Tien Arabische landen dreigen met boycot Verlies KLM in eerste kwartaal Adviezen aan Raad voor Arbeidsmarkt wèl zinvol Nederlandse bedrijfsleven wacht nog af Zweedse Volvo 'verkleint produktie Federatie-diploma Diet verplicht om Makelaar te worden Maatregelen om kosten te drukken Japan vangt olieschok op Strandtenthouders niet tevreden met financiële steun 'Meer oog voor werkgelegenheid bij afgravingen' Reddingspoging kost man het leven' IjDAG 8 AUGUSTUS 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE ^UDA TROUW/KWARTET P 13 RHS 15 ITan onze redactie economie IMSTERDAM Acht Arabi sche landen hebben gisteren de loop van de dag laten iïeten zich te zullen aanslul- en bij de dreigementen van aoedi-Arabië en Irak. Deze staten hadden eerder .rklaard landen economisch kn politiek te willen boycot ten die óf de Israëlische an nexatie van Oost-Jeruzalem Recepteren öf hun ambassade in Jeruzalem handhaven. Men zeven Latijns-Amerikaanse oden, is Nederland de enige staat Ie een ambassade heeft In Jeruza- m, inplaats van in Tel Avlv. De tien inden die met economische en poli- eke sancties dreigen zijn behalve aoedi-Arabië en Irak: Koeweit, Bah- in. De Verenigde Arabische Emira- n. Qatar, Jordanië, Noord-Jemen, lgerije en Mauretanië. Vast staat, at als de Arabieren voet bij stuk ouden, een aantal grote Nederland- e bedrijven ernstig getroffen kan 4orden door een economische boy tot, om van een olieboycot nog maar $e zwijgen. >De Hollandse Beton Groep voert op het moment werk uit in Qatar, Saoe- •i di-Arabië en Irak. In Qatar wordt i havenwerk uitgevoerd, dat niet zo erg omvangrijk is. In Saoedi-Arabië legt HBG de laatste hand aan de bouw van een nieuwe stad en aan Irak worden palen geleverd voor de aanleg van een vliegveld bij Bagdad. (Momenteel heeft het bedrijf geen or ders in portefeuille van een van de ;mde Arabische landen. „Maar is toch een markt die we niet len verliezen," aldus hoofd van de Ideling voorlichting bij de Holland- Betongroep A. Warner. Hij voegt toe, erop te rekenen dat de rlandse overheid contact op- fmt met de Nederlandse bedrijven belangen te verliezen hebben in tien Arabische landen. Zelf zal 10 vooralsnog geen stappen onder men. „Wij hoeven de regering niet vertellen welke koers zij moeten •n. Aan uitspraken over de kwes- Israël wagen wij ons niet." Vooralsnog wordt een afwachtende «touding aangenomen. Warner wijst "Jp het incident rond de film „De dood ;ofan een prinses", waarbij Saoedi-Ara- "blë ook met het nemen van sancties Volgens gegevens van het ministerie van economische zaken is Saoedi- Arabië Nederlands belangrijkste olieleverancier. Eenderde van de in Neder land aangevoerde olie komt daarvandaan. Nigeria komt op de tweede plaats en levert ongeveer 25 procent van onze jaarlijkse oliebehoefte. Daarna volgen een aantal landen die minder dan tien procent leveren: Koeweit, Irak, Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Iran, hoewel uit dit laatste land de aanvoer afgelopen jaar belangrijk is afgenomen. Het laatste restje olie dat Nederland nodig heeft komt uit de Noordzee. dreigde; achteraf een storm in een glas water. Te zijner tijd zullen de Nederlandse bedrijven hun stand punt via het Verbond van Nederland se Ondernemingen naar bulten brengen. Volker Een woordvoerder van Volker Stevin vindt het de taak van de regering om politieke uitspraken te doen, en niet van bedrijven. Volker heeft grote be langen in dit deel van de wereld. De onderneming zal de overheid daarop wijzen op het moment dat deze Vol ker Stevin raadpleegt. Maar ook bij die gelegenheid zal het slechts gaan om het wijzen op belangen en zal nadrukkelijk geen politiek standpunt worden ingenomen. De directie wacht af en is niet van zins bij de