Er bestaan gezangen-zingende bonders Volle agenda voor bestuur Wereldraad Een man tussen leeuw en lam Trouw Kerken in Kenia doen te weinig om tekort bijbels op te heffen Boston Politiek Paus is tegen 'soft drugs' VANDAAG Koptische patriarch trouw aan Sadat ONKYO MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei Er bestaan gezangen-zingende bonders, je houdt het niet voor mogelijk. Toch is het zo. want een van de degelijkste kerkbladen die we kennen, namelijk het Hervormd Weekblad van de confessionele vereniging, houdt zich in zijn nummer van 7 augustus op twee plaatsen met de gezangen-zingende bonders bezig. Zeker, ik had wel eens vernomen dat een heel enkel keertje en dan helemaal in 't noorden van ons land door een dominee, die lid is van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, een gezang werd opgegeven in de kerkdienst, maar och, dacht ik, zo ver weg en zo'n enkel gezangetje en dan waarschijnlijk nog uit de bundel van 1938, moeten we ons daar nu druk over maken. Toch dreigt het vershljnsel een ernstige omvang aan te nemen. Het geval is namelijk dat er een overschot is van gereformeerde bondskanidaten. En dan wil het gebeuren.het ziet ernaar uit dat het steeds vaker zal gebeuren.dat een goed- confessionele gemeente denkt: kom, laten wij zo'n bonder maar nemen en dan vragen we. en desnoods stellen we het als voorwaarde, dat hij van tijd tot tijd ook een gezang opgeeft en niet louter psalmen. Ten slotte is het zingen van één gezang het kenmerk van een confessionele eredienst. Nooit hebben bonders gezangen gezongen (behalve thuis of voor de microfoon van de EO) en ze hebben ook de nieuwe psalmberijming afgewezen. Een ware bonder is altijd te herkennen aan de afwezigheid van gezangen en de aanwezigheid van de staatsberijmingder psalmen uit 1773. Maar is dit vandaag nog zo? Van twee kanten doemen gevaren op. Aan de ene kant heb je die jonge bondsdominees die ten gerieve van hun (rechts-)- confessionele gemeente wel eens een gezang opgaven. Welnu, die lopen gevaar nimmer door een bondsgemeente beroepen te worden, omdat ze vanwege dat gezang ervan verdacht worden, „licht" te zijn. Aan de andere kant hebben confessionele kandidaten kans dat ze nergens meer terecht kunnen, omdat gezangen-zingende bonders hun plek al ingenomen hebben. Naar die laatste mogelijkheid wijst dominee J. C. Jongeboer heen in zijn bijdrage aan het Hervormd Weekblad. Hij citeert .erst hoe zijn gereformeerde bondscollega C. den Boer het opneemt voor zo'n gezangen-zinger: „Daarmee wordt hij niet op stel en sprong een ongereformeerd man. Het maakt nogal wat verschil, of iemand een concessie doet per confessie (m.a.w. omdat hij in feite de bezwaren tegen het vrije lied al lang niet meer deelt) of dat hij vanuit een gereformeerde instelling en met een onverdacht gereformeerd karakter (wie maakt dat uit? C. J.) zich het zingen van het vrije lied in de eredienst „veroorlooft". Nog anders gezegd: het betekent niet, dat wij ons bezwaar tegen het zingen van het vrije lied niet zo lang relativeren totdat het tot nul is gereduceerd. Het betekent wel, dat wij het relateren a) aan het hart van ons beginsel en b) aan de situatie, waarin de kerk èn een bepaalde gemeente op een gegeven moment verkeren." Hierbij tekent de confessionele dominee Jongeboer dan zelf het volgende aan: „Dit laatste lijkt veel op het z.g. jongleren, wat een tot voor kort zeer belangrijk man in onze kerk zo graag beoefent. Met grote belangstelling volgen wij de ontwikkeling. Gereformeerde Bond waarheen? Of krijgen we een tijd, waarin het tekort aan confessionele dominees wordt aangevuld met gezangen-zingende bondsdominees? Het gaat om de