EG-plan voor uniforme regelingen pensioenen RORENTO Amerika wil importen van Libische olie uitbreiden Meer werklozen overal in Europa Limburgs bedrijf wast verontreinigde grond Rentewijziging bij de ABN. ABN Bank Nieuwe opzet voor uitzendwerk laat Ruzie duurt voort bij Holland Sea Search Raamvoorstel Europese Commissie effectief rendement' Philips krijgt Zweedse order Saoedi-Arabië wil 'Aramco' nationaliseren Hypotheekrente per 5 aug. Nieuwe techniek ontwikkeld Omzet van detaillist steeg in meimaand Werkgevers gispen minister Albeda ^NpjRDAG 7 AUGUSTUS 1960 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 BRUSSEL (DPA/AFP) De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) wil een gemeenschappelijke regeling treften voor alle lidstaten, inzake pensionering. De Commissie wil een minimum- en een maximumleeftijd vaststellen waarop werknemers met pensioen kunnen gaan. Binnen die grenzen mag de werknemer dan zelf uitmaken wanneer hij wil ophouden met werken. ADVERTENTIE* 10,1% Het plan voorziet bovendien in een compensatiemechanisme" dat de fi nanciële nadelen van vervroegde of geleidelijke uittreding opvangt. Daardoor wordt de keuzevrijheid niet belemmerd door sterke verschillen in de hoogte van het pensioen. Iets dergelijks gebeurt ook als de werknemer besluit zich na de pensi oengerechtigde leeftijd (bijvoorbeeld zestig jaar) geleidelijk uit het arbeids proces terug te trekken. Het lagere loon, dat voortvloeit uit korter wer ken, wordt binnen bepaalde grenzen gecompenseerd. Het recht van de werknemers op volledige sociale be scherming zou in zo'n geval gewoon blijven bestaan. De Europse Commissie wil de om vang van vervroegde pensionering aanpassen aan de economische situa tie op dat moment. In perioden van grote werkloosheid zou vervroegd uit treden via financiële prikkels kunnen worden gestimuleerd, om op die ma nier arbeidsplaatsen vrij te maken. Wanneer er sprake is van volledige werkgelegenheid, zou juist het accent sterker op geleidelijke uittreding kinnen worden gelegd. De voorstellen zijn gedaan in het ka der van het streven naar een gemeen schappelijk beleid op het gebied van aanpassing van de arbeidstijd. In ok tober worden de voorstellen behan deld door de Commissie voor Werkge legenheidsvraagstukken van de Eu ropese Commissie. meen wat vroeger: In België, Enge land, West-Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg wordt voor vrouwen de leeftijd van zestig aangehouden. Nederland Veel landen maken bij het vaststellen van de pensioengerechtige leeftijd voor bepaalde categoriën uitzonde ringen. In Frankrijk bijvoorbeeld voor mensen die werken in bedrijven die het slachtoffer zijn geworden van de economische malaise, voor hand arbeiders, oudstrijders en vrouwen. In Nederland is de pensioengerech tigde leeftijd bij de bedrijven indivi dueel geregeld, en vastgelegd in de cao's. Gemiddeld gaan echter ook de Nederlanders op hun vijfenzestigste met pensioen. Vrouwen gaan in de praktijk meestal wat eerder. Er be staan weliswaar enkele bedrijven die mannen met zestig en vrouwen met vijfenvijftig Jaar laten ophouden met werken (Shell bijvoorbeeld) maar die zijn dun gezaaid. Vakantie Het is niet onwaarschijnlijk, dat als eenmaal overeenstemming is bereikt over de leeftijd van pensionering, ook zaken als werkweek en aantal vakan tiedagen in EG-verband zullen wor den besproken. Binnen Europa houden de Denen de kortste werkweek: 33 uur, tegen 41,4 uur in Frankrijk. De werknemers die op grond van hun werkweek het minst te benijden zijn, zijn de IJs landse: zij werken gemiddeld 55,3 uur per week. Volgens cijfers van het Europees Ver bond van Vakverenigingen in Genève wordt in de Europese landen gemid deld zesendertig uur