-s I 4Jbanon werd een avontuur voor Rozemarijne Snoek ■ui Een mondvol If* J 'Lovable' in Zutphen door brand verwoest HET ONZE Mil gvlaar wel op een andere manier dan ze verwachtte mam -< j l Ontploffing door lek in gasleiding Bescherm vrouwe Automatisch bellen met Tiel kan weer Van Agt ereburger ,NDAG 4 AUGUSTUS 1980 TROUW/KWARTET (oor or Fred Lammers pULEMBORG Een avontuur is het gewor- len. maar wel een >eetje anders dan Ro- lemarijne Snoek zich lad voorgesteld toen ze vorig najaar in het vliegtuig stapte dat haar naar Beiroet, de hoofdstad van Liba non, bracht. Zij ging daar twee plaatsgeno ten assisteren, Gerard en Adrie Swart, die daar al eerder de lei ding op zich hadden genomen van een {reeshuis Jtozemarijne was net afge studeerd als kleuterleidster. De toekomst in die sector is fcet zo rooskleurig De ba- Ben liggen er niet voor het foscheppen dus je gaat irakkizeren hoe je op een indere manier je leven in- fcoud kunt geven. Voor Roze marijne speelde die vraag al, toen ze in 1978, in haar laat- |te studiejaar, een scriptie moest maken. ^Daarvoor koos ik het onder- rerp adoptie. Ik wist er wei nig van, maar het boeide me geweldig Toen ik me erin ging verdiepen kwam ik al gauw aan de weet dat vlak naast de deur het echtpaar Swart, dat ik oppervlakkig kende omdat ze evenals ik gereformeerd zijn, maar Pier kinderen had gea rd. Nadat ze zelf een elijk gehandicapt hadden gekregen (dat tien jaar is), namen ze ifitsers meisje, een In- sch jongetje, een Ko- je en een meisje uit a aan. De jongste is nu negen, de oudste veer tien. Voor die scriptie ben ik Uitvoerig met hen gaan pra aien en tijdens die ontmoe- ■ting vertelden ze me dat ze OP het punt stonden Neder land vaarwel te zeggen om dat ze in Mansourieh, een -jlorpje. een minuut of tien Int de auto van Beiroet, de tiding op zich gingen nemen fan een weeshuis van de gibel Land Mission, een or- pnasatie die wordt geleid loor de Armeense evangelist Samuel Doctorian. Tijdeus een reis naar het Midden-Oosten waren ze ge confronteerd met de proble- I men die daar zijn op het ge- I bied van de kinderzorg. Te rug in Nederland bleef het ben bezig houden, vooral adat Samuel Doctorian omhoog zat om mensen vinden die dat tehuis bij eiroet wilden leiden Ze jen het tenslotte als een ;ping zien daar zelf wat an te doen door naar Liba- )n te gaan. Ze maakten me enthousiast met hun ver- len. dat ik op een gegeven ament zei dat ik misschien el eens langs zou komen," eft Rozemarijne reformeerd kerkblad van Cu- lemborg. De gereformeerden hier steunen de Swarts op vele manieren In de tijd dat ze vertrokken hebben ze zelfs een actie gehouden die het mogelijk maakte dat ze een groot gedeelte van hun meubilair naar Libanon kon den sturen." De opmerking dat ze eens langs zou komen nam bij Rozemarijne de vorm aan van een vastom lijnd plan. toen ze hoorde dat Gerard en Adrie assis tentie uit Nederland zoch ten, met name om hun kin deren Nederlandse les te ge ven „Bij mij was het in die tijd meer de gedachte: het zou best een aardig avon tuurtje zijn, daar eens een poos naar toe te gaan. Ik heb de Swarts eens gepolst, maar ze reageerden er nauwelijks op. Later heb ik begrepen dat ze het niet zo zagen zit- ten. Iemand die voor het avontuur naar Beiroet komt is niet de juiste persoon Toen ik bleef aanhouden kreeg ik een reactie, waarin ze de situatie in Libanon zo somber mogelijk voorstel den. Ik moest wel bedenken waaraan ik begon Libanon is een land in oorlog met alle gevolgen van dien Mijn ou ders moedigden me evenmin aan, hoewel werken in een vreemd land hen ook niet afschiikt. Binnenkort ver huizen ze naar Australië waar vader de uitgeverij waar hij werkt gaat verte genwoordigen. Maar