Boesak sceptisch over gesprek met Botha Vit brieven van lezers Je moet een van de besten geweest zijn Trouw Werelddiakonaat: Afrika wordt groot rampgebied Duizenden leden voor Küng-comité Dominee van twaalf jaar Stille tocht in Den Haag VANDAAG VOORBIJGANGERS! Conferenties DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET R H S 2 Van onze correspondent JOHANNESBURG Twee vooraanstaande kerkleiders denken fundamenteel ver schillend over de historische ontmoeting van zesentwintig vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse raad van ker ken met premier Botha. br. Alan Boesak, de voorzitter van de invloedrijke Broederkring, heeft de kerkleiders gewaarschuwd tegen ver dere gesprekken met de regering. Botha heeft zich bereid verklaard tot een tweede ontmoeting, later dit jaar, die dan een hele dag zou kunnen duren, op voorwaarde dat de kerklei ders zich in deze periode zullen ont houden van provocerende uitspraken tegen de regering. Bisschop Desmond Tutu, de secreta ris van de raad van kerken, betreurt de uitspraak van Boesak. Tutu zei, dat hij niet van plan is, zo sceptisch te worden, dat hij niet meer wil mee werken aan pogingen om de kloof te overbruggen. Tutu zei. dat er geen sprake van is, dat de kerk zichzelf door deze gesprekken zou compro mitteren. Deze tegenstelling tussen Boesak en Tutu illustreert de onzekerheid in de kerken over het nu te voeren beleid. Tutu (en naar hij zei alle andere kerk leiders) zijn hoopvol. Maar Boesak vindt een tweede gesprek alleen zin hebben, als vooral aan beide kanten duidelijk vaststaat, dat het gesprek met de kerkleiders een voorbereiding is voor een ontmoeting met de erken de politieke leden van de zwarten. Boesak is bang, dat de gesprekken anders alleen maar dienen om tijd te winnen voor de regeringspolitiek. Inpakken Boesak, die zelf niet aanwezig was bij het gesprek met Botha, zei het „on aangename gevoel" te hebben, dat de kerkleiders zich laten inpakken. Hij vindt het niet hun taak om met de regering te onderhandelen. „Het volk moet zelf zijn woordvoerders aanwij zen, en als daar dan ook twee of drie dominees bij zijn, dan is dat wat anders." „Alles wat de kerk op het moment kan doen, is de regering duidelijk maken hoe er in de kerk gedacht wordt, en daarvoor is één vergadering genoeg," meent Boesak. De kerklei ders hebben geen behoefte aan een uitleg van de regering over het hoe en waarom van haar beleid. Over Botha's voorwaarde voor een tweede gesprek, dat de kerkleiders zich zullen onthouden van provoce rende uitspraken, zei Boesak: „Als de waarheid voor de regering moeilijk te verteren is, dan is dat maar zo. Dan moeten wij zeggen: Als u de waarheid niet wil horen, heeft praten helemaal geen zin meer." Hors d'oeuvre Maar bisschop Tutu was meer opti mistisch. Hij vergeleek het gesprek ffliwplnkpn met Botha in Pretoria, afgelopen lluncuJftC" donderdag, met de openingsronde van de besprekingen tussen Sadat en Begin, die Israël en Egypte na dertig jaar vrede hebben gebracht. „Er moet toch ergens een begin zijn, en donder dag was er een begin. Als Je denkt aan een diner, dan is dit de hors d'oeuvre geweest," zei de bisschop. Tutu onthulde, dat het gesprek met gebed begonnen en geëindigd werd. „Wij gaven elkaar een hand en dron ken met elkaar thee. Ik weet, het lijkt niet belangrijk, maar ik geloof dat deze gesprekken een sfeer kunnen scheppen die geschikt is voor politie ke onderhandelingen. Ik ben geen politicus, maar wij kunnen