per week ge werkt. Nederland loopt daarbij enigs zins achter: hier wordt in de meeste gevallen veertig uur per week ge werkt. België streeft ernaar, vóór 1981 voor werknemers in alle sectoren een 36-urige werkweek vast te leggen. Wat betaalde vakanties aangaat: vrij wel alle landen in Europa houden vier weken betaalde vakantie, met uitzon dering van Griekenland en Ierland. In Frankrijk, waar de vierde week betaalde vakantie in 1968 wettelijk verplicht werd gesteld, vechten de vakbonden voor een vijfde week. Vergeleken met zijn buurlanden staat Zweden aan de top met betaal de vakanties die variëren van vijf tot acht weken. In Nederland, als in de meeste Westeuropese landen, hebben oudere werknemers recht op langere vakanties dan jongere. Spreiding naar valuta's*: Guldens 62% Eng 27% D-Mark 6% Gegevens per 31.7.80 US-dollar 2% Can. dollar 2% Overige 1% Postbus 973 - 3000 AZ Rotterdam Telefoon: 010-65 07 11 BONN/LONDEN (Reuter) De werkloosheid neemt ln vrijwel alle Westeuropese landen toe. Dat blijkt uit officiële cijfers die deze week zijn gepubliceerd. Opvallend is de toeneming van het aantal werkzoekenden in West-Duitsland. Van juni op juli steeg het met 71.761 tot 853.157 of in percentages van 3,4 tot 3,7. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden groeide het werk loosheidscijfer van 869.000 tot 893.000. Europa Binnen de Gemeenschap kunnen de Italiaanse werknemers het vroegst met pensioen: vrouwen op hun vijf tigste en mannen op hun zestigste. In Zweden en Noorwegen daarentegen, moeten werknemers eerst de leeftijd van 67 bereiken, voordat ze van hun pensioen kunnen gaan genieten. De gemiddelde leeftijd waarop werkne mers bij particuliere bedrijven in Eu ropa met pensioen gaan is vijfenzes tig. Wel gaan vrouwen over het alge- HILVERSUM (ANP) De Zweedse rijksluchtvaartdienst heeft bij Phi lips' Telecommunicatie Industrie een data communicatiesysteem besteld, dat bestemd is voor het AFTN-cen- trum (Aeronautical Fixed Telecom munications Network) op de Lucht haven van Stockholm. Het contract met een waarde van ƒ4 miljoen voorziet in een aantal telecommunlcatle-facillteiten, die dl- rekt na de installatie eind 1981 ln gebruik zullen worden genomen. Mo gelijk zullen aanvullende faciliteiten binnen twee tot vijf Jaar besteld wor den, aldus Philips' Telecommuni catie. NEW YORK (AP) Ondanks verkoelde relaties tussen de Verenigde Staten en Libië en anti- Amerikaanse uitlatingen van Libië's bewindvoerder kolonel Khaddaffi, heeft een nooit opdrogende stroom olie Amerika en Libië nu al twintig jaar lang met elkaar verbonden. Ook nu de Amerikaanse kranten volstaan met berichten over „de zaak BILLY", betalen de Verenigde Staten Libië 23 miljoen dollar per dag in ruil voor vier procent van de totale oliebehoeften van Amerika. In Denemarken nam het aantal werk- lozen, na correctie voor seizoensin vloeden, ln Juni toe tot 165.800 ofwel 6,3 procent van de beroepsbevolking. Eind mei bedroeg het Deense werk loosheidspercentage nog zes en eind juni van het afgelopen jaar 5,7. In Ierland kwamen er de afgelopen vier weken 4300 werklozen bij. Er zijn daar nu 101.000 mensen werkloos. Dat is bijna tien procent van de be roepsbevolking, het hoogste percen tage sinds twee jaar. Eerder was al bekend geworden dat de werkgelegenheidssituatie de laat ste tijd ook ln andere EG-landen ern stig is verslechterd. In Nederland is het voor seizoensinvloeden gecorri geerde aantal werklozen in juli toege nomen van 239.200 tot 250.900. Het Britse werkloosheidspercentage be droeg eind juli 6,6 en Italië was eind juni ruim zeven procent van de be roepsbevolking zonder werk. Ook andere dinsdag gepubliceerde economische gegevens zijn weinig op wekkend. Het indexcijfer