i Twee grote restauraties in Dordt Tekening van een lezer Trouw vermakelijk abc van bijgeloof Commentaar Uitzendbureaus (1) 3 Uitzendbureaus (2) a" Uitzendbureaus (3) Bijna elf jaar in de politiek is wel genoeg Stadhuis al onderhanden, met grote kerk kan worden begonnen erfenis niet best bijna aan vliegen toe DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Minister Albeda van sociale zaken wil de uitzendbureaus strengere voorschriften voor hun activiteiten geven. De minister vreest dat vaste.' 1 blijvende arbeidsplaatsen in snel toenemende mate worden ingeno men door uitzendkrachten. J Uitzendbureaus vervullen een nut tige functie Zij helpen bedrijven die tijdelijk behoefte hebben aan extra personeel, uit de brand. Zij ptzorgen aldus voor een stuk noodza- J kelijke smering in het mechanisme van de arbeidsmarkt. Er zitten echter ook enige schaduw- nt zijden aan de wijze waarop de uitzendbureaus hun nuttige en ,r> noodzakelijke functie vervullen, jjj Zo'n schaduwzijde is het stijgende I, aantal uitzendkrachten dat langer egt dan drie maanden dezelfde baan ?1« houdt, zonder dat duidelijk is of het nog wel gaat om tijdelijke werk zaamheden in het bedrijf. Volgens (b Er zit hieraan evenwel een keerzij de Als het door voorschriften en moreel beschouwd zo moei lijk valt werknemers te ontslaan, zal een ondernemer ook niet licht vaardig nieuw personeel in vaste dienst nemen. Op den duur kunnen dan arbeidsorganisaties ontstaan met aan de ene kant een vrij be perkte kern van vast personeel, met een degelijke rechtspositie, belo ning en andere rechten zoals op gebied van medezeggenschap, en aan de andere kant een grote ano nieme stroom losse arbeidskrachten met een zwakke rechtspositie, al of niet op tijdelijke basis, en met wei nig of geen medezeggenschap of verdere binding aan het bedrijf. Voor de commerciële uitzendbu reaus zou deze ontwikkeling een florerende markt opleveren. De ontwikkeling zal wellicht bovendien in de hand gewerkt worden door de op zich om velerlei redenen Er zit de bond van uitzendbureaus valt het nog wel mee met dit verschijn sel. Het ministerie van sociale za ken meent evenwel dat het bijna de spuigaten uitloopt. Afgezien van dit verschil in inter pretatie van de feiten is er volop reden voor het ministerie het uit- zendwezen in de gaten te houden. Er zijn in het arbeidsbestel ontwik kelingen gaande die gemakkelijk de verkeerde kant op kunnert gaan. In het algemeen worden werknemers in Nederland, anders dan bij voor beeld in de Verenigde Staten, niet zo gauw ontslagen. Eerst wordt van alles geprobeerd om ontslagen te vermijden, bij voorbeeld werktijd verkorting. Deze toe te juichen houding in het bedrijfsleven is niet alleen een gevolg van wettelijke voorschriften of van actieve vak bondsbestuurders. Het is meer een kwestie van algemene mentaliteit, ook in ondernemerskring. wenselijke groei van het aantal banen in deeltijd. Er zou dan onder de werkenden een nieuwe elite ont staan en een nieuw „proletariaat", wanneer het onverhoopt voorna melijk gehuwde vrouwen met kin deren worden die de deeltijdbanen gaan bezetten. Grote groepen werkenden zouden in deze ontwikkeling gemakkelijk vervreemden van hun dagelijkse ar beid Nu kan men tegenwerpen dat steeds meer mensen, met name jon geren, tijdelijke banen aantrekke lijk vinden en geen verdere binding met bedrijf of doel van de arbeid wensen. De vraag is echter of dit verschijnsel wel toe te juichen is. Ieder mens is verantwoordelijk voor zijn of haar doen en laten. Situaties die ertoe uitnodigen die verantwoordelijkheid uit de weg te gaan. dienen niet te worden bevor derd. zitten nog meer schaduwzijden Jj aan commercieel werkende uitzend- g, bureaus. Zij moeten nu eenmaal winst maken, en zullen dus niet werken met uitzendkrachten die moeilijk plaatsbaar zijn. Op die jmanier wordt de markt