Iran schort debat over gijzelaars op Thorn belooft EG-initiatief Midden-Oosten Italië vergat rechts bij strijd tegen terreur Nepal treedt op tegen anti-Chinese Tibetanen Dissidente Tsjech mag naar Oxford Ook Poolse havens plat Tunesië laat Bangkok en Hanoi halsstarrig gevangenen gaan L DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 TEHERAN. LONDEN (Reuter. AFP, AP) Uit protest tegen de arrestatie en behandeling van Iraanse studenten in de Verenigde Staten heeft het Iraanse parlement het debat over de Amerikaanse gijzelaars opgeschort. Het parlement, de majlis zou gisteren zijn begonnen met de beantwoording -van een brief van ongeveer 180 Ame rikaanse Congresleden, die het parle- - ment hadden gevraagd de gijzelings- zaak met voorrang te behandelen. Maar de voorzitter van het parle- ment, Hasjemi Rafsanjani, zei dat als gevolg van de wreedheden begaan tegen de in Amerika gearresteerde Iraanse Khomeini-aanhangers de eer ste reactie van het parlement moest •zijn een uitstellen van het debat over WARSCHAU (AFP, Reuter) - Na stakingen in diverse bedrijfstakken zijn nu ook Poolse havens plat ge gaan. In Gdansk legden dokwerkers het werk neer. om hun eisen voor hoger loon kracht bij te zetten. Vol gens dissidenten in Warschau is ook in het nabijgelegen Gdynia gestaakt maar gingen havenarbeiders daar weer aan de slag toen loonsverhoging in het vooruitzicht was gesteld. De arbeidsonrust in Polen begon vo rige maand, nadat de regering de vleesprijzen had verhoogd. De krant van de Poolse communisti sche partij. Trybuna Ludu, heeft ge waarschuwd dat verdere looneisen de economishe moeilijkheden van het land zullen vergroten Het blad geeft overigens de arbeidsonrust toe. en verklaart dat de sociale onrust voort vloeit uit ..reële frusta ties" Als oorzaken voor de ontevredenheid noemt de partijkrant de slechte be voorrading van de winkels, de lange rijen voor de winkels, de hoge kosten van levensonderhoud, de bureaucra tie maar ook het overheersen van privé-belangen en het bestaan van een klasse van ..nieuwe rijken", die #ch alles kan veroorloven Maar. aldus Trybuna Ludu. stakin gen en werkonderbrekingen zijn niet de juiste remedie om aan deze kwalen een einde te maken. „Zij pakken het kwaad niet aan. maar in tegendeel, in sommige gevallen bevruchten ze al leen maar de voedingsbodem" de Amerikaanse brief totdat er een geschikter tijdstip was gevonden In Iran maakt men zich in toenemen de mate druk over de opgepakte stu denten. die inmiddels van Washing ton naar gevangenissen in de staat New York zijn overgebracht in af wachting van hun uitwijzing uit de Verenigde Staten De Iraanse radio maakte bekend dat minister van buitenlandse zaken Sa- degh Ghotbzadeh een brief heeft ge stuurd naar secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim. Volgens de minister moet Waldheim een VN-delegatie naar de gevangenis sen sturen om de studenten te bezoe ken Ook moet Waldheim de Verenig de Staten onder druk zetten om de studenten vrij te laten VN-woord- voerders zeiden gisteravond nog van niets te weten. In Iran is men ervan overtuigd dat de studenten gemar teld worden en dat sommigen erg ziek zijn. De meesten van hen zijn in hon gerstaking gegaan en gisteren zijn gevangenbewaarders overgegaan tot gedwongen voeding van de stu denten. Ook in Londen is het tot een treffen gekomen tussen politie en Khomeini- getrouwe Iraanse studenten. Een groep studenten demonstreerde gis teren bij de Amerikaanse ambassade in Londen tegen het vasthouden van hun kompanen in de Verenigde Sta ten. Twintig studenten werden opge pakt. aldus de Londense politie. In de Westiraanse stad Hamadan is gisteren bij een moskee een bom ont ploft, waardoor volgens het persbu reau Pars zeker 21 mensen verwon dingen hebben opgelopen De „Orga nisatie voor de zuivering van de maj lis" heeft laten weten verantwoorde lijk te zijn voor de ontploffing. De politie arresteerde drie verdachten In de afgelopen twee maanden zijn bij bomontploffingen