voor de in dustriële produktie in West-Duits land is in juni, na correctie voor sei zoensinvloeden, met één procent ge daald. In mei nam de produktie al met 2,4 procent af. Eind juni was het' indexcijfer 1,6 procent lager dan een jaar tevoren. De Britse regering vemam tot haar schrik van de Bank of England dat de omvang van de geldomloop in Groot- Brittannië in de vier weken tot 16 juli met liefst vijf procent is toegenomen, terwijl de regering streeft naar een toeneming van zeven tot elf procent op jaarbasis. Het Britse beleid op het gebied van inflatiebestrijding, dat be: heersing van de geldomloop als hoek steen heeft, lijkt door deze ontwikke ling tot mislukken gedoemd. NEW YORK (Reuter) De regering van Saoedi-Arabië staat op het punt de oliemaatschappij „Aramco" voor honderd procent te nationaliseren. Deze medeling wordt gedaan in het Amerikaanse vakblad „Platt's OU- gram News" dat dezer dagen ver scheen. De oliemaatschappij was al voor zes tig procent staatseigendom. Voor de resterende veertig procent nemen de Amerikaanse Exxon, de Canadese Standard Oil, Mobil Oil en Texaco erin deel. De vier buitenlandse bedrij ven zouden in principe toestemming voor de nationalisatie hebben ge geven. Libië begon olie te exporteren naar de Verenigde Staten tegen het eind van 1961. De olieleveranties aan Ame rika en andere landen, stelden Libië in staat een valuta- en goudreserve op te bouwen die wordt geschat op bijna twee miljard dollar. Oliegelden maakten het het land mogelijk op- bouwwerkzaamheden uit te voeren in het binnenland en militaire regimes in het buitenland te steunen. De Ver enigde Staten voeren om en nabij de 630.000 vaten (van 159 liter) olie per dag in uit Libië, meer dan éénderde van wat het land per dag produceert. Exxon en Mobil Oil, en nog een aan tal minder bekende oliemaatschap pijen hebben altijd een niet gering belang bij Libische olie gehad, vooral vanwege de hoge kwaliteit ervan, die het uitermate geschikt maakt om te verfijnen tot gassoline en stookolie. De grootste oliemaatschappij van Li bië is „Oasis Oil," dat 630.000 vaten olie per dag produceert. Deze maat schappij is voor het grootste gedeelte in handen van de Libische staat. Ver der nemen er ook enkele kleine Ame rikaanse maatschappijen in deel zoals Amerada, Hess. Cococo en Ma rathon Oil. ruim zeven miljard dollar. De Vere nigde 8taten voeren vooral chemica liën, voedsel en bouwmaterialen uit naar Libië, in totaal voor 617 miljoen gulden. De wrijving tussen de regeringen van beide landen dateert van december vorig jaar, toen een groep Libiërs de Amerikaanse ambassade in Tripoli plunderde en vervolgens ln brand stak. De Amerikaanse regering is ook niet zo erg gelukkig met het anti- Israël-standpunt dat Khaddaffi in neemt, evenmin als met diens uit spraken over het „Amerikaanse Im perialisme" en met zijn niet onaan zienlijke geheime voorraad wa pentuig uit Rusland. Die volgens sommige schattingen een waarde ver tegenwoordigt van rond de 12 miljard dollar. Sinds Khaddaffi ln 1969 door middel van een militaire coup de macht over nam van Koning Idris, heeft Libië veel geld gespendeerd aan de bouw van scholen, fabrieken en hulzen. Ook is veel aandacht, en met succes, besteed aan de landbouw, enigszins tot verbazing van de rest van de we reld, want Libië bestaat ten slotte voor het grootste gedeelte uit woes tijn. Oliegelden Tot ongenoegen van Amerika zijn de oliegelden ook voor heel andere doel einden gebruikt: het steunen en be wapenen van rebellen in Marokko, Ethiopië en de Flllipijnen en een bui tenlands avontuur als een overi gens niet geslaagde reddingsactie van het regime Idl Amln in Oeganda. Van de 7,8 miljard dollar die Libië ln reserve heeft dank zij de