Premier Begin weigert .voorwaarden vooraf Iran loopt te hoop tegen Washington £en politiek ongeschoolde vrouw leidt IJsland Weer 25 Russische dissidenten opgepakt Kamer België neemt gewestvorming aan -Antwoord aan president Sadat 'Irak kan wel t atoombom maken' Sthiopië bereidt ^hemie-oorlog voor Rooms-katholieken moeten vertrekken Japan vindt Sowjet-Unie groot gevaar Polisario laat Mauretaniërs gaan WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET KJERUZALEM. CAIRO (AFP, AP, Reuter, UPI) De Israëlische premier Menachim Begim "heelt in een brief aan de Egyptische president Anwar Sadat laten weten dat Israël geen voorwaarden vooraf wil bij hervatting van besprekingen over Palestijns zelfbestuur op de ijrechter oever van de Jordaan. Hf Anderzijds zou Israël wel bereid zijn k pUp kwesties inzake het Midden- tttOosten" aan de orde te stellen. Waar- Ptnemers menen dat Begin hiermee 8a- zkdat een oordeel probeert te ontlokken eiover de status van Jeruzalem, zonder tedat de beslissing van de Knesset kan diworden teruggedraaid, itl no Be precieze inhoud van de brief, die or vandaag aan Sadat zal worden over- sihandigd is nog niet bekend gemaakt. ^Medewerkers van Begin verklaarden tidat de brief is gesteld in „niet mis te Överstane bewoordingen", maar dat de t toon desondanks „mild" is. Er zijn ttgeen deuren dichtgeslagen, zo werd «gezegd Zelfbestuur %adat heeft de nieuwe onderhande lingen over een plan voor zelfbestuur 'u or de ruim één miljoen Palestij nen door Israël bezet gebied voor onbe- le tijd uitgesteld. De Egyptische it>- ze rof ARIJ8 (Reuter) Volgens de Fran ke kerngeleerde Francis Perrin kun- tUnen landen als Irak in enkele jaren ouitoombommen bouwen en die ge- itibruiken voor chantage. Perrin. die Jevoorütter is geweest van de Franse Commissie voor atoomenergie, gaf commentaar op het verwerpen door -de Franse regering van de Israëlische beschuldiging dat de nucleaire sa menwerking met Irak de vrede in het Midden-Oosten in gevaar brengt. Perrin denkt niet dat Irak het door Frankrijk te leveren uranium achter over zal drukken om atoomwapens te Baken, vertelde hij het dagblad France Solr. „Maar het zou een illusie Mjn, te denken dat landen als Irak Het over een paar jaar atoombom- een zouden kunnen maken." Perrin s het bangst voor nucleaire chanta ge. „Een staatshoofd kan zeggen: „Ik tieb een paar bommen, en als jullie op fit of dat punt niet toegeven, gebruik ze tegen Israël". Gelukkig voor en de rest van ons", voegde hij aan toe, „geven de Israëliërs niet ikkelijk toe aan chantage. En lat Israël waarschijnlijk zelf de heeft, zou het voor een buurland >t gevaarlijk zijn om nuèleaire itage te bedrijven." (AFP) Ethiopië bereidt een j met chemische middelen voor het Volksbevrijdingsfront van Eritrea. Een woordvoerder van het front, dat strijdt voor zelfstandigheid j/an de kustprovincie Eritrea heeft Jat in Bern gezegd. De zegsman riep Jlle regeringen politieke partijen en Internationale organisties op de Ttrijd, die Ethiopië voert met steun <an de Sowjet-Unie, te voorkomen, woordvoerder zei dat de chemi- middelen zijn aangevoerd door vliegtuigen. Het zou om elfde spul gaan dat in Afghanis- door de Russen wordt gebruikt. DELHI (AFP) India heeft een itaans voorstel afgewezen om id-Azië te verklaren tot een kern- invrije zone. Dit is uit officiële in in New Delhi vernomen. Volgens en woordvoerder van het ministerie an buitenlandse zaken is het voor stel van Pakistan niets nieuws. hdia wil dat het initiatief tot een n Fm wapen vrije zone geformuleerd *~*1t door de landen in het gebied op van besprekingen over en weer. president is verbolgen over het be stempelen van Jeruzalem, inclusief het Arabische deel, tot de ondeelbare hoofdstad van Israël. De nieuwe on derhandelingsronde tussen Egypte en Jeruzalem zou zondag in Alexan- drië beginnen. Begin zou in zijn brief de obstakels hebben opgesomd die Sadat naar zijn idee heeft opgeworpen om het over leg over de toekomst van de Palestij- nen te vertragen. Sadat heeft het overleg tot