kleine krant Donders en bliksems, wat een weer! X Trouw de Kreymborgs Zomerbont» Nü 15% korting! L Mijn ratten TURN- (MONSTERS) Plaag IQ O J r'M; Bon voor bezorging Iroow tijdens vakantie Wilt n Trouw ook op ow vakantie-adres bezorgd hebben? DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 8 - RHs"ifc 5 AUGUSTUS 1980 Van onzer verslaggefster DEN HELDER Stralend zomerweer, dondersla gen en bliksemschichten bepaalden het leven afgelopen zondag. Het regende in Noord-Holland zo hard dat de tenten op de campings en de kelders van huizen onder water liepen: Op Schier monnikoog hagelde het zelfs! De kleine krant Medewerkenden Johanneke Leestemaker Piet Hagen Hanneke Wijgh Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859. 1000 AW Amsterdam Het meest spannende was toch wel de bliksem. Het leek niet op te houden: éénenvijf tig bliksemschichten per mi nuut in Den Helder. Dat is het record, sinds vijftien jaar. Meestal zie je bij onweer eerst de bliksem en hoor je pas na een paar seconden de donder slag. Je kunt uitrekenen hoe ver de onweersbui ongeveer van je verwijderd is, door de seconden tussen de bliksem en de donderslag te tellen. Elke seconde staat voor één kilometer. Maar daar kwam zondagochtend niets van te recht. Elke seconde was er wel een nieuwe bliksem schicht te zien. Je raakte ge woon de tel kwijt. De onweersbui van zondag was ontstaan door een bot sing van hele warme lucht uit het oosten van het land en veel koudere lucht uit zee. Er zijn allerlei soorten onweers buien. Vaak is het zo dat een groep wolken met een positie ve (elektrische) lading in bot sing komt met een groep wol ken met een negatieve lading. Parelsnoer Het is geen echte botsing, de wolken komen niet echt te gen elkaar aan, soms zitten er nog kilometers tussen in de lucht. Maar de spanningsvel den botsen en daar kan een elektrische ontlading door ontstaan. Zo'n ontlading kan een bol- bliksem zijn of een bandblik- sem of zelfs een parelsnoer- bliksem dat is een reeks lichtende stukjes, die als ge heel op een snoer kralen lijkt. Als er geen echte schicht te zien is, (de bliksem verstopt zich dan in de wol ken) noemen we het weer licht. De hemel licht op, zon der dat je ziet waar het licht vandaan komt. Onweer kan gevaarlijk zijn. Ik heh twee ratjes waarvan Donsje (de oudste) beige is met een wit buikje en ro de oogjes. Knuffeltje is ongeveer een half jaar jonger dan Dons je en is grijsbruin met zwarte oogjes. Het leuke van ratjes is, dat steeds als je ze optilt of vastpakt en daarna weer terug zet, ze zich meteen gaan wassen. Dat komt omdat ze zich zelf willen blijven. Ze zeggen dat ratten heel erg slim zijn. Je kan ze allerlei kunst jes leren zoals deuren openmaken en zo. Maar dat doe ik nooit want je moet een dier een dier laten vind ik, daarom kennen mijn ratjes ook geen enkele kunstje. Al leen komen ze altijd als ik ze roep. Mfïar dat komt gewoon om dat ze me kennen en vertrouwen. Wat ze erg lekker vinden is spuug. Als ik wat spuug laat zien, komen ze op me af en likken mijn lip pen af. Soms probe ren ze in mijn mond te komen door in mijn lippen te knij pen met hun scherpe nageltjes. Als ik dan schrik en mijn mond open doe, zitten ze, voor ik het weet met hun kop in mijn mond. Ratten zijn erge lie ve diertjes. Je kan ook veel met ze la chen om hun klim men en klauteren en hoe ze met elkaar spelen. Hester Messbauer Amsterdam Vroeger waren de mensen er ook erg bang voor. Soms dachten ze dat de goden de donder en bliksem gebruik ten om mensen te straffen. Een bliksemschicht is heel erg heet, zo'n 20.000 graden Celsius. Als de