prediking. Ook daar! Ik ben dankbaar voor de uiteenzetting van Ds. den Boer. die namens zijn hoofdbestuur sprak. Eindelijk is het taboe verbroken. Daar zijn we blij mee." Dominee Jongeboer is dus blij dat er eindelijk een gezang over de lippen van een gereformeerde bonder mag komen, maar het is blijdschap vermengd met een zekere vreze. In dezelfde aflevering van het Hervormd Weekblad houdt L. P. van der Wilde zich met dezelfde zaak bezig. Hij is blij dat de voorzitter van de gereformeerde bond in de hervormde kerk dominee L. J. Geluk publiek gezegd heeft dat het niet aangaat, dat dominees die wel eens een gezang laten zingen, door keurmeesters inde verdachtenbank worden gezet. Echter, ook in het geval van L. P. van der Wilde is de blijdschap niet volkomen. Ik citeer het slot van zijn bijdrage: „Ik ben er persoonlijk erg gelukkig mee dat Ds. L. J. Geluk te Zwolle het opneemt voor de jonge dominees en tegen de veroordeling (discriminatie) van hen die tot de Gereformeerde Bond behoren en toch in de Eredienst gebruik wensen te maken van het Nieuw-Testamentische lied. Dit zie ik als een voorzichtige stap in de goede richting; nl. in het niet (ver)oordelen om reden van de kleine (on)belangrijke verschillen tussen hen die de Schrift en de Belijdenisgeschriften liefhebben en in gemeenschap met de Vaderen onze Nederlandse Hervormde Kerk in het rechte spoor willen houden. Jammer vind ik het, dat Ds. Geluk niet één stapje verder ging. Misschien vergat hij dit, maar het zou goed en nog vollediger geweest zijn, als Ds. Geluk tezelfdertijd de zusters en broeders erop zou hebben gewezen, dat het (ver)oordelen en wegblijven uit de diensten waarin oudere en jongere predikanten voorgaan die zich conformeren aan „Schrift en Belijdenis" en die reeds vele jaren gewend zijn de gemeenten het Nieuw- Testamentische Lied te laten zingen, eveneens zeer laakbaar is. Maar mogelijk komt dit nog wel in een later stadium. Het begin is er nu en daar ben ik erg dankbaar voor." Tot zover uit het confessionele Hervormd Weekblad. Ik dacht dat we uit het voorgaande ook dit mee mogen nemen: dat wat ook vlied' of bezwijk' in het kerkelijk leven, de gezangenkwestie er niet onder te krijgen is. Ze duikt telkens weer op, in welke vorm dan ook. We zien tevens dat al die mensen, die zo klagen dat er tegenwoordig in de kerk alleen maar over maatschappelijke structuren gediscussieerd wordt, er geheel naast zijn. Van onze kerkredactie AMSTERDAM Deze week begint in Genève de bijeenkomst van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, dat eens in de anderhalf jaar pleegt bijeen te komen. De laatste vergadering was in 1979 op Jamaica en de volgende vergadering zal volgend jaar in Dresden in de DDR gehouden worden. Er is een volle agenda voor de komende vergadering. Het gaat dit jaar vooral om de beoor deling van drie belangrijke program mapunten van de wereldraad, de strijd tegen het racisme, zending en het gesprek over de toekomst en de technologie. Verder zullen ongetwij feld de wapenwedloop, de bedreiging van de vrede en de kwestie van de relatie tussen de kerk en de armen aan de orde komen. Op dat laatste punt is er een discussie aan de gang over de vraag of we moeten zeggen „kerk voor de armen", „kerk van de armen" of „kerk in solidariteit met de armen". In de We- reldzendingsconferentie is uitgespro ken dat de kerk zich aan de kant van de armen dient te scharen. Binnen de Wereldraad commissie voor kerkelij ke deelneming in het ontwikkelings werk (CCPD) bestaan echter verder gaande gedachten. Het centraal comité is na de wereld- assemblees het belangrijkste beleids bepalende orgaan van de wereldraad met zijn 295 leden-kerken. Gewoon