Iran dreigt kerken Boliviaans leger geeft verzet toe China ontluistert Mao Begin dreigt kabinet naar huis te sturen ritse bonden voorzichtig aan banden Onrustige nacht in Belfast President gegispt bij benoeming premier Bescherming voor Belgische Joden ZANU talmt met maatregelen tegen minister Zimbabwe 0251025645J Polen staakt Jahja Khan overleden Carter blijft ver achter bij Reagan MAANDAG 11 AUGUSTUS 19B0 BUfTENLAND TROUW/KWARTET TEHERAN (AFP, AP. DPA, Reuter, UPD Alle rooms-katholieke geestelijken in Iran worden bedreigd met uitzetting. Zij moeten het land binnen een maand uit, zo heeft een woordvoerder van de orde der salesianen in Rome bekendgemaakt. De secretaresse van de anglicaanse bisschop van Iran. die het land zelf na eeo moordaanslag heeft verlaten, is gearresteerd op beschuldiging van spionage voor de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Israël. Volgens de zegsman van de salesia- oen zijn er op het ogenblik nog 150 •moms-katholieke geestelijken in .Iran. onder wie 20 salesianen. De uit zetting is. aldus de vicaris-generaal Jvan het diocees Teheran. Alfredo Pic- thioni. een tegenmaatregel na de ar restatie van 22 Iraanse studenten bij de hekken van de St. Pieter in Rome. Ook heeft ayatollah Khomeini het Vaticaan fel aangevallen, omdat dit wel kritiek zou hebben op Iran. maar niet op de VS. De orde der Salesianen heeft zich altijd veel bezig gehouden met onderwijs. Dertien salesianen waren opgepakt in Iran, wegens homoseksualiteit en spionage voor Israël. Zij werden vast- gehouden in him eigen Andisheh- school in Teheran, maar mogen in middels weer gaan en staan waar ze willen. De beslissing van de regering kwam na bemiddeling door aartsbisschop Hilarion Capucci, die gesproken heeft Vprhard met president Bani Sadr en een verte- genwoordiger van de revolutionaire rechtbanken in Iran. Volgens Capucci heeft de president hem verzekerd dat er vrijheid van onderwijs bestaat in Iran, en dat de christenen hun eigen scholen mogen hebben. Ondertussen zou een aantal scholen met de bijbel wel gesloten moeten worden omdat een deel van ds leerlingen islamitisch of joods is. Alleen kinderen van christelijken huize mogen aan deze scholen onder wijs genieten. LA PAZ (AFP, Reuter) Bij gevechten tussen Boliviaanse militairen en gewapende burgers zijn volgens een militaire bekendmaking in La Paz twee soldaten gedood. Het was voor het eerst na de staatsgreep dat het leger toegaf dat er gewapend verzet bestaat tegen de militaire junta. 'Volgens een illegaal Boliviaans blad ♦.Bolivia Libre" zijn bij de gevechten 'in de mijnstreek, die volgden op de staatsgreep van drie weken geleden, ongeveer drieduizend mijnwerkers gedood Volgens datzelfde blad. dat in Zweden is ontvangen, heeft het leger tweehonderd mensen geëxecu teerd. De Boliviaanse minister van buiten landse zaken, kolonel Arce Gomez, heeft verklaard dat vertegenwoordi gers van politieke en sociale organi saties en bewegingen op het gebied van de mensenrechten in zijn land een onderzoek mogen instellen naar de situatie van politieke gevangenen. Hij deed dit tijdens een gesprek met de ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië in La Paz. De minister beschuldigde „bepaalde onverantwoordelijke journalisten en marxistische politici" ervan de be richten over de staatsgreep te ver draaien. Woordvoerders van de drie ambassades verklaarden dat de am bassadeurs zelf om het onderhoud hadden verzocht, maar benadrukten ,dat het gesprek geen erkenning van het bewind inhoudt. In katholieke kringen in La Paz heerst bezorgdheid over het. lot van twee Amerikaanse missionarissen. „die door mensen in burger zijn opge- pakt en op een vliegtuig zijn gezet ,raet onbekende bestemming. Zes j Spaanse priesters zitten, nu al drie weken gevangen. De afgezette premier, mevrouw Lidia Queiler, zou zaterdag naar Peru vlie gen. maar moest haar reis na een bommelding afzeggen. Gueiler, die na de staatsgreep haar toevlucht zocht tot de pauselijke nuntius in La Paz, kreeg van de militaire junta de verzekering dat zij