overheid aan de bel te trekken. Volker Stevin heeft in het Midden- Oosten projecten onder handen in Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Qatar en Algerije. De ze werken vertegenwoordigen naar schatting een waarde van 800 miljoen tot één miljard gulden van de jaarom zet van het bedrijf, ofwel ruim dertig procent. Philips, dat met zijn telecommunica- tleprojecten omvangrijke belangen heeft in Saoedi-Arabië, onthoudt zich op dit moment nog van commentaar. In de eerste plaats omdat het bedrijf de berichten te vaag vindt, en in de tweede plaats omdat ook de Neder landse regering nog geen standpunt heeft geformuleerd ten aanzien van deze kwestie. De KLM reageerde in dezelfde trant Arablê en Qatar worden grote hoe veelheden olie geïmporteerd. In 1979 totaal bijna één miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De maatschappij wint niet zelf olie in deze landen. Ook Shell rekent erop dat de regering con tact met de betrokken bedrijven aal opnemen. treft: minister Van der Klaauw heeft eerder deze zomer, in een gesprek met ambassadeurs van enkele Arabische landen, laten weten dat Nederland de ambassade in Jeruzalem wil hand haven. De Arabische landen zien de ambas sade momenteel Eils een erkenning van Jeruzalem als hoofdstad van Is raël, waar zij zich fel tegen verzetten. Nederland heeft, sinds het bezoek van de ambassadeurs aan minister Van der Klaauw. officieel niets meer vernomen van de zijde van de Arabi sche landen over de omstreden loca tie van de ambassade. Mr. F. F. A. de Soet, plaatsvervangend president-directeur, Dr. S. Orlandini, president-directeur en W. J. de Pous, voorzitter van de Raad van Commissarissen (v.l.nr.) tijdens de aan «eelhoudersvergadering van de KLM die gisterochtend in Amstelveen werd gehouden. Overplaatsen TOCKHOLM (ANP) - De Zweedse utomoblelfabrikant Volvo zal dit iar in verband met het tegenvallen an de verkoop minder auto's produ- eren dan in de bedoeling lag. De «rproduktie van Volvo zal met 5000 stuks worden verminderd tot 67.000 auto's, zo heeft een woord eerder van het concern gisteren ver- tlaard. woordvoerder zei dat er al onder- lelingen met de vakbonden zijn men over de manier waarop pro- vermindering moet worden be- De produktiebeperking wordt de herfst van kracht en zal voor Ie 17.000 werknemers gevolgen heb ben. Wat die gevolgen zijn hangt af de uitkomst van de onderhande met de vakbonden. In de e automobielindustrie ziet ontslagen, werktijdverkorting tijdelijke bedrijfssluitingen als de st waarschijnlijke oplossingen, de Nederlandse Volvo-Car was vond niemand beschikbaar commentaar. Het is daarom nog ft duidelijk in hoeverre de plannen tolgen zullen hebben voor de auto- k in het Limburgse Born. Van onze parlementsredactie HAAG Makelaars in spé kun- voortaan ook langs andere weg bewijs van vakbekwaamheid be llen dan alleen via het diploma van ft Nederlandse federatie van make- wars in onroerende goederen. De mi- pterraad besloot gisteren het zoge noemde besluit vakbekwaamheid pakelaars in onroerende goederen op Punt te wijzigen. wijziging heeft te maken met de ltschappelijke behoeften in de ctijk. Zo is het Hoger economisch administratief onderwijs (HEAO) Eindhoven vorig jaar begonnen fct een opleiding waarin grote aan- icht wordt besteedt aan „make- arevakken Het zou een doublure ftekenen als degenen die deze oplei- «ng hebben doorlopen, ook nog eens "i diploma van de federatie zouden '°eten behalen ÜI?r..de wiJzi8ing is overleg gevoerd oet de federatie. Er moet alleen nog «vies worden gevraagd aan de Raad an state. Bos Kalis Woordvoerder bij Bos Kalis, de heer Bos, reageert: Het is altijd beroerd als de relatie tussen Nederland en andere landen vertroebelt. Wij wachten af in hoeverre