Verrassend sterke start eerste hoofdstedelijke jazzfestival De drugsverslaafde als vakantieganger Nerveuze spanningei Valdispert Havenarbeiders middelpunt van theatraal spektakel Admiraalzeilen trok ruim miljoen kijkers Ademtest kan nu bewijs leveren Radio-opnamen in De Meervaart KRO zendt film van 't Huk uit MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET BINNENLAND Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Naar schatting twee miljoen mensen waren zaterdag en zondag afgekomen op de maritieme manifestatie Sail Amsterdam. Op de kaden van de IJ-haven trokken dichte drommen langs de daar gemeerde zeilschepen en op de water krioelden honderden vaartuigen van alle mogelijke afmetin gen door elkaar heen. Hoogtepunt was zondag het admi- raalzeilen van ruim 300 oud-Neder landse ronde en platbodemschepen. Prinses Margriet en haar man en kin- deren woonden de demonstratie aan boord van de gaffeltopzeiler „De Een dracht" bij. Zij was in haar functie van beschermvrouwe van de Neder- Speciaal vandaag The Muppets go Hollywood. Kermit en zijn vrienden geven een galafeest in de beroemde Cocoanut Grove in Holly wood. Gasten: Dick van Dyke, Rita Moreno, Candice Bergen, Raquel Welch, Ginger Rogers. Jean Stapleton en vele an deren. Ned. 1, 19.50 uur Televizier-magazine be steedt aandacht aan de volgen de onderwerpen: de democra tische conventie in de Vere nigde Staten. Sail Amsterdam en het feit dat het 25 jaar gele den is dat de eerste atoombom men vielen in Japan. Ned. 2. 22.10 uur Plein plus minus. Recht streekse uitzending vanuit een boerderij in Noord-Brabant. Speciale gast is minister Braks van landbouw en visse rij. Braks zal een uitgebreid gesprek voeren met de gast heer-boer over het wel en wee van het boerenbedrijf van daag de dag. Hilversum 2, 10.00 uur landse koopvaardij „de admiraal" van de vloot, die haar met het strij ken van de'vlag of het voorzeil een saluut bracht. Later voer zij door de haven langs de grote windjammers. De bemanningsleden van de Russi sche viermaster „Krusenstern" wa ren het want ingeklommen om de prinses en haar gezelschap te groeten. Volgens de organisatoren en de poli tie waren zaterdag 800 000 en zondag 1,2 miljoen mensen naar de Amster damse haven gekomen. Er was grote belangstelling voor de speciale rond vaarten en rondvluchten. Op de ka den vormden zich lange rijen wach tenden voor een bezoek aan een van de windjammers. Zaterdagavond voeren meer dan 150 zeilschepen in linies en eskaders voor een spiegelgevecht door de haven. Het nabootsen van een zeeslag met vuurwerk en potten bengaals vuur is een oude Amsterdamse traditie die in de vijftiende eeuw werd opgevoerd ter ere van vorstelijke bezoekers. In formeel was. volgens de organisato ren. zaterdag koningin Beatrix bij Sail aanwezig Dienst Zondagmorgen was er voor beman ningsleden en belangstellenden een oecumenische dienst in de Amster damse Westerkerk. De voorgangers, ds. Ter Linden en de deken van Am sterdam. de heer Keet .hielden hun gezamenlijke dienst in de Engelse taal Organist was Han Lammers, de landdrost van de IJsse lm eerpolders. Het was gisteren voor de eerste keer dat in deze oudste protestantse kerk van Amsterdam een r.k. eucharistie viering werd gehouden. De Amsterdamse wethouder van ha- Om het IJ te bereiken moest het afgelopen weekeinde een vloot van 300 zeilschepen in tien minuten tijd de bruggen bij het Oosterdok passeren. Het treinverkeer naar het Centraal Station was daarvoor stopgezet. Platbodemjachten gaven zondag een demonstratie admiraalzeilen tijdens S» Amsterdam. Op de achtergrond het marine vaartuig „H.M.S. Kortenaer". Foto1! Erwin Verheijen. venzaken, Heerma, zei zaterdagmor gen dat de gemeente de traditie van Sail wil voortzetten. De manifestatie werd het eerst in 1975 gehouden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Amsterdam. De gemeente zou voorstander zijn van een derde Sail in 1984 of 1986. Morgen vanaf 9 urn 's morgens varen de windjammers en kleinere zeilschepen in optocht door het Noordzeekanaal weer naar hun thuishavens. DEN HAAG (ANP) - Sinds kort is het gebruik van ademtestapparaten door de politie bij alcoholcontroles officieel toegestaan. Doordat de mi nister van justitie een beschikking getroffen heeft, kan de uitslag van de