§Geen sfeer en spanning bp eenzijdige Spelen Adelaar grijpt weer mis Geachte heer Popow, ioogschutters blijven |n top klassement Dpen Spartakiade kent geen helden Cijfers van de spelen Judoka ook in open klasse in eerste ronde gewipt Ierse official: zelfverbranding op Rode Plein -^NDA NDAG 4 AUGUSTUS 1980 SPORT TROUW/KWARTET •«I r Johan Wotdendorp BOSKOU De Sowjet-Unie heeft de Olympische Spelen [ekregen, die het verdiende: geen sfeer, nauwelijks spanning i een dodelijke eenzijdigheid. Het Russische volkslied viel ker te beluisteren dan een tophit op Hilversum 3. De istduitse nationale hymne was een geslaagde alarmschijf, al l het lied nooit de absolute top bereiken. Rusland, dat in 76 in Montreal 47 gouden medailles won, vijzelde dat totaal i eigen huis royaal op. In het klassement van de eerste tien lomineerden Oosteuropese naties en Cuba, een trouwe vriend i de Sowjet-Unie en derhalve een land, dat de sport in de atschappij een centrale plaats geeft. ;t recht was er in Moskou sprake een open Spartakiade. Tussen de innen en vrouwen, die de medailles tten, viel geen held of heldin te itdekken, de toeschouwersmassa st het zonder echt aansprekende ■n stellen. Marathonloper Cier- ilci was, ook al won hij het zwaar- atletieknummer twee keer, geen ia. De Britse tienkamper Daley impson kwam qua populariteit en aliteit in de verste verte niet bij ice Jenner, die in Canada het hoge van 8618 punten bijeen ichraapte. Bij de zwemmers werd rergeefs naar tenminste de evenknie ran Mark Spitz en Cornelia Ender |ezocht. En welke niet-atletieklief- hebber weet over pakweg een maand nog wie Myruts Yifter is? Of Gerd 'Hfessig, die in het ernstig gedevalu eerde hoogspringveld een wereldre- cord brak? ;t heeft weinig zin om de takken sport stuk voor stuk te analyse- in. Wat vooraf bekend was. werd op Spelen bevestigd. Met name het key en de paardesport hadden te onder de boycot te lijden, it de wedstrijden tot ware kluchten melodrama's uitgroeiden. Zimbab we, na het opstappen van de blanke ^minderheidsregering van Ian Smith roor het eerst sinds jaren weer op een Wereldwijd sportevenement verte- Enwoordigd, kon zowaar het hockey- ud bij de dames winnen. Een iet- t vertekende situatie overigens, lat de ploeg uit louter Engelse itschoolmeisjes bestond. En tot ft knollen toernooi werden roodjas- >n toegelaten, die op Nederlandse ivrinciale concoursen nog door de zouden vallen. Tot verdriet van paarden, die door het onvermogen sommige ruiters op letterlijk itachtige wijze over de hindernis- werden gejaagd. Ierland ontpopte zich, zoals viel te ten, als het Tanzania van Eu- ipa Bladvulling dus. De zilveren medaille van Gerard Nijboer op de 'marathon kreeg terecht een gouden glans, de bronzen plak van judoka Henk Numan, ex-aequo met de Oost- Lorenz in de halfzwaarge- htklasse, werd als normaal geac- terwijl de damesestafette- j (4 x 100 meter) bij het zwem- de derde plaats in de schoot j geworpen dank zij de absentie Amerikanen en Westduitsers en t diskwalificatie van het Russische Het bereiken van finale- laatsen is in de ogen van de schei- keuzeheer Bram Leeuwenhoek let toekomstbeeld. Afgezien van het Vit, dat hij daar gelijk in heeft, kun je afvragen of je daar zo problema- en meelijwekkend over moet Zo daartoe de wens zou bestaan, is het duidelijk, dat Oost-Duitsland nooit kan worden ingehaald. De arge loze Rus, die vond, dat Nederland maar eens een voorbeeld aan de DDR' moest nemen, is gewoon op de beken de, eenzijdige manier ingelicht. Voor de achtergrondverhalen is hij op Sowjet-sport of, als hij Duits leest, Neues