de Arabische landen daad werkelijk bereid zijn, een dergelijke boycot uit te voeren. Op dit moment wordt niet overwogen contact met de llf jnieforip regering op te nemen. Bos Kalis heeft AT"luaM51 ,c op dit moment geen werk onder han den Jn een van de landen die met een boycot dreigen. Anderzijds is het ook voor Bos Kalis een markt die men liever behoudt De Nederlandse Export Combinatie waagt zich wel aan een politiek standpunt. Directeur Middelkoop vindt dat Nederland steun moet zoe ken in EG-verband, voor zijn stand punt dat de ambassade in Jeruzalem moet blijven. Als dat niets oplevert tenslotte heeft geen van de andere lidstaten een ambassade in Jeruza lem moet Nederland niet in zijn eentje de dupe worden van een boy cot, aldus Middelkoop. De Neder landse Export Combinatie vertegen woordigt vijfhonderd middelgrote Nederlandse exporterende bedrijven. Wij mogen niet het slachtoffer wor den van een wetgeving in Israël die overal ter wereld wordt bekritiseerd, meent Middelkoop. Nederland is al tijd voor Israël in de bres gesprongen, maar het brengt ons kennelijk ln moeilijkheden. De NEC-dlrecteur heeft er daarom weinig moeite mee. als de ambassade van Jeruzalem wordt overgeplaatst naar Tel Avlv, mocht de situatie werkelijk ernstig worden. Middelkoop heeft zijn stand punt nog niet aan de regering ken baar gemaakt. Commentaren in Saoedi-Arabische kranten gaven gisteren geen enkele aanleiding, te veronderstellen dat Sa oedi-Arabië of Irak bij een economi sche boycot gebruik zullen maken van het oliewapen. Daarentegen schreef „Al Bayan" een krant die in de Verenigde Arabische Emiraten verschijnt, gisteren: „Economische sancties nemen betekent alle banden verbreken. Inclusief die op olie-ge- bied." AMSTELVEEN (ANP) De KLM heeft in het eerste kwartaal van het huidige boekjaar (april- junl 1980) een verlies geleden van 12 miljoen gulden. Vorig Jaar was er in dezelfde periode een winst van 30 miljoen. Om de kosten te drukken laat de KLM de winterdienstregeling eerder ingaan dan gebruikelijk, wordt het aantal weekendvluchten verminderd en zullen enkele intercontinentale diensten de komende winter worden teruggenomen. In de maatregelen om het bedri)ï aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen is ook gepland een verlaging van de produktie met 2 3 procent in de lopende zomer en met vijf procent in de komende winter. Ook volgend Jaar zal de groei in het vervoer aan zienlijk iminder zijn dan een jaar gele den. Verder zullen in september mo gelijk twee of drie vliegtuigen van het type DC-8 worden afgestoten die de KLM aEtnvankelijk tot 1984 of 1985 wilde gebruiken. Een gehuurde DC-10 is in Juli al teruggegaan naar de eige naar, de Venezolaanse maatschappij VIASA. Dit jaar en volgend jaar zal het kos'ten niveau met ƒ30 miljoen worden verlaagd. Dit allee werd gisteren tijdens de jaarvergadering bekendgemaakt. President-directeur drs. 8. Orlandini zei tijdens de vergadering dat het prijsbeleid van de KLM gericht zal blijven op tarieven, die de scherpe concurrentie het hoofd kunnen bieden. de dure vliegtulgbenzine. Verder zijn de hotels in de vakantielanden veel duurder geworden. Juist een maat schappij als de KLM die vergeleken met andere maatschappijen veel toe risten vervoert, is daarvoor gevoelig. Toch loopt de veryoersontwlkkellng in de pas met andere Europese maat schappijen, aldus Orlandini. Een laatste remmende factor was nog de economische recessie in de VS en in andere landen. Over de resultaten van de volgende kwartalen kon de KLM-topman geen voorspellingen doen. Belangrijke in vloed hebben zaken, die zich buiten de KLM om afspelen, namelijk de economische ontwikkeling en de brandstofprijzen. Cijfers Het netto resultaat van minus 12 