in Iran min stens 24 mensen om het leven ge komen De Iraanse admiraal. Ahmad Madani oud-presidentskandidaat en voorma lig opperbevelhebber van de marine is er gisteren van beschuldigd banden te hebben gehad met de afgezette sjah en diens geheime politie, de Sa- vak. De beschuldigingen staan in een rapport van een parlementaire com missie die zijn geloofsbrieven als lid van het parlement onderzoekt. KATMANDOE (AFP, Reuter, AP) Een bijzondere rechtbank in de Ne- palese hoofdstad Katmandoe heeft zeven Tibetanen tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Zes van hen werden beschuldigd van „het organiseren van een leger met de bedoeling In Tibet een gewapende opstand te stichten tegen een be vriend land, namelijk China." Volgens de rechtbank hadden de Ti betaanse Khampa's een Mongool se stam die aan de zuidelijke voet van het Himalaya-gebergte woont vergeefse pogingen gedaan gewa pende expedities in Tibet uit te voe ren. De Nepalese regering had hen bevel gegeven hun wapens in te leve ren en naar hun woongebieden terug te keren. De zevende Khampa werd veroordeeld wegens het verzamelen van wapens „om de soeverelnitiet van het koninkrijk Nepal te onder mijnen". Het is voor het eerst dat een recht- bank in Nepal levenslange gevange nisstraffen uitspreekt tegen Tibeta nen, die in 1959 met hun god-koning, de Dalai Lama, van Tibet naar Nepal zijn gevlucht. Negen jaar daarvoor was een Chinese legermacht Tibet binnengetrokken en waren de Chine zen begonnen hun maoïstische sys teem bij de Tibetaanse boeddhisten in te voeren. Daarbij werden ver scheidene monnikenkloosters ver nield en het lamaisme (de Tibetaan se variant van het boeddhisme) aan banden gelegd. Dat resulteerde in 1959 in een opstand tegen het Chine se gezag, die door het leger bloedig werd neergeslagen. De Dalai Lama vluchtte via Tibet naar het Noord Indiase Dharamsalah en hield samen met zijn volgelingen het verlangen naar een eigen onaf hankelijke Tibetaanse natie warm. Tot 1958, toen zond de Dalai Lama delegaties naar Tibet, die met Chine se goedkeuring in het land rondke ken om te zien of de tijd misschien rijp was voor de Dalai Lama om terug te keren. De leiders in Peking zijn er zeer op gebrand dat de nog immer vereerde Dalai Lama weer naar Tibet komt en zich schikt onder de Chinese heerschappij. Een bron van onrust zou daarmee uit de we reld zijn geholpen. Lhasa van Tibet. De leden van de delegatie lieten zich negatief uit over de Chinese machthebbers en zelden dat het Tibetaanse volk in grote armoede leefde. Nadat onge veer tweeduizend Tibetanen in Lha sa spontaan voor de Dalai demon streerden, haalden de Chinezen de T- Vorige week kwam opnieuw een Ti betaanse delegatie, gestuurd door de Dalai Lama, aan in de hoofdstad delegatie hals over kop terug naar Peking. De Chinese leiding was allesbehalve gelukkig met deze ontwikkelingen en gisteren riep een officiepijle Tibe taanse krant (die dus met goedkeu ring van Peking verschijnt) het Chi nese leger op de tradities van de Tibetaanse boeren en herders te res pecteren. De krant schoof, zoals ge woonlijk, de schuld van de verslech terde relaties tussen het Chinese le ger en de Tibetanen, naar de zogehe ten „bende van vier," een stel radica le leiders die aan het eind van de Culturele Revolutie in China in on genade vielen. Het aantal Chinese troepen dat zich in Tibet bevindt, wordt geschat op tassen de 180- en 300 duizend. Van een medewerker AMSTERDAM Van Tsjechoslowaakse ballingen komt het bericht dat professor Julius Tomin toestemming zou hebben gekregen van de autoriteiten in Praag om voor vijf jaar te gaan werken aan de filosofische faculteit in Oxford. Tomin, 43 jaar oud, is getrouwd met een woordvoerdster van Charta '77 en heeft twee zoons van elf en zeventien jaar. Het is nog onzeker of ook zij naar Oxford kunnen vertrekken. Thaise soldaten verwijderen een camouflarenet van een tank in Bangkok bij een luchtalarm-oefening. In het najaar van '78. nog voor de oprichting