'De ander heeft ons land geroofd' II II II II c neem t voor mijn salaris. neem t voor mijn vakantiebaan. v neem t voor mijn studiegeld. neem 't omdat ikgeen kopzorg wil Ik neem Giroblauw omdat ikvan simpel hou. Oppositieleider Seoel zegt politiek vaarwel r De lange lijdensweg van Portugals landhervorming Bagdad: Speciaal fonds derde wereld Opstandelingen in Afghanistan blijven actief postgiro en rijkspostspaarbank DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 door Jan Halkes De gebroeders Botelho in het Portugese Alvalade zijn deze maand weer de gelukkige ei genaren geworden van een landgoed van 400 hectare in het gebied van de Portugese landhervorming. „Deze landhervorming is niet veel anders dan een communistisch kom- plot. Het is de communistische jartij die hier aan de touwtjes trekt. Wat we nodig hebben is een echte landher vorming. Niet het stelen van het land om het aan een ander te geven die het slechter beheert dan ooit te voren." Dat is de ongezouten mening van Jose Antonio Botelho. „Botelho is altijd een schoft geweest. Liever liet hij de melk van zijn koeien over de grond lopen dan ze aan ons te geven. Om onze werkgelegenheid heeft hij zich al helemaal nooit be kommerd. Meer dan acht arbeiders heeft hij op zijn landgoed van 550 hectare nooit gehad. Als we toestem ming vroegen om ons varken met de eikels van zijn kurkeiken te voeren, dan kon dat alleen wanneer hij de helft van het varken zou krijgen. De Botelho's hebben dit landgoed hele maal niet nodig. Twee van de broers hebben een garagebedrijf in Santiago de Cacem, met een benzinepomp, veel geld op de bank en een vissers boot in Sines." Dat is het bittere commentaar van de landarbeiders van Passos de Lenine. De Portugese landhervorming lijkt op het eerste gezicht een hopeloze nietes-welles discussie. Enerzijds de grootgrondbezitters en de regering die een einde willen maken aan „een communistische overheersing" in het zuiden van het land. Anderzijds de landarbeiders, leden van de door hen zelf in 1975 gestichte collectieven en coöperaties. Werkloze landarbeiders bezetten in dat jaar de grootgrondbe zittingen, nadat CAO-besprekingen en verplichte tewerkstellingsregelin gen op de onwil van de landheren waren stukgelopen. Verdreven ..Het deed mij denken aan de film ..1900". zegt Paul Puntman van de Nijmeegse Steungroep voor de Land hervorming over de manier waarop de landarbeiders van „Passos de Le nine" door de Republikeinse Garde van hun land verdreven werden. Bin nen twee minuten moesten zij het erf verlaten hebben. Pas later, langs de kant van de weg, werd een termijn van een maand overeengekomen om de zeven woningen te ontruimen die bij het boerderijcomplex behoren. Het bericht van de landoverdracht was de dag ervoor met de middagpost Ion j n gearriveerd. Tot dan toe hadden de leden van het collectief nog gehoopt een pachtovereenkomst met de Bo telho's te kunnen sluiten. Wij waren juist bezig met nieuwe cultures en het ontwikkelen van de landbouw." Een opmerking die later door de land arbeiders met hoongelach ontvangen wordt: „Voor de bezetting had Botel ho slechts drie slechtbetaalde arbei ders in dienst!" De overgebleven 150 hectare is niet genoeg om de 29 leden van Passos de Lenine aan een boterham te helpen. Een paar oude vervallen stallen moe ten provisorisch worden omgebouwd tot een onderdak voor de zeven gezin nen. Waar men intussen met het vee en de nieuwe melkmachine heen moet kon niemand zeggen. De Nijmeegse Steungroep voor de Landhervorming heeft deze zomer in totaal 120 studenten uitgezonden naar tien coöperaties en collectieven in de omgeving van Alvalade. Zij hel pen er belangeloos bij het oogsten van de tomaten en de kurkschors, het hooien en al het ander werk dat in de zomertijd meer dan het normale aan tal arbeidskrachten vraagt. „Het is een vorm van materiële steun," zegt Paul Puntman, „maar vooral ook van morele solidariteit." 