wel bij dragen aan een proces, dat kan leiden tot een nationale conventie waarop de toekomst van Zuid-Afrika kan worden besproken door de werkelijke politieke leiders." Terwijl de Zuidafrikaanse raad van kerken op deze wijze probeert bij te dragen aan een verandering van de regeringspolitiek, is de blanke Neder duitse gereformeerde kerk een ver woed offensief begonnen om de rege ring te dwingen het apartheidsbeleid onverkort te handhaven. In „De Kerkbode" van deze week eist de moderator van deze kerk, dr. E. P. J. Kleynhans, onverkorte handhaving van de bestaande wetgeving Inzake huwelijken tussen verschillende ras sen en de zogenaamde onzedelijk heidswetgeving. Premier Botha overweegt deze wetge ving, waarbij huwelijken tussen blan ken en nlet-blanken verboden zijn, te herzien. Volgens Kleynhans zou hij daarmee in strijd met de bijbel zijn. Als Botha zijn plannen doorzet, loopt hij nu het risico van een rechtstreek se confrontatie met de invloedrijke kerk van blanke gereformeerden. Het geschrijf van Kleynhans bete kent ook een nieuwe en ongekende botsing met de niet-blanke gerefor meerde zusterkerken, omdat Kleyn hans dit voorjaar gemaakte afspra ken rechtstreeks aan zijn laars heeft gelapt. Het zou nu weieens snel tot een officiële scheiding kunnen komen tussen de blanke NG kerk en de ge loofsgenoten in de zwarte, Indiërs- en kleurlingenkerk. In een eerste commentaar zei de mo derator van de indiër gereformeerde kerk, ds. Edward Manikkam, fijntjes, dat de blanken van boerenafkomst weinig consequent zijn. Hij wees er op, dat er maar weinig afstammelin gen van de boeren zijn, die zich op zuiver boers bloed kunnen beroemen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Vermakelijk? Vandaag las ik het artikel van Loes Smit „Vermakelijk ABC van Bijge loof". Het ware mijns inziens beter geweest wanneer u een dergelijk arti kel niet geplaatst had. Het is volgens mij niet geheel ongevaarlijk een der gelijk onderwerp in het grote lezers publiek te gooien. De meeste mensen zullen er wel om kunnen lachen, maar er zijn altijd labiele personen bij die dergelijke dingen serieus nemen en zoiets kan zich als een olievlek uit breiden. Of wist u niet dat occultisme weer sterk in opkomst is? Laten we maar uitkijken dat de kwalijke mid deleeuwen met al zijn ellende voor de zogenaamde heksen weer niet terug komt. Brielle L. A. Zwikstra-Mourls kan toedichten over een record-werk- looheid is mij duister. Baarn H. M. Matter Open kerk Inspiratie Trouw wil een christelijk dagblad zijn en een dagblad van christelijke inspi ratie. De inspiratie blijkt soms zeer duidelijk aanwezig. Bij voorbeeld in de rubriek „Tekening van een lezer". De krant van woensdag 6 augustus laat ons in deze rubriek de Engelse eerste minister en onze minister-pre sident zien, druk bezig om met glim mende, althans glimlachende, vol doening de (blijkbaar door hen be reikte) records in de werkloosheids cijfers te vergelijken. Ik zal Van Agt niet verdedigen, en misschien niet eens stemmen, maar hoe een krant van christelijke inspiratie aan een normaal mens stralende voldoening In ,,'t Is zonde van de kerken" consta teert de heer Eimert Pruim, dat in de week nergens de kerken anders dan als museum open zijn. Gelukkig staat er tussen haakjes „ofwel" en daarom reageer ik. In Groningen (stad) is na melijk vanaf 6 mei de Martinikerk aan de Grote Markt elke dinsdag echt open voor een middagpauzedienst De dienst duurt van 12.45 uur tot 13.15 