Deutschland aangewezen. In de communistische landen. Inclusief Cuba, is sport niet alleen een recht, maar ook een plicht van het volk. Met andere woorden: wettelijk is gere geld, dat iedere burger goed voor zijn lichaam dient te zorgen. Dat de lei ders er ten aanzien van hun topspor ters (die immers tot het lichtende voorbeeld moeten dienen) andere, minder ethische principes op na hou den. blijft voor het volk gewoon ver borgen. In verplichte trimuurtjes schuilt in principe weinig kwaads. Anders is het, wanneer de trots van het land met behulp van anabole steroïden en testosteron (mannelijke hormonen) hoog wordt gehouden. Dat er uit de 2468 dopingonderzoeken geen posi tieve gevallen te voorschijn kwamen (in Montreal vijf) is op zijn zachtst gezegd misleidend. De Engelse do- pingspecialist Beckett deed daarover op onthullende wijzen een boekje open. ,,Een atleet kan tot drie weken voor het begin van een sportevene ment doping gebruiken en vervolgens testosteron tot zich nemen," aldus het lid van de medische commissie van het IOC. „Oeen enkel laboratori um kan dan iets vinden. Het is een geweldige lacune in de dopingcontro le, dat dit tot de mogelijkheden van het ontduiken van een gericht onder zoek behoort. Maar volgend Jaar ho pen we er een oplossing voor te heb ben gevonden." Nederlandse topsporters zijn, zo is tot dusver altijd gebleken, verstandig ge noeg om zich niet tot dit soort prak tijken te laten verleiden. Het heeft daarom geen zin om de concurrentie met de Oostbloklanden op te zoeken. Zeker, waar het op de Olympische Spelen altijd een strijd tussen profes sionals (in dienst van de staat) en amateurs betreft. Oroot-Brittannië en Zweden hebben niettemin enkele prioriteiten aan topsportbeoefening gegeven door de bovenlaag in staat te stellen aan specifieke sportacade- mies te studeren. Een blauwdruk der halve van het Amerikaanse systeem. De beloning was er naar: respectieve lijk vier en drie gouden medailles. Maar tegenover het geweld van de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland en in normale gevallen de Verenigde Sta ten valt ook dat onder de noemer ..rommelen in de marge". Ten aan- Boksen Pspiercewtcht. finale: 1 SJamll Sabirov (Sow). 2 Hlpollto Ramos (Cub). 3. Ismail Mouslafov (Bul) en Byong Uk LI (N-Kor>. Vlletsewlcht, finale: 1 Petar Lesaov (Bul). 2 Viktor Mroslanjenko (Bow), 3. Janusz Varedl (Hon) en Hugh Russell (Ier). Bantamgewlcht. finale: 1 Juan Hernandez (Cub). 2. Bernardo Jose Plnango (Ven). 3. Michael Antho ny (Ouy) en Dlmitru Clpera (Roe) Vedergewleht. finale: 1 Rudl Ftnk (DDR). 2 Adolfo Horta (Cub). 3. Krayztof Kosedovskl (Pol) en Viktor Rlbakov (Sow). Lichtgewicht, finale: 1 Herrara (Cub). 2. Victor Demlanenko (Sow). 3 Richard Nowakowskl (DDR) en Kazlmerz Adach (Pol). Lichtweltergewlcht, finale: 1. Patrtzlo Oliva (Ita). 2. Serlk Konakbajev (Sow). 3. Anthony Willis (OB) en Jose Agullar (Cub). Weltergewlcht, finale: 1. Anres Aldama (Cub), 2 John Mugabl (Oeg). 3. Karl Heinz Krijger (DDR) en Kazlmierx Sczerba (Pol). Zwaarwelter, finale: 1. Armando Martinez (Cub). 2 Aleksander Kosjkln (8ow). 3. DeUef Kaestner (DDR) en Jan Franek (T»j). Middengewicht, finale: 1 Jose Oom(Cub). 2. Viktor Savtsjenko (Sow). 3. Valentin SUaghi (Roe) en Jerzy Ryblcki (Pol). Halfswaargewlcht. finale: 1 Slobodan Kacar (Joe). 2. Pawel Skrzecz (Pol). 3. Herbert Baucb (DDR) en Rlcardo Rojas (Cub). zwaargewicht, finale: 1. TefUo 8tevenson (Cub). 2 Pjotr Zajew (Sow). J. latvan Leva! (Hon) en Fanghaengel (DDR) Boogschieten Vrouwen, eindstand: 1 Keto Loaaberldze (Sow) 3491 punten. 