bliksem in een boom of boerderij slaat, schiet daar meestal onmid dellijk de fik in. Mensen die door de bliksem getroffen worden, zijn op slag dood. Alle hoge punten in Neder land, zoals kerktoren en hoge flatgebouwen, zijn tegen woordig voorzien van een bliksemafleider. De schade, die het noodweer afgelopen weekeinde heeft aangebracht is het erjste voor de fruittelers. Hun hele appel- en aardbeienoogst is naar de bliksem. Cfrcusschool Circus Holiday heeft een rijdende school gekregen. De kinderen die bij het cir cus horen, krijgen het ko mende jaar les in een truck. De truck, een gebouwtje op wielen, wordt met behulp van een oplegger met het circus meeverplaatst van de ene stad naar de andere. De juf, Maria Rutjes, rijdt ter aan. ampeerbus ach- Circus Holiday is het eerste circus met een eigen school en een eigen juf. Twee Duit se kinderen, twee Portuge se en zes Nederlandse kin deren krijgen alle dagen les van juf Rutjes, die bij het circus woont. In zo'n rij dende school staan stoel tjes, tafeltjes en een school bord, net als in een gewone klas. Voor andere circuskinde ren is er in Nederland ook een mogelijkheid om naar school te gaan. De 'Stich ting Rijdende School' heeft nog zeven rijdende school tjes, die naar een circuster rein worden gebracht als er een nieuw circus in Neder land aankomt. HET REGENT ALWEER i5 DE WAS AL BbNlA 'JE WAS' iS VERLEDEN] TUD. HET MOET ZÜN ONZE WAS. J Ludwig Prokop is een Oos tenrijkse arts en professor, die alles afweet van de sport. Hij is voorzitter van de we reldbond van sportartsen en lid van de medische commis sie van het Olympisch Comi té. Hij is niet zo gelukkig met alle grote prestaties, die in Moskou zijn geleverd. „Het gaat ten koste van de gezond heid van de deelnemers". Hij, vergelijkt de gewichtheffers met piramides van vlees en bloed, de worstelaars met le lijke dwergen, misvormd door de sport Het idee dat op de Olympi- sche spelen de beste amateur de gouden medaille wtnt, is I allang achterhaald. Sport is I werk geworden: slavenarbeid van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat. Jongens en meis jes worden gekweld, vindt dokter Prokop. Hij heeft in Moskou de topturnsters ge vraagd, wat ze het liefst zou den doen. De meesten ant woordden: „Op zondag een keer uitslapen en met andere kinderen spelen." NOOIT GEDACHT DAT DiT EEN GEVOLG KON ZÜN VAN SCHOLING EN EMANCIPATIE. O— Professor Prokop wil graag dat de minimumleeftijd voor turnsters omhoog gaat. „Turnsters zijn arme, onge lukkige en verhongerde meis jes," zegt Prokop. „Zij moe ten zes uur per dag hard trai nen en krijgen daarna niets te eten, omdat ze klein en slank moeten blijven." Er zijn zelfs artsen, die meisjes hormonen toedienen, waardoor ze in hun groei worden geremd. Prokop vindt het maar ge^ vaarlijk. „Als een arts dit doet. is hij een misdadiger." V/ Turnsters worden tot turn- monsters gemaakt. De schuld ligt bij de ouders, vindt Pro kop. „Zij dwingen hun kinde ren prestaties te r leveren, die ze zelf nöoit hebben bereikt." Hele wolken sprinkhanen zwermen over Afrika. Als je door zo'n wolk loopt kan je niets meer zien. Er zitten dan sprinkha nen in Je oren en in je neus, overal tot in je onderbroek, brrrr. Het is een plaat, zeggen ze. De sprinkhanen zijn geboren bij een groot meer in het Afrikaanse land Tsaad. Sinds de maand april zijn de sprinkhanen gaan zwermen. Ze hebben nu al 10.000 kilometer afgelegd in de zuidelijke richting. Overal waar ze langs komen, vreten ze het land kaaL Er ko men steeds meer sprinkhanen want het klimaat is bijzonder gunstig en er is genoeg eten omdat ze elke keer