3ma Lieke wil Nederland jan het zingen krijgen Doemdenken Uit brieven van lezers ieaal van 81-jarige nadert verwezenlijking AANDAG 11 AUGUSTUS 19B0 TROUW/KWARTET ior Fred Lammers tEELAND „Zingen kan genüjk iedereen. Je hoeft je ,ond maar open te doen en er unt geluid uit. Als je blok uit wilt spelen ben je voor en heel eenvoudig instru- ent al gauw dertig gulden jt. Schaf je een piano aan komt je dat toch zeker op paar duizend gulden te lan. terwijl de menselijke 'zo gebruiksklaar is. Dat ost niks. Maar helaas benut- jn we onze stem steeds min er om te zingen." like Schaake in Vreeland, het dorp- aan de Vecht waar iedereen haar ut en aanspreekt als Oma Lieke )ie naam Celike is voor de belastin- i zeg ik vaak") berijdt een stok- irdje als ze over dat zingen begint praten i de tijd van mijn grootouders leer- elk kind op school en ook wel thuis D heel arsenaal Nederlandse lied- l Toen ik jong was werd er ook nog el wat algezongen, maar daar is de itste tientallen jaren danig de klad rekomen. Nu lijkt het er op dat ze voorraad liedjes niet vjeel meer nvat dan dat potje met vet, dat op tafel Is gezet en het Ouwe taaie. In >t buitenland denken ze dat echt Ik verdrijf niet. Als daar bussen met ederlandse toeristen rondrijden en r wordt gezongen, weerklinken die eunen. De meeste mensen kennen let veel meer aan liedjes van eigen odem Het ls werkelijk erbarmelijk lesteld met onze kennis op dit ter rein- Het is al Jaren geleden dat Oma Lieke sich voornam daar iets aan te doen. Het heeft weinig uitgehaald. Op het pgenblik is zij als 81-jarige weer heel Iruk bezig daarin verandering te irengen Ze is vitaal genoeg voor een chtje in haar roeiboot, de kleine Iks terblom, afgemeerd naast haar Ik „De Pinksterblom" die nu al 31 woning is, deinst ze niet terug en emmen doet ze nog als een rat. ar als je de tachtig bent gepas- rd ben je niet meer zo piep. Van- ir die ijver alsnog voor elkaar te gen waar ze al zo lang mee doende een bundeling van een stuk of ntig echt Nederlandse liedjes, die emeen op alle scholen in het land Di de kinderen worden geleerd. Aode ,We zouden dan weer samen kunnen fingen. Er zijn mensen die vinden dat toiets uit de mode is. Maar dan zeg ik: ls de mode in Nederland dan anders an in het buitenland? Kijk naar ïigeland en Frankrijk. Wat wordt aar niet afgezongen. En in Duits- 1, Spanje. Rusland en Amerika ui men er ook wat van. Alleen in xlerland brengen we er niets van «cht. En we hebben zo'n schat aan ede liedjes. Daarbij denk ik niet in I eerste plaats aan de echt vader- idse liederen, al kent men die ook ■t meer, zelfs ons volkslied is voor meeste kinderen onbekend ar aan gewone gezellige liedjes." heeft Oma Lieke in haar leven 1 wat afgezongen. In de eerste ats op school ze was vele jaren Wesson onderwijzeres maar meer in de zomerkampen, die ze halve eeuw geleden ging organi- sn en waarmee ze is doorgegaan lat ze ver in de zeventig was. it begon allemaal heel eenvoudig a ik op het eind van de jaren atlg met mijn zoon Jop en een r van zijn vriendjes ging kampe- op Texel, in die jaren nog een edorven stukje natuur. Op de Oma Lieke zingen kan eigenlijk iedereen... boerderij bij De Cocksdorp, waar we onze tent opsloegen hingen de ham men en worsten nog op de deel aan de zolder. Toeristen had je er nauwe lijks. De kinderen kwamen reuze ent housiast terug en het jaar erop wilden nog meer vriendjes mee. Dat gebeur de, ook al vonden 'de mensen in de buurt in Amsterdam het wel vreemd. Ze hadden het over dat gekke mens dat met een troep kinderen naar een eiland trekt. Daarvan trok ik me niets aan. Het jaar erop gingen we weer, al gaf de toenemende