Khomeini wil meer eenheid Amnesty geweerd uit Zuid-Korea W-Duitsland verloren paradijs voor asielzoekers Carter en Reagan paaien zwarten BÖLÜTlA Russen niet op weg naar Indische Oceaan Iraniërs in VS vrijgelaten Zimbabweaanse minister van moord beschuldigd Hirosjima roept op tot vredestop GIRO 1918108 Ruim 16.000 mensen gearresteerd nONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET TEHERAN, WASHINGTON (AFP, AP, Reuter) Ayatollah I Khomeini heeft de Iraanse politici gevraagd op te houden elkaar te beledigen en te ruziën over de keuze van een nieuwe eerste minister. De 192 Iraniërs die in de Verenigde State., waren aangehouden zijn op een na vrijgelaten. In Groot- Brlttannië zitten gearresteerde studenten uit Iran nog steeds vast. In een veertig minuten durende ra- I dio-toespraak hekelde Khomeini zo wel de gematigde als de radicale isla- 1 mieten in zijn land. zonder de ver- schillende vleugels bij name te noe men. Hij zei dat het tegen de regels van de islam is als de Majlis (het parlement) de regering of de presi dent probeert te verewakken, of om gekeerd Een commissie uit het parlement gaat op het ogenblik na wie de beste kandidaat is voor het premierschap van Iran. Er zijn zeker dertien belang stellenden voor de baan. De kandi daat van de gematigde president Ba- ni Sadr. onderminister voor binnen landse zaken Mostafa Mir Salim, werd aanvankelijk afgewezen, maar zou nog steeds in de markt zijn. Een radicale kandidaat is de voorman van de Islamitische Republikeinse Partij, die een grote meerderheid heeft bin nen het 270 leden tellende parlement. Jalaleddin Farsi. De diverse kandida ten worden door verschillende kran ten gesteund. Khomeini trok daarte gen fel van leer. „Wat voor islam is dat waar iedere dag opnieuw de krant van de ene vleugel, de andere vleugel beledigt." zo vroeg Khomeini zich re torisch af. Het meningsverschil over de benoe ming van een eerste minister de post is al negen maanden vacant heeft de oplossing voor de kwestie van de 52 Amerikaanse gijzelaars in Iran verder vertraagd. Parlements voorzitter Hashemi Rafsanjani heeft gewaarschuwd voor een verdere ver traging, omdét eerst belangrijke eco nomische problemen in Iran. zoals werkgelegenheid en huisvesting, moeten worden opgelost. „Natuurlijk moet de gijzelingszaak zo spoedig mogelijk aan de orde komen als een van de belangrijkste politieke proble men. maar er zijn andere kwesties die eerst aan de orde moeten komen," zo zei hij. De Iraanse economie staat er op het ogenblik belabberd voor. Er is een tekort van 464 rial (ongeveer 1.3 mil jard gulden) op de begroting, ten ge volge van de teruglopende olie-in komsten. en verminderde belasting inkomsten in opstandige gebieden als Koerdistan in het westen van Iran. en Baloechistan. in het zuid oosten Iraanse studenten die in ae Verenig de Staten zijn aangehouden zullen doorgaan met acties voor het Witte Huis in Washington en het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Radio-Teheran heeft herhaald dat studenten die eerder bij dergelijke acties werden gearresteerd, door de Amerikaanse politie zijn beledigd en verwond. Zij werden op vrije voeten gesteld nadat ze allemaal hun namen hadden genoemd, en de Amerikaanse autoriteiten hadden kunnen vaststel len dat alle studenten op één na le gaal in de VS verbleven. Tijdens een bijeenkomst in een moskee in New York uitten de Iraanse studenten hun steun voor ayatollah Khomeini, ter wijl een vijftigtal Amerikanen anti- Iraanse leuzen schreeuwde en riep „laat onze mensen (de gijzelaars in Iran) gaan". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft ontkend dat de studenten zijn mishandeld. De ongeveer zeventig Iraniërs die maandagavond bij een betoging voor de Amerikaanse ambassade in Lon den zijn gearresteerd, zijn in honger staking gegaan. De studenten wor den beschuldigd van bedreiging, be lediging en verboden wat "bezit. „Als ze niet willen eten is dat hun zaak", zo liet een zegsman van de Britse regering weten. De Franse minister van buitenlandse zaken, Francois Poncet, heeft be schuldigingen als zou Frankrijk te genstanders van het regime in Iran een militaire opleiding geven, tegen gesproken. De beschuldiging was ge uit door president Bani Sadr. SALISBURY (AP. Reuter) De Zim babweaanse minister van arbeid, Ed gar Tekere, is in staat van beschuldi ging gesteld in verband met de moord op een blanke boer. Een woordvoer der van de politie liet weten dat hij is gearresteerd en zal worden berecht. Een groep gewapende mannen open de maandag het vuur op de Stam- fordboerderij, dertien kilometer ten westen van Salisbury. De boer, Ge rald William Adams, kwam daarbij om het leven. Omwonenden zouden na de aanslag twee auto's met grote snelheid hebben zien wegrijden. De ene was een Jaguar van dezelfde blauwe kleur als die van Tekere, de andere een dienstauto. Ook werd ver teld dat Adams had geweigerd de boerderij aan Tekere te verkopen. De minister is tevens secretaris-gene raal van de ZANU-PF van premier Robert Mugabe en geldt als een ver trouweling van de eerste minister. HIROSJIMA (Reuter, AFP) De burgemeester van Hirosjima heeft gisteren opgeroepen tot het houden van een topconferentie voor de vre de. Hij deed dit ter gelegenheid van de 35ste verjaardag van de atoom- aanval op deze Japanse stad, waar bij op 6 augustus 1945 naar schat ting tweehonderdduizend mensen om het leven kwamen. Veertigdui zend mensen woonden gisteren de jaarlijkse herdenkingsdienst in Hi rosjima bij, terwijl ook elders in de wereld de gebeurtenis werd her dacht. Burgemeester Takeshi Araki zei dat de huidige conflicten in het Midden-Oosten en Zuid-Oost-Azië konden uitlopen in nieuwe wereld oorlogen. „Wij stellen voor dat be langrijke landen als de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, bij elkaar komen in een topconferen tie om de vrede te bespreken. Ja pan zou zijn best moeten doen om zo'n conferentie van de grond te krijgen," aldus de burgemeester. Nog steeds maakt de bom van Hi rosjima slachtoffers. Gisteren wer den opnieuw 2279 namen van do den toegevoegd aan het herinne ringsboek, doden die omkwamen als gevolg van ziekten veroorzaakt door de radio-actieve straling die vrijkwam tijdens en na de ontplof fing. Het ministerie van gezond heid zegt dat er eind maart 371.944 mensen te boek staan als slachtof fers van de bom. In het Zweedse Stockholm protesteren demonstranten ter herinnering aan de atoombom op Hirosjima tegen kernwapens (boven) terwijl Japanse vrouwen bloemen leggen bij het monument dat de slachtof fers herdenkt (onder). NEW YORK (AP, Reuter) Zowel de (waarschijnlijke) democratische presidentskandidaat Jimmy Carter als de republikeinse kandidaat Ronald Reagan heeft pogingen in het werk gesteld de zo broodnodige zwarte stemmen te winnen. ADVERTENTIE Steun nü het Solidariteitsfonds voor de strijdende arbeiders en boeren t.n.v. Clat-Nederland, Nieuwe Gracht 47, 3512 LE Utrecht. Carter beloofde een bijeenkomst van zwarten met een economisch herstel programma te komen, dat miljoenen banen zal opleveren zonder de infla tie aan te wakkeren. Het is voor het eerst tijdens de verkiezingscampagne dat de president dergelijke plannen bekend maakt. Eerdere voorstellen die zwarte steun konden opleveren onder meer wat betreft gezondheids zorg en sociale voorzieningen strandden in het Amerikaanse Con gres. De redevoering van Carter werd tot vier maal toe onderbroken door com munisten tijdens de bijeenkomst van de overwegend zwarte nationale ste delijke liga. De zwarten hebben het meest te lijden onder de verwording van de Amerikaanse steden, waar de middengroepen vertrekken, maar de minstbetaalden met slechte huizen en vaak zonder werk achterblijven. Carter verzekerde zijn gehoor dat nieuwe investeringen zullen worden gedaan in gebieden met grote werk loosheid en herhaalde zijn beloften voor „gelijke kansen en gelijke rech ten voor iedere Amerikaan." Carter maakte