2. Natalia Boetoezova (Sow.) 2477 3 Paivi Menluoto (fin) 2449. 4 Zdenka Padevetova (TsJ) 2405 5 Owang Sun O (NKo) 2401 6. Carry Florts (Ned) 2382 7 Maria Szellga (Pol) 2365 8 Lotti Tschanze (Zwl) 2348 Mannen, eindstand 1 Tomi Polkolainen (Flnl 2455 punten 2. Boris Isasjenko (Sow) 2452 3 Glancarlo Ferrari (Ita) 2449 4. Mark Blenkarne (OB) 2448 5 Bela Nagy (Hon) 2446. 6. Vladimir Esjejev (Sow) 2432. 7 Kyostl Laasonen (Fin) 2419. 8. Tin) Renters (Ned) 2418. Judo Alle categorieën, eindstand: 1. Dietmar Lorenz (DDR). 2 Angelo Pariil (Fra). 3. Anreas Ozsvar (Horn en Arthur Mapp (OB). De Nederlander Peter Adelaar werd In de eerste ronde kansloos uitge schakeld door Mapp Kano Mannen. K-l 1600 meter finale: 1 Rudiger Helm (DDR) 3 48.77. 2. Alain Lebaa (Fra) 3.50.20. 3. Ion Birladeanu (Roe) 3.50,49. 4 John Sumegi iAus) 3.50.63. 5 Ores te Pern (Ita) 3.51.95. 6 Felix Masar (Ts)> 3.52.10. 7 Milan Janlc (Joe) 3.53.50. 8. Ian Gordon Ferguson (N-Ze) 3.53.78.9. Anders Anders- son (Zwe) 3 54.54 De Nederlander Jan Baayens werd in de halve finale uitgeschakeld. Manaen. K-2 1006 meter, finale: 1 Sowjet-Unie (Vladimir Parfenovitsj en Serge] Tsjoekraj) 3 26.72. 2 Hongarije 3 28.49. 3 8panje 3 28.66. 4 Roemenië 328.94. 5 Oost-Duitsland 3.31.02. 6. Cuba 3 31.12. 7 Nederland (Ron Stevens en Oert Jan Lebbink) 3S3.18. 8 Nieuw-Zeeland 3.33.83. 9. Italië 3.52.32 Mannen. K-4 1000 meter, finale 1 Oost-Duitsland 3 18.78. 2 Roemenië 3.15.35. Bulgarije 3 15.46. 4. Polen 3.16.33. 5. Hongarije 3 17.27, 6. Frankrijk 3 17.60. 7. 8owJet-Unie 3 19.83. 9. Australië 3 19 87. 9 Zweden 3 20.74 Het Nederlands K-4 equipe (Stevens. Baayens. Lebbink en Van Weerdenburg) werd in de halve finales uitgeschakeld Mannen, e-1 1006 meter, finale: 1. Loebomir Loe- benov (Bul) 4.12.38 2. Sergw] Postrekhln (Sow) 4.13.53 3. Eek hard Leue (DDR) 4.15.02. 4. LJbor Dvorak (TsJ) 4 15.25 5. Llpal Varabejev (Roe). 4 16.66 6 Tlmo Oroniund (Fin) 4.17.37. 7. Thomas Falk (Zwe) 4.20,66 8 MaUJa LJubek (Joe)4.22.40.9. Tamas Wlchmann (Hon) 4 45.30 Mannen. C-2 1000 meter, finale: 1 Roemenië (Ivan Potzalsjln en Torna 8lmlnov) 3.47.65 2. Oost- Duitsland 3.49.93. 3. Sowjet-Unle 3.51.28. 4 Joe goslavië 3.51.30 5. Tsjechoslowaklje 3 52.50 6. Polen 3.53.01. 7. Bulgarije 3.53.89 8. Hongarije 3.54.31. 9. Zweden 3.58.62. Paardesport Springtoernool. finale: 1. Jan Kowalczyk (Pol), 2 Nikolai Korolkbov (Sow). 3. Jeaquln Perez Herat (Mex) Voetbal Finale: Ts Jee hollow aklJe-Ooat Duitsland 1-0. Medaille-tabel goud zilver brons totaal 1. SowjetUnie.80 69 46 196 2. Oost-Duitsland47 37 41 125 3. Bulgarije8 16 16 40 4 Cuba8 7 5 20 5. Italië8 3 4 15 6 Hongarije7 10 15 32 7. Roemenië6 6 13 25 8. Frankrijk6 5 3 14 9. Groot Brittannië5 7 9 21 10. Zweden 3 3 6 12 30. Nederland0 12 3 Tegen een achtergrond van vlaggen en het kleurige Moskouse vak, wordt de Olympische vlag uit het Lenin-stadion gedragen. zien van Engeland moet er bij worden aangetekend, dat toevallig aanwezig talent (Coe en Ovett) voor de helft van de gulden buit zorgde. Willen de Olympische Spelen niet vervallen ln een drielandenontmoe- ting, dan zal het IOC zich schrap moeten zetten voor een opwaartse nivellering. Binnenkort gaat de com missie Daume zich over de herziening van de befaamde amateurregel 26 buigen. De Westduitser wil het voor stel lanceren om de Spelen een meer open karakter te geven. Met andere woorden: de status van non-amateur (om als liefhebber geloofwaardig te blijven, mag hij een bepaalde jaar lijkse vergoeding voor zijn sport ge nieten) wordt aangepast aan de actu ele situatie. Veel zal het niet helpen. Dat geldt ook voor het