ze von den me nog zo jong ik was pas negentien en dan naar een land als Libanon. Dat is nu eenmaal geen Engeland of Frankrijk!" Rozemarijne Snoek andere kijk op mensen «foto: Henk Tukker» Negatief Maar heel vreemd, al die ne gatieve reacties hadden een averechtse uitwerking. „Na dat ik met een vertegen woordigster van de Bible Land Mission had gepraat wist ik heel zeker: ik moest naar Libanon." En Rozema rijne ging. Ze viel met haar neus in de boter toen ze de eerste november van het vo rig jaar in Beiroet uit het vliegtuig stapte. „Het viel me op dat er nauwelijks een kip op straat was te zien. De reden kreeg ik spoedig te ho ren. Er was net tevoren een fikse bomaanslag geweest. Daardoor zat de schrik er weer even in bij de mensen." Met bomaanslagen leer je le ven. Rozemarijne, nu in ver band met het naderende vertrek van haar ouders een paar weken op verlof in Ne derland, heeft er inmiddels de nodige meegemaakt. „Op den duur doet het je weinig meer. Je hoort er trouwens in Libanon zelf niet zo veel over In Nederland wordt er veel meer drukte over ge maakt. De kranten die er over schrijven kunnen we trouwens niet lezen. De meeste bijzonderheden doen we zondags na kerktijd op. Dan worden de nieuwtjes uitgewisseld. Ook als we in kopen gaan doen in Beiroet Daar wemelt het van de sol daten op straat. In Mansou rieh merk je daar niet zo veel van." Rozemarijne heeft daar overigens wel wat an ders te doen dan zich druk te maken over ontploffende m. Kerkblad Ra die eerste ontmoeting kleven de Swarts een rol in kaar leven spelen. Voordat (e vertrokken ging zij er nog en paar keer op bezoek en ontstond er een chte correspondentie „Ik ef ook op de hoogte via de iikelen die Gerard en ie schreven over hun er- 1ngen in de Band, het ge- I van het weeshuis in Mansourieh getuigt ervan dat i geen paradijsje is. bommen. Het is hard aan pakken in het weeshuis. Om vijf uur 's morgens is ze al uit de veren. Eerst moeten de kinderen er zijn er op het ogenblik 24, in leeftijd variërend van drie tot zes tien jaar ontbijten en naar de diverse scholen in Bei roet, waar geen openbaar vervoer bestaat. „Er komt heel wat kijken om de zaak draaiende te houden, vooral omdat we geen staf van per soneel kunnen betalen. Ge rard, Adrie en ik doen alles zo'n beetje samen, af en toe geholpen door wat oudere kinderen. We moeten koken, de was doen, die is heel omvangrijk en dan is er ook nog regelma tig het nodige te verstellen. Het is er geen vetpot. Met weinig middelen moet veel gebeuren." De financiële steun uit Ne derland met name uit Cu- lemborg zelf en onlangs een bijdrage uit de kinderpostze gelactie waarvan het wees huis. dat de naam Pniël draagt, van buiten wordt op geknapt (het dichten van de kogelgaten en een verfje ge ven het geheel een totaal an der aanzien) zijn heel welkom. Het leven in Libanon ver schilt totaal met dat in Ne derland. „Het is er een ande re wereld. De mensen hier kunnen zich daar nauwelijks een voorstelling van maken. Dat merk ik in de correspon dentie met vriendinnen. Uit hun reacties proef ik dat ze niet begrijpen wat zich daar afspeelt. Ze denken dat ik overdrijf en dat kan ik me best voorstellen. Ik had er vroeger immers ook geen idee van. Het leven daar is zwaar Het is zeker een avon tuur, maar dan wel heel an ders dan ik verwachtte. Toch ben ik blij dat ik heb doorge zet en ben gegaan. Ik sta er eigenlijk nauwelijks meer bij stil dat het een avontuur is. Geen water Dat is bijzaak geworden. Het komt nu op het werk aan. Dat geeft me grote voldoe ning al krijg ik geen salaris maar slechts een zakcentje waarvan ik de meest noodza kelijke dingen kan bekos tigen. Je leert in Libanon met wei nig tevreden te zijn. Dat je