Gemoedelijkheid komt te pas Baanrennen voor vrouwen ook niet aantrekkelijk Rotterdams stadion niet in Kralingen Cruciale partij voor Kortsjnoj Depailler doodgebloed 'Wanneer we verliezen dan is er hier heus geen polonaise' Tanzania loopt uit FIH vergadering Jeugdwaterpolo Wielrennen om de erfenis van Keetie van Oosten Weer sprintzege voor De Vlaeminck Winstmogelijkheden in achtste partij tegen Poloegajewski Sfeer NAC Charles Urbanus overleden nONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 BREDA Geen club in het betaalde voetbal waar het na de wedstrijd zo gezellig is als bij NAC. De gemoedelijke Brabant se mentaliteit komt tot volle ontplooiing in het druk bezochte spelershome, waar de tap woms heel laat toe gaat en de semi- profs de lol van amateurs beleven. Dit is het beeld van NAC: de bierploeg, de gezelligheidsvereniging waar winnen leuk en verliezen niet zo heel erg is. En waar het degradatiespook pas in de slotfase te lijf wordt gegaan. JO JANSEN: 'Ik verschuil me ook niet achter de sfeer'. Over die andere kant van de sfeer- Hij lag niet zo slecht in de groep, medaille, zegt Jo Jansen: „Henk van maar hij had tegen dat Dorjee hem Rooy is er aan kapot gegaan. Die had meegebracht." jongen kon hier geen goed meer doen Bij Kees Storm speelde ook zoiets. In relatie tot zijn eigen selectie. BRUSSEL (ANP) De afgevaardig den van de Tanzaniaanse hockey- bond hebben tijdens het congres van de internationale hockey bond (FIH) rumoer veroorzaakt door plotseling de zaal uit te lopen. Ze deden dit als protest tegen het feit dat ook Zuid- afrikaanse hoc key bond vertegen woordigers aanwezig waren. Het is de eerste keer in de geschiede nis van de FIH, die al 65 jaar bestaat, dat een dergelijk incident gebeurde. Voorzitter Rene Frank uit België ver- klaarde dat de Tanzanianen buiten de orde handelden, omdat ze het pro test niet vóór de vergadering hadden ingediend, hetgeen gewoonte is bij de FIH. De Nigeriaanse delegatie ver klaarde zich solidair met de Tanzani- lanen, maar bleef wel ter plaatse. De Volksrepubliek China werd aan genomen als lid van de FIH na een jaar kandidaatrlid te zijn geweest. Verdere nieuwe leden zijn Oman, Pa poea Nieuw-Guinea, Paraguay, de Seychellen en Uruguay. Van Zimbab we werd alleen de vrouwenafdeling in de FIH opgenomen. Deze ploeg be haalde op de Spelen te Moskou de gouden medaille. Malawi, dat enkele jaren geleden als lid was geschrapt, keert eveneens terug in de FIH. Bir ma en de Bahama's werden als gevolg van te weinig internationale contac ten weer uitgesloten. De FIH bestaat nu uit 85 landen. SITTARD Voor de finalepoule van het Europees jeugdkampioenschap waterpolo hebben zich geplaatst Spanje, Sowjet-Unie, Italië, Honga rije. West-Dultsland en Roemenië. Nederland gaat naar de B-poule, sa men met Polen, Zweden, Oostenrijk. Joegoslavië en Groot Brittannië. COR BIJSTER (hier met sprintster Truus van der Plaat): 'Toch heb ik ook mijn vijanden'. MANNHEIM (ANP) De afgelopen vrijdag gestorven Franse auto coureur Patrick Depailler is overleden door een te groot bloedverlies na zijn ongeluk op het circuit Hockenheim. De bloedingen