van Charta '77 begon To min met de zogenaamde Jan Patocka universiteit. Professoren en docenten die vanwege hun politieke visie geen colleges meer mochten geven aan de officiële universiteit vereorgden nu lezingen in privé-woningen voor stu denten van wie de meesten ook van de universiteiten waren verwijderd omdat ze zich te kritisch hadden op gesteld Drie jaar lang heeft Tomin bijeen komsten georganiseerd waarbij TUNIS (AFP) Tunesië heeft ter gelegenheid van de 77e verjaardag van president Bourguiba de laatste politieke gevangenen vrijgelaten. De vroegere secretaris-generaal van het Tunesische vakverbond, Hablb Achour, noemde het besluit van Bourguiba „positief". Hij voegde hieraan toe dat de twee vrijgelaten vakbondsleiders, Abderrazak Ghor- bal en Salah Brour, echter nog een beperkte bewegingsvrijheid hebben. BANGKOK (Reuter, AFP, AP) Thailand en Vietnam hebben hun standpunten over een oplossing voor het conflict in het grensgebied tussen Cambodja en Thailand simpelweg herhaald tegenover secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim. Waarmee een oplossing van dat conflict niets dichterbij is gekomen. De Thaise premier, generaal Prem Tinsulanonda. liet Waldheim weten dat zijn land blijft vasthouden aan de eis dat het Vietnamese leger uit Cam bodja teruggetrokken dient te wor- .den en dat er in Cambodja zelf een gedemilitariseerde zone moet komen onder toezicht van de Verenigde Na ties. Vietnam heeft dit voorstel al verworpen en Waldheim het afgelo pen weekeinde meegedeeld dat zo'n zone op de grens met Thailand en Cambodja moet komen, eveneens on der toezicht van de VN Premier Prem vergat niet Waldheim tijdens de maaltijd eraan te herinne ren dat de Algemene Vergadering van de VN vorig Jaar een resoltutie aan- •fcEIROET (AFP, AP, Reuter) De voorzitter van de Europe se ministerraad, de Luxemburger Gaston Thorn, zal Libanese en Palestijnse leiders peilen over een EG-initiatief inzake het Midden-Oosten. Hij heeft dat gezegd bij zijn aan komst in Beiroet. Thom zal daar ge sprekken hebben met de Palestijnse leider Jasser Arafat en de Libanese president Ellas Sarkls. Met name de status van Jeruzalem en de kwestie van een Palestijnse staat zullen aan de orde komen. De beslissing een heer van stand de balans te laten opmaken in het Mid den-Oosten werd genomen door de Europese ministerraad, in juni ln Ve netië Thorn heeft al bezoeken ge bracht aan Israël en aan Tunesië. „Ik wil zo veel mogelijk staats- en rege ringshoofden ontmoeten om te zien wat hun gevoelens zijn over de toe komst van het Midden-Oosten, en te kijken wat voor Initiatief zij van Eu ropa verwachten", aldus Thorn. Van Arafat wil Thorn met name we ten wat hij vindt van de EG-uit- spraak over het zelfbeschikkings recht van de Palestijnen en van de oproep aan de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO deel te nemen aan de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Deze onderhandelingen zijn schrifte lijk opgeschort door de Egyptische president Anwar Sadat, nadat Isarêl Jeruzalem (ook het bezette deel) had uitgeroepen tot hoofdstad van Israël. De Israëlische regering kwam giste ren in een speciale zitting bijeen, maar dat leidde niet tot een antwoord aan Egypte. Volgens regeringskrin gen was Sadats brief in vriendelijke termen gesteld, maar ging het ln de kern van de zaak toch om een grote verwijdering tussen Egypte en Israël. Een spoedige hervatting van het vre desoverleg werd onwaarschijnlijk ge acht. Onder meer omdat Sadat van Israël verlangt dat het de status van Jeruza lem bespreekbaar maakt in de weder zijdse gesprekken. Voor premier Me- nachem Begin is dat vrijwel onmoge lijk, gezien de overweldigende meer derheid voor het uitroepen van Jeru zalem tot hoofdstad ln de Knesseth. het Israëlische parlement Begin wil zijn kantoor verplaatsen naar Jeruza lem, ondanks waarschuwingen van de Verenigde 8taten dat dit de be sprekingen met Israël zou door kruisen Begin heeft nu vijf ministers aan het