lijk krijgt het centraal comité over de verschillende onderwerpen waarover waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFOKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned. Credietbank Rekeningnr 2300 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel. 010-115588 (redactie) tel, 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie) lel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORO/OOST-NEDERIANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand f 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag Op' zondag van 18-20 uur telef 020- 913456. Opgave mini-advertenties tel. 020-936868 of schriftelijk aan Mini-Adv. afdeling, postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen het te beslissen heeft rapporten met voorstellen voorgelegd. Dat zal dit maal het geval zijn met de rapporten van de conferentie in Boston over geloof, wetenschap en de toekomst. Een groep economen heeft zich niet zo lang geleden gebogen over de vraag of er een economisch model te ontwerpen is voor een maatschappij die haar eigen toekomst niet onder graaft, gericht is op inspraak van de burgers en echtvaardig is (JPSS). De vraag naar zo'n maatschappijmodel wordt gesteld door de grote wereld raadconferentie, die in juli 1979 in Boston (VS) werd gehouden. Deze conferentie deed aan het centraal co mité dat nu bijeenkomt de suggestie om aan regeringen voor te stellen gedurende enkele jaren af te zien van de bouw van nieuwe kerncentrales. Boston vroeg verder om kerkelijk verzet tegen de wapenwedloop, in het bijzonder op het punt van kernwa-' pens. Kerken moeten, zo beval Bos ton aan, meer informatie geven over de gevolgen van het gebruik van kernwapens. De consultatie die de wereldraad dit jaar in juni in Noordwijkerhout heeft gehouden leidde tot de aanbeveling het programma van de wereldraad tegen het racisme voort te zetten en te versterken en de nadruk die er lag op Zuidelijk Afrika aan te vullen met aandacht voor Latijns Amerikaanse grondrechten. Aan de bijeenkomst van het centraal comité gaat een zitting van het uit voerend comité van de wereldraad vooraf. Het uitvoerend comité vormt het dagelijks bestuur van de wereld raad. Verwacht wordt dat het comité onder meer zal praten over enkele politieke problemen, zoals de situatie in Zuid-Korea, het Midden-Oosten, Bolivia en El Salvador. Een speciale gebeurtenis maakt deze bijeenkomst van het centraal comité bijzonder, namelijk de viering van de 80ste ver jaardag van dr W. A. Visser 't Hooft, de ere-vooreitter van de Wereldraad. Dr Visser 't Hooft was secretaris-ge neraal van de „Wereldraad in Wor ding" van 1938 tot 1948 en secretaris generaal van de Wereldraad van 1948 tot 1966. De Nederlandse leden van het centrale comité zijn mevr. ds. M. J. v.d. Veen-Schenkeveld uit Krim pen namens de Gereformeerde Ker ken en prof. dr A. Geense uit Gronin gen die dr A. H. v.d. Heuvel als Her vormde vertegenwoordigers is opge volgd. Mevrouw ds. M. J. van der Veen- Schenkeveld ROME (ANP) Paus Johannes Pau- lus n heeft zich uitgesproken tegen het vrijgeven van zgn. „soft drugs" voor therapeutische doeleinden, waar wel voor gepleit wordt in een wetsont werp in Italië. Ten overstaan van een paar honderd vroegere drugverslaafden toonde hij zijn instemming met de bezwaren van de vereniging van katholieke art sen in Italië tegen het vrijgeven van „soft drugs". „De pijnlijke ervaring van enkele vol keren toont dat een tolerantere wet geving op dit gebied noch het voorko men van ellende noch het genezen dient," aldus de paus. Hoewel Musembi de steun vanuit het buitenland op prijs stelt, zou hij lie ver zien dat de kerken in Kenia zelf