zijn veroor zaakt door het bijna geheel afscheuren van de onderbenen vlak onder de knie door de botsing tegen de vangrail. Dit heeft Günther Trips, hoofd van het openbaar ministerie in Mannheim, bekend gemaakt. Depailler zou bij aankomst in het ziekenhuis in Heidelberg al prak tisch levenloos zijn geweest. Hij verongelukte om ongeveer tien over half twaalf en kwam het ziekenhuis om tien over twaalf binnen. Volgens Trips reageerden Deapiilers ogen al niet meer op licht. Tijdens de autopsie kon niet worden vastgesteld of Depailler vóór of tijdens het ongeluk in een slechte conditie was. De oorzaak is nog steeds niet bekend. ROTTERDAM De gemeente Rotterdam denkt de oplos sing van de problemen rond de vestiging van een nieuw voetbalstadion in „een helder ogenblik" aanzienlijk dichterbij gebracht te hebben. Het nieuwe stadion voor de betaalde clubs Sparta en Excelsior moet niet aan de Kralingse Zoom komen, maar aan de rand van Rotterdam-Oost. Een motel en een aantal tennisbanen die daar aanvankelijk gedacht waren zullen nu aan de Kralingse Zoom moeten verrijzen. Een woordvoerder van de projectontwikkelaar bij dit laatste plan liet zich gisteren echter weinig positief over deze „ruil" uit. Polyzathe in Rotterdam werkt al twee jaar aan plannen voor de vesti ging van tennisbanen, een bowling- centrum en een motel in Rotterdam- Alexanderpolder. Deze plannen wer den op verzoek van de gemeente ont wikkeld. aldus R. Ophorst, die de leiding van het project heeft. Het valt het bedrijf zwaar „vijf over twaalf" te moeten horen dat de plannen niet kunnen doorgaan. Zowel over een mogelijke vestiging aan de Kralingse Zoom als over alternatieven zal zeer binnenkort met de gemeente gepraat worden, aldus Ophorst. De „ruil" tussen de twee gebieden ontstond in een „helder ogenblik" bij de dienst stadsontwikkeling en het Rotterdamse grondbedrijf, aldus een woordvoerder van de gemeente. De bouw van een voetbalstadion stuitte de bewoners van de „dure" wijk Kra lingen-Oost tegen de borst. Rond het Polyzathe-plan waren ook proble men. de gemeente Capelle aan de IJssel weigerde medewerking te ver lenen aan de toevoerweg naar het motel. Dit was echter al opgelost door geen motel, maar kantoren te bou wen, aldus Ophorst. Het nieuwe plan van de gemeente lekte uit na een mededeling van wet houder Mentink aan de wijkraad van Kralingen. Volgens een gemeente woordvoerder zal er nu met alle be trokkenen nog onderhandeld moeten worden, alvorens de „ruil" definitief zou kunnen doorgaan. TOERNOOI FC KoLN Hamburger SV-Ajax 3-Z (3-Z) Hamberg 0-1. Arnesen 0-2, Reimann 1-2, Reimann 2-2. Hierony- mui 3-2 FC Kótn-SUitdaard Luik 3-2 (1-1) - Voordecker* 0-1. Muiter 1-1. Woodcoack 2-1 Slgurvtnsson 2-2 Neumann 3-2 VRIENDSCHAPPELIJK Bayem München-Real Madrid 9-1 (ld) doel punten Bayem Dieter Hoenss (3). Rumenigge <2i. Breltner. Niedermayer. Kr au* en Rautiainqn: doelpunt Real: Cunningham. - doelpunt Fortuna S-Willem II M (0-2) doelpunt Fortuna Hutting; doelpunten Willem II Van Bijsterveld (2). Haverman* en Hooljer (Ie kL am.) 4-0 doelpunten Jung-Moog Huh. Van der Kuijlen (3) GVVV (le kl. ia. am.t-Wageningen 