naar een andere plaats vliegen. De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft extra geld beschikbaar gesteld om de sprink hanen te bestrijden. Maar de FAO is bang dat het niet zoveel zal helpen. In de periode 1928 tot 1941 heeft Afrika ook last gehad van een sprinkhanenplaag. Ze hebben toen alles, bomen, huizen, planten en gras opgegeten in de landen ten zuiden van de Sahara. Voor de bevol king bleef er niets meer te eten over behalve sprinkhanensoep. In Egypte hebben ze ook last van een plaag: daar lopen miljoenen ratten rond. Deze ratten zijn geboren in het gebied langs het Suezkanaal waar niemand woonde in de periode van vijf jaar. De ratten hebben ongestoord kleine ratjes kunnen maken en nu zijn er miljoenen. De regering van Egypte heeft 1500 rat- 5 augustus 1980 tenvangers in dienst genomen. De men sen uit de dorpjes vangen zelf ook elke rat, die ze te pakken kunnen krijgen. Ratten zijn zeker zo gevaarlijk als sprinkhanen. Ratten vreten niet alleen alles op, ze brengen ook gevaarlijke ziek ten mee. Vroeger brachten ratten de pest over. Aan de pest, of de zwarte pest, zoals de mensen 't noemden, gingen in een paar weken tijd honderden mensen dood. Dat kan nu weer gebeuren in Egypte. Maar de mensen weten tegen woordig wel beter hoe ze ratten en de ziekten moeten bestrijden. Heel erg lang geleden heeft Egypte ook wel eens last van plagen gehad. Ken Je het bijbelverhaal van de Joden in bal lingschap in Egypte? Jaweh, de god van de Joden heeft Egypte toen gestraft met tien plagen, net zo lang tot de Farao, de koning van Egypte de Joden lieten gaan. De plagen waren kikvorsen, muggen, steekvliegen, de veepest, zware hagel en meer van dat engs. Kan je voorstellen hoe dat geweest moet zijn? i' -J-.'.l. J Naam abonnee.J I Adre* I Pnsicode pkiais:I Telefoon:j I Vakaniiepenock.*:Nenrvkil;iHiin weer lluiisop J Vakantieverblijf J Hoiel/pensk>n/campinge.d:J I Adres:- 1 Plaais event, code): 2 LiikI:_j I Pnnokosien \oor verzending Irouw binnen f airopa: 11,85 pet <.l;iglluchi|*>sti I I Verzending naareen vakantie-adres in Nederland en Helgie is grafts I I Builen Mwropaop aanvraag (telefoon 020-lM.M5(>) I Betaling uitsluitend per acceptgirokaart die u wordt toegezonden I Ook al is het hartje zomer, Kreymborg denkt nu even aan de winter. En brengt voor delig zomer bont. Dat betekent dat u maar liefst 15% korting krijgt. Op korte en lange mantels. Op alle bontsoorten uit onze kollektie. U ziet hier slechts 2 voorbeelden. Nog véél meer magnifiek en verrassend voordelig zomerbont vindt u nu bij Kreymborg. Links: Kort kidskin bontjasje. Grijs. Mt. 38-48. Normale prijs 439: 15% Korting 69: Zomerbontprijs 370r Rechts:Bontmantel van heélvellig konijn. Leren ceintuur. Brum. Mt 36-46. Normale prijs 419: 15% Korting 64: Zomerbontprijs 155= x X Mei vakantie zijn en u loch een heel je iluns voelen. Omdal u heldagelijk.se nieuws .gewoon" in Trouw kunt blijven lezen Waar Ier wereld u ook met vakantie heni.we bezorgen hei dagblad waar u zo verbouwd mee hem graag op uw vakantie-adres. De enige extra kosten zijn de postzegels voor verzending Nederland en België is gratis. Anemie: Wij maken u er nu reeds op attent dut de posiallevering van dagbladen in zuidelijke landen (llalië. Spanje. Joegoslavië enz) over hei algemeen ie wensen overlaal. Helaas kunnen wij hierop geen enkele invloed uiloelenen. Zend de onderstaande hon uiterlijk drie weken voot uw eerste vakantiedag naar Trouw aid. Vakantieservice Antwoordnummer 2792. 1000 PA Amsterdam Er hoeli geen postzegel op de envelop

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10