werk gezet om een antwoordbrief aan Sadat op te stellen. Zij gaan aan de slag temidden van geruchten dat Be gin komend voorjaar verkiezingen wil houden om zijn eigen positie te ver sterken. Een woordvoerder van de premier heeft dit ontkend, ln weerwil van uitspraken van vice-premler Sim- cha Ehrlich over een stembusstrijd waarbij de toekomst van Jeruzalem, de bezette westelijke Jordaanoever en de Oaza-strook centraal zouden moeten staan Begin heeft gezegd dat hij alleen zal aftreden en nieuwe verkiezingen uit schrijven als hij zijn meerderheid in de Knesseth verliest. De Israëlische premier kan nu rekenen op 62 van de 120 zetels. In de Israëlische Kranten was giste ren enige verbazing te bespeuren over de afwachtende houding van Begin ten aanzien van Egypte Formeel, al dus de bladen, zou Begin onomwon den kunnen laten weten dat Jeruza lem niet wordt genoemd in de Camp Davldakkoorden, zodat Egypte niets te maken heeft met de Israëlische stellingname. In plaats daarvan lijkt de premier een afkoelingsperiode te willen. De Engelstalige Jeruzalem Post legde een duidelijk verband tussen de Egyptisch-Israëllsche besprekingen en de binnenlandse politieke onze kerheid Of de autonomie-onderhan- delingen (tussen Tel Aviv en Cairo) worden opgeschort of niet. achtte de krant niet van doorslaggevend be lang. „Uiteindelijk gaat het erom wie naar de mening van de kiezers geacht wordt dit land te besturen", zo schreef de Jeruzalem Post nam waarin op een onmiddellijke en totale terugtocht van alle buitenland se troepen uit Cambodja werd aange drongen. Waldheim ging daar in zijn rede niet op in, dankte Thailand voor de opvang van Cambodjaanse vluch telingen en zei te hopen dat zijn reis tot een „rechtvaardige en duurzame" vrede in het gebied zou leiden. Daar lijkt het voorlopig nog niet op De hoop dat Zuidoost-Azië. na de langdurige en bloedige oorlog in Viet nam een zone van vrede zou kunnen worden is in rook opgegaaan. In plaats van toenadering tussen ener zijds de landen van ASEAN (de Asso ciatie van Zuidoost-Aziatische Na ties: Thaland, de Flilippijnen. Singa pore. Maleisië en Indonesië) en ander zijds Indo-China: Vietnam. Laos en Cambodja, is er sprake van een zich verhardende confrontatie. De span ningen liepen hoog op toen het Viet namese leger eind 1978 Cambodja binnenviel. Pol Pot en zijn Rode Khmers uit Phnom Penh verdreef en daar hun eigen man. Heng Samrin neerzetten. De spanning steeg op nieuw toen in juni van dit jaar er schèrmutselingen plaatsvonden rondom de vluchtelingenkampen in Thailand en Vietnamese troepen eni ge tijd doorbrachten op Thais grond gebied Vietnam. Laos en Cambodja hebben een gigantische legermacht van meer dan een miljoen soldaten, die weten wat vechten is. Maar de economiën van de drie zijn bijzonder zwak ideeën van Plato. Thucydides. Aristo teles en andere klassieke wijsgeren werden bestudeerd en besproken Aanvankelijk heeft de staatsveilig heidsdienst geprobeerd deze bijeen komsten te saboteren: ze verstoorden ze een aantal keren, arresteerden stu denten voor een paar dagen, onder vroegen Tomin en hielden huiszoe kingen maar ze konden geen officiële beschuldiging tegen hem uitbrengen en hebben zijn bijeenkomsten daarna lange tijd ongemoeid gelaten. „Een belangrijk succes", aldus Tomin. „omdat het bewijst dat er wel dege lijk een ruimte te bevechten valt om in de legaliteit en in alle openheid initiatieven te ondernemen die niet direct door staats- of partijorganen gecontroleerd worden Vorig jaar schreef Tomin een brief naar vier universiteiten in het Westen met de vraag of professoren mee wil den werken aan zijn seminars Vanuit Oxford hebben een aantal we tenschappelijke medewerkers filoso- fielessen gegeven Waarschijnlijk om dat er nogal veel publiciteit in Enge land aan geschonken werd hebben de autoriteiten in Praag dit als een pro vocatie ervaren en besloten definitief een einde aan de seminars van Tomin te maken. Vanaf maart tot begin mei hebben ze tot acht maal