wat meer geld over hadden voor de produktie van bijbels. Het tekort aan bijbels is in Kenia zo groot aan het worden, dat er binnenkort in dit land nauwelijks meer aan een bijbel te komen is, aldus Musembi. In Kenia worden veertig verschillen de talen gesproken, slechts in negen ervan zijn bijbels beschikbaar en dan nog in geringe hoeveelheden. De Ma- sai wachten bij voorbeeld al vijftien jaar op bijbels in hun eigen taal. Onbegrijpelijk Musembi vindt het een onbegrijpelij ke zaak dat de zes miljoen christenen die in Kenia elke zondag naar de kerk gaan, niet in staat zijn meer geld voor bijbels bij elkaar te krijgen. Het Keniase bijbelgenootschap tracht de bijbels zo goedkoop moge lijk te verkopen. Een Engelstalige bij bel die in Londen gedrukt wordt en daarna naar Kenia wordt getranspor teerd, kost ongeveer 25 gulden, maar wordt verkocht voor 7,50. Dit ver schil moet overbrugd worden door gelden die het bijbelgenootschap bin nen krijgt uit andere bronnen. Het ideaal van Musembi is dat de kerken in Kenia zich in ieder geval hiervoor aansprakelijk gaan voelen. door ds P. Oussoren Toen mijn leermeester Dr. Hans van der Werf wist dat hij een dodelijke kanker meedroeg ging hij niet in een stoel voor het raam zitten wachten op de afloop, maar zette hij, evenals in de dertig jaren daarvoor, alles op alles om zijn gemeente te richten op Gods Rijk. Als de voorganger wordt geveld, hoe gemakkelijk vervalt de gemeente dan niet in schrik, medelij den en sentimentaliteit? Dus riep hij: met volle kracht vooriiit! Hij had altijd honderd procent gege ven, ook tijdens zijn ziekte bleef hij werken met het volle pond van wat hem werd gegeven, totdat hem niets meer overbleef dan de diepe slaap naar Gods dag toe. Op 2 oktober 1979 is hij gestorven, heeft hij „zich aan de dood gewonnen moeten geven", zegt de weldadig on-vrome rouwbrief. Het eerste wat hij in het jaar daar vóór na een verblijf in het ziekenhuis schreef waren drie artikelen in „Her vormd Utrecht" over ziek-zijn en we- ten-dat-je-niet-beter-wordt. In de eer ste alinea's bleek al dat Hans van der Werf niet ineens in een engel was veranderd en ook niet van plan was dat te wórden. Bijna schreef ik: hij was óók niet van plan als een stom schaap naar de slachtbank te gaan. In de zin van onze Nederlandse zegs wijze wilde hij dat ook niet, maar de Messias op wie die zegswijze van Je- saia wordt toegepast, die wilde hij juist wél volgen, blijven volgen. Gewoon mens Het eerste artikel heette „De leeuw in de woestijn". In mijn hoofd is het blijven hangen als „tusen leeuw en lam in de woestijn". Hij doelde op de satanische anti-macht „die omgaat als een briesende leeuw, zoekende wie hij zou mogen verslinden", maar hij deed zelf zo denken aan de leeuw van Juda, een goede leeuw, meer een lam dan een verscheurend dier. Genoeg beeldspraak hij wilde ge woon mens zijn, met twee benen op de grond en een nuchtere Amster damse mond. „Een gewoon mens", die gewone mens (geen zwerver, geen zeikerd, geen held, geen fantast, geen zeurkous maar de mens naar Gods bedoeling), df wordt altijd weer be dreigd. Die woont nog niet op de goede aarde, die trekt nog door de woestijn, is op wég naar de goede aarde. In de woestijn kun Je wegbran den overdag en doodvriezen 's nachts en verscheurd en opgevreten worden. Die realiteit van de woestijn deed voor hem niet af aan de reëelheid van het land van Gods toekomst: het Ko- .ninkrijk. Maar omgekeerd was voor hem geloof in Gods toekomst geen doos watten tegen pijn, verdriet, twij fel en woede over wat intussen het menselijke leven belaagt. Maar laat het hem zelf zeggen: Het moeilijkste „Inmiddels zullen er lezers zijn, die het