Niks geen museum. Je kunt ge woon door het dorp lopen of fiet sen Alleen de auto moet op een parkeerplaats buiten het dorp blijven staan. Er wonen gewoon mensen, maar tussen hun woon steden staan staan interessante bezienswaardigheden. Een smid maakt het hang- en sluitwerk dat in het dorp vervangen moet wor den. maar hij kan ook met een oude machine een ijzeren band voor rond een wagenwiel maken. Een molenaar maalt graan, een pottenbakker bakt potten. Er is een houtzagerij die met een ne- gentiende-eeuwse machine een staaltje van industriële archeolo gie bomen tot planken zaagt. Een grote boerenschuur staat vol met maai-, dors- en andere machi nes, die vroeger de arbeid van de boer een beetje lichter maakten. Om dat allemaal te kunnen zien moet je wél betalen. Bij het tol huis bij de ingang van het dorp kun je een „tolkaart" kopen, waar mee tal van deuren open gaan. Zo'n in oude stijl herbouwd dorp kost veel geld en een bijdrage van de toerist is daarbij een noodzake lijke steun. Die wel beperkt zal blijven, want zo erg veel bezoek krijgt het dorp nou ook weer niet. Afgelopen zondag bijvoorbeeld had je er, bij mooi weer. bepaald niet de indruk onder de voet te worden gelopen. Gelegenheid ge noeg dus om alles op je gemak te bekijken en te horen wat de vrien delijke dorpssmid, houtzager en mulder te vertellen hebben. Het dorp bezichtigen met een soort paardetram kan ook. Een van de jongste plekken van ons land. Flevoland, biedt ook mogelijkheden aan hen die willen zien hoe de boer vroeger moest ploeteren om aan de kost te ko men. De Rijksdienst voor de LJs- selmeerpolders toont in een land- bouwschuur aan de Winkelweg in het zuidelijk deel van Flevoland een aardige collectie antieke dors machines. strobalenpersen en an dere oogstwerktuigen van weleer. Hoe onze grootouders leefden in de stad en op het land is met veel gevoel voor detail vastgelegd door de 86-jarige Anton Pieck. Zijn werk is tot het eind van de maand te zien in de Koommarktspoort van Kampen. Een andere stad met nog veel mid deleeuwse trekken is Utrecht. Een stadsrondrit per bus met een be kwarae VVV-gids bij de hand is ideaal voor een eerste kennisma king. Dat kan morgen en volgende week vrijdag. Wel even tevoren reserveren bij de Utrechtse VW Het door gif geplaagde Lekker- kerk laat zich niet het plezier van de viering van zijn zevenhonderd jarig bestaan ontnemen. Morgen avond is er in de open lucht een echte Oudhollandse boerenbrui loft. Het begint om acht uur met een prachtig kijkspel. Na halftien kan iedereen meedoen met ouder wetse en moderne dansen, waarbij het aantrekken van een antiek kostuum wel op prijs wordt ge steld In Camperduin zijn vanavond de tuinen feestelijk verlicht Voor de mooiste zijn prijzen te winnen. Een lampionoptocht maakt dat er. wat je noemt, van een lichtfeest kan worden ge sproken. teidsbeleid moet de rol van beperkt blijven tot die rikking." leindelijke keus over de kemwa il 2al pas op het CDA-congres in worden gemaakt nadat de Ten aanzien van het Midden-Oosten valt op dat het CDA zich keert tegen officiële contacten met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, zolang jj heeft kunnen discussiëren over de PLO zich de vernietiging van de !t in oktober verwachte kemwapen- Ipport van de CDA-commissie-Don- §r* Deze commissie werd ingesteld IV, .de diepgaande meningsver- staat Israël ten doel stelt. Daarmee, zo bevestigde de programcommissie, spreekt het CDA zich ook uit tegen de huidige, met goedkeuring van Neder- die in december van het vorig land, plaatsvindende officiële Euro- len het CDA over de