ongehinderd het land mag verlaten. BRUSSEL (Reuter) De Belgische premier Wilfried Martens heeft de Joodse gemeenschap in België een betere politiebescherming toegezegd, na de aanslag op Joodse kinderen In Antwerpen waarbij een dode en ver scheidene gewonden vielen. Nu stra tegische militaire en civiele objecten goed beschermd worden, richt het extremistisch geweld zich tegen indi viduen, aldus Martens. Dergelijke vormen van terrorisme zijn erg moeilijk tegen te gaan, maar niettemin heeft de regering de politie opgedragen de bescherming van de Joodse gemeenschap te verbeteren, zo verklaarde de Belgische premier. Na de aanslag in Antwerpen en een mislukte aanslag op een Israëlisch toestel op de Brusselse luchthaven zijn twee Arabieren gearresteerd. Naar een derde verdachte wordt nog gezocht. Vicaris-generaal Picchioni sluit niet uit dat de houding van de regering tegenover de christelijke kerken zal verharden na de benoeming van Mo hammed Ali Rajai, een vroegere mi nister van onderwijs, tot premier. De ze zou persoonlijk gekant zijn tegen katholieke scholen in Iran. De nieuwe premier werd in overgrote meerder heid voorgedragen door de Majlis, het Iraanse parlement. Dit heeft kritiek laten horen op president Bani Sadr voor de manier waarop hij heeft laten weten dat hij akkoord ging met de voordracht. In een brief zou Bani Sadr hebben gesuggereerd dat de nieuwe premier hem is opgedrongen door de Majlis. De aanvankelijke keus van Bani Sadr voor een gema tigde kandidaat voor het premier schap moest hij na protesten uit het parlement ijlings inslikken, waarna hij werd gedwongen zich neer te leg gen bij de verlangens van de radicale islamieten. Bani Sadr schreef nu dat hij Radj ai voorstelt als premier, vol gens de „kennelijke wil" van het par lement. Het parlement moet formeel nog over zijn eigen voordracht stemmen. De raad voor de grondwet van Iran boog zich echter over de wettigheid van de brief van Bani Sadr, omdat deze zo overduidelijk laat blijken dat Radjai niet zijn eigen voorkeur is. De raad, die uit twaalf geestelijken en juristen bestaat, ging uiteen zonder een beslissing te hebben genomen. Moeilijkheden hierover kunnen de toch al niet rooskleurige positie van president Bani Sadr verder uithollen. Dat Radjai tot premier zal worden benoemd lijdt echter nog nauwelijks twijfel. Hij beschouwt het'premierschap als een „religieuze plicht", en staat be kend als een trouw volgeling van Khomeini. Radjai, is net als de aya tollah, een uitgesproken anticommu nist. Khomeini heeft in het weekein de opnieuw fel uitgehaald naar de Sowjet-Unie, die hij als een „duivelse supermogendheid" bestempelde. Die term werd tot nu toe bewaard voor de Verenigde Staten. Vorige week dreig de Teheran Moskou met verbreking van de betrekkingen. PEKING (Reuter, UPI) De eens zo grote Chinese leider Mao Ze- dong (toen nog Mao Tse Toeng) heeft in de laatste jaren van zijn leiderschap een aantal „zeer grie vende en ernstige" fouten ge maakt. Dat is althans de mening van zijn opvolger, de huidige t voorzitter van de Chinese com munistische partij, Hua Guofeng. Daarmee is een nieuw hoogte punt bereikt in de ontluistering van Mao, die zich al vrij kort na zijn dood op lagere niveaus inzet te. In een schriftelijk interview met het Joegoslavische blad Vjes- nik zegt Hua dat Mao vooral ten tijde van de culturele revolutie, die in 1966 begon, grote fouten- heeft gemaakt. Officieel waren de toen afgekondigde maatregen afkomstig van de communisti sche partij. Maar, zegt Hua nu, „als voorzitter van de partij droeg kameraad Mao Zedong na tuurlijk de verantwoordelijkheid voor deze fouten". Voorzitter Hua noemde zijn voor ganger, die in 1976 stierf, overi gens een van de meest uitgespro ken figuren uit de Chinese ge schiedenis in de gunstige sin maar voegde daaraan toe: „Hij was een mens en geen God, en daarom niet onfeilbaar". De kri tiek van Hua is de meest uitge sproken die een Chinese leider ooit in het openbaar heeft geuit. Precies een week geleden werden de meeste portretten van Mao verwijderd