te eten hebt en water en elek triciteit, dat zijn dingen die belangrijk zijn en helemaal niet vanzelfsprekend. „Het komt regelmatig voor dat de stroom uitvalt en er geen water uit de kraan komt. Als die zaken wel wer ken waardeer je het des te meer. Ik sta er zelf versteld van hoe snel een mens zich aan gewijzigde omstandig heden aanpast. Naar boeken en platen, die vroeger toch echt wel wat voor me bete kenden, taal ik nauwelijks meer. Steeds vaker denk ik: waar heb je je in Nederland eigenlijk druk om gemaakt. Dat houdt me op het ogen blik extra bezig, nu ik met verlof ben. Als je hebt mee gemaakt onder welke om standigheden veel mensen in Libanon moeten leven! Op het eerste gezicht zie je dat niet. De winkels In Beiroet zijn goed gevuld. Je kunt er alles kopen als je niet op geld hoeft te letten. Je ziet in Libanon ook prachtige au to's rijden en er staan heel mooie huizen. Dat is echter maar één kant van de me daille. Aan de andere kant heb je de mensen die niets hebben. Arm en rijk zijn er de twee grote tegenstellin gen. Je hebt er nauwelijks mensen die er tussenin zitten." In dat weeshuis heeft Roze marijne gemerkt dat ze iets voor anderen kan betekenen en dat is haar grote beloning. „Naarmate ik er langer ben wordt mijn zijn daar ook een soort roeping. Ik zie in mijn gaan naar Libanon nu duide lijk een leiding van hoger hand. Ik heb sinds november zoveel meegemaakt, dat ik in mijn gevoel jaren ouder ben geworden. Dat merk ik ook in mijn contacten met vriendinnen. Het is net of we op verschillende hoogten zit- ten als we praten Tegen veel dingen ben ik anders gaan aankijken. Mijn ver houding met mijn ouders is er enorm door verbeterd. Vo rig jaar beschouwde ik hen zoals je op mijn leeftijd doet als lastige bemoeials. Nu weet ik wel beter. Als je ver van huis zit onder moeilijke omstandigheden ervaar je wat het betekent een vader en een moeder achter je te hebben. Je krijgt als je in een dergelijke situatie terecht komt een heel andere kijk op mensen." Brieven door Mink van Rijsdljk Nederland is er de afgelopen maand weer een bond rijker op geworden. Er blijken erg veel malcontenten te bestaan wat hun kunstgebit betreft. Ze voelen zich belabberd met vreemde elementen in hun mond. Op het feit dat ze niet meer spontaan in een tomaat kunnen happen waren ze onvoldoende voorbereid. Een tomaat notabene Een appel lijkt tussen de valse tanden helemaal een hunebed te worden Van deze kommer en kwel moet iemand de schuld krijgen. De tandarts? De techniker die het gebit maakte? Om dat nu allemaal haarfijn uit te zoeken en eensgezind ten strijde te trekken tegen al dit ongerief heeft men nu een bond opgericht. Niet zo'n gek plan. er zijn wel om vreemdere redenen verenigingen opgericht Toch hebben er in het verleden veel mensen gemeend dat het normaal was als een gebit schuurde, knelde of klapperde. Ik heb een oudtante gehad die ook in de veronderstelling leefde dat haar tandarts geen fouten kon maken en dat de ellende met haar kunstgebit op een scheppingsfout in haar mond berustte. De laatste dertig jaar van haar leven droeg zij derhalve altijd een gebitten- zakdoek bij zich. Zodra zij overging tol het nuttigen van consumpties die iets substantiëler waren dan bloempap verdween haar prothese in die zakdoek. Tandenloos kende zij geen problemen Geen runderlap was haar te taai. Mijn grootouders hebben zich jaren met hand en (valse) tand geheel tevergeefs verzet tegen dit onsmakelij ke ritueel. Tenslotte raakte de hele familie eraan gewend Tante bleef keurig met mes en vork. maar consequent zonder tanden eten Van enige schaamte was geen spoor De nieuwe bond zou. naast de ernstige zaken die men van plan is te behartigen, zich