belangstelling wel de nodige organisatorische proble men. Ik moest een grote tent huren. Ik had echter geen geld want als Montessori-onderwijzeres verdiende je voor de oorlog maar heel weinig." „Het was op den duur zo dat de ouders him kinderen bij de Berlage- brug afleverden voor het kamp. Daar betaalden ze me de overeengekomen vergoeding. Aan de andere kant van de brug wachtte de man bij wie ik de grote tent had gehuurd ons op om de huurpenningen in ontvangst te nemen." Het is altijd goed afgelopen. In die kampen is ook nooit iets naars ge beurd. Nu ben ik ook altijd erg voor zichtig gewpest met andermans kin deren. Maar zonder geluk vaart nie mand wel. Na verloop van tijd ging ik zomers drie keer twee weken kampe ren. Alle Waddeneilanden hebben we afgewerkt, op Ameland heb ik zelfs een tijdlang een eigen stuk grond gehad. Later trokken we naar de Zuidhollandse eilanden en Zeeuws Vlaanderen. Duizenden kinderen heb ik op die manier meegemaakt en al tijd werd er gezongen." Oma Lieke begeleidde de samenzang op haar accordeon. Ze had zelfs een speciale bundel samengesteld die evenals haar kampen de naam „De Pinksterblom" droeg met een selectie liedjes. „Die laat ik je echter niet zien. Anders ga je er iets uit aanhalen en dat wil ik niet. Dan zeggen ze: q, dat ouwe mens wil dat liedje er weer in hebben en dan vallen ze me mis schien aan op een liedje dat nu verou derd is. Nee, ik wil niemand voor schrijven welke liedjes de jeugd van nu moet leren. Het gaat mij er alleen om dat ze een aantal goede liedjes leren." Dat heeft Lieke ook aan de ministers Van Kemenade en Pais geschreven „Ik heb veel waardering voor uw doorzettingsvermogen, maar ik kan geen wetje maken, dat de scholen voorschrijft welke liedjes moeten worden gezongen," schreef minister Pais. De heer Van Kemenade liet weten het helemaal met mevrouw Schaake eens te zijn dat samenzin- gen „een bijzonder plezierige bezig heid is die veel fleur kan geven aan. het leven van alledag." „Kortom ze waren heel vriendelijk maar hun ant woorden kwamen er op neer dat ze me best een aardig wijf vinden maar weinig voor me kunnen doen. Daar mee ben ik dus niets opgeschoten." Haar brieven aan de fractievoorzit ters van de politieke partijen hebben ook niets uitgehaald. Toch is er on verwacht schot in de zaak gekomen Uitgeverij Kok in Kampen heeft la ten weten twintig liedjes te willen bundelen en een platenmaatschappij wil die liedjes opnemen. De leerlingen van de christelijke en de openbare lagere school in Vreeland zullen die plaat inzingen. Oma Lieke gaat daar bij niet over één nacht ijs. „Het komt er nu op aan geschikte liedjes uit te zoeken. Gisteravond hoorde lk Vader Abraham nog op de radio met een liedje over een bruin café. Ik kan die vent niet uitstaan maar het was toch een heel aardig liedje. Voor mijn doel ls het echter totaal ongeschikt. Je kunt kinderen toch niet over een café laten zingen. Speenhoff heeft ook mooie teksten geschreven maar die komen èvenmin in aanmerking. Daarom ben ik druk bezig een commissie in het leven te roepen waarin allerlei deskundigen zitting nemen die de liedjes gaan uit zoeken. Ik volg het op een afstand Als lk zelf ging selecteren zou ik uit de onderwijswereld waarschijnlijk het verwijt krijgen dat mens uit de vorige eeuw wil ons eens vertellen wat wij onze kinderen moeten leren en dan zouden ze nog gelijk hebben ook. Nee daar pas ik wel voor op." Oma Lieke is dicht bij het verwezen lijken van haar ideaal. Een zorg heeft ze nog en dat is of de bundel gebruikt gaat worden als die er eenmaal is. „Als de Nederlandse onderwijzers en onderwijzeressen die liedjes in