kernwa- Bus bleken te bestaan. Dp huidige ontwerp-tekst spreekt Over twee andere hete hangijzers, pese contacten met PLO-leider Arafat. •zich uit tegen invoering van nieuwe irapens als de neutronengra- abortus en vermoge nsaanwasdeling bevat het ontwerp geen tekst, omdat ut en typen waarbij het verschil het kabinet er nog mee bezig is. „Wij fspraak atoomwapens en conventione- wapens vervaagt (bij voorbeeld bi-atoombommen). èn aanzien van de nieuwe atoomwa- ns voor de middellange afstand u| het program vast aan de af raak dat Nederland hierover in de- mber 1981 een beslissing zal ne- m, ofwel „in bondgenootschappe- overleg, mede tegen de achter wiel van de eigen verantwoordelijk van Nederland ter zake" (dat tekent dat de beslissing meer aan NAVO-inzichten wordt gebonden - Dofwei, als alternatieve tekst: „na adgenootschappelijk overleg en te il de achtergrond van de eigen ver- itwoordelijkheid van Nederland zake" (hetgeen meer zelfstandig- id voor Nederland ten aanzien van NAVO inhoudt - red). De beslissing #rdt afhankelijk gesteld van de md van het wapenbeheersingso- rleg en van de vraag of Nederland Hele bestaande atoomtaken kan la- i schieten. De NAVO zelf wordt orts wisselend „onmisbaar" dan 1 „van groot belang" genoemd. de rol van de kernwapens terug n en de atoomdrempel te in bepleit het program meer iht voor de conventionele be- Opvallend is dat deze tns niet is vertaald in de toekenning zi extra geld voor defensie boven de gemaakte NAVO-afspraken. Naar gemeen inzicht is de conventionele wapening duurder dan atoombe- ïpening. maar CDA-fractieleider ibbers noemde dit „een denkfout", e CDA-programcommissie gaat er in uit dat Nederland zal blijven vol- oen aan de NAVO-afspraak de de- nslebegroting ieder jaar met drie ocent te zullen verhogen. Gezien de oeilijke financieel-economische ekomst wil Lubbers „dit dogma" kt onverkort overnemen, bij de pre- ntatie van het program werd niet fecies duideijk hoe de opstellers Mer extra defensiegeld denken aan de conventionele defensie gaan doen. Ontwikkelingshulp nancieel duidelijker is het dbA- 'ogram over de ontwikkelingshulp. moet op 1,5 procent van het na- bnaal inkomen (momenteel is dat miljard) worden gehandhaafd, aar mag niet op worden bezuinigd, tegendeel, oneigenlijke kosten die omenteel uit de ontwikkelingshulp- 't "orden betaald, bijvoorbeeld op- lng van vluchtelingen in Nederland. °eten in de komende vier jaar naar fidere begrotingen worden overge held. Daarbij gaat het om een be- ag van 586,9 miljoen gulden. Daar laat tegenover dat ontwikkelings- Wp wel zelf de kosten van leningen ontwikkelingslanden moet gaan "agen. omstreden eenzijdige olieboycot Nederland tegen Zuid-Afrika. •ver het kabinet in juni bijna willen de besprekingen hierover niet doorkruisen." zegt de programcom missie. Nieuwe Wetgeving voor euthanasie acht de commissie niet nodig. Passie ve euthanasie in de stervensfase vindt zij toelaatbaar, actieve niet, tenzij daarvoor zeer bijzondere rede nen zijn. Volgens het programma moet maat schappelijk en cultureel vrijwilligers werk flink bevorderd worden. Zo zou den werkgevers moeten worden ver plicht werknemers onbetaald verlof toe te staan, wanneer dat voor het vervullen van een bestuurstaak in zo'n instelling noodzakelijk is. Verder moet in het bestuur van een gesubsideerd instelling ruimte wor den gemaakt voor zeggenschap van personeelsleden, donateurs en cliën ten of patiënten. Daarbij kan van de kandidaatsbestuursleden worden geëst dat ze (bijvoorbeeld) met de inkomensgroepen is onontkoom baar." met een extra teruggang voor inkomens