2-7 (2-1) doelpunten OVW Oroenendijk i2>; Wageningen Hazelhekke (5). LeuihuU en Van der Berg ACV (le kL ia. am.t-FC Groningen 0-5 (0-3) doelpunten: Houtman. Huisman <ed>. Bakker rimlaela en Waalderbos KEULEN Roger de Vlaeminck heeft in de Ronde van West-Duits- land geen concurrentie als het aan komt op zijn specialiteit, de eind sprint. Nadat hij de eerste rit reeds zegevierend had beëindigd won hij ook de tweede etappe, van Stadtlohn naar Keulen over 204 kilometer De bijna 33-jarige Belg. die meestal in het voorseizoen schittert in de klas siekers. maar daarna voor een tijdje in de anonimiteit verdwijnt, won de sprint van een kopgroep van twaalf renners met gemak. Werner de Vos, een neoprof en landgenoot van De Vlaeminck. bezette de tweede plaats en de Westduitser Gregor Braun, die na het wegvallen van Didl Thurau voor West-Dultsland de man moet zijn die het ongelijke duel met Hi- nault aangaat, eindigde als derde. Daarmee waren de respectievelijk vijftien, tien en vijf seconden bonifi catie tevens vergeven. Twm* etappe: 1 Roger de Vlaeminck <Bel> 204 km in 4 uur 43 min 42 sec 2. Wemtr de Voa iBeli Z.t.. 3 Oregor Braun <WD1) z.t. 4. Willy Teirllnck Bel) li, 5 Daniel Willems (Bel». 12 Jan van Houwelingen (Ned) allen in dezelfde UJd als de winnaar. 15 Fons van Katwijk (Nedi op 28 sec.. 21 Bernard Hinauit (Frai. 26 Fedor den Hertog iNedi, 34 Willy Maessen -Ned» 38 Ad van Peer iNedi allen in dezelfde Ujd als Van Katwijk. 50 Peter Winnen (Ned) op 1 15. 54 Wies van Dongen iNedi z.t64 Theo de Rooy (Ned) z.t67 Jan van Tilborg (Ned) B.L. 82 Peter Zljerveld (Ned) Z L. 83 Theo Appeldoorn (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1 De Vlaeminck 10 uur 14 min 44 sec 2 De Vos op 20 sec 3 Braun op 26 sec 4 Teirllnck Z.t 5 Vlejo Z.t7 Havik z.t.. 12 Van Houwelingen z t17 Van Katwijk op 58 sec 23 Hinauit Z.t. 27 Den Hertog z.L. 34 Maessen z.t. 38 Van Peer z t48 Zljerveld op 138. 56 Winnen op 1.45. 59 Van Dongen z.t66 De Rooy Z.t70. Van Tilborg z t83 Appeldoorn z t AZVV iam>Brifhlon 3-4 (1-3 Doelpunten AZW Pol. Sturing en Olethoom Brighton Gaciani. Ryan (2) en gaatspeler Lagendijk ZEILEN De Nederlanders Jacques Haak man. Al win van Daele en Joost Bos hebben zich bij de honderd boten gekwalificeerd die voor Kingston. Jamaica, gaan strijden om de wereld titel in de Laser klasse SOFTBAL - Uitslagen hoofdklasse DBS Ter rasvogel6 0-4 110 inn 8heil-Bloemendaal 2-6. HCAW-EDO 3-4 <11 bui WIELRENNEN - Het criterium van Emmen la gewonnen door Joop Zoetemelk Kort voor hel einde demarreerde de Tourwinnaar en kon dankzij stoppend werk van Qerrte Knetemann wegblijven TENNIS Uitslagen fancy-toemool in Nice McEnroe-Panatta 6-0.4-6.6- Vllas-Caujolle 6-0 6-1. Connors-Peccl 6-4.7-6. Tanner-Noah 6-1.6-1 PAARDESPORT Bij het concours hlppique in Dublin waren de eerste overwinningen voor de Brit David Broome en de Amerikaanse Meia VOETBAL - De Joegoslavische oud-Interns Uonal Wiadislaw Bogieevic heeft zijn contract met New York Co*mos met een Jaar verlengd VOETBAL - Voor het Aja* Jeugd toernooi wer den vier wedstrijden gespeeld Ajax-AZ'67 5-3. Real Madrid-Arsenal 