uit de openbare ge bouwen in het centrum van Pe- Onderzoek Voorzitter Hua kondigde aan dat er een groot onderzoek zal wor den ingesteld naar de afgelopen dertig jaar van communistische regering in China, met name de culturele revolutie. Het twaalfde partijcongres, dat waarschijnlijk in december plaats zal vinden, zal zich hiermee bezig moeten hou den. Verwacht wordt dat het con gres de kritiek op Mao nog zal verhevigen, met name zijn beslis sing een begin te maken met de zogenoemde „grote sprong voor waarts" en de daarop volgende culturele revolutie. Voorziter Mao is echter niet ver antwoordelijk voor de daden van de in China zwaar verguisde „Bende van vier", aldns Hua. De ze groep leiders, onder aanvoe ring van Mao's vrouw zou ge bruik hebben gemaakt van de ziekte van Mao en achter zijn rug om samenzweringen hebben be raamd. De „Bende" zal zich dan ook binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden, aldus de huidige partijvoorzitter. De fou ten van de communistische partij in het verleden zouden voor een groot deel toe te schrijven zijn aan de activiteiten van het illus tere viertal. De uitspraken van Hua waren duidelijk niet alleen voor buiten landse oren bedoeld. Tegelijk met de pnblikatie in het Joegoslavi sche blad, werden ze ook ver spreid door het officiële persbu reau Nieuw China. Volgens waar nemers betekent dat dat vanaf heden de kritiek op de vroegere leider „officieel" is. Een van de vele auto's, die tijdens de ongeregeldheden in Belfast in brand werd gestoken. BELFAST (Reuter, AP) Bi) bloedige onlusten in de katholieke wijken van de Noordierse hoofdstad Belfast zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag minstens vier mensen om het leven gekomen. Zaterdag was het precies negen jaar geleden dat de Britse autoriteiten in Noord-Ierland overgingen tot de in stelling van interneringskampen, waarin gevangenen zonder proces enige tijd vast konden zitten. Sinds de instelling van de interne ringskampen vinden er jaarlijks ge welddadige herdenkingen plaats, hoewel men vier Jaar geleden weer van het systeem van de kampen af stapte. In de hele stad vonden rellen plaats, waarbij vooral het leger het moest ontgelden. Auto's werden in brand gestoken en militairen beko geld met stenen. De ergste incidenten deden zich voor In West-Belfast, waar de politie optrad tegen plunderende jongeren. Twee katholieke inwoners daar werden doodgeschoten, de toe dracht is nog onduidelijk. Volgens de autoriteiten zouden bij de moord geen agenten of soldaten betrokken zijn. Een man, die werd getroffen door rubberen kogels van het leger. overleed later ln het ziekenhuis. Ver der kwam een Britse soldaat om het leven, toen hij bekneld raakte tussen twee legervoertuigen. In de loqp van zaterdag werd een Britse legerofficier gedood toen een zware landmijn ontplofte. Een woord voerder van het Ierse Republikeinse Leger, dat de terugtrekking van Brit se troepen uit Noord-Ierland eist, zei dat zijn organisatie verantwoordelijk was voor de landmijn, die vlak bij de Ierse grens explodeerde. CAIRO, JERUZALEM (AFP, Reuter, DPA) Premier Begin van Israël heeft gedreigd ontslag te nemen en een nieuwe regering te formeren, in een poging zijn zwaar verdeelde kabinet tot de orde te roepen. Dit werd vernomen in regeringskringen in Jeruzalem. Begin vertelde zijn ministers dat hij overwoog naar de president te stap pen en hem zijn ontslag aan te bie den. De president zou hem dan in overeenstemming met de grondwet uitnodigen een nieuwe regering te vormen. Dat zou Begin de kans geven zijn kabinet te herzien en zich te ontdoen van lastige ministers. In Is- SALISBURY (AP) Het centrale comité van de regering ZANU (PF) in Zimbabwe talmt met maatregelen te gen haar secretaris-generaal, minis ter van arbeid Edgar Tekere. Deze wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan een moordaanslag op een blanke boer. Tekere is een van de meest radicale bewindslieden in Zim babwe. die zich bij herhaling fel heeft uitgelaten over de blanke gemeen schap in dat land. Volgens