geen bijzonderheden van zijn plan bekend. Volgens mede werkers om de democratische con ventie. die volgende week in New York begint, niet te beïnvloeden. Bezoek Na zijn toespraak ging de president op ziekenbezoek bij Vernon Jordan, de voorzitter van de liga. die eind mei door een sluipschutter ernstig werd verwond. Hij gaat. aldus de presi dent. goed vooruit De liga werd eerder toegesproken door drie andere presidentskandida ten. Carters mede-democraat Edward Kennedy, de onafhankelijke kandi daat John Anderson en de republi kein Ronald Regan. Ook Reagan heeft de zwarte Ameri kaanse bevolking economische her vormingen in het vooruitzicht ge steld, maar volgens Carter slaat dat nergens op. Hij noemde de verhalen van de republikein „naar suiker sma kend vergif". Volgens Carter is het volstrekt onduidelijk hoe Reagans plannen betaald zouden moeten wor den. gezien de belastingverlagingen die hij zijn kiezers heeft beloofd. Reagan van zijn kant verweet de pre sident „korte-termijnbeleid", en zei dat de particuliere sector werk zal moeten scheppen, wat belastingver laging noodzakelijk maakt. Minimum-loon Reagan denkt wat dat betreft aan verlaging van het minimumloon. De verhoging daarvan door de regering- Carter heeft de animo bij het bedrijfs leven jonge zwarten in dienst te ne men verminderd, zo zei hij. De Amerikaanse zwarten stemmen traditioneel op de democratische par tij. Zo behaalde de democraat in 1976 maar liefst 90 procent, van de stem men die de zwarten uitbrachten. In hoeverre dat bij de stembusstrijd in november weer het geval wordt, "hangt ook af van wie er kandidaat Aanhangers SEOEL, TOKIO (Reuter, AFP, AP) Zuid-Korea heeft een delegatie van Amnesty International, die een onderzoek wilde instellen naar berichten over grootscheepse arrestaties en martelingen van opgepakte dissidenten, geweigerd in het land toe te laten. Dat zo'n onderzoek best zinnig kan zijn. blijkt uit de arrestatiegolven van de afgelopen weken, waarover de regering gisteren details verstrekte. Zo hebben de Zuidkoreaanse veilig heidstroepen al 16.599 mensen opge pakt. die beschuldigd worden van ge weldsmisdrijven, handel in verdoven de middelen, smokkelarij, afpersing of gokken. Volgens een „nationaal comité voor veiligheidsmaatregelen" zijn de arrestaties een „speciale maatregel om het sociale kwaad" uit te roeien en maken zij deel uit van een zuiveringsprogramma, waartoe de huidige sterke man in Zuid-Korea, generaal Tsjoen Doo Hwan, heeft op gedragen. Het bewind in Zuid-Korea. dat beheerst wordt door militairen, is al sinds 17 mei bezig meteen campag ne tegen dissidenten en „corrupte ambtenaren". Maar tegelijkertijd wordt vla deze campagne de pers aan banden gelegd: dissidente tijdschrif ten zijn verboden, journalisten van wie niet zeker is of ze wel anti-com munistisch zijn, ontslagen en verder is de censuur verscherpt. Al deze maatregelen zijn mogelijk omdat het Koreaanse volk nog steeds zucht on der de staat van beleg. Regeringswoordvoerders zelden gis teren dat 14.465 mensen om gewelds misdrijven worden vastgehouden, 1556 ais handelaars in verdovende middelen en 578 als mensen „die mis bruik maken van vertrouwen". ZIJ zullen in vier categorieën worden ver deeld: zij die voor de krijgsraad ko men, een groep die aan vervolging kan ontkomen door in te stemmen met dwangarbeid, mensen die een „heropvoeding" krijgen en tenslotte degenen die zullen worden vrijgela ten. De regering heeft verder „misda digers", die zich op vrije voeten be vinden, in de gelegenheid gesteld zich voor 16 augustus aan te geven. Als ze zo gek zijn dan krijgen zij een „milde behandeling". Te gevoelig Amnesty International, de organisa tie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen overal ter we reld. maakte zich grote zorgen over de Zuidkoreaanse situatie, en 27 Juli vertrok een delegatie uit Londen na dat deze van de Koreaanse ambassa de daar had gehoord dat ze het land in mocht om een onderzoek In te