1-1, Feyenoord-FC Den Haag 1-1. Anderlecht-HSV 2-2 VOETBAL Uitslagen Franse competitie Strasbourg Auxerre 1-0. Nimes-Sochaux 0-0. Tours-Lens 11. Bordeaux-Laval 2 1 Nice-Nan les 3-2, Nancy Metz 24) Lyon Monaco 3 2 Bas tta-Salnt Ellenne 2-1, Angen-Valenciennes l-l. Li lie-Pans St Germain 2-2. Stand aan kop na drie wedstrijden Lille. Lyon en Bastia 5. Boo deaux. Nantes. Lens en Paris SO 4 PAARDESPORT Henk Nooren won het jachlspringconcoura (tabel cl en springconcours itabel ai op de eerste dag van het concours hlppique In Buitenpost SCHAREN In de zevende ronde van de strijd om het open Nederlands kampioenschap brak leider Kuyf zijn partij tegen Van Baarle af Van Bcheltinga. Var. der 8tenen. Van Heste en Dou- vcn hebben desondanks met 5'-ï pnt nog een halfje minder dan Kuyf Bob Maaskant voelde zich prima thuis in dat sfeertje, dat op het veld via het befaamde „avondje-NAC" ook nog eens gestalte werd gegeven. Diens serieuze opvolger Hans Dorjee liep zich er daarentegen juist op stuk. Aan de huidige trainer. Jo Jansen, de vraag hoe leuk, of hoe erg het nu eigenlijk is bij NAC. Jansen „Ik vecht er niet tegen, maar ik verschuil me ook niet achter de sfeer Men zegt dat het bij de club hoort. Een en ander is hier kennelijk zo gegroeid, maar ik acht het van ondergeschikt belang hoor. En luis ter: de sfeer na een nederlaag is heus niet gelijk aan de sfeer na een over winning Voor de buitenwereld lijkt dat misschien anders, maar van de zestien spelers zitten er toch zeker twaalf met een slechte prestatie in hun maag Wanneer we verliezen, dan is het hier heus geen polonaise." Voor een trainer van een semi-prof- club zal de benadering van de NA- C'ers wel eens irritant zijn. Jansen: „Ik sta er op dat hier professionele dingen gebeuren. Daar zal iedereen zich toch naar moeten richten. Ik eis van de spelers dat zij. gemeten naar hun mogelijkheden, optimaal preste ren. De voetbalcentjes vormen ten slotte een groot deel van hun inkom sten. Dan kan het ook niet dat de spelers op donderdag nog met een pilsje in de hand aan de bar staan. En verder: ik vind de onderlinge band belangrijk, maar alleen met het oog op de prestaties. Zelf heb ik hier weinig echte vrienden, dat hoeven de spelers voor mij ook niet van elkaar te zijn. Als de factor sfeer de prestatie ten goede komt. dan vind ik het pri ma. Maar het is niet zo dat je kunt zeggen nou ja. we hebben verloren, maar de sfeer is goed." door Erik Oudshoorn UTRECHT Er zullen in bin nen- en buitenland heel wat wielrensters een zucht van verlichting hebben geslaakt toen vorig jaar Keetie van Oosten-Hage na de wereld kampioenschappen definitief een streep trok onder haar imposante fiets-carrière. De Zeeuwse stond bij haar con currentie bekend als een spor tieve veelvraat die elke gele genheid te baat nam om het leeuwendeel van de ereprijzen op te slokken. Voor de tegen stand restten er slechts enke le kruimels van de koek. Niet alleen op internationaal gebied maar natuurlijk ook binnen de lands grenzen regeerde mevrouw Hage met strenge hand. Ze stond al gauw model voor het vrouwelijke fietswereldje. Keetie was het vrouwenwielrennen en