ook best eens kunnen bezig houden met het verzamelen van wonderlijke gebit-verha len. Dat zou een leuke premie kunnen worden voor het aanbrengen van een nieuw lid. Als titel zou ik willen suggereren: Je tanden laten zien Zijn mensen en tijden nou eigenlijk zo veranderd dat zoveel ontevreden prothesedragers zich verenigen0 Os is vakmanschap geen echt meesterschap meer0 Mijn schoonmoeder ging op heel jonge leeftijd als vrouw van een zendeling naar de arme naakte heidenen. Tijdens een verlof in Holland kreeg ze kiespijn. Toen een dotje met kruidnagelolie niet hielp, stapte ze kordaat naar een tandarts en gaf hem opdracht al haar tanden en kiezen te trekken. Ze was toen nauwelijks dertig jaar. Het kwam in niemands hoofd op het zonde en jammer te vinden om zoveel gave elementen te trekken. Ook de tandarts vond haar beslissing volstrekt redelijk Psychische problemen0 Kom nou. Wat moest zo'n mens in dat verre apenland met het risico van nog eens kiespijn? Vanaf de dag dat ze haar gebit kreeg, werd ze een vurig propagandiste van valse tanden. Iedereen in haar omgeving, die een kies liet vullen, bekeek ze meewarig. „Laat de rommel er toch uit halen, dan ben je van al het gezanik verlost." was haar welgemeend advies Eenmaal sloeg rampspoed hard toe: ze woonde toen allang weer in Holland Haar dierbare mondvulling brak zodanig dat het niet meer te repareren was Geen sinecure. Want een nieuwe mondvol betekende voor een klein domineestractement een forse rib uit het lijf. En dan te weten dat ze van voor de eerste wereldoorlog tot aan de tweede met die ene prothese vrolijk en hapgraag door het leven ging Als mijn tante en mijn schoonmoeder nog leefden, zouden ze met verbazing kennis hebben genomen van de nieuwe vereniging. Maar stel nou dat ze er toch het nut van ingezien hadden0 Dan zouden ze zich stellig allebei hebben ingezet voor een bond van christelijke kunstgebitdragers, want zo waren ze wel. Van onze redactie economie ZUTPHEN Een uitslaande brand heeft de gebouwen van Lovable Nederland, fabrikant van damesondergoed en bad kleding, met de grond gelijk gemaakt. Slechts één gebouw, waarheen onlangs een gedeelte van de produktie werd overge plaatst, bleef overeind staan. Een brief wordt bijvoor beeld heel belangrijk. Daar kijken we echt naar uit. We krijgen in Libanon veel brieven van gemeentele den die ons een hart onder de riem steken. Vaak zijn dat brieven van mensen met wie je in Nederland, ook al be hoor je tot dezelfde kerk. nauwelijks contact had. Het is verrassend te merken hoe die mensen in werkelijkheid zijn en denken. Ik geloof wel eens dat veel mensen zich in brieven beter laten kennen dan in persoonlijke gesprek ken. Dat merk ik zelfs aan contacten met thuis. Het is echt een heel grote steun als mensen schrijven dat ze voor je bidden. Daar heb ik vroe ger nooit zo bij stilgestaan. Nu is het zo dat ik het zonder die steun niet zou vol houden." Over een paar weken hoopt Rozemarijne weer bij „haar kinderen" in Mansourieh te zijn want daar ligt op het ogenblik haar leven. ..Hoe het in de toekomst ook zal gaan. één ding is zeker ik zal waarschijnlijk nooit in Ne derland voor de kleuterklas staan," zegt Rozemarijne De schade wordt volgens de Zutphen- se politie geschat op rond de twintig miljoen gulden. Hoe de brand ls ont staan is niet bekend. De Zutphense recherche stelt een onderzoek in. Lovable Nederland leek net een beet je uit de problemen te zijn. Nadat in september 1978 surséance van beta ling werd verleend, boekte het Zut- Van een onzer verslaggevers VRIEZENVEEN Een lekkende LPG-installatie van een garagebe drijf in het centrum van Westerhaar (gemeente Vriezenveen) is de oorzaak geweest van een hevige