export van olie, bestaat meer dan de helft uit Amerikaanse dollars, zo wordt door het Internationaal Monetair Fonds meegedeeld. Volgens de Koninklijke Bank van Canada in Montreal, bezit Libië ongeveer 2,7 miljoen „ounces" aan goud, wat bij de huidige goud- koers overeen komt met een bedrag van 3,4 miljard gulden. ROTTERDAM (ANP) De ruzies bij het olie- en gaswin- ningsbedrijf Holland Sea Search duren voort. Waarom er een geschil is ontstaan tussen de raad van commissarissen en de ontslagen directeur De Koning werd overigens ook op de gisteren gehouden buitengewone aandeelhoudersvergadering niet duidelijk. Commissarissen wilden over deze zaak een verklaring afleggen maar deden dit niet op aandringen van aandeelhouder Vermeijden. En dat hoewel diezelfde Vermeij- den op de vorige vergadering een motie had ingediend waarin hij op een verklaring van commissarissen aandrong. Diezelfde motie vroeg verder om een lijmpoging tussen directeur en commissarissen. Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypothe ABN een 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.5 10.5 11.12 11.12 10.5 10.75 11.12 11.4 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 10.75 10.5 11.24 10.97 11.0 10.75 11.51 11.24 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10.5 11.32 10.5 11.32 Centrumbank 5 jaar 1 10.5 10.91 10.5 10.91 NMB l jaar 3 jaar 5 jaar 1 10.5 10.5 10.3 11.16 11.16 10.93 10.5 10.5 10.75 11.16 11.16 11.43 Postgiro/RPS 5 Jaar 1 10.3 1093 10.3 10.93 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 10.5 11.2 10.5 11.2 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.56 10.8 11.56 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 10.5 10.91 10.5 10.91 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 10.6 11.63 10.8 11.86 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 Jaar 10.0 10.38 10.0 10.38 Ennla 10 jaar - 10.0 10.38 10.0 10.38 NVL 5/10 jaar - 10.0 10.38 10.0 10.38 De daling op de hypotheekmarkt heeft zich deze week op alle fronten doorgezet. De 10 procent-grens is in het zuiden van het land al bereikt. Verdere verlagingen zijn naar onze mening in de nabije toekomst niet ondenkbaar. Publikatie samengesteld door „Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort BINNENLAND AMSTERDAM Het Industrieel reinigingsbedrijf H. A. Kroon uit het Limburgse Urmond heeft gisteren details be-, kend gemaakt van de techniek waarmee men verontreinigde bodemlagen ter plaatse wil proberen schoon te wassen. Dat had oorspronkelijk zullen gebeuren in het kader van een praktijkdemonstratie in Aalst, waar een benzinestation 20.000 liter produkt was kwijtgeraakt. Maar de demonstratie is om organisatorische redenen uitgesteld. Het principe is eenvoudig: de grond wordt met water vermengd en naar een benzinetank gepompt. Daar komt de grond onderin terecht, ter wijl de benzine op het water blijft drijven. Het mengsel water/benzine gaat dan naar een oliescheider, die aan de ene leant vrij pure benzine aflevert, en aan de andere kant vrij vies water met nog sporen benzine. Dat wordt opnieuw gebruikt om grond los te spuiten, die dan weer naar de benzinetank wordt geslob berd. Het systeem is dus ongeveer gesloten; het gebruikte water wordt aan het einde van de operatie per SSfir1™*" Lekkerkerk niet bang voor moeilijkheden met de bezlnksnelheld van de fijne deeltjes. „Inderdaad is het meeste wat er on der in de tank bezinkt wel zand. Maar een beperkte hoeveelheid slib kan met het retourwater mee verder de kringloop door. In een bodem met tachtig of negentig procent klei zal deze techniek Inderdaad niet werken. Maar daarin kom je dit soort vervui lingsproblemen ook nauwelijks te gen, dat slaat dicht, daar komt de benzine niet