de kast laten liggen ben ik nog nergens. Van hun welwillendheid hang alles af. Ik kan wel zeggen, dat als ik kinderen in twaalf dagen twintig liedjes leerde zij dat toch gemakkelijk in zes jaar kunnen doen, maar onderwijzers zijn nu eenmaal een eigenwijs slag men sen. Dat mag ik zeggen omdat ik zelf een halve eeuw bij het onderwijs ben geweest." Oma Lieke laat haar blik dwalen over het tuintje dat ze bij haar woonboot heeft en dat tjokvol staat met allerlei (toto: Henk Tukker) kleurige bloemen. Ineens stoot ze me aan: Zeg, nu moet je even naar mijn paardjes kijken daar in het weiland. Ze zijn onder mijn ogen geboren. Prachtig he. Moet je ze zien lopen." Lieke is een natuurmens. Heel be wust heeft ze zestien Jaar geleden deze ligplaats in de Vecht gekozen. „Toen lk hier kwam had ik vrij uit zicht. Nu is het net een straatje ge worden. Dat vind ik wel eens jammer." Als we op het plankier voor „De Pink sterblom" zitten kun je het riet horen ruisen in de wind en de golven tegen de boot kabbelen. Dat is net wat Lieke zoekt. De wind verdrijft haar en de kinderen uit het dorp, die ze 's middags na schooltijd blokfluitles geeft op mooie zomerdagen vaak naar binnen omdat de muziekboeken dan de Vecht in dreigen te waaien. Twintig „fluitkinderen" heeft ze nu, voor wie die muziekuurtjes een be grip zijn geworden evenals het dropje toe dat ze altijd krijgen („Dat is bij de prij§ inbegrepen," lacht Lieke) Gratis les door Mink van Rijsdijk Hei meisje had legen haar ouders gezegd, dal als ze niet inlootte voor de sludie tannheelkunde. ze graag een wereldreis zou maken. De moeder vond dat een nogal duur plan en de vader zag in een flits alle vreselijke dingen die zijn kind allemaal konden overkomen. Pa en ma waren dus zij het op verschillende gronden niet zo in hun schik met de plannetjes van hun dochter. „Als je niet inloot." zei de moeder, „zou je ook wel eerst een paar jaar kunnen werken." De vader meende dat ze ook best iets anders kon gaan studeren als ze uitlootte. Gewoon een paar jaartjes wachten nog. was de gezamenlijke wens van de ouders. Er werd niet gemokt of geruzied, daarvoor leefden ze te dicht bij elkaar. Daarom werd er gepraat. Over inloten, uitloten en een wereldreis. Tenslotte zei het meisje: „Aan uitstellen van zo'n reis geloof ik niet. Het is nu of nooit. Over een paar jaar hebben we waarschijnlijk geen wereld meer." De ouders schrokken van de negatieve instelling van hun kind. Anders was ze toch nooit zo zwartgallig en dan ineens zo n afschuwelijke uitspraak. Het moderne „doemdenken" had het meisje aange raakt en beïnvloed. Dat is best te begrijpen. Er gebeuren te veel ontstellende dingen te vlug achter elkaar. De bom in Antwerpen is nauwelijks ontploft of er knalt een nog veel grotere in Bologna over heen. Steuncomités zijn er ondertussen in ons land al even veel als kerkgenootschappen. Het deprimerende is dat ze die comités bedoel ik allemaal even nodig zijn. Napalm, gas. honger. Ver van mijn bed. denk je soms maar om jezelf wat af te schermen. Onzin natuurlijk, want vrede en aangename rust zijn in eigen land ook al lang schaars. Verkrachtingen, moord, corruptie, on recht. diefstal en discriminatie allemaal ingebur gerde begrippen. Het doemdenken overspoelde mij ook weer eens. Ik was op weg naar een oude oom en een tante en besefte dat die twee van mij ook niet vrolijker zouden worden. Zo blijmoedig zouden ze toch al niet zijn. Snel achter elkaar hadden ze enkele familieleden verloren. Als nicht zeg je over dergelij ke sterfgevallen dat ze niet dramatisch waren. Oude mensen toch. Maar voor oom en tante betekenden de lege plekken wel dat hun