het vrouwenwielrennen was Kee tie Soms werd vergeten dat Neder land nog meer meisjes heeft die een aardig stukje kunnen trappen. Anne Möhlmann-Riemersma bijvoorbeeld. Drie keer veroverde ze WK-zilver op de baan. maar ook drie keer beet ze zich stuk op een ongenaakbare Kee tie. Truus van der Plaat verder, die vorig jaar verraste met zilver op de sprint En zeker, niet op de laatste plaats: Petra de Bruin, bezitster van de regenboogtrui op de weg. Dit jaar zal moeten aantonen wat voor Nederland de erfenis zal zijn van Keetie van Oosten-Hage. Op de na tionale titelstrijd op de baan, deze week in Utrecht, en de wereldkam pioenschappen in het Franse Sallan- ches is het de beurt aan de sub-top van de afgelopen jaren Baan- en weg- coach bij de vrouwen Cor Bijster is daar niet zo somber over. De aanko mende talenten rijpten onder zijn handen. Minder te spreken is de Am sterdammer over de wijze waarop het baanrepnen in Nederland wordt ge presenteerd Als geen ander beseft hij dat de KNWU. weinig profijt heeft getrokken uit de reclame die Keetie van Oosten door haar successen on bewust maakte. De haren rezen hem ten berge toen hij begin deze week te horen kreeg dat de baanploeg zich door Matty Verkamman Er heerst vnenascnap in de selectie van NAC. maar wel over diverse groe pen verdeeld. Merkwaardig, of mis schien ook niet, is daarbij dat sommi ge spelers door bijvoorbeeld een iets afwijkend gedrag vrij snel het mik punt van de hele groep zijn. Zo werkt die sfeer ook weer wel Getransfereer de spelers kunnen geen goed meer doen in Breda. De oorspronkelijke NAC-speler Kees Rijvers is als trainer van FC Twente en vooral PSV altijd beschimpt in Breda En toen Tom Smits, inmiddels weer teruggekeerd bij NAC. in zijn eerste PSV-jaar in Breda kwam spelen werd hij door een aantal voormalige collega's uiterst schandalig behandeld. Smits werd bijna beurs getrapt en het publiek vond het prachtig. Terzijde: met krachtdadige types als Ad Krijnen, Hans Neeskens en tot voor kort ook Theo Dierckx, de geregeld nogal wil de Ton Sprangers, plus de in zijn spel vaak zo geniepige Bertus Quaars, is het onsportieve element binnen de club over-vertegenwoordigd. En dót werkt dan weer „sfeer" op de tribunes in de hand. want zo gaat dat bij NAC. niet zoals gepland in Utrecht kon voorbereiden op het wereldkam pioenschap. Cor Bijster: „We moeten nu uitwijken naar Alkmaar. Het zou mooi zijn als we daar terecht kunnen, maar het ligt niet zo lekker centraal als Utrecht. Ik weet wel. de KNWU. of wie dit dan ook aangaat, kon ook niet van te voren aan zien komen dat FC Utrecht te elfder ure een extra oefenwedstrijd in zou lassen. Toch vind ik dit type rend. Je moet vooruit zien. zo dat je dergelijke problemen kunt ondervan gen. Dinsdag waren ze in de Galgen waard tijdens de trainingen nog doodleuk even de baan aan het repa reren Moesten de renners steeds in de bocht om een emmertje maoeuvre- ren. Onbegrijpelijk toch? Zo'n evene ment als de Nederlandse kampioen schappen staat al een jaar vast." UTRECHT In Stadion Oalgenwtard ln Utrecht Is gliteren een begin gemaakt met de Nederlandse kampioenschappen