drie maal toe opgeschort, en schuift gevoelige zaken als Jeruza lem en de Israëlische nederzettingen in bezet gebied naar voren. Deze kwesties, aldus medewerkers van Be gin. maken geen deel uit van de Camp Davidakkoorden. De voorzit ter van de Europese ministerraad, de Luxemburger Gaston Thorn, heeft een gesprek gehad met de Palestijnse leider Jasser Arafat. Deze heeft ge zegd dat de Palestijnen een eigen staat zullen vestigen op ieder deel van de Jordaanoever dat door Israël wordt verlaten. Arafat drong er op aan bij Thom. die in het Midden- Oosten peilt wat de EG zou kunnen bijdragen aan vrede, zich los te ma ken van de Amerikaans geïnspireerde Camp David akkoorden en met eigen initiatief te komen. In New York is bekend gemaakt dat het nog wel enige tijd zal duren voor dat de Veiligheidsraad bijeen komt om over de kwestie-Jeruzalem te pra ten. Islamitische landen zijn bezig met een ontwerp-resolutie. waarin wordt opgeroepen tot sancties tegen Israël. Begin zou volgende week wijzigingen in zijn kabinet bekend willen maken. Vacant Er zijn op het ogenblik twee portefe uilles vacant, die van defensie na het vertrek van Ezer Weizman in mei en die van justitie na het aftreden van 8jmuel Tamir eind vorige week. Een vervanging van Tamir door Mosje Nissim, thans minister zonder porte feuille, lijkt geen enkele moeilijkheid te zullen opleveren. Dat ligt anders met de keuze van een nieuwe minis ter van defensie. Volgens waarnemers zou Begin ondanks verzet willen proberen zijn aanvankelijk plan uit te voeren en Jitzhak Shamir (thans op buitenlandse zaken) op defensie willen benoemen en de huidige minis ter van energie. Jitzhak Modaj, naar buitenlandse zaken willen over plaatsen. Arbeiders werken aan het herstel vyi het station van Bologna, dat zondag door rechtse extremisten werd opgeblazen. Op de achter grond de krater die door de ontploffing ontstond. Het dodental van de aanslag is inmiddels opgelopen tot 78. De Italiaanse politie heeft toegegeven dat zij tot nu toe nog geen enkel suc ces heeft geboekt bij de klopjacht op de daders. BRUSSEL (Reuter, AF, AFP. Belga) De Belgische kamer van afgevaardigden heeft gisteren met een overweldigende meerderheid van 156 tegen 19 stemmen de wet op de gewest- vorming aangenomen. De senaat zal zich waarschijnlijk ook akkoord verklaren. De wet voorziet in een gedeeltelijk zelfbe stuur voor Vlaanderen en Wallonië maar regelt nog niet de status van de hoofdstad Brussel. TEHERAN (AFP, AP, Reuter) Honderdduizenden Iraniërs zijn in Teheran te hoop gelopen tegen de aanhouding van 200 Iranese studenten in de Verenigde Staten. Zij riepen „weg met de fascistische Amerikaanse politie" en voegden daar later aan toe: „weg met de Britse fascisten." Dat was toen de betogers hadden gehoord dat een vijftig Iraanse stu denten waren gearresteerd voor de Amerikaanse ambassade in Londen, nadat zij slaags waren geraakt met de politie. Het Iraanse persbureau Pars meldde dat de „bloeddorstige politie" de „vredelievende studenten" had aangevallen. Enkele tientallen Iraniërs zijn een „sit-in" begonnen bij de pauselijke nuntiatuur in Teheran. Zij willen dat het Vaticaan stappen onderneemt om de Iraanse studenten in de V8 vrij te krijgen. De muren van de Vaticaanse verte genwoordiging werden bedekt met portretten van Islamitische leiders en leuzen, zoals „dood aan het imperia listische Amerika". De geestelijk lei der Khomeini deed zondagavond een felle aanval op de paus, omdat deze geen veroordeling heeft uitgesproken over de slechts behandeling waarvan de Iraniërs in de VS het slachtoffer zouden zijn Khomeini verweet de paus dat hij wel een afgezant naar Teheran had gestuurd om te pleiten voor het openhouden van de r.k. scholen in Iran. De pauselijke nunti us, mgr. Annibale Bugnini, zei dat vijf religieuzen die sinds vijf jaar bij het r.k onderwijs in Iran werkten, de afgelopen dagen gedwongen zijn het land te verlaten, terwijl 25 andere onderwijskrachten priesters en kloosterzusters te horen hebben gekregen dat zij binnen 10 