plan, dat de FIFA (internationale voetbalfedera tie) in de maak heeft: Olympische elftallen mogen uitsluitend uit spe lers tot 23 Jaar bestaan. De Spelen worden pas het eerlijkst, wanneer ie dere topsporter, professional of niet, in het zweet des aanschljns van het Olympisch vuur op medalllejacht kan gaan. De Oosteuropese inbreng in het IOC-annex daarmee alle Afri kaanse landen, die ook ieder hun stem hebben is te groot om een dergelijke revolutie te ontketenen. De Verenigde Staten zorgen er nor maliter voor, dat er niet elke vier jaar sprake is van een open Spartakiade. MOSKOU In de strijd van de gro ten heeft de grootste. Peter Adelaar (2 meter 13) zich weer niet kunnen mengen. Net als in de klasse van de zwaargewichten ging de Amsterdam se reus er in alle categorieën uit in de eerste ronde. Tegen de Brit Arthur Mapp, een nieuwe tegenstander voor Adelaar, maar geen onbekende in het internationale judo. Mapp overleefde de schiftingen niet en dat betekende een teleurstellend einde voor Adelaar, die zich meer dan wie ook internationaal grillig mani festeert, Topprestaties bij Europese kampioenschappen, zoals ruim vier jaar geleden in Helsinki, derde plaat sen in Brussel en in Wenen. £o gauw echter het vrijwel identieke deelne mersveld zich meldt voor een strijd op wereldniveau haakt Adelaar af. Waarom? Coach Peter Snijders sig naleerde het feit en constateerde: „Adelaar wordt natuurlijk steeds be kender en dat werkt niet ln zijn voor deel." De judoka zelf verwees naar de blessure aan de pezen in zijn linker schouder, waar de pijn terugkeerde na het tweede lichte voordeel dat Mapp veroverde. Adelaar werd daar door al vlug gedwongen de strijd te maken en Mapp wachtte rustig zijn kansen af. De Brit voelde dat zijn tegenstander de moeilijkheden niet alles kon terugvoeren op de onwillig heid van spieren en pezen. Adelaar had het gewoon niet. Zijn pogingen waren traag en weinig overtuigend, voorspelbaar vooral. Daar trapt een man als Mapp natuurlijk niet in. Hij heeft betrekkelijk weinig gewichtsna deel en gebruikte twee aanvalspogin- gen van Adelaar om zelf halve punten te scoren, goed voor de overwinning in iets meer dan twee minuten. Een schrale troost voor Adelaar was dat de overblijvers in de afvalwed- Geblesseerd zit Peter Adelaar op de mat, hij moet zijn partij tegen de Brit Mapp staken. strijd, Dietmar Lorenz en Angelo Pa- risi al eerder in de Moskouse judo- strijd hun kracht hadden getoond. Parisi als kampioen in de zware cate gorie, Lorenz als winnaar van brons bij de half-zwaar-gewichten. In die groep werd Van de Walle in het begin van deze week kampioen. Op de laat ste dag echter werd opnieuw bewezen dat bij judo niet alleen de techniek bepalend is voor het resultaat. Even zeer het gewicht, de massa zo men wil, die op de tatami wordt gebracht. Van de Walle kon 94 kilo inzetten plus een massa beweeglijkheid en techni sche vaardigheid tegenover de Hon gaar Oszvar Die had meer dan 45 kilo aan gewicht over. bij een vergelijkba re lichaamslengte „Als Oszvar be weegt," overwoog Van de Walle ach teraf, „heb ik een kans. Wanneer hij blijft staan, is het vrijwel onmoge lijk." Het bleek onmogelijk. Oszvar wierp België's enige medaillewinnaar in Moskou een paar keer af zoals een paard dat soms doet met zijn ruiter. Mapp had hetzelfde gedaan met Ade laar. Dat echter had minder te maken met gewichtverschil of een onder scheid in pure lichaamskracht, maar alles met besluitvaardigheid toen er snel gehandeld en gereageerd moest worden. Mapp was daarin heel wat beter en hefboomde hem keurig naar zijn tweede nederlaag