bovenstaande misschien met een zekere glimlach hebben gelezen. Want. zo zullen zij zeggen, het voor naamste wordt maar steeds niet aan gehaald. Er is toch het gebed en wij hebben toch ons geloof dat bergen kan verzetten. Wij hebben toch een Heer, die machtig is. Dit wordt dan het moeilijkste punt in dit artikel. Laten we beginnen eerst rustig aandacht te besteden aan wat in de evangeliën over Jezus' wonde ren wordt verteld. Om te beginnen wordt het dan onmiddellijk duidelijk, dat Jezus' inzet de verkondiging van het Rijk van God is. We horen niets over een bepaalde „planning" inzake het genezen van zoveel zieken per dag. We horen alles over de komst van het Rijk, dat de mensen moet worden aangezegd. En het blijkt vervolgens dat alle wonderen in dèt kader func- De Domtoren in Utrecht tioneren. Er wordt geen wonder ver richt omwille van het wonder of de daaruit voortvloeiende propaganda of wat ook; elk wonder is dienstbaar aan de verkondiging van het Rijk. Die verkondiging is het centrale punt, het wonder verwijst naar die verkondiging, maakt die verkondi ging hard. En steeds blijft het wonder dienstbaar aan de verkondiging van het Rijk. De mensen moeten horen, dat Gods Rijk doorbreekt. Geen mo ment horen we dan ook dat Jezus een ziekenhuis sticht, onderhandelt met het ministerie van volksgezondheid. Scherper geformuleerd: Hij hangt niet de wonderdokter uit, ja we moe ten zelfs zeggen dat het er (nog) niet om gaat dat alle zieken worden gene zen. Dat is juist één van de punten waarover je zoudt kunnen struikelen, dat deze man die zoveel blijkt te kunnen reeksen zieken ziek laat liggen. Palestina wordt niet opeens het paradijs op aarde. Dan zou het wél om de wonderen op zichzelf ge gaan zijn. Maar het gaat om de ver kondiging, om de profetie, die over de wereld wordt uitgesproken dat in Gods Rijk ziekte, zonde en dood hun kracht hebben verloren. Dat in Gods Rijk de mens verlost wordt uit de slavernij en de ellende. Dat in Gods Rijk het lijden wordt uitgebannen en de tranen van de ogen afgewist. Nog anders gezegd: in de wondertekenen, die Jezus doet, wordt nog eens duide lijk gemaakt hoe God niet de God is die de keelkanker voor de mensen uitgevonden heeft (Maarten 't Hart, in feite inderdaad aansluitend op zondag 10), maar de God is van het erbarmen, wat Hij in zijn heilsdaden bewezen heeft en bewijst, wat we op Pasen vieren, waar elke zondag vol van is. God laat ons niet over aan de machten van de leeuw en de woestijn. Deze wonderen vragen dan ook ge loof. Geloof in de komst van het Rijk. Deze wonderen vragen om boete, om keer, je leven richten op deze toe komst, wat er nu ook aan zonnige of duistere dingen gebeuren. En van daaruit tot op het laatst pogen licht te verspreiden. Jezus vraagt niet: geloof je in mij als de wonderdoener, Jezus vraagt enkel: herken Je in deze tekenen het erbar men van de God van Israël en de God van Pasen, die bezig is zijn toekomst te doen doorbreken." Niet verkorven Utrecht is een nogal traditionele stad; ik had en heb daar mijn werk ook onder veel bejaarden en zieken en vreesde dat Hans het nu verkorven zou hebben bij vele gemeenteleden nu hij zo on-orthodox over alles schreef. Het tegendeel was het geval. Deze oprechte rebellie werd dank baar begrepen; fotokopieën gingen door het hele land, er werd duk over gepraat en gemediteerd. Zo kwam het dat Boekencentrum toen al vroeg of er een boekje van gemaakt mocht worden. Dat mocht niet! „Ik preek weer, die stukjes, dat is nu geweest, daar houd ik me nu niet meer mee bezig!" Pas later is hij er mee akkoord gegaan dat de artikelen, samen met eerder werk, uitgegeven zouden wor den. Zo is het gekomen dat sinds Pasen „Afgaande