ademtest als bewijs gelden. Volgens de stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid zijn de ademanalyseapparaten betrouw baarder dan het blaaspijpje. De stich ting suggereerde dat ook de bloed proef vervangen zou kunnen worden door de ademtest, maar dat laatste is nog niet het geval ADVERTENTIE Oud-Nederlandse ronde en platbodemschepen brachten gisteren een saluut aan prinses Margriet, met haar man, Pieter van Vollenhoven, en kinderen aan boord van de gaffeltopzeiler „De Eendracht' op het Amsterdamse IJ was. rusteloosheid, examenvrees Ook u kunt kalmer leven n* een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Uitsluitend bit apotheker en drogist Lees vooraf maakte produkten van actiegroepen en instellingen het afgelopen seizoen allesbehalve positief ontvangen zijn. De KRO bleek het reisverslag van 't HUK maar al te graag in de program mering te willen opnemen. (De KRO besteedt veel zenduren aan de wel zijnssector) Tegenslagen In een inleidende tekst zegt Havas, die gedurende de reis zelf aan het roer stond, dat het een trip is geworden vol tegenslagen. Buiten vele techni sche mankementen en kleine onder linge ruzies overleed een van de he- rol'ne-verslaafden aan boord in de tweede nacht aan een overdosis met hadon. Voor de groep betekende dit een morele klap van jewelste. Na rijp beraad werd toch besloten de tocht af te maken. Hoewel er niet uitgebreid op wordt ingegaan, komt het overlijden van de jonge man in het verloop diverse ma len kort ter sprake. Dan blijkt ook hoezeer de junkies de dood relative ren. Een van hen. „Hij is vreselijk stom geweest. Hij denkt altijd dat ie meer. meer en nog méér kan hebben. Je ziet hoe dat afloopt." Op de vraag van Frenkel of hem dat niet kan overkomen, antwoordt hij: „Denk ik niet, nee. Ik weet waar ik mee bezig ben. Je hebt het zelf in de hand. Dat die jongen is kapotgegaan is zijn ei gen schuld, hij kon weten dat het een overdosis was." Hoewel de sten: er duidelijk onder heeft gele heeft de rest er toch maar weer te beste van gemaakt. „Ach," zegtr een, „beter een kort. interessant) ven, dan een lang en saai leven."] Effect Naar het effect op de kijker van „8 leven vol gevaar" valt te gissen. T conclusies liggen voor de hand: tl publiek dat junkies in hart en r veracht zal ook na het zien van dl reisverslag die mening blijven (de makers willen niet goodwill smeken), en mensen drugsverslaafden uit hun directe o geving kennen weten allang dat hr ook mensen zijn. Blijft de tussenï gende categorie over die wel tolei wil zijn, maar die toch moeite met et houding heeft ten opzichte van ju» kies. De film biedt, naar alle wai schijnlijkheid, te weinig houvast a zowel naar de ene als naar de aiv kant door te slaan. Havas, Frenkel en de HUK-gangt rekenen in ieder geval op het deel van de twijfel. „Mogelijk een aantal mensen zich er eindellil eens van bewust dat een herote verslaafde, net zo goed als ieder M der mens, behoefte heeft aan n*j vriendschap en vooral ook serte genomen wil worden. Dat is uiteiu 1 lijk de reden waarom we de film dl buiten 't HUK willen vertonen," ufl Havas. Platbodems brengen prinses saluut Internationale Nieuwe Scene met De Herkuis door Dirkje Houtman ROTTERDAM Afgelopen vrijdagavond kon je op het Rotterdamse Doelenplein een kanon afschieten. Toch was het niet echt koud en waren er activiteiten genoeg om een schare mensen naar dit culturele hart van de stad te lokken. Circus OZ speelde er zijn aanstekelij ke voorstelling in de schouwburg en op een steenworp afstand in een blauwgele tent werkte de Internatio nale Nieuwe Scene uit Antwerpen zich in het zweet met de voorstelling „De Herkuis". Een stuk over Ant werpse havenarbeiders in een voor iedereen begrijpelijke taal en meesle pende speelstijl die aan de Comme dia dell'arte is ontleend. En waar kun je voor dit stuk een geschiktere plek vinden dan in s lands eerste havenstad met zijn ve le dokwerkers en sjouwers. Maar voor theatercultuur heeft de Rotterdam mer nog nooit hard gelopen en dat zal. ondanks de inspanningen van de plaatselijke overheid, wel niet meer veranderen. Jammer, want een voor stelling als deze, waarin de commedia delllarte-technieken hand in hand gaan met de Vlaamse zinnelijkheid en een gevoel voor groteske grandeur zie je niet vaak