regerings kringen staat echter vast dat Tekere zal moeten aftreden als minister. ADVERTENTIE cSd archivering! brengt rust én dynamiek I in uw organisatie I raël mag een premier een minister niet zomaar ontslaan, tenzij deze in de Knesseth tegen de regering heeft gestemd. De laatste crisis binnen het kabinet was een ruzie tussen de premier en minister van landbouw Sharon. Gis teren bood Sharon zijn verontschul digingen aan voor openbare opmer kingen. waarin hij stelde dat Begin beslissingen nam op een „gemak zuchtige en hooghartige wijze". Be gin werd op zijn beurt door Israëli sche kranten geciteerd met de uitla ting dat Sharon „een gevaar voor de democratie" vormde. Begin ontkende dit te hebben gezegd. Minister Sha ron was gisteren de enige in het kabi net die tegen de benoeming van Mos- Je Nissim als nieuwe minister van justitie stemde. De grond in De brief van premier Begin aan de Egyptische president Sadat bevat „geen enkel positief element", zoals een Egyptische regeringswoordvoer der dat omschreef. Daarmee is de hoop op een spoedige voortzetting van de Egyptisch-Israëlische onder handelingen over Palestijnse autono mie voorlopig wel de grond in ge boord. De brief was een reactie op de Egyptische verwerping van de officië le annexatie van Oost-Jeruzalem door Israël. Volgens het in Cairo verschijnende tijdschrift Oktober is president Car ter van de Verenigde 8taten van plan om na de Democratische conventie die vandaag begint een topconfe rentie met Israëlische en Egyptische leiders te beleggen over de vastgelo pen vredesonderhandelingen. WARSCHAU (AFP, AP, Reuter) Sinds begin juli hebben 150 onderne mingen in Polen te maken gehad met meer of minder uitgebreide stakingen of werkonderbrekingen. Aldus het dissidente Comité voor zelfverdedi ging, dat de „goede organisatie" en „de solidariteit" van de arbeiders in Polen, nadat de regering sociale on rust had „uitgelokt", door de prijsver hoging van levensmiddelen, met na- RAWALPINDI (Reuter, AP) Generaal Jahja Khan, Pakistans presi dent ten tijde van de oor log om Bangladesj, is za terdag op 63-jarige leef tijd in Pakistan over leden. Jahja Khan nam in 1969 het bewind over van zijn voorgan ger Ayoeb Khan en beloofde de Pakistanen dat hij zou zorgen voor de terugkeer van de demo cratie. na veertien jaar militair bewind. Zijn regering viel ech ter ten gevolge van de crisis in 1971 rond de afscheidingsoor- \>g van het oostelijk deel van Pakistan. Khan stond bekend als een briljant militair, maar van poli tiek had hij weinig kaas gege ten. Volgens nooit bevestigde berichten was hij betrokken bij de staatsgreep, die ruim tien jaar eerder zijn voorganger Ay oeb Khan aan de macht bracht. Daaraan zou hij in 1969 het presidentschap te danken hebben, toen Ayoeb Khan on der druk van een dreigende op stand in het land moest wijken. Jahja Khan slaagde er niet in op politiek verantwoorde wijze om te gaan met de frustraties van de Bengali's, die vonden dat zij door de regering van West-Pakistan werden uitge buit. In plaats daarvan stuurde hij het leger op hen af. Afschei dingsbewegingen werden hard de kop ingedrukt en Khan gaf zelfs opdracht de Bengalese lei der, sjeik Moejiboer Rahman, te arresteren. Het antwoord op deze stappen was het ontstaan van een Bengaalse guerrillabe weging, die de Westpakistaan- se troepen voortdurend verlie zen toebracht De gevechten veroorzaakten een grote stroom vluchtelingen en resul teerden uiteindelijk in een open oorlog met het buurland India. Deze oorlog noopte Khan eind 1971 op te stappen en de macht over te dragen aan Ali Boetto, die hem twee jaar huisarrest gaf Daarmee had hij er toch voor gezorgd dat er een burger aan de macht kwam. Generaal Jahja Kahn me vlees. Volgens het comité wordt in verschil lende bedrijven gewerkt aim de op richting van arbelderscomité's, zodat de werknemers een grotere stem krij gen in de bedrijfsleiding. Het comité maakte melding van een nieuwe werkonderbreking in de textielstad Lodz, en verklaarde dat de staking van vuilnisophalers in Warschau doorgaat. Andere