stellen. Maar de delegatie, bestaande uit de Nederlandse advocaat Dick Oosting (plaatsvervangend secreta ris-generaal van Amnesty) en de Amerikaanse advocaat Edward Ba ker, kreeg in Tokio van de Zuidkore aanse ambassade te horen dat het bezoek ongelegen kwam en dat de kwestie van de mensenrechten „mo menteel te gevoelig ligt in Zuid-Ko rea." (Een betere reden voor Amnesty om er dan heen te gaan is niet te' vinden). Amnesty had in Zuid-Korea informa tie willen inwinnen over de behande ling van honderden gevangen die vol komen in afzondering worden vastge houden, onder wie oppositieleider en voormalig presidentskandidaat Kim Dae Jung. Tegen hem loopt een pro ces en hij is beschuldigd van commu nistische activiteiten en banden met Noord-Korea, waarvoor hij de dood straf kan krijgen. Ook de voortduren de berichten over martelingen had den onderzocht moeten worden. Vori ge week werd in Tokio bekend ge maakt dat de methodistische predi kant Ki Yun onlangs werd doodge marteld. Een groot deel van de politieke ge vangenen zijn studenten en geestelij ke leiders die werden opgepakt na de demonstraties in Seoel en de opstand in de zuidelijke havenstad Kwanjoe. En bij de recente arrestatiegolven van „misdadigers en corrupte ambte naren" bevonden zich ook veel stu denten, hoogleraren, parlementsle den, geestelijken en mensen die zich inzetten voor de rechten van de mens. Rapport Britse parlementscommissie: LONDEN, NEW DELHI (Reuter, AP) De Russische invasie in Afghanistan maakt geen deel uit van een strategie van Moskou om ijsvrije havens in de Indische Oceaan te bereiken of om een greep te krijgen op de olievoorraden in het Midden- Oosten. Tot deze conclusie komt althans een rapport van een Britse parlementaire commissie. wordt, wat zal worden besloten op de conventie in New York. Om te verhinderen dat de bijeen komst een grote chaos wordt, hebben aanhangers van Carter en Kennedy overleg gepleegd om de partijdagen zo gladjes mogelijk te laten verlopen. Er werd overeenstemming bereikt over een verklaring dat de conventie de democratische partij tot een zaak van het Amerikaanse volk zal maken, met een verzoening tot slot. Een woordvoerder van Kennedy wil de niet zeggen of deze Carter zal steunen als deze de democratische presidentskandidaat wordt. Nog steeds wordt overlegd over het tijd stip van de toespraken van Carter en Kennedy. Delen van de conventie worden grotendeels op de televisie uitgezonden, en het is belangrijk het woord te voeren op de uren met de hoogste kijkdichtheid. Kennedy blijft voorstander van een „open conventie". Gedelegeerden di- oe geacht worden op Carter te stem men, zouden dan ook Kennedy kun nen kiezen als democratisch presi dentskandidaat. De commissie voor buitenlandse za ken van het Britse Lagerhuis zei dat de Russen binnentrokken om daar een communistische regime te hand haven en de stabiliteit aan hun gren zen te herstellen. Ondanks deze geruststellende bevin dingen roept de commissie op tot nauwere samenwerking tussen de Verenigde Staten en hun bondgeno ten om pressie uit te oefenen op de Sowjet-Unie, zodat die haar troepen terugtrekt en verdere agressie uit het hoofd zet. Maar het Westen mag nu ook weer niet een té militaristisch antwoord geven, aldus de commissie, want dat kan weer destabiliserende effecten hebben voor die regeringen die het Westen juist wil beschermen. De commissie legt er de nadruk op dat het verstrekken van economische hulp aan arme landen de beste ma nier is om de relaties tussen het Wes ten en de derde wereld te verbeteren. Overigens is van stabiliteit in Afgha nistan na de Russische inval nog niet veel gebleken. De Russische troepen en het Afghaanse regeringsleger heb ben hun handen vol aan opstandige verzetsstrijders, de Russen moeten zo nu en dan ingrijpen om een muiterij binnen het regeringsleger de kop in te drukken en het bewind van Babrak Karmal kent evenzoveel interne pro blemen. De meeste berichten over Afghanistan