van werk zoekenden afgeroomd, en blijven I* de arbeidsbureaus zitten met een r overdosis moeilijk bemiddelbare, vaak langdurig werkloze werkzoe kenden. Het is dan geen wonder 1 meer dat de arbeidsbureaus bij een j aantal ondernemers die om perso- i neel zitten te springen, niet zo'n beste naam hebben. Nu zou je kunnen doen als met de „posterijen, waar de PTT van staats- j wege het landelijke monopolie voor openbare postbestelling bezit. An- i ders zouden particuliere postbedrij ven de krenten uit de pap de Veder-Smit: 8CHIPHOL (ANP; (ANP) ,Jk heb er nu bijna elf jaar opzitten. Ik geloof dat ik mijn taak wel gedaan heb." Dit Izel staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid in een reactie op I haar besluit niet meer in de Tweede Kamer terug te keren na de volgende verkiezingen. Zij zei verder dat zij ook niet zeker wist of zij een eventue le periode van vier jaar weer zou door Barend Mensen DORDRECHT Als zij den ken ergens lang op te moeten wachten dan verzuchten ou dere Dordtenaren dat „er nog heel wat water door de Mer- wede zal stromen" voor hun wens zal worden vervuld. De stads- en kerkbestuurders die jarenlang In de zorg hebben gezeten over het verval van de grote kerk en het stadhuis hebben erg veel water langs Dordt zien stromen voor ze van het rijk de steun toege zegd kregen die restauratie van deze historische gebou wen mogelijk maakt. Het oude stadhuis van Dordrecht is inmiddels al onderhanden. De „kale" kostenraming van de restauratie van dit interessante gebouw loopt ln de elf miljoen gulden. Daar komt echter nog heel wat bij aan kosten die moe ten worden gemaakt met het oog op de „herziene" functie die het als be- stuurs- en representatief centrum gaat krijgen. De restauratie gaat vijf Jaar duren. Wie het Dordtse stadhuis met zijn neo-classisistische gevel be kijkt kan niet vermoeden dat achter die facade een middeleeuwse gevel schuil gaat. Het gebouw ls namelijk in 1383 gebouwd als stedelijke Laken hal. Juister is het te zeggen dat het diende als Lakenhal van Holland. Als oudste stad van dit gewest deelde Dordrecht namelijk lang de „lakens" uit en dit niet alleen op politiek ge bied maar vooral in de belangrijkste sectoren van de handel ln die tijd. Het stadhuis is het oudste profane (dus geen kerkelijke functie hebben de) gebouw dat in Holland te vinden is, tenminste als men de kastelen- bulten beschouwing laat. De Dordtse Grotekerk met haar stompe toren die twee keer zo hoog had moeten zijn. Het flatgebouw links van de toren ligt aan de overkant van de Oude Maas in Zwijndrecht. Lakenhal In 1544 besloot het stadsbestuur de Lakenhal als stadhuis te gaan gebrui ken. Het gebouw werd toen vrij aan zienlijk uitgebreid. Op de zolder zijn nog uit de zeventiende eeuw dateren de cellen te vinden, gebouwd omdat de in de onderliggende verdieping beschikbare ruimten waarin gevan genen aan de ketting werden gelegd niet toereikend waren om het kenne lijk mime aanbod op te vangen. Eerst bij een restauratie in 1840 kreeg het stadhuis zijn neo-classisistische ge vel. Het was een, nu onbegrijpelijke aanpassing aan de in die tijd heersen de mode. Vóór de nu begonnen res tauratie is even overwogen het ge bouw zijn middeleeuwse aanzien te hergeven. Omdat inmiddels de huidi ge gevel met zijn zuilen en op hoge sokkels rustende bronzen leeuwen echter ook een monument is gewor den heeft men daar van afgezien. Het overgrote deel van de oorspron kelijke bouw ls inwendig nog aanwe zig. De uitgangspunten van de res tauratie zijn: dit met het grootste respect te benaderen en in goede staat te brengen, te corrigeren wat in de loop der eeuwen met aan- en ver bouwingen verkeerd is gegaan en ten slotte de indeling zodanig aan de toe komstige functie van het gebouw aan te passen dat aan het eigen karakter ervan geen geweld wordt gedaan. Het stadhuis intussen mag