uur. Het karakter van de dienst is er op gericht een moment van in keer te bieden. Een Interkerkelijke groep verzorgt de diensten. Tot mijn spijt kon ik nog maar één dienst meemaken en ik moet zeggen dat er ruimschoots stoelen over waren. Groningen L. Lemstra-Smit Politie (5) waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam WOautstraat 131 Amsterdam Postgiro 660000 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) lel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle lel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop- drachlen (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telel 020- 913456 Opgave min 020-936868 Mim-Adv afdeimg. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrrt- ieii|k aan onze Amsterdamse adressen Vele commentaren zijn er dat een wegvluchtende Marokkaan is gedood door een politiekogel. Men ls bewo gen om het feit dat dit op zo'n tragi sche manier is gegaan. De omstandig heden waarin de politieman verkeer de, is uit de verte moeilijk te beoorde len. Maar wie ls bewogen met de politieman, 25 jaar oud, die het dode lijke schot afvuurde. De politieamb tenaar is nu de verdachte. Wie vangt hem „geestelijk" op. In de praktijk is het zo, dat men twee jonge politie mensen de straat opstuurt, en hen maar wat laat „aanmodderen". Waar om geen Jongere met een oudere col lega. Uiteindelijk ligt, bij alles wat er met jongere politiemensen gebeurt, de schuld bij de leiding. Er zijn jonge politiemensen, die in nood zitten, li chamelijk en geestelijk. Wie vangt hen op. Niemand. Hollandsche Rading C. Voogt evangelist politieambtenaar Kairos Wij zouden er op willen wijzen, dat de werkgroep Kairos niet is aangesloten bij de Werkgroep Zuidelijk Afrika. Kairos is zelfstandig en werkt voort durend met andere groepen samen. Zo heeft Kairos samen met de katho lieke organisatie Pax Christi actie gevoerd op de Jaarlijkse aandeelhou dersvergaderingen van de KNPM (een van de twee moedermaatschap pijen van de Kon./Sheil Groep). Kai ros begon hiermee in 1973. In 1977 heeft het Komité Zuidelijk Afrika, het vroegere Angolakomité aan Kai ros aangeboden om samen te werken in zake de Kon./Sheil Groep met be trekking tot Zuid-Afrika. Sommige acties inzake Shell en dergelijke doen wij samen met het Komité Zuidelijk Afrika, andere weer niet. Samen met een aantal christelijke organisaties heeft Kairos voorlichting gegeven in zake de dreigende afbraak van de krottenwijk Crossroads. Er is een maandblad Amandla dat wordt uit gegeven namens een stichting waarin Boycot Outspan Aktie, Komité Zui delijk Afrika, en de werkgroep Kairos samenwerken. In de Kairos-editie van dit blad zijn naast het algemeen gedeelte vier pagina's opgenomen die alleen onder de verantwoordelijkheid van Kairos vallen. Sinds het begin, in 1970 is Kairos steeds interkerkelijk geweest: de leden behoorden voorna melijk tot de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Gereformeerde Ker ken, maar ook is dr. André Lascaris, prior van een augustijner klooster, jarenlang lid geweest. Momenteel telt Kairos twee katholieke leden. Kairos is derhalve een zelfstandige organisa tie waartoe christenen behoren uit verschéidene kerken. Rotterdam Cor Groenendijk BOA-affiche (2) De WD-senator Zoutendijk schijnt zich te ergeren aan de tekst van het nieuwste affiche van de Stichting Boycot Outspan Aktie (BOA), want daar komen twee scheldwoorden in voor. Jammer is dat we zijn proteste rende stem nooit hebben mogen