komen van reizigers die in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad of de Indiase hoofdstad New Del hi aankomen. Gisteren maakte een reiziger in New Delhi bekend dat het Afghaanse bewind ln de hoofdstad Kaboel was begonnen met een rant soenering van benzine, wegens een tekort aan die brandstof. De maatre gel had veel kwaad bloed gezet onder de bevolking „omdat het de Sowjet- militairen en hun adviseurs aan niets schijnt te onbreken". Afghanistan be schikt niet over olie en is voor zijn voorziening geheel afhankelijk van de Sowjet-Unie. De reiziger vertelde voorts dat het bloedige conflict bin nen de marxistische partij nog steeds niet opgelost was en dat de beide vleugels, de Parcham (die de presi dent steunt) en de Khalq (waartoe de meerderheid van de legerofficieren behoort) „voortgingen met eikaar al te maken." Opstandelingen tegen het gezag van Karmal meldden gisteren dat vijf le den van de Afghaanse Olympische ploeg niet teruggekeerd zijn naar hun land. Ze zouden in Pakistan zijn on dergedoken. door J. J. Moskau BERLIJN Moeilijkheden in het paradijs. Dit keer in de Puttkamer- strasse in het Berlijnse district Kreuzberg. Maar liefst dertienhonderd personen per dag van de eerste tot de laatste buitenlander verschijnen daar om zich te laten registreren. Zij willen asiel in het land, dat volgens de verhalen in het verre Pakistan of Bangladesj het rijkste en meest liberale ter wereld is. Eerst kwamen ze met honderden, toen met duizenden. Dit jaar zijn het honderd- tot honderdvijftigduizend asielzoekers die „on ze welvaart en onze binnenlandse rust in gevaar brengen", zoals een voetganger het samenvat. En een politie-agent in functie geeft in de verzengende hitte zijn zeer per soonlijke commentaar: „Das kotzt mich al les langsam an" (het hangt me zo langza merhand de keel uit). Dat gevoel zou wel eens wederkerig kunnen zijn, buiten kamer 145 in Puttkamerstrasse 1 heeft een buitenlander, teleurgesteld door de trage procedure van de officiële registra tie en de daarmee samenhangende papier winkel, een meer dan grafische boodschap op de muur geschreven Scheisse. Berlijnse ambtenaren, het slachtoffer geworden van een berg werk die niemand tot voor kort kon voorspellen, beginnen hun onpartijdige kalmte te verliezen Tijdens een geladen crisisvergadering met hun minister van bin nenlandse zaken gaven zij hun opgekropte frustraties de vrije loop. Niet alleen het woord „Fremdenhass" viel. Ook werd er gesproken over „ons recht op veiligheid en orde, dat boven het grondwettelijk recht op (politiek) asiel gaat." regels genlang heen en weer gestuurd tussen de deelstaten Hessen en Beieren. Geen van de twee wilde hen opnemen. De grote steden, zoals Berlijn, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart en München, hebben niet alleen te lijden onder een groeiende publieke afkeer van echte of vermeende „Uberfremdung." Ook degenen die de on middellijke financiële lasten hiervan bere kenen. zuchten en steunen. Berlijn zla dit jaar minstens veertien miljoen gulden uit geven aan onderdak, voedsel en kleding voor de nieuwgekomenen. In Frankfurt zal de rekening ruim boven de twintig miljoen gulden liggen. „Stel je eens voor hoeveel scholen en kleuterverblijven we daarvan zouden kunnen bouwen", verzucht een Ber lijnse functionaris. De geest is uit de fles. Duitsers, die zichzelf vroeger prezen om 's werelds meest liberale houding ten aanzien van politiek asiel, be ginnen daar niet alleen aan te twijfelen. Ze stellen ook nieuwe regels op, om wat zich van een klein straaltje ontwikkelde tot een woeste stroom, te beteugelen. fee stad Frankfurt Is ln strijd met de wet gestopt met het opnemen van asielzoe- kende buitenlanders. Het aangrenzende Of fenbach volgde dit voorbeeld. Begin juli werd een groep van ongeveer honderd Af ghaanse en Ethiopische vluchtelingen da Berlijn vogels" in armoe levende mensen in India en Bangladesj aanmoedigen naar de voor malige Duitse hoofdstad