in het Olympi sche toernooi. Adelaar achterlatend met een pijnlijke linkerschouder en met de twijfel of er op 33-jarige leef tijd nog een voortzetting zal komen aan zijn loopbaan. ai MOSKOU Tini Reniers, Moskou's achtste boogschutter min een veld van 38 mannen, wist al voor de Spelen dat hij uit de '"Internationale competitie zou stappen. Zijn collega Carrie floris, zesde bij de vrouwen, overweegt hetzelfde te doen. ((boogschieten is een dozijn jaren haar lust en leven geweest, "4naar zij weet zeer wel dat er ook nog andere dingen belangrijk 2 Mn MOSKOU Volgens berichten van het Amerikaanse persbu reau UPI heeft zaterdag op het Rode Plein van Moskou een zelf verbrandingspoging plaats ge vonden. UPI baseert zich op uit spraken van Patrick Griffin, de ploegleider van de Ierse atletie- keqnipe. De Moskouse politie ontkent dat een dergelijk inci dent heeft plaatsgevonden. Vol gens Griffin, naar eigen zeggen ooggetuige, overgoot de man zich rond het middaguur au niet bekende redenen waar schijnlijk met benzine die hij vervolgens aanstak. Binnen eni ge minuten zou de gewonde man zijn afgevoerd. De Ier verklaar de dat de Sowjet-autoriteiten onmiddellijk het Rode Plein hebben afgezet en alle sporen van de brand uitwisten. Onder de honderden toeristen die het incident hebben gezien, was een Westduitse vrouw die bevestigde op de betreffende plaats vuur te hebben gezien. Zij meende echter getuige te zijn geweest van het ontsteken van vuurwerk ter gelegenheid van de Olympische Spelen. De zesde plaats op ruim honderd punten van de Olympische kampioe ne Keto Losaberidze uit de 8owjet Unie, is een bekroning die boven iede re verwachting lag. „Ik ben", vertelde de schutster uit Goirle, „hierheen ge komen in de hoop bij de eerste vijf tien te kunnen eindigen. Mijn beste resultaat toch was de dertiende plaats bij de wereldkampioenschap pen van vorig jaar in West-Berlljn. Dat toernooi werd geboycot door de Sowjet-Unle en de satellieten en het betekende dat toen de top van deze Spelen (vier van de eerste zes, acht van de beste vijftien) ontbrak. In Moskou waren ook een paar landen weggebleven, maar ik ben ervan over tuigd dat de waardevermindering van het toernooi in Berlijn veel groter was dan hier. Ik had, toen ik de deelnemerslijst zag, voor mijzelf be rekend hoe mijn kansen lagen. Ik was tot de overtuiging gekomen dat ik goed zou moeten schieten om bij de eerste vijftien te komen. Ik ben wer kelijk blij met de Olympische oor konde Na de Spelen, als het seizoen afgelopen is. zal ik serieus overwegen of sport alle inspanningen en opoffe ringen. ook van mijn vriend, die wel schiet maar niet uit de schutterij is voortgekomen, waard is. De beslis sing in ieder geval zal ik niet alleen nemen De laatste dat is voor Tinie Reniers niet zo gemakkelijk geweest Zijn start in de serie van vier dagen, vier keer zes uur concentratie, was even min veelbelovend, maar op de tweede dag schoot hij plotseling naar de eer ste zes. Van dat moment is er iets verdwenen van zijn rust en zekerheid. MOSKOU Een enkel persoonlijk woord, zonder de intentie te heb ben de Russen en de leden van het Internationaal Olympisch Comité echt voor de laatste keer te waar schuwen. Daartoe is zelfs Jimmy Carter niet in staat. Een woord vooral tot Wladimir Po pow, eerste vice-voorzitter van het organisatiecomité van de gister avond beëindigde Olympische Spe len. U bent vaak in deze kolommen genoemd. Uw functie van contact man voor de pers en leider van de dagelijkse ontmoetingen met de le den van het schrijvende gilde bracht dat met zich mee. Ik heb u leren