dagen moeten volgen. De studenten in de VS werden aange houden na demonstraties in Wash ington, vorige week De Verenigde Staten hebben gezegd dat een delega tie van de Verenigde Naties de stu denten mag bezoeken, maar tot nu toe is daarvan bij de VN formeel niets bekend. Bovendien, aldus een zegs man, is dit vooralsnog een „interne Amerikaanse zaak." De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadeq Gotbzadeh heeft de se cretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim gevraagd een delegatie te sturen omdat de gevangenen worden „mishandeld." De meeste studenten, die net als hun lotgenoten in Londen weigeren hun namen te geven, zijn nu overgebracht naar een gevangenis in Otisville, hon derd kilometer ten noordwesten van New York. De betoging van 200.000 mensen in de nacht van maandag op dinsdag bij de Amerikaanse ambassade in Teheran, die vier uur duurde, was de grootste in maanden. Een van de radicale le den van de Majlis (het Iraanse parle ment), Fakjredine Hijaz.i verzekerde de demonstranten dat als de gearres teerde studenten één haar wordt ge krenkt, „alle Amerikaanse bezittin gen in dit gebied worden opgebla zen". In de stoet reden veel personen auto's en vrachtwagens mee. Mannen zwaaiden met de Koran, terwijl veel vrouwen een slapend kind op de arm hadden. Voor vrijdag heeft de Iraanse geeste lijkheid een „dag van Jeruzalem" aangekondigd, die zich grotendeels zal afspelen voor de Amerikaanse ambassade in Teheran. President Ba- ni Sadr zal daaraan deelnemen. Hij heeft felle aanvallen gedaan op het uitroepen van Jeruzalem tot hoofd stad door Israël. „Israël zou niet kun nen bestaan zonder de VS", aldus de president „Iran moet gidsland zijn in de strijd tegen de supermachten." Het Iraanse parlement heeft een ge matigde afgevaardigde. Ahmad Ma- dani, ervan weerhouden zijn zetel in te nemen. Madani heeft zich tegen het in gijzeling houden van de Ameri kaanse diplomaten gekeerd. Het par lement zette Madani, die ooit nog kandidaat is geweest voor het presi dentschap, buiten de deur met 176 stemmen voor, één tegen en zeven onthoudingen. Het is vooral „Brussel" dat telkens een struikelblok is gebleken voor een goede decentralisatie van bestuur Daarmee staat of valt ook de hele staatshervorming van België De Vlaamssprekende minderheid eist waterdichte regelingen voor de taal problemen in de in grote meerderheid Franstalige hoofdstad en de francofo- nen in de nog overwegend Vlaamse randgemeenten eisen faciliteiten. Voor oudjaar 1981 moet de regering van christendemocraten, socialisten en liberalen een speciaal statuut voor Brussel hebben opgesteld. Hoe in de' hoofdstad wordt gedacht over de wet op de gewestvorming mag blijken uit het verzoek van de voorzitter van de raad van Brusselse burgemeesters George Desir om uit protest de vlag halfstok te hangen. De Vlamingen die met 56 procent de meerderheid van de Belgische bevol king vormen en die economisch veel sterker zijn dan de Walen en de Brus selaars zouden het liefst zien dat Brussel een administratieve hoofd stad wordt, zonder de regionale be voegdheden van Vlaanderen en Wal lonië. De Walen en de Brusselaars eisen een hoofdstad die even sterk is als de twee gewesten. De te vormen gewesten die in de plaats komen van de negen provin cies krijgen wetgevende en uitvoeren de lichamen, waarvoor in de herfst van 1982 verkiezingen worden gehou den. Met name krijgen ze zeggen schap op de terreinen van ruimtelijke ordening, planologie en financiën. Vooralsnog zijn de financiële midde len voor de gewesten zeer bescheiden, tussen 1,5 en 3 procent van de natio nale Belgische begroting. aIs de twee gemeenschappen de ko mende tijd geen compromis weten te bereiken over de wettelijke toekomst van Brussel ls het gevaar groot dat de gewestvorming in zijn geheel in hero verweging moeten worden genomen. Dat zou betekenen dat België en pre mier Martens weer terugvallen in de telkens tot crisis uitgroeiende taal problemen. Ons commentaar staat op pagina 5 TOKIO (Reuter, AP. AFP) De mili