leven weer een beetje eenzamer was geworden. Een wereld is er over e^n paar jaar niet meer. Als er nog een klein brokje overgebleven is, zal dat vast en zeker Nederland zijn. Een afschuwelijke nederzet ting moet dat wezen dan. dacht ik. Oom (79) en tante (71) ontvingen me stralend. Het frappeerde me dat het zulke mooie mensen waren, dat ze er zo verzorgd, maar vooral zo opgewekt uitzagen. Maar ik liet me niet opjutten door een paar oude mensen. Geen sprake van. Daarom legde ik naast de koffiekopjes mijn doemdenken op tafel. Zij deponeerden direct hun denken er naast. Jaze ker. oude mensen lezen ook kranten en zien op de televisie ook wat er in Bolivia en Rusland gebeurt. Een spelletje scrabble mag dan af en toe een fijne afleiding zijn. de pijn aan de wereld gaat er niet echt van over. Zo kreunden we gedrieën wat tegen elkaar aan. Toen zei tante: „Tja. ik schaam me wel een beetje." Ze zweeg bedremmeld over haar openhartige inzet. Mijn oom streelde haar hand en vroeg: „Jij lieve? Waarom?" Ze slikte even iets weg en vervolgde: „Zoveel verdriet overal, zoveel onderdrukking en haat. Toch zijn oom en ik nog steeds gelukkig en genieten we van elke dag. Er worden geen verhalen of romans van betekenis geschreven over geluk. Dat is ouderwets. Dankbaar om je goede leven kun je eigenlijk alleen nog zijn met een blinddoek voor hè? Daarom schaam ik me. maar blijf ondertussen wel gelukkig." Oom keek haar aan alsof hij een engel zag. Dat was ze ook, een heel lieve, grijze, oude engel. Zij heeft ln Vreeland heel wat leven in de brouwerij gebracht. Vroeger waren dat ook de volksdanslessen en de pottenbakkerscursus. „Met dat pot tenbakken ben ik een aantal jaren terug gestopt. Dat lk gratis les gaf kon me niets schelen maar ik had er tenslotte geen zin meer in na afloop ook nog de vloer te moeten dweilen in het gemeenschapshuis." Tussen de bedrijven door heeft Celi ke ook nog een aantal kinderboeken geschreven, waarvan de twee delen over het konijn Grimbeltje heel be kend zijn geworden. „Die boeken zijn al lang uitverkocht. Een poosje gele den werd lk gebeld door een vriendin die me vertelde dat een paar van die Grünbel-verhalen waren opgenomen in een dik boek dat Van Goor had uitgegeven onder het motto „Verh t- len die nooit vervelen." Ze hadden mij er niets over laten weten. Waarschijnlijk waren ze er van uitgegaan dat lk al lang dood was. Nou, dat was toevallig niet zo. Ik heb ze meteen geschreven en ik moet zeg gen dat ze me er toen keurig voor hebben betaald. Daar was het mij echter niet om te doen. Ik had veel liever dat ze die volledige Grimbels herdrukten. Dat heb ik onlangs ook gevraagd. Antwoord heb lk nog niet gekregen. Ik schuif het er maar op dat ze bij de uitgeverij op vakantie zijn." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Vrouwen (3) Vrouwen uit 140 landen hebben in Kopenhagen nagedacht over de wor tels van het kwaad, de universele onderdrukking van de vrouw en het komt door de patriarchale cultuur van onze samenleving. Het logisch gevolg daarvan voor de vrouw is dat zij een lustobject is voor de man, mishandeld wordt en lijdt aan seksu eel geweld. Die patriarchale cultuur lijkt toch wel mee te vallen, gezien „Kopenhagen", waar de man op we reldniveau de wacht wordt aange zegd. Niet alleen in Kopenhagen. Vrouwen eisen: baas in eigen buik en ontzeggen de man medezeggenschap over het kind door hen verwekt. Wij lezen van „positieve discriminatie", waarbij de man per decreet wordt achtergesteld bij sollicitatie naar werk of studie. De vrouw baart de kinderen en is daardoor al genoeg onderdrukt en wil deel hebben aan de „machtsstructuur". Tevens