toe de bij eenkomsten onmogelijk gemaakt studenten werden voor 48 uur vastge zet. sommigen mishandeld. Tomin werd regelmatig ondervraagd en mis handeld. Uiteindelijk hebben Tomin en onge veer dertig studenten besloten te stoppen met de lezingen Een ander vooraanstaand Charta-lid, professor L. Hejdanek, is daarna weer gestart met een filosofiecursus. Deze cursus sen vinden echter ln alle openheid plaats. Zo heeft Tomin in een open brief aan president Husak van 7 april jongstle den geschreven over het onwettig op treden van de staatsveiligheids dienst; tevens nodigde hij Husak uit de bijeenkomst van 9 april bij te wonen. „Het is niet onmogelijk dat uw aanwezigheid voldoende is om de agenten van het ministerie van bin nenlandse zaken van verdere actie te weerhouden." Op alle manieren hebben de autori teiten geprobeerd Tomin de mond te snoeren. Zelf werkte hij als nachtwa ker in een dierentuin. Zijn oudste zoon kan alleen het laagste onderwijs volgen, gedurende vijf maanden, van juni 79 tot oktober 79 hebben steeds twee agenten van de veiligheids dienst voor zijn flat gepost; vieren twintig uur per etmaal en behalve de gezinsleden mochten ze niemand doorlaten. door Wim Jansen Heeft Italië, in zijn ijver een nieuwe golf van terreur de kop in te drukken, de fascistische bewegingen overgeslagen? Nauwelijks hadden regering en politie trots grote successen gemeld in de strijd tegen linkse terroristi sche organisaties, of een explosie in het station van Bologna sloeg alle hoop op beter tijden weer de grond in. Hoewel de verantwoordelijkheid voor de aanslag door groeperingen van uiteenlopende afkomst is opge ëist, zijn er duidelijke aanwijzingen dat het een actie is van extreem rechts. Gevangen genomen leden van de Rode Brigades bij het verlaten van de rechtszaal. De politieke partijen in het Italiaanse parle ment zijn het doorgaans over weinig roe rend eens Een uitzondering daarop vormt de bestrijding van het georganiseerde ge weld. dat Italië vanuit verschillende hoeken bedreigt. Begin dit jaar schaarden de chris ten-democraten. socialisten en communis ten zich in ongekende eenstemmigheid ach ter een voorstel voor een nieuwe anti-ter- reurwet. die de politie en het leger bij de opsporing van subversieve elementen verre gaande bevoegdheden verschafte Premier Cossiga had aan het wetsvoorstel de ver trouwenskwestie verbonden. Geheel over bodig. naar later bleek, want slechts een paar splinterpartijen stemden tegen Successen Aanleiding voor de nieuwe wat was de plot selinge opleving van de terreur vorig jaar. Na een golf van geweld vijf jaar geleden, leek het er even op dat de ergste tijden voorbij waren Maar de moord op de chris tendemocratische leider Aldo Moro bleek het keerpunt in de dalende terreurgrafiek In 1979 telde Italië alweer 2150 aanslagen, waarbij veertig doden en 54 zwaargewon den vielen Met de nieuwe wet in de hand boekte de politie de laatste maanden opvallende suc cessen. Kort voor de regionale verkiezingen van 8 juni maakte de minister van binnen landse zaken bekend dat al meer dan twee honderd verdachten waren gearresteerd. De meesten hadden toegegeven lid te zijn van de Rode Brigades, een extreem-linkse orga nisatie die ook verantwoordelijk was voor de moord op Moro. Een groot deel van de arrestaties volgde op de bekentenis van Patrizio Peci, die wordt gezien als het „sec tiehoofd" van de Rode Brigades in Turijn Maar ook andere terreurorganisaties kre gen zware klappen. De al even moorddadige linkse organisatie Prima Linea (Frontlinie) zou zo goed als opgerold zijn en ook minder bekende groeperingen hadden aanhangers zitten onder de arrestanten De arrestatiegolf bleef niet in Turijn han gen. maar rolde via Milaan. Genua en Rome naar Midden-Italië De politie sprak al van .doorslaggevende successen hoewel men toegaf te zijn geschrokken van de relatief brede aanhang van het terrorisme Onder de arrestanten bevonden zich stu denten. docenten, fabrieksarbeiders en kin deren uit de rijkere