ver nemen tegen het werkelijke kwaad, de apartheidspolitiek van de blanke regering van Zuid-Afrika. Het stand punt van de heer Zoutendijk is mij dan ook slechts begrijpelijk als dat van de 'WD'er als fatsoensrakker', niet als dat van de "WD'er als libe raal'. Het was te verwachten dat Zou- tendijks actie koren op de molen zou zijn van de voorstanders van apart heid. Niettemin heeft de brief Trouw 7 augustus) van de heer Ego mij toch nog weten te schokken, en wel door zijn ronduit racistisch karakter. Deze brief gaat toch in het geheel niet over de zaak (de tekst van het affiche), maar is niet anders dan een poging de Zuidafrikaanse balling Esau de Ples- sis, coördinator van de BOA in de ogen van de Trouw-lezer verdacht te maken. De heer Ego ls klaarblijkelijk van mening dat de vrijheid van druk pers de vrijheid is om te schrijven over een in ballingschap levende Zuid-afrikaan op dezelfde wijze als Goebbels in de jaren dertig over de joden. Ik vind deze brief vele malen erger dan het de tekst van het BOA- afflche. De heer Zoutendijk, naar ik aanneem, zal er als 'fatsoensdeskun- dige' ook zo over denken. Met span ning zie ik dan ook diens Kamervra gen over de brief van de heer Ego tegemoet. Rotterdam Mr Maniel Kneepkens Mesdagkliniek Het ls alweer enkele maanden gele den, dat de (scheldende?) directeur van de Mesdag-kliniek in een dagbladartikel verklaarde, dat nog nooit een ontsnapping uit deze kli niek had plaatsgevonden. Wel waren er sommige dellquenten, pardon „pa tiënten" óf na verlof niet terugge keerd, óf hadden tijdens een verlof, zich aan de bewaking en dergelijke onttrokken. Commentaar hierop mijns inziens overbodig. Voorts werd onthuld dat op iedere delinquent vier man personeel aanwezig was, en de gemiddelde verpleegduur vijf Jaar be droeg. Dat betekent dus per delin quent twintig manjaren. Gezien het aantal „gogen" en „logen" dat hier rondloopt, kan zeker een gemiddeld kostprijsloon van 75.000 gulden per man, per jaar worden uitgegaan. Dit wil dus zeggen dat alleen al aan loon kosten zo'n anderhalf miljoen gulden per delinquent wordt uitgegeven. Ik neem aan, dat wat aan de slachtoffers van deze delinquenten wordt be steed, voorzover er nog iets aan wordt besteed, het wel een fractie van dit bedrag zal bedragen. Nu is deze kli niek weer in het nieuws. In één week weer vier man ontsnapt, onder wie een moordenaar, die ter gelelegen- heid van een bezoek aan zijn vriendin „zich aan de bewaking onttrok". Het wordt mijn inziens hoog tijd. dat hier van hogerhand eens orde op zaken wordt gesteld. Gezien de thans gel dende „progressieve" opvattingen zal dit, naar ik vrees, wel een vrome wens blijven. Amstelveen J. van Rys Bewust(eloos) Wim Bosboom loopt over (verruilt, zegt hij zelf) van de ene arbeidersom- roep (Vara) naar de andere (Tros). Met deze vertroste zienswijze geeft hij blijk inderdaad (van de Vara) ver vreemd te zijn geraakt: bewust ma ken van arbeiders aan de ene kant (Vara) en dezelfde doelgroep „bewus teloos" houden (Tros) onder andere door ln hechte verbondenheid met de Telegraaf een voortdurende hetze te voeren tegen de vakbeweging (met name de FNV) aan de andere kant, is niet onder één noemer te vangen. Hauwert Wim Velthorst UTRECHT (PNHK) De afdeling werelddiakonaat van de generale dia- konale raad van de Nederlandse her vormde kerk heeft de ongeveer twee duizend hervormde diakonieën in ons land gevraagd, deze maand elk 500 gulden over te maken om daarmee de nood ln