Het was vrijdag de eerste keer dat „De Herkuls" in Nederland werd op gevoerd. De komende maanden trekt de Internationale Nieuwe Scene er mee door ons land. Ooit befaamd geworden door zijn Mistero Buffo is dit gezelschap zijn uitgangspunt trouw gebleven. Het wil zoveel mogelijk mensen met het thea-. ter in aanraking brengen en het maatschappelijk bewustzijn van een breed publiek activeren. Daarom treedt het gezelschap op in een tent, reist ermee als een groep komedian ten en jongleurs door het land en brengt zijn boodschap in een hilari sche vorm van volksvermaak die tot ieders verbeelding spreekt.. „De Herkuls" zijn Antwerpse have narbeiders, die onder het juk van comsumptie-drift in moordende ploe gendiensten en als opgedreven kraanwerkers hun leven nauwelijks kunnen leven. Jo eindigt de voorstel ling. De strijd die aan deze dodelijke welstand voorafging blijkt niets meer te hebben opgeleverd dan een mate riële opstap die nauwelijks tot enige levensvreugde heeft bijgedragen. Het handelingsverloop is simpel en wijkt niet erg af van de vormiiTgstoneel- voorstellingen die we 'hier ook ken nen. Het is het verhaal over de „mise rie van vroeger en nu", maar wordt In zijn simpelheid zó vindingrijk uitge- Scène uit „De Herkuls" beeld dat het in een vurig theatraal spektakel ontvlamt Alle spelers dra gen. zoals de Commedia dell'arte ac teurs dat ook deden, een masker. Hun gezichten zijn niet te zien en uit hou ding en gebaren moeten hun inten ties en drijfveren spreken. En dat doen de acteurs verbluffend knap. uitgebalanceerd en perfect in timing en gelardeerd met de meest originele vondsten die het klassieke clowns- werk evenaren. De Herkuls is te zien op 15, 16 en 17 augustus in Den Haag (Alexander- veld), 23 en 24 augustus in Haarlem (Haarlemmerhout), 29, 31 augustus en 1, 2, 3 september in Amsterdam (Waterlooplein). Daarna nog in Gro ningen, Nijmegen, Tilburg, Ensche de en Eindhoven. Het is het persoonlijk verslag van cineast Micha Frenkel van een va kantiereis die een vijftiental zware drugsverslaafden uit Amsterdam vo rig jaar per zeilboot over het IJssel- meer naar Terschelling maakten. Het idee voor deze film werd ontwikkeld door André Havas, een arts die ver bonden is aan 't HUK. een onderdeel van de Stichting Contactcentra in Amsterdam, dat voor extreme geval len van harddrugs-verslaafden werkt. In zijn kwaliteit als medicus werkt Havas al jarenlang met mensen die uit vrije wil kiezen voor het bestaan met heroïne. Als therapie bleken de bootreisjes van Havas en zijn „pa tiënten" de laatste jaren redelijk suc cesvol. De vakanties brachten niet alleen ontspanning, maar aan boord was er gedurende enige weken ook duidelijk sprake van een ander ge dragspatroon. Havas wilde dat alles later wel eens terugzien op video en vroeg vriend/filmer Micha Frenkel of hij er trek in had de gebeurtenis vast te leggen. Frenkel had zin Het materiaal was aanvankelijk be stemd voor intern gebruik in het op vangcentrum. Toen het reisverslag, dat de titel „Een leven vol gevaar" meekreeg, binnenshuis vele positieve reacties opleverde, besloot het gezel schap de film aan een omroep aan te bieden. De NOS had geen interesse en de VPRO voelde er ook niets voor, omdat eerder uitgezonden zelfge door Rud Niemans Wie bedenkt hoeveel Europese jaz zorkesten vroeger mank gingen aan competente kopersecties hoorde hier. hoe dat allemaal ten goede is ge keerd. Een aangename sensatie, het geen het kon niet op evenzeer van toepassing bleek op het duo Red Rodney-Ira Sullivan, bekend uit vori ge Laren-cycli, maar nu samenge voegd en als zodanig gekoppeld aan het trio van de jonge blanke gitarist Jack Wilkins, door de gezaghebbende Newyorkse criticus Whitney Balliett beoordeeld als „most exciting guita rist in town". Een magistraal solist, die frisse inspi ratie ontleent aan onder meer de bop het domein van Rodney, die voor zijn confrère Sullivan als draaipunt fun geerde om op fluit, bugel en saxen ferm uit te pakken. Charmant en ook wel karakteristiek voor zulke festi vals is het genre jazz en bijbehorende vertolkers die Abraham net gezien hebben. Earle Warren, een tikje uit- sloverig, en Dickie Wells, souverein, bladerden met blueszanger Jimmy Witherspoon ver terug in de Basie- album. Een dag later verzorgden de twee