milieus (Een van die kinderen, Marco Donat Cattin. bracht zelfs nog de regering in ernstige moeilijkheden. Zijn vader, de toenmalige vice-voorzitter van de christen-democratische partij Carlo Donat Cattin. had van premier Cossiga ge hoord over de op hande zijnde arrestatie van zoonlief. Deze wist door die tip de dans te ontspringen en het Italiaanse parlement houdt zich nu bezig met de vraag of Cossiga bewust zijn partijgenoot op de hoogte heeft gesteld) Het is opvallend dat de grootscheepse jacht op terroristen, waarbij zelfs de banken wer den verplicht mee te werken, vrijwel alleen in het linkse kamp succes heeft gehad. Een belangrijk deel van de aanslagen komt voor rekening van fascistische groeperingen en de „gewone" misdadigers, de mafiosi. Italo Pen-ante, chef van de politie in Bologna, zegt er voor „meer dan 95 procent" zeker van te zijn dat de aanslag op het station het werk was van een extreem-rechtse organi satie. Hij leidt dit niet alleen af uit de aard en de kracht van de explosieven. maar ook uit het gekozen doel. Linkse organisaties kiezen hun doelwit doorgaans zeer zorgvul dig uit: het zijn de „dienaren van de staat" zoals juristen en politici die met ge richte aanslagen worden vermoord De tactiek van rechts is minder selectief. Rechtse extremisten zijn veroordeeld voor een bomaanslag tijdens de drukste uren op een bank in Milaan, waarbij zestien doden en honderd gewonden vielen. Ook de zeven doden die vielen bij een bomexplosie tij dens een anti-fascistische betoging in Bres cia in 1974 worden aan rechts geweld toege schreven. Dat is ook het geval met de twaalf doden, die in 1974 vielen toen in een rijden de trein nabij Florance een bom ontplofte Proces Een van de mogelijke motieven van de aanslag in Bologna zou het proces kunnen zijn tegen Mario Tuti, een van de oprichters van de Fascistische beweging Nationaal Revolutionair Front. Hij was een van de meest gezochte figuren in Italië, nadat hij in zijn huis twee politiemannen had doodge schoten. Hij stond op het moment van de aanslag in Bologna terecht, op verdenking van de bomaanslag in de trein nabij Flo rence Hoewel zijn zeven medeverdachten iedere schuld ontkennen, noemde Tuti de aanslag volp -s Italiaanse kranten een „oorlogs- hari ng". Dat schetst vrij nauwkeurig het klimaat, dat de rechtse terreurorganisaties willen scheppen. Deze groeperingen, met namen als Nieuwe Orde, Nationale Voor hoede. Gewapende Revolutionaire Kernen en Nationaal Revolutionair Front, steken hun voorkeur voor het fascisme niet onder stoelen of banken. Een aantal leden is in het verleden gearresteerd terwijl ze in nazi- uniformen rondliepen of hun huizen ge bruikten als opslagplaats voor wapens Zij zien zichzelf als de erfgenamen van de „squadristi". de terreurgroepen die in de jaren twintig de fascistische dictator Mus solini aan de macht hielpen. De aanslagen op grote massa's mensen roepen ook herin neringen op aan de gewelddadige sfeer waarin Mussolini de macht kon grijpen De Italianen vragen zich nu af waarom de autoriteiten niet wat meer achter de fascis ten hebben aangejaagd. De verklaring daar van ligt waarschijnlijk in het verschil in de doelen van de linkse en rechtse terroristen Juist omdat extreem-links zich speciaal richt tegen mensen als rechters en politici, komt vanuit die hoek ook veel sterker de roep om terreurbestrijding Eind maart nog weigerden rechters en amb tenaren van het openbaar ministerie verder te werken, nadat in één week drie magistra ten waren vermoord. De rechters eisten betere bescherming en inschakeling van het leger, dat in de straten van de grote steden zou moeten patrouilleren. Hoewel aan deze eis niet volledig tegemoet werd gekomen (wel nam het leger de bewaking van belan grijke gebouwen op zich), zijn er sinds die tijd successen geboekt in de strijd tegen de terreur De aanslag in Bologna heeft echter aangetoond dat die strijd nog lang niet is gestreden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7