verschillende Afrikaanse lan den te helpen lenigen. „Afrika is op weg één groot rampge bied te worden," aldus het werelddia konaat. „Duizenden mensen zijn het slachtoffer geworden van slechte maatschappelijke omstandigheden. Duizenden mensen komen om van de honger, omdat het uitgedroogde land geen voedsel meer levert" In de brief wordt gewezen op de aan zienlijke toename van het aantal vluchtelingen. Vier miljoen mensen zijn op weg zonder dat zij weten waar heen. Praktisch geen enkel land weet plannen te ontwerpen om ze te huis vesten. De oostkant van het conti nent wordt bovendien nog ernstig ge teisterd door droogte. In 1979 had de wereldraad voor zijn vluchtelingenwerk vier miljoen gul den nodig. Slechts tweederde hiervan kwam binnen. Dit Jaar is voor het zelfde werk 5,5 miljoen nodig. Tot nu toe is er aan de wereldraad anderhalf miljoen toegezegd, en dat terwijl er de komende maanden alleen al voor voedselhulp drie en een half miljoen gulden nodig is. De wereldraad heeft daarom nu een beroep gedaan op de kerk ln Nederland. TUBINGEN (EPD) Het comité voor de verdediging van christelijke rechten in de kerk, dat vorig jaar werd opgericht ter ondersteuning van prof. Hans Küng heeft intussen 7.500 leden. De laatste maanden zijn nog 2.500 mensen toegetreden. Het comi té heeft enkele lokale en regionale afdelingen en het wil volgend jaar februari in Würzburg een landelijke bijeenkomst houden. Raadsheer Mr. J. F. Hartsuiker, oud-procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam, is benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger aan het gerechtshof in Den Bosch. Bovag J. W. Nefkens, bondsere- voorzitter van de Bovag, ls vorige week dinsdag in Utrecht op 73-jarige leeftijd overleden. Monumenten H. G. I. Baron van Tuyll van Serooskerken is met in gang van 1 mei Jl., eervol ontslagen als lid en voorzitter van de Monumen- tenraad. De secreatris van deze raad, J. Jesserun, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris per 1 juli. CHICAGO (AP) Zondag is in Moline, een rivierstadje ten zuiden van Chicago in de Amerikaanse staat Illinois, een Jongen van twaalf jaar bevestigd tot predi kant. Tommy Schillinger werd be vestigd door Flossie B. Partlow, de predikante van de „Golgotha's Geloofsklimmers Kerk", een nog in opkomst zijnd kerkgenoot schap, dat tot nu toe buiten Moli ne, een stadje aan de Missiessippi, geen enkele bekendheid genoot. Maar Flossie heeft blijkbaar veel vertrouwen in de kracht van het geloofsklimmen, want zij beves tigde behalve Tommy nog vijf ge meenteleden tot dominee, onder wie Tommy's moeder. „Als ik iets niet weet, vraag ik het aan de Heer en Hij antwoordt mij. Ik kan mij niet voorstellen, dat mijn leeftijd daarvoor een be zwaar is," zei de jeugdige dominee in zijn intreepreek. Volgens zijn bevesttgster kan Tommy nu vol gens de Amerikaanse wet huwelij ken sluiten, al zal hij van dat recht voorlopig nog géén gebruik maken. Ds. Schillinger is wel een beetje bang voor als hij weer naar school moet (hij zit in de hoogste klas van de lagere school). „De jongens zul len denken dat Ik gek ben, maar ze zijn ook helemaal niet geestelijk. Ze vinden het al gek dat Ik een christen ben." Tommy Schillinger na zijn beves tiging tot predikant door Mleneke Bavinck-Ubbink Voortdurend hamert haar naam door mijn hoofd: Julia Inés Santos, Julia Inés, 26 jaar oud. Julia Inés, Argen tijnse, gemarteld en vermoord in Pe ru. Ik loop op straat en zie haar gezicht voor me, jong