ontploffing in een naburige woning Door dit lek was het gas in de grond onder het woonhuis terecht gekomen. Toen een vrouw er vrijdag naar binnen wilde gaan. begaven ramen en deuren het en raakten muren en een gedeelte van het dak ontzet. De vrouw bleef ongedeerd. Door een defect aan één van de tank afsluiters slaagde de brandweer er aanvankelijk niet in de LPO-leiding schoon te blazen. Pas in de nacht van vrijdag op zaterdag lukte het deskun digen om de gas toevoer via een on dergrondse leiding te stoppen. Inmid dels is gebleken dat de LPG-installa- tie niet aan de wettelijke eisen vol doet en om die reden voorlopig niet gebruikt mag worden. phense bedrijf in 1979 weer een be scheiden winst van rond 400 duizend gulden. In februari van dit jaar kon digde de bewindvoerder van Lovable, mr. H. Ophol, aan dat het hele aande lenpakket van het bedrijf spoedig, waarschijnlijk in april al, zou worden overgenomen door Lovable in Italië. Lovable Italië, een zusterbedrijf van' Lovable Nederland, is voor een deel eigendom van het Engels-Ameri kaanse Lovable concern. Tevens werd meegedeeld dat bij overname een deel van de Nederlandse produk tie zou worden overgeheveld naar Ita lië, of omgekeerd. De overname zou in juni van dit Jaar hebben plaatsgevonden. Het Itali aanse bedrijf toonde zich bereid 1,4 miljoen gulden voor de schuldeisers op tafel te leggen. Op die manier konden 170 schuldeisers voor hon derd procent schadeloos worden ge steld. Aan de andere, voornamelijk' de kleine, kredlteurs waaronder een aantal Zutphense winkeliers, werd voorgesteld genoegen te nemen met 30 tot 40 procent van het geld dat zij van Lovable tegoed hadden Het overgrote deel van het personeel DEN HAAG (ANP) Koningin Bea trix heeft het beschermvrouwschap van de Nationale raad voor maat schappelijk welzijn aanvaard. Ook prinses Juliana was er beschermvrou we van. Met haar aftreden als konin gin kwam dat te vervallen. (150 mensen) was met vakantie toen de brand uitbrak. Of het om een bedrijfsvakantie gaat, is niet bekend. De directie van het bedrijf was gister avond niet voor commentaar bereik baar. TEEL (ANP) Volgens de PTT kan er in de loop van vandaag weer automa tisch interlokaal worden getelefo neerd met Tiel. Eind vorige week ver brandde daar de telefooncentrale, waardoor telefoonverkeer tot het mi nimum werd beperkt. Wel ls het aan te raden de gesprekken kort te houden, want er kan nog slechts zeventig procent van de nor male capaciteit worden gebruikt. Au tomatisch internationaal telefoon verkeer uit Tiel en omgeving is nog niet mogelijk. Gesprekken met het buitenland moeten worden aange vraagd via de daarvoor in de gids vermelde telefoonnummers. De PTT hoopt dat over een week weer alles bij het oude is. Eerst was men pessimistischer en rekende men met een termijn van „enkele weken". OELDROP (ANPI - Het college van B en W van Geldrop wil minister president Andries van Agt benoemen tot ereburger. De raad moet hier nog formeel mee instemmen, maar zoals de zaken er voorstaan zal het plan naar alle waarschijnlijkheid worden overgenomen met meerderheid Van Agt is op 2 februari 1931 in Geldrop geboren De bij het ereburgerschap behorende versierselen worden hem op 30 augustus in Geldrop uitgereikt - Onder redactie van Heieen van Batenburg Vragen uitsluitend in de envelop en dus niet per briefkaart sturen aan postbus 93313, 2509 AH Den Haag. Per vraag een gulden in postzegels bijvoegen, het liefst in waarden van 60 en 40 cent. Beslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding is verzekerd. Vraag: In welke gemeenten was de fader van de beroemde schilder Vin- lent van Gogh, ds. Theodoor van Sogh, predikant en gedurende welke aren0 Antwoord: Ds. Theodoor van Gogh Verd geboren 28 februari 1822. Zijn terste gemeente was Zundert, waar Ij stond van 1 april 1849 tot 5 februa- 1871. Van daar vertrok hij naar [elvoirt (1871) tot 24 oktober 1875). ijn volgende standplaats was Etten- eur (1875-1882). Op 4 augustus 1882 eed hij zijn intrede in Nuenen. waar ij overleed op 26 maart 1885 Vraag: Waar kan ik het blad Sjaloom 1980 bestellen, dat in september a.s. faat verschijnen? int woord: U kunt het aanvragen bij Ie Stichting Bijbel en Vredesvraag- tukken. postbus 1846, Hilversum. Iet blad wordt in principe gratis ver trekt. maar een gift wordt zeer op rijs gesteld 'raag: Vroeger stierven veel vrouwen >ij de bevalling aan kraamvrouwen oorts Wie was de arts die ontdekte lat dit kwam door gebrek aan hygië- ie? Welke nationaliteit had hij en in welke tijd leefde hij? at woord: De arts die wel de 'redder moeders' genoemd is, was Ignaz rhilipp Semmelweis. Hij werd in 1818 "eboren. werkte in Boedapest en We en en overleed in 1865. In 1847 deed iij zijn grote ontdekking de ooizaak £an de kraamvrouwenkoorts Onmid- ellijk na invoering van strenge hy giënische voorschriften daalde het sterftecijfer onder de kraamvrouwen De medische wereld accepteerde ech ter deze simpele wasmethode van de 33-jarige assistent niet. Hij werd van zijn post ontheven. De wasmethode werd afgeschaft en het sterftecijfer steeg weer naar de oude hoogte. Pas na zijn dood in 1865 erkende men zijn ontdekking. Vraag: Kunt u me ook zeggen wat de betekenis is van de naam van het Brabantse plaatsje St.-Oedenrode9 Antwoord: De naam Sint-Oeden is ontleend aan de patroonheilige St.- Oda. Volgens de overlevering was zij een Schotse prinses, die blind was. Op het graf van hertog Lambertus in Luik werd zij genezen van haar blind heid. Ze deed daar toen de gelofte altijd maagd te blijven. Haar vader echter trok zich van deze belofte niets aan hij wilde haar uithuwelijken Daarop vluchtte zij en kwam terecht in het latere St-Oedenrode. waar zij in 726 op zesendertigjarige leeftijd overleed Rode betekent in een plaatsnaam altijd ontgonnen land Vraag: Waarom geeft men beschuit met muisjes bij een geboorte? Antwoord: Ja. waarom? Omdat het sinds jaar en dag in de folklore zo is gegroeid De muisjes moeten eigen lijk gezien worden als muizekeutels. maar ze fungeren in dit geval als plaatsvervanger voor de muls, sym bool van de vruchtbaarheid Vraag: Ik heb een waterverfschilderij van Leo Rauth. Het stelt een danse res voor, die omhelsd wordt door een faun. Kunt u mij iets over de schilder vertellen, of is het een totaal onbe kende? Antwoord: Leo Rauth werd geboren 18 juli 1884 te Leipzig. Hij studeerde aan kunstacademies in Leipzig. Karlsruhe. Berlijn en München. Van af 1909 werkte hij in Leipzig. Hij maakte o m. veel aquarellen en was ook graficus. Hij overleed 9 januari 1913 in Tirol op de zeer jonge leeftijd van 29 jaar Vraag: Waar komt de uitdrukking vandaan: leven als God in Frankrijk? Antwoord: Leven als God in Frank rijk wil zeggen: een gemakkelijk en onbezorgd leven leiden. De verkla ring van deze zegswijze die in het Frans onbekend is kan niet met zekerheid gegeven worden Men heeft gedacht aan het feit dat gedurende 1792-1794 in Frankrijk de dienst van God was afgeschaft en vervangen door die der rede, zodat God als het ware niets meer in Frankrijk te doen had. Maar dit is toch onaannemelijk daar de uitdrukking reeds in 1771 door de schrijfster Betje Wolff in een brief wordt gebezigd: 'O, dan meene ik te leven als de goden in Frank rijkOok in Duitsland kent men de zegswijze: 'Leben wie der liebe Gott in Frankreich'. Vraag: Sinds twee jaar hebben wij een Amazone-papegaai Hij was vier maanden oud toen we hem