eisen vrouwen recht op seksuele zelfbe schikking. Die patriarchale cultuur bestaat dus alleen in de fantasie van feministen. Vroeger droeg onze cul tuur het stempel van Gods geboden; de man hoofd zijner vrouw zoals Christus het hoofd van de gemeente. Wij kenden rangen en standen. De vrouw van spreuken 31 is veelzijdig en algemeen geacht, besteedt haar kwaliteiten en gaven ten bate van haar huis van man en kinderen. De vrouw die ongetrouwd is kan het, ook naar gelang gaven van hoofd en hart ver brengen, maar voor de vrouw die uit eigen vrije wil een huwelijk aan gaat geldt, dat haar eerste verant- woordelijkheid thuis ligt. Volgens derde wereld-vrouwen zijn de wortels van het kwaad, waardoor de vrouw universeel onderdrukt wordt en zo weinig kans heeft, het imperialisme en het zionisme. Dat kan niet, want onder imperialisme hebben mannen zowel als vrouwen geleden en zionis me is het verlangen van Joodse man nen en vrouwen naar het land der Vaderen en hen beloofd. Genoemd door vrouwen uit Latijns-Amerikaan- se landen het „haantjes" gedrag van de man ln die landen, martelen van gevangenen, besnijdenis van vrou wen, apartheid (Trouw 22 juli). Ook dit, kun je onmogelijk iedere man aanrekenen, wat sommige mannen deden, deden sommige vrouwen. Een dame uit India vond van westerse vrouwen dat zij geestelijk van zich zelf vervreemd waren, lijden aan de pressies en neuroses. Dat lijkt er meer op. Godvrezende vrouwen heb ben in 't geheel niet geleden aan de man die hun hoofd ls. De vrouw uit Spreuken 31 leed niet aan neuroses, klaagde helemaal niet over onder drukking. Het heeft er alle schijn van dat de feministische vrouw massaal in opstand is tegen God, daarom te gen de man aanschopt die naar Gods scheppingsorde haar hoofd is. Oplos sing: houdt er mee op, werk aan je identiteit, dan heb je als vrouw gewel dige kansen. Rotterdam mevrouw A. C. van de Velden- De Kam Navo-depots (3) In Navo-depots (2) schrijft de heer Veens tra dat de leus „kernwapens de wereld uit te beginnen uit Neder land" niet ln het belang is van de USA de Navo en hun frontlinie. Daarmee ben ik het volmondig eens. Ietwat gereserveerder sta ik tegen over „in het navo-imperium wordt een zee van onrecht en militaire dic tatuur overeind gehouden". Ik zou het er voorts wel weer geheel mee eens zijn geweest, als hij ook nog had vermeld maar dat doet hij niet dat deze leus wel in het belang is van Rusland en het Warschau-pact, die ook een zee van onrecht en niet alleen een militaire, maar ook een politieke en geestelijke dictatuur in stand houden. Amstelveen J. van Ruys Politie (6) De heer P. de Bruyn meent illegale buitenlanders te moeten confronte ren met Romeinen 13. Als hij in zijn bijbel wat terugbladert, zal hij wel licht Deuteronomium 10 vs 18/19 te genkomen. En bladert hij verder, dan valt zijn oog misschien ook nog op Hebreeën 13 vs 2. Of wil hij ons naar Joh. 7 vs 49 verwijzen? Mijn excuses als ik zijn woorden (Trouw, 7 aug.) verkeerd gelezen heb. Lochem J. van Leeuwen Onder redactie van Heieen van Batenburg Vragen uitsluitend in de envelop en dus niet per briefkaart sturen aan postbus 93313, 2509 AH Den Haag. Per vraag een gulden in postzegels bijvoegen, het liefst in waarden van 60 en 40 cent. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding is verzekerd. ■r Onze kanarie is voortdurend Ie rui en zingt helemaal niet meer. I zou er aan de hand kunnen zijn? woord: Vermoedelijk lijdt uw ka le aan stokrui. De verschijnselen deze ziekte zijn: voortdurend niet fit zijn en niet meer zingen, stokrui wordt veroorzaakt door if en hoge temperatuurverschil- Hangt de kooi bij voorbeeld hoog en verwarmde kamer, dan kan het warm worden in de kooi. Wan- r de verwarming 's nachts uit gaat dt het temperatuurverschil te )t. Ook tocht is niet goed voor de el Bij het luchten van de kamer tooi dus niet in de buurt van het n laten staan. In de meeste geval- knappen de kanaries wel weer op ze een plekje krijgen waar de temperatuur constant blijft en waar het niet tocht. De kwaal gaat dan vanzelf over. U kunt het genezings proces wat versnellen door de vogel wat extra mineralen te geven, die u met het schelpenzand vermengt. De ze mineralen zijn in elke dierenwinkel te koop. Ook wat extra vitamine B geven Vraag: Ik ben in het bezit van een bankbiljet van een miljoen Duitse mark uit 1923. Het biljet is slechts aan één zijde bedrukt. Is dit een zeld zaamheid kan het een misdruk zijn? Antwoord: In 1923 zijn er vijf ver schillende bankbiljetten van een mil joen Reichsmark uitgegeven, waar van één keer een eenzijdige druk. Als uw biljet zwart op wit is met een gelp strook aan de rechterkant, is de ach terkant niet bedrukt. Volgens de ca talogus is de waarde zeer gering. Vraag: Op de rommelmarkt kocht ik deze week een oud boekje Het ls geschreven door prof. J. H. Ingraham en getiteld: De Prins uit het huls van David. Ik zou zo graag willen weten hoe oud dit boekje is. Er staat geen jaartal in, wel dat het de vijfde druk Antwoord: De vijfde druk van de Prins uit het huis van David ver scheen in 1897. De eerste druk in 1876 Het waren drie deeltjes, waarvan u het eerste in uw bezit heeft Deel 2 heet De vuurkolom, of Israël in dienstbaarheid, en deel 3 De troon van David, of de opstand van Absa lom. Ik weet niet wat u op de rommel markt ervoor moest betalen, maar toen kostten ze nieuw 1,20 per deel ingenaaid, gebonden exemplaren ƒ1,60 Vraag Kunt u mij vertellen wat een ..love spoon" precies is? Is deze van tin of ander materiaal? Komen ze alleen in Wales voor of ook in Enge land? Antwoord: Dank zij de hulp van een aantal lezers kan ik u wat meer over de „love spoon" vertellen. Love spoons zijn zelf gemaakte houten le pels die mensen in Wales (niet in Engeland, het is een typische ge woonte uit Wales) elkaar vroeger schonken als teken van liefde, ver liefdheid en/of genegenheid. Het ge bruik dateert minstens uit de zeven tiende eeuw en is aan het einde van de negentiende eeuw verdwenen. Er worden nu nog wel love spoons ver vaardigd. maar die dienen meer als souvenir voor toeristen of voor speci ale gelegenheden zoals een „eistedd fod" een wedstrijd in zang, dans en dichtkunst zoals die jaarlijks in Wales plaatsvinden. Men neemt aan dat de lepels vroeger gewoon ge bruikt werden; later kreeg de symbo lische waarde de overhand en werden ze aan de muur opgehangen. Ze wer den steeds mooier, kregen allerlei ver sieringen. vooral veel harten en an kers; ook initialen en data werden erin aangebracht De lepels werden uit één stuk hout gekorven. Vaak werden ze van generatie op generatie doorgegeven. Een grote collectie ou de love spoons is te zien in het mu seum van St. Fagan's Castle te Car diff. Vraag: Bij het graven in de tuin von den wij een zilveren munt uit 1715. waarvan ik een tekening insluit. Kunt u ons er iets over vertellen? Antwoord: Een leuke vondst! De munt ls een zilveren gulden, gewicht 10,61 gram. zilvergehalte 0,920. Aan de ene zijde staande de Nederlandse maagd met in de rechterhand speer met vrijheidshoed. De linkerarm steunt op een bijbel, die op een sok kel geplaatst is. Omschrift: Hoe Tue- mur; dit betekent: deze (nl. het ge loof) steunen wij. Op de andere zijde van de munt een gekroond wapen van de Staten-Generaal met ter weerszijden de waardeaanduiding. Omschrift: Mo. Arg: Ord: Faed: Belg: Holl. Dat is: Moneta argentea ordi- num faederati Belgii, wat zoveel bete kent als: zilveren munt van de Staten der Verenigde Nederlanden, gevolgd door de provincienaam Holland. De catalogus van 1979 geeft een waarde aan die varieert van 800 gulden voor de zeer gave exemplaren tot 225 gul den voor de afgesleten munten. Vraag: Wat is het adres van de Vege- tariërsbond? Antwoord: De Nederlandse Vegeta- riërsbond. Duinweg 14. 