taire invloed in het 8owJet-Unie in het Verre Oosten neemt toe en vormt een groeiende mogelijke bedreiging van Japan. Dit staat ln een witboek van het Japanse defensiebureau, dat door het kabinet is goedgekeurd. „Japan moet de situatie in de wereld ln ogenschouw nemen en als lid van het westerse militaire Wok zijn defen sie versterken", aldus Fumio Miyoshi van het defensiebureau. Het witboek, een jaarlijkse analyse van de defea- sieproblemen en de militaire toe stand, stelt dat Japans verdediging onvoldoende is. Net als in de 1979-versie vestigt het bureau met nadruk de aandacht op de legering van Russische troepen op vier eilanden ten noorden van Japan, waarvan belde staten elkaar het el- gendom betwisten. De Sowjets heb ben de eilanden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog bezet en de controverse heeft de betrekkingen Ja renlang koel gehouden. Nu nog noemt Japan de troepenlegering „volkomen onaanvaardbaar en bui tengewoon betreurenswaardig". Als voorbeelden van de „bedreiging" van de Sowjet Unie voert het witboek op: de ontwikkeling van de strategi sche bommenwerper Backfire, de 88- 20-raketten in het Verre Oosten; de uitbreiding van de Russische vloot in de Stille Oceaan en het toenemend gebruik door de Russen van Vietna mese havens en vliegvelden. Volgens Tokio is Rusland nu getalsmatig su perieur aan de Verenigde 8taten. De Japanse zelfverdediging is in be paalde opzichten onvoldoende. Dat geldt voor de tankeenheden het anti- luchtafweergeschut op de schepen en de toestand van de luchtmacht Ja pan is bij de grondwet gebonden aan een lage defensie maar aandrang van Washington om de defensieuitgaven drastisch te verhogen is onlangs door regeringsfunctionarissen positief be antwoord. NOUAKCHOTT (AFP) - Het bevrij dingsfront voor de Wcst-Sahara, Poli sario, heeft 45 Mauretaanse gevange nen laten gaan. Eerder liet Maureta- nië Pollsario-aanhangers vrij. Een en ander valt vrijwel samen met de eer ste verjaardag van het verdrag van Algiers, waarbij Mauretanië Polisario verzekerde dat het zich zou terug trekken uit het conflict om de West- Sahara. Dit gebied werd na het ver trek van Spanje opgedeeld door Mau retanië en Marokko, in weerwil van aanspraken van Polisario De afgelopen maanden is de arrestatie of veroordeling van ongeveer vijfentwintig dissi denten bekend geworden in het westen. Deze andersden kenden behoren tot diverse groepen. Duidelijk is dat de KGB hen achter de tralies liet verdwijnen om te voorkomen dat ze in contact zouden ko men met bezoekers van de Olympische Spelen, óf om de groeperingen waartoe zij be hoorden te intimideren. Het totaal aantal dissidenten dat slachtoffer is geworden van de zuivering voor en tijdens de Spelen, heeft zo de drie honderd bereikt. Op 29 juni zou Kirill Podrabinek, een Moskouse natuurkundige, worden vrijgelaten na een straf van twee- eneenhalf jaar. Hij werd echter op dezelfde dag opnieuw gearresteerd op beschuldiging van het „in diskrediet door Henk Wolzak brengen van het sociale en politieke systeem" van de Sowjet-Unie. In af wachting van zijn berechting zit hij in de gevangenis. De aankiacht houdt vermoedelijk verband met zijn essay over de dienstplicht in de Sowjet- Unie. dat tijdens zijn gevangenschap in het buitenland werd gepubliceerd. Gevangenisautoriteiten gaven on langs toe dat Kirill lijdt aan tubercu lose. Ook zijn broer, Alexander Po drabinek, is op 13 juni opnieuw gear resteerd. Dat gebeurde in Siberië, waarheen hij voor vijf jaar was ver bannen, eveneens op beschuldiging van het in discrediet brengen van het Sow jet-systeem. Hij is een van de leidende figuren van de beweging te gen het misbruiken van de psychia trische inrichtingen in de Sowjet- Unie voor politieke doeleinden. In Litouwen heeft de geheime dienst KGB een zuivering uitgevoerd, die gedeeltelijk gericht was tegen de „Kroniek van de Litouwse katholieke kerk", een blad dat al sinds 1972 regelmatig verschijnt. De bekendste dissident onder de arrestanten is de Litouwse activist van het eerste