kregen. Hoe oud is een papegaai ais ze gaat praten, en hoe kunnen we dat bevor deren? Antwoord: Het tijdstip waarop een papegaai gaat praten is heel verschil lend. In sommige gevallen kan het jaren duren. Vijfentwintig procent van de in gevangenschap geboren pa pegaaien gaat nooit praten. Veel zal van de omstandigheden afhangen Een Amazone-papegaai houdt erg van veel drukte en lawaai om zich heen. Dat stimuleert hem om te gaan praten. Belangrijk is ook of er een goede verhouding bestaat tussen de verzorger en de papegaai. Wanneer de vogel angst vertoont of zijn verzorger niet vertrouwt, zijn alle pogingen om hem te leren spreken tevergeefs. De beste tijd voor training is s avonds De papegaai is dan veel rusti ger In de morgenuren is hij vaak lawaaierig en actief. Wanneer de les gaat beginnen wordt de kooi aan drie zijden afgeschermd; alleen de voor kant blijft open. De verzorger/ster gaat vlak voor de kooi zitten en spreekt duidelijk en langzaam de woorden of het woord uit (vooral niet te veel tegelijk) die of dat hij wil leren Dit telkens herhalen. Dan de vogel eens even alleen laten, zodat hij kan 'nadenken' over wat hij heeft gehoord Herhaling en geduld, erg veel geduld, kunnen tot resultaat lei den en van de papegaai een echte spreker maken. Vraag: Bij het zien van televisiebeel den van de reizen van de paus vroeg ik mij steeds af: hoe blijft zo'n kalotje zo stevig op het hoofd staan met schuifjes of klitteband. of is het ge woon op maat gemaakt? Niemand kon mij een antwoord geven. Weet u het? Er zijn vast meer mensen die dit willen weten. Antwoord: Of er meer mensen zijn die hier nieuwsgierig naar zijn weet ik niet. Ik had er nog nooit over nage dacht Ik vroeg het terloops aan een r.k. geestelijke, maar deze vond de vraag hoogst banaal en wilde het mij niet vertellen. Het antwoord is heel simpel Zoals u zelf al veronderstelde: het kalotje wordt precies op maat gemaakt. Er komt geen schuifje of klitteband aan te pas Vraag: Ik kreeg een poosje geleden een spekstenen beeldje waarvan ik u een foto toezend. Telkens wanneer ik ernaar kijk. denk ik: 'Chineesje, wie ben je?' Kunt u me iets over hem vertellen? Antwoord: Uw 'Chineesje is Sjoon Sjing, de sterregod van de Noordpool, schenker van lang leven Ook de per zik die hij in zijn hand houdt is het symbool van lang leven Het is een beeldje uit Tsjing Tiën, provincie Tsjehiang in China. Wanneer u voort aan naar hem kijkt zegt u misschien Hallo Sjoon Sjing' Vraag: Ik ben op zoek naar de Neder landse vertaling van een oud beroep, in het Frans 'tanqueur' Het zoeken in woordenboeken leverde geen resul taat op Kunt u het woord vertalen9 Antwoord: Vermoedelijk is 'tan gueur bedoeld, geen q maar een g Tegenwoordig wordt dit woord in het Frans nog alleen als adjectief ge bruik: un navire tangueur. een stam pend schip. Maar vroeger was een tangueur een sjouwerman op een schip. Larousse vermeldt 'portefaix I qui charge et décharge un navire Vraag: In welk jaar werd het Vredes paleis gebouwd9 Ik zou ook graag willen weten welke firma het meubi lair geleverd heeft Antwoord: Op de eerste Haagse vre desconferentie in 1899 werd besloten tot de bouw van het Vredespaleis Het idee en ook het geld kwam van de Amerikaanse staal- en wapenmag naat Andrew Carnegie De architect was de Fransman Cordonnier In 1913 werd het gebouw voltooid Op 28 au gustus 1913 vond de feestelijke ope ning plaats. Het meubilair werd gele verd door de firma Pander in Den Haag Oproep: Wie kan helpen aan een tel patroon van de toren van de St Lau- renskerk te Rotterdam9 Een lezeres zou de toren zo graag willen bordu ren, maar het patroon Is niet meer verkrijgbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7