kennen als een han dig prater. Die met een kwinkslag of een handvol nietszeggende uit drukkingen kritische vragen be antwoordde, in het begin wel eens kwaad werd over minder vleiende verhalen in westerse kranten (leu gens volgens u), maar daarna een en al glimlach en beminnelijkheid was. Geen vraag of het nu ging om de vergadering van het 26e par tijcongres in het straks voor ande re doeleinden geschikte perscen trum of het verzoek om een blij vend souventer van de Spelen te ontvangen was u te gek. Maar ik maak me sterk, dat u be paalde dingen wel beter weet. Bij voorbeeld, toen u zaterdag opmerk te, dat er in uw land geen verban nen of in werkkampen gevangen gezette dissidenten zijn. Het was naar aanleiding van een verzoek van vier Franse atleten en hun de legatieleider De Baudrie, die 's ochtends achter gesloten deuren een onderhoud met u hadden en u een niet getekende verklaring overhandigden, waarin ook nog stond, dat interventie van groot machten met expansionistische be doelingen uit den boze moet zijn. Opgewekt vertelde u, dat Afgha nistan niet aan de orde is geweest. U heeft gelijk, de Fransen hadden even man en paard moeten noe men. Maar om werkkampen niet als gevangenissen te betitelen, dat gaat volgens mij te ver. Het zijn toch geen vakantie-appartementen aan de Zwarte Zee. Een woord ook tot degene, die verantwoordelijk was voor de talencursus. Obers, taxichauffeurs en ander bedienend personeel zouden zich in tenminste één vreemde taal kunnen uitdruk ken. Het is mislukt. Jammer. Maar het is sportief, dat u dat zelf heeft toegegeven. Een woord vooral tot de regisseur en scenarioschrijver van het spek takelstuk, dat de titel Olympische Spelen heeft meegekregen en waar aan zoiets was toegevoegd als: feest van de jeugd, de verbroede ring en de vrede. De film Towering Inferno kwam op veel mensen over als een omvangrijk menselijk dra ma, waarom in de bioscoopzaal me nig traan moest worden geplengd. Onzin, het werd toch maar ge speeld. Dat gevoel had ik met uw Olympische Spelen ook. Het was onecht, onwezenlijk. De schone straten en keurig opgetuigde hui- TATJANA VELIKANOVA De 47-jarige computertechnicus Tatjana Velikanova werd op 1 no vember 1979 gearresteerd en opge sloten in de Lefortovo-genagenïs in Moskou. Sindsdien is niet meer van haar vernomen. Tatjana Velikanova was in 1969 een van de mede-oprichtsters van de Actiegroep ter Verdediging van de Mensenrechten ln de USSR, de eer ste georganiseerde dissidentenbe weging in de Sovjetunie. Haar echtgenoot werd ln 1968 gearres teerd na op het Rode Plein tegen de invasie in Tsjechoslowakije gepro testeerd te hebben. Tatjana Velika nova bleef achter met drie kinde ren. die zij alleen opvoedde. Ze raakte haar baan als computertech nicus kwijt en ook haar baan als nachtzuster kon zij niet behouden Tatjana Velikanova was een van de naaste medewerksters van de in ja nuari verbanen Nobelprijswinnaar professor Sacharov zen langs de doorgaande wegen vormden een decor van schijnhei ligheid. Er waren geen bedelaars, weinig kinderen, nauwelijks stu denten (tenzij ze een officiële Olympische functie hadden), geen invaliden waarmee u en passant wilde bewijzen, dat de Sowjet-Unie inderdaad niet het land bij uitstek was om Paralympics te organise ren terwijl u de hoofdpersonen uit het omvangrijke zwarte gel dcircuit op vakantie had gestuurd. Daardoor stortte de markt volledig in. Om de financiële zaken onder controle te houden, gaven de offi ciële banken uitsluitend nieuwe briefjes (met als maximum tien roebel) uit. Als kritisch kijker vielen me toch een paar