9479 TM Noordlaren. tel. 05905-1329 Vraag: Kunt u mij ook zeggen wan neer P. J. Risseeuw het boek Donja Saskia en haar Prins schreef? In welk jaar heeft het als feuilleton in Trouw gestaan? Antwoord: De heer P. J. Risseeuw overleed in 1968. Het boek Saskia en haar Prins was toen nog niet geheel voltooid. Jacoba M. Vreugdenhil. die ook betrokken was bij de voorberei ding van het boek. heeft de laatste twee hoofdstukken geschreven. Het verscheen vanaf september 1972 als feuilleton in Trouw en werd in 1975 in boekvorm uitgegeven Vraag: Van mijn onlangs overleden vader erfde ik vier doosjes waarin witte schijfjes zitten van verschillend model rond, vierkant, langwerpig. Weet u ook waar de schijfjes voor gebruikt werden? Kan het een spel zijn? Antwoord: De schijfjes zijn fiches van ivoor of paarlemoer (dit was aan de hand van de foto niet vast te stellen). Deze fiches werden bij ver schillende spelen gebruikt. De grote ronde fiches worden kapitalen ge noemd, de kleine rechthoekige zijn twintigjes, de kleine ronde, viertjes en dan nog lange rechthoekige eenhe den. De fiches zijn van omstreeks 1900. Vraag: Jaren geleden vermaakten wij onze kinderen met het laten dansen van kamferballen. Nu willen zij het weer voor hun kinderen doen, maar ik weet niet meer hoe het moet. Kunt u ons helpen? naam Elit komt in Petten al vele generaties voor. Is er iemand onder u die de betekenis van deze naam kent? In voornaam boeken komt hij niet voor. Petten had vele contacten met andere landen, onder andere met Groenland. Ligt daar de sleutel mis schien? Nog een vraag over een voor naam: wie weet welke meisjesnaam de mooie betekenis heeft van onver wachte gave? Antwoord: Een oud boek van de goochelaar Sorcar uit India vermeldt de truc met kamferballen De gooche laar zet een smalle glazen vaas neer. gevuld met een vloeistof, waarin hij kleine witte mottenballen laat vallen. De ballen gaan herhaaldelijk op en neer. De vloeistof bestaat uit azijn zuur met een beetje soda. Door dit mengsel wordt gas gevormd. De gas belletjes veroorzaken dat de motten ballen omhoog gaan. De kleinkinde ren zullen het vast ook wel leuk vinden. Vraag: Lea Dasberg heeft aan het begin van haar werkzaamheden bij de Universiteit van Amsterdam een rede gehouden over positieve pedago gie. Wie heeft deze rede uitgegeven? Antwoord: De rede van Lea Dasberg, getiteld Pedagogie in de schaduw van het jaar 2000. werd uitgegeven bij Uitgeverij Boom in Meppel. De prijs is 7. U kunt het via de boekhandel bestellen Vragen aan u. De mannelijke voor *4 Munten. Het is blijkbaar moeilijk, een rijtje jaartallen op juiste wijze in de krant te krijgen. Daarom nog een enkele correctie en een aanvulling op mijn opgave van enkele weken gele den van in bepaalde jaren niet gesla gen munten. In 1973 zijn wel degelijk ook guldens geslagen en ln 1978 rijks daalders. In 1979 is van elk muntstuk imet uitzondering van tiengulden stukken» een slag geweest, waarbij die van de rijksdaalder een bijzonde re was in verband met de herdenking van de Unie van Utrecht. In 1980 is ook van elke munt een slag geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7