op het Koninkrijk" Speelruimte NAIROBI (ANP) De secretaris-generaal van het Keniase bijbelgenootschap, Joseph Musembi, heeft in „Target", het blad van de raad van kerken in Kenia, geklaagd over het feit dat de kerken in Kenia zelf zo weinig doen om het gebrek aan bijbels in Kenia op te heffen. Het Keniase bijbelgenootschap wordt financieel gesteund door buitenlandse bijbelgenoot schappen en kerkelijke organisaties (voornamelijk in Europa en de Verenigde Staten), maar nauwelijks door de kerken in Kenia zelf. Behalve gebrek aan geld heeft het bijbelgenootschap ook gebrek aan goede vertalers. De vertalers die in Kenia beschikbaar zijn, zoeken liever goedbetaalde banen bij de overheid. Spanning tussen r-k en protestanten Polen STUTTGART (EPD) „In Polen be- staan geen normale oecumenische verhoudingen." Dit heeft de evangeli sche bisschop Hans von Keler van Württemberg gezegd na een bezoek aan Polen. Volgens bisschop Von Ke ler zijn de grootste moeilijkheden die de protestanten in Polen ondervin den van de zijde van de katholieken ontstaan na het bezoek van de paus. De katholieke kerk in Polen wordt gekenmerkt door een massaal kerk bezoek, een sterk zendingsbewust zijn, trouw aan Rome en verering voor Maria. Er ontbreekt evenwel be langstelling voor oecumenische vra gen. Von Keler zei te hopen dat de onderhandelingen tussen protestan ten en katholieken over de overne ming van kerkgebouwen in de provin cie Masuren met goed gevolg afgeslo ten kunnen worden. Doordat katho lieken onwettig protestantse kerken in bezit namen is de verhouding tus sen de kerken onder spanning komen te staan. te koop is, uitgegeven door Boeken centrum. Het begint met een levensschets door ds M. G. L. den Boer. Dan komen de artikelen waarmee het allemaal be gon na het ziekenhuis. Dan volgen twee artikelen „Onze toekomstver wachting" uit Hervormd Utrecht, „De Droom" uit Hervormd Neder land en „Een nieuw gebruik van het Oude Testament", de tekst van zes zondagavondlezingen voor de NCRV, en tenslotte twee gebeden. De titels duiden een levensprogramma aan. Van der Werf, was dat niet die man van liturgie? Nee, niet van liturgie als mooipraterij, maar van liturgie als droom, toekomstverwachting, gebed, geboren uit een nieuw gebruik van het Oude Testament. Deze stroeve, verlegen man was een charismatisch pastor, op de kansel en achter de tafel in de Dom èn in de persoonlijke ontmoetingen. Wie hem niet heeft meegemaakt kan hem nu ontmoeten in dit kleinood van 78 bladzijden. Soms zou ik met geloof en kerk, met alles opnieuw willen begin nen. Met dit boekje in de hand. VEEL TOEVERTROUWD van hem aan wie veel is toevertrouwd zal des te meer worden gevraagd. (Lukas 12 vers 32-48) Meestal lezen wij die woorden „aan wie veel is toevertrouwd" in de zin van materiële of geestelijke welvaait Iemand wie het goed gegaan is in dit leven vergelijkenderwijs met mensen uit andere gebieden op de aarde vallen wij daar allemaal onder kan verwachten dat van hem meer gevraagd wordt dan van mensen die een zware dobber hebben gehad of nog hebben. Datzelfde geldt van de kennis die iemand heeft opgedaan, van z'n inzicht, van de gunstige ontwikkeling van z'n geloof. Tochzoi je hier ook eens een andere kant uit kunnen denken. Veel ouderen hebber in de jaren dertig moeilijke tijden doorgemaakt. Leven van een minimum en vaak een uitzichtloze werkloosheid. Anderen hebben lichamelijk moeten lijden of hebben in de oorlogsjaren gevangenisschap meegemaakt. Sommigen werden door het heengaan van hen die hen lief waren steeds eenzamer. Het behoeft geen betoog dat zulke soort dingen voor anderen een uitdaging betekenen om iets van dat leed mee te dragen en