dingen in het oog. De Rus, die uit hoofde van zijn functie in het perscentrum mocht zijn en een westerse krant wilde kopen, mocht dat niet doen. Houdt u uw volk niet bewust wat dom en op zijn minst eenkennig, wanneer niet alle infor matie en cultuur in een rivier van kennis samenstromen? Of gebeu ren er echt dingen in uw land, waarvan de inwoners, die de Sow jet-Unie toch mede groot maken, beter niet op de hoogte kunnen worden gesteld? Wat is er op tegen om mensen vrijheid van drukpers en meningsuiting te geven? Ik snap eerlijk gezegd ook niet, waarom ik niet op een hekje bij het kanostadion mocht zitten. Ik had amper plaats genomen of twee lie den in burger met politiële be voegdheden attendeerden mij erop, dat dat niet in het protocol stond. Ik wist niet dat zo iets staatsge vaarlijk is. En hoe zit het met de voedselvoorziening, nu de Spelen zijn afgelopen? In de zaal, waar ik 's ochtends ontbijtte, vormde zich soms een rij mensen, die pakjes limonade kwamen inslaan. Ben ik te achterdochtig om iets achter de ze hamsterwoede te zoeken? Allerhoogste leider van de opper ste Sowjet, u heeft een bewogen Olympische geschiedenis achter de rug. In 1912 was uw land met een bescheiden ploeg in Stockholm vertegenwoordigd en brak daar weinig potten. De tsaristische rege ring wilde naar aanleiding daar van nationale Olympische Spelen houden ten einde het niveau op te krikken. Zo werd in 1928 de eerste Spartakiade georganiseerd. Tot 1951 hield uw land zich afzijdig van de Olympische beweging. De Bolsjewieken, die in 1917 onder lei ding van Lenin de nieuwe Russi sche staat stichtten, moesten wei nig van de kapitalistische buiten wereld hebben. Prins Oeroesow, die tot 1933 lid van het IOC was, spoorde uw land ook niet erg aan. In de ogen van de Olympiërs was hij de IOC-ambassadeur in de Sow jet-Unie, maar als nazaat van een tsaristisch gezinde familie leefde hij als emigrant in het westen. In 1936 was het de bedoeling om met communisten uit andere lan den in Barcelona alternatieve Olympische Spelen als tegen hanger van de Hitlerspelen in Ber lijn te organiseren. Het ging niet door, vier dagen voor de opening brak de Spaanse burgeroorlog uit en kwam Franco aan het bewind. Terzijde: u weet toch, dat Juan Antonio Samaranch, nu de voorzit ter van het IOC en Spanje's eerste ambassadeur in Moskou, vroeger fervent Franco-aanhanger was? Maar goed, na de tweede wereld oorlog veranderden uw voorgan gers van mening. De Olympische Spelen waren plotseling niet meer het stokpaardje van het rijke wes ten. Het was een mogelijkheid om kapitalistische landen te laten zien, dat ze zich niet superieur moe ten achten. Sport is een goedkoop middel om dat te bewijzen. In 1951 werd uw land lid van het IOC en in 1974 kreeg u de organisatie van de Zomerspelen van 1980 toegewezen. Met bijna angstwekkend Duitse precisie heeft u de touwtjes strak Johan Woldendorp gehouden en de wereld proberen wijs te maken dat in Moskou het summum van sportief en vriend schappelijk genoegen werd geëta leerd. Vijf miljoen mensen een miljoen meer dan in Montreal, maar de kaartjes werden voor een derde van de prijs verkocht woonden in de stadions de wed strijden bij. Het doek van de Spe len is nu gevallen. U kunt er jaren op teren. Ik had zo mijn twijfels over dit onechte spektakelstuk met zijn decor van luchtballons. Dank u voor uw aandacht. Na hun gesprek met Popow worden de Franse atleten José Marajo en Robert Froissard ondervraagd. Veel leverde het ge sprek over Afghanistan en dissidenten in Rusland niet op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9