en vastberaden. Julia Inés, waarom? Pijn en bloed en tranen, zal het nooit ophouden? On recht, haat, strijd en vernedering. Dood. Dét was niet wat je van het leven verwachtte. Je moet een van de besten geweest zijn. De kleurlozen, de meelopers mogen blijven leven, zij die opkomen voor recht en menselijk heid moeten sterven. Ze zullen je wel een terrorlste genoemd hebben Het verhaal is gerapporteerd door Amnesty International en wellicht bekend, maar is het ook begrepen? Trekken we tegenwoordig ooit nog consequenties uit datgene wat gebeurt? Het tijdschrift „Alerta" heeft de gegevens ver zameld en schrijft: „In de maand mei deed generaal Galtieri, opperbevelhebber van de Argentijnse strijd krachten, een verzoek aan de Peruaanse auto riteiten betreffende de arrestatie, ondervra ging en vervoer naar Buenos Airos van onge veer vijftien Argentijnen die in Peru verblijven en verdacht werden van het lidmaatschap van een cel van het revolutionaire volksleger ERP. Begin Juni arriveerden acht officieren uit Ar gentinië onder leiding van kolonel Ronald Ro- cha ln Peru, vergezeld van een gevangene, de 28-jarige Montonero Frederico Frias Alberca, die de verdachten zou moeten helpen identifi ceren. Bij de voorbereidingen voor hun actie kregen zij de assistentie van twee officieren van de SEI (militaire inlichtingendienst Peru). De door martelingen afgedwongen informatie van Frias leidde tot de ontvoering van de 26- jarige Julia Inés Santos de Acabal. Zij werd ontvoerd in het centrale park van Miraflores, toen zij in een door haar gehuurde Volkswagen wilde stappen. Julia Inés werd, evenals de uit zijn flat ontvoer- Julia Inés Santos de Julio César Ramirez, naar hetzelfde recrea tieoord als Frias overgebracht en zwaar gemar teld om achter de verblijfplaats van andere Argentijnen te komen. Onder meer werd zij geslagen en geschopt. Ze werd naakt en half bewusteloos in de zee geworpen om haar de indruk te geven dat men haar wilde verdrin ken. Op haar werd de foltering „Tüpac Amaru" toegepast, hetgeen wil zeggen dat vier auto's (in plaats van de vier paarden die de Spanjaar den indertijd gebruikten om de Indiaanse op standelingenleider Tüpac Amarü te doden) haar lichaam uiteenrekten. En zij kreeg elek trische schokken door haar Argentijnse folte raars toegediend. Door deze wrede martelin gen wisten de Argentijnen haar waarschijnlijk de namen te ontfutselen van Alberto Morén en Noemi Esther Gianotti de Molfino, 54 jaar oud en een actief lid van de „dwaze moeders van Plaza de mayo". Julia Inés Santos bezweek evenals Frederico Frias aan de gevolgen van de martelingen. De andere drie werden na eveneens gemarteld te zijn, naar Argentinië overgebracht". Tot zover het door „Alerta" gedane verhaal. Inmiddels is op 6 augustus Noemi Esther dood aangetroffen in een flat te Madrid. Hoe dat kan, wat er gebeurd is, is tot nu toe niet bekend. De Stille Tocht in solidariteit met de „Dwaze Moeders" wordt deze maand ge organiseerd door de Christen Platte landsvrouwen Bond, en zal plaats vinden op donderdag 21 augustus. De CPB vraagt met name op de vrijlating van de 32 politieke gevangenen aan wie Neder land een visum verstrekt heeft. Zij vraagt om de vrijlating van Noemi Es ther Gianotti. Zij ondersteunt de eisen van de Argentijnse vrouwen: dat de wet nr. 22068, waardoor vermis ten dood verklaard kunnen worden, inge trokken wordt dat de gewelddaden ophouden dat het recht op een eerlijk proces wordt erkend dat een onderzoek