miljoen (vorig Jaar plus 30 miljoen) kwam voort uit een bedrijfsresultaat Oorzaken Ook Shell heeft grote belangen ln een aantal van de tien Arabische landen, vooral op het vlak van de ruwe olie. Uit Algerije, Koeweit, Irak, Saoedi- Het ministerie van buitenlandse za ken, dat slechts wil reageren op offi ciële mededelingen aan de Neder landse regering en niet op persberich ten, verwees gisteren naar het beken de standpunt van ons land. Oost- Jeruzalem wordt door Nederland be schouwd als door Israël bezet gebied. Wat de plaats van de ambassade be- Oorzaak van de slechte resultaten ln het kwartaal april-juni is de stagnatie in de ontwikkeling van het passa giersvervoer, zo zei Orlandini. Het passagiersvervoer op de lijndiensten bleef twee procent achter bij vorig Jaar, hoewel het vrachtvervoer nog met negen procent toenam. Dat er minder mensen vliegen komt in de eerste plaats omdat vliegen duurder Is geworden, een gevolg van PARIJS Al zal de economische groei de komende twaalf maanden verder afnemen, er staat Japan naar het zich laat aanzien geen diepe inzin king als gevolg van de jongste prijs verhogingen voor olie te wachten. Dat schrijft de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) in haar jaarlijkse over zicht van de Japanse volkshuishou ding. Japan, dat ten zeerste afhanke lijk is van de invoer van olie, verkeert in een betere positie om de tweede „olieschok" op te vangen dan de eer ste (van 1973-74). De vermindering van de groei zal volgens de OESO daarom dit jaar waarschijnlijk slechts van beperkte omvang zijn. Volgens de verwachtingen van de 24 leden tellende organisatie zal het bru to nationaal produkt (de som van alle goederen en diensten tegen markt prijzen) dit jaar 5,5 procent hoger uitvallen dan in 1979, toen zich een stijging van 5,9 procent voordeed. Naar het zich laat aanzien zal het BNP in de eerste helft van 1981 verge leken met de tweede helft van dit jaar 3,75 procent groeien, evenveel als in de tweede helft van 1980 ten opzichte van de voorafgaande zes maanden. Voor het particuliere verbruik komt de prijsstijging dit jaar op 7,50 pro cent, tweeëneenhalfmaal zoveel als de drie procent van 1979. In de eerste helft van 1981 zullen de prijzen 6,25 procent hoger worden dan in het tweede semester van dit Jaar en in laatstgenoemde periode zullen de prijzen 8,50 procent stijgen ten op zichte van het peil in de eerste helft door Mr. B. M. J. Pauw Op een aantal punten laten de uitspraken van prof. Hommes te veel ruimte voor een verkeerde beeldvorming over de Raad voor de Arbeidsmarkt en zijn functioneren. Men zou de indruk kunnen krijgen dat de raad en zijn 45 leden en alle commissies en werkgroepen, waarin ontwerp-raadsadviezen worden voorbereid, door tientallen werkgevers- en werknemersverte genwoordigers, onafhankelijke deskundigen, ifiinistriële vertegenwoordigers en secretariaats medewerkers, beter de pijp aan Maarten kunnen geven, omdat zij niets presteren en toch geen invloed hebben. Onder de kop „Goede raad voor de arbeidsmarkt nauwelijks opge volgd", publiceerden wij saterdag jongstleden een uitvoerig vraagge sprek met Prof. dr. R. W. Hommes, hoogleraar empirische sociologie aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, in haar hoedanigheid van onafhankelijke deskundige van de Raad voor de Arbeidsmarkt. Me vrouw Hommes uitte daarin kritiek op de Raad van de Arbeidsmarkt .waarvan zij zelf sinds 1972 deel uitmaakt. In onderstaand artikel geeft Mr. B. M. J. Pauw daarop zijn reactie. Mr. Paus is hoofd in- en externe betrekkingen bij de Sociaal-Economische Raad. In een poging een dergelijke, onjuiste beeldvorming bij te kleuren, wil ik enkele kanttekeningen plaatsen bij een aantal punten uit het interview. Voor