'Geroofd' Nog steeds ontkent niemand in Por tugal dat het grootgrondbezit een slechte zaak was. De grote heren leef den er hoofdzakelijk van de kerk die weinig arbeidsintensief is en een ge makkelijke bron van inkomsten. In vesteringen werden nauwelijks ge pleegd. het overgrote deel van de landerijen lag braak. Het aantal trac toren in Portugal was het laagst van heel Europa en kunstmest werd er al helemaal niet gebruikt. Cijfers, die pas na de bezettingen met sprongen zijn gestegen. Maar volgens garage-eigenaar Jose Antonio Botelho hebben „de commu nisten" het land alleen maar „ge roofd" om zelf slapende rijk te wor den. Hij toont een oude, kapotte trac tor, een irrigatiepomp en een opleg ger die al die tijd werkloos aan de kant zouden hebben gestaan. „Liever dan de tractor te repareren liet men een nieuwe uit Rusland komen," zegt hij. „Wij hebben het land niet ver waarloosd. Het onproduktieve groot grondbezit is van veel langer geleden. SEOEL (Reuter, AP) De voorzitter van de belangrijkste Zuidkoreaanse oppositiepartij Nieuwe Democraten, Kim Young-Sam, treedt al en trekt zich terug uit de politiek. De 53-jarige Kim, die huisarrest heeft sinds de afkondiging in mei van de staat van beleg, zei in een verklaring dat hij dertig jaar gestreden heeft voor de verwerkelijking van de demo cratie in Zuid-Korea. „Onder de hui dige politieke omstandigheden ech ter neem ik het volledig voor mijn rekening dat ik in mijn taak als oppo sitieleider heb gefaald." Naast de oppositieleider heeft het be wind in Seoel nog twee belangrijke Kims politiek uitgeschakeld. De be- BAHREIN (Reuter) Irak vindt dat de olieproducerende landen en de geïndustrialiseerde naties gezamen lijk een fonds moeten stichten, waar uit de ontwikkelingslanden steun kan worden geboden voor de import van de olie. Irak zal dit voorstel voor leggen aan de OPEC-conferentie die begin november in Bagdad wordt ge houden. Minister Abdoel-Karim van oliezaken liet weten dat de OPEC-commissie die voorstellen uitwerkt voor de olie- politiek op de lange termijn, waaro ver de conferentie zich dan weer zal moeten buigen, het idee in principe heeft aanvaard. De OPEC-landen hebben al een eigen fonds van vier miljard dollar waaruit hulp kan wor den gegeven en er zijn al stemmen opgegaan dit fonds de komende vier jaar tot twintig miljard dollar uit te breiden. Het nu door Irak gedane voorstel, is al eerder geopperd tijdens de Unctad-conferentie in Manila, het afgelopen jaar. Het voorstel van Irak is niet bij voor baat kansloos, aangezien dit land na Saoedi-Arabië de meeste olie produ ceert. De stem van de regering in Bagdad zal dan ook zeker zwaar we gen. De Venezolaanse minister van oliezaken Humbert Calderon Berti heeft ook al gehamerd op het gebrui ken van de invloed van de olielanden voor het weer op gang helpen van de dialoog tussen Noord en Zuid. Samen met Mexico heeft Venezuela eerder deze maand negen landen in Midden-Amerika en het Caraïbisch gebied speciale regelingen aangebo den. Ze zullen een deel van het geld dat deze landen betalen voor de door Venezuela en Mexico geleverde olie weer in die landen herinvesteren, om zo het economisch peil te verhogen. Beide landen hopen dat van deze afspraken een voorbeeldwerking zal uitgaan. „Passos de Lenine", dat wil zeggen: In het voetspoor van Lenin. De naam alleen al is voor Botelho het bewijs dat de Communistische Partij op de achtergrond aan de touwtjes trekt. De Nederlanders zijn er echter niet van onder de indruk. Paul Puntman: „Be denk dat de landarbeiders veel meer invloed hebben op wat er in de partij gebeurt, dan dat de partij, par tijleider Alvaro Gunhal, of weet ik wie, dicteert wat hier moet gebeuren. Dus als de partij invloed heeft, komt dat doordat er hier ook zo'n grote hoeveelheid communisten zijn die in vloed op de partij hebben." Botelho: „De mensen stemmen op de communistische partij omdat ze niet beter weten. Vergeet niet dat het voor het merendeel an af a be ten zijn. Als deze regering maar lang genoeg aan de macht blijft, slijt dat wel. Dan komen ze ook bij ons werken omdat wij hogere lonen betalen." Faillissement Botlho is ervan overtuigd dat een falillissement van de collectieven en coö-eraties onvermijdelijk is: „Die mensen missen de stimulans om te werken. Ga maar na: „Als u voor uzelf werkt dan past u wel op uw spullen en werkt u zo hard mogelijk. Maar als u deel uitmaakt van een collectief, gaat u zich toch