dissidenten vertel den echter dat het vuilnis personeel weer aan het werk ls gegaan, nadat een loonsverhoging van 65 gulden per maand was toegezegd. NEW YORK (AP. Reuter) De De mocratische kandidaat voor het pre sidentschap van de Verenigde Sta ten, Jimmy Carter, blijft ver achter liggen op zijn Republikeinse tegen speler Ronald Reagan. Blijkens een opiniepeiling van het nieuwsagent schap AP en de televisiemaatschap pij NBC zou Reagan, als er hu verkie zingen werden gehouden 47 procent van de stemmen krijgen, tegen Carter 22. De onafhankelijke kandidaat John Anderson kan rekenen op 15 procent, terwijl de rest van de onder vraagden nog geen mening had. De peiling werd gehouden na de perscon ferentie van president Carter over de handel en wandel van zijn broer Billy. Het gesprek met de pers is over het algemeen goed ontvangen. Carter verbleef het afgelopen week einde in Camp David. Zijn campag neleider Robert Strauss noemde on derwijl de pogingen van senator Ed ward Kennedy, Carter alsnog van de kandidatuur van het presidentschap af te houden „oud nieuws". Carter kreeg bij de voorverkiezingen de meeste steun als Democratisch kan didaat, maar Kennedy probeert daar tijdens de conventie van Democra ten. die vandaag begint, alsnog een stokje voor ts steken. Kennedy, die de afgelopen dagen in de conventie- stad New York druk aan het „lobby en" was, heeft daar „verrassingen" in het vooruitzicht gesteld. Blijkens de opiniepeiling van AP/ NBC wil 38 procent van de democra ten dat Carter een gooi naar het presi dentschap doet, terwijl 21 procent van mening is dat Kennedy het zou moeten proberen. Ook Kennedy zou het echter, blijkens de opiniepeiling, tegen Reagan niet kunnen bol werken. door Bert Panhuis De Britse minister van arbeid Jim Prior is momenteel bezig voorzichtig de scherpste kantjes af te slijten van de macht van de vakbonden. Dat komt hem niet alleen op verontwaardigd protest van die bonden te staan maar ook op afkeurende reacties van de rechtervleugel van zijn eigen Conservatieve partij en de werkgeverswereld. Want die gaan de „bijstel lingen" lang niet ver genoeg. be Tories hebben zich al ver voor de verkie zingen van vorig jaar sterk gemaakt voor een aanzienlijke beperking van de vak bondsmacht. Zij wisten zich gesterkt door de publieke opinie, die de bonden na de stakingswinter van 1978-79 zeker geen warm hart toedroeg. Margaret Thatcher en haar collega's wezen in de verkiezingscam pagne naar het verlies van driehonderd miljoen arbeidsdagen in die winter en we zen naast de bonden de lakse Labourrege- rtng van Jim Callaghan als de hoofdschuldi ge aan. Voor het gemak werd overigens ^Jergeten dat de vorige Britse premier Ed ward Heath met zijn driedaagse werkweek 'Jh de winter van 73-74 zelfs nog een half miljoen arbeidsdagen meer verloor. Anders Maar. zo beloofden de Conservatieven, als wij aan de macht komen pakken we het anders aan. Nieuwe wetsvoorstellen zouden zich vooral concentreren op de „wreckers". de mensen die het maatschappelijk bestel willen ondermijnen door er een chaos van te maken. De voornemens van de Tories be stonden uit drie plannen: het verbieden van „secondary picketing", het posten van sta kers bij bedrijven, die zijdelings maar dus niet rechtstreeks betrokken zijn bij een arbeidsconflict; het verplichten tot een ge heime stemming, voordat een staking wordt uitgeroepen; het afschaffen van de „closed shop", het verplichte lidmaatschap van één bond in een bedrijf bij een bepaalde organisatiegraad. Dat een politieke partij lang niet alles waar maakt wat zij ln de verkiezingsstrijd roept is ook onder Thatcher gebleken. Zijzelf zou niets liever willen dan de bonden de pin op de neus te zetten begin vorig jaar dreigde ze zelfs met een referendum als de bonden zich niet schikten naar de hervormingen maar het kabinet heeft in Prior een zeer behoudzame minister van arbeid. Dat bete kent weliswaar dat Thatcher en de rechter vleugel het voor honderd procent oneens zijn met 'zijn aanpak, maar er tegenover staat dat de minister nog niet op