alle duidelijkheid: de zorg voor de knellende werkgelegenheids- en arbeidsproblemen. die mevrouw Hommes ongetwijfeld tot haar uit spraken heeft gebracht, wordt niet betwist. Prof. Hommes: „Niets is zo onbevre digend en frustrerend dan in een ad viescollege te zitten dat nauwelijks bevoegdheden heeft". Met deze op vatting pleit mevrouw Hommes dus voor een adviesstructuur, waarbij de adviezen voor de regering een bin dend karakter moeten hebben en de raad zelf meer bestuurlijke bevoegd heden. Een dergelijke opzet staat op gespannen voet met onze advies structuur, waarin de bevoegdheid tot adviseren bij de raad ligt. maar de verantwoordelijkheid voor het uitein delijke beleid bij de regering en het parlement, zoals dat in een democra tisch parlementair stelsel, als het on ze, behoort. Natuurlijk zou het voor alle bij het werk van de Raad voor de arbeids markt betrokkenen uitermate „fru strerend" zijn, wanneer de adviezen, die in de voorbereidingsfase diep gaand werden gewogen, bij de ver schillende achterbannen het groene licht krijgen en daar ook een zekere praktische beoordeling ondergaan, zonder meer in de ministriële bureau laden zouden verdwijnen. Dat daar van in overwegende mate sprake zou zijn, is niet in redelijkheid staande te houden. Trouwens een zichzelf res pecterende regering en parlement zouden zich te kort doen wanneer zij waardevolle adviezen gedragen door brede maatschappelijke organisaties van werkgevers en werknemers en door het wetenschappelijke draag vlak van de Kroonleden, als nutte loos naast zich neer zouden leggen. status De SER zelf heeft dit uitgangspunt overigens eind mei j.l. nog eens duide lijk bevestigd in een Rapport over Taak. Samenstelling en Werkwijze van de SER (en daarmee van zijn commissies, inclusief de Raad voor de Arbeidsmarkt) Over de status van de Raad voor de Arbeidsmarkt be hoeft bij mevrouw Hommes dus geen onduidelijkheid te bestaan. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat belangrijke adviesorganen als de SER en de Raad voor de Arbeids markt en hun leden (en achterban nen) recht houden op een zo groot mogelijke erkenning van de kant van de regering, waaraan zij meestal gevraagd en in enkele gevallen ook ongevraagd tot op heden hun ad viezen uitbrengen. Met behoud van de ministeriële verantwoordelijkheid kan daaraan wellicht meer dan tot nu toe worden tegemoetgekomen wan neer de regering zich regelmatig t.o.v. het parlement zou verantwoorden over haar gebruik van de adviezen. Draagvlak Ook een terugrapportage aan de ad viesorganen zelf kan daarnaast de erkenning bevorderen. Op dit punt in het interview met mevrouw Hommes ben ik het dus eens. Prof. Hommes: „De Raad voor de Arbeidsmarkt zou eigenlijk een onaf hankelijk, los van de SER staand, adviesorg.uan moeten zijn, met min der vakbondsmensen en werkgevers en meer mensen uit de praktijk." Hiermee ondergraaft mevr. Hommes het gelijk vertegenwoordigd zijn van werkgevers, werknemers en zoge naamde Kroonleden. Een vertegen woordiging die in de wet verankerd ligt en die de SER in zijn, eind mei j.l. vastgestelde rapport nog eens heeft bevestigd. Het is vooral de represen tatieve vertegenwoordiging van werkgevers en werknemers in de SER en zijn oommissies, waardoor het maatschappelijke draagvlak wordt gevormd voor de aan de regering uit gebrachte adviezen. Daaraan ontle nen de adviezen een zeker democra tisch gehnlte. Een vergroting van het aantal „mensen uit de praktijk" ten koste van de werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers zou het maatschappelijke draagvlak en het democratische gehalte van de advie zen verschralen. Daarbij is nog buiten beschouwing gelaten de onjuistheid van de sugges tie van mevr. Hommes, als zouden