boven het minimum Vervolg van pagina 1 WAO omlaag AMSTERDAM De krakers van de Prins Hendrikkade zullen geen ge bruik maken van het aanbod van de Amsterdamse PvdA-fractie te bemid delen tussen hen en het college van b. en w. teneinde een vreedzame ontrui ming te bewerkstelligen. De krakers blijven erbij dat burgemeester Polak onmiddellijk een vorderingsprocedu- Krakers hebben op het dak van het complex koopflats aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam „verdedigingsmaterialen" klaarliggen voor het binnenkort verwachte treffen met de politie. Morgen is de termijn verlopen die de president van de Amsterdamse rechtbank de krakers heeft gegeven om de appartementen te ontruimen. De krakers hebben aangekondigd niet te zullen vertrekken. De legale bewoners van vijf flats hebben tijdelijk elders onderdak gevonden. vorderingsprocedure beginnen, maar dat de eigenaar na ontruiming wel twee maanden de gelegenheid krijgt Hom. Hij zei gisteren dat de PvdA als zelf bewoners te vinden voor de koop een soort doorgeefluik zou kunnen flats. Als hij daar niet in slaagt zou de re op gang moet zetten en de ontrui ming moet uitstellen. De beste garan tie voor een geslaagde vordering biedt het feit dat de koopflats ge kraakt zijn, aldus de krakers gister avond. Het voorstel te bemiddelen was af komstig van het PvdA-raadslid Jo functioneren tussen krakers en b. en w. De krakers zien daar weinig in en blijven bij hun oude standpunten. De Amsterdamse PPR heeft haar zorg uitgesproken over een dreigende gewelddadige ontruiming. De partij stelt voor dat b. en w. nu reeds een Vereniging Centraal Wonen de gevor derde flats moeten toewijzen aan woongroepen en de urgente bewoners die bij de kraakactie betrokken wa ren. De laatsten zouden dan na hun vrijwillig vertrek eventueel kunnen terugkeren. Het CDA-program wil de komende vier jaar voor 300.000 mensen werk scheppen, voor een groot deel in deel tijdbanen. Datzelfde streefcijfer komt ook voor in het ontwerp-PvdA- program. De PvdA wil de nieuwe ba nen echter voor een groter deel schep pen bij overheid en gesubsidieerde instellingen. Het CDA denkt dat ook het bedrijfsleven veel mogelijkheden biedt als er meer ruimte wordt ge maakt voor investeringen. De nieuj- we banen moeten voor een belangrijk deel worden gebruikt voor .herin schakeling' van gedeeltelijk arbeids ongeschikten en werklozen. De selectieve economische groei wil het CDA niet meer tgen goede laten komen aan meer particuliere con sumptie. Die zal juist wat moeten afnemen, vooral voor hogere en mid den inkomens. Voor hen geldt, aldus het CDA-program. de „economie van het genoeg." Tegenover de teruggang in koopkracht zal meer medezeggen schappen moeten staan, ln de vorm van bedrijfstakoverleg, rechtstreekse verkiezing van eenderde van de raad van commissarissen door werkne mers. vermogensaanwasdeling, en medebeslissingsrecht van de onder nemingsraad bij massaal ontslag, overplaatsing bedrijf, of verandering produktiewijze. Het CDA-program vindt dat zaken als prijscompensatie, koopkracht, ei gen risico in de sociale verzekering, „passende arbeid" geen heilige koei en mogen blijven. CDA-fractieleider Lubbers, adviseur van de program commissie, lichtte toe dat bijvoor beeld de extra huurverhoging niet afgewenteld zou moetin worden in de prijscompensatie. Er is geen ruimte meer voor volledige compensatie van de inflatie in de inkomens, aldus Lub bers. Het program zegt: „Een minlijn voor een reeks van jaren voor alle Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bescherming van bedreigde uitheemse diersoorten