de bur gers van Dordrecht na aan het hart liggen, meer nog houden ze van de grote kerk, waarvan de in de Jaren zeventig fraai gerestaureerde stompe en anderhalve meter uit het lood staande toren in de volksmond „de Dordtse dom" heet. De grote kerk, ln het binnenhavenge- bied en dus eigenlijk bulten het oude stadscentrum liggend, ls het beeld merk van de stad. ZIJ domineert haar silhouet dat gracieus uit het water schijnt op te rijzen. De grote kerk is er voor de Dordtenaren altijd geweest en zij zal naar hun gevoel altijd blij ven. Maar de tijd slijt en als zoveel van die oude, onaantastbaar lijkende historische gebouwen ls zij, na ln 1924 voor het laatst echt te zijn gerestau reerd, wederom op het punt gekomen dat zij van wege een precaire bouw kundige toestand gevaar loopt. Er is dringend herstel nodig van daken, goten, gewelven, muren en ramen en van constructies aan de westzijde, die door het, nu tot staan gebrachte „wringen" van de toren schade heb ben opgelopen. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente en de stich ting behoud grote kerk zijn al jaren bezig fondsen te werven om het „ei gen aandeel" in de verder door rijk, provincie en gemeente te betalen res tauratiekosten te kunnen leveren. Daar is twee miljoen gulden voor nodig, die er ondanks de vrijgevig heid van de Dordtse burgerij nog lang niet zijn. Maar goed, staatssecretaris Wallis de Vries heeft desondanks het voorlopig „subsidiabel" (dus te vergoeden) be drag van de kosten vastgesteld op veertien miljoen gulden. Dat bete kent dat eindelijk met het werk kan grote steden wegsnoepen en bleef de PTT achter met de onren dabele taken. Zo ver is het met het uitzendwezen nog niet. „Nationalisatie" daarvan zou ook een zeer ingrijpende maat regel zijn. Wel is het ministerie van sociale zaken twee jaar geleden be gonnen met een eigen uitzendbu reau voor moeilijk plaatsbare werk lozen, START geheten. Werklo zen, in dienst zijnde van Start, worden geplaatst in een bedrijf met de opzet dat het bedrijf hen uitein delijk in eigen dienst neemt. Het is verheugend dat dit initiatief is aan geslagen, en dat Start in steeds meer steden en streken actief wordt. Op deze wijze wordt een stukje goedgemaakt van wat het particuliere commierciële uitzend wezen laat liggen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. volmaken. Daarom is in overleg met haar partij besloten de staatssecreta ris niet op een verkiesbare plaats te zetten. „Bij mijn besluit heeft ook meege speeld dat het niet gemakkelijk ls om na de functie van staatssecretaris weer deel te gaan uitmaken van de Tweede Kamerfractie", aldus me vrouw Veder-Smit. worden begonnen. Of het een restau ratie ineens gaat worden of dat vol gens een beheersplan elk jaar een bepaald onderdeel van het grote kar wei zal worden aangepakt hangt af van het bestek dat aan de staatsse cretaris en de rijksdienst voor monu mentenzorg moet worden voorgelegd. „Kerkepad" De schoonheid van de grote kerk zal samen met die van drie andere Dordtse kerken, de Augustijnenkerk, de Trinitatiskapel en de Waalse kerk op vrijdag 8 augustus belicht wor den in NCRV's tv-rubriek „Kerke pad". In aansluiting daarop zijn vier kerken op de zaterdagen 9 en 16 au gustus te bezichtigen. De grote kerk zal in de tv-uitzending het leeuwedeel van de belangstelling voor zich opei sen. Dat is geen wonder, want dit fraaie voorbeeld van laat-Brabantse gotiek, waarvan de wordingsgeschie denis tot 1064 terug gaat. is een even voornaam als indrukwekkend Gods huis met een boeiende historie. Tal van figuren uit de vaderlandse ge schiedenis zijn er in ter kerke ge weest. Prins Willem I, de vader des vaderlands, bijvoorbeeld nam hier in .1574 aan het Heilig Avondmaal deel. toen overigens het rooms-katholieke altaar nog in al zijn luister aanwezig was. In deze kerk ook werd in 1618 de Dordtse