te komen. Zij arri veren gewoonlijk zonder een cent op zak in Berlijn. Daar worden ze opgevangen door kiene landgenoten, die in de Friedricht- strasse hun paspoorten komen ophalen om vervolgens terug te keren naar West-Ber- lijn. Daar halen ze voorbedrukte aanvragen voor asiel en vullen vervolgens de namen in. Terug in de Friedrichstrasse begeleiden ze hun pupillen naar hun beloofde land van vervallen 19de-eeuse achterbuurthuizen. Advocaten, die zich hebben gespecialiseerd in deze „handel" krijgen tussen de tweehon derd en vijfhonderd gulden voor het afhan delen van het eerste papierwerk. Berlijn is natuurlijk het grootste probleem. Zoals ieder gebruiker van de ondergrondse of S-bahn weet. oefent West-Berlijn geen grenscontrole uit op verkeer vanuit Oost- Berlijn. En dit bericht bereikt ook Anatolia of het verre Pakistan. Tegen het einde van de middag worden de tunnels van de onder grondse op het Oostberlijnse station Frie drichstrasse een kampeerplaats voor hon derden verwarde, meestal jonge mannelijke reizigers uit Azië. De Duitse autoriteiten' zijn er van overtuigd dat plaatselijke „lok Derde Rijk Dat Duitsland plotseling in het centrum van de belangstelling van de internationale „asielwereld" staat, heeft te maken met de voorzieningen in de grondwet die werden opgesteld tegen de achtergrond van de Duitse emigratie gedurende het Derde Rijk, toen tienduizenden wanhopige socialisten en communisten tevergeefs probeerden asiel in het buitenland te krijgen. De libe raalste voorzieningen in de wetgeving van na de oorlog, waarin een verregaande be scherming van de asielzoeker wordt gere geld, beginnen nu te lijden onder de botte bijl van administratieve vereenvoudigin gen. Begin juni, in de allerlaatste dagen van het parlementaire jaar, hebben de Bonds dag en de Bondsraad nog snel nieuwe en verregaande maatregelen aangenomen, die de huidige vloed moeten tegenhouden. Ver zoeken om asiel zullen niet langer door een panel van drie rechters worden beoordeeld nu is één genoeg en asielzoekers krij gen niet langer het recht op werk gedurende de tijd dat hun zaak in behandeling Is. Hoewel de nieuwe maatregelen duidelijk gericht zijn tegen de zogeheten „Wirtschaftsasylanten" (economische asiel zoekers), zullen ook degenen die de bescher ming tegen politieke vervolging in hun ei gen landen wél nodig hebben, er onder lijden. De Stuttgartse advocate Ursula Rö- der ontdekte dat de autoriteiten haar cliënt Levent Begen simpelweg hadden terugges tuurd naar Istanboel, waar hij eerder was ontsnapt uit de gevangenis waar hij vastzat voor politieke activiteiten. Frau Röder vreest dat de 21-jarige Begen opnieuw wordt vastgezet, gemarteld en mogelijk geëxecuteerd. De zaak-Leven Begen kan op zichzelf staan. Maar Beieren stuurde niet lang geleden verscheidene potentiële vluchtelingen te rug naar Tsechoslowakije, omdat zij niet zouden voldoen aan de officiële voor waarden. Verzamelkampen Het valt te verwachten dat de politieke oppositie in Bonn in de komende verkie zingscampagne munt slaat uit de asielkwes tie. Minister van binnenlandse zaken Baum wordt er al van beschuldigd te traag te zijn met het opstellen van nog strengere maat regelen. De conservatieve regeringen van Beieren en Baden-Württemberg hebben openlijk de Instelling geëist van speciale verzamelkampen", om wat wordt ge noemd een „vijandig treffen" tussen Duit sers en concentraties buitenlanders te voor komen. De burgemeester van de gemeente Gos- heim in Baden-Württemberg vroeg plaatse lijke ondernemers niet langer Turken in dienst te nemen in verband met „proble men". Vooral het religieuze aspect was bur gemeester Hans Fortenbacher een doom ln het oog. „Als deze mensen hun vastenperio de (ramadan) hebben, houden zij zich daar streng aan." Na veertien dagen vasten, al dus Fortenbacher tegenover de plaatselijke zakengemeenschap. verschijnen de Turken „futloos en zwak" op hun werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7