tenor-beulen Red Holloway (diens kwartet) en Big Nick Nicholas een swingend nachtelijke uitsmijter. De bekende voorkeur van radioprodu centen voor „big tenors", oftewel het Willis Jackson-effect, kreeg er gestal te door, al ging de room er. toen Big Nick zijn entertainende eigenschap pen meer ging etaleren, wel wat af Een van de laatste soli die ik hoorde was Nicholas' versie van „Body and soul" Amsterdam heeft eindelijk zijn jazz-festival, een met lichaam, ziel en het geluk van een sterk begin. Een van de drugsverslaafden hijst de zeilen. door Jan van Galen HILVERSUM De KRO-televisie zendt vanavond (Ned. 1 21.55-22.35 uur) een programma u; dat slechts met één camera-instelling gefilmd is, waarvan de geluidsopnamen zo nu en dt erbarmelijk zijn en waaronder de vrij sporadische dialogen nadrukkelijk lijden. En tochj „Een leven vol gevaar" alleszins de moeite waard. AMSTERDAM De opvallend ruim positieve totaalindruk van de openingsdag van het NOS-radio jazz-festival in De Meervaart in Amsterdam was wel. dat idioom en uitvoerings niveau van Arthur Blythë's In the tradition-groep met dat van de flankerende Nederlandse combinaties „Just friends" en „Meeting Nine" één mooi vloeiende lijn vormde. Die indruk werd vooral ook vorm gegeven door daar is het jazz en geïmproviseerde muziek voor vaak opmerkelijke solisti sche prestaties. V Van de beide Nederlandse combina ties greep met name de nog wel eens in de vergeethoek gezette tenorsaxo fonist Gijs Hendriks méér dan de hem al vaker geboden kans zich na drukkelijk te manifesteren. Niet slechts als bekwaam en geïnspireerd solist op een drietal netinstrumen- ten. maar ook als creatief brein ach ter alle spannende en toch welover wogen muziek die uit „Meeting Nine" opklonk. Omdat naast Hendriks ook andere netblazers op ondermeer kla rinet dubbelden werden intrigerende klankcombinaties gerealiseerd. Hen driks' muziek werd in een baaierd van vlammende swing gezet door de ex cellente ntmegroep Herr-van Erk- Baird en de Utrechtenaar bevestigde nog eens welk een geboren ballade- vertolker hij is Excellent verzorgd dus, en dat gold evenzeer de losjes op bebop-elementen gefundeerde jazz van het trio Ack van Rooyen. Ferdi nand Povel en Jon English, die opge jut door vooral Nico Bunink piano) en drummer Daniel Humair boven hun professionele routine uitbliezen Blythë's kwartet met John Hicks (pi ano). Fred Hopkins (bas) en Steve McCall (drums, een notoire stoke brand) joeg de vlam definitief in de pan met een fraaie setzeer warmbloe dige. geavanceerde muziek vol res pect voor ritmische en melodische jazztradities (In a sentimental mood). Blythe is 40, sleet sinds '57 evenveel muzikale jaren in Los Angeles als in New York. werkte onder meer bij Gil Evans, is een avantgardist in goede doen met een vers CBS-contract op zak. Hij wordt, deels terecht de nieu we altrevelatie sedert jaren genoemd, maar dat moet men nu ook weer niet overdrijven. Opmerkelijk maar ook typerend voor Blythë's filosofie is zijn warme, vibratorijke, bijna klassieke toon. zeer exuberant, een beetje een anachronisme op die momenten waarop zijn muziek ferm vooruit blikt. Maar toch: veel melodische va riatie. een schitterende techniek, vol ledig serviel daaraan en als solist robuust en gretig met duidelijke in vloeden van Bechet, Parker en Dol- phy. Het gastoptreden van bariton saxofonist Hamiet Bluiett kwam door zijn koppeling met Blythe voor mijn gevoel niet helemaal uit de verf. Bluiett legt zijn grenzen instrumen- Baritonsaxofonist Hamiet Bluiett Foto: Rico d' Rourio taal en muzikaal een stuk verder, hetgeen duidelijk werd in zijn solo exposé vol bizarre, maar soms ook aan de gospel refererende klankver kenningen. Klankverkenning en spektakel her kende het op topcapaciteit gekomen, steeds alerter reagerende publiek ook in de twee openingsset van het zater dagavondprogramma. Tenorist Dick Venniks groep Free Fair bleek niet zo maar aangevuld met liefst acht ko perblazers. trompetten en trombo nes Pianist Rob v d. Broeck had er muziek voor geschreven. Vennik ar rangeerde. dirigeerde en soleerde lang en indrukwekkend fanfare-ach- tige intermezzi, pittige, vaak razend gecompliceerde ensembles werden vlekkeloos en stralend neergezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4