ingesteld wordt omtrent de verblijfplaats van de ver misten. Om 10.45 uur verzamelen op het Malie veld in Den Haag. De Tocht zal afgeslo ten worden met een gebedsdienst in de Vredeskapel en een korte bijeenkomst in het buurthuis Het Klokhuis voor degenen die dat willen. Iedereen, ook niet- CPB'ers, wordt uitgenodigd mee te lopen. Eigenlijk zou Ik zulke verhalen liever overslaan en zulke dingen niet weten. Maar het is van belang het te we^en. Door dat gebeuren in Peru worden twee dingen duidelijk; ten eerste dat de wandaden, ontvoeringen, martelingen, on derdrukking in Argentinië niet tot het verleden behoren zoals wel eens beweerd wordt. Ten tweede dat de onderdrukking zich uitbreidt, dat de Argentijnse junta een groot bereik heeft. Deze ontvoeringen gebeurden in samen werking met de toen nog niet democratisch gekozen autoriteiten in Peru. Als ander voorbeeld mag dienen dat Argentinië als eerst de nieuwe regering in Bolivia erkend heeft. Onze herinnering is kort. Na Hitier hebben we gezegd: „dat nooit meer." We bedoelden toen niet dat het alleen bij ons nooit meer mocht GEEN KUNST De Olympische Spelen liggen ai weer ruim een week achter ons. Een bijzonder aangevochten geheel. Het is mij opgevallen dat veel mensen die de boycot hebben toegejuicht toch voor de beeldbuis hebben zitten kijken en met name in verrukking waren van de show bij het begin en - het eind van de spelen. Je kan zeggen wat je wilt, werd er dan gezegd, maar dat kunnen die Russen dan toch maar. In Vrij Nederland schreef iemand: het is ook nooit goed. Als het allemaal slordig en organisatorisch scheef was toegegaan was het niet goed en nu alles perfect verlopen is, wordt er weer kritiek geleverd. Ik denk dat dit laatste terecht is. Het ligt op hetzelfde vlak als de kwestie van het militarisme. Ik denk dat er weinig landen zijn waar zo perfect geparadeerd wordt als in Rusland. Maar dat alles is geen kunst. Je kunt van iedere aardappel, hoe misvormd ook, een prachtig vierkant blokje maken. Je snijdt gewoon alles af wat-' je niet zint. De selectie onder de deelnemers aan de show in Moskou moet onmenselijk geweest zijn. Een klein gebrek aan het uiterlijk moet voldoende geweest zijn om iemand te. laten afvallen. Een kleine misstap enl je lag er uit. Zo moet het gegaan zijn. Vroeger spraken we van kadaverdiscipline. Afgezien van alle harde maatregelen die getroffen moeten zijn om alles vlekkeloos te laten verlopen. Zo kan iedereen een show maken. Maar het is de show van de dood. De show van de discriminatie van iedereen die niet perfect is. Voor zulke prestaties kan alleen kortzichtigheid bewondering opbrengen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Hans weert (bij stand pastoraat) W. B. Harleman te Willemsoord; naar Heiloo (bijstanï pastoraat) C. Lebbing, em. pred. al daar. GEREF. KERKEN Beroepbaar: mevr. J J. van Zoelenr| Esdoornhof 153 te Kampen. Roemalsjik In de Oekrainse stad Dneprope- trowsk is vorige week weer een van de leiders van de initiatiefbaptisten in de Sowjet-Unie gearresteerd, de 49- jarige Pjotr V. Roematsjik. Sinds 1977 leefde hij ondergedoken. Met hem is het negende lid opgepakt vaif de zogenaamde broederraad, officieel de „raad van kerken der evangelie christen baptisten", het leidingge vende orgaan van de niet-geregisf treerde baptisten in de Sowjetunie, Ook de drie die nog op vrije voeteir zijn, worden voortdurend met arres tatie bedreigd. Onder hen is de voor zitter van de broederraad, Gennadi