uur, Vladas Sjakalis. Hij zat in de jaren zestig ook al vijf jaar vast in een kamp. In Estland, waar onlangs de zeilwed strijden voor de Olympische Spelen werden gehouden, zijn vier studenten veroordeeld tot anderhalf en twee jaar gevangenisstraf, omdat ze de vlag van onafhankelijk Estland op een openbaar gebuw hadden ontrold. In Kiev zijn verschillende gevallen bekend van intimidatie van de Jood se bevolking door de KGB. Valeri Pilnikow werd op duidelijk valse be schuldigingen van mishandeling ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis. Zijn advocaat had om vrijspraak ge vraagd, omdat medische rapporten geen letter bevatten over mishande ling. In Leningrad bestrijden de autoritei ten een „alternatieve cultuur", die steeds meer aanhang vindt. De foto graaf en verzamelaar van „niet-offl- ciële" kunst Valentin 8mimow ls daar opgesloten in een psychiatrische kliniek. Onder andere recente ac ties van de KGB zijn de veroordeling van een kunsthistoricus uit de omge ving van Moskou, de arrestatie van een Orthodoxe christen ln het zuiden van Siberië, een filosoof en twee leden van een Helsinki-groep in de Oekraïne en een geofisicus in Ka linin. •oor J. den Boef ,nUs eerste Europees land heeft IJsland sinds kort een vrouwelijke Ident: de 50-jarige vroegere directrice van het stadstheater van kjavik, Vigdis Finnbogadottir, letterlijk: de dochter van de heer bog. tordat zij zich had laten bepraten om aan onlangs gehouden presidentsverkiezin- to mee te doen, genoot zij geen politieke •kendheid. De IJslandse kiezers kenden tor hoogstens van de Franse lessen op de ♦levlsie, het theaterleven of de universiteit. m'*nt de op 15 april 1930 geboren dochter »n een hoogleraar en een verpleegster ging r l een universitaire studie naar het avant- Wistische theater, studeerde na de oorlog 10' Parijs en Orenoble de Franse taal en lltuur. bekwaamde zich in Denemarken in j.theatervak en werd acht jaar geleden wctrice van het stadstheater van de 'öoofdstad Reykjavik. •n |l#t feit dat zij een vrouw was die de steun m M van de vrouwen-emancipatiebeweging, geen groot voordeel. Daar kwam bij dat UI twintig jaar geleden van haar man een vlts was gescheiden en men tijdens de Üpüezingscampagne foto's had ontdekt. ,fltorop zij in de voorste gelederen liep in to demonstratie tegen het gebruik van de "KVO-basis Keflavik door de Verenigde 16 toten. jok bleek dat zij zes jaar geleden haar .tod tekening had gezet onder een oproep Cm aan deze situatie een eind te maken. Zij l-toeg maar een derde van de stemmen. >.»tor profiteerde van de wettelijke bepaling «degene president wordt, die gewoon de •toste stemmen behaalt Vigdis Finnbogadottir kreeg lang niet alle IJslandse vrouwelijke kiezers achter zich. Zij moest het ook hebben van studenten en van degenen die eveneens moeite hebben met de Amerikaanse basis op Keflavik Deze mensen bevinden zich in alle politieke partijen en velen zullen aan Vigdis Finnbo gadottir de voorkeur hebben gegeven, om dat zij tijdens haar verkiezingscampagne openlijk toegaf, nog altijd achter de oproep te staan, waaronder zij zes jaar geleden haar handtekening zette. 'Nooit opgeven' Sommigen hebben vanwege deze, „aan het licht gebrachte" activiteiten haar er van beschuldigd, communiste te zijn. Daarop heeft zij ontkennend geantwoord: zij ls nooit lid van enige partij geweest. En het feit dat zij tegen de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen op Keflavik is. betekent zelfs niet dat zij tegen de NAVO is. Zij ziet de basis als een onprettige noodzaak, die echter nooit als een vanzelfsprekendheid mag worden beschouwd: „Al ls vrede in deze wereld een utopie, we mogen nooit opgeven." Vigdis Finnbogadottir die tijdens haar cam pagne de IJslanders benaderde met haar grote kennis van sagen, folklore en litera tuur (niet alleen de IJslandse), verhulde niet dat zij eigenlijk nooit actief had meegedaan in de vrouwen-emancipatiebeweging. Dat De dag na haar verkiezing laat Vigdis Finnbogadottir zich in de tuin bij haar huis in de