wielrennen. Bij de sprint voor •vrouwen plaatsten Truus van der Plaat, Mleke Havik, Sandra de Neef en Annle Borckink zich voor de halve finales. BIJ de profsprinters zijn Theo Smit. Peter Heeren. Sylvester Aarts en Oer Mok ln de halve eindstrijd terecht gekomen. De amateurs op de tandem: geplaatst voor de halve finales: Lau VeldtTon Vrolijk. Louis Zlele- man/John Zeljderveld. John Rooien burg/Aart de Jong en Alex Ooudzwaard/Wim van Vlaanderen. De situatie bij het vrouwenfietsen op de baan is in feite een beetje para doxaal. Aan talent ontbreekt het niet, maar toch slaat het gebeuren niet echt aan. Noch bij het publiek, noch bij de rensters zelf Bijster legt de vinger op de zere plek.Het wordt de rensters en ook de renners finan cieel nauwelijks aantrekkelijk ge maakt. Kijk, als een amateur duizend gulden kan verdienen in een crite rium dan gaat hij toch niet op de baan fietsen waar niets te halen valt? Hetzelfde geldt voor het vrouwenfiet sen. De overgang is te groot. Sommi ge meisjes kunnen in een criterium 150 tot 200 gulden opstrijken." „Baanfietsen doe je louter om de eer. Op een gegeven moment gaat het natuurlijk ook aan de kwaliteit van het rennersveld vreten. Het is me tot nu steeds gelukt om de vrouwentop voor het baanfietsen te interesseren. Met dien verstande dat ze slechts voor enkele weken beschikbaar zijn. Maar bij de mannen wordt de spoe ling steeds dunner. Het heeft mij ver baasd dat Hans de Jong enkele jaren geleden sprintkampioen kon worden Logisch hoor, dat hij het probeert. Ik geef hem groot gelijk. Maar aan de andere kant: als ik een paar maanden train, kan ik momenteel ook Neder lands kampioen worden Zoiets moet eigenlijk onmogelijk zijn." Wat Bijster voor ogen staat is een wedstrijdkalender met twintig tot dertig evenementen Het Ahoy-ge- beuren moet model staan voor het karakter van de wedstrijden. Het be hoeft geen nadere toelichting dat de reclame een grote rol gaat spelen. Cor Bijster: „Momenteel concentreert de sponsoring zich op het wegrennen. Waarom niet ook op de baan. vraag ik me af. De sponsorgelden zouden be ter verdeeld moeten worden. Ik heb er wel eens met bestuurslid Roosen burg over gesproken. Maar nooit meer iets van gehoord." Cor Bijster, een sigarenwinkelier uit de hoofdstad, heeft de afgelopen twee jaar tamelijk geruisloos gefunctio neerd als vrouwencoach. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld bij de roeisters en de schaatsploeg heerst er bij de fietstere altijd een sfeer van betrek kelijke rust. Bijster over zijn aanpak. „Ik probeer de problemen altijd op een menselijke manier te benaderen Helpen bij het banden oppompen of het bijstellen van een stuur, dat zijn zaken die vrouwen belangrijk vinden. Toch heb ik ook mijn vijanden. Ik voorspel je. als ik straks mijn weg- ploeg voor Sallanches bekend maak is er altijd wel iemand die me aanvalt. Maar dan moet je je zelf proberen te blijven en niet gekunsteld doen. Mis schien is mijn geheim wel dat ik nie mand iets aansmeer. Dat heb ik meegenomen uit mijn dagelijks werk." merkt Jansen op „Wanny van Gils heeft het nu moeilijk. Hij ziet er niet zo