niet uitsloven terwijl de anderen langs de kant liggen? Bij een collectief is niemand de baas, dat zijn ze allemaal. Hoe willen ze de zaak dan draaiende houden?" Mieke Preller, studente andragogie uit Nijmegen, is juist wel onder de indruk van het doorzettingsvermo gen van de landarbeiders: „Ook op het land, als wij dachten van nou 't is vijf voor zes, we gaan maar vast even zitten dat konden we gewoon niet maken want precies tot zes uur werd er keihard gewerkt Twee studenten van de landbouwho geschool Wageningen, Jan van Sant brink en Ben Haagsma, hebben vorig jaar op de aangrenzende coöperatie „Che Guevara" geprobeerd hun tech nische kennis in dienst van de coöpe ratie te stellen. „Wij hebben meer van de coöperatie geleerd dan andersom" was hun conclusie. „De landarbeiders hebben hun deskundigheid geba seerd op praktische ervaring. Boven dien hebben zij meer overzicht over de problemen omdat zij minder specialisatie kennen." 'Onze koeien' „De problemen liggen hier op een heel ander vlak dan in Nederland," zegt Mieke Preller. „Het gaat hier om het inkomen maar ook om de manier van leven. In Nederland is iedereen veel individueler. Veel meer gericht op het eigen bestaantje en de eigen spullen. Maar hier hebben de mensen nauwelijks eigen spullen. Als Je iets nodig hebt dan rent iemand naar zijn huisje om het voor je te halen en dan is het opeens van iedereen. Zodra we er twee dagen waren praatten we al over 'onze koeien' en 'onze pomp'. Alles was in een keer ook van ons en dat gevoel krijg Je meteen." „De mannen en vrouwen zijn continu bezig met wat ze willen en hoe ze het willen. Ze blijven overleggen en sa men alles doorpraten met elkaar. Dat is allemaal zo vanzelfsprekend, dat iedereen daar voor vecht en knokt. Ook al zou Je dat niet willen. Je wordt erdoor meegesleept." De standpunten vóór en tegen de landhervorming staan lijnrecht te genover elkaar. Uiteindelijk gaat het om een keuze vóór of tegen het parti culiere eigendom. De grootgrondbe zitters willen en kunnen niet geloven dat een collectief bedrijf rendabel kan zijn. Toch zijn de collectieven er nog steeds. Zonder buitensporig be roep op krediet, en vaak tegenge werkt door de overheid hebben ze geproduceerd en geïnvesteerd, meer dan tevoren het geval was. Maar de grootgrondbezitters zien deze pro- duktiecljfers slechts als vervalsingen van de communistische partij. Net als vóór de omverwerping van het fascisme dient de communistische partij als laatste argument, waarna geen discussie meer mogelijk is. Dat de overgrote meerderheid van de be volking in het gebied op diezelfde partij stemt, bewijst slechts hoe dom die mensen zijn en hoe gemakkelijk zij zich door de communisten laten commanderen. Nog een stap verder en het kiesrecht in Portugal wordt opnieuw tot een kleine groep rege ringsgetrouwen beperkt Onwettig „Wat hier gebeurt is in strijd met de Portugese grondwet," zegt Paul Puntman, „zelfs de nu geldende wet die de landhervorming probeert terug te schroeven geeft nog alle mogelijk heden om de coöperaties en collectie ve produktie-eenheden te laten be staan. Die mogen door deze landte- ruggaven dan ook niet kapot worden gemaakt. De regering doet dat wel. Niet voor niets wordt er geen begin gemaakt met de onteigening van ze venhonderdduizend hectare aan grootgrondbezit, die volgens de hui dige wet nog steeds onteigend moe ten worden." Het ministerie van landbouw wil nog voor de parlementsverkiezingen van 5 oktober alle landteruggaven afge werkt hebben. Op het verkiezingspro gramma staan intussen nieuwe wijzi gingen van de 1 andhervormingswet én de grondwet. De 150 hectare van Passos de Lenine kunnen dan nog verder worden gedecimeerd. De land arbeiders wachten de verkiezingen af. Ze zijn er bijna heilig van overtuigd dat deze regering niet terug zal ko men: „Wat we daarna gaan doen kun nen we Je nu nog maar beter niet vertellen." Ruw gestoord tijdens het middagmaal verlaten leden van de Coöperatie Passos de Lenine ht Republikeinse Gardisten gunden hun slechts twee minuten om zich uit de voeten te maken. NEW DELHI (Reuter, DPA) Af ghaanse verzetsstrijders hebben in de buitenwijken van de Afghaanse hoofdstad