bloemetjes zetten. neemt niet weg dat zij al vele jaren geleden ijverde voor het recht van de ongehuwde vrouw om een kind te adopteren. Zelf adop teerde zij een meisje, Astridurm, dat nu acht jaar is. Zij noemt zich a-politiek en als antwoord op de bewering dat zij „rood" zou zijn, zegt zij „licht rose" te zijn De politiek niet geschoolde Vigdis Finnbo gadottir moest het opnemen tegen drie mannelijke tegenstanders, van wie de 55- jarige Gudlaugur Thorvaldsson (een vroe gere rector van de universiteit en officieel bemiddelaar bij arbeidsconflicten) de be langrijkste was. Van de 140.000 stemgerech tigden (op een bevolking van ongeveer 220.000 zielen) ging 90 procent ter stembus. Vigdis Finnbogadottir kreeg 43.500 stem men (33.6 procent) en Thorvaldsson ver overde 41.626 stemmen. De anderen behaal den resp. 25.567 en 18.124 stemmen. Overigens ls de politieke invloed van de IJslandse president als in andere wester se democratieën beperkt. Vigdis Finnbo gadottir heeft een representatieve taak, die haar goed ligt, misschien jillst omdat zij al lang een „alleenstaande vrouw" is. Op vra gen of officiële ontvangsten en dergelijke geen probleem kunnen opleveren, ant woordde zij tijdens haar campagne dat zij niet gekandideerd zou hebben als zij ge huwd zou zijn geweest. Bij ontvangsten zal zij dan ook geheel zelfstandig optreden. Interessant is het IJslandse presidentschap niettemin als gevolg van talrijke moeilijke kabinetscrises. De nieuwe president moet mogelijk spoedig bewijzen of een vrouw „singuliere gaven" heelt op dit gebied. Want het huidige kabinet dat bekend staat als een „onheilige alliantie", heeft een wan kele basis. Een bijzonderheid, de partij van de premier, Gunnar Thoroddsen. Is zelfs ln de oppositie. Na een lange kabinetscrisis besloot hij zijn eigen weg te gaan „om de eer van het parlement te redden". Vorig Jaar moesten in IJsland verkiezingen worden gehouden omdat de weigering van de communisten om met de sociaal-demo craten samen te werken, de eilandstaat onregeerbaar had gemaakt De stembus strijd bracht echter geen nieuwe mogelijk heden, omdat de communisten bleven wei geren in te stemmen met sociaal-democrati sche plannen om de economie drastisch te saneren. Zij proberen goede vrienden te blijven met de vakbonden, die alleen maar over loonsverhogingen willen praten, waar door het heel moeilijk is om de ernstige inflatie (60 procent) terug te dringen. Kabinetscrises Thoroddsen is nu premier van een kabinet dat de steun heeft van de Vooruitgangspar tij en de communistische Volksalllantie en enkele onafhankelijke afgevaardigden. De Onafhankelijkheidspartij van Thoroddsen en de Sociaal-democratische partij doen niet mee. Het kabinet kan rekenen op 33 van de 60 leden van het parlement (de Althing), van wie er slechts drie vrouwelijk zijn. De communisten kregen het ministerie van financiën en zijn nu als eerste verant woordelijk voor de inflatiebestrijding. De vorming van het kabinet was mogelijk, ondanks de verdeeldheid binnen de samen werkende partijen over de NAVO-basis K«'- lavik, die van groot belang ls voor de verde diging van het noordelijk deel van de Atlan tische oceaan Men wil nu eerst de economi sche problemen te lijf gaan. Als psycholo gisch wondermiddel beschouwt men de gel dhervorming die begin volgend jaar wordt doorgevoerd om „Italiaanse toestanden" te voorkomen. Er komen nieuwe bankbiljetten en men kan (bij voorbeeld) een biljet van 5000 Kroner ongeveer 20 gulden waard inruilen voor een papiertje van 50 Kroner, dat dezelfde waarde heeft. De uitwerking op economisch gebied zal wel gering zijn omdat van de IJslanders gezegd wordt dat zij niet zo gauw overtuigd kunnen worden van de noodzaak om wat zuiniger te gaan leven. Misschien ligt ook hier een taak voor Vigdis Finnbogadottir. Zij kan zich nuttig maken door aandacht te vragen voor een soberder levensstijl en zoals zij al eerder deed voor toestanden ln die delen van de wereld, waar mensen nauwelijks te eten hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7