ln." Kroon verwacht dat een zandige bodem met dertig tot veertig procent klei of leem nog met zijn techniek te bewerken is. Voor verontreinigde zandlagen is dit alles bekend techniek. Het idee van Kroon heeft betrekking op bodems van meer gemengde samenstelling, waarin klei- en leembrokken belan grijke hoeveelheden benzine bleken vast te houden. Door de opgezogen grond te bewerken met hoge-druk waterstralen, worden alle brokken '.eem en klei kapotgespoten, waar door de verontreiniging de kans moet krijgen om los te komen. Kleideeltjes Waarom Vermeyden, voorzitter van de inmiddels opgerichte Vereniging van aandeelhouders Holland Sea - ADVERTENTIE Billy Carter De onafhankelijke Amerikaanse olie raffinaderij Charter heeft meege deeld dat gesprekken zijn gevoerd tussen de broer van de Amerikaanse president. Billy Carter, en de Ameri kaanse raffinaderij. Deze gesprekken zouden vorig jaar in de zomer hebben plaatsgevonden, met het doel de Libi sche olieleveranties aan de Verenigde Staten uit te breiden met zo'n 100.000 vaten per dag. Charter deelt mee dat Billy een bedrag is aangeboden van viji procent van de waarde van de olie of vijf dollarcent per vat, voor elke uitbreiding van de leveranties. Vol gens de raffinaderij is echter het con tact met Billy Carter vervaagd, toen bleek dat gesprekken niet het gewen ste resultaat: meer verschepingen van olie naar de Verenigde Staten, opleverden. Vandaag de dag ontvangt Charter nog 60.000 vaten Libische olie per dag. wat ongeveer de helft is van het aantal vaten dat vorig jaar werd ont vangen; het resultaat van een alge mene vermindering van leveranties uit Libië aan Westerse regeringen. Olie is vrijwel het enige dat Libië uitvoert naar de Verenigde Staten, volgens het Internationaal Monetair Fonds voor een totale waarde van In verband met de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te wijzigen. Met ingang van 7 augustus 1980 geldt de volgende rentevergoeding: Spaardeposito's met vaste looptijd 5 jaar 9V4% (was 10%) 6 jaar 9%% (was 10%) 2 jaar 8l/4% 3 jaar Sl/2% 4 jaar 9% De rentevergoedingen op de overige spaarvormen zijn ongewijzigd gebleven. DEN HAAG (ANP) De totale de tailhandelsomzet Is ln mei ten opzich te van dezelfde maand een Jaar gele den, met zeven procent toegenomen. In mei 1979 was die stijging vijf pro cent Dit blijkt uit voorlopige gege vens van het CBS over de ontwikke lingen van de geldomzetten in de detailhandel. De hogere omzetontwikkeling in mei komt met name voor rekening van de gestegen omzetresultaten in de voe- dings- en genotmiddelenbranches. Gemiddeld beliep hier de omzetstij ging in mei 1980 tien procent tegen over slechts vier procent in mei vorig jaar. De sterkere prijsverhoging was onder meer oorzaak van de hogere omzetstijging. Verder blijkt uit de cijfers dat de warenhuizen hun omzetgroei van ne gen procent in mei 1979 naar vier procent ln mei dit Jaar zagen teruglo pen. Flinke omzetdalingen gaven de branches duurzame en overige con sumptiegoederen te zien. Search, geen openheid wilde, bleef een raadsel. President-commissaris Heyning zei bereid te zijn mededelin gen te doen over de zaak De Koning (in tegenstelling tot de vorige verga dering) waarop hij melding maakte van een brief van verenigingsvoorzit ter Vermeyden. In deze brief deed Vermeyden een dringend beroep op commissarissen, af te zien van mede delingen omdat de situatie zou zijn veranderd. Vermeyden zei in een toelichting geen exacte gegevens te kunnen ge ven maar de aandeelhouders moes ten maar vertrouwen ln hem hebben. Dat schoot de aandeelhouders die geen lid zijn van de vereniging in het verkeerde keelgat, ten gevolge waar van de stemming er in de vergadering niet vriendelijker op werd. Na een