de werkgevers- en werknemersvertegen woordigers niet weten waar ze het over hebben ais het over het arbeids marktbeleid gaat en als zouden ze gespeend zijn van iedere voeling met de praktijk. Een dergelijke bewering is een slaf{ in de lucht. Eerder zijn argumenten voor het tegendeel aan te voeren. In hun werk binnen de Raad voor de Arbeidsmarkt en de commissies worden de vertegenwoor digers van vakbeweging en werkge vers intensief gevoed en begeleid door zgn. achterbancommissies waar in praktijkmensen bij uitstek zitten. Het loskoppelen van de Raad voor de Arbeidsmarkt tenslotte van de SER, zoals mevr. Hommes voorstelt, zou het gevaar van versnippering van het arbeidsmarktbeleid alleen maar ver groten. In zijn algemeenheid wordt de vergaande versnippering in ad viesstructuren en beleidsadvisering terecht al bekritiseerd. Vandaar dat steeds meer gepleit wordt voor juist een betere coördinatie, zoals bijv. tus sen de SER en de zgn. sectorraden, zoals de Raad van Advies voor de Ruimtelijke ordening, Voorlopige Al gemene Energieraad, de Nationale Adviesraad voor de ontwikkelingssa menwerking. Ook op regionaal niveau gaan we die kant op. Na talloze pleidooien zowel van werkgevers- als werknemerskant om meer ordening te brengen in de provinciale beleidsadvisering op soci aal-economisch gebied inclusief het arbeidsmarktbeleid heeft de regering de SER gevraagd daarover advies uit te brengen. En dan zou op nationaal niveau de advisering over het arbeidsmarktbeleid moeten wor den losgekoppeld van het totale soci aal-economische beleid? Die stap te rug zal niemand willen maken. Coördinatie Prof. Hommes stelt dat de Raad voor de Arbeidsmarkt, het directoraat-ge neraal voor de arbeidsvoorziening (Ministerie van Sociale Zaken) en de onafhankelijke stuurgroep arbeids marktonderzoek „volslagen langs el kaar heen werken." Ook deze bewe ring lijkt niet in redelijkheid staande te houden Zo heeft het secretariaat van de Raad voor de Arbeidsmarkt, evenals de sociale partners dat heb ben, via deelneming in het werk van de Commissie van Bijstand en Advies van de directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening een goed zicht op de beleidsvoorbereiding bij het ministe rie. Voorts maakt de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening deel uit van de Raad voor de Arbeids markt en het dagelijks bestuur van deze raad, terwijl alle commissiever gaderingen door de verantwoordelij ke departementsambtenaren als mi nisterieel vertegenwoordiger worden bijgewoond. van ƒ3 miljoen negatief (was 32 miljoen positief). Weliswaar steeg de omzet van 768 tot 933 miljoen maar daar staat tegenover dat de kosten opliepen v an 736 tot 936 miljoen. De rentelasten stegen van ƒ4,4 tot 11,2 miljoen. DEN HAAG De strandtenthouders van Scheveningen en Kijkduin, die gedupeerd zijn door het stormweek- einde medio april en het tot nu toe slechte seizoen, hebben van de minis teries van economische zaken en CRM nauwelijks antwoord gekregen op hun aanvragen om financiële steun. Ambtenaren van beide ministeries hebben de strandtentexploitanten la ten weten dat van de vijftig aanvra gen om een gunstige lening via de Rijksgroepsregeling er slechts vijf ge honoreerd kunnen worden. Tweeën twintig aanvragen zijn nog in onder zoek, elf gevallen zijn afgewezen om dat zij niet aan de voorwaarden vol deden en twaalf tenthouders zijn naar particuliere banken verwezen. Toen de exploitanten op 24 juli een demonstratieve tocht door Den Haag besloten met het aanbieden van een petitie op het ministerie van econo mische zaken, hadden zij al de belofte dat drie van hen in aanmerking kwa men voor de Rijksgroepsregeling. „Een uiterst pover resultaat," noem de woordvoerder W. L. A. Beringen de