in ons land dreigt te worden uitgehold door een nieuwe verordening van de Europese Gemeenschap. Nederland zou, wanneer deze verordening van kracht wordt, niet meer kunnen optreden tegen de invoer vanuit andere EG-landen van een aantal uitheemse diersoorten waarvoor de grenzen momenteel zijn gesloten Uitzonderingspositie zo'n beschermd dier de bui tengrens van de EG is gepas seerd. kan Nederland ook niets meer doen. aldus Natuur en Milieu. Fan F *aaro\ De stichting Natuur en Milieu, die zich ongerust toont over deze ontwikkeling, schrijft in het laatste nummer van zijn maandblad dat Europese ambtenaren in Brussel, zon der dat een van de lidstaten van de EG daarom heeft ver zocht, zijn begonnen met het opstellen van een verordening over het verdrag van Wash ington. Dit verdrag, dat in 1973 tot stand kwam en dat inmiddels door 55 landen Is ondertekend, wil de handel in bedreigde dier- en planten soorten aan banden leggen. Nederland, dat waarschijnlijk eind dit Jaar tot het verdrag zal toetreden, kent sinds 1977 de wet op de bedreigde uit heemse diersoorten, die aan-' zienlijk verder gaat dan het verdrag van Washington. Pro beert het verdrag meer een sluitende controle op de wijd verbreide handel in wilde planten en dieren te krijgen, de Nederlamdse wet verbiedt zonder meer het bij zich heb ben van meer dan tweedui zend bedreigde uitheemse diersoorten. Buitengrens Natuur en Milieu schrijft dat, wanneer de EG-verordening is geaccepteerd, deze bindend is voor de lidstaten. De Europe se gemeenschap zal dan al leen nog maar een buiten grens hebben: binnen de EG mogen dan geen handelsbe lemmeringen tussen de lidsta ten worden opgeworpen. Ne derland kan dan niets meer doen tegen de invoer van een dier van een soort die volgens onze wetgeving nu nog wel beschermd is, maar die vol gens het verdrag van Wash ington een aanzienlijk minde re bescherming geniet. Daarbij komt dat een aantal Europese landen wel tot het verdrag van Washington is toegetreden, maar zich niet aan de regels houdt en de in voer van beschermde dieren en planten toestaat. Wanneer Het ministerie van CRM, waaronder de bescherming van planten en dieren valt, erkent dat in Brussel wordt gewerkt aan een verordening over het verdrag van Wash ington. Een woordvoerder van CRM wijst erop dat het ook mogelijk is dat de EG-veror dening verder zal gaan dan het verdrag in Washington. De ontwikkeling in Brussel wordt nauwkeurig gevolgd, terwijl Nederland zal trachten te bewerkstelligen dat, wan neer de EG-verordening bene den het peil van de Neder landse wetgeving ligt, de Ne derlandse wetgeving preva leert boven de EG-bepalin- gen. Nederland moet voor zo'n uitzonderingspositie toestem ming krijgen van de andere landen. De Nederlandse pogingen om de handel in bedreigde uit heemse dieren rigoreus te be perken. zijn ook op andere punten reeds in botsing geko men met de opvattingen in andere Europese landen Reeds in 1972 diende de toen malige staatssecretaris van CRM, H J. L. Vonhoff, de wet bedreigde uitheemse diersoor ten in. In 1974 werd de wet aangenomen, waarna in 1977 een deel van de wet (een ver bod op de handel in en het houden van bedreigde dieren) in werking trad. Schildpadsoep De wet wil echter ook een eind maken aan de handel in en het gebruik van prod uk ten waarin uitheemse dieren zijn verwerkt. Het artikel waarin de verkoop van dode dieren of delen daarvan wordt verbo den, is echter nog steeds niet in werking getreden. In 1978 publiceerde het ministerie van CRM een ontwerp-lijst die onder meer produkten als schildpadsoep, tasjes van