synode geopend. Grote brand De grote kerk in haar huidige gedaan te dateert van na „de grote stads brand te Dordt" in 1457, die vijf da gen duurde en waarbij een niet te overkomen ramp voor een midde leeuwse stad 650 huizen werden verwoest. Ook de kerk werd zwaar beschadigd. Ze moest in feite op nieuw worden opgebouwd. Dat „de Dordtse dom" stomp is en niet, zoals de bedoeling was, twee keer zo hoog en vooizien van een spits komt door dat reeds in de vijftiende eeuw. als gevolg van het graven van een haven tje in de nabijheid, de toren ging verzakken. Men hield hem toen maar zoals hij nu is, maar het proces ging wel door. Bij de restauratie van de toren werden de „Koeiehuiden" waarop hij gefundeerd is (lees: enor me zakken van leer waarin brokken steen bijeen werden gehouden tot ze zich zo gezet hadden dat ze een vaste massa vormden) versterkt met een betonnen kraag. Die voorkomt een verder neigen van de stenen kolos. het stadhuis van Dordrecht met zijn neo-klassisistische gevel. Gebouwd als lakenhal is het het oudste „profane" gebouw van Holland. Als drie zwanen samen overvlie gen, berg je dan maar: dan is er een nationale ramp op komst. Waaraan we meteen moeten toe voegen: alleen in Schotland ge lukkig, want dat is het enige land waar ze (bij-)geloof aan dat ver schijnsel hechten. Wandelt een vlekkeloze zwarte kat uw huis binnen, jaag hem dan niet weg. Integendeel: hij brengt geluk, dus houd 'm in elk geval vast tot u wat bloed uit zijn start te pak ken hebt, want daar genezen pijnlijke plekken mee. Veel Duit se vrouwen zouden een sok van hun man bij zich dragen om te voorkomen dat hun kind te vroeg geboren wordt. Bijt u onder het eten op uw tong, dan zeggen ze in Amerika en Europa tenminste hebt u even tevoren zitten lie gen. Een Indiaan niet; bijt die op z'n tong. dan is hij ervan over tuigd dat er gauw goed nieuws óf iets lekkers komt. Sterk plaatsgebonden dus, dat bijgeloof. Wie hier drie zwanen in gesloten gelederen ziet overvlie gen, hoeft daar niets meer achter te zoeken dan dat er een paar zwanen overvliegen, die ouwe sok haalt hier niets uit en een Afri kaan die op zijn tong bijt roept alleen maar au. Philippa Waring, zelf afkomstig van de niet van onverklaarbare gebeurtenissen, gespeende Bermuda-eilanden, heeft een paar honderd bijgelo vigheden uit Amerika, Engeland en de rest van Europa verzameld en alfabetisch gerangschikt. Twee jaar geleden kwamen ze gebundeld in de Verenigde Sta ten uit en nu heeft uitgeverij De Kern in Buss urn er een boek van uitgebracht onder de titel „Voor tekenen en bijgeloof" 22,50). Het opvallende omslag zal er wel veel mensen toe verleiden om in te kijken. Francien van Weste ring maakte er een intrigerend, pikzwart kaftje van, waarop al leen de felle ogen van een uiter aard zwarte kat je aanstaren. Die kat komt vanzelfsprekend tussen de andere K's met een bijgelovig luchtje aan de orde, net zo goed geldelijk gewin als slecht weer brengen zegt men. Muizen zou den volgens sommigen reïncar naties van om hals gebrachte personen zijn, maar kinderen brengen ze niets dan goeds: tegen ziekten als mazelen, kinkhoest en zelfs tegen bedwateren bestaat geen beter middel dan een ge roosterde, gebakken of gebraden muis. Een vermakelijk abc, dit „Voor tekenen en bijgeloof". Maar meer moet je er dan ook niet achter zoeken. Dat kan niet eens. Philip pa Waring werkt erg veel met vaagheden als „men" en „in veel Europese landen", „ln verschil lende streken", net als je zou wil len weten waar ze nou precies zo gek denken of doen. En ais een land met name genoemd wordt gaat het bijna altijd om een oud gebruik, dat (misschien) nog wel ergens op het platteland in zwang is, maar vast nooit in de steden bekend geweest is. En het mag zeker waar zijn dat heel vroeger zulke oude gebruiken vaak hun nut hadden en het bij geloof in zijn originele