K. Kroetsjkow, die al vijftien jaar „ondergronds" leeft. Roematsjik, die afkomstig is uit Dedowsk, een voor stad van Moskou, werd in het verle den al vier maal wegens religieuze activiteiten gearresteerd en enkele malen veroordeeld. Aldus de Neder landse stichting Friedensstimme, die zich speciaal richt op deze groep bap- tisten. gebeuren. Toen waren wij genoeg onder de indruk van ons eigen lijden om het niemand ooit meer toe te wensen. Soms denk ik dat we dat vergeten zijn. Want wij zijn de eerste handelspartner van Argentinië. Zowel Argenti nië als Nederland profiteren van de verschil lende overeenkomsten en verdragen. En tenzij deze relaties tot het uiterste gebruikt worden om druk uit te oefenen op Argentinië om de democratie te herstellen, zijn ze een verraad aan Julia en Noemi en ai die duizenden die verdwenen, gevangen of vermoord zijn. Het is voor mij niet te rijmen dat minister De Koning wel de moeders van Plaza de Mayo naar Ko penhagen liet komen, maar dat de discussie over mensenrechten en (versus?) economische betrekkingen zo moeizaam verloopt. De linker hand schijnt inderdaad niet te weten wat de rechterhand doet. Maar we mogen niet vergeten. Ook deze maand wordt ln Den Haag weer een Stille Tocht gehouden in solidariteit met de moeders van Plaza de Mayo. We zullen denken aan jullie, Julia Inés Santos de Acabal die bereid was te sterven voor je overtuiging, voor je land. En we zullen denken aan jou, Noemi Esther Gianotti de Molfino, en voor je vrijlating plei ten, opdat je mag leven. Wij vrouwen lopen niet door Den Haag omdat we het zo leuk vinden om te demonstreren. We vinden het niet leuk, we willen dat er iets gebeurt. Daarom ook gaan wij niet alleen naar de ambassade van Argentinië om een petitie in te dienen. De tocht gaat ook naar het Binnen hof om bij de eigen regering aan te dringen op blijvende aandacht voor de zaak van de ver misten en politieke gevangenen. Makkelijk gedaan, zo'n stille tocht? De vrou wen die tot nu toe hebben meegedaan zullen dat tegenspreken. Wanneer Je je eenmaal daadwerkelijk solidair verklaard hebt met de dwaze moeders van Plaza de Mayo, zul je nooit meer onbevangen de krant openslaan, dan zul je nooit meer kunnen horen van arrestaties in Argentinië en andere landen van Latijns-Ame rika zonder te huilen, dan zul je nooit meer rustig slapen, want dan behoor je tot de familie van de „moeders". Miene Bavinck-Ubbink is verbonden aan de stichting Vrouw-Kerk-2/3 Wereld (p/a Corn. Houtmanstraat 19, Utrecht). Pjotr V. Koematsjik Affektiviteit, bezinningsdgaen voor pastores, pastorale werksters en werkers m.m.v. Gerard Vergouwen en Willy Zandbelt, 1-4 september. Huize Doornburgh, Maarssen. Aanm. dioce saan pastoraal dienstencentrum aartsbisdom Utrecht (tel 03404'- 31434). Preken op vredeszondag, voor pre dikanten m.m.v. ds J. Faber, drs J H. v.d. Laan en M. H. von Meyenfeldt, donderdag 4 september 10.15-16.30 uur. Toerustingscentrum. Leusdeh (tel. 033-943244). Geloofs-zekerheid?! Windroos- jongerenweekend met ds. A. J. Zou tendijk, 5-6 september. Zendingsdia- conessenhuis, Amerongen. Opg. tel. 08380-21980. Bijbel en lied, elfde Dagmaat-bij-' belcursus, van 4 september tot 7 mei" om de veertien dagen op donderdag-- avond in Lisse m.m.v. pastor Th. Naastepad, dr. N van Uchelen, drs. F. H. Breukelman. Ad den Besten. Huub Oosterhuis, Wim Kloppenburg en Bernard Huijbers. Inl. en opg. tel! 02521-13321

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2