nieuwe toezegging dan ook. In de petitie werden harde acties aan gekondigd als op 5 augustus geen betere financiële steun zou zijn toege zegd. Volgens Beringen heeft men nu besloten te wachten tot staatssecre taris Haze kamp op 18 augustus van vakantie terugkeert Aan hem was de petitie gericht Mocht ook de staatssecretaris geen betere steun kunnen beloven, dan zullen de strandtenthouders zeker tot hun aangekondigde harde acties overgaan, aldus hun woordvoerder. - Hij denkt daarbij aan een massale 1 gang naar de Gemeentelijke Sociale Dienst („en dan zullen we niet weg gaan voor we toezeggingen hebben") of een bezetting van het ministerie van CRM. In de stuurgroep van het nationaal Programma Arbeldsonderzoek, wor den door de Raad voor de Arbeids markt vier vertegenwoordigers aan gewezen. zodat ook coördinatie tus sen het werk daar en binnen de raad gewaarborgd is. Afgezien van deze organisatorische voorzieningen, waardoor langs elkaar heen werken in het bijzonder tussen de raad en het ministerie in beginsel is uitgesloten, moet er tenslotte ook op worden ge wezen, dat de raad als adviesorgaan een eigen verantwoordelijkheid heeft, zoals de makers (en uitvoer ders) van het beleid op het ministerie die ook hebben. Dit betekent, dat de opstelling ln sommige concrete geval len een andere zal zijn. Als dit zich voordoet, dan is dat niet op grond van een gebrek aan kennis, maar ligt daar een andere beleidsmatige in schatting aan ten grondslag. Tegen de achtergrond van alles wat prof. Hommes daarover over de Raad voor de Arbeidsmarkt heeft opge merkt. doet haar constatering aan het slot van het interview dat zij „over het totaal gezien, niet helemaal ontevreden" is over de werkzaamhe den ln de raad weliswaar vreemd, maar tegelijkertijd weldadig aan. Maar ook bij deze constatering blijft haar beargumentering jammer ge noeg slechts ln één voorbeeld steken: het advies van 25 Juni jl. over de verplichte melding van vacatures. Terecht noemt ze dit advies, omdat het gaat om een unaniem advies tot invoering van een verplichte vacatu remelding per 1 januari 1983, waarin bovendien de stem „vanuit de prak tijk" van het bedrijfsleven op de ar beidsmarkt uitvoerig aan het woord komt Onvermeld blijft echter, dat er tijdens het afgelopen jaar de Raad voor de Arbeidsmarkt juist zeer vruchtbaar vergaderd heeft en op voortvarende wijze verschillende ad viezen/rapporten heeft vastgesteld. ANRHEM (ANP) Ontgrondingen in de provincie Gelderland geven werk aan ongeveer 25.000 mensen, wat overeenkomt met vijf procent van de totale werkgelegenheid in Gel derland. Tot deze conclusie komt het Economisch Technologisch Instituut voor Gelderland na een inventarisa tie. Zij dringt er bij de overheid op i aan, niet uitsluitend oog te hebben voor de natuur- en milieutechnische aspecten aan de grint- en zandwin ning, maar ook voor de werkgelegen heid die ermee samenhangt. Ruim vijfduizend mensen vinden di rect werk bij de afgravingen. Daar naast zijn nog eens tweeduizend ba nen er Indirect van afhankelijk: Tweederde van de baksteenproduk- tle vindt plaats in Gelderland. De acht bedrijven, die zich bezighouden met de winning van zand en grint, vertegenwoordigen tweederde deel van de totale werkgelegenheid in de ze sector. BREDA (ANP) De 38-jarige Johan van Tichelt uit Zundert is gisteren onwel geworden, toen hij probeerde een 14-jarige drenkelinge te redden uit het water van de Gelderse Meren bij Breda. Omstanders slaagden erin hem uit het water te halen, maar op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Het meisje werd door aanwezigen ge-1 red. In de consternatie is zij verdwe- nen zonder dat haar identiteit be- kend werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15