slangeleer. krokodillenleer, potvisolie en zeehondebont moet verbieden Tegen het voorgenomen ver bod op de invoer van walvis- produkten werd eind 1978 be zwaar gemaakt door het pro- duktschap voor margarine, vetten en oliën, onder meer vanwege het feit dat Rotter dam nog een belangrijk cen trum is voor de handel in pot visolie. Ook Denemarken en Canada verzetten zich tegen het voorgenomen invoerver bod vanwege de handel in zee hondebont. Denemarken meent dat Nederland op grond van de EG-bepalingen geen eenzijdige belemmering mag opwerpen voor de invoer van bont. Daarbij moet wel ook bij een da ling de koppeling van laagste uit keringen aan netto minimumloon precies gehandhaafd blijven. De ho gere uitkeringen daarentegen WAO, WWV moeten omlaag van 80 naar 70 procent van het vroegere loon. Wie langer dan drie maanden werkloos is, moet zich laten omscho len. Jonge werklozen mogen minder kieskeurig zijn als ander werk be schikbaar is. Werkgevers moeten bij sollicitaties voorrang geven aan men sen die langer dan een jaar werkloos zijn. De toelating van nog meer bui tenlandse werknemers moet worden gestopt. Voor bestrijding van fraude met sociale premies en uitkeringen wordt een „sociale inlichtingen- en opsporingsdienst" (SIOD) opgericht Dubbele inkomens Paren van wie elk der partners afzon derlijk meer verdient dan 30.000 gul den per jaar, worden zwaarder belast, of men nu gehuwd is dan wel duur zaam samenwoont. Als bij voorbeeld de een 50 000 gulden verdient en de ander 38.000. wordt bij de laatste slechts 30.000 gulden belast, maar bij de hoogste 58.000. Nagegaan wordt of de bezem door de aftrekposten kan. waarbij de algemene belastingtarie ven zouden kunnen verlaagd. „In ons dichtbevolkte land vindt in verband met de nog onopgeloste pro blemen rond veiligheid van produktie en opslag nu geen verdere bouw van kerncentrales plaats." aldus het CDA-program. Er komen wetten te gen misleidende reclame, voor stan daard-voorwaarden bij aankopen en opdrachten, voor meer informatie op etiketten over de inhoud van produk ten, en tegen het werken met lokarti kelen beneden de kostprijs. De aanleg van een vaste oeververbin ding over de Westerschelde wordt in het ontwerp-program op losse schroe ven gezet. Er zou voor dat project geld geleend moeten worden op de kapitaalmarkt, wat nadelig is voor het bedrijfsleven. Het program spreekt zich uit vóór het „bewust tegengaan van het particu lier autogebruik." Gesproken wordt over een „drastische ombuiging van het vervoersbeleid," ten gunste van het openbaar vervoer. De opstellers van het CDA-programma denken aan een verhoging van de brandstof-ac cijns. bij een gelijktijdige verminde ring of afschaffing van de motorrij tuigenbelasting. Dit om de nadruk te leggen op het gebruik van een auto. niet op het bezit ervan Onderwijs De toenemende werkloosheid in het onderwijs (gevolg van een dalend aantal leerlingen) moet volgens het ontwerp-program worden tegenge gaan via een aantal maatregelen. Zo zal het volwassenenonderwijs moe ten worden uitgebreid en zal ook de interne deskundigheid op de scholen moeten worden versterkt. Verder moeten er bijzondere maatregelen worden genomen voor personen en leerlingen die extra zorg nodig hebben Vastgehouden wordt aan het onlangs in de Tweede Kamer geformuleerde standpunt over de eerste jaren van het voortgezet onderwijs. Dat houdt in dat bestaande projecten een extra impuls moeten krijgen. Omstreeks 1985 zal dan worden besloten hoe de eerste jaren van het voortgezet on derwijs eruit zullen gaan zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3