karaktervol uit. Tegen zo'n type speler ontstaat vrij snel aversie. Van Gils kan een beslissende speler zijn. maar hij krijgt het publiek pas achter zich wanneer hij dat ook daadwerke lijk is." Het eigenaardige karakter van de cy nische aanvoerder Quaars komt ver volgens aan de orde. Het schijnt dat geen enkele trainer ooit vat op de onpeilbare Quaars heeft kunnen krij gen. Jansen geeft nu de voorkeur aan een afstandelijke benadering. Veelbe tekenend zegt hij: „Ik weet dat Quaars heel graag wat meer bij de taktische zaken betrokken zou zijn. Maar toch heb ik dat altijd afgehou den. Daar begin ik niet aan. Als trai ner moet Je Quaars verder altijd één slag voor blijven." Jansen acht de sfeer bij NAC dus van ondergeschikt belang, maar even goed is zelfs een kapitale kracht als Martien Vreijsen er bijna aan onder door gegaan. Jansen. „Martien is na zijn terugkeer van Feyenoord door een heel diep dal gegaan. De paar geroutineerde spelers dienden het jonge elftal te dragen, maar toen dat er bij Vreijsen aanvankelijk niet uit kwam, werd hij meedogenloos uitge floten In een selectie heb je altijd meerdere groepen. Martien dacht dat hij iedereen mee had, maar er was een groep die hem wilde pakken. In zijn emoties liep hij met het plan om er maar helemaal mee te stoppen. Dat moet je helemaal zelf beslissen, heb ik hem gezegd. Gelukkig is hij er bovenop gekomen. En hoe." Selectie: Ton van Eenenaam. Mathé van Kelle, Von Seydlitz Kurzbach, Jacques Beusenberg, Ad Krijnen, Anton Joore, Tom Smits. Tom Dekker. Martien Vreijsen. Hans Neeskens. Bertus Quaars, Ton Lokhoff. Edy de Schepper. Martin Clerx. Ton 'Sprangers. Hans Heeren. Wanny van Gils, Musters. Nieuw: Tom Smits (PSV), Mus ters (Beek Voiruit), Hermsen (RAC). Vertrokken: Theo Dierckx (ge stopt). Gerrie Damen (gestopt), Joachim Siwek (Chiasso) Trainers: Jo Jansen. Dick Buite laar. Terrein: NAC-stadlon. Capaci teit: 18.000 UTRECHT Op 66-jarige leef tijd is gisteren in Utrecht Char les Urbanus overleden. Urba nus, tien jaar lang (1966-1976) coach van het Nederland honk balnegental, leed aan kanker. C. P. Urbanus was lid van verdien ste van de Koninklijke Neder landse Baseball en Softball bond. Hij werd geboren op 28 juni 1914 te Rotterdam. Zijn op leiding als coach kre^g Urbanus aan het Springfield College in de Verenigde Staten. Naast zijn functie als coach beeft hij zich ingezet voor de opleiding van honkbalspelers en -coaches. In de laatste jaren had Urbanus een werkzaam aandeel in de successen van de jonge vereni ging Amstel Tijgers, die zondag jongstleden landskampioen werd. Het bestuur van de Am- stel Tijgers heeft besloten de kampioenschpsreceptie uit te stellen. Charles Urbanus speelde twaalf keer in het Nederlands negen tal. Hij maakte deel uit van de ploeg, die in 1956 te Rome voor het eerst Europees kampioen werd. AMSTERDAM De negende partij uit de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoj en Lew Po loegajewski is gisteren in Bu enos Aires na 25 zetten in re mise geëindigd. Het was een bloedeloos partijtje, waarin de stukken snel werden ge ruild. Misschien heeft Kort sjnoj het kalm aan willen