korte schorsing stelde Hey ning voor, te stemmen over de vraag of voortgegaan moest worden met de behandeling van de zaak-De Koning. Ondanks protesten van de niet-vere- nigingsleden ging de stemming door en bleken de verenigingsleden ver in de meerderheid te zijn. De discussie over de zaak-De Koning werd dus gesloten met als resultaat dat de aan deelhouders nauwelijks wijzer de ver gadering verlieten. Eerder in de bijeenkomst bracht een commissie van aandeelhouders rap port uit over de beschuldiging dat commissarissen misbruik hadden ge maakt van voorwetenschap bij koop en verkoop van aandelen en Holland Sea Search. De commissie had onvol doende gegevens kunnen verzamelen om enige conclusie te kunnen trek ken. Zodra de stand van verder nader onderzoek zich daartoe leent, zullen nadere mededelingen volgen. In hoeverre dat in de praktijk ge beurt, zal experimenteel moeten blij ken. Het is denkbaar dat veel veront reiniging aan het grote opper vlak van de fijne kleideeltjes geabsor beerd blijft. Maar directeur Kroon jr. is op dit punt optimistisch. HIJ is ook Voorwaarde voor toepassing is dat er sprake is van zware grondverontreini-", ging met een organische vloeistof die lichter is dan water, en in dat water nauwelijks oplost. Aan die laatste voorwaarde voldoen, behalve benzi ne, ook tolueen en xyleen, de stoffen die onder Lekkerkerk opdoken. Dat heeft aanleiding gegeven voor specu laties of de grond daar ook niet door Kroon zou kunnen worden gewassen, ln plaats van moeizaam door Afval verwerking Rijnmond te worden schoongebrand. Nog afgezien van de plaatselijke bo demsamenstelling, ziet Kroon dat niet optimistisch in. Het gif komt daar nogal gespreid voor. „Wij heb ben deze techniek niet ontwikkeld*., voor Lekkerkerk. maar typisch voor - zware plaatselijke verontreiniging, zoals dit benzinestation, en ongeluk ken met tankwagens." DEN HAAG (ANP) Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) vindt dat de adviesaanvraag van minister Albeda van sociale zaken deze week aan de Stichting van de Arbeid over het werken voor een uitzendbureau rijkelijk laat;; komt. In een reactie op deze adviesaanvra ge zegt het VNO dat dit had moeten gebeuren voordat het ministerie be gin dit jaar zonder overleg met de betrokkenen plotseling een ver scherpt vergunningenbeleid ging voe ren. Het VNO zou het een daad van goed bestuur vinden als het ministe rie in afwachting van het advies van de Stichting van de Arbeid de ge dragslijn van vóór januari zou hervat ten. Die kwam er in de praktijk op neer dat zes maanden de maximale termijn was waarin een uitzend kracht bij een bedrijf in dezelfde functie mocht werken De verscherping die het ministerie in januari ging toepassen kwam er op neer dat nog maar bij uitzondering toestemming werd gegeven voor een verlenging na drie maanden. Het ge volg is. aldus het VNO. een sterke toeneming van het aantal tijdelijke werkers in de WW, wat terug Is te vinden in het werkloosheidscijfer van 250.000. Volgens het VNO zijn vele bedrijven gedupeerd door de handelwijze van het ministerie. Het Verbond ontkent dat veel uitzendkrachten vaste ar beidsplaatsen bezetten. Zij bieden de bedrijven de broodnodige flexibiliteit en vormen bovendien vaak de enige oplossing voor de ernstige problemen op de arbeidsmarkt waar de bedrij ven mee kampen, aldus de werkge versorganisatie. Het VNO is van me ning dat het ministerie ingaat tegen een tendens bij met name vele jonge ren om tijdelijk te werken. De Alge mene Bond van Uitzendbureaus heeft laten weten te hopen en te ver- trouwen op een juist inzicht bij dege nen die het advies aan de minister moeten uitbrengen. Ons commentaar staat op pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13