Kaboel twee Sowjet-solda- ten en drie Afghanen doodgeschoten. Dit melden reizigers uit Kaboel, die gisteren aankwamen in de Indiase hoofdstad New Delhi. Overigens zou het in de Afghaanse hoofdstad vrij rustig zijn. Sowjet-tanks bewaken al le bruggen en kruispunten in de stad. Ter gelegenheid van het einde van de Ramadan lieten Afghaanse leiders 300 leerlingen van middelbare scho len vrij, die in mei waren gearresteerd na demonstraties tegen de Russen Afghaanse verzetsstrijders zouden er ook in geslaagd zijn een Sówjet benzi nedepot in het noorden van Afghanis tan op te blazen. Dit meldde een Britse krant gisteren. Deze actie zou overigens al twee weken geleden heb ben plaatsgevonden. De strijd in Afghanistan kost dl jetrUnie ongeveer twintig gulden per dag. Dit meldt de kaanse krant Washington P basis van ramingen van dipk De uitrusting van de Sowjet is van zeer hoge kwaliteit, al< kundige waarnemers, waarl vooral hoog opgeeft van de g helikopter Mi-24 en de gep personeelsvoertuigen. Onda superieure bewapening zien A se opstandelingen toch telkc kans de Russen in moeilijk!) brengen. Een Russische react op blijkt nogal moeilijk dooi Sowjet>troepen veel minder b lijk zijn dan de opstandeling! kendste van hen is de voormalige presidentskandidaat Kim Dae-Jung, die vandaag terecht moet staan op beschuldiging van een poging tot om verwerping van het bewind. Hij kan daarvoor de doodstraf krijgen. 23 me destanders, onder wie vijf voormalige parlementsleden, twee predikanten, vijf hoogleraren, twee schrijvers en zes studenten, staan terecht op grond van minder ernstige aanklachten. Zij kunnen hier echter wel levenslang voor krijgen. Zuidkoreaanse dissidentenleiders die in het buitenland wonen hebben aan gedrongen op de vrijlating van Kim Dae-Jung. Zij deden dit op een con ventie van het Koreaanse congres voor Democratie en Eenwording in Tokio. Amerikaanse functionarissen hebben er hun bezorgdheid over uit gesproken of het proces tegen Kim en de 23 open en eerlijk zal zijn. vooral omdat in Seoel is gesteld dat als de nationale veiligheid dat eist de zaak achter gesloten deuren wordt behan deld. TNO in verklaring: Geen sprake van betalen smeergeld DEN HAAG (ANP) TNO heeft geen smeergeld betaald aan de Westduitse defensie-ambtenaar Wilhelm S. Dit heeft het hoofdbestuur van deze on derzoeksorganisatie gisteren in een verklaring bekendgemaakt. De officier van justitie in Bonn liet eerder weten, dat hij een onderzoek gaat instellen in verband met een omkoopsom van honderdduizend mark, die S. van een Nederlands be drijf zou hebben ontvangen. Naar la ter bleek werd met dit bedrijf het TNO-metaalinstituut bedoeld- De verklaring komt overeen met een eerdere verklaring van de voormalige directeur van het metaalinstituut, prof. dr ir C. A. Verbraak. Volgens TNO voert met name dit instituut vanaf 1964 onderzoekopdrachten uit voor de Westduitse defensie. Contactman daarbij was aanvanke lijk Wilhelm S.. die TNO van advies diende en onderzoek deed naar de mogelijke oprichting van een Duits- Nederlands onderzoekinstituut en het vestigen van een TNO-vertegen- woordiging in DQsseldorf. Hij kreeg vpor deze activiteiten een vergoeding van 1250 mark per maand en de over eenkomst met S. werd aangegaan door prof. Verbraak. In 1976 werd de relatie met de ambtenaar verbroken. ADVERTENTIE Je gaat van school en hebt een baan. Anderen gaan studeren ot verdienen wat bij. Zo heb je allemaal een reden orrt je geldzaken goed te regelen. Wil je het niet ingewikkeld maken, dan kies je Giroblauw. Giroblauw is immers de kleur van de postrekening, 't Is gratis! Geld ontvangen gaat automatisch. Contant halen kan, óók op zaterdag. Betalen is eenvoudig. Girobetaalkaarten krijg je bij voldoende inkomen op je postrekening. Sparen gaat makkelijk. Lenen kan na je eenentwintigste. En je regelt alles thuis. Simpel. IK NEEM EEN POSTREKENING. IK HEET (ACHTERNAAM) (VOORNAMEN VOLUIT) IK WOON Trouw-33 _M/V POSTCODE/PLAATS IK BEN GEBOREN 0P_ JK BEN TE BELLEN 0P_ IK STUUR DEZE BON IN EEN ENVELOP ZONDER POSTZEGEL AAN: POSTGIRO EN RIJKSPOSTSPAARBANK, POSTBUS 99955,8900 GA LEEUWARDEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10