doen. omdat de afgebroken achtste partij nog op het pro gramma staat, maar aan de andere kant is het voor hem toch een veeg teken dat hij met wit tot nu toe nog geen enkele maal werkelijk in het voordeel heeft kunnen komen. In ieder geval toont Poloegajewski zich dit keer een volwaardige tegen stander. met wie Kortsjnoj nog lang niet klaar is. De afgebroken achtste partij zou wel eens een cruciaal mo ment in de match kunnen betekenen Na de 41e zet ziet de stelling er als- volgt uit: Wit (Poloegajewski) Kc2. Lc3, Tf5. pi b3, b4. g4: Zwart (Kort sjnoj) Kb7, Th3, Pc6 pi a6. b6. c7. h7. Zeer belangrijk is de afgegeven zet van Kortsjnoj. In eerste instantie lijkt 41. b5 de beste methode voor zwart om op winst te spelen. Het is vrijwel zeker dat de secondanten van beide partijen deze stelling dag en nacht aan het analyseren zijn. In het Italiaanse Abano Terme is de derde parUJ van de tweekamp Hüb- ner-Portisch op de 42e zet afgebro ken. Hübner is in dit duel lange üjd in het voordeel geweest. Op het bord kwam een klassiek eindspel, waarin Hübner het sterke paard tegen de slechte loper had. Tegen Botwinnik of Karpow zou Portisch in een derge lijke positie weinig kans hebben ge had. maar Hübner bleek toch niet in staat de technische problemen op te lossen. Portisch wist dan ook lang zaam zijn stelling te verbeteren en in de afgebroken stand is zijn nadeel nu zo minimaal, dat hij in staat moet worden geacht de partij remise te houden. Gisteren werd de vierde partij tussen Hübner en Portisch uitgesteld op ver zoek van Hübner Hübner (wit). Portisch (zwart). 1. e2-e4, c7-c5. 2. Pfl-f3, d7-d6. 3. d2- d4, c5xd4. 4. Pf3xd4, Pf8-f6. 5. Pbl-c3. a7-a6. 6. LcI-«3, e7-e5. 7. Pd4-f3. Dd8- C7. 8. a2-a4, Lf8-e7. 9. a4-a5. 0-0. 10. Lfl-e2, Lc8-e6.11. 0-0. Pb8-d7.12. Pf3- g5. Le6-c4. 13. T«l-«4, Le4xe2. 14. Ddlxe2, Tf8-c8. 15. Pg5-f3, Dc7-c6.16. Tfl-dl, Le7-f8. 17. h2-h3, h7-h6. 18. De2-d3, Lf8-e7. 19. Tdl-al. Pd7-c5. 20. Le3xc5, Dc6xc5. 21. Pf3-d2, Tc8-c6. 22. Pd2-c4, Le7-d8. 23. Tal-dl, Ta8-b8. 24. Pc3-d5, Pf6xd5. 25. Dd3xd5, Ld8- c7. 26. Pc4-e3, Dc5xd5. 27. Tdlxd5. Kg8-f8. 28. Kgl-fl, Lc8-d7. 29. Pe3-c4. Kf8-e7. 30. b2-b3, Ke7-e6. 31. Ta4-al. Ld8-c7. 32. Tal-dl, g7-g6. 33. Kfl-c2, f7-f5. 34. 12-f3, f5xe4. 45. f3xe4, Tb8- f8. 36. g2-g3, Lc7-b8. 37. Tdl-d3, Lb8- c7. 38. h3-h4. h6-h5. 39. c2-c3, Lc7-b8. 40. Pc4-d2, Lb8-a7. 41. Pd2-f3, Ke6-e7. 42. c3-c4. afgebroken. De afgebroken stelling luidt als volgt: Wit: Ke2, Td3, Td5. Pf3, pion nen op a5, b3, c4, e4, g3, h4. Zwart: Ke7, Tfl, Tc6, La7, pionnen op a6, b7. d6, eS, g6, h5. Wit: Kortsjnoi. Zwart: Poloegajewski. 1. c2-«4, c7-c5. 2. Pgl-f3. Pb8-c6. 3. d2- d4. c5xd4. 4. Pf3xd4, Pg8-f6. 5. Pbl-c3. e7-e6. 6. Pd4-b5, Lf8-b4. 7. Lcl-N. 0-0. 8. Lf4-d6, Lb4xd6. 9. Pb5xd6, Pf6-c8. 10. a2-a3, b7-b6. 11. e2-e3, Lc8-a6. 12. Pd6xe8, Tf8xe8. 13. Lfl-e2. Pc6-e7. 14. 0-0, d7-d5. 15. Ddl-a4, La6xc4. 16. Le2xc4, d5xc4. 17. Da4xc4. Dd8-c8. 18. Dc4-e4, Dcb-c6. 19. De4xc6. Pe7xc6. 20. Pc3-b5. TeS-dS. 21. Tfl-dl. Kgt-f8. 22. Kgl-fl. Kg8-e7. 23. Kfl-e2. TdHxdl. 24. Talxdl. Ta8-c8. 25. (2-fL remise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15