toestand soms wel ergens op gebaseerd kan zijn geweest (waarvan overi gens in deze vorm niets meer terug te vinden is), wat de schrijf ster in haar inleiding zegt, is veel te hoog gegrepen: „Er zijn dingen waarvan wij het bestaan nog niet (of niet meer) weten, maar waar voor op een gegeven ogenblik we tenschappelijke bewijzen worden geleverd." Allemaal goed en wel. maar in dit geval slaat deze diep zinnige uitspraak echt nergens op. Hoogstens kun je stellen dat voor sommige mensen bijgeloof nog zoiets is als Sinterklaas: je weet dat het onzin is, maar als puntje bij paaltje komt, doe je voor alle zekerheid liever even alsof. eisen zo hoog, dat hij nooit ie mand zal vinden die aan al die gewenste eigenschappen voldoet. Dat wordt dus niets," zei de gra- fologe beslist. De schrijver van het regeltje was volgens haar een man van tussen de twintig en veertig jaar, „helemaal niet mijn type, want hij is hoogmoedig en voelt zich boven de hele wereld verheven". Mevrouw Simpson noemde haar „patiënt" verder ar rogant. iemand die compromis sen haat en zelfs een discrimine rende houding tegenover ande ren aanneemt. Hij heeft wel be hoefte aan mensen om zich heen, maar zijn connecties zouden meestal niet zonder conflicten verlopen, omdat hij geneigd is meteen met mensen te breken die hem niet voor honderd pro cent bevallen. Wispelturig is hij altijd al geweest en hij kan furi eus worden als anderen zich met zijn zaken bemoeien. Mevrouw Simpson die haar spo ren ruimschoots verdiend heeft met haar rake adviezen aan fir ma's bij de aanstelling van hoger personeel, zag ook nog wel iets goeds in de eigenaar van het handschrift. „Hij kan snel hande len en beslissen zonder noemens waardige voorbereiding. hij houdt van het uitgaansleven, is cultureel geïnteresseerd en voelt zich tot de kunst aangetrokken. Hij zou een perfecte binnenhuis architect kunnen zijn." Achteraf pas hoorde mevrouw Simpson over wie zij haar oordeel gegeven had: het regeltje was ge schreven door de Engelse kroon prins Charles. Toen hij een jaar geleden stief, liet een Engelse boer een erfenis van 1,8 miljoen gulden na. Er was geen testament, en zijn broer en tweelingzuster rekenden erop dat zij het geld zouden krijgen. Maar een andere vrouw maakte er ook aanspraak op. ten gunste van haar zoon. Zij had de boer zeven jaar tevoren leren kennen en kreeg een kind van hem. Hoewel haar man verscheidene pogingen gedaan had haar de relatie met de vader van het kind te laten beeïndigen, had ze de vriend schap tot aan diens dood voort gezet. Het jongetje is nu zes en de rechter heeft bepaald dat het kind recht op al het geld heeft, omdat hij de boer altijd als zijn echte vader beschouwd heeft en hem ook „pappie" noemde. De zuster en de broer krijgen niets. Schweitzermcdaille Voor het eerst sinds de instelling van de onderscheiding in 1954 heeft het Amerikaanse instituut voor dierenbescherming de Albert Schweitzermedailie aan een Azi aat uitgereikt. De eer viel te beurt aan de Indiase oud-minis ter van financiën Patel, omdat hij in eigen land zoveel voor de bescherming van wilde dieren heeft gedaan. „Hoe dan ook, ik hoop echt Toen de Britse handschriftkundi ge mevrouw Diana Simpson uit Chester deze in het Engels ge schreven woorden onder ogen kreeg, zei ze onmiddellijk: „Wie dit geschreven heeft, zal nooit trouwen". Ze wist niet van wie dat onafgemaakte zinnetje af komstig was, en evemmin wat de schrijver ervan hoopte. Daar ging het ook niet om. Ze moest alleen haar oordeel geven over het ka rakter van die schrijver en dat deed ze dan ook zonder enige terughoudendheid. „Hij stelt zijn Als alles goed gaat, zullen deze en getogen in Schoonrewoerd, vier jonge ooievaars nog deze bovenop het gemeentehuis, en week uitvliegen. Ze zijn geboren zijn nu een week of zeven oud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5