voet van oorlog met de bonden staat. Prior en alle andere „wets", het rechtse schimpwoord voor halfzachten. hebben zich tot nu toe staande weten te houden in de partij. Tegen de voorstellen van de minister wordt niettemin van alle kanten met scepsis aan gekeken. Deskundigen menen dat Priors aanpassing van de Werkgelegenheidswet stopwerk is. De sociaal-economische redac teur van de Guardian John Torode trekt een vergelijking van de Wet op de verhou dingen in het bedrijfsleven, die Heath in 1971 indiende en die het begin werd van zijn ondergang Ook Priors wet.zou die titel kunnen dragen maar daarmee zou zij om de doodskus vragen. Vaag De bonden menen dat een aantal onderde len van de wet zo vaag zijn dat zij gematigd lijken maar in de praktijk en zeker voor een rechter in het voordeel van de werkgevers kunnen worden uitgelegd. De grond voor een staking wordt beperkter en ook het „secondary picketing" wordt nauwer be grensd. Het mag alleen nog bij of in de nabijheid van de plaats van het arbeidscon flict en dan slechts door rechtstreeks daar bij betrokken werknemers. Dat betekent: geen ..beroepsposters" meer en geen sym pathiebetogingen. Accepteren de postende TUC-secreataris-generaml Len Murray op weg naar een demonsratie van vak bondsleden tegen pogingen van de re gering de machi van de bonden te beperken. stakers dit bijval wel dan vervalt de'be scherming van de wet. Via ingewikkelde gerechtelijke stappen zullen deze stakers moeten bewijzen dat zij in hun recht ston den. Een werknemer zal in het vervolg moei lijker kunnen aanvoeren dat hij onrechtma tig is ontslagen. Dit houdt in dat de kas van de bond eerder zal worden aangesproken voor het levensonderhoud van de betreffen de ex-werknemers en zijn gezin. Op het punt van de „closed shop" dreigt de nieuwe wet de chaos eerder te vergroten dan andersom. De weigeringsgronden om lid van de bond in een „closed shop" te zijn worden verruimd. Tot nu toe golden alleen religieuze gronden maar nu telt ook „diepe overtuiging" en wat daaronder valt ls zeer arbitrair. De wet zou een versnippering van het bondsscala in de hand kunnen werken. De drempel voor een „closed shop" wordt daar naast hoger. De wet voorziet ook ln het samenstellen van een gedragscode, die echter vrijwillig ls. Vorige week heeft Prior een code opgesteld voor het „secondary picketing". Het aantal deelnemers aan zo'n actie zou bijvoorbeeld beperkt moeten blijven tot zes. Ten aanzien van de „closed shop" is er de code, waarbij regelmatig via een stemming zou moeten worden onderzocht of het bedrijf en de bond nog aan de voorwaarden voldoen Matiging Priors wet is een aanzienlijke matiging van het Conservatieve verkiezingsmanifest: geen verbod van bet ..secondary picketing", geen afschaffing van de „closed shop" en geen geheime stemmingen. Vandaar dat de rechtervleugel zich de afgelopen maanden hard heeft verzet tegen het voorstel. Een voorstel in het Hogerhuis om regelrechte verboden in de wet op te nemen werd met behulp van ook veel Conservatieve Lords met grote meerderheid verworpen. Nu heeft echter ook het werkgeversverbond CBI aan gedrongen op drastische beperking van de vakbondsmacht Die bonden zelf reageren gemengd op de nieuwe Employment Act Het is vooral de gedragscode die de gemoederen in beroe ring brengt. Arthur Scargill, de militante mijnwerkersleider van Noord-Engeland heeft gezegd zich liever ln het gevang té laten opsluiten dan zich iets van de code aan te trekken. En andere voormannen zelf den; Dit bedoelden we toen we zeiden dat de nieuwe wet dan misschien tamelijk ge matigd zou zijn maar dat daarmee wel het hellende vlak was betreden. Len Murray, de secretaris-generaal van de overkoepelend* vakcentrale TUC houdt zich op de vlakte. Hij zegt pas in oktober als het hele complex van wet en codes ln werking wordt gesteld de categorale bonden te zullen adviseren wat ze moeten doen. „Maar we hebben ons in het verleden altijd op het standpunt gesteld dat de wet moet worden geëerbie digd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5