zo mogelijk te verzoenen. Vooral wanneer dat leed nog steeds doorgaat. Maar daar staa iets anders tegenover. Als je die dingen hebt meegemaakt en je bent er doorheen gekomen, zelfs al zoudi een blijvend litteken hebben nagelaten, dan zou dat ook best eeni kunnen vallen onder „wat iemand is toevertrouwd". Je bent door een dlej dal gegaan, nog maar pas of jaren geleden. Dat is je toevertrouwd. Je kreeg bovendien de kracht om er door te komen. Het kan dan zijn dat ook daarom meer van zo iemand gevraagd en verwacht wordt. VOORBUGANGEI Prof. dr. H. de Vos Op 84-jarige leeftijd is te Groning de hervormde emeritus-hooglera dr. H. de Vos, die van 1949 tot li aan de rijksuniverstiteit te Gronii gen o.m. wijsbegeerte van de god dienst en ethiek heeft gedoceei Daarvóór was hij twee jaar hoogl raar vanwege de hervormde kerk ai de Universiteit van Amsterdam daar doceerde hij o.m. christellj ethiek en kerkrecht. Prof. De Vos! eerst predikant geweest van de ht vormde gemeenten te Akersloot, Ro tevalle en Sneek. Hij heeft in tal vs kerkelijke commissies gezeten, vi scheidene ervan zat hij voor. Hij ra ook een aandeel in het tot stal komen van de nieuwe kerkorde dj hervormde kerk. Zijn vele publikatls bewogen zich niet alleen op zijn val gebied; na zijn emeritering schreef] nog een geschiedenis van het socia me (al eerder had hij een werk uij| geven over de verhouding tua kerk en socialisme). De cr email heeft in stilte plaats gehad. I JERSEY CITY (ANP) De patriaid van de Koptische orthodoxe keil Shenuda III (Cairo) heeft zich gedil tantieerd van de Amerikaanse Kop! sche vereniging. Deze vereniging zo „de opvattingen van de kerk geeni zins vertegenwoordigen". In de vel klaring van Shenuda III staat datd Koptische orthodoxe kerk de mod, lijkheden betreurt „die Egypte berol kend zijn door de Amerikaanse veil niging". De patriarch benadrukt d trouw van zijn kerk aan Egypte el zijn regering. De Amerikaanse Koptische verei! ging heeft de regering van Sad! vaak verweten de Kopten niet te b< schermen tegen extremistische Isli mieten. Volgens de vereniging heel de regering de moslims vaak vooi rechten gegeven ten koste van dj christelijke minderheid. •Shawky P. Karas, voorzitter van dl Amerikaanse Koptische verenigto! veronderstelt dat patriarch Shenud| zich onder dwang van 4e vereniginl heeft gedistantieerd. ADVERTENTIE En verder? Met „Speelruimte, werkboekje voor liturgiegroepen" in de andere hand. Van der Werf levert het visioen, drs Paul Oskamp wijst wegen voor wie er wat mee wil in de gemeente. Er blijken in de reformato rische kerken in ons land al honder den liturgiegroepen te zijn. In acht handzame hoofdstukjes komt alles aan de orde wat liturgiegroepen moe ten weten. Elk hoofdstukje verwijst naar verdere (Nederlandse) litera tuur. Daarom beide boeken van harte aanbevolen in de vakantie en bij het komende nazomer- en voorjaarswerk in de gemeenten. Ds Piet Ousspren, predikant van de Lutherse gemeente te Utrecht, be spreekt: van drs Paul Oskamp de brochure Speelruimte, 24 pagina's, prijs 3,95; te bestellen via postgiro nr. 42618 t.n.v. Centrale voor Vor- mingswerk/HVD, postbus 1100, 3970 BC Driebergen en J. van der Werf, Afgaande op het Koninkrijk, 78 bis., uitg. Boekencentrum, 's Graven- hage. De aankoop van HiFi-apparatuur is een zaak van vergelijken en dan beslissen. Ontdek daarom eerst wat Onkyo verstaat onder: Quartz Lock, Accu-Bias en Super Servo. 2 Jaar garantie O BON U gelieve mij te zenden documentatie over de ONKYO apparaten Woonplaats U kunt deze bon opsturen in een enveloppe zonder postzegel aan Acoustical Antwoordnr. 93 1200 VK 's-Graveland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2